Užitočné tipy

Prvé príznaky mŕtvice a pomôcť pacientovi

Pri mŕtvici skóre niekedy dosahuje doslova niekoľko minút. Nielen možnosť jeho ďalšieho zotavenia závisí od toho, ako rýchlo a presne sú ľudia v okolí pacienta v tejto situácii orientovaní. Po prvé, hovoríme o živote, pretože milióny ľudí každý rok zomrú na mozgovú príhodu. Okrem toho táto choroba nikoho neušetrí - ani mužov, ani žien ani starých ľudí ani mladých ľudí.

Mŕtvica. Rizikové faktory

V poslednej dobe sa cievna mozgová príhoda stala veľmi mladou. Prípady vývoja tejto choroby u ľudí vo veku 25 - 30 rokov nikoho neprekvapujú. K tomu prispieva mnoho faktorov, od dedičnosti po zlé návyky. Medzi hlavné rizikové faktory mozgovej príhody patria:

 • Arteriálna hypertenzia
 • Vysoký cholesterol v krvi
 • Zneužívanie alkoholu
 • Stály stres
 • fajčenie
 • Sedavý životný štýl, obezita
 • Nesprávna výživa (zneužívanie slaných, korenených a mastných potravín)

Okrem toho je mozgová príhoda častejšie hlásená u starších ľudí. A ak sú muži vo veku 60 rokov náchylnejší na túto chorobu ako ženy, potom sa situácia po 60 rokoch zmení - ženy trpia mozgovou príhodou častejšie. Pokiaľ ide o nepriaznivý výsledok, úmrtnosť na mŕtvicu je vyššia u predstaviteľov silnejšieho pohlavia.

Úmrtnosť na mŕtvicu je spôsobená skutočnosťou, že ľudia, ktorí boli blízko, nepripisovali podozrivým príznakom význam, boli zmätení a včas nezavolali sanitku. A drahé minúty odišli a vzali so sebou šance obete na život.

 • Cievna mozgová príhoda postihuje takmer pol milióna Rusov ročne, to znamená, že v našej krajine sa každé 2 minúty zaznamenávajú mozgové príhody. Tretina pacientov zomrie počas prvého mesiaca (veľa v prvých dňoch), počas roka - 50% pacientov
 • Mŕtvica - v prvom rade druhá najčastejšia príčina smrti - kardiovaskulárne ochorenie
 • Mŕtvica je častou príčinou zdravotného postihnutia u pacientov, jeden z troch ľudí, ktorí mali mozgovú príhodu, nikdy nevystúpil z postele
 • Úmrtnosť na mŕtvicu priamo závisí od toho, ako rýchlo bola poskytnutá kvalifikovaná lekárska starostlivosť.

Každý z nás je vystavený riziku mozgovej príhody a kedykoľvek môže niekto v okolí potrebovať pohotovostnú starostlivosť. A ak viete, ako sa mozgová príhoda prejavuje, čo je potrebné urobiť, ak k tomu došlo, môžete zachrániť život tejto osoby.

Čím skôr je mozgová mŕtvica poskytnutá, tým je nižšia pravdepodobnosť úmrtia a riziko, že osoba bude na celý život obmedzená na invalidný vozík.

Čo je to mozgová príhoda?

Cievna mozgová príhoda je akútne narušenie mozgového obehu, ku ktorému dochádza v dôsledku zrážania krvi v mozgu. V dôsledku toho sa prívod krvi do určitej časti mozgu úplne zhoršuje alebo zastavuje, čo vedie k jeho smrti. To vedie k veľmi vážnym dôsledkom: ochrnutie jednej strany tela (úplné alebo čiastočné), porucha reči, zmena osobnosti pacienta.

Ako rozpoznať príznaky mŕtvice

Známky mozgovej príhody sa vo väčšine prípadov objavia v prvých minútach choroby. A každý ich dokáže spoznať. Pri mozgovej mozgovej príhode začínajú odumierať mozgové bunky zbavené normálneho prísunu krvi, čo sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • Ostré bolesti hlavy
 • Závažné závraty, zhoršená koordinácia pohybu
 • Slabosť, znížená citlivosť svalov na jednej strane tela
 • Problémy s rečou (letargia, narušený slovník, úplná neschopnosť vyslovovať zvuky)
 • Tma v očiach, rozmazaný obraz, dvojité videnie, rozmazané videnie
 • Zmätok alebo strata vedomia (často krátkodobé)
 • Dezorientácia v priestore (zmätok v dátach, neschopnosť určiť ich polohu, nedostatok kontaktu, osoba nemusí rozpoznať blízkych)
 • halucinácie

Neignorujte rušivé príznaky, aj keď boli krátkodobé. Napríklad pri najmenšom podozrení na mozgovú príhodu, ak osoba náhodou niekoľkokrát náhodou zakopla alebo doslova stratila vedomie, použite pravidlo UZP:

Požiadajte osobu, aby sa usmiala. Pri mŕtvici dochádza k paralýze svalov na jednej strane tela, výsledkom čoho je, že úsmev je zakrivený - na postihnutej strane zostane roh úst znížený.

