Užitočné tipy

Ako olúpať jazyk zamrznutý na kov

Pin
Send
Share
Send
Send


Zmrazenie jazyka v zime je jednoduchá záležitosť: vlhkosť jazyka, ktorý je v kontakte so studeným kovom, sa premení na ľad a „háčiky“ dieťa zamrzne (hojdačka, vodorovná lišta, kľučka dverí, rúra, zámok atď.).

Dieťa sa môže náhodou dotknúť železa svojím jazykom a možno len prejaviť zvedavosť, nie zbytočne, pretože je tak zakázané lízať hojdačka. Pred chvíľou sa veselo zasmial a teraz plače zo strachu a bolesti. Ako zachrániť dieťa pred zajatím na ľade?

Video: prečo sa jazyk drží studeného kovu:

Jazyk zamrzne - ako ušetriť

V žiadnom prípade neodkladajte dieťa a kov neroztrhajte násilím, takže by ste mohli poškodiť sliznicu jazyka, ktorá sa bude hojiť dlho a bolestivo. Pokúste sa ho upokojiť, aby sa nepoškodil.

Jediným riešením je zahriať sa.

Teplo v dychu stačí na to, aby pomohlo rozmraziť jazyk. Ak je dieťa už v školskom veku, vysvetlite mu, ako má dýchať, vydychuje pary na kúsok železa, takže jazyk sa roztopí. Keď je dieťa stále veľmi malé, budete ho musieť „dýchať“ z hojdačky. A nestrácajte čas, akonáhle sa jazyk začne lepiť, odkloňte dieťa od kovu, pretože keď oddialite pary od dychu, môže sa ochladiť a hrať zlú službu - zmrazte to ešte ťažšie.

Dieťa môžete zachrániť aj zalievaním prilepeného jazyka teplou vodou. Túto metódu však možno použiť len zriedka - je nepravdepodobné, že budete mať termosku s teplou vodou alebo šálku horúceho čaju. Ale ak nemôžete uvoľniť jazyk dýchaním, je lepšie hľadať vodu, ako dieťa strhnúť násilím, pretože to určite bude vážne zranenie. Zalievanie uviaznutého jazyka zachráni vaše dieťa za pár sekúnd.

Ak sa na ihrisku stala nehoda, dajte si pozor na to, keď požiadajte jedného z kráčajúcich rodičov, aby vytiahol teplú vodu. Neváhajte požiadať o pomoc. Samozrejme, je ťažké si predstaviť, keď pôvodné dieťa bije v blízkosti hysteriky, ale hlavným pravidlom každej matky nie je panika. Okamžite nie je potrebné zavolať sanitku. Je nepravdepodobné, že by k takému hovoru vôbec prišli, ale dokonca aj v pozitívnom prípade vám susedia a náhodní okoloidúci pomôžu už pri príchode vozidla.

Čo nestojí za to (zlá rada)

 • Na internete sa môžete stretnúť, aby ste kov zapálili ľahším. Teraz si predstavte, či ste pripravení priviesť oheň na tvár svojho dieťaťa? Zabudnite na toto know-how: po prvé, nezahrievate kov na správnom mieste a po druhé, môžete poškodeného zraniť a dokonca vystrašiť,
 • Ľudia starej školy niekedy radia, haši, aby močili v mieste adhézie (analóg teplej vody). Z estetických dôvodov sme presvedčení, že túto metódu je možné uplatniť iba v extrémnych podmienkach, ak k situácii došlo niekde v opustenej tajge v 30-stupňovom mraze a už nie je možné zachrániť ju,
 • Niektorí radia, aby ju prudko odtrhli, a to z dôvodov: je lepšie bolieť, ale rýchlo, čím dlhšie, ale možno bolestivo. Ako sme napísali na začiatku, určite to nestojí za to - určite dôjde k zraneniu. Ale čo keď dieťa škublo a roztrhlo kúsok jazyka?

Čo robiť, ak je jazyk stále poškodený

Ihneď choďte domov, bez snehu alebo ľadu - prineste infekciu.

Doma opláchnite jazyk teplou vodou a potľapkajte tampónom peroxidu vodíka. Ak je rana pomerne veľká a krv sa nezastaví, urobte gázový tampón (vatovú vatu zabalte do niekoľkých vrstiev), navlhčite ju zriedeným peroxidom a položte na jazyk. Ak nič nepomôže (aj keď sa to pravdepodobne nestane), zavolajte sanitku alebo dajte dieťa do najbližšej nemocnice.

