Užitočné tipy

Ako vymeniť koleso na stroji sami a rýchlo?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho motoristov nevie, ako vymeniť poškodené koleso a namontovať „rezervné koleso“ samo. Toľko sme zvyknutí využívať služby čerpacích staníc a všetky druhy autoservisov, že v teréne sme doslova bezmocní. Ak ste sa nemuseli vyrovnať so situáciou, keď bolo koleso spustené na ceste a môžete ho zmeniť tak, že počíta len podľa svojej vlastnej sily, to neznamená, že sa to nikdy nestane. Z tohto dôvodu vám odporúčame oboznámiť sa s príručkou na tému „ako vymeniť koleso na stroji“, aby ste boli v podobnej situácii plne vybavení.

Podrobné pokyny uvedené nižšie obsahujú 14 bodov, ktoré podrobne opisujú najjednoduchšie manipulácie so zmenou kolesa. Okamžite si všimneme, že v tom nie je nič komplikované. Stačí mať potrebný nástroj a vynaložiť veľmi malé úsilie.

Pokyny na výmenu kolesa na aute

Začneme teda krok za krokom a podrobným popisom výmeny kolies na stroji.

 1. Ak chcete vymeniť poškodené koleso, musíte nájsť bezpečné miesto s rovným a tvrdým povrchom, ktoré zabráni vozidlu v pohybe počas práce. V prípade, že sa na ceste vyskytne problém, mali by ste sa zastaviť od vozovky, nastaviť núdzovú značku a zapnúť svetelnú signalizáciu (núdzové svetlo). Vezmite prosím na vedomie, že parkovanie na vyplavenej alebo uvoľnenej nečistote pri ceste za to nestojí. Nájdite oblasť širokej cesty s asfaltovým chodníkom - toto bude ideálna voľba pre uvažované práce.
 2. Po rozhodnutí o mieste musíte vypnúť motor stroja a potom ho spoľahlivo upevniť pomocou „parkovacej brzdy“. Je tiež potrebné dať auto "na rýchlosť". Aby ste to dosiahli, keď máte automatickú prevodovku, musíte nastaviť prepínač automatickej prevodovky do polohy P / Park a s namontovanou mechanikou zaraďte spiatočku alebo prvý prevodový stupeň.
 3. Po dokončení všetkých manipulácií v kabíne musíte byť v bezpečí pred vozidlom a zvonku. Za týmto účelom by sa pod kolesá mali inštalovať kliny kolies, ktorých úlohu v poli môžu zohrávať ťažké kamene alebo drevo. Zarážky umiestnite pod predné aj pod zadné koleso z opačného zdviháka.
 4. Po spoľahlivom upevnení vozidla na mieste sa z batožinového priestoru odstráni balónový kľúč, zdvihák a pracovná „rezerva“. Ak je to potrebné, malo by čerpadlo okamžite prečerpať. Zdvihák je upevnený v technologických drážkach, ktoré sú na to špeciálne upravené. Ak nie sú viditeľné, môžete sa cítiť rukami alebo určiť polohu vizuálne pomocou pokynov pre auto a baterku. Pripomeňme, že zdierky môžu byť rôznych typov a ich inštalácia má svoje vlastné vlastnosti. Ak to nezohľadníte, môže nesprávne namontovaný zdvihák pri zdvíhaní stroja poškodiť ozdobnú „sukňu“ automobilu alebo tuningovú súpravu, ak existuje. Ak si nie ste istí, ako je zariadenie správne namontované, je lepšie hrať na bezpečie a prečítať si príslušné pokyny pre vaše auto. Pripomíname iba, že väčšina moderných vozidiel je vybavená špeciálnou značkou, ktorá označuje miesto, kde by sa mal zdvihák umiestniť. Takéto značky sú pred zozadu a za oblúkom predného kolesa.
