Užitočné tipy

Ako liečiť hnilobu plutvy v spoločnom akváriu

Toto ochorenie má bakteriálny pôvod a je veľmi nákazlivé. Hlavnými vinníkmi jeho vývoja sú patogénne baktérie Aeromonas punctata a Pseudomonas fluorescens.

Baktérie rodu Aeromonas sú anaeróbne bacily, to znamená, že pre ich vitálne funkcie postačuje malé množstvo aj úplný nedostatok kyslíka. Pseudomonas fluorescens aeróbne druhy organizmov, takže na ich vývoj je potrebný kyslík, ale niektoré kmene môžu namiesto kyslíka používať dusičnany. Bez ohľadu na rod sa obe baktérie usadzujú v sladkej vode aj v brakických.

Bežným príznakom infekcie sú červené škvrny na tele a plutvy rýb. Ochorenie bez liečby progreduje veľmi rýchlo a vedie k úmrtiu obyvateľov akvária / bazéna. Preto je dôležité včas si všimnúť prvé príznaky infekcie a zabrániť jej šíreniu.

Je ťažké vyliečiť mladé ryby, miera úmrtnosti na túto chorobu je vysoká. Dospelí jedinci sa často zotavujú, ale ich plutvy sa nezotavujú - zostávajú skrátení s nerovnými okrajmi, lúče so zlomami a uzlinami. Ak vredy prešli na telo, potom s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie jednotlivec.

Ktoré ryby ochorejú častejšie?

Akvariové ryby sú najčastejšie vystavené hnilobe plutiev. Vo vysoko rizikovej zóne ryby s dlhými a závojovými plutvami:

 • ryby,
 • guppies,
 • kohúty,
 • závoje („zlatá rybka“) atď.

Rybník v klietkových farmách môže tiež trpieť predmetnými baktériami, ale pre nich je táto choroba menej častá. Podľa našich pozorovaní je práve tento losos citlivý na túto chorobu. Dospelí chorí jedinci a ich mŕtvoly sa pre nich považujú za zdroj infekcie.

Príčiny choroby

Prítomnosť patogénnych baktérií v akváriu alebo v bazéne sa považuje za normálnu, ak ich počet nepresahuje normy a podmienky na chov rýb nie sú porušené. Imunita rýb sa vyrovnáva s baktériami žijúcimi v zdrži, čo neposkytuje príležitosť na rozvoj ich choroby. Keď sa však počet mikroorganizmov začne rozrastať alebo imunitný systém rýb oslabuje v dôsledku zlej starostlivosti, všetko sa zmení.

Faktory ovplyvňujúce vývoj choroby:

 • Porušenie teplotného režimu. Každý druh rýb sa pri určitej teplote vody cíti pohodlne. Zvýšená alebo znížená teplota prostredia, v ktorom ryby žijú, môže viesť k šokom vo vodnom obyvateľstve a následne k zníženiu imunity.
 • Stres v rybách kvôli prudkej zmene parametrov vody, Ak nahradíte veľa starej vody novou vodou v akváriu alebo ak začnete rybu v zdrži bez predbežnej prípravy, zvieratá zažijú silný stres, ktorý môže viesť k zníženiu schopnosti tela odolávať chorobám.
 • Zlé parametre vody, Vzácna výmena vody, hnijúce vodné rastliny, znečistenie vody, nevhodné hodnoty pH vodného prostredia - to všetko je dôvodom zhoršenia blahobytu rýb a zvyšovania ich citlivosti na patogénne baktérie.
 • Agresivita rýb, Barbusy, skaláre, cichlidy, gurami atď. Môžu pri preľudnení spôsobiť zranenia civilistom a ostatným. Kapre sú veľmi nenápadné a pri snahe získať viac potravy môžu jesť menšie ryby alebo zraniť mladé zvieratá. Otvorte poškodené oblasti a staňte sa zdrojom infekcie.
 • Intenzita výživy a kvalita krmiva, Uprednostňuje sa kŕmenie obyvateľov „živými“ potravinami, ale sú potrebné aj potraviny s obsahom vitamínov a rastlín, preto je potrebné striedať všetky druhy potravín, aby sa rybám poskytla pestrá a kompletná strava. Nesprávne kŕmenie a nadmerné kŕmenie prispievajú k zníženiu imunity.
 • Infikovaní noví obyvatelia, Pri doplňovaní počtu rýb musia byť začiatočníci v karanténe alebo musia byť do všeobecnej vody preventívne pridané špeciálne prísady (dezinfekčné + zvyšujúce imunitu).

