Užitočné tipy

Ako sa pripraviť na cestu

V kampaniach je veľa stereotypov: námornícke cestoviny s duseným mäsom, staré piesne o ježkovi s dierou v boku, málo rafinované alkoholické nápoje, ako aj brady a svetre. Po prvé, všetko to bolo zle po dlhú dobu a po druhé, je to nedôležité. Dôležité je však to, že táborenie je naopak vaším obvyklým životom. Toto je táborák namiesto sporáka, je to zátoka namiesto sprchy, ospravedlňujeme sa, toto je slnko namiesto lampy. Neexistujú žiadne výmenné kurzy, mobilná komunikácia, správy a hypotéky, je tu však batoh a stan. Je to kontrast, ktorý robí z cesty skvelú dovolenku, nečakaný spôsob, ako sa úplne odpojiť od sveta. Pridajte k tomu veľa subjektívnych dojmov: krása (hory sú hory), prekonanie seba, potešenie z rozhovoru s ľuďmi, s ktorými by ste sa nikdy nestretli inak, a dokonca aj nové chuťové pocity. Z tohto dôvodu musíme ísť na túru.

Spôsob zaobchádzania s túrami závisí od obsahu batohu.
Aby ste netrpeli pri chôdzi, vezmite si batoh s tvrdým chrbtom a nie príliš úzkymi / širokými remienkami. Pokiaľ ide o oblečenie, je dôležité, aby neobmedzovala pohyby a aby topila - aby si neutierala nohy.
Snažte sa počas kempingu navlhčiť. Predtým turisti chodili s plátnom, vážili jeden a pol kilogramu a zaberali veľa miesta. Teraz je všetko iné: oblečenie je pokryté špeciálnou vrstvou (membránou), ktorá neprepúšťa vodu a „dýcha“ - uvoľňuje pot. Membrána sa používa napríklad v lyžiarskom oblečení.
Ak chcete vyzerať technologicky vyspelo a nezmoknúť, potom si kúpte odev s indexom membrány 10 000 - v takejto bunde môžete stáť pod vodopádom.
Pre začiatočníkov je vhodná krátka pláštenka (z obchodu „všetko pre 50“, „Decathlon“ alebo „Sportmaster“) alebo plastový oblek z obchodu pre poľovníkov.
Z topánok si zober topánky. Ak nechcete minúť asi 10 000 rubľov, nahraďte ich teniskami tvrdou podrážkou a ľahkou podšívkou.
Treťou úlohou turistov nie je zmrazenie. Vezmite si termo prádlo, fleece, teplé ponožky a sako.
Tepelné spodné prádlo a ponožky pomôžu udržať sa v noci v spacáku v teple. Fleecová bunda vyrobená z Polartec tkaniny s hustotou 200 a vyššou chráni pred chladom počas zastavenia a spodné bundy sa v noci zahrejú ohňom a pôsobia ako vankúše. Nezabudnite na teplý klobúk.
Pri výbere spacáku požiadajte o radu inštruktora alebo koordinátora turistického klubu a hľadajte nocľahy nad lesnou zónou - sú chladnejšie. Neberte si spacák, ktorý ležal na medziposchodí alebo ktorý je priateľ na zapožičanie - začnite od charakteristík. Ak vám nikto neodporučí nič zrozumiteľné, vezmite spacák s pohodlnou teplotou -5: v tom nezmrazíte.
Počas cesty budete potrebovať lyžicu, misku a hrnček - pľúca, ktoré sa ľahko umývajú a vydržia vysoké teploty. Make-up - šampóny, zubné pasty - berte do malých nádob, aby ste si na cestu neznášali ďalšie gramy.
Hneď ako idete na kemp, požiadajte svojich priateľov, aby vám požičali vybavenie. Nemá zmysel kupovať trekové topánky kvôli jednej ceste, hoci vaši priatelia možno urobili takú chybu a dajú vám topánky na „šoférovanie“. Platí to pre všetky položky na zozname - batoh aj misa.
Vo veľkých mestách sa vybavenie prenajíma. Ak sa chystáte na prvý výlet do kempu a nie ste si istí, či je pre vás tento typ dovolenky vhodný, je lepšie si pri kúpe batohu zaplatiť za nájom tisíc rubľov ako sedemtisíc. Po ceste môžete zariadenie predať na Avito.
Escape Tour prenajíma batohy a spacáky.