 5. Ďalej musíte zdvihák zdvihnúť tak, aby sa dotýkal povrchu vozovky aj technologického sedadla na karosérii, ale súčasne nezvýšil vozidlo. Uistite sa, že zdvihák je kolmý na povrch podpery, aby nedošlo k poruche a pádu stroja pri výmene kolies.
 6. Ďalej sa odstráni ochrana náboja a odskrutkovaním proti smeru hodinových ručičiek sa uvoľnia upevňovacie matice. Zároveň nezabudnite, že posledný menič by sa nemal úplne skrútiť, len povoľte, aby sa voľne otáčali pozdĺž závitu. Kým koleso spočíva na zemi, otáčanie matíc bez otáčania kolies bude dosť ľahké, ale stále musíte vynaložiť úsilie. Na dosiahnutie maximálneho výkonu používajte kľúč, ktorý je štandardne dodávaný s výrobcom vozidla. Ak matice neboli odstránené dlhšiu dobu, potom použite dlhšiu páku a nezabudnite, že kľúč Phillips bude vyžadovať viac úsilia ako štandardný analóg valca s jednou rukoväťou.
 7. Po uvoľnení matíc je potrebné auto zdvihnúť, aby bolo možné koleso vybrať bez toho, aby sa dotkli ich ložísk, a tiež vytvoriť rezervné koleso. Zdvíhanie by sa malo vykonávať pomaly a veľmi opatrne, pričom sa kontroluje stabilita karosérie vozidla. Ak si všimnete nestabilitu automobilu, musíte zdvihák spustiť a problém vyriešiť opravením a vyrovnaním nástroja. Z dôvodu bezpečnosti a istoty je možné rezervnú pneumatiku umiestniť pod spodnú časť zariadenia a po odstránení poškodeného kolesa ich vymeniť.
 8. Ďalší krok je pomerne jednoduchý. Všetky skrutky sa odskrutkujú proti smeru hodinových ručičiek.
 9. Po odskrutkovaní skrutiek. Môžete odstrániť prázdnu pneumatiku. Sú chvíle, keď sa disk, ktorý nebol dlhý čas vybratý, prilepí na náboj. Ak chcete takéto koleso demontovať, malo by byť uvoľnené a zatlačené zvnútra.
 10. Ďalej je na náboj namontované rezervné koleso. Proces by mal byť riadený tak, aby sa otvory na náboji a disku zhodovali. Po dokončení inštalácie sa zasunú samotné skrutky. V tomto prípade je koleso podopreté voľnou rukou alebo kolenom.
 11. Ďalším krokom je dotiahnutie skrutiek v smere hodinových ručičiek pomocou balónového kľúča. Avšak v tomto okamihu ich netreba sprísňovať, stačí stlačiť, kým klobúky ležia na autodisku.
 12. Po zaskrutkovaní všetkých skrutiek sa vozidlo spustí tak, aby sa koleso dotýkalo podpery, ale nezohľadňuje celú hmotnosť. Inými slovami, časť telesnej hmoty držal zdvihák. V tejto polohe sú skrutky utiahnuté. K tomu nedochádza striedavo, ale krížovo, polovicu zákruty skrutkou. Takéto nuansy poskytujú vysoko kvalitné vyvažovanie a spoľahlivé upevnenie.
 13. Po skrútení poslednej skrutky je možné auto spustiť a odstrániť zdvihák. Už na zemi sú skrutky opäť utiahnuté, ale už v plnej sile. A na náboj je umiestnený ochranný kryt.
 14. Posledným krokom je vyčistenie náradia a podľa potreby jeho vyčistenie. Dierované koleso podľa kľúčov a zdviháka sa tiež vloží do kufra.

