Užitočné tipy

Ako otvoriť svoju vlastnú značku oblečenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Tvorcovia značky Oh, povedal som, ako si vyrobiť vlastnú značku oblečenia v Rusku

6. mája tvorcovia značkyÓ môjNadia Stasová a Sergey Kovelenov usporiadali majstrovskú triedu v Petrohrade, kde na príklade svojej vlastnej značkyÓ, moje úplety!povedal, ako si vyrobiť svoju vlastnú značku oblečenia v Rusku. Pozrite sa na mňa zverejňuje prepis majstrovskej triedy.

Domáce módne odvetvie je v hanbe. Rád o nej rozprávajú, organizujú okrúhle stoly a diskutujú, ale v skutočnosti sa toho deje len málo. Existuje dokonca mýtus, že to nie je zaujímavé a nerentabilné. Chceli by sme rozptýliť tento mýtus: robiť to nie je len zaujímavé a ziskové, ale môžete to urobiť bez toho, aby bol dotknutý váš vlastný zmysel pre štýl a vkus.

Módny priemysel je výroba, tlač a obchody. Výroba je návrh a výroba textílií a krejčovstva a výroba doplnkov. Bez tlače nemôže existovať ani priemysel, pretože ľudia o vás musia vedieť. A bez obchodov, pretože predaj je hlavná vec.

Každá spoločnosť má koncept. Predtým sa nám zdalo, že to bola hlúposť, ale potom sme pochopili, pre čo to bolo. Každý zamestnanec musí pochopiť, čo robí a prečo. Preto sme si sadli a písali o tom, čo naša značka Oh, moja a čo chceme robiť. A v Rusku chceme urobiť značku lacného úpletu, vo všetkých ohľadoch zodpovedajúcich úrovni stabilnej európskej značky. A orientovať ho nielen na ruský trh, ale tiež ho zviditeľniť a predať v celej svetovej módnej komunite.

Musíte pochopiť, či je na trhu miesto pre vás. V Rusku je na jednej strane plný luxusu a na druhej strane existuje veľké množstvo obchodných reťazcov, kde len zriedka vidíte niečo zaujímavé. A medzi nimi je prázdnota. Samozrejme, existujú dobré značky netriviálnych a zároveň lacných značkových odevov, ktoré si každý z nás môže kúpiť. Ale tieto značky nie sú toľko, že vytvorili nejaký trend. Uvedomili sme si, že na trhu existuje diera a mohli sme ju veľmi dobre začať vyplňovať.

Je veľmi dôležité mať slepú vieru v seba samého. Pretože okrem niektorých objektívnych aspektov podnikania a práce existuje aj mágia, keď všetko, ako to bolo, rastie spolu. Obchodná zložka je však tiež veľmi dôležitá, bez toho, aby kalkulácia zlyhala. To, čo šijeme, bude potrebné predať, aby sme potom mohli šiť znova a možno aj zarobiť peniaze.

Predpokladajme, že chceme uviesť na trh značku oblečenia do septembra. Máme tri mesiace, na ktoré nemôžeme mať len určitú sumu finančných prostriedkov, ale môžeme byť včas. Časový plán je rozdelený do etáp práce. Každá fáza je postupne krok za krokom na ceste k hotovým veciam.

Najprv sme surfovali po internete a zbierali fotografie, ktoré sa nám páčili. Jasne sme pochopili, že chceme vyrábať lacné dobré pletenie. Je tu americké oblečenie, existuje H&M, stále je toho veľa, ale nemáme vlastnú značku. Zozbierali sme veľa obrázkov a rozhodli sme sa, aké veci chceme robiť. Mali sme niekoľko kategórií vecí: tričká, tričká, dlhé rukávy, roláky a mikiny.

O modeloch rozhodnite do 6. júna. Do 11. júna - kresliť náčrtky. Zároveň musíte hľadať konštruktora, ktorý všetko urobí za vás, pretože nemôžete navrhnúť. Návrhár je profesionál a nakoniec pochopí, čo chcete. Proces navrhovania, ak je zbierka malá a veci sú viac-menej podobné (napríklad 10 jednoduchých šiat), trvá mesiac. Dizajnéri môžu byť zamestnaní na boku alebo si ich môžu najať.

Zároveň musíme hľadať látku a doplnky. V Rusku nie je miesto na nákup látky. A tiež dobré vybavenie - takže je lacné. Máme obchody, sú tu sklady, ale to, čo sa tu predáva, je drahé a nie najvyššej kvality. Preto si v pobaltských štátoch objednávame textílie, ktoré sú nakoniec lacnejšie ako ich kúpa tu. Nájsť všetko je ľahké, ak máte Google a Yandex. Nájdete dodávateľa, pošle vám vzorky a vy ste už s nami išli do obchodov a skladov, aby ste pochopili, čo chcete. Môžete si kúpiť tričko, poslať mu ho a povedať: Chcem takú látku, také vlastnosti, také zloženie. Stále musíte mať na pamäti zvyky. V zime sme mali dva a pol mesiaca látky. Ale ak urobíte všetko správne, nájdite dobrého sprostredkovateľa, potom to nebude trvať dlho. Najlepšie je nerobiť to sami.

