Užitočné tipy

Eyeball poškriabať, čo robiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Škrabanec na rohovke oka sa môže objaviť, ak je sliznica poškodená klincom, vetvou alebo iným ostrým predmetom. Pri neopatrnom použití je často možné poškriabať proteín, sliznicu zrenice alebo skléry šošovkou. U dieťaťa a dospelého sa môže poškriabaná rohovka liečiť na dlhú dobu, osoba v tomto období vidí nejasne a rozmazane a často sa obáva bolesti a začervenania.

DÔLEŽITÉ VEDOMIE! Dokonca aj „zanedbané“ videnie sa dá vyliečiť doma, bez operácií a nemocníc. Čítajte, čo hovorí Jurij Astakhov. prečítajte si odporúčanie.

Ak náhodou alebo úmyselne vyhodíte do rohovky necht alebo vetvu, musíte čo najskôr navštíviť lekára, pretože takéto poškodenie môže viesť k úplnej alebo čiastočnej strate zraku.

Prečo sa objavujú a aké sú rizikové faktory?

Dieťa a dospelý môžu náhodne poškriabať rohovku silným trením očí. Stratum corneum je obzvlášť často zranená, keď cudzie teleso preniká. Škrabance sa často tvoria, ak sa pri rezaní kovu dostane do očí piesok, malý štrk, prach, nečistoty alebo úlomky. V druhom prípade sa očná šošovka uzdravuje dlhšie a je oveľa bolestivejšia. U ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky po dlhšiu dobu, sa často vytvára poškriabanie viečok. Poranenie spojoviek, oblasti bielkoviny a zrenice sa môže vykonať neopatrným chirurgickým zákrokom. V tomto okamihu je rohovka najzraniteľnejšia a na nej sa ľahko objavia škrabance. Existencia takých faktorov, ktoré ovplyvňujú vzhľad porušenia:

Podšívka vizuálneho orgánu sa môže opotrebením kontaktných šošoviek poškodiť.

 • vysušenie alebo tenká vrstva rohovky,
 • používanie kontaktných šošoviek,
 • pracovná činnosť, pri ktorej existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia očí,
 • profesionálne cvičenie, počas ktorého môže dôjsť k poraneniu oka.
Späť na obsah

Ako rozpoznať príznaky?

Ak dôjde k poškriabaniu na žiakovi, bielkovine, rohovke alebo vo vnútri očnej gule, bude táto osoba narušená patologickými príznakmi. Patologický stav je možné rozoznať podľa nasledujúcich príznakov:

 • zvýšené slzenie
 • silné viečko, známe ako blefarospazmus,
 • svetloplachosť,
 • zvýšený záchvat bolesti oka,
 • reflexné zúženie medzery,
 • výrazné sčervenanie,
 • formovanie zmiešanej alebo perikorálnej injekcie na oku.
V dôsledku zranenia začne osoba vidieť rozmazané okolie.

Ak šošovka, necht a iné cudzie predmety poškriabali rohovku, človek sa sťažuje na pocit cudzieho tela v oku. Na pozadí poškodenia sa môžu objaviť poruchy zrakovej funkcie, pacient začne vidieť všetko rozmazané alebo akoby „v hmle“. Ak si nevšimnete škrabanec včas a nevykonáte potrebné ošetrenie, obeť bude mať časté bolesti hlavy.

Nebezpečné účinky

Ak dieťa a dospelý neposkytujú včasnú liečbu po poškriabaní rohovky, potom vznikajú vážne komplikácie. Nečakajte, až sa rana vylieči. Spúšťaný škrabanec oka môže vyvolať zápalovú reakciu, ktorá je v medicíne známa ako keratitída. Pri chorobe je narušená vizuálna funkcia osoby a existuje tiež silný strach zo svetla. Čím silnejšie je zranenie, tým výraznejšie sú známky keratitídy. V závažných prípadoch pacient nie je schopný otvoriť oči. Ak sa rohovka alebo stredná časť oka zapáli, zraková ostrosť rýchlo klesá. Keď zápalová reakcia siaha až k periférii rohovky, nemá to žiadny negatívny vplyv na vizuálnu funkciu.

Keratitída spôsobená poškriabaním rohovky si vyžaduje včasné ošetrenie, pretože patológia vedie k trvalému zakaleniu membrány, v dôsledku čoho osoba nie je schopná rozlíšiť objekty, ale vidí iba svetlo alebo tmu.

