Užitočné tipy

Domáce skladovanie mandarínok

Pin
Send
Share
Send
Send


Dátum: 5. 5. 2014 | Sekcia: Šaláty Pozreté: 3030

Klementínky sú malé pomaranče bez semien, ľahko sa olúpajú a po dosiahnutí úplnej zrelosti sú veľmi sladké a chutné. V decembri sú klementínky ako malé slnko.

Uchovávajte tieto plody na chladnom mieste. Ale nie v chladničke, rovnako ako všetky ostatné citrusové plody. Klementínky sa nesmú uchovávať v plastových vreckách. Pôjdu veľmi rýchlo.

Klementínky sa môžu po odbere skladovať niekoľko týždňov za predpokladu, že sa skladujú mimo dosahu slnečného žiarenia a bez použitia plastov.

Ak tieto plody nechcete jesť, pridajte ich do rôznych šalátov. Sladká repa a svetlé klementínky vytvoria radostnú náladu počas zimného večera.

Štíhly, ale zábavný šalát s klementínkami

zloženie:

- tri stredné repy,
- jednu polievkovú lyžicu a ďalšiu lyžičku rastlinného oleja,
- tri klementínky,
- jednu čajovú lyžičku citrónovej šťavy,
- soľ podľa chuti,
- štvrtina lyžičky suchej horčice,
- mätová ozdoba,
- jogurt s nízkym obsahom tuku.

Príprava:

Predhrejte rúru na 235 ° C. Repu umyte a osušte. Položte na list fólie. Posypeme jednou čajovou lyžičkou rastlinného oleja. Zakryte fóliou, položte na plech plech na pečenie repy a varte, kým nebude zelenina mäkká. Po 30 minútach vidličkou skontrolujte, či je repa pripravená. Nechajte mierne vychladnúť, aby ste mohli šúpať repu.

Medzitým odlúpajte klementínky. Rozoberte na plátky. Na vypustenie šťavy vymeňte šálku. Šťavu jemne vytlačte a nalejte ju do šálky. Plátky položte oddelene. Pridajte jednu polievkovú lyžicu oleja, citrónovej šťavy, soli a horčice do šťavy. Všetko zamiešajte. A soľ.

Ošúpajte repu a nakrájajte na krásne dlhé plátky. Na tanier rozmetajte repu a plátky ovocia. Nalejte omáčku. Posypte lístky mäty na vrch a pridajte lyžicu jogurtu, ak chcete. Podávajte ihneď.

Zimný citrusový šalát pre optimistov

zloženie:

- 5 klementínok,
- 5 Meyerových citrónov,
- jednu šálku cukru.

Príprava:

Roštová chuť s tromi citrónmi a klementínkami. Zmiešajte šálku vody s šálkou cukru. Priveďte do varu. Znížte teplo na malú a pridajte tri štvrtiny kôry. A varte 15 minút, kým nezhoustne. Ochlaďte a čo najviac odstráňte chuť zo sirupu.

Kým sa sirup chladí, citróny a klementínky úplne olúpajte. A odrežte ich priečne. Usporiadajte citrusové plody na tanieri, nalejte do sirupu. Podávajte okamžite alebo chladom cez noc. A potom, pred podávaním, posypte zvyškom sirupu.

Páči sa vám článok? Zaregistrujte sa na odber aktualizácií e-mailom alebo na RSS

Odrody mandarínok na dlhodobé skladovanie

Aby sa mandarínky udržali čo najdlhšie, je potrebné pre ne vytvoriť optimálne podmienky. Stav citrusových plodov však ovplyvňuje nielen teplota vzduchu, vlhkosť, prítomnosť priameho slnečného žiarenia atď. Existujú odrody, ktoré ani za správne vytvorených podmienok nemožno dlhodobo skladovať.

Keď dosiahnu zrelosť, ak budú roztrhané na zeleno, začnú sa rýchlo zhoršovať.

Niektoré plody môžu začať hniť, keď nie sú zrelé. Z tohto dôvodu, aby sa mandarínky nezačali zhoršovať niekoľko dní po zakúpení, mali by ste vedieť, ktorá odroda je najvhodnejšia na dlhodobé skladovanie.

Mandarínky sa môžu pestovať doma. Vo väčšine prípadov sa takéto ovocie skladuje na kríži, t. plody sa zbierajú podľa potreby.

