Užitočné tipy

Čo robiť, ak sa v lese stratíte

Pin
Send
Share
Send
Send


Pre tých, ktorí dobre poznajú prírodu, v lese nájdu antipyretický elementár. Najjednoduchšie je variť malinové listy a stonky (lepšie s kvetmi alebo ovocím). 1 stupeň pri teplote nad 38 stupňov sa určite zníži.

Silnejším liekom je kôra vŕby. Z kôry vŕby je možné získať lesný aspirín.

Najdôležitejšie je vedieť, kedy zbierať kôru alebo z ktorých stromov.

1 - najlepší druh kozej vŕby (jej kôra je horká ako chinín práve z prítomnosti antipyretika a je najbežnejšia).

2 - Strom musí mať najmenej 6 rokov. Preto je zbytočné rozbíjať mladých ivushki.

3 - Po rozkvitnutí lipy nie je jej kôra taká účinná. Ale v zime je kôra ešte menej užitočná. Preto je čas na vyzdvihnutie od polovice marca do apríla.

Môžete tiež použiť korene lopúcha, ostružinové listy a bobule, žieravé sedum tráva, čierne kvety bez bazy (mimochodom, nie je to menej účinné ako kôra vŕby).

Akčná poznámka

 • Ak pochopíte, že ste stratení, zastavte sa a pokojne preskúmajte všetko, čo vidíte okolo seba. Vypočujte si zvuky lesa. Psy štekajúce z diaľky (počuť vo vzdialenosti 2 až 3 km), hlasy ľudí, zvuky pracovných prostriedkov, železnica (bežiaci vlak sa počuje vo vzdialenosti do 10 km) môže určiť smer pohybu.
 • Môže vám pomôcť vysoký strom, na ktorý môžete vyliezť a prezrieť si okolie z výšky.
 • Ak ste sa dostali k záchranárom a ste si istí, že vás hľadajú, je lepšie zostať na jednom mieste a spustiť oheň. Dym zobrazí vašu polohu.
 • Môžete klepať na strom z času na čas pomocou palice, tieto zvuky sú počuť na veľké vzdialenosti.
 • Ak je váš mobilný telefón vybitý a vy sami musíte hľadať cestu, skúste navigovať na slnku: preto si musíte pamätať, ktorým smerom sa nachádza najbližšie osídlenie alebo odkiaľ ste prišli. Skoro ráno je slnko na východe, bližšie k poludniam sa pohybuje na juh, do 19 hodín padá na západ. Ak je nočná obloha bez mračna, nájdete severnú hviezdu, ktorá ukáže smer na sever. Severná hviezda nie je najjasnejšia v celom horizonte, ale najvýraznejšia v súhvezdí Ursa Minor, pripomínajúca vedro tvaru. North Star sa nachádza na konci rukoväte tohto vedra. V noci, riskujúc zranenie v tme, by ste sa nemali hýbať, môžete len určiť a zapamätať si smer.
 • Poznámka, ak sa v lese stratíte, vám hovorí, že musíte zanechať dôkaz o tom, že sa nachádzate na konkrétnom mieste: vreckovku priviazanú k stromu, balenie čokolády, škrabance na stromoch, šípku položenú z kameňov atď.

Poznámka pre toho, kto sa stratil v lese

 • Ak počas kontroly nájdete cestu, zistite, či nejde o zviera. Zvieracie chodníky vás samozrejme privedú k miestu na zalievanie, odkiaľ nájdete potok alebo rieku, ktorá sa pohybuje pozdĺž toku, ktorým skôr alebo neskôr dosiahnete dedinu. Stretnutie s divými zvieratami však nestojí za to znova. Ak sú vetvy kríkov blízko oblasti hrudníka, potom je cesta bestiálna. Buďte opatrní!
 • Ak nemáte denné svetlo, nemali by ste pokračovať ďalej. Usporiadajte si nocľah: pred zotmením zhromaždte zásoby paliva tak, aby vydržali až do rána, a materiál na výrobu ohňa. Vykopte (alebo vyčistite) táborák (1-1,5 metra vyžaduje neprítomnosť horľavých materiálov okolo ohňa), doplňte vodu na var a pitie a zabráňte požiaru v suchom počasí.