Posledný tip

Na záver dáme jednu radu. Neodkladajte opravu poškodeného kolesa v „dlhej krabici“. Po prvé, „rezerva“ nie je vždy vhodná na dlhodobú prevádzku a po druhé, nikto nezaručuje, že hneď po ďalšom zákrute na ceste nedostanete ďalšiu punkciu. A samotné koleso, na rozdiel od rezervného, ​​pravdepodobne zo súpravy a na krásnom zliatinovom kolese. Preto je lepšie okamžite ho priniesť na najbližšiu (ale overenú!) Montáž pneumatiky.

Bezpečnostné opatrenia

 1. V prvom rade musí vodič vybrať auto z vozovky a odtiahnuť po kraji cesty. Je vhodné zvoliť miesto s najrovnomernejším povrchom, bude to v budúcnosti potrebné na inštaláciu zdviháka a zapnutie budíka.
 2. Vypnite motor, vozidlo zaraďte na „ručnú brzdu“ (parkovacia brzda).
 3. Na zadnú časť vozidla (nie bližšie ako 15 metrov) namontujte výstražný štít upozorňujúci ostatných vodičov na núdzové zastavenie. Ak sa všetko stalo mimo dediny, vzdialenosť medzi autom a značkou by mala byť najmenej 30 metrov.
 4. Po určení, ktoré z kolies je spustené, je potrebné podoprieť koleso umiestnené diagonálne z neho na oboch stranách, aby sa úplne vylúčila možnosť spontánneho pohybu vozidla.

Ďalej musíte pripraviť nástroje na výmenu kolesa.

Sada náradia na výmenu kolesa

Je samozrejmé, že v každom stroji by mala byť náhradná pneumatika a sada nástrojov potrebných na jej výmenu, ktorá zahŕňa:

 • jack,
 • „Balón“ - kľúč, ktorý odskrutkuje montážne skrutky alebo matice, v závislosti od konštrukcie kolesa,
 • pracovné rukavice.

Stále existujú užitočné doplnky, ktoré, hoci sa nevyžadujú, môžu prácu uľahčiť a ich prenášanie so sebou alebo nie, je súkromná záležitosť pre všetkých.

Užitočné doplnky pre výmenu kolies

 1. Predovšetkým by bolo pekné mať so sebou pod kufrom (topánky) klinové kliny, čo by eliminovalo problém s nájdením nástrojov na opravu automobilu.
 2. Sada vymeniteľných pracovných odevov, pretože výmena kolesa je dosť špinavá práca a nebude ťažké sa znečistiť.
 3. Substrát pod zdvihákom. Faktom je, že musí vždy stáť na rovnej plošine. V opačnom prípade môže šikmá poloha pri zdvíhaní stroja viesť aspoň k jeho poruche a maximálne k pádu vozidla. A je dobré, ak koleso nie je vybraté, inak auto spadne na brzdový kotúč (bubon) a zdeformuje ho, a tento problém je vážnejší ako rozbitá pneumatika. Podklad by mal byť síce malý (približne 40 x 40 cm), ale silný.
 4. Orezať potrubie. Jeho priemer by mal byť taký, aby sa dal ľahko umiestniť na rukoväť balónového kľúča. Matice kolies sú zvyčajne veľmi utiahnuté a bude problematické ich odlomiť jednoducho pomocou kľúča, najmä pre ženy, takže orezávanie rúrky ako páky bude veľmi užitočné.
 5. Kovová kefa na čistenie vnútornej strany kolesa a náboja.
 6. Pevný olej alebo lítol na závitové matice a svorníky.
 7. Tlakomer, ak nie je integrovaný do kompresora alebo čerpadla na hustenie pneumatík.

Ak je toto všetko k dispozícii a existujú aj teoretické znalosti o tom, ako vymeniť koleso na stroji, tento proces nebude zložitý. Hlavnou vecou je dodržiavanie poriadku práce, buďte opatrní, opatrní a presní.