Diagnostické postupy

Ak dieťa alebo dospelý človek poškriabe oblasť rohovky, je naliehavé obrátiť sa na očného lekára. Pre lepšie vyšetrenie poškodenej oblasti sa anestetikum vstrekne do spojivkového vaku dvakrát alebo trikrát s krátkou prestávkou. Po 10 minútach sa vykoná diagnostické vyšetrenie pomocou bočného osvetlenia a štrbinovej žiarovky. Ak týmto spôsobom nebolo možné na škvrne rozrezať škrabance, použije sa fluorescenčná látka, ktorá je zvýraznená. Liek sa tiež vstrekne do spojivkového vaku. Vďaka tejto diagnostickej technike sú poškodené oblasti zafarbené na zeleno a lekárovi je ľahšie posúdiť ich plochu.

Čo robiť a ako zaobchádzať?

Aby ste sa vyhli negatívnym dôsledkom poškriabania rohovky, musíte vedieť, aké opatrenia je potrebné prijať. Najprv je potrebné odstrániť cudzie teleso, ktoré poškodilo rohovku oka. Na tento účel sa orgány výhľadu dôkladne umyjú tečúcou vodou. Rýchle blikanie tiež pomáha extrahovať cudzí predmet, ktorý vám umožňuje odstrániť škvrny, zrnko piesku, prach. Špeciálne kvapky, ktoré si môžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, tiež pomáhajú zbaviť sa cudzích telies v oku. Tieto prostriedky sú určené na umývanie očí a na odstránenie nepríjemných prejavov škrabancom. Počas liečby sa dodržiavajú nasledujúce odporúčania:

Kým sa telo nezotaví, je potrebné opustiť kozmetiku.

 • Na zníženie bolesti počas zranenia sa odporúča vypiť tabletu s analgetickým účinkom.
 • Je prísne zakázané nosiť pásku, pretože to nezrýchľuje proces hojenia, ale naopak pomáha množiť infekciu a zhoršovať situáciu.
 • Počas liečby by sa škrabance v rohovke nemali používať v kozmetike a nosiť kontaktné šošovky.
 • Počas liečby sa odporúča používať okuliare, ktoré chránia oči pred ultrafialovým žiarením.
Späť na obsah

Známky poškodenia

Ak má osoba škrabanec, cíti nasledujúce:

 • oko sa nechce otvoriť
 • existuje silné trhanie,
 • bolesť,
 • oko sa začervenáva
 • niečo sa zdá byť v ceste
 • objaví sa fotocitlivosť
 • bolesť hlavy.

Prvá pomoc

Ak zistíte vyššie uvedené príznaky, potom predtým, ako pôjdete k lekárovi, mali by ste urobiť toto:

 1. Ak sa objaví škrabanec v dôsledku cudzieho telesa, musíte sa ho pokúsiť odstrániť, preto je často potrebné blikať poškodeným okom. Takéto činnosti stimulujú oddelenie sĺz, ktoré môžu umývať nepotrebné predmety.
 2. Prstami zatlačte horné viečko na bolesť oka a potiahnite ho na spodné. Pokles rias sa pokúsi odstrániť zrnko piesku, ak je zaseknuté na vnútornej strane horného viečka.
 3. Ak predchádzajúce kroky nepriniesli výsledky, vypláchnite oči vodou alebo soľankou pri izbovej teplote.
 4. Nechajte umelé slzy (špeciálne očné kvapky).
 5. Užívajte lieky proti bolesti.
 6. Ak sa vám podarí odstrániť rušivý objekt, môže určitý čas samo osebe dôjsť k ľahkému poškriabaniu.

 • Získať cudzie teleso rukou, pinzetou alebo iným zariadením, aby sa to ešte zhoršilo.
 • Na poškodené oko položte obväz, môže to zhoršiť situáciu, rohovka musí dýchať.
 • Použiť make-up.
 • Používajte kontaktné šošovky, kým oko neprechádza a lekár vám to nedovolí.
 • Ak je slnko vonku, je lepšie nosiť ochranné okuliare.

Vyšetrenie lekára

V každom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, aby ste predišli komplikáciám a zabránili výskytu infekcie.