Mandarínky, ktoré majú najdlhšiu trvanlivosť, zahŕňajú odrody Marocké a Abcházske. Turecké a španielske citrusové plody sa kazia rýchlejšie. Na pultoch obchodov však nie je vždy uvedená odroda ovocia alebo krajina, z ktorej boli privezené.

Marocké a citrusové plody prinesené z Gruzínska majú žltú alebo svetložltú kôru. Ich šupka je pórovitá a matná. Takéto mandarínky majú výraznú sladkú chuť. Turecké odrody majú lesklú pokožku a španielske odrody sa dajú identifikovať podľa ich veľkej veľkosti.

Hybridné odrody, ako napríklad klementínky, sú dobre skladované. Ovocie sa chovalo krížením pomarančového kráľa a mandarínky. Často sa odporúča, aby ste si ich kúpili nielen preto, že si dokážete kúpiť citrusové plody s rezervou a nemusíte sa obávať, ako začnú hniť. Takéto mandarínky nevyžadujú ďalšie spracovanie so špeciálnymi prípravkami, ktoré predlžujú ich skladovateľnosť. Z tohto dôvodu sa považujú za najužitočnejšie a najbezpečnejšie pre zdravie.

Optimálna skladovacia teplota

Mandarínky sa môžu uchovávať pri izbovej teplote, v chladničke alebo suteréne. Teplotný režim sa volí v závislosti od toho, ako dlho je potrebné výrobky uchovávať vhodné na spotrebu a či je potrebné dozrieť.

Ak sú počas prepravy splnené všetky pravidlá, zvyšuje sa trvanlivosť ovocia. Za optimálne podmienky na uchovávanie citrusových plodov sa považuje teplota okolia + 2 ... + 6 ° C. V takýchto podmienkach ovocie nestrácajú chuť a rýchlo sa nezhoršuje.

Ak vyberiete správnu odrodu a budete postupovať podľa iných odporúčaní týkajúcich sa skladovania, citrusové plody môžu trvať až 2 až 3 mesiace. Na porovnanie, pri izbovej teplote ovocie začne miznúť po 2 týždňoch alebo aj skôr.

Aby sa zabránilo vysušeniu plodov, plesniam alebo hnilobe, odporúča sa pri skladovaní uchovávať vlhkosť vzduchu v rozmedzí 80 - 90%. Okrem toho nie je možné striekať mandarínky z rozprašovacej fľaše vodou, aby sa zvýšilo percento vlhkosti.

Kde je lepšie uchovávať mandarinky doma

Ako ušetriť mandarínky - vložte ich do chladničky. Musia však byť v špeciálnom priečinku na zeleninu. Mikroklíma domáceho spotrebiča je navrhnutá tak, aby sa v týchto špeciálnych zásuvkách udržiavali najvhodnejšie podmienky.

Ak sa ovocie použije na výrobu koláčov, koláčov, zákuskov, duseného ovocia alebo iných podobných pokrmov, trvanlivosť mandarínok pomôže predĺžiť mrazničku.

Pred vystavením ovocia tropickej rastliny mrazu sa odporúča umyť, nechať uschnúť a potom ošúpať. Každé ovocie je rozdelené na plátky, vložené do vrecka alebo do špeciálnej nádoby a odoslané do mrazničky.

Nemôžete olúpať šupku, ale ihneď po umytí a osušení mandarínky otrite mrazom. Takáto metóda má však niekoľko negatívnych bodov. Mrazené ovocie môže mať horkú chuť. Po rozmrazení môže byť odlupovanie ťažké, pretože plod zmäkne.

Táto metóda umožňuje uložiť produkt až na 6 mesiacov. Vystavenie nízkej teplote neovplyvňuje prospešné látky obsiahnuté v ovocí. Je lepšie podrobiť potraviny rýchlemu zmrazeniu, t.j. v chladničkách vybavených systémom No Frost. Chlad však mení chuť potravinového produktu, aj keď bol olúpaný. Po rozmrazení sa stráca časť kyseliny a aróma. Preto sa pri výbere miesta, kde sa majú konzervovať mandarínky, odporúča uprednostniť spodný priečinok na zeleninu v chladničke.

