Užitočné tipy

Ako dozrieť doma nezrelý melón

Pin
Send
Share
Send
Send


Jednou z južných kultúr tekvicovej rodiny, ktorá sa dá úspešne pestovať aj v strednej zóne, je melón meloun. Má príjemnú sladkú chuť a silnú korenistú arómu, preto sa nazýva pižmová. Cantaloupe sa tiež líši od ostatných melónov v oranžovej farbe dužiny.

DARČEK PRE DADDY

Počas krížových výprav boli semená tohto melónu prinesené pápežovi z Ázie. Rozkázal zasiať ich na svoj statok v Kanta Luppia. Z tejto kultúry dostal svoj moderný názov - cantaloupe. Neskôr sa melón rozšíril po celej západnej Európe, kde sa pestovalo mnoho nových odrôd s rôznymi farbami pleti a ovocnými tvarmi. Rozšírený cantaloupe v Amerike. Ale u nás by som odporučil pestovanie odrôd chovaných miestnymi chovateľmi. Sú odolnejšie voči chladu a menej náročné na osvetlenie.

Pre cantaloupes sa hlinité alebo piesčité hlinité mierne kyslé pôdy považujú za najpriaznivejšie. Vždy som si vzal pod ňu najsuchšie a najslnečnejšie miesto v záhrade. Kultúra netoleruje stagnáciu vody.

Snažím sa zasadiť melón, kde predtým rástla cibuľa, kapusta a strukoviny.

Koncom apríla - začiatkom mája pripravujem záhradu. Vykopávam pôdu do hĺbky jednu lopatku bajonetu a zavriem do nej 0,5 vedra zhnitého hnoja na 1 štvorcový. m. Potom som ho prikryl tmavým filmom na týždeň, aby sa pôda zohriala až na 18 °.

Semená sadeníc by mali byť vysiate koncom marca - začiatkom apríla v litrových pohárov s úrodným substrátom humusu a záhradnej pôdy (3: 1), 3 - 5 ks. do každej nádoby. Držte ich po dobu 20-30 minút. v slabom roztoku manganistanu draselného. Prehĺbenie o 1,5 - 2 cm.

Keď sa na rastlinách objavia 2 - 3 reálne listy, kŕmte ich slabým roztokom komplexných hnojív (10 - 15 g na vedro vody). Po týždni zopakujte vrchný dresing. S výskytom na sadenice 4-5 listov, môžete zasadiť v záhrade pod filmom. Vykopajte diery v intervaloch 0,6 - 1 m. Na každú lopatu nalejte humus. Zalievajte výsadbu teplou vodou.

VODÁRSTVO, Plevel, Ťažba

Rastliny sa musia každých 15 - 20 dní kŕmiť. Najprv dusičnan amónny - 15-20 g na krík. Potom infúzia divulínu (1:10) alebo kuracieho trusu (1:20) pridaním 1 pohára popola na vedro k organickému dresingu. Ďalej - chlorid draselný (každý 10-15 g) a superfosfát - (20-25 g na rastlinu).

Zosilnite plodinu mierne, ale nedovoľte, aby pôda vyschla, inak sa vaječník rozpadne. Rastliny buriny pravidelne, najmä na začiatku. Stonky cantaloupe sú dlhé, silné. Listy sú tmavo zelené, vyrezávané, veľké. V horúcom dni sa môžu trochu zvädnúť, ale potom sa zotavia z večernej sviežosti.

OVOCIE NA PREDSTAVENIACH

Plody kultúry sú najčastejšie malé - od 15 do 25 cm na dĺžku a hmotnosť od 0,5 do 1,5 kg. Keď začnú dozrievať, odporúča sa umiestniť pod ne dosky, aby sa zabránilo rozpadu z pôdnej vlhkosti. Znížte zalievanie. Potom budú melóny sladšie.