Aby lekár pochopil, či má pacient škrabance na rohovke oka, lekár jednoducho vyšetrí oko. Okrem toho by mal tiež:

 • Pochopte, aké nebezpečné je poškodenie, či preniká. Za týmto účelom lekár vpichne do oka lokálne anestetikum (Alkain očné kvapky). Po chvíli, keď liek funguje, odborník vyšetrí oko oftalmoskopom - špeciálnou lampou (štrbinou).

 • Na presnejšie určenie poškriabania sa používa špeciálna látka (jedno percento fluoresceínu), ktorá škvrny poškriabe alebo poškodí rohovku zelenou farbou.

Z výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu.

Mierne škrabance

Lekár predpisuje antibakteriálne kvapky na instiláciu trikrát až štyrikrát denne.

Často je predpísané „Albucid“, ale nestačí ho preto používať pre väčší účinok „Phloxal“, „Miramistin“, „Tobrex“.

Pred spaním sú navždy nanesené antibakteriálne gély a masti: „Solcoseryl-gel“, „Korneregel“ a podobne.

Vážnejšie poškodenie

Na našej stránke máme samostatný článok. Nezabudnite si to pozrieť.

Akcie špecialistu s komplexnejšími škrabancami, keď sa objavila vlasová pokožka vlasovej chlopne:

 • Anestézia (pomocou špeciálnych kvapiek),
 • Povrch je ošetrený antibakteriálnymi liečivami,
 • Klapka sedí na svojom mieste
 • Kvapky klesajú znova
 • Naneste antiseptický obväz.

Lekár predpisuje používanie kvapiek každý deň štyrikrát denne a ukladanie gélov v noci. Je tiež potrebné nosiť obväz, kým špecialista nedovolí jeho odstránenie.

V prípade poškodenia, keď nie je možné poklop položiť, naneste stehy s monofilnými vláknami 9,0 - 10,0 (supridamid, nylon).

Očné škrabance sú veľmi časté a väčšina z nich sú škrabance.

Príznaky poškriabania rohovky

Ak je rohovka poškodená, objaví sa silná bolesť očí, strach zo svetla, (veľmi silný uzáver). Štrbina brucha sa reflexne zužuje. Vyvstáva. Na očnú guľu sa objaví zmiešaná alebo perikorálna injekcia.

Aby boli škvrny rohovky dobre viditeľné počas vyšetrenia oftalmológom, anestetikum (roztok alkaínu) sa vpraví do spojivkového vaku približne 2-3 krát s malým intervalom. Po 5 až 10 minútach sa diagnostika vykoná pomocou bočného osvetlenia a štrbinovej žiarovky.

Korneálne lézie sú najzreteľnejšie viditeľné po instilácii špeciálneho farbiva (1% fluoresceínu) do spojivkového vaku. Látka zafarbí eróziu rohovky (poškodené oblasti) zelenou farbou.

Ošetrenie škrabancov rohovky

Predpíšte antibakteriálne kvapky na instiláciu do spojovkového vaku: antibiotiká a sulfonamidy. Inštilácie sa uskutočňujú 3-4 krát denne. V noci sa cez očné viečka nanesie antibakteriálna masť. Na urýchlenie hojenia škrabancov rohovky sa trikrát denne používajú špeciálne instilačné prípravky: Solcoseryl alebo Vitasik.

Ak sa na rohovke nájde malá rana na hlave a obalí sa povrchová chlopeň, vykoná sa kvapková anestézia, povrchy očí sa umyjú antibakteriálnymi kvapkami a zabalená klapka sa umiestni na svoje miesto. Keď sa klapka dobre usadí a prestane sa zabaliť, vykoná sa ďalšia instilácia antibakteriálnych kvapiek v spojivkovom vaku a na oko sa aplikuje aseptická rolka. V budúcnosti sa v spojivkovom vaku uskutoční 4-krát denne instilácia antibakteriálnych kvapiek.

Pri veľkých rozmeroch skalpovanej povrchovej chlopne rohovky, ktorá sa nedá dobre nasadiť, a jej opuchnutí je potrebné steh. Z tohto dôvodu sa povrch oka vopred premyje roztokom antibiotika. Na odstránenie defektu sa používajú jednoduché alebo spojité švy s 10-0 monofilom (nylon, supridamid). Ďalej sa do spojivkového vaku zavedú antibakteriálne kvapky, po ktorých sa na oko nanesie aseptický obväz. V budúcnosti sa ošetrenie uskutoční pomocou antibakteriálnych kvapiek, ktoré sa injikujú do spojivkového vaku 4-krát denne. Antibakteriálna masť sa nanáša v noci.