Niekoľko nasledujúcich dní, až kým sa sliznica neobnoví, bude potrebné dieťa kŕmiť strúhaným jedlom, pretože jazyk sa aktívne podieľa aj na žuvaní. Uistite sa, že jedlo nie je horúce, môže to tiež bolieť.

Ak v priebehu nasledujúcich dvoch až troch dní nevidíte pozitívnu dynamiku pri hojení jazyka alebo, čo je horšie, začalo stmavnúť - ihneď vyhľadajte lekára.

Čo robiť, aby sa dieťa nechcelo dotýkať železa v chlade

Zákazy a moralizovanie často nefungujú. Pamätajte si v detstve: čím viac je zakázaný, tým zaujímavejší. Preto, aby dieťa uspokojilo svoju zvedavosť, ale neskončilo v tejto bolestnej situácii, existujú takí odvážni rodičia, ktorí s dieťaťom robia taký experiment:

 1. Niekoľko kovov (lyžica, železné pravítko, kľúč) je vyvedené do mrazu vopred, s ktorým sa potom môžete vrátiť do domu.
 2. Dajú mu zmrznutý kúsok železa, nútia ho dotknúť sa jeho jazyka.
 3. Keď nastala „spojka“, mladý experimentátor sa pokúsil vytiahnuť zamrznutý kov. Zrejme nebude úspešný.
 4. Uvoľnite dieťa teplou vodou.
 5. Diskutujte o výsledkoch experimentu. Pozornosť dieťaťa je osobitne upriamená na skutočnosť, že so studenou lyžicou na jazyku môžete ísť do domu a zohriať sa, ale nebudete ju môcť urobiť pomocou hojdačky.

Takýto jednoduchý experiment na jednej strane uspokojí zvedavosť mladého výskumného pracovníka a na druhej strane jasne preukáže, čo sa stane, ak ... Dieťa už pravdepodobne nebude mať záujem zamrznúť na výkyvoch a vodorovných pruhoch.

Khabibullin - čo robiť, ak jazyk zamrzne?

Ahoj holky! Dnes vám poviem, ako sa mi podarilo formovať sa, schudnúť o 20 kilogramov a nakoniec sa zbaviť strašidelných komplexov ľudí s nadváhou. Dúfam, že vám tieto informácie budú užitočné.

Chcete byť prvý, kto si prečíta naše materiály? Prihláste sa na odber nášho telegramového kanála

TERAZ NA STRÁNKE

Ako olúpať jazyk zamrznutý na kov

Prišla zima a čas mrazu. Nemocnice v krajine už začali zaznamenávať prípady poškodenia jazyka. Ako to vyzerá? Áno, všetko je veľmi jednoduché, pretože aj v našich dňoch existujú milenci, aby skontrolovali, či jazyk skutočne silne zamrzne v chlade a chlade. Najčastejšie sa to stáva deťom, a preto je dôležité im vysvetliť, prečo by sa to nemalo robiť, a tiež, čo by sa malo robiť, ak sa takáto vec stane.

Jazyk zmrzne na kovový povrch z jedného veľmi jednoduchého dôvodu - vlhkosť na ňom sa rýchlo zmení na ľad, ktorý vyvoláva sliznicu. Ak sa osoba ocitne v takej situácii, musí sa najprv upokojiť a zabezpečiť, aby obeť incidentu nevykonala náhle pohyby.

V takejto situácii je kategoricky nemožné pokúsiť sa trhať jazyk z kovu. To povedie iba k vážnemu poškodeniu ústnej sliznice a tvorbe dlhých uzdravovacích rán na jazyku. Nesnažte sa kov zohriať ohňom - ​​hrozí nebezpečenstvo popálenia tváre nešťastníkov. Čo potom robiť?

Na počesť tohto je dokonca pomník!

V skutočnosti je všetko jednoduché. Najprv môžete začať nasmerovať teplý dych na zamrznutý jazyk, aby sa roztopil. Po druhé, môžete použiť metódu „dedko“ a vyliať vodu do jazyka. Iba voda by nemala byť horúca (obarená!). Najlepšie je, ak je trochu teplo alebo dokonca chladno.