Ovocie v mrazničke sa môže dlhodobo skladovať iba vtedy, ak nie je rozmrazené. Ak si domáci spotrebič v starom štýle vyžaduje rozmrazovanie každý mesiac, maximálna doba skladovania sa určuje podľa doby umývania chladničky.

Aby plody mohli ľahnúť čo najdlhšie, musia „dýchať“. Z tohto dôvodu by sa nemali ukladať do plastového vrecka. Priľnavá fólia (alebo iné podobné balenie) prispeje k akumulácii vlhkosti v nej. Z jeho nadmerného množstva sa rýchlo začnú objavovať procesy rozkladu. Citrusy sa nekladú na seba, t.j. musia ležať 1 vrstva. Spodok nádoby môže byť pokrytý papierom. Neodporúča sa vkladať inú zeleninu alebo ovocie do priestoru, v ktorom sa skladujú mandarínky - pri takomto úzkom kontakte sa proces kazenia citrusových plodov urýchli.

Metódy skladovania citrusových plodov bez chladničky

Ak sa objaví otázka, ako mandarínky uložiť doma, ak nie je možné ich vložiť do chladničky, môžu sa zvážiť iné možnosti.

V súkromnom dome sa na tieto účely používa suterén. Teplota v pivnici bude závisieť od jej hĺbky. Čím hlbšie je, tým lepšie sú podmienky pre ovocie. V suteréne je možné mandarinky zložiť do kartónovej škatule. Ďalej by sa v ňom malo vytvoriť niekoľko otvorov, aby sa zabezpečilo dobré vetranie.

Ak je v suteréne veľa voľného miesta, môžete každé ovocie zabaliť do hodvábneho papiera a umiestniť na police, palety alebo na iné povrchy. Neodporúča sa, aby ovocie prichádzalo do styku medzi sebou alebo s inou zeleninou.

Ak nie je pivnica, môžete sa pokúsiť udržať ovocie na balkóne. Sú vložené do papierovej škatule, v ktorej sa predbežne vytvoria otvory. Nádoba musí byť zakrytá zhora, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu. Na to môžete použiť kúsok látky alebo papiera. Hustý, napríklad železný kryt sa neodporúča.

Na skladovanie je vhodná drevená škatuľka s medzerami medzi doskami (na vetranie). Rozdrvený papier možno položiť na jeho spodnú časť, napríklad po rozdrvení. Ak takéto zariadenie neexistuje, môžete staré notebooky sami orezať alebo roztrhať.

Ak nie je možné usporiadať mandarínky v jednom rade, môžete ich zavesiť do sieťového vrecka. Ale vzhľadom na to, že sa ovocie dotkne, bude sa musieť skúmať častejšie.

Dĺžka skladovania na balkóne bude závisieť od ročného obdobia. Na jeseň, keď teplota ešte neklesla pod 0 ° C, môžu plody zostať zdravé dlho. Ak je balkón dobre izolovaný a má kúrenie, t. teplota v zime nedosahuje mínus, nemôžete sa obávať, že tropické ovocie zamrzne. V teplejších mesiacoch sa balkón nepovažuje za dobré miesto na skladovanie ovocia a zeleniny. Ak nie je zasklené a nemá dodatočný chladiaci systém, mandarínky sa rýchlo zhoršia.

Ako si udržať mandarinky do nového roka

Aby mandarínky prežili až do nového roka, mali by ste sa naučiť, ako si vyberať ovocie. Pri nákupe môžete uprednostniť ovocie, ktoré sa predáva na pobočkách. Preplatok za váhu, ktorá padne na listy a konáre, sa vyplatí. Počas skladovania sa mandarínky kŕmia látkami, ktoré zostali v trupe. Okrem predĺženej trvanlivosti budú mať atraktívny vzhľad, takže budú dobre slúžiť ako doplnok k novoročnému darčeku.

Zrelé plody majú hustú šupku a výraznú vôňu citrusov. Ak je ovocie vymačkané, šťava sa rozstrekne. Takéto ovocie je chutné, bude dobre skladované, ale nie pokiaľ nezrelé. Zrelé citrusy, ktoré boli dlho odtrhnuté zo stromu, sa nedajú kúpiť, ich šupka môže byť letargická.