Pokúste sa hovoriť s obeťou a požiadajte ho, aby vyslovil jednoduchú frázu, napríklad „Prší vonku.“ Pri mŕtvici je reč zvyčajne narušená, stáva sa nesúdržnou alebo inhibovanou.

Požiadajte obeť, aby zdvihla obe ruky súčasne. Pri zdvihu jedno rameno spadne alebo pôjde do strany.

Ak pochybnosti pretrvávajú, pozvite pacienta, aby vystrčil jazyk. Pri mŕtvici zvyčajne klesá na jednu stranu. Ak má poškodená osoba najmenej jednu známku mozgovej príhody, okamžite volajte sanitku! Zároveň uveďte čo najpresnejšie všetky príznaky.

Aj keď príznaky mŕtvice boli krátkodobé a obeť sa rýchlo zotavila, je dôležité ho presvedčiť, aby vyhľadal lekársku pomoc. Musíte vedieť, že zdanlivo nie vážne príznaky mozgovej príhody takmer v 100% prípadov naznačujú vážne narušenie mozgových funkcií. A to zase môže spôsobiť vážne následky, ktoré pacienta obmedzia na invalidný vozík alebo dokonca vedú k smrti.

Príznaky mozgovej príhody by sa nemali brať na ľahkú váhu. Nenechajte sa zmiasť krátkodobou dysfunkciou. Vo väčšine prípadov, po viditeľnom zlepšení, po chvíli ochorenie progreduje, ale lekári už nemajú čas na záchranu pacienta.

Čaká sa na pomoc

Pred príchodom sanitky sa pokúste prijať opatrenia, ktoré neumožnia zhoršiť už tak zložitú situáciu:

 1. Pomôžte obeti zaujať vodorovnú polohu, položte ju na posteľ alebo, ak sa to stalo na ulici, na lavicu alebo dokonca len na zem.
 2. Zaistite správnu polohu pre obeť: hlava a plecia by mali byť mierne zdvihnuté (asi 30 stupňov), krk by sa však nemal ohýbať.
 3. Dbajte na voľný prúd vzduchu - otvorte okno, okno alebo dvere
 4. Odopnite oblečenie, ktoré narúša voľné dýchanie, uvoľnite kravatu, vyberte šál alebo šál z krku
 5. Ak dôjde k zvracaniu, otočte hlavu obete na stranu, aby ste zabránili zvracaniu vniknúť do dýchacích ciest.

Ak sa najhoršie stalo niekomu z vašej rodiny alebo priateľom - nedovoľte, aby vás panika premohla. Skutočne veľa záleží na vašej pokojnosti a dôvere v tak zložitej situácii.

Kedy môže byť podozrenie na mozgovú príhodu

Prvé príznaky mozgovej príhody nie sú vždy zreteľné a dajú sa ľahko zamieňať s prepracovaním, migrénou alebo vznikajúcou hypertenznou krízou. Pre začatie patológie je charakteristická:

 • bolesť hlavy,
 • omráčený (osoba stráca vlákno konverzácie, môže prestať rozpoznávať ostatných alebo môže mať ťažkosti s orientáciou),
 • znížená citlivosť na jednej strane tela,
 • zrakové poruchy (dvojité videnie, blikanie múch alebo stmavnutie očí),
 • narušenie koordinácie (chôdza sa stáva neistá a pacient nemôže robiť presné pohyby),
 • výskyt nevoľnosti (často dochádza k zvracaniu, čo prináša iba krátkodobú úľavu).

Pri rozsiahlych ložiskách vznikajúcej ischémie stráca pacient vedomie, možno porušuje životné funkcie (dýchanie, búšenie srdca). Toto je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Väčšina ľudí má pred rozvojom skorých príznakov mozgovej príhody príznaky blížiacej sa mozgovej príhody:

 • závraty,
 • ťažkosti s myslením
 • pocit necitlivosti a slabosti v končatinách na jednej strane.

Známky blížiacej sa mozgovej príhody môžu byť slabo vyjadrené a pacienti ich často ignorujú, čím sa zhoršuje závažnosť patológie. Je dôležité pamätať na to, že ak existuje podozrenie na predčasnú mozgovú príhodu, musíte túto osobu ukázať lekárovi. Nemusíte sa báť urobiť chybu zamieňaním príznakov iných chorôb, ktoré predchádzajú mozgovej príhode, so znakmi iných chorôb - moderné lekárske vybavenie vám umožňuje presne identifikovať ohniská vzniku mozgovej príhody a vylúčiť iné patológie, ktoré majú podobné príznaky.