Ak sa choroba vyskytne aspoň u jedného jedinca, je potrebné liečiť všetkých obyvateľov, ktorí s ňou zdieľajú jednu rezervoár. Aby ste túto chorobu nezačali, pravidelne kontrolujte svoje vodné živočíchy. Prvými príznakmi sú modro-biele zakalenie okrajov plutiev, ktoré predtým nebolo pozorované. S progresiou ochorenia konce končatín odumierajú, potom sú úplne skrátené alebo rozdelené na lúče. Akvaristi opíšu túto chorobu nasledovne: „Zdá sa, že ryby„ rozpadli “okraje plutiev a zdá sa, že niekto ich„ zjedol “, alebo„ zdá sa, že chvostové plutvy rýb boli na niektorých miestach roztrhané a rozbité. “

Prítomnosť kombinácie nasledujúcich príznakov naznačuje pokročilé štádium choroby:

 • červené škvrny na spodnej časti plutiev,
 • zavlažovanie váh a ich strata,
 • možné zväčšenie očí, zväčšenie brucha,
 • plutvy sú zničené, na ich mieste sa vytvára erózia (riziko infekcie prenikajúcej do krvi je vysoké, ryby umierajú).

Pri akútnom prerušení choroby ryby hromadne hynú, v chronickom priebehu - ak je zabezpečené primerané a včasné ošetrenie, je možné ryby zachrániť. Choroba by sa nemala zamieňať s obvyklým poškodením plutiev, mykobakteriózou alebo ichtyofonózou. O tom, aké ďalšie choroby rýb existujú a aké sú ich príznaky nájdete tu.

V počiatočnej fáze pravidelná výmena vody 30% z celkového objemu (každý týždeň) pomáha vyrovnať sa s touto chorobou, bráni sa a zohrieva na maximálne hodnoty teploty, ktoré sa považujú za optimálne pre neresenie vašich konkrétnych druhov rýb. Pri výmene vody, pôdny sifón, umyte akváriový filter, zbavte sa zhnitých rastlín. Ak to nepomôže, použijú sa radikálnejšie prostriedky, používajú sa rôzne látky a lieky.

antibiotiká

Do všeobecného akvária alebo do samostatných vaní, kde je umiestnená chorá osoba, sa pridá jedno z nasledujúcich antibiotík:

 • Bicilín-5 pri výpočte 5000 jednotiek / l vody. Potrebné množstvo antibiotika sa rozpustí v kúpeli a uvoľnia sa „pacienti“. Procedúra trvá 30 minút. Ošetrenie sa uskutočňuje počas 6 dní.
 • Tetracyklín (erytromycín je tiež vhodný) v dávke 70 - 150 mg / l. Prispievajte do všeobecného akvária raz týždenne počas 2 mesiacov.

Antibiotiká sa môžu kombinovať s antibakteriálnymi látkami, ako je napríklad streptocid. Rozpustí sa v malom samostatnom obale v množstve 1,5 na 10 litrov vody a roztok sa naleje na celkovú kapacitu (t.j. ak máte 100 litrové akvárium, potom rozpustite 15 g streptocidu v nádobe a nalejte do akvária).

Antibiotiká by sa mali pridávať do akvária iba ako posledná možnosť! Spolu s patogénnymi organizmami tiež zabíjajú prospešné baktérie, čo vedie k narušeniu biologickej rovnováhy v akváriu, čo samo osebe nie je dobré pre ryby alebo iné zvieratá. Tiež si všimnite, že niektoré druhy liekov sú pre slimáky smrteľné.

Iné metódy

Na veterinárnych klinikách si môžete kúpiť špecializované nástroje na ošetrenie hniloby plutiev: Sera Baktopur, TetraMedica General Tonic, Aquarium Pharmaceuticals T.C. Kapsuly atď. Pri používaní liekov prísne dodržiavajte odporúčania uvedené v pokynoch.