Ak boli mandarínky dlhodobo skladované s nedostatočnou vlhkosťou, môžete cítiť, ako klesli vo vnútri šupky. Keď kliknete na ovocie, pokožka sa ohne, ale plátky sa nemusia ešte dostať. Tieto medzery sú znakom toho, že ovocie by sa nemalo kupovať. Hmotnosť takýchto plodov bude menšia ako čerstvé a s rovnakým priemerom.

Nemôžete kúpiť tovar, ktorý bol zmrazený. Takýto produkt neleží dlhšie ako 2-3 dni. Začne sa zhoršovať a proces rozkladu sa rozšíri na ovocie v okolí. Po rozmrazení sa stráca aj ich chuť.

Na dlhodobé skladovanie sú vhodné iba plody, pri ktorých nedochádza k narušeniu integrity šupky. Nemala by mať iné chyby, ako sú stopy po plesni alebo hnilobe. Takéto poškodenie môže byť výsledkom života mušle. Nielenže poškodzuje ovocie, ale môže spôsobovať aj črevné infekcie. Rozdrvené ovocie nie je možné kúpiť. Ak toto odporúčanie ignorujete, nemali by ste očakávať, že citrusy budú ležať pred začiatkom sviatkov.

Počas skladovania mandarínok sa musia pravidelne, 1-2 krát týždenne kontrolovať. Ak sa začnú objavovať stopy plesní alebo hniloby, je potrebné odstrániť príslušné plody. Inak začnú infikovať susedné a celá škatuľka zmizne.

Skladovanie nezrelého ovocia

Ak sa nezrelé plody kúpia, môžu sa tiež dlhodobo skladovať za priaznivých podmienok, t.j. s tými, ktoré sú vytvorené pre zrelé citrusy. Ak je však teplota + 2 ° C, nemalo by sa očakávať, že dozrievajú. Zrenie ovocia potrebuje teplo. Z tohto dôvodu, skôr ako plánujete zaviesť mandarínky do svojho jedálnička, musia byť odstránené z chladničky, balkóna alebo suterénu.

Časy zrenia budú závisieť od toho, aké zelené ovocie je. Ak je citrus takmer zrelý, bude to trvať 2 až 3 dni. Ak je zelené ovocie viac ako polovica, dozrievanie trvá 5 až 6 dní.

Pred zakúpením nezrelého ovocia by sa malo pamätať na to, že jeho chuť je nižšia ako zrelá. Aj keď mandarinka dozrie doma, nebude mať vôňu a sladkosť charakteristickú pre ovocie vytrhnuté zo zrelého stromu.

Koľko mandarínok je možné uložiť v chladničke

Mandarinky, ktoré sa pestujú na severnom Kaukaze alebo na území Krasnodar, možno skladovať až 4 mesiace bez použitia ďalších finančných prostriedkov na spracovanie ovocia. Ale na takúto dobu by sa malo počítať iba vtedy, ak sú dodržané teplotné podmienky, vlhkosť a iné podmienky správneho skladovania.

Dovážané mandarínky by sa nemali nakupovať príliš skoro. Môžu sa uchovávať v zeleninovej škatuľke chladničky asi 1-2 mesiace.

Aké mandarínky sa spracovávajú na dlhodobú konzerváciu

Niektorí dodávatelia sa uchyľujú k používaniu rôznych chemikálií, aby sa predišlo pokazeniu mandarínok a ich dlhodobému ležaniu na policiach.

Na spracovanie sa môže použiť etylén. Táto látka je toxická. Ovplyvňuje proces zrenia, ale má tiež negatívny vplyv na zdravie. Toxické látky sa hromadí v obličkách, pečeni a ďalších orgánoch. Pri dlhodobom používaní potravín vystavených etylénu sa u ľudí vyvinie toxická hepatitída.

Aby ste si nekúpili nebezpečné mandarínky pre zdravie, mali by ste opustiť produkt, ktorého šupka má bielu vrstvu. Ak si vezmete takéto ovocie do svojich rúk, môžete cítiť lepivú vrstvu. Ďalším znakom spracovania ovocia chemickou látkou sú zelené pruhy (pruhy) na kôre. Biely povlak možno zmyť, ale to nebude stačiť, pretože etylén rýchlo preniká do ovocia.

