Užitočné tipy

Správna príprava na MRI: ako sa pripraviť na štúdiu

Pin
Send
Share
Send
Send


MRI (magnetická rezonancia) je pomerne komplexná, ale navyše úplne bezpečná a bezbolestná diagnostická metóda. Je to MRI, ktorá sa považuje za jednu z najpresnejších a informatívnych metód, ktorá umožňuje krátky čas na zostavenie úplného obrazu choroby.

Na rozdiel od mnohých iných metód si MR vo väčšine prípadov nevyžaduje osobitnú prípravu. Príprava na MRI spočíva v odmietnutí jesť 4 - 5 hodín pred zákrokom a zhromaždení všetkých potrebných dokumentov, ktoré by ste mali vziať so sebou (odporúčanie na diagnostiku, výpis z anamnézy, výsledky predchádzajúcich testov a vyšetrení). Nie je potrebné špeciálne sa pripravovať na MR, obmedzujúce stravovanie a pitie, ako aj užívanie liekov.

Existujú však prípady, ktoré si vyžadujú starostlivejšiu prípravu. Napríklad príprava na štúdium MRI brušnej dutiny by sa mala vykonať na lačný žalúdok, najlepšie zo všetkých - ráno. 2-3 dni pred stanoveným dátumom vyšetrenia je potrebné vylúčiť zo stravy všetky výrobky, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu v črevách (čerstvá zelenina, mlieko, čierny chlieb, nápoje sycené oxidom uhličitým, strukoviny a tiež cukrovinky). Zároveň by sa mali užívať aktívne uhlie a enzýmové prípravky, ktoré pomáhajú znižovať tvorbu plynov.

Aby ste sa pripravili na MRI panvy, mali by ste vypiť 2-3 poháre vody hodinu pred vyšetrením. Deje sa tak tak, že počas diagnózy zostáva močový mechúr plný. MRI zhoršuje duté orgány a vyplnenie močového mechúra zlepšuje zobrazovanie. Okrem toho sa neodporúča ženám mať počas menštruácie MR v panve.

Príprava na zobrazovanie magnetickou rezonanciou s kontrastom zahŕňa testy na podozrenie na alergie. Deje sa tak, aby sa počas postupu zabránilo vzniku nepredvídanej alergickej reakcie na kontrastnú látku. Malo by sa tiež poznamenať, že MRI s kontrastom sa vykonáva iba v smere lekára.

Bezprostredne pred procedúrou MRI sa musí pacient zbaviť všetkých kovových prvkov na oblečení a na tele. Aby ste sa správne pripravili na MRI, mali by ste sa postarať o pohodlné a vymeniteľné oblečenie, v ktorom bude pacient diagnostikovaný. Najlepšie zo všetkého, ak to budú priestranné pyžamy alebo župan bez „zipsov“, gombíkov a gombíkov. Na niektorých klinikách dostávajú pacienti pyžamy na jedno použitie.

Pokiaľ ide o MRI, mali by ste zo seba odstrániť všetky šperky, nenosiť okuliare a hodinky, zbaviť sa piercingových prvkov. Ženy sa neodporúčajú používať kozmetiku, pretože niektoré kozmetické výrobky obsahujú kovové častice.

V skrinke, kde je nainštalovaný tomograf, nemôžete priniesť žiadnu elektroniku ani plastové karty - môžu byť poškodené pôsobením magnetického poľa.

Ak sa v tele pacienta nachádzajú elektronické alebo kovové implantáty, ako aj kovové častice, ktoré sa nedajú odstrániť (guľky, štiepky, špendlíky atď.), Je potrebné informovať lekára vopred, a to ešte pred predpísaním skúška. Ak máte tieto položky, vyšetrenie MRI sa neodporúča - namiesto toho môže lekár odporučiť počítačovú tomografiu, metódu, ktorá nie je citlivá na prítomnosť kovu v tele pacienta.

Mali by ste tiež informovať svojho lekára o prítomnosti tetovania na tele, pretože niektoré tetovania sa vykonávajú pomocou kovových farieb. MRI môže spôsobiť podráždenie pokožky v mieste tetovania.

Na identifikáciu kovových častíc v tele sa často odporúča diagnostikovať detektor kovov pred diagnostikou.

Kedy potrebujete školenie?

Závisí to od toho, ktorá časť tela bude zahrnutá do postupu. Takmer vždy táto skúška nevyžaduje špeciálne prípravné opatrenia. Jednou z dôležitých podmienok je odmietnutie jedla niekoľko hodín pred zákrokom, ako aj poskytnutie všetkých potrebných dokladov. Nezabudnite vziať so sebou odporúčanie, výpis z anamnézy, čerstvé výsledky testov a pas.