Všeobecné informácie o chorobe

Všetci pacienti, ktorí sú náchylní k rozvoju tohto neobvyklého fenoménu, by mali vedieť, že majú mŕtvicu. O čo vlastne ide? Cievna mozgová príhoda sa nazýva akútna obehová porucha v mozgu, ktorá sa vyznačuje náhlym výskytom všeobecných alebo fokálnych neurologických príznakov, ktoré trvajú viac ako deň alebo vedú k smrti pacienta v dôsledku cerebrovaskulárnej patológie.

Podľa odborníkov patria medzi mozgové príhody také patologické stavy, ako je mozgové krvácanie, srdcový infarkt a subarachnoidálne krvácanie, čo má klinické a etiopatogénne rozdiely.

Vzhľadom na obdobie regresie neurologického deficitu sa rozlišujú prechodné poruchy obehového systému a malá mŕtvica.

Nie je možné povedať, že príslušná choroba môže ovplyvniť každú osobu, vek a sociálnu kategóriu. Takáto závažná patológia často vedie k výraznému obmedzeniu obvyklých životných aktivít pacienta.

Zvedači mŕtvice umožňujú posúdiť bezprostredné nebezpečenstvo a zabrániť vzniku závažných následkov.

Provokatívne faktory

Po znalosti provokujúcich faktorov vaskulárnej katastrofy môže pacient konzultovať s lekárom a významne znížiť riziko tohto nebezpečného stavu. Takže čo sú únoscovia mŕtvice? Podľa odborníkov sa takýto patologický jav môže vyskytnúť v dôsledku:

 • výrazné kolísanie krvného tlaku,
 • aterosklerotické usadeniny na stenách ciev,
 • podvýživa,
 • neaktívny životný štýl
 • pracovné činnosti spojené s dlhou statickou polohou tela,
 • metabolické poruchy v tele,
 • patológie v intrakraniálnych cievach,
 • dlhodobé užívanie určitých skupín drog,
 • pacient s nadváhou.

Je potrebné poznamenať, že prekurzory hemoragickej mŕtvice sa prejavujú kŕčmi krvných ciev (intrakraniálnymi), ako aj lokálnym zastavením prísunu krvi do niektorých mozgových štruktúr.

Ako rozpoznať počiatočný vývoj choroby?

Predchodcovia ischemickej mozgovej mozgovej príhody sú známi málo pacientmi. Môžu sa však rozoznať podľa zvláštnych príznakov, ktoré signalizujú narušenie plného obehu v tele pacienta.

Včasné zistené mŕtvice sú iba polovicou úspechu. Čím skôr sa človek dostane k neurológovi, ktorý pre neho vyberie potrebné ošetrenie, tým rýchlejšie sa bude môcť vrátiť do plného života.

Ťažkosti s ischemickou cievnou mozgovou príhodou je ťažké rozpoznať, najmä pre bežného pacienta bez skúseností a špeciálneho vzdelania. Spravidla v tomto patologickom stave dochádza k prudkému nárastu tlaku, ktorý vedie k prasknutiu cievnej steny a pacient náhle stráca vedomie.

Kto je náchylný na chorobu (mozgová príhoda)?

Znášači mozgovej príhody by mali byť všetci pacienti v podskupine známi so zvýšeným rizikom vzniku tohto ochorenia, alebo skôr:

 • Pre ľudí, ktorých najbližšia rodina trpela touto patológiou.
 • Pri absencii racionálnej výživy a primeranej fyzickej aktivity.
 • Pri vystavení intenzívnemu fyzickému a psycho-emocionálnemu preťaženiu.
 • Pri konštantných individuálnych výkyvoch krvného tlaku.

Harbinger mŕtvice. Všeobecné príznaky

Ischemický stav sa nevyskytuje v priebehu niekoľkých minút. Takýto patologický fenomén sa tiahne celé hodiny až deň. Ak po prebudení pociťuje osoba nevoľnosť alebo slabosť, ktorá pre neho nie je charakteristická, ako aj blikanie bodiek pred očami, malo by to určite upozorniť. Odborníci tvrdia, že takéto javy sú jasnými znakmi negatívnych zmien vyskytujúcich sa v intrakraniálnych cievach.

Môžeme teda hovoriť o mŕtvici pri pozorovaní nasledujúcich príznakov:

 • necharakteristická ospalosť a apatia,
 • náhla, neprimeraná a náhla únava,
 • striedavé indikátory teploty v tele pacienta,
 • závraty, prejavy bolesti migrény,
 • výrazné skoky v jednotlivých ukazovateľoch krvného tlaku.

Osobitne treba poznamenať, že všetky vyššie uvedené príznaky mozgovej príhody môžu buď zmiznúť alebo sa znova objaviť, ale vo výraznejšej forme.

