Užitočné tipy

Ako zabrániť sinusitíde u dospelých a detí, preventívne opatrenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal MUDr. Janice Litza. Litz je certifikovaný rodinný lekár z Wisconsinu. Je lekárkou a vyučuje už 13 rokov. V roku 1998 ukončila štúdium na Lekárskej a zdravotníckej fakulte Univerzity vo Wisconsine v Madisone.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Sínusová infekcia (sínusitída) je zápal dutín obklopujúcich nosné kanáliky, ktorý vedie k akumulácii hlienu a dýchavičnosti, bolesti tváre, bolesti hlavy a / alebo kašľa. Sinusitída sa často vyskytuje v dôsledku bežného (vírusového) prechladnutia, hoci niekedy sa môže vyvinúť v dôsledku bakteriálnej alebo plesňovej infekcie, ako aj alergie. Aby sa zabránilo sinusitíde, je potrebné udržiavať hygienu, vyhnúť sa známym rizikovým faktorom a udržiavať silnú imunitu.

Hlavné príznaky zápalu dutín

Sinusitída je jedným z typov sinusitídy, keď sa zápal rozširuje na dutiny nachádzajúce sa na oboch stranách nosa v maxilárnych kostiach.

Dutiny sú spojené s úzkymi priechodmi nosom. Sú pokryté epitelom a slúžia na:

 • vyrovnať tlak medzi dutinami vnútri lebky a atmosférou,
 • zvlhčujú vzduch prúdiaci ďalej do priedušiek a pľúc,
 • zúčastňovať sa na hlasovom vzdelávaní.

Sinusitída zvyčajne začína nádchou, ktorá vznikla na pozadí respiračných chorôb, chrípky. Vyskytujú sa anomálie v štruktúre nosného septa, proliferácia adenoidov. Akákoľvek neošetrená infekcia z nosnej dutiny prechádza do maxilárnych dutín. Zvyčajne to ovplyvňujú tí, ktorí nepremýšľajú o prevencii a liečbe sinusitídy.

Zápal je určený:

 • slabosť, nevoľnosť,
 • bolesť hlavy,
 • zvýšená telesná teplota
 • silné upchatie nosa,
 • pocit plnosti paranazálnych dutín,
 • opuch tváre z boku lézie,
 • opuch viečok, zvýšené slzenie,
 • vzhľad hnisavého hrubého výtoku z nosa,
 • zníženie čuchovej citlivosti.

Sinusy sa môžu zapáliť na oboch stranách a na jednej strane. Ak sa infekcia nelieči, infekcia sa zhoršuje vážnymi komplikáciami.

Komplikácie sínusitídy

Pretože hranice maxilárnych dutín prechádzajú blízko kostí obežnej dráhy, infekcia sa môže rozšíriť do orgánov zraku, čo spôsobuje výskyt zápalu spojiviek, osteoperiostitídy.

Infekcie sa zameriavajú aj na nervy prechádzajúce v oblasti maxilárnych dutín. A ich porážka je len otázkou času.

Po sínusitíde je komplikáciou aj zápal meningitíd vo forme meningitídy, meningoencefalitídy a mozgového abscesu.

Z maxilárnych dutín sa do kostí horných čeľustí zavádza zápal, ktorý vedie k ich deštrukcii, a teda k osteomyelitíde a periostitíde.

Aby sa predišlo závažným komplikáciám sinusitídy, musia sa prijať opatrenia na jej prevenciu.

O sínusitíde

Maxilárne dutiny komunikujú s nosnou dutinou cez vylučovacie kanáliky, ktoré ak sú poškodené, zatvárajú sa a spôsobujú zápalový proces, Zvýšené množstvo serózneho výboja nenájde východisko, začína sa hromadiť v maxilárnych projekciách.

Hromadenie hlienu vytvára priaznivé podmienky pre rozmnožovanie a rozvoj patogénnej mikroflóry.

Edematózno-katarálny proces pokrýva perioste a samotnú kosť. Pri neprítomnosti adekvátnej terapie sa zápal šíri do submukóznej vrstvy, kostných stien maxilárnej dutiny. Takže katarálna fáza patológie migruje do chronickej alebo hnisavej formy.