Ako vymeniť koleso na aute

Ak chcete odstrániť poškodené koleso a umiestniť ho na svoje miesto - všetko sa zdá byť jednoduché a jasné, iba táto práca má svoje drobné nuansy, ignorovanie, ktoré môže skončiť zle. Vibrácie kolies spôsobené nesprávnou inštaláciou postupne zničia zavesenie vozidla. Okrem toho sa matice kolies opäť začnú v dôsledku vibrácií otáčať. Výsledkom je, že koleso môže jednoducho odletieť, čo už hrozí vážnou nehodou.

Ako vymeniť koleso na aute.

Táto krátka príručka je napísaná špeciálne pre tých, ktorí nevedia, ako nevedia, ako nezávisle odstrániť vyrazené koleso v teréne a na jeho miesto umiestnili rezervné koleso (rezervné koleso).

Ak ste sa nikdy nemuseli zastaviť na boku vozovky kvôli plochej pneumatike, alebo ak ste nikdy sami neodstránili kolesá z vozidla, ale chcete naraziť na také nepríjemnosti (ak k nim dôjde) plne vybavené, potom tento pokyn na výmenu kolesa pozostáva zo 14 pomerne jednoduché veci by vám určite mali pomôcť vyriešiť tento problém.

Navyše pri takejto technickej operácii nie je nič zložité, je to celkom jednoduchá a uskutočniteľná úloha za predpokladu, že na to musíte byť pripravení a pripravení vynaložiť trochu úsilia.

1. Nájdite ploché a spoľahlivé miesto s tvrdým povrchom (základňou) na demontáž kolesa.

Aby ste zabránili pohybu vozidla, budete potrebovať pevný a rovný povrch. Ak vás problém zachytil na ceste, neprepadajte panike, zaparkujte čo najďalej od vozovky, zapnite svetelný alarm („núdzové svetlo“) av prípade potreby zapnite núdzové zapaľovanie *.

* Výstražný trojuholník je nastavený v súlade s kapitolou 7 cestných pravidiel. UPLATŇOVANIE ZARIADENIA NA ZASTAVENIE ALARMU A NÚDZOVÉHO ZASTAVENIA

Zabráňte uvoľneniu a vyprataniu nečistôt na cestách. Asfaltové široké rameno je ideálne riešenie.

2. Vypnite motor auta, stojaci automobil zaistite ručnou brzdou („ručná brzda“) a prepínač automatickej prevodovky (automatickej prevodovky) prepnite do parkovacej polohy „P“ (parkovanie). V prípade mechanickej (manuálnej) prevodovky uveďte prevodovku do prvého alebo spiatočného stupňa.

3. Aby ste zabránili prevráteniu alebo pretáčaniu kolies strojom, umiestnite pod predné a zadné kolesá alebo pod koleso opačnú stranu k zdviháku, všetky klinové kliny. Na tento účel sú vhodné aj ťažké predmety (kamene, tyče a pod.).

4. Vyberte z kufra rezervnú pneumatiku, zdvihák a kľúč na kolesá.

Umiestnite zdvihák pod rám vozidla do špeciálnych technologických drážok. Ak neviete, kde sa nachádzajú, musíte ich nájsť ručne rukou alebo sa pozrieť pod spodok automobilu a potom pomocou baterky alebo zvýraznenia pomocou mobilného telefónu ich jednoducho nájsť vizuálne. Toto bude potrebné urobiť, keď používate zdvihák určitého typu.