Iné príznaky choroby

Príznaky mozgovej príhody môžu byť tieto javy:

 • porucha reči
 • porucha čuchu
 • narušenie citlivosti kože, najmä znecitlivenia,
 • zhoršené vnímanie zvukov,
 • stereoskopické videnie,
 • neschopnosť rozpoznať predtým známe osoby alebo predmety.

Všetky tieto príznaky jednotlivo alebo v kombinácii vyžadujú urgentnú konzultáciu s neurológom, ako aj diagnostické postupy na zistenie neprítomnosti alebo prítomnosti vaskulárnej príhody.

Pokiaľ ide o hemoragickú formu mozgovej príhody, vyznačuje sa prudkým poklesom krvného tlaku, výrazným blanšírovaním alebo sčervenaním pokožky tváre, stratou vedomia, náhlymi zmenami ukazovateľov teploty, poruchami srdca a dýchania. Všetky tieto príznaky sa vyvíjajú v priebehu niekoľkých sekúnd, a preto sú takmer neviditeľné.

Záchvaty mŕtvice u mužov

Prvé príznaky daného stavu sa u mužov najčastejšie objavia po štyridsiatich rokoch. Spravidla to prispieva k ich nesprávnemu životnému štýlu a stresujúcemu preťaženiu.

Hlavnými predchodcami hroziacej cievnej katastrofy u mužov sú tieto stavy:

 • Nezvyčajné a nevysvetliteľné závraty.
 • Ostrá výrazná bolesť v určitej oblasti hlavy alebo vo všetkých jej oblastiach.
 • Znecitlivenie hornej alebo dolnej končatiny, jazyka alebo polovice tváre.
 • Slabá svalová slabosť (ruky a nohy sa stanú vatami).
 • Výrazný pokles videnia v jednom oku.
 • Vývoj necharakteristickej dýchavičnosti.
 • Porucha rečovej aktivity.
 • Dyspeptické poruchy alebo skôr vývoj nauzey a dokonca zvracania, ktoré neprinášajú výraznú úľavu.
 • Zhoršenie koordinácie motorov.

V zriedkavých prípadoch takéto prekurzory samy vymiznú bez lekárskeho zásahu. Neignorujte ich však, pretože sa vo väčšine prípadov vracajú, ale v závažnejšej podobe.

Slabé sexuálne príznaky

Úväzky ženskej mŕtvice sa prakticky nelíšia od tých, ktoré majú silnejšie pohlavie. Spravidla zahŕňajú tieto podmienky:

 • Vyzváňanie a hluk v hlave.
 • Nevysvetlené závraty pozorované niekoľko hodín.
 • Ťažká rečová aktivita.
 • Bolesť v hlave konštantnej povahy, ktorá sa nedá ovplyvniť účinkami bežných liekov.
 • Pocit znecitlivenia končatín (zvyčajne na jednej strane tela).
 • Zvýšená zábudlivosť.
 • Nedostatočná koordinácia pohybov.
 • Nezvyčajná ospalosť alebo apatia.
 • Rôzne halucinácie vrátane vizuálnych, citlivých a čuchových.

Osobitne treba poznamenať, že u spravodlivejšieho pohlavia môžu byť prvé príznaky vaskulárnej patológie nekonvenčné. V tomto ohľade je ich včasná diagnóza značne komplikovaná. Okrem toho mnoho žien samo o sebe odkladá príťažlivosť k lekárovi a domnievajú sa, že všetky vyššie uvedené príznaky samy vymiznú.

Čo robiť s rozvojom mozgovej príhody?

Včasné príznaky mozgovej príhody si vyžadujú povinné vykonanie adekvátnej liečby modernými drogami. Ich typ, dávkovanie a frekvenciu použitia určuje iba neurológ.

Samoliečba s touto diagnózou je úplne kontraindikovaná. Môže to výrazne zhoršiť stav pacienta a viesť k smrti.

Okrem užívania liekov musí lekár informovať svojho pacienta o úprave stravy a vylúčiť používanie potravín nasýtených cholesterolom a tukmi. Je potrebné venovať osobitnú pozornosť primeranej fyzickej aktivite. Pacient by mal tráviť viac času vonku, navštíviť bazén, robiť si fitnes.

Nedá sa povedať, že každý deň musí pacient kontrolovať ukazovatele krvného tlaku, ako aj hladiny glukózy v krvi.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že včasní predchodcovia mozgovej príhody sa môžu stať druhom slamy, ktorá zachráni život človeka a vráti ho do plnohodnotnej práce. V tomto prípade nesmieme zabúdať, že príznaky danej patológie môžu byť veľmi nevyjadrené. Z tohto hľadiska by riziková osoba mala pravidelne robiť testy a navštíviť lekára.

obshchemozgovye

Ischémia mozgového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri narušení prietoku krvi, vyvoláva vznik nasledujúcich príznakov:

 • bolesti podobné migréne
 • závraty,
 • porušenie koordinácie
 • výskyt záchvatov (nie vždy),
 • nevoľnosť,
 • porucha pamäti (človek si nemôže spomenúť na udalosti, ktoré sa vyskytli, neodpovedá na otázky okamžite).