Dôležité! V mieste lokalizácie je sínusitída rozlíšená na jednostrannú a obojstrannú.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré narúšajú integritu maxilárneho sínusu:

Charakteristický príznak zápalu dutín je syndróm systematickej bolesti pri projekcii čela, zygomatickej oblasti a časovej časti. Nepríjemné pocity zintenzívňujú počas sklonu hlavy s prehmataním.

Celkový klinický obraz sa dopĺňa výtok z nosa, upchatie nosa, horúčka a intoxikácia.

Ako zabrániť sinusitíde v ranom štádiu

Edémovo-katarálny proces môže sa vyvíjať asymptomaticky po dlhú dobu, Táto skutočnosť vysvetľuje anatomickú štruktúru dýchacích orgánov. Steny čeľustnej dutiny sú lemované vrúbkovaným epitelom s nízkou koncentráciou pohárikovitých buniek, vaskulárnych plexov a nervových zakončení.

Diagnóza sinusitídy v počiatočnej fáze komplikuje podobné príznaky pri ochoreniach dýchacích ciest.

Aby sa znížilo riziko zápalu čeľustnej dutiny pri rinitíde, je potrebné vytvoriť nepriaznivé podmienky pre dráždivé látky. Účinné terapeutické a preventívne opatrenia sú zredukované na komplexné odporúčania.

Opláchnite nos

Mechanické čistenie dutín pomáha odstraňovať upchatie nosných sekrétov, cudzích látok, zlepšuje odtok mukonazálnej sekrécie, zvlhčuje epitel, zvyšuje terapeutické vlastnosti farmakologických produktov.

Vykonajte postup pomocou prípravkov založených na izotonických a hypertonických roztokoch (Aquamaris, Humer, No-Salt), komplexu minerálov a rastlín delfínu alebo soľnom roztoku (1 lyžica vody + 1 lyžička soli).

Odstránenie opuchy

Aby sa zabránilo sinusitíde, pomôžu lieky zo sympatomimetickej skupiny. Farmakologický rozsah predstavuje „Nazivín“, „Sanorín“, „Naftyzín“, „Nazol“, „Xylen“. Účinné látky pôsobia na alfa adrenergné receptory, poskytujúce dekongestantný a vazokonstrikčný účinok.

Lieky zastavujú výtok z nosa, znižujú hyperémiu, obnovujú prirodzené dýchanie nosom.

Dôležité! Vzhľadom na možnosť rozvoja tachyfylaxie sa nazálne adrenostimulanty predpisujú v krátkom priebehu 3 až 5 dní.

Tepelná expozícia

Zahrievanie bude účinné v ranom štádiu sinusitídy., Predpokladom manipulácie je prirodzená teplota tela, neprítomnosť bakteriálnej formy choroby.

Podstatou postupu je aktivácia mikrocirkulácie krvi, urýchlenie priebehu zápalového procesu a rýchle zotavenie. Termálne sedenie vykonáva doma s jedlom: zahrievaná soľ, varené kuracie vajcia, kúpele na nohy s horčicovým práškom.

Formovanie imunostability

S oslabenou imunitou obrana tela nie je schopný odraziť útok patogénnych látok, Funkčná aktivita imunocytov sa môže zvýšiť vytvorením homeostázy vnútornej mikroflóry.

Zdravý životný štýl a správna výživa pomôžu zabrániť progresii zápalu dutín dutiny. Musíte začať s diétou. Menu by malo byť vyvážené s minimálnym obsahom uhľohydrátov a mastných potravín.

Výhodné sú chudé mäso, bylinky, ovocie a zelenina, celé zrná. Naplniť nedostatok živín predpísať komplex vitamínov.

Zvyšuje miestnu imunitu sínusová masáž. Pomáha predchádzať stagnácii a šíreniu opuchov do zdravých tkanív, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.

Rezistencia na imunitné bunky je zosilnená imunomodulačnými liečivami Sinupret, Immudon, IRS-19.

Účinok farmaceutických výrobkov je spôsobený zvýšením fagocytárnej aktivity, zvýšením tvorby krvných buniek, ktoré sú zodpovedné za cirkuláciu plazmy v tkanivách a vytvárajú imunitnú obranu proti dráždivým látkam.