Počas ošetrovania vo všeobecnom akváriu sa z neho odstraňuje dekor z plastu a keramiky, zvyšuje prevzdušňovanie vzduchu a znižuje množstvo živej výživy. Každé plemeno vyžaduje individuálny prístup. Preto je lepšie zaobchádzať so skalármi bez toho, aby sa ukladali do samostatných kúpeľov, pretože pri častých transplantáciách sa už tak krehké zdravie rýb môže zhoršiť. Odporúča sa liečiť kohút v karanténe.

Chovateľ akvarijných rýb vo svojom videu zdieľa to, ako zaobchádza so svojimi ochrancami pri hnilobe plutiev:

Ako liečiť hnilobu plutvy?

Ak akvarista začal infekciu liečiť v počiatočnom štádiu, nemali by vzniknúť žiadne problémy. Najprv musíte urobiť 30 percentnú zmenu vody na čerstvú. Ďalej musíte zvýšiť teplotu vody v akváriu o maximálnu možnú hodnotu pre vaše ryby. Je to veľmi dôležitý krok, pretože nie všetky ryby môžu prežiť zvýšenie teploty. Ak sú vo vašom akváriu také ryby, potom sa pacienti s hnilobou hniloby najlepšie liečia v špeciálnom akváriu. Ak vyššie uvedené akcie nezlepšia stav infikovanej ryby, potom je čas pokračovať v liečení.

Metódy liečby drogami sú nasledujúce:

 • Veľmi osvedčený chloramfenikol. Na 20 litrov vody by mala byť jedna tableta. Na začiatok rozdrvte liek na prášok, nalejte ho do malej nádoby s vodou a rozpustite tam. Potom sa výsledná zmes vyliala do vody. Pretože chloramfenikol je slabo rozpustný, musíte byť trpezliví. Potom každé 3 dni vymeníte v akváriu asi 30% vody čerstvou vodou a doplníte ďalšiu časť ošetrovacieho roztoku. Tento postup by sa mal opakovať, až kým sa vaše ryby nebudú cítiť lepšie,
 • Ak liečite choré ryby v bežnom akváriu, skúste streptocid. Pomer je nasledujúci: na každých 10 litrov vody je potrebných 1,5 gramu streptocidu. Rovnako ako v prípade chloramfenikolu sa liek musí rozpustiť v malej nádobe a výsledná zmes sa potom pridá do akvária. Nanešťastie je streptocid tiež ťažko rozpustný vo vode. Hnilobu plutvy je možné ošetrovať vo všeobecnom akváriu aj v samostatnej nádrži. Vezmite tabletu streptocidu a rozpustite ju v 6-litrovej nádobe. Teplota spracovávacej zmesi by mala byť 28 stupňov. Uchovávajte choré ryby v tejto nádobe pol hodiny a potom ich odošlite do spoločného akvária,
 • Ďalším dobrým liekom, ktorý sa vyrovnáva s liečbou hniloby plutiev, je bicilín-5. Spravidla sú k dispozícii fľaše s 1 500 000 kusmi. Na ošetrenie rýb budete musieť spotrebovať iba 1/6 fľaše rozpustenej v 10 litroch vody. Liečebná zmes sa naleje do kúpeľa, kde sa choré ryby presádzajú pol hodiny. Pri liečbe hniloby budete musieť tento postup zopakovať šesť dní. Za 6 dní stačí spotrebovať celú fľašu liekov,
 • Ďalším liekom, ktorým môžete liečiť hnilobu plutiev, je Biseptol-480. Dá sa kúpiť v lekárni. Keďže sa liek predáva v tabletách, musíte ho rozomlieť na prášok. 5 litrov vody by malo zodpovedať za 1/8 tablety. Biseptol sa lieči týždeň a pre každý postup musíte pripraviť nový roztok. Predpokladom je, že ryby musia byť vždy v liečivej zmesi a musí v nich byť zabezpečené vetranie,
 • Pravdepodobne budete prekvapení, ale hnilobu možno liečiť soľou. Vezmite 3 čajové lyžičky stolovej soli a rozpustite ich v päťlitrovej nádobe s vodou. Potom vložte terapeutickú zmes chorých rýb. Musíte len vziať do úvahy, že táto koncentrácia nie je vhodná pre všetky ryby, pretože všetky ryby reagujú inak na slanú vodu. Ak sa ryby ošetrujú v samostatnom obale, akvárium a dekorácie so zariadením sa dezinfikujú a varia. Rastliny akvária sa musia ošetrovať roztokom bicilínu-5.


