Užitočné tipy

Ako prekonať stres pomocou bojových umení

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 18 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a zlepšení, vrátane anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 7. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Cítite neustále napätie? Bojové umenia vám môžu pomôcť! Psychológovia zistili, že praktizovanie tradičných bojových umení v porovnaní s inými športy je omnoho lepšie pri znižovaní nepriateľstva a agresie a zvyšovaní sebaúcty a pozitívneho prístupu k životu. Bojové umenia vám môžu poskytnúť neoceniteľnú príležitosť na zmiernenie stresu a naučenie sa ovládať svoju myseľ a telo.

Bojové umenia pomáhajú prekonať stres

Tieto cvičenia zlepšujú sebakontrola.

Napätie, ktoré sa vytvára na konci náročného pracovného dňa, spôsobuje zlú náladu a niekedy vás dokonca zasiahne. Ale predtým, ako narazíte päsťou na stenu alebo na inú osobu, je lepšie navštevovať kurz bojových umení?

Cvičenie karate alebo juda môže byť pre vás veľkým prínosom, nehovoriac o tom, že získate zručnosti sebaobrany.

Filozofické názory, na ktorých sú založené, pomáhajú nájsť fyzickú a duševnú rovnováhu.

Podľa Juan Carlos Gutiérrez, riaditeľ školy pre štúdium pohybov ľudského tela na Národnej univerzite, triedy bojových umení pomáhajú prekonať každodenný rozruch.

"Boj s iným človekom si vyvíja psychologické schopnosti prekonať stres," vysvetľuje Gutierrez. Podľa odborníka sa pred bojom vytvára také napätie, že tí, ktorí sú zapojení do bojového umenia, sa učia dosahovať potrebnú vnútornú koncentráciu na kontrolu svojich pohybov.

Bojové umenia trénujú mozog aj celé telo. Na základe vedeckej štúdie uskutočnenej v roku 2012 na Imperial College v Anglicku bolo možné zistiť, že sila skúsených karatiek pochádza z oblasti mozgu, ktorá riadi pohyby, a nielen z svalovej hmoty.

„Pomocou tohto športu telo rozvíja mechanizmy ochrany proti stresu v každodennom živote. Cvičiace techniky úzko súvisia s duchovnou zložkou bojového umenia, ktorá má priamy vplyv na každodenný život človeka, “dodáva Gutierrez.

Šport ako terapia. Ak nie ste fanúšikom bojov, potom existuje viac „mierumilovných“ bojových umení, ako je tai chi.

„Tai Chi sa vždy zameriaval na zdravie, obnovu, energiu. Skutočne vznikol ako forma boja, ale vnútorná, “zdôrazňuje výskumníčka Ligia Salazar.

Odporúča túto „meditáciu v pohybe“, aby zamerala energiu, myslenie a pozornosť. Aj keď sa všeobecne uznáva, že tai chi praktizujú hlavne ľudia v dospelom veku, Salasar sa domnieva, že ľahkosť a merateľnosť tohto bojového umenia priťahuje mladých ľudí, ktorí zápasia so stresom a stavom vnútornej úzkosti.

Krajina tiež učí karate ako antistresovú terapiu. Kenneth Contreras, odborník na karate a manažér spoločnosti, vyučuje karate ako spôsob, ako zvládať stres v niekoľkých organizáciách.

Aplikáciou techník mäkkého karate, ktoré nevyžadujú veľkú nárazovú silu, je možné identifikovať a uhasiť zdroje stresu. Na rozdiel od joggingu vyžaduje karate ovládanie tela a dýchanie, zdôrazňuje Contreras.

„Cvičenia Karate aktivujú sympatický a parasympatický nervový systém, pretože telo napínajú a potom relaxujú,“ ubezpečuje inštruktor.

Majiteľ čierneho pásu Contreras kombinuje meditáciu s technikami upokojenia mozgu.

„Zamestnanci sa učia byť efektívni a kompetentní. Dosahujú výrazný rast produktivity práce, prekonávajú stres a úzkosť, “hovorí Contreras.

Gutierrez varuje, že ak chcete cvičiť bojové umenia, je potrebné kontaktovať iba kvalifikovaných inštruktorov a výcvikové strediská.

„Mentálny, psychologický a duchovný vývoj je pre nich nevyhnutný, aby zvládli tieto obranné techniky a mohli ovládať svoje správanie. Ak máte dobrých inštruktorov a školiace strediská, bude to pre človeka veľmi prospešné, “uviedol na záver Gutierrez.

Materiály InoSMI obsahujú odhady výlučne zahraničných médií a neodrážajú pozíciu redakčných pracovníkov InoSMI.

Zmierniť stres a depresiu

Stres je metlou modernej spoločnosti. Napätie v práci, nedostatok normálnych podmienok na odpočinok, horúčkový rytmus megacities - to všetko môže viesť k stresujúcim podmienkam. Bohužiaľ, niektorí ľudia vidia spasenie z týchto podmienok pri pití alkoholu. Podľa odborníkov však pitie alkoholických nápojov iba tlmí stav stresu a nezbavuje ho. Ľudské telo si navyše zvykne na napodobňovanie zbavovania sa stresových situácií a začína požadovať stále väčšie dávky alkoholu. Tak prichádza závislosť od alkoholu.