Dávkové formy sú určené na lézie horných dýchacích ciest infekčnej zápalovej povahy. Dosiahnuť pozitívnu dynamiku vymenujte priebeh až do 10 - 14 dní s dávkou 1 tableta každé 2 - 3 hodiny, na prevenciu - 1 sáčok každé 4 hodiny.

Pre informáciu! V počiatočnom štádiu protivírusové lieky Interferon, Nazoferon, homeopati Vibrukol, Immunal potláčajú nádchu.

Prevencia sinusitídy ľudovými metódami

Zápalový proces sliznice je možné zastaviť vo fáze akútnej rinitídy pomocou prírodných rastlinných a potravinových zložiek. Vdýchnutie pary nestratilo svoj význam na horúce zemiaky alebo odvar z liečivých bylín (harmanček, lipa, mäta), vdýchnutie prchavej cibule a cesnaku.

Lokálna terapia zmierňuje príznaky nádchy, uľahčuje odstraňovanie spúta, znižuje zápal a opuchy mäkkých tkanív, zvlhčuje sliznicu. Esenciálne oleje z tuja, borievky, borovice, eukalyptu, mentolu budú účinné pri prechladnutí.

Tip! Neodporúča sa vykonávať inhaláciu pri teplotách nad 37,5 °, s tendenciou ku krvácaniu z nosa.

Pomôžte bojovať proti imunosupresii obohatené nosné kvapky, Ak chcete očistiť nosnú dutinu od škodlivých toxínov, urýchlite proces epitelizácie 2-3 kvapky šťavy z agávy trikrát denne, kurz až 10 dní.

Prítomnosť vitamínov a aminokyselín v zložení inhibuje syntézu patogénnych mikroorganizmov, stimuluje produkciu imunitných buniek.

Zvyšuje sa odolnosť voči patogénom zeleninové šťavy z mrkvy, repa, s medom, Liečba príznakov nádchy pomôže liečiť sliznicu cesnakovou infúziou.

Netradičná technika je doplnok k konzervatívnej liečbe nádchy, pôsobí ako preventívne opatrenia v počiatočnom štádiu zápalu horných dýchacích ciest.

Keď prírodné zložky interagujú s telom možná alergická reakcia, Pred použitím predpisu je potrebné stanoviť citlivosť zložky na zložky testovanej dávky.

Všeobecné odporúčania

Liečba zápalu maxilárnych dutín je ťažšie ako postupovať podľa všeobecných odporúčaní, aby sa zabránilo prechladnutiu:

 • pozorovať pitný režim,
 • sledovať stav zubov,
 • vyhnúť sa prehriatiu a podchladeniu,
 • systematicky vykonávať mokré čistenie v dome,
 • držať sa osobnej hygieny
 • včasné očkovanie.

Ako zabrániť vzniku sinusitídy pri prechladnutí?

Keď nachladnú, nemyslia na svoje následky a berú ich vážne. Rinitída sa však nepovažuje za vážny problém a tvrdí, že prinajmenšom sa lieči, aspoň sa nehojí - za týždeň to prejde. To je miesto, kde existuje nebezpečenstvo, najmä pre dieťa.

Aby sa zabránilo edémom, hnisavým substrátom v maxilárnom sínuse, vykonávajú sa jednoduché odporúčania lekára:

 • Aby sa očistil nos nahromadených sekrétov, baktérií a vírusov, dutina sa premyje izotonickými alebo hypertonickými roztokmi: Aquamaris, bez soli a soľným roztokom, pričom sa lyžička stolovej soli vezme do pohára prevarenej vody. Je užitočné vypláchnuť dutinu a infúziu jarnej prvosienky. Pripravte ho z desiatich gramov surovín na pohár horúcej vody.
 • V ranom štádiu nádchy je potrebné zaoberať sa odstránením opuchov nosovej sliznice, obnovením prirodzeného dýchania. Účinné vazokonstrikčné lieky sú nosné kvapky pre deti alebo spreje - Nazivín, Sanorín, Nazol. Nemali by sa však uplatňovať dlhšie ako päť dní.