prevencia

Ak chcete znížiť riziko ochorenia, najmä ak máte plemená rýb s krásnymi dlhými plutvami, postupujte podľa niekoľkých pravidiel:

 • Pri čistení dna akvária každý týždeň vymeňte 30% vody za novú. Pamätajte, že pridanie vody nie je to isté ako jej nahradenie!
 • Krmte svoje ryby vysoko kvalitným jedlom a neprekrmujte ich.
 • Keď kupujete nových obyvateľov, nezabudnite ich umiestniť do karantény na 10 dní.
 • Ak máte pochybnosti o svojom zdraví, ryby oddeľte oddelene.
 • Nepoužívajte vybavenie iných ľudí a nekontaminovanú zeminu.
 • Dodržiavajte optimálne podmienky na chov rýb.
 • Do akvarijnej vody pridajte preventívne lieky. Na tento účel sa najčastejšie používa základná fialová K alebo malachitová zeleň (predávajú sa vo veterinárnych lekárňach), pri používaní týchto výrobkov je však potrebné postupovať opatrne a dodržiavať predpísané dávkovanie, aby nedošlo k poškodeniu rýb.

Takže hniloba plodu je nebezpečná a vysoko infekčná choroba. Ale pri včasnom ošetrení môžete ryby nielen obnoviť, ale tiež zachrániť životy väčšiny domácich miláčikov.

Preventívne opatrenia

Ryby, ktoré majú slabší imunitný systém, sú na túto chorobu najviac náchylné. Zlé podmienky zadržania možno pripísať aj negatívnym faktorom. Dôvody je možné kombinovať. Predpokladajme, že ryba poškodila plutvu v akváriu a vodu v pohári zlej kvality. Nemyslite si však, že v dôsledku banálneho poškodenia plutvy sa ryba nevyhnutne dostane do hniloby. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť nakazenia rýb touto infekčnou chorobou, musíte svoje ryby správne nakŕmiť a poskytnúť im dobré podmienky.

Prípravky na ošetrenie hniloby

 • SeraBaktopur,
 • AQUAYER AquaBactol,
 • TetraMedica General Tonic,
 • Roztok chlóramínu (konzistencia - 0,5%),
 • Roztok peroxidu vodíka (konzistencia - 3%),
 • Malachitová zelená,
 • streptocid,
 • Hlavná fialová K,
 • Bitsillin-5,
 • biomitsin,
 • Levomycetinum v tabletách.

Tu je ďalšie zaujímavé video, ktoré by som mohol nájsť o tejto chorobe, dúfam, že sa vám bude páčiť a získate z nej užitočné informácie.

diagnostika

Je dôležité diagnostikovať hnilobu plutvy v skorých štádiách jej prejavu a včas ju liečiť. Čo je pozoruhodné, dospelí po jednoduchých manipuláciách sa zvyčajne ľahko zotavujú, zatiaľ čo mladiství zomierajú bez výnimky.

Existuje mnoho dôvodov pre tento jav, z ktorých jeden je slabší, nevyvinutý imunitný systém poterov.

Povrchová úprava hniloby

Prvým stupňom liečby je testovanie a zlepšenie vnútorného prostredia akvária. Zahŕňa to celý rad činností a vykonáva sa postupne a v celom rozsahu.

Prvá potreba

 • vyčistite filtre
 • odstráňte zhnité rastliny, ak existujú.
 • Pôdu, sieť, povarte 15 - 20 minút pred jej vrátením späť.

Ďalším krokom je výmena vody. Objem novej tekutiny by mal byť približne 30%.

Pretože choroba má bakteriálnu etiológiu, je potrebné si uvedomiť, že príliš vysoká teplota vody môže prispievať k rozvoju baktérií, čo zhoršuje priebeh choroby. Optimálna teplota pri ošetrení hniloby plutiev je 24-25ºС.

Pozrime sa podrobnejšie, s pomocou ktorých liekov je potrebné vykonať postup a ako dlho sa majú ryby liečiť.