 1. Batoh. Pohodlné, s objemom 70 litrov.
 2. Spací vak s pohodlnou teplotou asi -5 ° C
 3. Pokrývky hlavy (najmenej dve sady: svetlo zo slnka, teplá čiapka na večer).
 4. Bunda je chránená pred vetrom a vlhkosťou (výhodne membrána so indikátormi väčšími ako 5 000 mm alebo nefúkadlom + pláštenka).
 5. Teplá bunda (kompaktný obláčik alebo ľahký syntetický zimovod)
 6. Bunda je teplá (fleece polartec 200 alebo 300, alebo softshell)
 7. Termoprádlo (alebo akékoľvek iné spodné prádlo)
 8. Nohavice dva páry (vetruvzdorné + nepremokavé)
 9. Turistické topánky (alebo topánky s vložkou)
 10. Druhé topánky (ľahké, do tábora) - sandále, tenisky, papuče
 11. Rukavice (teplé + domácnosť)
 12. Trekingové palice (dobré veci, skvelé na uľahčenie zaťaženia chrbta, ktorý ide vo dvojiciach, dostatok súpravy pre dvoch). Niektorí nahradia prvú palicu, s ktorou sa stretnú.
 13. Ponožky (zo všetkých pruhov, nevyhnutne teplé!)
 14. slnečné okuliare
 15. Svetlomet, pokiaľ možno
 16. Sedadlo, varná doska, mínus - veľa mien, jedna esencia - kúsok plastu, ktorý na ňom počas prestávok sedí
 17. Cestovná podložka
 18. Osobná kozmetika v malých nádobách
 19. Toaletný papier
 20. Elastické obväzy
 21. Sada riadu - hlboká misa, pohár, lyžica. Všetko je ľahké.

Na turistických miestach nájdete dve klasické výrazy: „Každý zdravý človek sa môže zúčastniť na tomto výlete“ a „zvážiť, či ste pripravení, stačí bežať tri kilometre, sedieť 30-krát a chodiť po protokole stredného priemeru“. Nie je to tak.
Na výlet na vás čakajú tri typy nezvyčajnej fyzickej aktivity: prvá je chôdza a budete musieť veľa chodiť. Druhým je batoh s hmotnosťou najmenej 12 kilogramov. Tretie sú zostupy a výstupy, na ktoré telo nie je zvyknuté.
Štart s rozvojom vytrvalosti - beh, plávanie, jazda na bicykli. Malo by sa to robiť pomaly, bez premýšľania o rýchlosti a vzdialenosti za deň. Potom na ceste nezažijete časté problémy začiatočníkov: zrýchlený pulz a dýchavičnosť.
Správne zaistený batoh prenáša všetku svoju váhu na boky, takže v drepe a choďte hore a dole po schodoch.

Skupina cestuje od 7 do 20 kilometrov denne, zvyčajne okolo 15. Každú pol hodinu (niekedy menej často, niekedy častejšie) zabezpečíme zastavenie na 10 minút. Ak je to ťažké, spomalíme a vyložíme batoh. Kempovanie je kolektívna záležitosť a naším cieľom je dostať sa na parkovisko ako skupina.

Na výletoch plánujeme stravovanie tak, aby turisti dostávali viac kalórií pred náročnými pešími dňami, pričom sa neunaví monotónnosťou ponuky.
Na raňajky jeme obilniny a müsli varené v sušenom mlieku. Aby sme ušetrili čas, obed vysúšame bez ohňa a bez varenia, preto krájame syr a masť. Večera je opäť plná, s ohňom - ​​cestoviny, ucho, šošovica, polievky. Pri prehliadke Escape Tour niekedy experimentujeme a do ponuky pridávame nové pokrmy. Dusené mäso sme z ponuky odstránili, pretože je ťažké a nie vždy vysokej kvality a nahradilo ho klobásou.
A na raňajky, obedy a večere jeme sladkosti: kozinaki, halva, sušienky.
Každý turista dostáva suché jedlo: sladkosti, sušené slivky, sušené marhule, orechy. Dávky sa zvyčajne konzumujú v prvých dňoch, ale je možné ich zlikvidovať podľa vlastnej vôle.
Rozdeľujeme jedlo medzi turistov rovnomerne podľa hmotnosti a obsahu, aby turisti postupne odľahčovali svoje batohy. Pri sedemdňovej ceste sa osobe podajú 2 kilogramy jedla, dvakrát toľko. Závisí to aj od veľkosti skupiny - čím viac ľudí, tým menej bude musieť mať konkrétny turista.

Vegetariáni jedia to, čo jedia iní turisti, iba bez mäsa. Mäso sa pridáva do kempingových jedál na poslednú chvíľu, takže vegetariáni dostanú svoj podiel ako prvý.
Ak nejete tepelne ošetrené jedlo, jediným spôsobom, ako sa zúčastniť cesty, je kúpiť a previesť si jedlo. Na výlete do jazier Shavlinsky a do údolia Maashi v roku 2016 turista niesol ďalší batoh s jedlom, ktorý vážil osem kilogramov.

Divoké zvieratá nemajú radi ľudí. Nie sú pohodlné na miestach, kde ľudia chodia, nemajú radi vôňu a hluk. Počas storočí v susedstve si zvieratá uvedomili, že stretnutie s človekom nie je vždy zábavné dobrodružstvo.
Medvede však niekedy útočia na človeka. Takéto situácie vznikajú spravidla v dôsledku zavinenia samotných turistov, ktorí sa snažia zviera liečiť. Ak má medveď predstavu, že človek je jeho konkurentom v strave, zaútočí.
Ak urobíte oheň, vydáte hluk, nesnažíte sa nasávať alebo fotografovať medveďa, nestane sa nič zlé.
Ideme pešo po rozvinutých trasách - často sú turisti, čo znamená, že sa tu medvede snažia neobjaviť.