 • Prevencia sinusitídy pri výtoku z nosa zahŕňa zahrievanie, ktoré vedie k výsledku v počiatočnej fáze zápalu a pri normálnej telesnej teplote. Vyhrievané vaky so soľou a proso sa umiestnia na oblasť postihnutých dutín a aplikuje sa horúce uvarené vajíčko. Pomôžte zabrániť sinusitíde kúpeľa chodidla pridaním horčičného prášku.
 • Ak je nástup nádchy spojený s vírusovými infekciami, potom sa po bakteriálnom prichytení, opuchoch a zápaloch rozšíri na všetky paranazálne dutiny. Pri oslabenej imunite infekcia zastaví príjem vitamínov a vyvážená strava. Z liekov zosilňujú imunitu Sinupret a Imudon.
 • Pre liečbu prechladnutia, nádchy, počiatočného štádia sínusitídy u dieťaťa, inhalácie nad varenými zemiakmi, infúzie bylín - harmančeka, mäty a lipových kvetov sú relevantné. Z ľudových metód sa používa inhalácia výparov cibuľovej šťavy a cesnaku. Prášok oregana, ktorý sa každý deň očicháva, zmierňuje príznaky bežného prechladnutia.
 • Počas ťažkého upchatia nosa pomôže deťom instilácia šťavy z aloe trikrát denne - Kalanchoe.

Ako sa môžete vyhnúť sinusitíde s výskytom príznakov nachladnutia, ktoré pozná každý dospelý. Zostáva iba ich aplikovať, zachrániť seba a svojich blízkych pred infekciou.

Ako zabrániť sinusitíde a rinitíde?

Počas sezónneho prechladnutia a chrípky podlieha prevencia sínusitídy doma jednoduchým pravidlám. Je dôležité formulovať kompetentné správanie pre tých, ktorí sa už stretli s problémom akútnej sinusitídy. Všeobecné opatrenia na zabránenie zápalu maxilárneho sínusu zahŕňajú špeciálne požiadavky:

Prečo bolia dutiny: čo môže byť?

Určenie príčiny zápalu paranazálnych dutín má prvoradý význam, pretože od toho závisí liečenie patológie. Mali by sa zdôrazniť tieto faktory:

Patológie spôsobené prienikom vírusov. Patrí k nim ARVI, chrípka, herpes, meningitída, encefalitída. Ochorenia spôsobené vírusmi sú vždy sprevádzané horúčkou, bolesťami hlavy, svalovou slabosťou a celkovo zlým zdravotným stavom.

Penetrácia na pozadí zníženej imunity patogénnych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú kašeľ, upchatie a vylučovanie nosa, bolesti hlavy. Sinusitída bakteriálneho pôvodu sa môže vyvinúť v dôsledku neliečených zubov.

Sinusitída sa môže vyskytnúť ako komplikácia minulých chorôb u oslabených starších pacientov na pozadí iných chronických chorôb, ako je diabetes mellitus, AIDS.

K zápalu dutín dochádza v dôsledku negatívnej interakcie so špecifickým alergénom.
Zdroj: nasmorkam.net

Opuch, bolesť pod očami, bolesť hlavy môžu byť príznakmi, ktoré sprevádzajú zlomeniny a modriny v nose, ako aj neúspešné operácie v nose. a samotná choroba pokračuje bez prechladnutia.

Ochorenie sa môže vyvíjať v akútnej a chronickej forme. V prvom prípade sú jej príznaky výrazné, pri absencii adekvátnej liečby nadobúda choroba chronickú formu.

Sinusitída u detí sa môže vyskytnúť z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Najčastejšie je to dôsledok komplikácií vírusových a bakteriálnych chorôb, môže to byť dôsledok chronickej angíny, adenoidov, polypov.


U detí môže dôjsť k zápalu dutín v dôsledku vniknutia cudzích predmetov do nosných ciest. U dojčiat zápal často sprevádza proces zubatenia, keď sa telo stáva citlivejším a náchylnejším na ochorenie.

Dieťa má zhoršenú chuť do jedla a spánok, stáva sa nepokojným, podráždeným, odmieta prsia.

Opuch dutín

Opuch dutín nastáva v dôsledku rozšírených krvných ciev a zvýšeného prietoku krvi. Opuchnuté sliznice bránia normálnemu nazálnemu dýchaniu, zhoršujú prísun kyslíka do mozgu.