To sú hlavné primárne príznaky, ktoré umožňujú podozrenie na akútnu mozgovú príhodu. В зависимости от тяжести ишемии головного мозга, инсультные проявления могут вызывать незначительный дискомфорт или сильно ухудшать самочувствие человека.

Головной мозг разделен на зоны, которые отвечают за определенные функции в организме. V závislosti od oblastí postihnutých ischémiou sa prejavy patológie mierne líšia:

 • Jednostranné poruchy citlivosti a svalovej sily. Obeť si sťažuje na znecitlivenie kože, slabosť končatín, neschopnosť úplne chodiť alebo držať predmety v ruke.
 • Zmena zraku. Očná guľa zo strany lézie je nehybná alebo pri pohybe „zaostáva“ za zdravým okom, keď sa snaží sledovať pohybujúci sa objekt. Z tohto dôvodu sa pohľad pacienta javí čudný a neživý.
 • Asymetria tváre. Na jednej strane muža sa sklopí roh jeho úst, vyhladí sa nasolabiálny záhyb, viečko sa napoly sklopí.

Ohniskové prejavy možnej mŕtvice nie sú všetky. Vyskytuje sa asymptomatická mozgová príhoda, pri ktorej sa obeť sťažuje na nevoľnosť, migrénu a poškodenie pamäti.

Lekári, ktorí vysvetľujú, ako určiť mozgovú príhodu u človeka, odporúčajú nehľadať všetky príznaky u obete - každé ľudské telo je individuálne a začiatok patológie sa vyvíja inak a prekurzory mozgovej príhody nie sú vždy. Pri hemoragickej forme patológie sa pri krvácaní v mozgovom tkanive náhle objavia prvé príznaky.

Ak existuje podozrenie, že sa v mozgovom tkanive objavil predzvesť mozgovej príhody alebo ak má človek ložiská ischémie, musí sa pacient prevziať do lekárskeho zariadenia. Skúsení lekári vedia, ako rozpoznať mozgovú príhodu a určiť umiestnenie lézie.

Je dôležité pamätať na to, že včasné ošetrenie pomôže obeti obnoviť poškodené funkcie a zabrániť zdravotnému postihnutiu.

Domáce testovanie na ONMK

Keď hovorca náhle stratí vlákno rozhovoru a jeho vzhľad sa stane čudným, potom ľudia, ktorí nepracujú v medicíne, majú pocit paniky a väčšina si nepamätá, aké príznaky blížiacej sa mŕtvice by mala obeť hľadať.

Odborníci ponúkajú jednoduchý test, ako zistiť mŕtvicu doma.

Osoba musí skontrolovať tri znaky:

 • Reči. Obeť nehovorí a má ťažkosti s vyslovovaním zložitých slov. Odpovede pacienta s poškodením mozgu sú krátke a nie vždy presné (chybne napísal svoje meno a vek, je ťažké povedať, kde je).
 • Výrazy tváre. Úsmev alebo úsmev zubov je hlavnou skúškou mŕtvice. Svaly tváre na jednej strane tváre budú slabšie a jeden roh úst s úsmevom alebo úsmevom sa mierne zníži.
 • Symetrický pohyb rúk. Pravá strana je ovládaná ľavou hemisférou a ľavá doprava. Ak dôjde k ischemickej lézii, pohyb ramena na jednej strane tela bude pomalší, objavia sa znaky narušenej koordinácie.

Odporúčania o tom, ako skontrolovať mozgovú príhodu doma, môžu pomôcť iba v prípade narušenia toku krvi a poškodenia mozgového tkaniva.

Prejav blížiacej sa mŕtvice nie je vždy sprevádzaný výraznými príznakmi, ktoré sa často prejavujú iba stuporom a bolesťou hlavy.

Ako pomôcť pacientovi

Vedieť, čo robiť, ak má niekto mozgovú príhodu, pomôže zlepšiť prognózu liečby obete.