Erózia rohovky je poškriabaním na povrchu rohovky - priehľadnou vypuklou membránou prednej časti oka. Keďže erózia rohovky pri správnom ošetrení je najbežnejším typom poranenia očí, prechádza bez stopy.

Erózia rohovky sa zvyčajne vyskytuje, keď sa cudzie teleso (napríklad prachové častice) dostane pod viečko. Aj keď sa častice, ktoré vstupujú do oka, vymyjú slznou tekutinou, môže mať čas poškodiť rohovku. Malý kúsok kovových hoblín, ktorý sa dostane do očí pracovníka, ktorý okuliare zanedbával, rýchlo vytvára kruhový pohyb a poškriaba rohovku. Erózia rohovky sa často vyskytuje u tých, ktorí v noci nevyberajú pevné kontaktné šošovky.

Škrabance z nechtu, kúska papiera alebo iného organického materiálu môžu viesť k tvorbe dlhej nehojace sa rany, potom dôjde k poškodeniu a sú možné komplikácie. Dôsledky komplikácií môžu byť závažnejšie, ako ste si na začiatku mysleli.

Čo robiť s eróziou rohovky: Poškrabaná rohovka sa zvyčajne uzdraví za 24 - 48 hodín. Sledovaním tipov tu môžete zlepšiť liečenie a vyhnúť sa komplikáciám. Ak lekár odporučil nosiť pásku, nevyberajte ju na 12 až 24 hodín .. Pamätajte, že páska na jednom oku má vplyv na priestorové videnie, takže pri šplhaní po schodoch alebo pri šliapaní z obrubníka buďte opatrnejší ako obvykle.

Naučte sa, ako správne predpisovať antibiotiká. Kvapky sú potrebné na obmedzenie rozvoja infekcie. Inak môže dôjsť k ulceratívnej keratitíde, ktorá môže viesť k nezvratnej strate zraku. Erózia zvyčajne spôsobuje sčervenanie, bolesť v oku, slzenie, pocit prítomnosti cudzieho telesa dokonca aj potom, ako ho opustí častica, ktorá poškriaba oko. Erózia rohovky môže ovplyvniť videnie. Od rohu

ovce sú bohaté na nervové zakončenie, účinky erózie sú závažnejšie, ako by sa dalo očakávať podľa charakteru poškodenia.

Diagnóza sa určuje na základe typických príznakov, pričom sa zohľadňujú okolnosti, za ktorých bolo oko poškodené, či obeť nosí kontaktné šošovky a ako dlho ich nosí. Lekár skúma oko špeciálnou lampou. Ak je na rohovke cudzie teleso, uvidí ho. Aby skontroloval prítomnosť cudzieho telesa uviaznutého vo viečku, jednoducho vypne viečko. Na potvrdenie diagnózy môže lekár zafarbiť rohovku fluoresceínom, potom sa poškodená oblasť vo svetle lampy zmení na zelenú.

Lekár odstráni cudzie teleso hlboko ponorené v rohovke špeciálnym zariadením v lokálnej anestézii. Na odstránenie prstenca - stopa cudzieho telesa zostávajúceho na povrchu rohovky sa používa špeciálny oftalmický bór. Po odstránení cudzieho telesa sa každé 3 až 3 hodiny vpravia do zraneného oka antibiotiká. Aplikácia tlakovej bandáže zabraňuje podráždeniu očí počas blikania. Ak je erózia spôsobená kontaktnými šošovkami, neaplikujte obväz

Preklad z angličtiny Seok

Príroda dobre chránila naše oči pred vonkajšími vplyvmi. Riasy zakrývajú naše oči, naše reflexy rýchlo zatvárajú naše viečka, aby sa do našich očí nedostali rôzne úlomky a naše slzy môžu zmyť veľa prachu alebo nečistôt, ktoré sa dostanú na naše tváre. Stále sa však môžu vyskytnúť nehody. Domáce práce a šport sú častou príčinou poranenia očí. Ale aj varenie v kuchyni alebo malé dieťa v náručí môže spôsobiť neočakávané zranenie očí.