Aby mandarínky vydržali dlhšie a neboli vystavené škodlivým účinkom hubovej mikroflóry, môžu byť ošetrené fungicídmi. Takéto ovocie bude tiež škodlivé pre zdravie. Podľa prebiehajúcich výskumov môžu pri vysokých dávkach tejto látky zlyhať obličky.

Vzhľadom k tomu, že mandarínky sú neoddeliteľnou súčasťou novoročných sviatkov, zvyšuje sa riziko otravy tela. Škodlivý účinok fungicídov sa zvyšuje v kombinácii s alkoholom. Takéto mandarínky sa môžu jesť nielen, ale môžu tiež používať svoju šupku na prípravu tinktúr alebo kompotov.

Aby ste nekupovali mandarínky ošetrené fungicídmi, mali by ste venovať pozornosť šupke. Bez ohľadu na odrodu by všetky citrusové plody mali mať drsný povrch. Keď sú ošetrené chemickým činidlom, aby sa predĺžila ich trvanlivosť, šupka bude hladká.

Všetky dovezené mandarínky sa pred prepravou prepravujú rôznymi drogami, ktoré pomáhajú ničiť škodcov a zlepšujú skladovanie. Vo väčšine prípadov sa všetky tieto činidlá používajú v malej dávke, t.j. spĺňajú stanovené normy.

Mandarínky môžu byť spracované nezávisle, bez poškodenia zdravia. Predĺženie trvanlivosti pomôže slnečnicovému alebo olivovému oleju. Pred spracovaním mandarínok by sa mali skontrolovať, či nie sú poškodené. Utierku osušte a očistite ovocím. Vodné mandarínky, t.j. umývanie sa neodporúča. Po kontakte s vodou sa zhoršujú rýchlejšie.

Čistá handrička sa navlhčí rastlinným olejom a potom sa ovocie utrie. Je potrebné naniesť tenkú vrstvu, nie nasiaknuté mandarínky. Tenký film oleja vytvorí ochrannú bariéru, ktorá umožní citrusom trvať až do sviatkov.

Existuje ďalší bezpečný spôsob, ako pomôcť dlhodobo uchovávať ovocie. Môžu byť potiahnuté roztaveným voskom alebo parafínom. Chráni mandarínky pred poškodením hubovou mikroflórou, pretože zabráni priamemu kontaktu šupky s prostredím. Parafín alebo vosk tiež zabráni sušeniu citrusových plodov. Ak chcete odstrániť ochrannú vrstvu pred konzumáciou mandarínok, jednoducho ich umyte teplou vodou.

Všeobecné informácie

Clementine alebo Citrus clementina je jednou z odrôd motýľa. Toto je kríženec pomaranča a mandarínky. Založil ju v roku 1902 otec Clement, ktorý bol nielen kňazom, ale aj vynikajúcim chovateľom. Tvar ovocia je rovnaký ako tvar mandarínky, ale je oveľa sladší.

Starí Rimania začali pestovať citrusové plody na Korzike, začali však pestovať klementínky oveľa neskôr. Je potrebné poznamenať, že väčšina záhrad bola položená len pred štyridsiatimi rokmi.

Stromy môžu dorásť až do výšky 5 metrov. Jeho husté listy tvoria veľmi krásne a dlhé uličky.

Самыми привлекательными считаются корсиканские клементины. Это связано с тем, что плоды, выставленные на продажу, украшены несколькими зелеными листочками. Этот фрукт привлекателен не только цветовым контрастом, но и неопровержимым доказательством свежести. Известно, что листья, после сбора урожая быстро отпадают и высыхают, поэтому если на плодах присутствуют листья, значит они свежие.

Úroda klementínu môže rok dosiahnuť 25 ton a takmer všetky zostanú v krásnej krajine - vo Francúzsku. Priemer týchto malých pomarančov je iba 6 cm.

Existuje niekoľko druhov klementínok:

 • španielsky, Táto odroda sa tiež delí na veľké a malé ovocie. V každom z nich je niekoľko semien.
 • montreal, Je to dosť zriedkavé. Vystupuje až v polovici októbra. Jeho hlavnými dodávateľmi sú Alžírsko a Španielsko. Ovocie môže obsahovať 10 až 12 semien.
 • Korzičan, Táto odroda je chránená ochrannou známkou tejto oblasti. Má oranžovočervenú šupku a nemá žiadne semená.