 • Pridanie chloramfenikolu do všeobecného akvária. Je potrebné rozpustiť 1 tabletu v 20 litroch vody a každé 3 dni meniť 30% celkového objemu vody na roztok liečiva až do úplného zotavenia.
 • Soľné kúpele (nevhodné pre šváby a niektoré iné druhy, je potrebná predchádzajúca konzultácia s odborníkom). 1 polievkovú lyžicu soli rozpustite v 10 litroch vody a choré ryby vylejte do roztoku po dobu 30 minút.
  Ak je pôvodcom choroby baktéria Aeromonas hydrophila a Pseudomonas fluorescens, liečba soľou neprináša žiadne výsledky, pretože tieto druhy sú rezistentné na vysoký obsah solí vo vode.
 • Liečba biomycínom. 1,5 g na 100 litrov vody. Droga sa zavádza do všeobecného akvária raz týždenne. Liečba je dlhá - 2-3 mesiace.
 • Vane s manganistanom draselným. 1 g na 20 litrov vody. V tomto prípade musíte najprv zriediť manganistan draselný v samostatnej nádobe, potom naliať polovicu do celkového objemu vody, začať rybu, počkať 5 minút a pridať zvyšnú tekutinu. Čas aplikácie - nie viac ako 10 minút, ráno a večer.
 • Existuje niekoľko špeciálnych antibakteriálnych liekov, ktoré si môžete kúpiť vo veterinárnej lekárni po konzultácii s lekárnikom alebo veterinárnym lekárom.
 • Liečba streptocídmi. 1,5 g na 10 litrov vody. Najskôr sa rozpustí, potom sa pridá do akvária. Alebo aplikujte vo forme kúpeľa v dávke 1 tableta v 6 litroch vody. Mali by umiestniť choré ryby na 30 minút.
 • Vane s formalínom. 1 ml na 6 litrov vody. Čas prijatia - 15 minút. Aby ste otestovali toleranciu, mali by ste najskôr ryby vložiť do roztoku na kratšiu dobu, a ak ochorejú, zastavte procedúru a preneste pacienta do čistej vody.

Na konci liečby sa postupne začne proces regenerácie plutiev, čo bude znamenať úspech postupov. Ak sa tak nestane, mala by sa použiť iná metóda liečby.

Ak sa liečba začne včas, všetci obyvatelia akvária budú ušetrení bez vysokých nákladov a zložitých manipulácií.

Jedna odpoveď

Kohouta sme vyliečili chloramfenikolom. Uskutočnili sa štúdie (úprimne, nepamätám si, ktoré miesto som videl) musíte zriediť 20 mg chloramfenikolu na 1 liter a urobiť kúpele (vodu v akváriu nenahradili, menovite začali kohútik na 2 hodiny v nádobe s roztokom). 500 mg v jednej tablete, ale chloramfenikol sa úplne nerozpúšťa, takže si myslím, že 1 tableta sa môže zriediť v 20 litroch vody. Nie je možné použiť kvapky chloramfenikolu, pretože obsahuje kyselinu boritú, a to je smrť pre ryby! Všeobecne. V lekárni sme kúpili čistý chloramfenikol, nie tabletky, ale prášok (nie v každej lekárni, iba tie, ktoré dokážu sami vyrobiť drogy) a začali sme ho riediť 20 mg na 1 liter, začali tam ryby 2 hodiny a potom späť do akvária Zároveň sme každý deň nahrádzali 30% vody čistou vodou (vodu sme čerpali zo studne, ak z kohútika, potom by sa mala voda chrániť najmenej 3 dni). A tak 10 dní. При этом мы вытащили все камни и водоросли из аквариума, промыли, и положили обратно только после 10 дней лечения. В аквариум левомицетин мы не наливали. Через 10 дней хвост начал заново отрастать и рыбка начала хорошо кушать!

Какие рыбы могут заболевать

Чаще всего гниль плавников развивается у барбусов, голубых неонов, золотых рыбок, лабиринтовых и живородок. В особенности опасна эта болезнь для молодняка. Ткани плавников и хвоста у таких рыбок еще очень нежные и «растворяются» из-за гнили практически моментально. Dospelí jedinci zbierajú hnilobu oveľa menej často a samotná choroba prechádza ľahšie.