V niektorých situáciách sa musí pacient stále starostlivo pripraviť. Napríklad, ak sa testuje brušná dutina, je potrebné ísť na MRI na prázdny žalúdok. Preto sa odporúča zaregistrovať sa na túto metódu výskumu ráno. Na pár dní je tiež potrebné vylúčiť výrobky z ponuky, ktoré môžu spôsobiť fermentáciu v čreve alebo zvýšenú tvorbu plynu. Tento zoznam obsahuje čerstvú zeleninu, hnedý chlieb, strukoviny, sladkosti, sódy, mlieko.

Lekár môže súčasne predpísať použitie enzýmov alebo aktívneho uhlia na zníženie pravdepodobnosti vzniku plynu.

Základné pravidlá prípravy na MRI

A teraz uvádzame hlavné body, ktoré by mali vziať do úvahy všetci, ktorí čelia tomuto postupu:

 • Ak má telo piercing, môže skresliť výsledky. Preto je pred štúdiou potrebné tieto šperky na chvíľu odobrať.
 • Nežiaduce sú tiež kozmetické výrobky na koži a nechtoch. Faktom je, že ak kompozícia obsahuje kovové zložky, potom tento faktor môže negatívne ovplyvniť presnosť výsledkov.
 • Zloženie oblečenia na pacientovi nezáleží, pretože pred MRI vám bude s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknuté špeciálne oblečenie.
 • Ak existuje trvalý make-up, je potrebné to vopred oznámiť lekárovi. Niektoré farbivá zahŕňajú kovy, ktoré sa začnú zahrievať, keď sú vystavené skeneru.
 • Mobilný telefón, tablet a ďalšie pomôcky zlyhajú, ak sa dostanú do poľa tomografu. To znamená, že tieto zariadenia musia zostať za dverami.
 • Ak test zahŕňa zavedenie kontrastu na základe jódu, je veľmi dôležité vopred vedieť, či máte alergickú reakciu na túto zložku. V opačnom prípade existuje pravdepodobnosť zhoršenia stavu a výskyt reakcie na kontrastnú látku.
 • Ak sa u tehotnej ženy vyžaduje MRI, postup je nevyhnutný iba vtedy, ak je táto potreba vyššia ako nežiaduce následky pre dieťa. Počas štúdie vlnové procesy ovplyvňujú krvný obeh. Preto, ak je možné odložiť túto udalosť do doručenia, stojí za to ju urobiť. Rovnako ako varovanie lekára o svojej situácii.
 • Pacienti s chronickými ochoreniami musia o tom informovať lekára. Takže v prípade ochorenia obličiek je zavedenie kontrastu kontraindikované.
 • Mnoho ľudí začína byť nervóznych v uzavretých priestoroch a existuje kategória pacientov, ktorí trpia klaustrofóbiou. Pre takúto skupinu je vhodné zaviesť sedatívum skôr, ako pôjdete do tomografu.
 • V prípade zubných protéz sa to nevyhnutne musí nahlásiť lekárovi. V takom prípade špecialista nakonfiguruje zariadenie s určitými úpravami. Ak sú štruktúry odnímateľné, stojí za to ich odstrániť, najmä ak je mozog podrobený skenovaniu.

V niektorých prípadoch sa môže pred MRI predpísať predbežné röntgenové vyšetrenie, napríklad ak si pacient nie je istý, či sa v jeho tele nachádzajú kovové prvky. Časť guľky v tele človeka pod vplyvom tomografu sa teda môže zničiť a poškodiť susedné tkanivá.

Môžem piť pred MRI?

Mali by ste sa zdržať pitia kávy, pretože tento nápoj má močopudný účinok. Štúdia trvá dostatočne dlho a zastavenie skenera sa neodporúča.

Môžem jesť pred MRI?

Spravidla je povolené jesť jedlo pred začiatkom štúdie. Jedinou podmienkou, ak udalosť predstavuje zavedenie kontrastného média. V takom prípade môže jedlo skresliť výsledky vyšetrenia. Najlepším riešením by boli ľahké raňajky.

Existuje celý rad situácií, keď sa postup vykonáva nalačno. Všetko záleží na vyšetrovanom orgáne. Preto je vhodné tento problém prekonzultovať s lekárom.

Môžem užívať lieky pred MRI?

Ak pacient užíva lieky predpísané lekárom, spravidla to nie je zákaz testovania. Najprv by ste sa však mali poradiť a povedať názov lieku, ktorý užívate.

Existujú určité látky, ktoré pod vplyvom tomografu môžu negatívne ovplyvniť fungovanie vnútorných orgánov.

Môžem si vziať alkohol pred MRI?