Klementínky sa najčastejšie predávajú spolu s listami. Vyskytujú sa začiatkom novembra a koncom februára.

Toto ovocie má úžasnú vôňu a veľmi sladkú chuť. Toto ošetrenie je úžasné prírodné antidepresívum. Veľmi často sa používa na výrobu alkoholických nápojov.

Tento citrus je známy mnohým ako priniesol oranžovú a taliansky mandarín. Krajiny Stredomoria ho nedávno kultivovali: Taliansko, Alžírsko, Maroko, Francúzsko a Španielsko. Odtiaľ sa dodáva najväčšie množstvo klementínok.

Toto ovocie sa dá veľmi ľahko zamieňať s mandarínkou kvôli jeho podobnému vzhľadu. Má tmavo oranžovú farbu a to je ich najdôležitejší rozdiel. Mandarin nemá prakticky žiadne semená, zatiaľ čo klementín má naopak veľa. Kôra tohto citrusu je pomerne tenká a lesklá, ale napriek tomu je to veľmi ťažké. Toto ovocie má skôr šťavnaté a voňavé mäso. Clementine je ľahké rozoznať, pretože sa vyznačuje mierne splošteným tvarom.

Výhody a poškodenie klementínu

Vďaka bohatému vitamínu a minerálnemu zloženiu klementínu je, podobne ako iné citrusové plody, nezvyčajne zdravý. Obsahuje 59% denného príjmu vitamínu C (pri bežnej strave približne 2 000 kcal / deň).

Klementíny sú vynikajúce antioxidanty, ich použitie zvyšuje ochranné a regeneračné vlastnosti organizmu, priaznivo ovplyvňuje videnie, zlepšuje tráviaci systém. Pravidelný príjem vitamínu C má skutočne účinok proti starnutiu. Okrem toho je to vynikajúci imunomodulátor. V chladnom období - dobrá prevencia proti prechladnutiu. Pri prvých príznakoch nevoľnosti lekári odporúčajú užívať vitamín C a ak užívanie umelých doplnkov vitamínu môže ohroziť hypervitaminózu, potom jesť ovocie pomôže vyhnúť sa takémuto problému.

Klementínky okrem iného obsahujú látky, ktoré pomáhajú bojovať proti stresu, letargii a únave. Vôňa týchto plodov prebúdza oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za potešenie a radosť, u väčšiny ľudí spôsobuje príjemné spojenia. V aromaterapii sa klementínový éterický olej používa na zmiernenie úzkosti, paniku a dosiahnutie relaxácie, pretože má malý sedatívny účinok.

Klementínový éterický olej sa všeobecne používa v parfumérii a kozmetickom priemysle. Dobre sa mieša s inými olejmi, najmä z rodiny citrusov a kvetov. Používa sa ako súčasť parfumov v domoch ako Givenchy a Guerlain.

Rovnako ako iné citrusové plody, aj klementín môže byť silným alergénom, takže jeho používanie by malo byť obmedzené alebo zrušené u ľudí s individuálnou intoleranciou.
Napriek skutočnosti, že klementíny majú omnoho menej kyselín ako pomaranče a citróny, mal by sa používať s opatrnosťou v prípade žalúdočných problémov: gastritída, kolitída, vredy. Tiež nadmerná konzumácia môže vyvolať zhoršenie ochorení pečene a obličiek.

Esenciálny olej tohto citrusu je fototoxický. To znamená, že po aplikácii na pokožku sa na slnku neobjavia najmenej hodinu.

Kalórie kalórií, zloženie a obsah živín

Na 100 g produktu:

 • Energetická hodnota: 47 kcal (198 kJ)
 • Proteíny: 0,85 g
 • Tuk: 0,15 g
 • Sacharidy: 12,02 g, z toho cukor: 9,18 g
 • Vlákno: 1,7 g

vitamíny:

 • Tiamín / B1 /: 0,86 mg
 • Riboflavín / B2 /: 0,030 mg
 • Niacín / B3 /: 0,64 mg
 • Cholín / B4 /: 14 mg
 • Kyselina pantoténová / B5 /: 0,151 mg
 • Vitamín B6: 0,075 mg
 • Folát / B9 /: 24 mcg
 • Vitamín C: 48,8 mg
 • Vitamín E: 0,20 mg

minerály:

 • Draslík: 177 mg
 • Vápnik: 30 mg
 • Fosfor: 21 mg
 • Horčík: 10 mg
 • Sodík: 1 mg
 • Železo: 0,14 mg
 • Zinok: 0,06 mg
 • Mangán: 0,023 mg

Ako si vybrať a uložiť klementínku

Clementines si vyberajú pri pohľade na šupku. Mal by byť jednotný vo farbe, odolný, lesklý, bez hnilobných alebo drevitých škvŕn. Po dozrievaní kôra stvrdne, bude zle odstránená.