Vyčistite ich včas, pretože pri dozrievaní sa chuť melónov zhoršuje. Vyspelosť cantaloupe určujem podľa ovocia bohatého zápachu melónu a tupého zvuku po klepnutí. A tiež špička, kde bol kvet, sa po stlačení mierne stlačí. Vrchná vrstva kôry sa ľahko odstráni nechtom.

Cantaloupe má jemnú šťavnatú dužinu, ale pomerne silnú šupku, ktorá vám umožňuje prepravu na veľké vzdialenosti. Aj keď to nie je uložené dlho. Melón sa konzumuje čerstvý, vyrobený z džemu a kandizovaného ovocia. Buničina z cantaloupe obsahuje veľa vitamínu C, karoténu (silný antioxidant), železa, alkalických solí a organických kyselín (citrónová, jantárová, jablčná).

Moja žena sa do tohto melónu zamilovala najmä vtedy, keď zistila, že obsahuje látku inozín, ktorá pomáha odstraňovať tuk z tela, cholesterol a zlepšuje rast vlasov.

Určujeme stupeň zrelosti

Ľahké je určiť, či sú nezrelé melóny vo vašej záhrade alebo či sú pripravené na zber. Ak má melón silnú príjemnú vôňu, má hladkú, rovnomerne sfarbenú šupku bez hrčiek - pravdepodobne dozrieval. Takéto ovocie by malo mať charakteristickú medovú alebo kvetinovú arómu. Ale ak je odtieň zhnitej zmesi zmiešaný s príjemnou vôňou, melóny sú pravdepodobne prezreté. Zrelé tekvice sa vyznačujú aj úplne suchým stopkou: ak je zelený, melón je nezrelý. Meloun ešte nie je zrelý, ak pri poklepaní na tekvicu nezaznie nudný charakteristický zvuk.

Ako dozrieť melón

Každé letné obyvateľstvo, ktoré prinajmenšom raz vytrhlo nezrelé, aj keď z záhrady veľký melón, pozná pocit veľkého hnevu a sklamania. V skutočnosti nie je všetko také strašidelné a ovocie sa dá ešte zachrániť: roztrhaný melón vo vašej domácnosti pokojne dozrie, hlavnou vecou je jeho riadne zachovanie. Väčšina melónov sa môže skladovať približne šesť mesiacov, predčasne vytrhaná tekvica bude mať ešte čas dozrieť.

Ako dozrieť melón, ktorý bol zo záhrady odstránený pred dátumom splatnosti? Najskôr nezabudnite, že na dozrievanie môžu byť zaslané iba nepoškodené tekvica tekvica. Každý melón starostlivo skontrolujte, očistite šupinu nečistôt, ale stopku neodstraňujte - inak sa ovocie veľmi rýchlo začne hniť z tohto miesta. Pripravené tekvice sa ukladajú na suché miesto s vynikajúcou ventiláciou tak, aby sa navzájom nedotýkali. V tomto stave sa melóny nechajú asi týždeň. Je pravda, že ak sú vaše plody skutočne „zelené“, táto metóda pre nich nebude fungovať.

Spravidla sa na dozrievanie prijímajú iba odrody s oneskoreným dozrievaním, napríklad „Torpedo“. Faktom je, že práve tieto odrody melónov dokážu „získať“ všetky svoje chuťové vlastnosti, len keď trochu ležia. Ovocie by sa malo dôkladne vyčistiť a rozprestrieť na zemi, bez toho, že by niečo zakryl, asi pol mesiaca. Nezabudnite starostlivo otočiť každé ovocie 1krát za 4 dni, aby každý sud dostal rovnakú časť slnečného svetla. Je pravda, že musíte chrániť melóny pred dažďom: ak dôjde k zrážkam, tekvica by mala byť dobre zakrytá alebo presunutá pod vrchlík.

Ak je počet melónov, ktoré potrebujú dozrievanie, nízky, môžu sa zavesiť do sáčkov alebo malých sietí. Musíte to však urobiť na tmavom, suchom a vetranom mieste.