Ak máte pocit, že sa niečo zaseklo vo vašom oku, je sčervenanie alebo bolesť, môžete oko poškriabať. Príznaky zranenia sa môžu objaviť okamžite alebo o niečo neskôr.

Niektoré typy škrabancov sa nazývajú odreniny rohovky alebo oder rohovky, čo je škrabanec alebo škrabanec na rohovke, čo je priehľadná okrúhla kupola zakrývajúca dúhovku a zrenicu. Tým, že rohovka pomáha pri zaostrovaní na svetlo, hrá dôležitú úlohu vo videní. Ak sa objaví otrava rohovky, môže to ovplyvniť videnie. Medzi ďalšie príznaky obrusovania rohovky patrí rozmazané videnie, zvýšená citlivosť na svetlo a bolesti hlavy.

Ak máte podozrenie, že ste si poškriabali oko, obráťte sa na svojho očného lekára. Väčšina odrenín rohovky je menšia a môže sa vyliečiť sama za pár dní. Váš oftalmológ môže liečiť abrazíva rohovky očnými kvapkami alebo antibiotickými masťami, alebo použiť steroidné očné kvapky na zníženie zápalu a zníženie možnosti vzniku jaziev.

Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s poškriabaným okom, je zabrániť úrazu. Ak máte v úmysle urobiť niečo, čo by vám mohlo poškodiť oči, použite ochranné okuliare.

Ak máte poškriabané oko:

 • Opláchnite oči soľným roztokom alebo čistou vodou. Ak nemáte očnicu, použite malé čisté sklo. Hranu skla oprite o kosť na spodnej časti očnej bulvy pod spodným viečkom. Voda alebo soľný roztok môže z vášho oka vymyť cudzí predmet.
 • Bliká. Blikanie môže pomôcť zbaviť sa malých čiastočiek prachu alebo piesku v oku.
 • Pritiahnite horné viečko nad spodné viečko. Dolné mihalnice môžu odstrániť akýkoľvek cudzí predmet zachytený horným viečkom.
 • Носите солнцезащитные очки. Если ваш глаз стал чувствительным к свету из-за царапины, солнцезащитные очки уменьшат симптомы во время лечения.
 • НЕ протирайте глаза. У вас может возникнуть соблазн сделать это, но трение вашего глаза может ухудшить истирание.
 • NEDOTÝKAJTE sa očí. Prsty, bavlnené tampóny a iné predmety nepomôžu odstrániť cudzí predmet, ale môžu poškodiť oko. Pamätajte, že predmet, ktorý spôsobil škrabance, môže zmiznúť, aj keď ho stále cítite vo svojich očiach.
 • Nenoste kontaktné šošovky. Nosenie kontaktných šošoviek spomaľuje proces hojenia a môže spôsobiť komplikácie.

Poškrabanie oka je mechanické poškodenie stratum corneum. Faktory môžu zahŕňať:

 • pevné kontaktné šošovky s dlhým nosením,
 • kontakt s cudzími telesami, ako sú piesok, triesky, kovové triesky,
 • dôsledok chirurgických zásahov,
 • rôzne očné choroby.

 • nepohodlie v oku
 • bohatá slzenie,
 • začervenanie,
 • zápal,
 • bolesť,
 • bolesti hlavy
 • svetloplachosť,
 • oko sa neotvorí.

Ak sa tieto príznaky objavia, musí sa poskytnúť prvá pomoc.

Pomoc pri škrabancoch

Ak je príčinou cudzie teleso, musíte sa ho pokúsiť odstrániť. Vypláchnite oko teplou vodou alebo soľným roztokom (voda so soľou). V žiadnom prípade by ste si nemali umyť oči okamžite vodou z kohútika, pretože infekcia sa s ňou môže dostať. Čas oplachovania závisí od príčiny poškodenia očí.

Môžete tiež blikať dve minúty, aby ste odstránili cudzie teleso z oka. Slza tak umyje oko a zbytočné častice z neho vypadnú. Cudzie predmety nemožno vytiahnuť pomocou pinzety alebo iných predmetov. Môžete tak spôsobiť ďalšie zranenie.

Ak vyššie uvedené kroky nepomohli, môžete horné viečko vytiahnuť smerom dole. Takže sa môžete zbaviť traumatického objektu, ak sa nachádza na vnútornej strane viečka.