Zrelé plody sú ľahké, ale nie dozreté - ťažké a husté. Ak je klementín ľahší, ako vyzerá, je zrelý.

Uskladnenie je najlepšie zorganizované v dolnej časti chladničky po dobu až jedného mesiaca za predpokladu, že medzi ovocím proces rozkladu ešte nezačal. Jeden zhnitý alebo plesnivý plod ľahko „infikuje“ všetkých ostatných.

V Číne sa klementínky takmer vždy predávajú s vetvami, pretože sa predpokladá, že ovocie, na ktorom je vetva ponechaná, si zachová čerstvosť dlhšie.

V teplej miestnosti tieto plody vysychajú pomerne rýchlo.

Fotografie: Clementine ovocie na vetve

Ako jesť klementínky, recepty

Vďaka svojej sladkosti sú klementínky ideálne na prípravu rôznych dezertov, likérov, tinktúr, kompót. Sú tiež sladené, a sorbet, smoothie sa pripravuje zo šťavy. V ázijských krajinách pripravujú s týmto ovocím hlavné jedlá, napríklad mäso, ryby a používajú sa na omáčky a polevy.

Jedným z najbežnejších spôsobov konzumácie klementínok je, samozrejme, jesť čerstvé a nespracované.

Clementine Kurd

 • Clementine - 3 kusy alebo 2, ak sú veľké,
 • Cukor - 140 g
 • Kuracie vajce - 4 ks.,
 • Maslo - 100 g,
 • Škrob - 1,5 lyžice,
 • Zázvor - 1-1,5 cm.

Vyberte olej z chladničky, nakrájajte na malé kocky, odložte stranou na zmäkčenie.

Je veľmi tenké odstrániť šupinu z klementínok a vyhnúť sa dotyku s bielou vnútornou vrstvou šupky. Zázvorový rošt na rovnakom strúhadle. Zmiešajte s cukrom a nechajte stáť.

Vytlačte šťavu z klementínok.

Žĺtky oddeľte od vajec. Bielkoviny je možné uložiť na iné jedlo.

Na panvici s hrubými stenami premiešajte cukornú hmotu, džús, žĺtky, dôkladne premiešajte šľahačkou a oddeľte žĺtky.

Varte na miernom ohni za občasného miešania, až kým sa neobjavia známky varu.

Vložte olej, dôkladne premiešajte šľahačkou až do úplného rozpustenia.

V poslednej fáze pridajte škrob v tenkom prúde za úplného miešania.

Krém je pripravený, keď sa začína pohybovať od stien. Vyberte zo sporáka, nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu. Môže sa použiť okamžite, ako aj uskladniť v chladničke, posunutý do tesne uzavretej nádoby. Slúži ako nezávislý dezert alebo ako náplň na pečenie.

Dusené ovocie klementínok a rande

 • Termíny - 100 g
 • Klementín - 200 g
 • Voda - 2 l.

Ovocie dôkladne umyte. Po rozobraní klementínky na plátky dajte panvicu.

Nalejte ovocie do vody. Varte a varte na miernom ohni 10 - 12 minút. Tento kompot dodá sladkosti dátumom, takže k nemu nemôžete pridať cukor ani sa obmedziť na 1-2 polievkové lyžice. l. podľa chuti. Namiesto cukru môžete použiť korenie: škoricu, klinček, aníz.

Ochlaďte kompot na vychladnutie, vypustenie, podávanie.

Je možné klementínku pestovať doma?