Situácia s kliešťami je opak - radi sa nachádzajú tam, kde je veľa ľudí a zvierat. Sedia v tráve pri dedinách, čakajú na chodcov okolo chodcov. Ale napríklad v Altaji už nie sú v horách - neprežijú nad jeden a pol tisíc metrov. - Ak idete na úpätie Belukhy, najnebezpečnejším miestom je Tungur, dedina, kde sa začína túra.
Vakcinujte sa proti encefalitíde. Bude to trvať mesiac - dve injekcie s frekvenciou 14 dní a po dvoch týždňoch už môžete ísť do nebezpečnej oblasti.

V našej lekárničke sú najdôležitejšie lieky a lieky. Pomôžeme s malátnosťou (paracetamol, Teraflu), modrinami a ranami (jód, vata, obväz, omietka, peroxid vodíka, gél rýchlo, bepantén), otravou (aktívne uhlie, smecta). Len pre prípad, že s sebou vezmeme nitrocor, lepidlo bf, analgin.
Berte so sebou lieky, ktoré sú špecifické pre vás a nie sú uvedené vyššie, ale neužívajte príliš veľa

Nemôžeme povedať, že turistika je absolútne bezpečná - v nich sa deje všetko, čo je ťažké predvídať vopred. Môžeme prijať iba všetky možné opatrenia, aby bol výlet bez zranení, a ak sa tak stane, situácia sa vyrieši najlepším spôsobom.
Vyhlasujeme skupiny na ministerstve pre mimoriadne situácie, upozorňujeme na cestu, čas odchodu a návratu. Ak sa nevrátime do stanoveného času, začnú nás hľadať. V skutočnosti je to pravdepodobnejšie akcia na predstavenie - v zložitej situácii sa skontaktujeme s ministerstvom mimoriadnych udalostí. Poznáme všetky komunikačné body na trasách (kde telefón zachytí), poznáme telefóny miestnych obyvateľov, ktorí môžu prísť autom alebo koňom, vieme, kde sú najbližšie záchranné stanice. Na každej ceste do nášho turistického klubu sú takmer vždy dvaja inštruktori. Ak je to potrebné, môžeme skupinu rozdeliť.

Príbeh života. V kampani v roku 2016 sme museli najprv skupinu rozdeliť a potom ju vrátiť späť a vziať ju na UAZ z poľovníckej chaty. S určitými výhradami môžeme povedať, že sme sa s touto situáciou vyrovnali - a aj keď cesta ako taká nefungovala, všetci turisti sa dostali na základňu, a to je najdôležitejšia vec. Prečítajte si viac o tejto situácii v správe Sergei Kinga.

Aby nedošlo k zraneniu, turista by mal počúvať rady inštruktora. V podmienkach tábora existuje veľa spôsobov, ako sa zraniť - napríklad ťahanie svalov, hádzanie batohu na chrbát alebo zastrčenie nohy, zakopnutie o veľké kamene. Preto si vypočujte briefing.
Ak máte bolesti, bez ohľadu na to, aké bezvýznamné sa vám môže zranenie zdať, povedzte to inštruktorovi. A nelimitujte sa.

Ďalší. Na jednom z výletov si turisti trepal nohy baretami. Skupina založila tábor a pripravila sa na večeru, keď prišiel do ohňa s pochvou v ruke, na ktorej sa jasne prejavil odtlačok jeho zubov. Ukázalo sa, že na svoje kôry jednoducho nalial jód a aby mu nekričal, pritlačil si nôž do úst. A vankúš s Levomekolom bolo potrebné vytvoriť úplne bezbolestne.
Na inej ceste bolo všetko ešte horšie: turista vo veku na samom začiatku cesty mal pocit, že zvyšuje tlak a nikomu to nepovedal - začal brať tabletky, aby znížil tlak. Zašiel príliš ďaleko a musel byť evakuovaný z trasy koňom - ​​nemohol ďalej ísť. Všetko dopadlo, ale v oboch prípadoch by bolo lepšie pre všetkých, keby boli inštruktori vedia.

Kúpili sme trojité kempy Red Fox Challenger. Stany s hmotnosťou 3100 gramov a sú účelne rozdelené do troch častí rovnakej hmotnosti - vnútorný stan, vonkajší stan a oblúky s kolíkmi. Pohodlné prenášanie, pohodlné zdieľanie, príjemné spanie. Samozrejme si môžete vziať so sebou svoj stan a využiť ho - len nás vopred upozornite.

Naše stany sa vyznačujú kapacitou vnútornej časti aj predsiene - priestorov pri vchode do stanu, uzavretých markízou na vrchu. Sú určené na uloženie batohov. Keďže sú stany trojlôžkové, budete spať s ďalšími dvoma turistami, ak pôjdete kemping sám. Dostatok priestoru - ľahko sa zmestia štyri.