Postup zrenia je veľmi dôležitý pre takmer všetky neskoré melóny, pretože po spaní získajú bohatosť chuti, ktorú máme tak radi. Počas tohto „odpočinku“ sú všetky vegetatívne a chemické procesy vyskytujúce sa v ovocí úplne ukončené. Preto je veľmi dôležité nechať roztrhaný melón niekoľko dní a okamžite sa na neho nesláviť.

Príprava semien melónu na výsadbu

Na siatie sa používajú silné, dobre tvarované semená, zatiaľ čo odborníci radia, aby sa osiaty materiál získaný z plodiny získal pred dvoma alebo tromi rokmi.

Pri pozorovaní toho, ako na fotografii rastie melón, si môžete všimnúť:

 • silné rastliny z čerstvých semien v hojnosti dávajú kvety mužského typu a na nich je veľmi málo vaječníkov,
 • riasy melónu zo starších semien sú produktívnejšie.

Na zvýšenie klíčivosti semien sa na 12 hodín ponoria do roztoku kyseliny boritej a síranu zinočnatého alebo iného stimulátora rastu.

Ak pestujete melóny na otvorenom teréne v strednom pruhu, je lepšie sa vopred obávať tvrdenia semien, pre ktoré:

 • prvýkrát ponorené do teplej vody s teplotou rádovo 30 - 35 ° C,
 • potom sa nechá deň pri izbovej teplote,
 • na stratifikáciu sa prenesie na 18 hodín do chladničky, kde sa teplota blíži nule.

Opuchnuté semená sú pripravené na siatie na otvorenom priestranstve alebo pre sadenice.

Ako pestovať sadenice melónu doma?

Keďže všetci členovia tekvicovej rodiny, kvôli riziku poškodenia koreňov, nemajú radi transplantácie a kultúra je veľmi termofilná, treba mať na pamäti, že:

 • pôda na pozemku určenom pre melón by sa mala zohriať na 12–13 ° C,
 • siatie do rašelinových tabliet alebo malých šálok sa uskutoční najskôr dva týždne pred výsadbou do zeme,
 • v nádobách s väčším objemom sadeníc môže byť až 30 dní.

Napríklad pre stredný pás pre sadenice je prijateľné zasiať semená v posledných dňoch apríla, potom by sa do júna mali mladé rastliny presunúť na trvalé miesto.

Použitie rašelinových kvetináčov vám umožňuje vyhnúť sa bolesti pri transplantácii a ušetriť až tri týždne pri pestovaní melónov na otvorenom priestranstve.

Pre pestovanie sadeníc pripravte pôdnu zmes rovnakých častí:

 • humus,
 • očistené od nečistôt rašeliny,
 • piesok,
 • záhradná pôda.

Pred výsevom je pôda zvlhčená a obohatená komplexným hnojivom obsahujúcim stopové prvky pre rast melónu. Do každej nádoby s priemerom 10 - 11 cm sa vysadia dve semená, takže pri pohľade na to, ako melón rastie, vyberte na fotografii silnejší výhonok a slabý, ktorý chcete rezať bez poškodenia koreňového systému.

Aby sa zabránilo hnilobe mladých stoniek, povrch pôdy v sadenice sa posype vrstvou čistého piesku.

V prípade pestovania melónov doma si udržiavajú dennú teplotu asi 20 ° C, ale v noci sa môže vzduch ochladiť na 15 ° C. Zalievanie tekvicov, vrátane melónu, si vyžaduje mierne, keď sa ornica vyschne.

Vyberieme a pripravíme stránku

Pre južnú kultúru, ktorá miluje teplo a slnečné žiarenie na otvorenom priestranstve, sa vyberajú tie najviac osvetlené, ale uzavreté pred prievanom a studeným vetrom.

Je dôležité, aby vlhkosť v melónovom pozemku nestagnovala, inak sa nedá vyhnúť hnilobe a hubovým chorobám rastlín.