Po odstránení cudzieho telesa musíte kvapkať očné kvapky. Navyše sa niekedy používajú na umývanie cudzích predmetov z oka. Potrebné kvapky sa vydávajú v lekárni bez lekárskeho predpisu.

 • Môžete pochovať alebo sa opýtať osoby, ktorá je v okolí.
 • Často si vyberte očné kvapky Umelá slza, ktorá má hydratačný a lubrikačný účinok.
 • Ak potrebujete odkvapkávať viac ako štyrikrát denne, musíte si vybrať prostriedky bez konzervačných látok. Majú dráždivý účinok a oko sa ešte viac zapáli.
 • Po všetkých procedúrach musíte brať lieky proti bolesti.
 • Čas hojenia závisí od hĺbky lézie.

Čo robiť s poškriabaním na oku, ktoré sa nehojí dlho, môže povedať lekár. Ak to chcete urobiť, musíte vyhľadať radu na klinike a tam správne diagnostikovať ochorenie.

diagnostika

 1. Lekár najprv pohovorí s pacientom presne o tom, ako bol zranený.
 2. Potom skontrolujte pomocou štiepacej lampy. Pred vyšetrením sa vštepuje anestetikum. Napríklad kvapky Alkain.
 3. Pri vyšetrení lekár posúdi, ako zložité je poškodenie, či už preniká alebo nie.
 4. Na presnejšie určenie prítomnosti škrabancov v oku môžete použiť fluoresceín s koncentráciou jedného percenta. Táto látka poškodí žlté škvrny. Dva paralelné škrabance pri vyšetrení očí naznačujú, že prítomnosť cudzích telies viedla k zraneniu.

Terapia závisí od závažnosti poškodenia stratum corneum. Pri miernom zranení lekár predpíše očné kvapky antibiotikom. Musia byť vštepované do očí štyrikrát denne. Napríklad:

Antibakteriálny gél sa tiež nanáša pred spaním. Napríklad:

Ak je poškodenie závažnejšie a rohovka je zakalená na skalpe, použije sa anestézia. Ošetruje sa antibakteriálnym činidlom, klapka sa umiestni na svoje miesto a znova sa ošetrí antibakteriálnymi liečivami. Potom si obviňte obväz. Budete musieť pochovať oči štyrikrát denne a položiť gél pred spaním. V žiadnom prípade neodstraňujte obväz, kým to lekár nepovolí.

Niekedy nie je možné dať klapku na svoje miesto. V tomto prípade sú švy upevnené monofilným vláknom. Napríklad sa používajú nylonové vlákna alebo supridamid.

Teraz sa obliekanie neodporúča. Pretože kyslík neprenikne do oka a rohovka je od toho veľmi závislá. V tomto prípade je oko napäté a bolesť zosilňuje, hojenie sa spomaľuje. Preto bude lekár schopný ponúknuť alternatívu k páskam. Lekársky predpis nesteroidných protizápalových kvapiek v kombinácii s mäkkými kontaktnými šošovkami môže obväz ľahko nahradiť. Zároveň človek vidí dvoma očami, do ktorých vstupuje kyslík a rana sa hoja rýchlejšie.

Ošetrenie škrabancov rohovky

Ak ste zranení v oku, v žiadnom prípade si neotierajte ani nepoškriabte svoje zrakové orgány. Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete doma dostať cudzie teleso z očí.

Ak sa vám to škvrny sami nedarí dosiahnuť, okamžite kontaktujte svojho očného lekára. Pred aplikujte na oko a opatrne fixujte bavlnenú bandáž. Zabráni sa tak zbytočnému treniu, zmierni bolesť a ochráni sa zrakový orgán pred ešte väčším poškodením.

Ako urýchliť zotavenie?

Oftalmológ odstráni cudzie teleso z oka a potom vykoná dôkladné vyšetrenie. Ak dôjde k poškriabaniu, lekár predpíše užívanie špeciálnych liekov. Liečebný proces môžete urýchliť podľa týchto pokynov.

Poškrabanie oka je mechanické poškodenie stratum corneum. Faktory môžu zahŕňať:

 • pevné kontaktné šošovky s dlhým nosením,
 • kontakt s cudzími telesami, ako sú piesok, triesky, kovové triesky,
 • dôsledok chirurgických zásahov,
 • rôzne očné choroby.