Pre zdravie je oveľa užitočnejšie a bezpečnejšie ísť pre šport a najmä pre bojové umenia. Ten vám umožní zmierniť svalové napätie nahromadené počas dňa a tiež pomôže zbaviť sa negatívnych myšlienok. Východné bojové praktiky sú často zamerané na rozvoj tela a mysle. Na tento účel sa používajú špeciálne meditatívne cvičenia a držanie tela, ktoré prispievajú k harmonizácii duchovného stavu človeka. Vďaka tomu získa praktický lekár vnútorný mier a stáva sa menej náchylným na stresujúce situácie.

Stres je spravidla neoddeliteľne spojený s depresiou. Ten je tiež dosť nebezpečnou poruchou duševného zdravia. Odborníci sa domnievajú, že depresia je spojená so zvýšenou produkciou kortizolu, stresového hormónu. V miernom množstve je kortizol životne dôležitý pre človeka, umožňuje vám mobilizovať všetky zdroje tela na krátkodobé riešenie dôležitého problému. Účinok kortizolu však začína mať v strese dlhý charakter, čo vedie k inhibícii duševného stavu človeka. Bojové umenia prispievajú k zvýšenej produkcii endorfínov - hormónov šťastia. Endorfíny inhibujú pôsobenie kortizolu, čo vedie k zlepšeniu nálady a zbaveniu depresívnych stavov.

Efektívne chudnutie

Ako viete, k účinnému chudnutiu dochádza kombináciou sily a aeróbneho cvičenia. Bojové umenia sú presne zamerané na vývoj ukazovateľov rýchlosti a sily športovca. Na tento účel sa používajú rôzne cviky: multi-rep push-up, práca s extra závažiami, zrýchleniami, skokmi a oveľa viac. To všetko vám umožní rýchlo schudnúť.

Účinné chudnutie je tiež spojené so správnou výživou. Pri bojových umeniach budete musieť skontrolovať celú svoju stravu a zbaviť sa škodlivých produktov. Napríklad cukor a všetky výrobky, ktoré ho obsahujú, prispievajú k rýchlemu uvoľňovaniu energie, čo je neprijateľné počas dlhých tréningov, pretože táto energia sa rýchlo spotrebúva. Preto sa zapojením do bojových umení zlepšíte stravu a zaručene schudnete.

Zvyšovanie ľudskej socializácie

Vášeň pre bojové umenia nielen posilní telo a naučí sa sebaobrane, ale tiež zlepší váš vzťah k vonkajšiemu svetu. Najmä orientálne praktiky, ako sú judo, karate, aikido a iné, učí človeka, aby bol pokojný a priateľský, rešpektoval iných ľudí, prispieva k rozvoju dobrovoľných schopností, ktoré vám umožňujú vyrovnať sa so stresovými životnými situáciami. Filozofická zložka bojového umenia je porovnávaná so silovými cvičeniami, ktoré vám umožňujú harmonicky rozvíjať nielen telo, ale aj osobnosť športovca.

Okrem toho sú všetky triedy skupinového charakteru. Z tohto dôvodu je športovec v úzkej spolupráci s partnermi, čo pomáha zlepšovať komunikačné schopnosti. Tento účinok má evolučný charakter. Od pradávna sa naši predkovia spájali do skupín na lov a ochranu osád pred nepriateľmi. Na zlepšenie skupinovej interakcie sa vyvinul mechanizmus priateľstva a podpory pre priateľa. Našťastie tento mechanizmus prežil do dnešných čias. Preto každý skromný a nekomunikujúci človek, ktorý sa začal zaoberať bojovým umením, bude schopný ľahko spoznať nových známych a nájsť priateľov.

Dosahovanie vysokého atletického výkonu

Samozrejme je lepšie začať bojové umenie už od raného detstva. Nezúfajte však, ak už máte viac ako 20 alebo 30 rokov. Výsledok školenia závisí viac od vašej túžby a usilovnosti. História pozná veľa príkladov, keď sa človek začal zaoberať bojovým umením ako dospelý a dosiahol vysoké výsledky. Napríklad nedávno sa 33-ročný športovec stal majstrom Ruska v thajskom boxe. Najzaujímavejšie však je, že začal praktizovať, keď mal 32 rokov.

Masteringové cvičenia pre sebaobranu

Dnes má takmer každé hlavné mesto oddiely sebaobrany. Hlavným účelom týchto klubov je rozvíjať protiopatrenia pri útokoch na ulici. Odborníci sú však voči takýmto častiam skeptickí, pretože tam učia jednoduché cvičenia, ale neučia psychologickú stabilitu. Zapojený do bojových umení v špecializovaných školách sa naučíte nielen vykonávať obranné akcie, ale aj posilňovať svojho ducha, ktorý vám v stresovej situácii pomôže vyhnúť sa zámene a konať čo najefektívnejšie.

Pin
Send
Share
Send
Send