Pamätajte, že by ste sa nemali dotýkať kovového jazyka v chlade. Na základe vlastnej skúsenosti by ste si nemali skontrolovať, či jazyk skutočne môže zamrznúť. Nezabudnite to všetko povedať svojim deťom a oznámte im, že je dôležité správne sa správať v chlade.

Obsah článku

V detstve sa mnohí pokúšali olízať v zime niečo železné: lopata, zámok dverí. Pravdepodobne to stále býva hojdačka. Pocity takéhoto činu sú nezabudnuteľné - jazyk sa okamžite prilepí na povrch železa. Nie je možné ho odtrhnúť, len vyskúšať - iskry z očí a krv vyteká z jazyka.

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré sa drží jeho jazyka na žehlení

Deti vyrastajú a stávajú sa rodičmi. A teraz sú sami v situácii, keď sa obľúbené dieťa na chôdzi v mrazivom dni dotkne jazyka kľučky dverí alebo hojdačky. Je možné zbaviť sa železa iba „olúpaním“ jazyka, často kožou.

Našťastie je takáto rana zriedka hlboká, ale vyžaduje okamžité umytie. Najskôr ho opláchnite teplou prevarenou vodou a potom peroxidom vodíka. Pôsobenie peroxidu pomôže odstrániť nečistoty, ktoré sa dostali dovnútra, a trochu zaschne ranu. Ak je krvácanie malé, zastaví sa samo. Pri rozsiahlejšej rane môže pomôcť hemostatická špongia, je tiež vhodný sterilný obväz zložený niekoľkokrát - je správne pritlačený k poškodenej oblasti a udržovaný až do úplného zastavenia krvácania.

Vo vážnejších prípadoch musíte dieťaťu ukázať lekárovi. Spravidla však takáto potreba nevzniká takmer nikdy.

Ako sa vyhnúť ťažkým zraneniam

Ak rodičia nepresvedčili dieťa, aby nechutilo kúsok železa na ulici, bohužiaľ, ostáva iba jeho sledovanie. Predpokladajme, že dieťa napriek tomu olízlo železnú hojdačku a prilepilo sa na ňu. Stačí niekoľko pokusov, aby pochopil, aké bolestivé je odtrhnúť jeho jazyk sám od seba. Rodičia v tejto situácii môžu pomôcť vyhnúť sa príliš hlbokým zraneniam.

Lepkavé miesto je možné opatrne naliať teplou vodou. Táto rada však nie je užitočná pre všetkých - sotva niekto vezme na prechádzku čajovú kanvicu s teplou vodou. Ukáže sa to iba vtedy, ak sa problémy vyskytnú na dvore vášho domu a teplá voda bude v stálom prístupe. Môžete to urobiť: ukázať dieťaťu, ako opatrne dýchať ústami, na lepkavé miesto. Teplý vzduch postupne zahreje kúsok železa a jazyk sa dá odstrániť, ale musí sa to robiť veľmi opatrne, milimeter po milimeter.

Pri chôdzi buďte veľmi opatrní k deťom. Nájdite si čas a porozprávajte sa o následkoch dotyku kovových predmetov v chlade. Na každom dvore je aspoň niečo pre deti, ktoré sú vyrobené z kovu - môžu to byť kĺzačky, hojdačky a schody. Je lepšie o tom povedať dieťaťu včas, ako odtrhnúť priľnutý jazyk z hojdačky.

Čo sa nedá urobiť, ak je jazyk studený?

A potom sa stala nepríjemná vec, keď dieťa v zime olízlo železo. Nie nie, neodtrhnite to. Začnime s nami rozhovor čo by sa nemalo robiť, ak jazyk v chlade prilepený na železo:

 • nekrič. Výkrik môže dieťa ešte viac vystrašiť a vyvolať ostrý pohyb a poškodí sa sliznica prilepeného jazyka alebo pier,
 • neroztrhajte dieťa silou z povrchu ľadu,
 • Na ohrievanie žehličky nepoužívajte zapaľovač. Po prvé, môže to byť desivé. Po druhé, môžete spáliť tvár dieťaťa. Po tretie, je to neúčinné, pretože nebude fungovať na zahrievanie kovu na správnom mieste na optimálnu teplotu,
 • na zamrznuté miesto nenalievajte močom, ako odporúčajú niektorí extrémni ľudia.