Odstránenie poškodenej položky

 1. Po dokončení všetkých príprav na hlavné práce je potrebné najskôr uvoľniť (nie úplne odskrutkovať) matice kolies. To sa musí urobiť, keď koleso stojí na tvrdom povrchu. V opačnom prípade bude odskrutkovanie upevňovacích prvkov po zavesení veľmi problematické. Okrem toho sa pri pokuse odskrutkovať matice podľa hmotnosti môžete dostať z auta.
 2. Potom nainštalujte konektor. Povrch pod ložiskovou podložkou by mal byť rovný. Zospodu, na spodnej časti vozidla, vedľa každého kolesa, je zvyčajne k dispozícii špeciálna šálka alebo technická diera, uzavretá vekom, v ktorej by mal zdvihák dosadať. Ak je konštrukcia zdviháka taká, že bude musieť spočívať priamo na spodnej časti stroja, musíte si dať pozor, aby sa nedotýkala plastových prvkov prahov, inak môžu byť pri zdvíhaní poškodené. Stroj je potrebné zdvíhať pomaly, bez zhonu a riadiť jeho stabilitu. Zdvihák by mal stáť presne kolmo na podperu. Ak dôjde k zošikmeniu, musí sa stroj spustiť, znovu nastaviť zdvihák a zdvíhanie zopakovať. Auto stúpa, až kým poškodené koleso neklesne zo zeme, nemá zmysel ho zvyšovať vyššie.
 3. Po zdvihnutí kolesa do požadovanej výšky sa matice úplne odskrutkujú. Posledný odskrutkovaný držiak je na vrchu. Odskrutkované matice sa musia usporiadať tak, aby sa počas montáže rezervného kolesa dotiahli na rovnakom mieste, odkiaľ boli odstránené. Tým sa predĺži životnosť samotných orechov a klincov, na ktoré sú navinuté.
 4. Po odskrutkovaní všetkých matíc sa poškodené koleso odstráni z čapov.

Rezerva je nastavená v opačnom poradí. Zvážte, ako sa to robí.

Na čo je to?

I. Mnoho áut na spodku ich spodnej časti, na okrajoch, má plastové ozdobné „sukne“. Ak je zdvihák nainštalovaný v nesprávnej polohe, môže pri zdvíhaní stroja tento dekoratívny plast („sukňu“) rozdrviť a zlomiť. Vážení motoristi, venujte si čas, ak si nie ste istí, že ste zdvihák umiestnili na správne miesto a na správne miesto, potom si znovu prečítajte pokyny pre auto, ktoré by ste mali nosiť (pokiaľ možno) so sebou.

II. Niektoré moderné automobily v mieste, kde by sa mal zdvihák nachádzať, za prednou alebo pred zadnou časťou (oblúky) zadného kolesa, majú (majú) špecifickú konkrétnu značku.

Druhý typ zdviháka.

S týmto typom výťahu sú priatelia oveľa jednoduchšie. Otvorte ozdobnú zátku v spodnej časti plastu automobilu alebo nájdite zdvihák pod zdvihákom, zasuňte kolík zdviháka do zdierky a potom môžete zdvihnúť.

5. Zdvihák zdvíhajte, kým sa nedotkne sedadla na vozidle alebo asfalte, vozidlo nemusíte zdvíhať.

Zdvihák by mal byť kolmý na nosnú plochu, na ktorej je nainštalovaný. V opačnom prípade by sa z neho mohlo vozidlo odtrhnúť (od zdviháka alebo z ložiska).

6. Odstráňte ochranné viečko na náboji stroja a matice uvoľnite jeden po druhom a odskrutkujte ich proti smeru hodinových ručičiek. Matice úplne neodskrutkujte, iba ich uvoľňujte, až kým sa nezačnú voľne otáčať.

Ak necháte vymeniteľné koleso na zemi, budete môcť otáčať maticami sami, a nie koleso, čo by sa nepochybne mohlo stať, ak by ste sa pokúsili odskrutkovať koleso v zavretej polohe.

I. Použite kľúč, ktorý bol na automobile štandardný.

II. Na výrobu orechov budete potrebovať veľa úsilia. Najmä ak neboli odskrutkované po dlhú dobu. Ak je to potrebné, použite dlhšiu páku alebo váhu vlastného tela. Uistite sa, že matice odskrutkujete a naopak ich neutiahnete. Odskrutkujte matice proti smeru hodinových ručičiek.