 • Choďte do postele nie s nohami alebo hlavou k ohňu, ale bokom paralelne. Každý turista pripravuje zápasy vopred, aby sa vylúčilo riziko navlhčenia: vrchnú časť každého zápasu kryje voskom, ukladá ich do hermeticky uzavretého plechového puzdra a osobitne ukladá časť škatule vhodnej na zapálenie hlavy zápasu.
 • Ak sa blíži koniec vášho zásobovania potravinami, môžete hľadať orechy, huby, úlovky rýb, ak máte výstroj a návnadu. Malo by sa však pamätať na to, že huby sa varia dvojnásobným vypustením prevarenej vody. A vyberú tých, ktorých mená sú jedlé, o ktorých vedia určite.
 • Ak spíte pri ohni, nemali by ste sa báť útoku zvierat, sami sa boja človeka a ohňa a nebudú útočiť, pokiaľ nebudú vyprovokovaní úmyselne alebo náhodou. Len buďte opatrní a pokojní.

Čo sa nedá urobiť

Ako sa nestratiť v lese

Pri čakaní na záchranárov by ste sa nemali pohybovať, náhodne meniť smery. Je lepšie zostať na jednom mieste alebo sa presunúť na miesto, kde presne viete, kde to je, vidieť elektrické vedenie, plynovod a niektoré ďalšie presné pamiatky.

Váš mobilný telefón by ste nemali nechať zapnutý stále a vysvetliť príbuzným, ktorí s vami chcú dlho hovoriť, že sa dá telefón vybiť skôr, ako bude na ceste pomoc a môže byť skutočne potrebný telefón.

V zozname toho, čo sa nedá v lese stratiť, je potrebné pridať neprípustnosť piť nevarenú vodu extrahovanú z prírodných zdrojov a okamžite okamžite zjesť všetky zásoby bez toho, aby sa rozložili na rovnaké časti najmenej ďalšie 3-4 dni.

Keď dôjde jedlo, les vás nenechá spadnúť. V lete môžete skúsiť uvariť koreň lopúcha, chuť ako zemiaky. Už sme spomenuli huby, nebudete mať dostatok bobúľ. V zime sa kôra stromov zmestí v prípade núdze. Znalci jedlej vegetácie určite vyhľadajú letné divoké šťaveľa, orchidey, kyslé, mladé výhonky snov atď.

Nie je potrebné robiť jeden veľký oheň, bude ťažšie ho udržiavať ako niekoľko malých, ktoré sú navyše ľahšie viditeľné zboku. Dokonca aj v daždi v lese nájdete suché listy a konáre, ak sa pozriete pod padlé stromy. Hádzaním vetiev sa najskôr pokúste neblokovať prístup vzduchu do mierne tlejúceho plameňa. Pri opustení parkoviska dôkladne uhasiť oheň.

Ak vidíte, že čas sa blíži večer a v tme, prestaňte sa pohybovať a hľadajte, začnite zariadiť prenocovanie. Stelivo môže byť vyrobené zo smrekových konárov az vetiev iných stromov - baldachýn alebo chata. Chráni pred vetrom a dažďom.

Nebojujte so spánkom, telo potrebuje v takejto situácii odpočinok. Ak vás stres prebudí, myslite si, že ráno príde veľmi skoro a bude vám poskytnutá pomoc.

Po vybavení parkoviska vykonajte prieskum v rôznych smeroch, zakaždým s vyznačením symbolov adresovaných záchranárom, ktorým smerom idete. Snažte sa neodchyľovať od zamýšľaného smeru a pred úsvitom nechajte značky, aby sa vrátili na parkovisko. Vo filmoch a knihách o stratených hrdinoch „chodte v kruhoch“ v lese. V skutočnosti sa tak stáva, pretože pravá noha robí pohyby s trochou väčšou silou ako ľavá. Ak nezvolíte žiadne referenčné body, k pohybu nedôjde v priamke. Spravidla sa nájdu tí, ktorí zostanú na jednom mieste a nezamieňajú si vlastné stopy. Odstupujte z parkoviska iba vtedy, ak ste pevne presvedčený o svojich schopnostiach.