Naozaj neexistuje duša a voda je studená. Najlepším spôsobom, ako sa umyť, je vtiahnuť vodu do hrnca a uvariť ju na hranici. Zriedka ideme celý deň, takže je takmer vždy možné vyhradiť pár hodín na podmienečnú sprchu. Ale jedna podmienka - sami zbierate palivové drevo pre svoje cvičenie.

Na mnohých našich trasách (hlavne na Altaji) sú po ceste celkom slušné kúpele. Napríklad na ceste na úpätie Belukhy cez jazero Kucherlinsky môžete počuť „ľahkou parou“ až štyrikrát.

Pri kampani spálite všetky hygienické potreby s výnimkou toaletného papiera - pekne sa rozkladá. Vlhké obrúsky a vlhký toaletný papier (to sa stáva niekedy!) Mali by sa však vznietiť.

Trvanie a počet najazdených kilometrov

Zistite, koľko dní bude vaša cesta trvať. Podrobnosti trasy a rýchlosť, s ktorou budete musieť ísť, budú závisieť od toho.

Zároveň musíte správne vypočítať svoju silu: je dôležité pochopiť, koľko kilometrov za deň môžete prekonať, ak sa pohybujete rýchlosťou, ktorá je pre vás pohodlná.

Môžete ísť od pravého opaku: najprv sa rozhodnite, čo chcete vidieť, a potom určte, koľko dní budete potrebovať.

Charakteristiky krajiny a poveternostné podmienky

Charakteristiky krajiny - to nie sú len hory, lesy a rieky, ale aj nečistoty, piesky, „voľné“ (malé kamienky lietajúce zospodu nôh), močiare a podobne. To všetko je výrazne vyčerpávajúce, aj keď nemusíte nikam liezť. Dážď a nárazy vetra si tiež vyžadujú čas a energiu.

Rýchlosť pohybu je tiež ovplyvnená hmotnosťou batohu a dobou odpočinku medzi prechodmi. Stojí za zváženie, že v prvých dňoch je zvyčajne ťažšie ísť ako vtedy, keď sa rozptýlíte a zvyknete si na to.

Určite povedať, koľko kilometrov denne môže začiatočník prekonať, nie je také jednoduché: všetko je veľmi subjektívne. Ale v žiadnom prípade by ste sa nemali okamžite vydávať na dlhé túry s ťažkými prekážkami. Ak máte normálnu fyzickú podobu, môžete začať s meranou chôdzou maximálne 15 kilometrov za deň s postupným nárastom maximálne 1 000 metrov. Trasu bez výškových rozdielov je možné zväčšiť na 20 kilometrov.

Ak nie ste pripravení sami určiť všetky tieto parametre, je lepšie obrátiť sa na cestovné kancelárie, ktoré organizujú výlety - najčastejšie sú to zájazdy rôznej náročnosti.

Môžete sa prihlásiť na jednu z navrhovaných trás - organizátori už pre vás vypočítali všetko, zostáva len na rozhodnutí, či vám to vyhovuje. Získate tak skúsenosti a predstavu o svojich schopnostiach.

Vytvorte trasu

Tí, ktorí sa sami rozhodnú pre trasu, by mali mať možnosť prečítať si mapu (ako aj používať kompas a GPS-navigátor). Je to potrebné, aj keď kráčate s niekým, kto dobre pozná oblasť: ak ste pozadu alebo ste stratili, je dôležité, aby ste si našli vlastnú cestu. Navigátor GPS tiež nie je všeliekom: môže sa zlomiť alebo vybiť.

Musíte si vopred určiť rozvrh na každý deň vopred: je dôležité vedieť aspoň to, čo presne na vás čaká, aby ste minimalizovali nepredvídané okolnosti a správne vypočítali svoju silu.

Identifikácia trasových bodov

Rozhodnite sa, ktoré atrakcie chcete vidieť, a zmerajte vzdialenosti, ktoré na mape dosiahnete. Pri určovaní najazdených kilometrov nezabudnite, že na mape sa vyskytla chyba: nezohľadňujú sa v nej všetky jemnosti terénu. Čísla, ktoré získate pri meraniach, by mali byť v skutočnosti o niečo väčšie: zvýšte ich najmenej o 10 - 15%.

Vyberte si miesto na spanie

Ak vaša cesta trvá dlhšie ako jeden deň, vopred si premyslite, kde a ako strávite noc. Môžete mať nasledujúce možnosti:

 1. Hotel alebo prístrešok, ak sa stretnú v ceste. Skontrolujte, čo je vopred zahrnuté v cene.
 2. Kempovanie - táto možnosť poskytuje miesto pre váš stan alebo bungalov. K dispozícii je ďalšie vybavenie, ako je kuchyňa, sprcha, obchod s potravinami. Zistite, čo je a za čo budete musieť platiť.
 3. Táborisko. Prípadne ju možno rozdeliť podľa automobilov, na ktoré ste prišli (napríklad, ak ide o okružnú cestu - obchádzanie územia a návrat do východiskového bodu). V takom prípade musíte nájsť miesto, kam môžete prevážať.