III. Kľúč Phillips vám dá väčšiu silu ako jednoduchý štandardný kľúč s jednou rukoväťou.

7. Zdvihnite auto. Zdvihnite koleso tak vysoko, aby ste ho mohli ľahko vybrať a vymeniť za rezervné.

I. Opatrne a pomaly zdvihnite auto. Vyhľadajte stabilitu karosérie. Если увидите нестабильное поведение автомобиля (раскачивание, рысканье), то опустите домкрат и исправьте данную проблему прежде чем полностью заново поднимать автомобиль.

II. Если домкрат наклонился или встал под углом, то привидите его в нижнее положение, поправьте его и продолжайте подъем машины.

Aby ste zaistili bezpečnú vzdialenosť, vložte rezervné koleso pod spodnú časť vozidla. Toto by sa malo robiť iba v prípade (bezpečnostného) prípadu, alebo na zdvihnutom aute umiestnite prázdnu pneumatiku, ktorú ste práve zastrelili pod spodnú časť vozidla, ak sa dosiahne svetlá vzdialenosť (medzi spodnou časťou a tvrdým povrchom). príliš malý.

8. Otočte všetky upevňovacie skrutky proti smeru hodinových ručičiek až na koniec.

9. Vyberte koleso. Disk automobilu sa môže veľmi dobre pripevniť na samotný náboj, takže bude musieť byť mierne rozmiestnený alebo kopnutý zvnútra, až kým sa koleso bez problémov neodstráni.

10. Na náboj sme dali nové koleso. Postupujte podľa zhodnosti otvorov pre skrutky, potom ich striedavo zasúvajte, pričom držte koleso kolenom alebo rukou.

11. Skrutky skrútime, až kým nebudú ležať na disku so svojimi klobúkmi. Pozor: Skrutky neutiahnite úplne.

I. Pomocou balónikového kľúča skrutky jemne zaskrutkujte.

12. Spúšťajte auto, až kým nepríde do styku s povrchom (asfalt, pevná zemina, cesta), ale súčasne nedáme záťaži plnú hmotnosť vozidla na volante.

Utiahnite skrutky v krížovom vzore. To je potrebné na vyváženie samotného kolesa. Pomaly utiahnite každú nasledujúcu skrutku, iba o pol otáčky alebo trochu viac, až kým nebude dosť ťažké ju posúvať.

13. Vozidlo úplne spustite na povrch vozovky a vyberte zdvihák. Potom dotiahnite skrutky kolesa až na doraz a nasaďte kryt.

14. Dierované koleso umiestnime do kufra alebo na iné sedadlo určené pre „rezervné koleso“ a zoberieme ho na opravu pneumatiky.

Ak sa odporúča otáčať kolesami

Všetky odporúčania týkajúce sa údržby vozidla sú uvedené v návode na použitie. Na rovnakom mieste, mimochodom, kedy a ako sa kolesá menia na aute, sa nakreslí schéma výmeny pneumatík. Preto, aby ste urobili správne rozhodnutie, pozorne si prečítajte pokyny.

Pri pravidelných a správnych výmenách kolies je opotrebovanie behúňa čo najrovnomernejšie. Kedy zmeniť usporiadanie kolies? Často sa vykonáva zmena počas plánovanej údržby. Výrobcovia to odporúčajú každých 20 000 km. spustiť.

Ak sa pohyb vykonáva hlavne na zlých cestách, výmena sa uskutoční každých 10 000 km. Rovnaké pravidlo platí pre tých motoristov, ktorí sú zvyknutí na agresívny štýl vedenia vozidla. Odporúča sa priamo vymeniť kolesá podľa schémy znázornenej na obr. 2.

Prípravná fáza

Nemusíte samozrejme premýšľať o tom, ako správne vymeniť kolesá, ale túto prácu jednoducho zverte odborníkom v oblasti servisu automobilov. Malo by sa však pamätať na to, že:

 • takáto práca stojí peniaze
 • nie je zaručené, že kapitán bude správne vymenený,
 • vždy budete musieť kontaktovať tú istú autoservis.