Čo potrebujete vedieť o tejto rastline skôr, ako sa pokúsite pestovať ju doma:

 • V prírode môžu staré stromy s výškou asi 5 m vyprodukovať asi 5-7 tisíc plodov. Aj malý domáci strom je pomerne plodný, ak je správne udržiavaný,
 • Sadenice doma môžu začať rodiť ovocie už 2 roky,
 • Klementínky potrebujú dobré, primerané osvetlenie s trochou priameho oslnenia. V zime môže rastlina potrebovať umelé osvetlenie,
 • Vhodná teplota pre klementín je v letnom období 22 - 25 ° C, v zime, aby mohla rastlina odpočívať, je lepšie ju udržiavať pri teplote 5 - 10 ° C.
  Klementín toleruje nadmerné zavlažovanie oveľa horšie ako mierne s obdobím sucha. Pri nadmernom zalievaní môže rastlina ochorieť a dokonca stratiť listy. Rastlina si však bude vyžadovať neustály postrek, ale voda by nemala padať na kvety,
 • Doma táto rastlina potrebuje významné a pravidelné hnojenie minerálnymi hnojivami obsahujúcimi fosfor, dusík, draslík.

Ako ukladať

Uchovávanie týchto citrusových plodov je najjednoduchšie. Môžu ležať dosť dlho. Ak chcete tieto plody uložiť, mali by ste ich jednoducho vložiť do špeciálneho oddelenia chladničky. Takto ich možno skladovať celý mesiac. Ideálna teplota je +6, pri vysokej vlhkosti.

Na zvýšenie trvanlivosti sa môžu trieť rastlinným olejom. Nikdy neskladujte klementínky v plastovom vrecku.

Pri varení

Toto ovocie je ideálne na prípravu mnohých jedál a nápojov. Takéto šťavnaté a sladké citrusové plody sú vhodné na výrobu sušienok, dezertov, koláčov, ľahkého jedla, omáčok a mnohých ďalších pokrmov.

Vytvárajú úžasné džemy, sirupy, zaváraniny, likéry a brandy. Briti pridávajú klementínky k marinádam a používajú sa tiež na prípravu mäsovej omáčky.

Zloženie a dostupnosť živín

Clementíny obsahujú obrovské množstvo vitamínov a minerálnych prvkov. Skladá sa z vlákniny, vody, bielkovín a tukov. Jeho chemické zloženie je bohaté na vitamíny B, ktoré obsahujú takmer všetky rady vitamínov.

Obsahuje tiež meď, titán, kyselinu askorbovú, draslík a oveľa viac. Nemali by ste sa oklamať sladkou chuťou klementínok, pretože nemá veľa cukru a tento produkt nie je vysoko kalorický.

Užitočné a liečivé vlastnosti

Vzhľadom na to, že klementín obsahuje také množstvo cenných látok, odporúča sa ho používať u ľudí s ochorením gastrointestinálneho traktu. Ovocie odstraňuje tráviace ťažkosti. Citrus je užitočný pri prechladnutí, pre celkové posilnenie celého tela a pre imunitný systém. Šťava sa používa na zlepšenie metabolických procesov, ako aj na vzbudenie chuti do jedla.

Vitamíny obsiahnuté v tomto ovocí chránia naše vlasy a pokožku pred starnutím a výskytom šedivých vlasov v predstihu.

V citrusoch je esenciálny olej, ktorý vám umožňuje bojovať proti depresii, depresívnemu stavu. Ovocie má pozitívny vplyv na nervový systém. Používa sa na boj proti nespavosti. Klementínový olej má dermatologický účinok. Často sa používa na liečbu chorôb, ako sú bradavice, jazvy, celulitída, akné, strie a seborrhea. Okrem toho môže pokožku zjemniť a zjemniť.

Nebezpečné vlastnosti klementínok

Clementíny by sa nemali zneužívať, pretože napriek obrovskému zoznamu užitočných vlastností tohto ovocia existuje negatívna stránka - alergická reakcia, ktorá môže byť spôsobená konzumáciou veľkého množstva citrusov. Neodporúča sa jesť tieto plody pre ľudí s gastritídou, žalúdočnými vredmi, nefritom, enteritídou a kolitídou.

Nemali by sme zabúdať, že klementínový éterický olej je fototoxický. Tehotné ženy ho nemôžu používať počas prvého trimestra.

Klementín, podobne ako iné citrusové plody, sa môže pestovať aj doma. Každý vie, kde začať, ale skutočnosť, že po určitom čase je potrebné očkovať a nie každý vie, ako to urobiť.

Pin
Send
Share
Send
Send