Okrem infekčných dráždivých látok môžu byť opuchy vyvolané aj vystavením rôznym domácim a priemyselným alergénom. Patria sem častice prachu, pesticídy, detergenty.

Dlhodobé používanie vazokonstrikčných kvapiek tiež negatívne ovplyvňuje stav slizníc. Edém je povinný dôsledok rinoplastiky.

U oslabených pacientov môže dôjsť k predĺženiu pobytu v miestnosti so zvýšenou suchosťou vzduchu alebo po kúpeli v studenej vode, opuchnutí nosa bez hnisu, v chladnom období bez chôdze.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Zápalové procesy v nazálnej oblasti sa často vnímajú ako menšie ochorenie, ktoré prejde bez liečby. Táto mylná predstava vedie k tomu, že pacient ide k lekárovi, keď je choroba oneskorená a stáva sa chronickou.

Aby sa predišlo závažným komplikáciám, je potrebné navštíviť lekára, aby sa zistili akékoľvek negatívne príznaky, najmä s výskytom hnisu v dutinách, horúčke, silných bolestiach hlavy.

U detí by malo byť dôvodom návštevy lekára nepokojné správanie dieťaťa, dýchanie ústami, slabý spánok a odmietnutie jesť.

Aká diagnostika bude potrebná?

Liečbu zápalu nosných dutín vykonáva terapeut a otolaryngológ. Pri diagnóze sa vykonáva všeobecné vyšetrenie pacienta, jeho sťažnosti sa prejednávajú. Medzi ďalšie diagnostické opatrenia patria:

 • laboratórne testy
 • röntgen,
 • kontrastná rádiografia podľa indikácie,
 • punkcia sínusu a jeho laboratórna analýza.

Po zistení príčiny zápalu začnú liečbu.

Zápal dutín: liečba. Možnosti liečby

Metódy liečenia patológie sú predpísané v závislosti od formy ochorenia, vzhľadom na celkový stav pacienta, jeho vek, prítomnosť iných chronických chorôb.

V každom prípade by liečba mala byť komplexná. Zahŕňa liekovú terapiu a rôzne terapeutické postupy.

Dobrý terapeutický účinok sa dosahuje umývaním nosovej dutiny. Помимо готовых аптечных препаратов используют солевой раствор, который легко приготовить в домашних условиях. При промывании необходимо соблюдать правила.

Každá nosná dierka by sa mala vypláchnuť osobitne, z druhej nosovej dierky by mala vytiecť tekutina. Na konci procedúry musíte dobre vyfúknuť nos, aby ste zo zvyškov roztoku uvoľnili nosové kanáliky.

Ako liečiť sinusitídu okrem drog? Dobrý terapeutický účinok sa dosahuje fyzioterapeutickými postupmi. Medzi ne patrí elektroforéza, UV, UHF.

Ako liečiť infekcie dutín liekmi?

S nádchou, prítomnosťou hnisu v dutinách sa zobrazujú tieto skupiny liekov:

 • antibakteriálne - správne vybrané antibiotikum eliminuje príznaky bakteriálnej sinusitídy a prispieva k rýchlemu uzdraveniu (Amoxicilín, Ampicilín, Isofra, Bioparox),
 • nazálne kvapky - zmiernenie opuchov, zlepšenie dýchania, odstránenie preťaženia (Otrivin, Nazol, Nazivin),
 • umývacie roztoky - uvoľňujú nazálne pasáže z nahromadeného hlienu (Aqualor, Aquamaris),
 • protizápalové lieky - odstránenie opuchov a bolesti, zlepšenie dýchania (Erispal, Sinupret),
 • mukolytika - zriedený hnisavý obsah, urýchľuje jeho vylučovanie (acetylcysteín),
 • imunomodulačné látky - zlepšujú celkový stav tela, posilňujú imunitný systém.


Ako zmierniť preťaženie pri alergickej sinusitíde? Na liečbu sa predpisujú antihistaminiká - Loratadin, Cetrin, Zyrtec.

Metóda umývania nosa v nemocnici sa nazýva „kukučka“. Tento neobvyklý názov je spôsobený skutočnosťou, že počas postupu je pacient požiadaný, aby opakoval slová „kukučka“. Je to nevyhnutné, aby tekutina nevnikla do nosohltanu.