Medzitým sa všetko dá urobiť nezávisle. Na to, aby sa kolesá technicky odborne otáčali, aby ste všetky operácie vykonávali sami, bez toho, aby sa uchýlili k službám autoservisu, je potrebné vykonať určité prípravné opatrenia:

 1. Pripravíme potrebné náradie: zdvihák, stojan, balonový kľúč.
 2. Auto inštalujeme na rovný povrch s tvrdým povrchom.
 3. Vyberte správnu permutačnú schému.

S trochou praktických skúseností bude výmena kolies zo skupiny pneumatík trvať 1,5 - 2 hodiny, nie viac.

Ako vymeniť kolesá

Pred výmenou kolies je dôležité zvoliť postup na vykonanie operácie. Odporúča sa vyhodnotiť všetky výhody, pozitívne aspekty procesu a vopred predvídať možné nedostatky.

Je dôležité pochopiť, že práca, ktorú vykonávajú pneumatiky na predných kolesách, sa výrazne líši od práce, ktorá je priradená pneumatikám na zadných kolesách. V prvom rade je to kvôli úrovni zaťaženia. Vozidlo so športovými parametrami a vlastnosťami opotrebuje pneumatiky spravidla intenzívnejšie.

Ak sa v dôsledku pravidelnej kontroly zistí, že k opotrebovaniu pneumatík na všetkých 4 kolesách dochádza rovnomerne, odporúča sa kúpiť si celú súpravu a vymeniť pneumatiky podľa zvolenej schémy výmeny kolies.

Ale skôr, ako začnete skúmať rôzne možnosti, trochu rady. Pred vybratím letnej alebo zimnej súpravy a vykonaním sezónneho prestavenia kolies sa odporúča pneumatiky vopred označiť (krieda alebo farba na vodnej báze). Pomôže to neskôr zistiť, ktorá strana a na ktorej osi bola pneumatika predtým umiestnená.

Pracovníci v oblasti pneumatík odporúčajú uviesť nasledujúce konvencie:

 • PP (predná pravá),
 • PL (vľavo vpredu),
 • ZP (vzadu vpravo),
 • ZL (vzadu vľavo).

Pre vozidlá s pohonom zadných kolies

Ak sa všetko vykonáva v aute, vozidlo je úplne zavesené na výťahu a nie je potrebná žiadna rezervná pneumatika. Pri používaní zdviháka je potrebné rezervné koleso, aby sa vozidlo udržiavalo v stabilnej polohe.

Po odstránení ľavého zadného kolesa je na jeho miesto dočasne nastavené rezervné koleso. Ďalej sa postupne mení predné ľavé, zadné pravé a predné pravé koleso. Po dokončení práce sa rezervné koleso uvedie na miesto - v kufri.

Pre vozidlá s pohonom všetkých kolies

Postup pre vozidlá s pohonom všetkých kolies je podobný. Existuje však taká možnosť - dať rezervné koleso a postupne ho opotrebovať súčasne so štyrmi ďalšími kolesami. Je vhodnejšia pre prípady, keď nie je možné kúpiť novú súpravu, alebo keď vám peniaze ľutujú.

Nastavenie rezervy

Pred namontovaním rezervného kolesa musí byť jeho vnútorný povrch očistený kovovou kefou od nečistôt, najmä v oblasti kontaktu s povrchom náboja. To isté sa musí urobiť aj so samotným rozbočovačom. V opačnom prípade nečistoty medzi diskom a nábojom nedovolia, aby koleso sedelo pevne na svojom mieste, bude mať za následok mikroprever. Z tohto dôvodu sa môžu vyskytnúť vibrácie kolesa, nerovnomerné vymazanie povrchu dezénu a postupné uvoľnenie matíc.

Ďalšou vecou, ​​ktorú treba urobiť, je skontrolovať manometrom, či je tlak v rezerve v súlade s normou, a ak je to potrebné, nahustiť pneumatiku (štandardne sa za normálnych okolností považuje 2 kgf).