 • Zavolajte sanitku. Prevádzkovateľ by mal podrobne opísať príznaky, ktoré sa vyskytli u obete.
 • Poskytnúť osobe pohodlnú polohu. Odporúča sa položiť ho na rovný povrch, zdvihnúť hlavu a plecia vankúšom alebo odevom zvinutým valčekom.
 • Dbajte na správne dýchanie. Urobte to tak, že odopnete tesné odevy, uvoľníte remene alebo kravatu.
 • Skúste to upokojiť. Stručne opíšte, ako sa človek cíti počas mŕtvice, potom je to strach kvôli neschopnosti pochopiť, čo sa s ním deje. V miestnosti, kde sa pacient nachádza, je potrebné odstrániť všetky zvukové podnety (vypnúť televízor, počítač alebo rádio), zavrieť záclony a opýtať sa ľudí, ktorí nie sú zaneprázdnení, aby pomohli opustiť miestnosť. S obeťou je potrebné hovoriť pokojným hlasom.
 • Sledujte stav osoby. Sledujte svoje dýchanie a ak dôjde k zvracaniu, otočte hlavu nabok a zabráňte zvracaniu vniknúť do dýchacích ciest.
 • Zmerajte tlak a impulz (ak je to možné). Pred mŕtvicou má človek často zvýšený tlak. Ak je pacient pri vysokom krvnom tlaku, môže si podať tabletu moxonidínu alebo Kopotenu.
 • Naneste ľad na týlnu oblasť a na nohy zahrňte teplú vyhrievaciu podložku.

Neexistujú žiadne všeobecné príznaky začiatku mozgovej príhody - symptomatológia závisí od individuálnych charakteristík tela a od lokalizácie ischemického zamerania. Niektorí pacienti sú agresívni, ale väčšina z nich je dezorientovaná a depresívna kvôli svojmu stavu, niekedy je zaznamenaná patologická ospalosť.

Je dôležité sledovať vedomie obete a nedovoliť zaspať. Na tento účel sa odporúča zapojiť do konverzácie osobu, ktorá si kladie odpovede na monosyllabické otázky. Náhle odmietnutie kontaktu naznačuje zhoršenie stavu osoby a rozvoj kómy.

Čo vedie k nečinnosti

Neznalosť toho, ako mŕtvica vyzerá a predčasná úľava, môže mať vážne následky:

 • Pretrvávajúce postihnutie. Pri predĺženej ischémii mozgové bunky postupne odumierajú. S deštrukciou tkanív zodpovedných za určitú funkciu tela (pohyb, reč, pamäť) sa tieto zručnosti strácajú.
 • Smrteľný výsledok. Ak sú postihnuté centrá zodpovedné za fungovanie životne dôležitých orgánov, potom v nasledujúcich niekoľkých hodinách po rozvoji mozgovej ischémie človek zomrie bez pomoci.

Na zníženie závažných dôsledkov vzniknutej patológie sa odporúča pamätať na to, ako sa prejavuje mozgová príhoda (tri hlavné príznaky) a čo robiť s mozgovou príhodou.

Preventívne opatrenia

Podľa štatistík viac ako 40% pacientov podstupujúcich cievnu mozgovú príhodu sa v priebehu 3 až 5 rokov opakuje v mozgovom obehu, čo je ťažšie a takmer vždy končí zdravotným postihnutím.

Ako zistiť, či má osoba mŕtvicu? Ak to chcete urobiť, opýtajte sa pacienta a odoberte anamnézu. Väčšina ľudí povie nielen to, kedy sa vyskytla patológia, ale aj to, aké následky zostali pri neúplnom obnovení funkcie mozgu (výnimkou sú osoby so zníženou pamäťou spôsobené akútnou ischémiou alebo inými ochoreniami mozgu).

Ak nie je možné vypočuť osobu, CT je spôsob, ako zistiť, či došlo k mozgovej príhode. Počas počítačového skenovania sa snímajú vrstvené obrázky, ktoré odkrývajú ložiská nekrózy.

CT mozgu

Po identifikácii predtým preneseného zdvihu sa odporúča zdvih:

 • Monitorujte krvný tlak. Časté krízy sú častou príčinou ischémie.
 • Pravidelne darujte krv. Je potrebné vziať do úvahy ukazovatele zrážanlivosti a hladinu cholesterolu.
 • Odmieta alkohol a nikotín.
 • Znížte množstvo spotrebovanej soli na 5 g / deň. Prebytočné soli vyvolávajú hypertenziu a objavujú sa opuchy.
 • Zahrňte zeleninu a ovocie do denného menu.
 • Normalizujte hmotnosť. Obezita sťažuje úplnú cirkuláciu v tele.
 • Pohybujte sa pravidelne. Ťažká fyzická námaha sa u hmyzu s mŕtvicou neodporúča. Odporúčajú sa liečebné cvičenia, kúpanie alebo turistika.

Tieto odporúčania sú vhodné aj pre ľudí s rizikom mozgovej príhody a pomôžu predchádzať výskytu primárnej patológie.

Tí, ktorí majú záujem o to, ako skontrolovať, či patria do rizikovej skupiny, stačí navštíviť miestneho terapeuta. Lekár predpíše potrebné testy a vysvetlí výsledok vyšetrenia.