 • nepohodlie v oku
 • bohatá slzenie,
 • začervenanie,
 • zápal,
 • bolesť,
 • bolesti hlavy
 • svetloplachosť,
 • oko sa neotvorí.

Ak sa tieto príznaky objavia, musí sa poskytnúť prvá pomoc.

Cudzie telesá

Poranenie rohovky je spojené najmä s vniknutím cudzích telies: škvŕn, triesok, kovových hoblín atď. V závislosti od hĺbky prieniku sa rozlišuje povrch (napríklad škrabanec na očnej rohovke) a hlboké poškodenie. V prvom prípade cudzie telá prenikajú do epitelu alebo do stredných vrstiev, v druhom do hlbšieho.

Ak je rohovka poškriabaná alebo v nej zostáva cudzie teleso, príznaky ako:

 1. Pocit piesku v očiach.
 2. Slzenie.
 3. Sčervenanie očí.
 4. Rozmazané videnie.
 5. Ťažká bolesť.
 6. Miesto na rohovke.

Čo robiť, ak dôjde k zraneniu (poškriabaný, pichnutý rohovka atď.)? Ak chcete predpísať liečbu, obráťte sa na lekára.

Všetky cudzie telieska umiestnené v horných vrstvách rohovky by sa mali odstrániť čo najskôr, aby sa nevyvinula keratitída alebo hnisavý vred. Ak cudzie predmety spadnú do stredných alebo hlbokých vrstiev, bude dráždivá reakcia nevyjadrená. Preto sa musia tie, ktoré sú rýchlo oxidované a môžu spôsobiť tvorbu zápalového infiltrátu (železo, meď alebo olovo), okamžite odstrániť.

Po postupe do horných vrstiev rohovky sa odstránia ďalšie predmety. Napríklad častice strelného prachu, skla alebo kameňa, ktoré zostanú v hlbších vrstvách, sa nie vždy odstránia, pretože neprinášajú veľa nepohodlia.

Cudzie telesá umiestnené na povrchu rohovky sa odstránia vlhkým vatovým tampónom. Častice zachytené v stredných vrstvách by sa mali odstrániť v nemocnici. Za týmto účelom sa do očí kvapká anestetikum a potom sa odstráni špeciálny oštep alebo špička ihly. Cudzie telá, ktoré zasiahnu hlbšie vrstvy, sa operatívne odstránia.

Po odstránení, aby nedošlo k komplikáciám, je predpísané protizápalové ošetrenie a rehabilitačná terapia, ak je to potrebné, sú zahrnuté subkonjunktiválne alebo intraokulárne injekcie antibiotík (gentamicín, linkomycín).

Popáleniny - typy a stupne

Poškodenie rohovky popálením nie je o nič menej nebezpečné ako trauma. Môžu viesť k zápalu všetkých štruktúr oka: spojivky, skléry, krvné cievy atď. Aj napriek intenzívnej liečbe je to so závažnými komplikáciami a nepriaznivými následkami.

Popáleniny sú tepelné, chemické (kyslé a zásadité), žiarenie (poškodenie ultrafialovým žiarením, infračerveným žiarením, laserom atď.). Ak je často postihnuté teplo, nielen oko, ale aj pokožka okolo neho. Chemikálie majú väčšinou miestny charakter. Kyslé tkanivo spôsobuje nekrózu, ktorá zabraňuje prenikaniu kyseliny do hlbších vrstiev oka. Alkalické látky naopak rýchlo prenikajú hlboko do očných tkanív a ničia vnútorné štruktúry.

Závažnosť popálenia závisí od rozsahu a hĺbky lézie. V závislosti od týchto parametrov sa rozlišujú 4 stupne horenia:

 • 1 stupeň. Príznaky: sčervenanie a opuch viečok a spojoviek, mierne zakalenie a erózia rohovky.
 • 2 stupne. Bubliny na koži viečok, opuchy spojoviek a tvorba bieleho filmu na nej, erózia a zakalenie rohovky.
 • 3 stupňa. Smrť kože očných viečok, spojoviek, hlboké zakalenie rohovky, úplná strata jej priehľadnosti, infiltrácie a nekrózy.
 • 4 stupne. Smrť alebo karbonizácia kože, svalov, chrupavky, nekróza skléry a spojovky, hlboké zakalenie a vysušenie rohovky.