Nemôžeme myslieť na nadchádzajúce kroky, pretože hrozí nepríjemnými následkami.

Užitočné tipy

Každý, kto sa na všetko pripraví vopred, nebude sa báť, ak bude v lese stále stratený. A vopred sa dá celkom dobre pripraviť, postupujte podľa niekoľkých pravidiel:

 • oznámte svoje plány všetkým príbuzným a priateľom, je lepšie ich dokonca zoznámiť s mapou navrhovanej trasy a časom návratu, dohodnúť sa s niekým na „kontrolných hovoroch“,
 • dobite bunku a doplňte rovnováhu. Okrem mobilu je dobré mať pri sebe aj mechanické hodinky,
 • daj si na krk píšťalku
 • jasnejšie šaty a vziať si rovnaké oblečenie na sklade
 • všetko, čo potrebujete, by malo byť v batohu: zápalky v obale na ceruzku + zábal s polyetylénom, kompas, dodávka produktov (ak je konzervované jedlo ťažké, doplnené sušeným mäsom a rybami, je ľahké ich kúpiť teraz), voda, lekárnička, sekera, bowler, odpudzovač hmyzu , tablety suchého alkoholu na zapálenie.

Tipy pre rodičov

Pomerne často deti svojvoľne chodia do lesa bez toho, aby informovali svojich rodičov.

Aby dieťa nezmizlo v lese, treba ho naučiť:

 • používať mobilný telefón s oznámením, kam volať v núdzových situáciách: 112 (záchranári), 102 (polícia), 103 (záchranná služba, ak dôjde k zraneniu),
 • vybaviť detské oblečenie reflexnými prvkami (na rukávoch a nohaviciach alebo nechať ho nosiť špeciálnu vestu), v tme bude mať dieťa väčšie šance na rýchlu záchranu,
 • dieťa musí mať istotu, že vyhľadávanie sa nezastaví, kým sa nenájde jeho poloha,
 • viesť rozhovory o správaní divých zvierat vo vzťahu k osobe, ktorá ich neobťažuje,
 • vybaviť dieťa píšťalkou, nech je vždy s ním, preto mu stačí zvyknúť si na herné chvíle, ktoré si každý dokáže vymyslieť vo svojej rodine,
 • chodiť s deťmi na pešiu turistiku, postupne si ich zvyknúť na navigáciu v lese a správať sa múdro.

Pre stratených ľudí bolo vždy prekvapením, že sa stratili, takže pripravenosť je veľmi dobrý zvyk. Ak k tomu dôjde, nezáleží ani na úrovni veku, ani na úrovni zdatnosti. V tejto situácii je veľmi dôležité podstúpiť dehydratáciu, nestratiť vôľu žiť. Od detstva nám odporúčanie týkajúce sa skutočnosti, že mach rastie na severnej strane stromu, nefunguje, pretože existuje veľa dôvodov, prečo sa tak nestane. Nezabudnite na to, že aj keď nezavoláte číslo (batéria je vybitá, telefón je stratený atď.), Nájde vás, či aspoň jeden príbuzný vie alebo navrhuje, kam by ste mohli ísť.

Záchranári nájdu cestujúcich, ktorí zaostávajú za svojimi turistickými skupinami. Až v lete 2017 počas dňa bol teenager za skupinou petersburgov v Karélii v oblasti dediny. Shalsky. V júni toho istého roku záchranári našli štvorročného chlapca, ktorý odišiel z brehu do stanu a stratil cestu v lese neďaleko Jekaterinburgu.

Možno uviesť mnoho ďalších príkladov. Každý zberač húb, rybár, turista by však mal pamätať na to, že prehliadky budú zbytočné, ak sa človek nedokáže postarať o seba a nebude dodržiavať múdre rady skúsených ľudí!

Pin
Send
Share
Send
Send