Pred namontovaním kolesa na kolíky je ich závit mierne naolejovaný pevným olejom. Otáčanie kolies začína maticou umiestnenou na vrchu. Stočí sa do konca, ale nestiahne sa. To sa musí vykonať podľa krížového systému. To znamená, že po utiahnutí jednej matice je ďalšia matica na protiľahlom kolíku.

Potom stroj spustí, zdvihák sa odstráni a matice dosiahnu maximum. Nástroj spolu s dierovaným kolesom sa stiahne do kufra.

Na túto tému sa vlastne dá povedať, ako vymeniť koleso na stroji sami. Táto práca je jednoduchá a každý motorista, ktorý nemá skúsenosti s týmto nástrojom, to bude schopný urobiť.

Okrem vyššie uvedeného by som sa chcel dotknúť aj otázok o tom, ako zmeniť kolesá automobilu z letných pneumatík na zimné pneumatiky a ako predĺžiť životnosť pneumatiky metódou posunu.

Funkcie sezónnej výmeny kolies

Pri sezónnej výmene gumy je potrebné dbať na veľmi dôležitý bod. V takom prípade nestačí znalosť výmeny kolies na stroji. Pred týmto postupom musia byť kolesá rovnako vyvážené. Bude to nemožné urobiť sami, pokiaľ samozrejme nebude k dispozícii špeciálne vybavenie a primeraná kvalifikácia. To znamená, že kolesá bude potrebné ukázať odborníkom. Jediným spôsobom, ako na tom trochu ušetriť: zobrať si kolesá na montáž pneumatík a po vyvážení doma ich vymeniť sami.

Ako vymeniť kolesá na aute

Aby sa predĺžila životnosť už nainštalovaných kolies, odborníci odporúčajú zmeniť svoje miesto. Potom sa behúň opotrebuje viac-menej rovnomerne, pretože na vodiacich prvkoch je opotrebenie jeho vzoru oveľa intenzívnejšie ako na sledovateľov.

Ak chcete vymeniť kolesá na stroji sami, musíte poznať schému procesu a pamätať si na frekvenciu. Premiestnenie by sa malo vykonávať každých 10 000 km. Existuje niekoľko takýchto schém v závislosti od jazdy vozidla a typu pneumatiky. Ak sú pneumatiky asymetrického typu, bude univerzálny pre akýkoľvek typ jazdy. V tomto prípade sa kolesá jednoducho usporiadajú z jednej osi na druhú paralelne.

Usporiadajte symetrické pneumatiky pri pohone predných kolies

Preskupenie symetrických pneumatík na vozidle s pohonom predných kolies je tiež dosť jednoduché. V tomto prípade sa kolesá, ktoré prejdú prideleným počtom najazdených kilometrov, usporiadajú diagonálne vzhľadom na os stroja.

Tu však treba pamätať na to, že ak počas prevádzky najmenej jedno z kolies utrpelo vážne poškodenie, malo by to byť iba na zadnej náprave (nie na hnacej náprave) a ďalšie prestavenie s jeho účasťou už nie je možné.

Usporiadajte symetrické pneumatiky na vozidlách s pohonom všetkých kolies

Schéma preusporiadania pre vozidlá s pohonom všetkých kolies je podobná schéme pre pohony zadných kolies, ale naopak.

V tomto prípade sú predné kolesá namontované paralelne na zadnú nápravu a zadné kolesá sa „pohybujú“ dopredu dopredu diagonálne.

Na záver by som chcel poznamenať, že keď viem, ako vymeniť koleso na aute, a tieto znalosti uplatniť v praxi, vodič môže nielen vyriešiť problém s rozbitou pneumatikou, ale tiež zvýšiť životnosť nainštalovaných pneumatík, čím ušetrí čas a peniaze.

Pin
Send
Share
Send
Send