Samotný tábor by mal byť usporiadaný:

 • v suchom a vetru vzdornom priestore (nie na otvorenom priestranstve),
 • na mieste bez kameňov, ktoré vyčnievajú z koreňov a uzlov,
 • s ochranou proti dažďu:
  • na rovnom povrchu, ak dobre absorbuje vodu alebo na miernom svahu alebo malej vyvýšenine, takže voda steká dole (ľahnite si hlavou hore, aby nedošlo k zvýšeniu prietoku krvi),
  • nie v úzkych priepastiach, priehlbinách alebo priamo pod kopcom (tam sa nachádzajú hlboké kaluže a povodne)
  • nie príliš ďaleko od zdroja vody, ale tiež nie priamo pri rybníku (keď prší, môže opustiť brehy a okrem toho vždy existuje viac nepríjemného hmyzu),
 • nie v údolí (bude hmla a stredy), ale nie príliš vysoko, aby počas búrky nezasiahlo blesky,
 • neďaleko zdroja palivového dreva, ale zároveň v bezpečnej vzdialenosti od suchých stromov, ktoré môžu spadnúť z vetra.

Zvážte veľkosť a počet stanov - oblasť by mala byť dostatočne veľká, aby sa zmestili.

Не лишним будет также выяснить заранее, не опасно ли ставить палатку в точке, которую вы выбрали, —например, из-за диких животных или вероятности горных обвалов и камнепадов.

Во всех случаях, когда вы сами организуете место ночёвки, не забудьте подготовить:

 • палатку, учитывая особенности ландшафта,
 • spacák, ktorý vydrží teploty, ktoré na vás čakajú (výrobcovia zvyčajne uvádzajú teplotný rozsah, pre ktorý je produkt odporúčaný),
 • cestovná pena alebo matrac pod taškou,
 • ak je to potrebné, teplé / vymeniteľné oblečenie na večer a noc.

Vytvorte plán zálohovania

Ak je na trase obtiažny terén (lesy s vetrovkami, horskými priesmykmi, potokmi a riekami atď.), Zamyslite sa vopred o náhradných riešeniach: čo keď nemôžete prekonať prekážky? Označte miesta, kde môžete skrátiť vzdialenosť v prípade, že niekde ostanete alebo sa niečo pokazí: noc by vás nemala chytiť tam, kde nemôžete založiť tábor.

Premýšľajte o nepredvídaných situáciách

Uistite sa, že viete, ako sa v prípade potreby musíte bezodkladne dostať z trasy. Označte miesta, kam pôjdete okolo miest alebo osád. Skontrolujte, či sú na ceste núdzové kontaktné body, a označte najbližšie. Pokúste sa pamätať na živé orientačné body, ktoré vám pomôžu vrátiť sa do východiskového bodu, ak sa stratíte.

Pozrite si predpoveď počasia

Veľa záleží na tom, aké počasie vás čaká na túre:

 • koľko vody by sa malo odobrať - čím tepleji, tým viac je potrebné
 • ako sa obliecť a obliecť
 • ktorý opaľovací krém si vybrať
 • ako sa pripraviť na noc
 • Vyžaduje sa ochrana pred dažďom?

Dážď na túru nie je len špeciálne oblečenie, ale aj opatrnosť pri plánovaní trasy. Nemá zmysel napríklad ísť cez koryta rieky alebo ľahko zaplavené oblasti. Všetko záleží na území a trvaní dažďov. Minimálne riskujete navlhčenie a zaplavenie vašich vecí. Existujú však vážnejšie nebezpečenstvá: V roku 2018 bolo zabitých desať ľudí, ktorí sa zúčastnili kampane v rámci predvojnového výcvikového programu.

Nezabudnite vidieť predpoveď nielen na deň, ale aj na noc: teplotný rozdiel môže byť dosť prudký.

Zhromaždite všetko, čo potrebujete

Tu je to, čo sa musíte pripraviť na cestu:

 • Vysoko kvalitný turistický batoh.
 • Voda. Je veľmi dôležité, aby to stačilo: je lepšie vziať o niečo viac, ako je potrebné, ako dostať sa do situácie, keď sa skončila v predstihu. Pijeme nielen vodu, ale tiež si umývame rany a pripravujeme na to jedlo. Je vhodné nosiť ho buď vo fľaši (banke) s perom alebo v hydratátore - špeciálny nepremokavý vak s trubičkou (bude ležať v batohu a trubica bude vytiahnutá a pripevnená k popruhu batohu).
 • Jedlo. Ten, ktorý na túre nebude zlý, a ktorý sa ľahko varí. Zvyčajne berú orechy, sušené ovocie, konzervované potraviny, obilniny, čokoládu, tvrdý syr, trhané, sušienky, lízanky a podobne. Ak zoberiete niečo rýchlo sa kaziace, najskôr ho zjedzte.
 • Zápasy, ľahšie. Ak máte podozrenie, že sa môže vyskytnúť problém s palivom (dážď, skalnatý, hornatý terén atď.), Zoberte ho (ak je to možné, palivové drevo alebo plynový horák).
 • Čelenka. Chráni nielen pred slnkom, ale aj pred hmyzom, ako sú kliešte.
 • Opaľovací krém. Aj keď slnko nie je agresívne, oplatí sa chrániť pokožku, ak ste jej dlhodobo vystavení.
 • Slnečné okuliare.
 • Krém na komáre a kliešte, ak je to potrebné (napríklad na prechádzku lesom).
 • Výrobky osobnej hygieny.
 • Stan, spacák a pena / matrac.
 • Turistické palice. Existujú výhody a nevýhody ich použitia, ale v niektorých prípadoch môžu byť veľmi užitočné.
 • Baterka.
 • Plynový horák a kempingový riad (ak je to potrebné a možné nosiť) alebo termoska.
 • Utierky (suché a mokré hygienické) a čistiace tekutiny na ruky.
 • Kompasová a papierová mapa. Nebudú zbytočné, aj keď je k dispozícii GPS navigátor napájaný z batérie - čo keď zariadenie zlyhá?
 • Hatchet. Zobrať alebo nezobrať - samozrejme, záleží na situácii. Môže byť užitočné napríklad na prípravu palivového dreva.
 • Silné lano. Nikdy nevieš, kde to môže byť užitočné.
 • Mirror. Ak je to potrebné, môžu dostať signály.
 • Fotoaparát s nabitými batériami. Ak ste si istí, že to nebude zasahovať.
 • Pauerbank. Pred odchodom nezabudnite nabiť batériu a telefón.

Život hack: aby sa telefón nevybíjal príliš rýchlo, uveďte ho do režimu v lietadle.

Premýšľajte nad tým, čo máte robiť a čo môžete nechať doma, v závislosti od vlastností vašej cesty. Nezabudnite, že toto všetko musíte znášať sami. Môžete sa dokonca pokúsiť zabaliť batoh v predstihu a chvíľu s ním chodiť, aby ste sa uistili, že nie je príliš ťažký.

Správne sa obliekajte

Vyberáme si pohodlné oblečenie, ktoré nikde netlačí ani neotiera. Malo by byť ľahké obliecť sa a vzlietnuť. Za zmienku stojí pravidlo troch vrstiev: spodná bielizeň odstraňuje vlhkosť z nej - oblečenie na teplo a najvyššiu vrstvu - na ochranu pred dažďom a vetrom.

Topánky by mali byť pohodlné a odolné. Nemali by ste nosiť ľahké mestské tenisky: môžu sa zlomiť a celú cestu idete naboso (zďaleka nie je možné sa okamžite dostať z tejto trasy). Je lepšie si vybrať buď špeciálne turistické topánky alebo sandále, alebo dobré sledovacie topánky. Sú silnejší, lepšie dýchajú a držia si nohu, podošva toľko nekĺzava. Môžete si vybrať vodotesné možnosti, ktoré tiež znižujú množstvo piesku a okruhliakov padajúcich do topánok.

Na dlhej túre je dobré používať špeciálne sledovacie ponožky - môžete si vziať aj niekoľko párov naraz (dve alebo tri). Existujú rôzne typy pre rôzne podmienky. Pevnejšie uchopia nohu, odstránia vlhkosť a lepšie dýchajú. Profesionáli neodporúčajú nosiť bavlnené ponožky - ľahko sa krčia a pošúchajú si nohy. Najlepšie je nechať ich cez noc.

Zamyslite sa nad bezpečnosťou

 1. Nezabudnite si zostaviť lekárničku. V niektorých lekárňach sa predávajú hotové. Ak ho budete zbierať sami, nezabudnite uviesť všetky potrebné lieky:
  • lieky proti bolesti,
  • otravy drogami,
  • antipyretiká,
  • antispasmodické lieky
  • antialergické lieky
  • antiseptiká,
  • obväzy, vata, omietky, elastický obväz,
  • Zelenka,
  • lieky, ktoré potrebujete zo zdravotných dôvodov.
 2. Ak pôjdete do lesa, bude užitočné zoznámiť sa so zoznamom jedovatých húb a zistiť, ako vyzerajú. Patria sem napríklad bledá muchotrávka, páchnuce agaric, lemovaná galerína a mnoho ďalších. Venujte pozornosť aj nebezpečným dvojitým hubám, ktoré sú veľmi podobné niektorým jedlým. Túto tému môžete študovať podrobnejšie, napríklad v knihe „Nejedlé, jedovaté a halucinogénne huby“. Príručka-atlas “Michail Vishnevsky.
 3. Opýtajte sa, aké rastliny môžu byť použité na jedlo. Nie je zbytočné čítať knihu „Liečivé, jedovaté a škodlivé rastliny“ od Olega Zhurbu a Michail Dmitrievovej.
 4. Pri stretnutí s divými zvieratami určite nezabudnite.
 5. Ak sa trasa nachádza v ťažko dostupných oblastiach, informujte ministerstvo pre mimoriadne situácie: nie sú to iba hory, lesy a jaskyne, ale aj málo navštevované územia vzdialené od civilizácie, kde neexistuje mobilná komunikácia. Toto musí byť vykonané najmenej 10 dní pred začiatkom cesty. Nie je potrebné predkladať takúto žiadosť, ale pre vašu bezpečnosť to nezabudnite. Presné pokyny na zaregistrovanie vašej cesty vám poskytne služba. Viac informácií nájdete aj na webovej stránke ministerstva pre mimoriadne situácie. O registrácii turistických skupín na ministerstve pre núdzové situácie v Rusku, zodpovednosti a záchrane turistov v rozhovore pre IA TASS.