Zároveň musíme hľadať výrobu. V našej krajine nie je výroba špičkových technológií, ale nie sú žiadne príležitosti na šitie trička z ľanu. V Petrohrade to nestojí za to - je to drahé. Ale to sa dá urobiť v oblasti Leningradu, kde krajčírka nezarobí 20 000 p., Ale 10 000 p., A náklady na veci sú veľmi nízke. Produkciu nájdete aj na internete. Teraz ste pripravení odoslať vyvinuté vzory do výroby.

V tejto dobe sa práca začína tlačou. Aj keď stále presne neviete, aké bude spracovanie rukávov a brán tričiek, mali by ste už presne vedieť, kto je vaše publikum a v ktorých časopisoch chcete vidieť materiály o sebe. Malo by sa pamätať na to, že číslo sa v priemere prenajíma mesačne, a ak sa chcete dostať do tlačenej edície, musíte zaslať tlačovú správu na dva mesiace, ktorej by novinári venovali pozornosť, a natáčanie, aby pochopili, čo sa im ponúka písať. Tento mesiac by ste už mali jasne pochopiť, aký druh látky máte, zoberiete 10 metrov tejto látky, ušijete z nej vyvinuté modely a odstránite ich. Získate krásne fotografie vecí ešte predtým, ako ich skutočne máte. A za dva mesiace, kedy sa časopisy vydávajú, už im musíte niečo poslať a čo im povedať.

Tlačová správa. Hlavným problémom väčšiny tlačových správ je to, že namiesto konkrétnych informácií si novinári musia prečítať, v ktorom krásnom lietajúcom obraze budete chodiť po meste. Novinár má v krabici 50 takýchto správ, takže ich otvára a okamžite ich uzatvára. Write as is: ste taká značka, je to zaujímavé kvôli tomu a to. Mali by ste venovať pozornosť, pretože je to krásne a zároveň lacné. Alebo vám to nikto neurobil. Adresy novinárov nájdete, ak pôjdete do kiosku a kúpite časopisy, ktoré vás zaujímajú. Každému novinárovi napíšte samostatný list. Napísali hromadne - dostali odpoveď „nie“ hromadne. A čo je najdôležitejšie: dobrá tlačová správa stojí rovnako ako zlá a dobrá snímka stojí rovnako ako zlá. Toto treba mať na pamäti.

Keď sú veci pripravené, musia sa odoslať do obchodu. Ak to chcete urobiť, musíte k cene vecí pridať prirážku. Toto sa nazýva pridaná hodnota. Napríklad šaty: ak do svojich nákladov pridáte 100% a do obchodu pridáte ďalších 100%, bude to stáť 1 500 p. Ale vaše šaty sú také cool, že sa predajú za 3 000 r. Takže môžete pridať viac. Pridaná hodnota nemá jasný pomer. Ale v počiatočnej fáze musíte pridať viac, pretože na ceste budete mať stále veľa chýb, jambov, oneskorení a to všetko bude stáť peniaze. Aj keď máte malý obrat, je potrebné tieto chyby poistiť.

Používajte internet. Nemysli na show, neprinesie ti žiadny výsledok, pretože nemáme priemysel. Ale ak urobíte krásne stránky, efekt bude oveľa väčší.

Poďte so špeciálnymi projektmi. V tlačenej publikácii sa často nezaujímajú o zverejňovanie správ, o ktorých bolo pred dvoma mesiacmi napísaných 150 komentárov k službe Look At Me. Preto môžete prísť so všetkými druhmi zaujímavých vecí - napríklad obmedzenou zbierkou, o ktorej nemôžete nikomu povedať, s výnimkou redaktorov tlačových médií.

Využite všetky bezplatné funkcie. Publikovanie je nástroj predaja. Keď sa objavila značka Oh, moje luxusné!, O plagáte bola napísaná celá stránka a všetci k nám prišli a opýtali sa: „Koľko ste zaplatili?“ Neveríte tomu, ale niečo ako zaplatenie publikácie za dobrý časopis neexistuje. , Môžete tiež zadarmo fotografovať krásne videá a fotografie a v tom nie je nič hanebné.

Pomôžte obchodu. V obchode ste partnerom, má záujem ho predať a zarobiť na vás peniaze. Preto si vytlačte cenu, pripravte krásne vyhľadávacie knihy, bude vás to stáť 5 000 s., Bude to však nástroj, ktorý vám pomôže lepšie predávať. Vyhľadávač je banálny, veci dobre fotografované na bielom pozadí, kde sú podpísané články, zloženie, farby a veľkosti.