Avšak, samozrejme, najnebezpečnejšia hniloba je pre ryby s luxusnými chvostami a plutvami. Týka sa to najmä takých krás, ako sú závoje. Nástup choroby môže úplne znížiť dekoratívne vlastnosti týchto obyvateľov akvária na nič. Preto sa metódy jeho liečby a prevencie budú pre majiteľov tejto populárnej odrody zlatých rýb najužitočnejšie naučiť.

Hlavné dôvody rozvoja

Spôsobuje hnilobu špeciálneho druhu baktérií - Pseudomonas fluorescens. V tomto prípade sú hlavnými príčinami infekcie:

 • voda nízkej kvality
 • nesprávne kŕmenie
 • agresia iných rýb,
 • stres a infekcie (bakteriálne).

Aké lieky možno použiť

Ak sa u zlatých rybiek zistí choroba, ako je hniloba plutiev, liečba sa môže vždy vykonať pomocou zakúpených prostriedkov alebo obyčajných domácich zvierat. To isté platí pre ostatné druhy obyvateľov akvária. Najčastejšie z tohto ochorenia používajú:

Majitelia akvárií niekedy používajú na identifikáciu chorôb, ako napríklad hnilobu plutvy v zlatých rybkách, aj iné drogy. Napríklad pôsobenie metylénovej modrej môže priniesť určitý výsledok. Tento nástroj však nie je príliš silný a nie vždy pomáha. Zo zakúpených špeciálnych prípravkov sa zvyčajne používajú TetraMedica General Tonic a SeraBaktopur. Toto sú veľmi účinné prostriedky. Môžete tiež skúsiť ošetriť hnilobu bicilínom-5 alebo malachitovou zeleňou (nezamieňať s diamantom).

Ako liečiť

Ošetrenie hniloby sa najlepšie vykonáva v bežnom akváriu. To môže zabrániť opätovnému rozvoju choroby alebo infekcie iných rýb. Faktom je, že baktérie spôsobujúce hnilobu hniloby vstupujú do akvária zvyčajne s riečnou pôdou, potravinami alebo rastlinami získanými z otvorených vodných plôch. Dezinfekcia uskutočnená priamo na mieste tak umožní zbaviť sa samotnej príčiny choroby.

V samostatnej nádobe sa hniloba plutiev lieči iba vtedy, ak sú v akváriu nejaké zdravé ryby, ktoré neznášajú liek vybraný na tento účel. Pred začatím procedúr je potrebné nahradiť vodu v akváriu o 30-50%. Musíte tiež zvýšiť teplotu na maximum povolené pre tento konkrétny druh rýb. Ak sú v akváriu zdraví predstavitelia fauny, ktorí netolerujú teplú vodu, chorá osoba s hnilobou by sa mala stále liečiť v samostatnej nádobe. V takom prípade bude potrebné samotné akvárium následne dezinfikovať osobitne. Za týmto účelom z nej odstráňte všetky ryby a slimáky a potom pôdu a rastliny dôkladne umyte v roztoku bicilínu-5. Plastové a keramické dezinfekčné dekorácie sa dajú jednoducho variť.

Výhody a princíp účinku peroxidu

Hnilobu v zlatých rybkách, labyrintoch, hospodárskych zvieratách atď. Pomocou tohto nástroja je možné pomerne rýchlo vyliečiť. Princíp peroxidu je jednoduchý. Po prvé, nasýti vodu kyslíkom (čo je v každom prípade dobré pre ryby) a po druhé dobre oxiduje organické látky, ktoré tvoria zložky buniek baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie.

Fin hniloba: ošetrenie v bežnom akváriu peroxidom vodíka

Použiť h2O2Malo by to byť, samozrejme, správne. Na ošetrenie rýb z hniloby plutiev sa používa 3% roztok tejto látky. Je to taký peroxid, ktorý sa predáva v lekárňach v tekutej forme. Ak je to potrebné, môžete pripraviť 3% roztok z tabliet. Na pohár vody budú potrebovať 6 ks. Na ošetrenie hniloby hniloby je potrebných 2 až 2,5 ml produktu na 10 litrov vody.