Popáleniny 1 a 2 stupňa sa považujú za ľahké, 3 - stredné, 4 - ťažké. Liečba v každom prípade závisí od závažnosti príznakov zápalu.

Poškodenie popálením je nebezpečné pri tvorbe očných viečok (biela nepriehľadná škvrna) a rozvoji sekundárneho glaukómu. V závažných prípadoch sa často vyvíja traumatický katarakta, postihuje sietnicu a cievovku.

Poskytovanie prvej pomoci pri popáleninách ovplyvňuje ďalšie obnovenie rohovky a iných očných tkanív. Čo by sa malo urobiť? Okamžite vypláchnite oči veľkým množstvom vody, odstráňte látku, ktorá viedla k popáleniu, položte antibakteriálnu masť. Ďalej aplikujeme obväz a pošleme obeť do nemocnice.

Lekárska starostlivosť závisí od stupňa zápalu:

 • Primárna nekróza. Umývanie poškodenej oblasti, antibiotická liečba.
 • Akútny zápal. Stimulácia metabolizmu a krvného obehu v tkanivách, vitamínová terapia, detoxikácia, použitie antioxidantov, odbúravacích látok, protizápalových a iných liekov.
 • Závažné trofické poruchy a vaskularizácia. Antihypoxická a restoratívna terapia, zmiernenie bolesti,
 • Zjazvenie a oneskorené komplikácie. Absorpčná terapia, desenzibilizácia, glukokortikosteroidy.

Závažné komplikácie horenia sú chirurgicky odstránené. Môže to byť keratoplastika a keratoprostetika.

Erózia rohovky

Erózia je jednou z bežných príčin poškodenia rohovky. Vyskytujú sa, keď je epitel poškodený mechanickým poškodením a inými negatívnymi účinkami (trauma, popáleniny atď.). Môžu sa objaviť v dôsledku edematóznych, dystrofických a zápalových zmien v rohovke.

 1. Slzenie.
 2. Svetloplachosť.
 3. Perkutánna injekcia spojoviek.
 4. Blefarospazmus.
 5. Bublina alebo škvrna na rohovke.

Pri vyšetrení lekárom sa zistí epitelová defekt - môže mať oválne okraje, môže byť opuchnutý a mierne zakalený. Ak sa infekcia nevyskytne, lieči sa pomerne rýchlo.

Ambulantná erózna liečba. Na zníženie bolesti sa predpisujú povrchové anestetiká: dikain, lidokaín alebo ikakaín (oxybuprokain). Na prevenciu zápalu: chloramfenikol, sulfacyl sodný. Na stimuláciu regenerácie rohovky: Emoxipín (kvapky), Korneregel (masť), Solcoseryl alebo Actovegin (gély).

Na čo sa môže poľnohospodárska práca zmeniť alebo ako chrániť rohovku (video):

Poranenie, zranenie, popáleniny a akékoľvek iné lézie rohovky pri absencii alebo nepravidelnosti liečby môžu viesť k rozvoju závažných komplikácií. Zapamätajte si to, včas vyhľadajte pomoc!

Ak chcete diskutovať o článku alebo povedať svoj príbeh o poškodení rohovky a liečbe, napíšte komentáre!

Škrabance na oku (na rohovke) nie sú také nebezpečné ako popáleniny, erózia, prenikajúce zranenia. Prakticky to neovplyvňuje videnie, ale spôsobuje veľmi silné nepríjemné pocity a v každom prípade ho nemožno ignorovať.

Pri prvom označení by ste sa mali okamžite poradiť so špecialistom. Tieto zranenia sa vyskytujú v 70% všetkých prípadov.

 • Mechanické poškodenie (špina, prach, piesok, kovové triesky a iné),
 • Kontaktné šošovky
 • Poranenie po operácii
 • Očné choroby.

Malé ošetrenie škrabancov

Pri malom poškodení je potrebné urobiť obklady na poškodenej rohovke, čo urýchli proces hojenia. A špecialista predpisuje pacientovi špeciálne kvapky, ktoré sa používajú trikrát denne. V tabuľke sú uvedené účinné lieky na malý škrabanec rohovky:

Pin
Send
Share
Send
Send