Nie je zbytočné informovať príbuzných a priateľov o tom, kde máte v pláne. Poskytnite im cestovný plán s dátumami a súradnicami, telefónnymi číslami ostatných účastníkov kampane. Na objasnenie polohy si dohodnite komunikačný čas.

Dozviete sa hodiny prežitia

Ak sa počas cesty niečo pokazí, budete potrebovať zručnosti na prežitie počas čakania na pomoc. Bolo by pekné sa učiť vopred:

 • Oheň bez zápaliek. Možnosť: Zaostrujte slnečné svetlo na akékoľvek vypuklé sklo, napríklad na dno fľaše alebo dokonca plastovú fľašu s vodou.
 • Vytvorte si miesto na prenocovanie z improvizovaných materiálov. Variant: urobte chalupu z dlhých vetiev a tyčiniek (môžete ich oprieť, napríklad o kmeň padlého stromu) a pevne ich zakryť listami, kefami a všetkým ostatným, ktoré nájdete v lesnej podstielke (musíte prekrývať materiál). Čím pevnejšie je, tým lepšie bude strecha zadržiavať vodu.
 • Orientujte sa v lese. Naučte sa nielen používať kompas, ale aj určovať smer slnka, hviezd a vetra.
 • Dostať vodu. Napríklad z rastlín: naplňte vrece vetvami a nechajte tri štvrtiny (nezabudnite si vybrať jedovatý exemplár) a položte ho na slnko. Rastlina uvoľní vlhkosť, ktorá sa zhromaždí vo vrecku.
 • Pritiahnite pozornosť, ak ste stratení a hľadáte vás. Existujú špeciálne signály núdze, napríklad tri ohňa umiestnené v tvare trojuholníka alebo jeden veľmi veľký a jasný. Existuje mnoho ďalších postáv, ktoré by bolo užitočné naučiť sa a učiť sa.

O tom a oveľa viac sa dočítate napríklad v nasledujúcich knihách:

 • Život vo voľnej prírode od Bear Grylls.
 • "Metódy autonómneho prežitia človeka v prírode", editoval Leonid Michajlov.
 • „Ruský štýl prežitia. Ako zostať nažive v lese sám “Michail Didenko.

Zhromažďovanie správnych vecí

Túra samozrejme nie je možná bez batohu. Najlepšie je, aby bol odolný a priestranný, pretože bude potrebných veľa vecí. To by mali byť najdôležitejšie veci, pretože ťažká batožina spôsobí ďalšie zaťaženie tela.

Musíte byť pripravení na akékoľvek počasie. Najmä môže na ceste pršať. Aby ste sa ochránili pred dažďom, mali by ste si priniesť dáždnik alebo nepremokavý odev s kapucňou. Jedna vec je lepšia, pretože veľa vecí je dodatočnou záťažou.

Ak máte výlet s prenocovaním, určite si musíte vziať spacák so sebou. Potrebujete jeden stan pre päť ľudí. Ak je viac ľudí, malo by ich byť viac.

Určite sa oplatí zobrať so sebou lekárničku. Túto zodpovednosť môžete priradiť niekomu samotnému, aby ste ušetrili miesto v batohoch. Ak má jeden z chlapcov chronické ochorenie, ktoré zahŕňa užívanie konkrétnych liekov, musí si vziať lieky so sebou.

V lekárničke musí byť:

 • obväz
 • turniket,
 • Lepiace omietky
 • bavlnená vlna
 • pinzety,
 • jód, zelenka,
 • alkohol,
 • hemostatiká
 • antipyretické lieky
 • lieky proti bolesti,
 • alergické lieky,
 • preháňadlo,
 • antibiotiká,
 • nitroglycerín,
 • repelenty proti hmyzu.

Očkovanie proti kliešťom sa najlepšie vykonáva vopred, najmä preto, že existujú všetky možnosti. Je lepšie brať so sebou kozmetiku - je to zbytočné.

Povinná súprava obsahuje tieto produkty:

 • nádoby na jedlo, na varenie,
 • vidlica,
 • lyžica,
 • nôž
 • uterák
 • mydlo,
 • zubná pasta a kefka
 • niekoľko kotúčov toaletného papiera,
 • vlákno, ihla,
 • baterka,
 • pas.