Pre tento postup použite vákuové odsávanie s rezervoárom. Kvapalina prechádzajúca injekčnou striekačkou preplachuje nahromadený hlien, prach a častice nečistôt a krvná zrazenina z nosných priechodov.

Mnoho pacientov, najmä deti, nemajú radi postup, kukučka je kontraindikovaná u pacientov trpiacich epilepsiou, duševnými poruchami a krvácaním.

Nevykonáva sa u detí mladších ako 5 rokov. Kukučka nie je účinná pri ťažkých formách zápalu dutín.

Inou metódou na čistenie paranazálnych dutín je katéter Yamik. Používa sa tiež na mierne formy zápalu. Po odstránení obsahu sa liek podáva.

Môže ísť o antibakteriálne alebo mukolytické látky. Ak chcete upevniť úspech tohto postupu, musíte prejsť 5-6-krát.

Použitie katétra Yamik je zakázané v prípade zakrivenia nazálneho septa, častých krvácania z nosa, epilepsie, ako aj v starobe. Pre deti nie je postup kontraindikovaný, ale pred jeho implementáciou bude dieťa potrebovať psychologickú prípravu.

Chirurgické ošetrenie

Čo robiť, ak antibiotická terapia a iné liečebné metódy neprinášajú požadované výsledky? Typicky títo pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Táto operácia sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • zápal sa zmenil na chronickú formu, pacient utrpel v priebehu roka viac ako tri prípady zápalu dutín,
 • počas CT skenu sa zistilo upchatie sinusu,
 • zlyhala liečba antibiotikami a inými liekmi a fyziologickými postupmi,
 • choroba je komplikovaná prítomnosťou zakrivenia nazálneho septa,
 • existuje vysoké riziko komplikácií choroby.

Počas operácie chirurg odstráni infikované a zapálené tkanivo, polypy v nose a dutiny.

Zápalové procesy môžu byť spôsobené prítomnosťou benígnej formácie - cysty. V tomto prípade sa tiež vykonáva chirurgická liečba.
[ads-pc-1] [ads-mob-1] Výhody chirurgickej liečby sú veľké: jej vykonávanie oslobodzuje človeka od chronického ochorenia. Zlepšuje sa zápach pacienta, eliminuje sa problém s dýchavičnosťou.

Ak je operácia odmietnutá, terapia pokračuje s použitím liekov a fyzioterapeutických procedúr.

Liečba ľudovými liekmi

Tradičná medicína má množstvo účinných nástrojov, ktoré úspešne eliminujú hlavné príznaky zápalu dutín. Takáto liečba však bude účinná iba v počiatočných, nie komplikovaných štádiách vývoja choroby.

Tu sú príklady najpoužívanejších známych ľudových liekov:

Neodporúča sa ani úplné spoliehanie sa na účinnosť ľudových prostriedkov, ktoré sa môžu používať iba ako doplnková metóda liečby v komplexnej terapii.

Aké môžu byť komplikácie? Čo je nebezpečné?

Ak sa nelieči, akútna sinusitída sa nevyhnutne stane chronickou. V tomto prípade musí pacient neustále dýchať ústami, čo zvyšuje riziko vzniku chorôb, ako je angína, faryngitída, tracheitída, bronchitída. Bronchitída zase môže viesť k astme.

Sinusitída je veľmi často komplikovaná zápalom stredného ucha. Ochorenie je sprevádzané kongesciou a bolesťou ucha av závažných prípadoch aj uvoľňovaním hnisu.

Medzi ďalšie komplikácie je potrebné rozlišovať konjunktivitída, optická neuritída, orbitálna periostitída. Najnebezpečnejšou komplikáciou sinusitídy je sepsa. Pri oslabenej imunite sa hnisavé zameranie môže rozšíriť na ďalšie vnútorné orgány.

Akékoľvek zápalové procesy v dutinách si vyžadujú okamžitú diagnózu a včasné ošetrenie. Toto je jediný spôsob, ako včas eliminovať zápaly nebezpečné pre zdravie a zlepšiť kvalitu života človeka.

Pin
Send
Share
Send
Send