Mali by ste si pamätať na počiatočné príznaky mŕtvice a keď má človek podobné príznaky, začnite konať. Je dôležité vedieť, že život a ľudské zdravie závisia od včasnej pomoci.

Čo je to mozgová príhoda?

Mŕtvica je akútnym porušením mozgového obehu. Vyskytuje sa pri zablokovaní alebo prasknutí mozgových ciev. Krvný prísun do mozgových hemisfér je prerušený, neuróny hladujú a zomierajú.

Mŕtvica je dvoch hlavných typov: ischemická a hemoragická. Najčastejšie ischemická choroba (viac ako 80% prípadov). Začína sa zúžením a zablokovaním mozgových ciev. Krvné zrazeniny a cudzie telesá (vrátane vzduchových bublín z injekcií), ktoré vstupujú do krvného obehu, prispievajú k poruchám krvného obehu. Nedostatok kyslíka a výživy spôsobuje smrť mozgových buniek. Aj keď sa takáto mozgová príhoda vyvíja pomerne pomaly, často ju sprevádzajú prekurzory, o ktorých sa bude hovoriť ďalej.

Hemoragická mŕtvica, ako aj subarachnoidálne krvácanie, sú sprevádzané uvoľňovaním krvi z vaskulárneho lôžka. Hemorágia môže byť spôsobená prasknutím plavidla alebo stenčením jeho steny. Hemoragická mŕtvica sa vždy vyvíja veľmi rýchlo v priebehu niekoľkých minút. V hlave je ostrá bolesť, porovnateľná s úderom dýky. Pacient stráca vedomie, môže sa začať zvracanie. V mozgovom tkanive sa vytvára hematóm (krvná zrazenina, modrina), ktorý komprimuje najbližšie oddelenia. Veľký hematóm si často vyžaduje chirurgické odstránenie.

Vo všetkých prípadoch je potrebné čo najrýchlejšie obnoviť normálnu výživu neurónov. Tým sa zastaví ich ďalšia smrť, ľahšie sa prenesie choroba a rýchlejšie sa zotaví.

Známky mŕtvice

Existujú určité príznaky, ktoré môžu naznačovať patológiu mozgového obehu. Keď sa objavia, musíte okamžite zavolať sanitku, pretože účet platí niekoľko minút. Hlavné príznaky mŕtvice:

 • narušenie alebo zmätok, keď človek nechápe, kde je,
 • strata vedomia aj na pár okamihov,
 • bolesti hlavy, ktoré môžu byť sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním,
 • slabosť končatín (iba doľava alebo doprava),
 • zhoršená citlivosť rúk a nôh,
 • nesúvisiaca nezrozumiteľná reč
 • závraty,
 • poruchy videnia (rozmazané videnie, zúženie zorného poľa, strabizmus).

V stave šokovej apoplexie má človek stav stuporu, môže dôjsť k zvýšenej ospalosti alebo bezdôvodnému vzrušeniu. Pocit rovnováhy je narušený, pacient začína zakopávať z modrej a padá.

Pri niektorých druhoch mozgovej mŕtvice sa človek nedá dostať pomocou svojej brady k svojej kosti. Je to spôsobené kŕčmi svalov krku. Takéto kŕče sa vyskytujú pri mozgovom krvácaní.

Výstražným znakom je akákoľvek asymetria. Ak je slabosť - potom v jednej polovici tela, ak je porucha zraku - potom na jedno oko. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri mŕtvici je ovplyvnená zvyčajne iba jedna z hemisfér. A telesné funkcie trpia „diagonálne“ vzhľadom na léziu.

Jednoduchá expresná diagnostika

Na určenie mŕtvice existuje jednoduchá technológia. Ktokoľvek môže zdôrazniť príznaky choroby na základe mnemotechnickej techniky UZP - Smile, Speak, Raise.

Po prvé, nech sa pacient pokúsi usmiať. Pri mŕtvici to nebude fungovať, úsmev bude pokrivený. Jeden roh úst zostane dole. Namiesto úsmevu vyjde krivý úškľabok.

Nechajte svojho blízkeho povedať jednoduchú frázu. Alarmujúce znamenie, ak nedokáže hovoriť zvyčajnými slovami alebo rečou, sa rozpadne.

Potom musíte zdvihnúť dve ruky pred vami. Pri mŕtvici jeden z nich zdvihne zle alebo dokonca „vznáša“ sa na stranu.

Existuje ďalší mnemotechnický trik - BLOW:

 • úsmev je symetrický
 • pohyb obidvoch rúk hore pred vami súčasne,
 • artikulácia (výslovnosť) je jasná,
 • riešením je zavolať sanitku, ak dôjde k porušeniu týchto znakov.