Je zrejmé, že alkohol nie je kompatibilný so skenovaním. Existujú však situácie, keď sa tomografické vyšetrenie vykonáva v naliehavom prípade a deň predtým, ako pacient vzal primeranú dávku alkoholu.

Pravidlá stanovujú, že pitie alkoholu je povolené najmenej dva dni pred začiatkom skenovania. Ak je potrebné vaskulárne vyšetrenie alebo testovanie mozgu, malo by byť ešte väčšie prerušenie.

Keď alkohol vstúpi do tela, rozširuje krvné cievy, po ktorých sa dehydratujú a zužujú. Podobné problémy s obehom môžu viesť k nesprávnym výsledkom.

Príprava MRI v závislosti od vyšetrovaného orgánu

V niektorých prípadoch teda nie je potrebná žiadna špeciálna príprava pred zobrazením magnetickou rezonanciou. Existujú však orgány, ktorých vyšetrenie by sa malo vykonať po určitých prípravných činnostiach:

 • Brušná dutina. Má sa zdržať jedla a nápojov 4 - 5 hodín pred skenovaním. Faktom je, že v tomto prípade je dôležitým ochorením močový mechúr.
 • Panvové orgány. Nevyžadujú sa žiadne prípravné opatrenia.
 • Močové cesty. Naplnenie močového mechúra bude trvať 1 liter tekutiny hodinu pred štúdiou. Pacientky by sa nemali vyšetrovať v kritických dňoch.
 • Chrbtica a iné orgány. Žiadne zvláštne podmienky. Hlavná vec je dlhodobá úplná nehybnosť.

Ako vidíte, pred zobrazením magnetickou rezonanciou nie sú potrebné žiadne komplikované kroky. Ak však máte o tomto probléme najmenšie pochybnosti, mali by ste o tom určite informovať svojho lekára.

O čom by mal lekár MRI varovať?

Ak ste tehotná, či sú vo vašom tele prítomné kovové štruktúry, implantované implantáty alebo elektronické zariadenia, najmä kardiostimulátor, informujte o tom lekára. V druhom prípade je prechod MRI kontraindikovaný. Počas tehotenstva vám môže byť odporučené odložiť vyšetrenie alebo zvoliť inú možnú metódu, pretože účinok magnetického poľa na plod nie je úplne známy.

Predtým, ako podstúpite štúdiu, od seba odstráňte všetky elektronické a kovové predmety (aj keď obsahujú malé množstvo kovu) a obliekajte si župan alebo šaty bez kovových zipsov. Mali by ste tiež odstrániť všetko príslušenstvo - od hodiniek, šperkov a sponiek do vlasov, po zubné protézy, načúvacie prístroje alebo parochňu.

Ako už názov napovedá, postup zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie je založený na pôsobení magnetického poľa a rezonancie atómov a kov môže narušiť magnetické pole, a tým skresliť výsledné obrazy, a v prípade kardiostimulátorov a implantovaných elektronických implantátov môže ovplyvniť činnosť zariadenia. Okrem toho môže narušené magnetické pole nepriaznivo ovplyvniť činnosť drahého tomografu.

Všeobecné odporúčania

Správna príprava na postup vám umožní dosiahnuť pohodlné podmienky počas vyšetrenia a tiež znížiť riziko vystavenia zdravia pacienta. Bez ohľadu na typ tomografu a diagnostikovanú oblasť existuje pre MRI niekoľko základných bodov. Príprava na štúdiu sa obmedzuje na tieto pravidlá:

 • Bezprostredne pred diagnostikou musíte nosiť priestranné a pohodlné oblečenie, v ktorom nie je kovový hardvér. Väčšina kliník poskytuje špeciálny župan na jedno použitie,
 • Mnoho odborníkov odporúča pred zákrokom opláchnuť všetku kozmetiku. Niektoré typy make-upu obsahujú stopové množstvá kovu. Spoľahlivosť výsledkov výskumu však môže mať vplyv aj na ich zanedbateľný obsah,
 • Je prísne zakázané podrobiť sa MRI v prítomnosti piercingov, šperkov a iných kovových doplnkov na tele. To nielen spôsobí poruchu zariadenia, ale môže to tiež poškodiť zdravie,
 • Pred začatím štúdie musíte odborníka upozorniť na prítomnosť permanentných tetovaní na tele. Prítomnosť kovových prvkov v tetovacej farbe môže spôsobiť vážne popáleniny a iné dermatologické problémy,
 • Do liečebnej miestnosti by ste nemali brať mobilný telefón a iné elektronické zariadenia ani plastové bankové karty. Vystavenie magnetu môže spôsobiť vážne poškodenie vašich prístrojov,
 • Pri použití kontrastu alebo anestézie na vyšetrenie je potrebné skontrolovať alergie na zložky podávaného lieku,
 • Pri chronických patológiách vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy, najmä pečene a obličiek, sa musia pred vyšetrením MRI vykonať klinické a biochemické krvné testy, aby sa predišlo možným komplikáciám,
 • Použitie tomografu počas tehotenstva je núdzové diagnostické opatrenie. Napriek tomu, že v súčasnosti neexistujú spoľahlivé údaje o nebezpečenstve magnetických účinkov na plod, môže tento postup viesť k problémom vo vývoji dieťaťa,
 • Vzhľadom na skutočnosť, že táto technika sa vykonáva v obmedzenom priestore, nie je možné vykonať MRI v prítomnosti klaustrofóbie a iných neurologických patológií, ktoré majú podobný klinický obraz,
 • Postup zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie pre deti sa vykonáva v celkovej anestézii a niektorým dospelým pacientom sa odporúča užívať sedatíva vopred.
 • Diagnostického lekára je potrebné vopred upozorniť na prítomnosť protéz, implantátov, ako aj kardiostimulátorov, ktoré sa po vystavení magnetu môžu stať nepoužiteľnými, ako aj spôsobiť srdcový infarkt.

Všetky moderné tomografy sú vybavené hlasovým komunikačným systémom, ktorý vám umožňuje počas postupu udržiavať kontakt s odborníkom. Ak sa pacient počas vyšetrenia zhoršil a tiež zažil silné nepohodlie, musíte o tom okamžite informovať lekára.

V niektorých prípadoch príprava na MRI zahŕňa rádiografiu. Umožňuje vám zistiť prítomnosť kovových fragmentov alebo iných prvkov, ktoré zostali v tele po zranení. Ak je pacient v bezmocnom stave a nie je schopný nahlásiť implantáty alebo protézy zošité do tela, je niekedy potrebný röntgen.

Pred zákrokom musíte pripraviť poistnú zmluvu, odporúčanie na diagnostiku a poskytnúť lekárovi anamnézu, výsledky predbežných testov a štúdií.

Špeciálne školenie

V niektorých prípadoch sa musia dodržať osobitné podmienky, aby boli výsledky štúdie spoľahlivé. Niektoré výnimočné prípady:

 • Pred MRI brucha by ste mali tekutinu a jedlo zlikvidovať 5 hodín pred vyšetrením. Je nevyhnutné, aby žlčník zostal počas skenovania plný. Deň pred zákrokom by ste mali opustiť produkty, ktoré zlepšujú tvorbu plynov - zelenina, sýtené nápoje, mlieko, čierny chlieb, ako aj strukoviny. Mnoho lekárov odporúča, aby ste v štádiu prípravy na vyšetrenie odobrali potrebnú dávku aktívneho uhlia a enzýmových prípravkov, ktoré bránia tvorbe plynov,
 • Na získanie informatívnych výsledkov MRI v diagnostike panvových orgánov je nevyhnutným predpokladom močový mechúr. Aby ste to urobili, nevyprázdňujte ho niekoľko hodín pred diagnostikou a tiež vypite 1 liter vody hodinu pred tomografiou,
 • MRI akejkoľvek časti chrbtice u ľudí a vyvýšeniny u zvierat je najdlhšia procedúra. Je to spôsobené skutočnosťou, že najprv je pacient v horizontálnej polohe a potom sa povrch tomografu umiestni vertikálne. Pred vykonaním počítačovej tomografie tohto oddelenia je vhodné použiť sedatívum, aby sa telo úplne uvoľnilo. Ako sa pripraviť na MRI chrbtice v každom jednotlivom prípade by mal určiť ošetrujúci lekár.

Príprava na MRI je dôležitou podmienkou nielen na získanie informatívnych a spoľahlivých výsledkov, ale aj na prevenciu komplikácií po zákroku. Všetky procedurálne a fyziologické aspekty by mal lekár prediskutovať vo fáze vymenovania tejto metódy. Núdzová tomografia u niektorých pacientov predstavuje určité riziká, a preto je dôležité mať k dispozícii kompletnú ambulantnú kartu, ktorá zaznamenáva prítomnosť alergie na lieky, ako aj skutočnosť, že sa inštaluje implantát, protéza, špendlík na zuby alebo kardiostimulátor.

Tehotenstvo a MRI

Ak ste tehotná, informujte pred vyšetrením svojho lekára. Беременность не является противопоказанием к МРТ, но не совсем ясно какое воздействие оказывает магнитное поле на плод. МРТ не рекомендуют проводить в первые 3 месяца беременности — лучше отложить обследование или выбрать альтернативный метод.

Pin
Send
Share
Send
Send