Okrem toho sa na pestovanie melónov na otvorenom priestranstve pripravuje pôda vopred. Na jeseň budúci melón:

 • vykopať lopatu aspoň na bajonet,
 • hnojiť organickou hmotou, zavádzať 4-6 kg humusu alebo zhnitého hnoja na meter štvorcový.

Meloun miluje sypkú pôdu, preto na hlinitých pôdach sa odporúča pridať k podložiam riečny piesok. Na jar sa do melónu pridávajú zemiakové a fosfátové hnojivá na kopanie.

Rastlinný melón v zemi

Základné pravidlá pestovania melónov na otvorenom priestranstve sú veľmi jednoduché:

 1. Mladé rastliny potrebujú ochranu pred dažďom a chladom.
 2. Množstvo a kvalita plodiny závisí od správnej tvorby rastlín, odstránenia vrchov rias a nadmerného množstva vaječníkov.
 3. Zavedený program zavlažovania pomôže získať sladké ovocie plné tela bez trhlín.
 4. Melón vyžaduje pravidelné a vhodné kŕmenie.

Výsadba sadeníc a semien sa uskutočňuje vo vzdialenosti najmenej 60 cm od seba.

Semená sa zakopajú o 5 cm a podobne ako pri sadení sa do otvoru vložia 2 až 3 semená. Do otvoru pod semenami a sadenicami sa navyše pridá čajová lyžička nitrofoského alebo iného hnojiva obsahujúceho dusík.

Ak sú rastliny v rašelinových kvetináčoch vysadené na melónoch, nie je možné zakopať hlinené hrudky. Po posypaní zeminou by mala stúpať mierne nad všeobecnú úroveň, až potom sa rastliny zalejú a vlhká pôda sa zaleje suchou pôdou.

V budúcnosti sú sadenice melónov po prvýkrát lepšie, ak dôjde k aklimatizácii, na ochranu pred slnkom, dažďom a prípadným ochladením. Keď si na to zvyknete, skleník sa odstraňuje na denné svetlo av noci sa rastliny opäť schovávajú pod krycím materiálom.

Funkcie starostlivosti o melóny

Pestovanie melónov na otvorenom priestranstve musí tekvica venovať pozornosť zalievaniu, uvoľňovaniu pôdy, obliekaniu topín a burinám. Okrem toho nemôžete čakať na dobrú úrodu, ak nechytáte biče, na ktorých už existuje vaječník, a neodstránite prázdne výhonky, ktoré odoberajú sily z kríka.

Uvoľnenie sa vykonáva veľmi opatrne do hĺbky 10 - 12 cm bez poškodenia koreňov. S rastom rias sa melón meluluje. Plevelovanie sa uskutočňuje podľa potreby.

Osobitnú úlohu v úspechu pestovania melónov na otvorenom priestranstve zohráva zalievanie melónu. Ak rastliny strácajú vlhkosť, vyvíjajú sa horšie, kvitnú a dávajú vaječník. Nadmerné zalievanie vedie k rozpadu rias a ovocia a samotné melóny strácajú obsah cukru a sú vodnaté.

Pochopenie potrieb rastlín pomôže pozorovať, ako rastie melón, a fotografia ukazuje systém kvapkovej závlahy, ktorý umožňuje najefektívnejšie využitie vlhkosti:

 1. Zvyčajne, pokiaľ v melóne nie sú vaječníky, sú rastliny obmedzené na zalievanie, čo bráni tvorbe mnohých vedľajších výhonkov.
 2. Keď už vznikajú vaječníky a mali by sa vyvíjať, zalievanie sa stáva intenzívnejšie.
 3. Mesiac pred odhadovaným dátumom dozrievania sa melóny postupne zalievajú tak, aby ovocie získalo sladkosť a arómu.

Začiatočníci melónu majú často otázku: „Prečo melón v záhrade praskne a začína hniť? Je zrejmé, že chyba spočíva v rozvrhu zavlažovania a jeho intenzite.