Rizikové faktory

Nesprávny životný štýl, nezdravá strava, zlé návyky môžu spôsobiť mŕtvicu.

Vyvoláva sa mozgová príhoda

 • ateroskleróza,
 • fajčenie
 • hypertenzia,
 • diabetes,
 • alkohol,
 • lieky
 • nadváha,
 • sedavý životný štýl
 • pokročilý vek.

Pravdepodobnosť mozgovej príhody je vyššia u tých, ktorí už mali túto chorobu pred niekoľkými rokmi. Opakované ťahy je oveľa ťažšie tolerovať.

Medzi rizikové faktory je potrebné uviesť prechodné ischemické ataky. Populárno sú známe ako mikrostripy. Prechodný ischemický atak je prechodnej povahy a má rovnaké príznaky ako mŕtvica. Človek má bolesti hlavy, závraty, jedna strana tela znecitlivuje, reč je narušená. Môže sa vyskytnúť krátkodobá strata vedomia. Hlavný rozdiel je v tom, že prejavy mikrokroku prechádzajú bez vonkajších stôp počas dňa.

Ak sa vyskytnú príznaky mikro úderu, mali by ste sa poradiť s lekárom, aj keď všetko po 10 minútach zmizlo. Faktom je, že u takmer polovice pacientov sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyvinie plná mozgová príhoda.

Muži ochorejú a zomierajú častejšie ako ženy, najmä do 60 rokov. Riziko choroby sa zvyšuje po 30 rokoch. Väčšina prípadov mŕtvice sa vyskytuje vo veku nad 45 rokov, viac ako 60% - po 65 rokoch.

Kombinácia niekoľkých faktorov významne zvyšuje riziko mozgovej príhody. Bez čakania na poslednú ranu je dôležité vykonať profylaxiu a sledovať svoje zdravie. Je lepšie nelieči také zložité ochorenie ako je mozgová príhoda, ale zabrániť jeho rozvoju.

Prvá pomoc pri mŕtvici

Aj keď nie sú prítomné všetky príznaky, musíte čo najskôr zavolať lekára a telefonicky opísať, aké príznaky má pacient. Pred príchodom sanitky je pacient pohodlne uložený a uvoľní všetky opasky, gombíky, zipsy. Hlava by mala byť zdvihnutá o 30 stupňov a krk so chrbtom by mal byť v jednej línii.

Pacient nedostáva jedlo a pitie, aby nevyvolával nevoľnosť. Ak sa zvracanie začalo, hlava sa nakloní na stranu. Je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo vniknutiu zvracania do dýchacích ciest. Ústa si môžete vyčistiť zvinutým vreckom alebo obväzom.

Je dôležité poskytnúť pacientovi pokoj a prívod čerstvého vzduchu. Dávajte pozor na dych. Ak je dýchanie nepravidelné alebo úplne zmizne, musíte začať s umelým dýchaním a nepriamou masážou srdca.

Nepriama srdcová masáž vyžaduje pre dospelého 60 - 70 tlakov za minútu. Každých 15 kliknutí by sa malo rýchlo dýchať, ak jedna osoba resuscituje. Alebo 1 dych na 4-5 kliknutí, ak sa resuscitácia vykonáva spoločne.

Kritériom správnosti kardiopulmonálnej resuscitácie je pulzácia krčnej tepny na krku a zdvihnutie hrudníka v čase inšpirácie.

Pre tých, ktorí prežili mŕtvicu, je povinná včasná hospitalizácia. Iba v nemocnici je možné predpísať podrobné vyšetrenie MRI, počítačovú tomografiu a intenzívnu starostlivosť.

Po prepustení pacient očakáva dlhú rehabilitáciu. Zdravé mozgové bunky sú schopné prevziať funkcie stratených. Najdôležitejšou vecou je pravidelné školenie, najlepšie pod vedením odborníka. Na obnovenie pohyblivosti tela a rehabilitácie reči sa bude vyžadovať špeciálne cvičenie, ktoré sa vráti k normálnej reči.

Ľudské zdravie je veľmi krehké a srdce a mozog sú najdôležitejšie orgány. Akákoľvek patológia v nich je veľmi nebezpečná. V Rusku ročne dostane mozgovú príhodu viac ako 400 tisíc ľudí. Vo veľkom meste sa denne vyskytuje 100 - 120 prípadov choroby. Väčšina pacientov je postihnutá a až 30% dostáva skupinu s ťažkým zdravotným postihnutím. Liečba choroby doma zvyšuje riziko komplikácií.

Osobu môžete zachrániť iba vtedy, ak poskytnete potrebnú lekársku starostlivosť niekoľko hodín. Optimálne - nie viac ako 2-4 hodiny. Preto je také dôležité, aby bolo možné určiť mozgovú príhodu pred príchodom lekára.