Čo si vziať na prechádzku v chladnom období?

Ďalej skontrolujeme, či si zoberiete všetko so sebou na prechádzku v zime. Tzv „Odporúčaná batožina“ obsahuje niekoľko užitočných vecí:

 1. Náhradné rukavice alebo rukavice pre seba a vaše dieťa.
 2. Termoska s teplým čajom. Opäť pre seba a pre dieťa.
 3. Obrúsky.
 4. Mastný krém pre dieťa, ktorý chráni pred mrazom.

Čo robiť, ak jazyk v zime zmrzne na žehlenie?

Takže vaše dieťa olízlo železo v chlade. Ste v rozpakoch, má strach.

Algoritmus vašich akcií by mal obsahovať niekoľko postupných krokov:

 1. Upokojte dieťa. Vysvetlite, že existujú problémy a nemáte naštvaný.
 2. Nechajte svoje dieťa dýchať nasmerovaním vzduchu na kov. Pokúste sa tiež cielene dýchať. Možno sa ľad roztopí z teplého dýchania a dieťa môžete oslobodiť.
 3. Môžete skúsiť zahriať kov rukami.
 4. Ak máte vy alebo iné matky vodu (nie nevyhnutne teplú), nalejte ju medzi priľnutý jazyk a železo.
 5. Ak v okolí nie je voda a ľudia, skúste roztopiť sneh (nehygienický, ale je to lepšie ako násilné odtrhnutie).

Ako môže zabrániť takejto situácii?

Existujú aj „preventívne“ opatrenia, ktoré je možné použiť na zabránenie olizovaniu kovov v chlade:

 1. Ponúknite svojmu dieťaťu experiment. Z domu zoberte čistý kovový predmet (lyžicu, pracku). Nechajte vychladnúť v zime a ponúknite si, že si ju olíznete jazykom, aby sa lepil. Pretože položka je malá, ľahko sa zahreje a bude možné s ňou ísť domov.
 2. Alebo iná možnosť. Nechajte dieťa držať studený predmet rukou, aby sa cítil držať rukou. Vysvetlite, že odlupovanie jazyka a pier bude ešte ťažšie.

Čo robiť po návrate domov?

Stále sa však stalo, že dieťa trhlo a poškodilo jemnú sliznicu jazyka. Ako liečiť takúto ranu? Čo môžete urobiť, aby ste svojmu dieťaťu pomohli doma:

 • prišiel si domov. Dieťa plače, krv tečie z jazyka alebo pier. Najskôr si umyte ruky, vezmite si obväz alebo sterilné utierky. Dajte dieťaťu a pokúste sa ho presvedčiť, aby stlačil obrúsok na ranu a držal ho rukou. Ak je dieťa malé alebo s najväčšou pravdepodobnosťou strach z ešte väčšej bolesti, vymažte krv sami.
 • pozrite sa, čo máte od antiseptík, ošetrite ranu (Miramistin, Chlorhexidín),
 • do niekoľkých dní po zranení jazyk opuchne a bolí, čo znamená, že je potrebné dať dieťaťu mierne rozdrvené jedlo, vypláchnuť ústa odvarom harmančeka, soľanky, roztoku sódy,
 • na liečbu hrdla je možné použiť detské spreje. Musia sa nastriekať na ranu.

Ak sa z rany objaví výtok alebo sliznica stmavne, obráťte sa na lekára.

Keď príde zima, nestiňte včas. Vysvetlite svojim deťom bezpečnostné opatrenia. Ste matka a on vás bude počúvať skôr ako ktokoľvek iný. Nakoniec, ak je už jazyk dieťaťa zamrznutý, je príliš neskoro to vysvetliť.

Užite si zimné prechádzky!

Zmrazenie jazyka v zime je jednoduchá záležitosť: vlhkosť jazyka, ktorý je v kontakte so studeným kovom, sa premení na ľad a „háčiky“ dieťa zamrzne (hojdačka, vodorovná lišta, kľučka dverí, rúra, zámok atď.).

Dieťa sa môže náhodou dotknúť železa svojimi perami a možno len prejaviť zvedavosť, nie zbytočne, pretože je tak zakázané lízať hojdačka. Pred chvíľou sa veselo zasmial a teraz plače zo strachu a bolesti. Ako zachrániť dieťa pred zajatím na ľade?