Najčastejšie plody praskajú, keď už po vytvorení sucha už vzniknuté vaječníky naraz dostanú nadmerné množstvo vlhkosti.

Poškodenie ovocia sa tiež pozoruje, ak dozrievajúci melón leží na vlhkej pôde. Preto sa v rámci každého vaječníka odporúča pestovateľom melónov, aby nahradili strih alebo malý štítok. Poškodeniu sa dá predísť, ak pri pestovaní melónov na otvorenom priestranstve použijú mreže a upevnia ťažké plody sieťou alebo handričkou.

Prvýkrát pritiahnite rastlinu melónu po treťom alebo štvrtom liste, aby ste spôsobili vetvenie a dostali bočné riasy. Keď sa na rastline vytvorí 5 až 6 vaječníkov, voľné vrchy rias sa odrežú a zostanú 2 až 3 listy až do posledného ovocia. Ďalej, keď rastú z rastliny, sú odrezané zbytočné kvety a prázdne výhonky, takže všetky sily melónu idú k plneniu a dozrievaniu už vytvoreného ovocia.

Táto rastlina by mala pomáhať pravidelná orovnávacia úprava, z ktorej prvá sa vykonáva, aj keď sa objaví prvý pravý list. Tentoraz sa do melónov zavádza hnojivo obsahujúce dusík a fosfor a potom sa strieda hnojenie minerálmi a organickými látkami. Rozvrh kŕmenia je možné upraviť. Najčastejšie je frekvencia zavlažovania roztokmi hnojív 10-14 dní.

Počas hromadného kvitnutia je pre rastliny lepšie pripraviť zmesi draslík-fosfor. Vrchný dresing je dokončený pri prvých známkach dozrievania melónov, ktoré sa začali.

Nezabudnite, že melóny a tykve ľahko akumulujú prebytočné chemikálie, a najmä pri nedostatku svetla sa môžu stať zdrojom nebezpečných dusičnanov. Preto by malo byť pri dusíkatých hnojivách odkvapový melón opatrný.

Ako pestovať melón doma

Ak urobíte trochu úsilia a buďte trpezliví, môžete sladký melón vyrezať z rastliny pestovanej na vlastnom parapete alebo balkóne. Najskôr si pre melón musíte vybrať kvetináč alebo nádobu s dostatočnou kapacitou s priemerom najmenej 20 cm. Na spodnej časti kvetináča je potrebné vypustenie a pôdu je možné použiť rovnako, ako sa používa na výsadbu sadeníc.

Ak na priestranných posteliach môžu rastúce riasy pokojne ležať na pôde, môžete si melón doma pestovať iba pomocou mreží. Ako rastie, sú na ňom pripevnené riasy, ale pretože rastlina je v obmedzenom množstve pôdy, rozumne vyrastie melón na jednu stonku.

Nesmieme zabúdať, že melóny sú mimoriadne náročné na osvetlenie, takže hlavným dôvodom neúspechu pri pestovaní tejto plodiny na balkónoch, parapetoch alebo terasách je nedostatok svetla. Môžete to kompenzovať usporiadaním dodatočného podsvietenia LED, ktoré vyhovuje potrebám rastlín na 14 až 16 hodín denne.

Aby sa ušetrila vlhkosť, aby sa zabránilo klíčeniu buriny a aby sa zabezpečilo, že melón má teplotu pôdy asi 20 - 25 ° C, povrch pôdy je potiahnutý špeciálnym filmom alebo materiálom. Do systému zavlažovania kvapiek môže byť zverená dodávka vlhkosti pridaním alebo znížením množstva dodávanej vody v závislosti od toho, ako rastie melón.

Keď sa domáce melóny stanú veľkými päsťami, ďalšie výhonky, kvety a horná časť hlavnej riasy sa zredukujú. Doma je lepšie nechať na jednej rastline najviac tri vaječníky, ktoré sú priviazané k mreži pomocou sieťoviny alebo mäkkého tkaniva.

Pin
Send
Share
Send
Send