Samozrejme nie je možné naliať lekáreň alebo roztok tabliet pripravený priamo zo pohára alebo fľaše do akvária. Koniec koncov, naraz môžete náhodne dostať prúd na nejaké ryby a spáliť ho. To isté platí pre rastliny. Je lepšie zriediť požadované množstvo peroxidu vodou v pollitrovej nádobe a všetko dôkladne naliať do filtračného prúdu. Pridajte H.2O2 pri liečbe choroby, ako je hniloba plutiev, by akvárium malo byť 1-2 krát denne, až kým sa ryby nezotavia (7-14 dní).

Pretože po použití tohto produktu sa v akváriu objavuje veľa mŕtvych organických látok, počas liečby by sa malo každý deň vymieňať najmenej 30% vody. V opačnom prípade môžu hnijúce zvyšky spôsobiť otravu rybami.

Peroxid je lacný a pomerne účinný prostriedok. Keď vstúpi do akvária, začína sa objavovať aktívna reakcia. V tomto prípade sa látka rozkladá na dve neškodné zložky - kyslík a vodu. Ale napriek tomu sa oplatí použiť peroxid iba vtedy, ak sa zistí hniloba plutiev závojov, ostňov, viviparous atď. V silnej forme. V počiatočnej fáze rybolovu je lepšie zaobchádzať s niektorými šetrnejšími nakúpenými prostriedkami. V každom prípade musíte do akvária pridať peroxid v množstve najviac 2,5 ml na 10 litrov vody. Inak dôjde k poškodeniu vodných rastlín. Obzvlášť sa im nepáči peroxid Wallisneria, všetky druhy machov, kamboba a zoborožec. Pridanie 4 ml tejto látky do 10 l do akvária bude nebezpečné aj pre samotné ryby. Našťastie peroxid nemá žiadny zvláštny účinok na baktérie biofiltra.

Ako liečiť hnilobu soľou

Toto je ďalší lacný a pomerne efektívny nástroj. Veľmi dobrým riešením môže byť jeho použitie pri identifikácii choroby, ako je hniloba plutvy v zlatých rybkách. Liečba solí niektorých iných druhov rýb je, žiaľ, kontraindikovaná. Netolerujú jej prítomnosť vo vode, napríklad v ostne a všetky labyrinty. Hospodárske zvieratá ju naopak veľmi milujú. Soľ sa preto môže používať na liečbu hniloby plutiev nielen so závojovými chvostmi a obyčajnými zlatými rybkami, ale aj s guppies, šermiarmi a mall. Správna dávka v tomto prípade bude 1 polievková lyžica / liter na 10 litrov.

Liečba streptocidom a chloramfenikolom

Oba tieto prostriedky je možné zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu a za nízku cenu. Chloramfenikol môže mať negatívny vplyv na mikroflóru biofiltrov. Preto by sa na ošetrenie vo všeobecnom akváriu malo používať čo najšetrnejšie. Požadovaná dávka chloramfenikolu je 500 mg na 10 litrov. Tento liek má priaznivý vplyv na plutvy rýb do 48 hodín. Potom budete musieť vymeniť čo najviac vody. Ďalej by sa malo 500 mg liečiva pridať späť do akvária (a tak ďalej až štyrikrát).

Antibiotiká sú vo všeobecnosti veľmi dobrým liekom na ochorenie, ako je hniloba plutvy v zlatých rybkách. Napríklad ošetrenie streptocídom sa môže uskutočniť aj v samostatnej nádrži alebo v spoločnom akváriu. Tento liek môže byť, samozrejme, dobrým riešením pre akýkoľvek iný druh rýb. Požadovaná dávka streptocidu pri detekcii hniloby je 10 - 20 g na 10 litrov. Toto množstvo liečiva sa musí pridávať do akvária každých 8 dní mesačne. A samozrejme, v tomto prípade sa tiež oplatí častejšie vykonávať výmenu vody v akváriu.

Ako zabrániť vývoju choroby

Ryby s oslabenou imunitou sa zvyčajne infikujú hnilobou plutvy. Preto prevencia infekcie Pseudomonas fluorescens spočíva predovšetkým v dobrej starostlivosti o obyvateľov akvária. Aby ste predišli infekcii, musíte novú pôdu dezinfikovať pred jej položením. Nezasadajte v akváriu a žiadne rastliny získané z rybníkov, jazier alebo riek. Vyprovokovať vývoj hniloby u rýb okrem iného môže byť príliš nízka teplota vody. Preto je potrebné monitorovať správnosť termostatu.