Kvapalinu na umývanie riadu by mal užívať niekto sám.

Zber potravín

Pred zberom potravín by ste sa mali rozhodnúť, ako dlho bude cesta trvať. V závislosti od toho sa počíta určité množstvo jedla. Je lepšie brať výrobky, ktoré sa nedajú rýchlo kaziť, ale prvýkrát je možné brať trochu skaze. Medzi potraviny, ktoré sa nedajú rýchlo kaziť, sú konzervy, sušienky, sušené ovocie. Potrebujete soľ a cukor v samostatných nádobách.

Ak na ceste urobíte oheň, je lepšie neberať palivové drevo (sú ťažké), ale namiesto padlých konárov stavať oheň. A preto si musíte vziať zápasy s vami. Mali by ste brať aj staré noviny, suché čipy, aby horel horiaci oheň lepšie.

Všetky výrobky, najmä výrobky rýchlo sa kaziace, musia byť zapečatené v plastu. Predtým by sa mali umyť v predstihu, aby na mieste nemyli odpadovú vodu. Z jedla je lepšie brať obilniny, cestoviny, prísady do polievky. Môžete chytiť ryby na mieste a urobiť z toho ucho. Z nápojov musíte priniesť čaj, kávu, kakao. Je lepšie brať mlieko v suchej forme. Na zákusok si môžete vziať niekoľko čokolád, sušienok alebo oblátok.

V prípade, že hlad po ceste zostane na ceste, musíte si vziať so sebou napríklad vrece orechov alebo balík cookies.

Voda je vždy potrebná, preto by sa mala brať čo najviac. Aspoň jeden liter na osobu, ak cesta trvá hodinu. A všetko, čo vyžaduje pranie, by sa malo prať doma.

Výber správneho oblečenia a obuvi

Oblečenie a obuv by mali byť atletické, uzavreté a mimoriadne pohodlné na nosenie. Je lepšie, keď boli tenisky nepremokavé. Na turistiku sú k dispozícii špeciálne turistické topánky.

Oblečenie by malo pokrývať čo najviac oblasti tela, aby nedošlo k vyzdvihnutiu kliešťov. Nohavice by sa mali pohodlne zmestiť. Medzi nimi by nemal byť priestor, kde by sa mohol plaziť hmyz. Je potrebné si uvedomiť, že kliešte sa aktivujú v apríli a do júna sú takmer preč.

Na ceste budete musieť prekonať mnoho prírodných prekážok: hory, lesné porasty, kamene. Najlepšie je obliecť si gumové čižmy, pretože pozdĺž cesty môžu byť rybníky a zaplavené oblasti.

Musíte si so sebou priniesť tieto druhy odevov:

 • extra nohavice
 • vymeniteľné tričká, košele,
 • spacia súprava
 • čelenka
 • súprava ponožiek,
 • bielizeň.

Čím tenšie je oblečenie - tým viac sa dá vziať, aby sa vytvoril priestor pre ďalšie, potrebnejšie veci. Pokrývky hlavy sa vyberajú v závislosti od ročného obdobia. V lete si môžete vziať panamský klobúk, na jeseň - teplý klobúk. Za chladného leta by ste si mali vziať aj teplý pletený klobúk. Ak je slnečné počasie, slnečné okuliare nebudú bolieť. V lete je stále vhodné na telo nanášať opaľovací krém.

Ak je v oblasti, kde dôjde k zastaveniu zastavenia, veľa komárov, bolo by dobré vziať si bielizeň s vami - tieto hmyzy odstraňujú.

Vezmite si so sebou odnímateľnú obuv, pretože na cestách sa môže stať čokoľvek.

Čo robiť v prípade straty

Aby ste sa na ceste nestratili, mali by ste sa o také zariadenie, ako je kompas a navigátor GPRS, vopred postarať. A tiež upozorniť všetkých blízkych na kampaň, ako aj na cestu akcie. Toto je obzvlášť dôležité v prípade oneskorenia v ceste a prerušenia spojenia. Ak sa očakáva oneskorenie, je najlepšie o tom okamžite informovať príbuzných, aby sa nemuseli báť.

Musíte starostlivo preštudovať mapu oblasti. Pamätajte, čo je na severe, juhu, východe a západe.

A ak sa kampaň uskutoční ďaleko od obývaných miest, odporúča sa zaregistrovať sa vopred na ministerstve pre mimoriadne situácie. Ak to chcete urobiť, dva týždne pred odchodom na trase, choďte na príslušné oddelenie a zanechajte žiadosť. Radšej to nechajte vodcovi tímu.

Ak sa napriek tomu skupina stratila v neznámej oblasti, mala by sa riadiť prírodnými znakmi. Takže si musíte pamätať zo školských osnov, že lišajníky rastú v severnej časti oblasti. Najdlhšie vetvy stromu smerujú na juh.

Pozrite si video: Byť pripravený na príležitosti znamená pripraviť cestu Pánovi (Február 2020).