Metóda 1 Hodnotenie

 1. Neprepadajte panike!

Najhoršie, čo môžete urobiť, je odtrhnúť jazyk od stĺpa v panike. To zasa môže viesť k vážnym zraneniam. Najprv sa zamyslite nad súčasnou situáciou. Zistite, či vám niekto vo vašom okolí môže pomôcť.

 • Ak je vedľa vás ďalšia osoba, presvedčte ho, že to nie je vtip a že váš jazyk naozaj mrzne.
 • Pochopte, prečo váš jazyk zamrzne na kov.

  Stalo sa to kvôli zamrznutiu vašich slín. Kov je vynikajúci vodič, takže proces zmrazovania na ňom je omnoho rýchlejší ako na iných povrchoch.

  Na odlupovanie jazyka musíte kov zohriať nad bodom mrazu.

  • Keď sa jazyk dotkne kovu, kov tak rýchlo odvádza teplo zo slín, takže sa kontaktná plocha prispôsobuje svojej teplote. Táto reakcia sa nazýva tepelná bilancia. Beží tak rýchlo, že vaše telo nemá čas na vyrovnanie rozdielov v teploch.
 • Urobte hluk, aby vám niekto pomohol.

  Ak vám niekto pomôže, bude ľahšie odtrhnúť jazyk. Keď niekto odpovie na vaše volanie, požiadajte ho, aby priniesol teplú vodu a pomaly ho nalial do jazyka.

  • Nedovoľte, aby vás trápenie zastavilo volanie o pomoc. Aj keď sa ocitnete v dosť ponižujúcej situácii, je lepšie zažiť trochu hanby, ako dostať trauma do jazyka.
 • Metóda 2 Ako odlupovať jazyk zo zmrazeného kovu

  1. Nalejte teplú vodu na váš jazyk a kov.

  Teplú vodu nalievajte pomaly, aby padala do oblasti medzi kovom a jazykom. To by malo zvýšiť teplotu kovu a uvoľniť vaše slín.

  • Skontrolujte, či nie je príliš horúca voda. Nepridávajte k svojim problémom pálenie jazyka!
  • Nalievajte vodu príliš rýchlo. Nalejte ju pomaly a nepretržite, aby teplo pôsobilo na zmrznutý kov.
 • Voľnou rukou jemne odlupujte jazyk.

  Ak je jazyk kovu mierne zamrznutý, môžete ho opatrne odlúpnuť. Ale ak váš jazyk začne bolieť, prestaňte ťahať a nájdite iné riešenie problému.

  • Pokúste sa jazyk skrútiť a odlupovať. Dúfam, že to pomôže jazyku oddeliť sa od kovu.
 • Zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite teplý vzduch do jazyka.

  Vydýchnite niekoľkokrát, kým sa jazyk nezruší. Možno budete musieť zakryť ústa rukami, aby okolo vášho jazyka zostal teplý vzduch.

  • Urobte to niekoľkokrát, kým sa kov nezahreje a váš jazyk sa neroztopí.
  • Nikdy sa nedotýkajte svojho jazyka kovom v chlade! Pokúste sa takýmto situáciám úplne vyhnúť.

  varovanie

  • Ak sa pokúsite odtrhnúť jazyk zo zamrznutého kovu, budete veľmi zranení. Nikdy to nerob!

  Informácie o článku

  Kategórie: Tipy pre domácnosť Prvá pomoc

  V ďalších jazykoch:

  Slovensky: Odstráňte jazyk z nalepeného kovu, Deutsch: Eine a Metall festgefrorene Zunge sicher ablösen, Italiano: Staccare la Lingua dal Metallo Ghiacciato, Español: desprender una lengua pegada al metal congelado, Bahasa Indonesia: Melepaskan Lidah yang Menemamel peng Logempel , Português: Remover a Língua de uma Superfatie Metálica Congelada, France kim loại lạnh, Čeština: Jak oddělat přilepený jazyk od kovu, 한국어: 차가운 금속에 달라붙은 혀 떼어내는 방법, ไทย: ดึงลิ้นออกเมื่อลิ้นติดกับโลหะที่เย็นจัด

  • Печать
  • Править
  • Написать благодарственное письмо авторам

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send

  pondelokWporovthPiSat.slnko
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031