Premýšľajte o tom, kam sa pohnete ďalej. Ak ste minuli peniaze na počiatočný projekt, potom nájdete investora, ktorý vám umožní vstúpiť do novej etapy. Už s ním budeš mať čo ísť.

Dôležité nuansy

Pred začatím vykonávania projektu musí začínajúci podnikateľ vypracovať podnikateľský plán, ktorý opíše všetky nuansy podniku a podrobné pokyny na jeho implementáciu.

Podnikateľský plán projektu na vytvorenie vlastnej značky oblečenia by mal obsahovať tieto údaje:

 • Ťažiskom podnikania sú informácie o tematickom smerovaní podnikania (napríklad úzke zameranie - šitie tričiek alebo širšie zameranie - výroba vrchného ošatenia).
 • Stanovenie cieľovej skupiny a spôsoby získania lojality zákazníkov k novej značke.
 • Spôsoby investovania - vlastný kapitál podnikateľa alebo prilákanie ďalších investorov.
 • Počiatočné a mesačné výdavky.
 • Výpočet ziskovosti podniku, doby návratnosti a percento ziskovosti.
 • Naučiť sa, ako ďalej propagovať značku.

Pred vrhnutím „do bazéna“ musíte vykonať marketingový prieskum, aby ste mohli študovať cieľové publikum novej značky oblečenia.

Pred začatím hromadnej výroby je dôležité analyzovať možné trhy s výrobkom. To pomôže predísť významným finančným stratám na začiatku práce.

Koncept projektu

Realizácia akéhokoľvek podnikania začína výberom koncepcie. Je potrebné zvoliť konkrétnu oblasť činnosti:

 • Výroba každodenného oblečenia (tričká, kraťasy, mikiny, nohavice alebo jedna z navrhovaných možností).
 • Šijacie šaty (kokteilové, neformálne, svadobné).
 • Výroba kostýmov (obchodná, športová, pyžamová, každodenná).
 • Šijacie prádlo.

Je lepšie zamerať sa na jeden druh oblečenia. Nerobte okamžite veľa vecí, nemôžete hádať.

Aby sa minimalizovalo riziko zlyhania, podnikateľ by mal venovať pozornosť týmto aspektom:

 • Kvalita vyrobeného oblečenia (dokonca aj švy, slušný materiál, dobrý strih).
 • Charakteristické črty (špeciálne tkaniny, doplnky, kreatívny vzhľad).
 • Odevná línia by mala vyvolávať pozitívne emócie (na pomoc - reklamné príležitosti).
 • Zacielenie na konkrétne publikum.

investície

Existujú dve možnosti investovania do podnikania - osobné prostriedky podnikateľa alebo získavanie investícií od tretích strán. Predtým, ako sa obrátime na investorov, stojí za to rozhodnúť sa o sume potrebnej na otvorenie podniku. Investori budú samozrejme chcieť mať určité percento predaných produktov, takže výber investičnej možnosti spočíva iba na vlastníkovi projektu. Sľubnou možnosťou je spolupráca so slávnou osobou (umelec, hudobník, obľúbený módny blogger). Sláva a prítomnosť armády fanúšikov určite upozornia na značku.

Ak sa rozhodnete prilákať do podniku cudzincov, je dôležité správne predložiť vzorky odevov, aby sa rozhodnutie investorov urobilo vo váš prospech.

Neukladajte na prvú kolekciu značky, musíte preukázať svoje najsilnejšie vlastnosti.

registrácia

Môžete zaregistrovať firmu na šitie a predaj značkového oblečenia ako IP alebo LLC. LLC bude relevantná v prípade, že spoločnosť má niekoľko zakladateľov. V inom prípade je lepšie zvoliť IP.

Najvhodnejším daňovým systémom pre tento druh podnikania je 15% STS.

Dokumenty sa môžu vydávať nezávisle alebo prostredníctvom agentúry.

Nie sú potrebné zvláštne povolenia.

Poloha a interiér

Najlepšou možnosťou by bolo prenajať si izbu o výmere 60 - 80 metrov štvorcových, ktorá bude slúžiť ako šijacia dielňa, tak aj výstavná miestnosť na prezentáciu nových modelov. Izba by sa mala nachádzať v centre mesta, v husto osídlenej oblasti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať umiestneniu konkurentov.

Interiér a exteriér priestorov musia zodpovedať cenovej politike predávaného odevu.

Výber vybavenia

Na začatie výroby odevnej značky bude na prezentáciu zbierky potrebovať niekoľko šijacích strojov s potrebnými náhradnými dielmi, veľké množstvo príslušenstva, figuríny a vešiaky.

Na výpočet toho, aké zariadenie je potrebné a v akom množstve, musíte vedieť, aký materiál sa použije pri šití odevov. Napríklad šijací stroj pracujúci s pravou kožou nebude schopný ušiť oblečenie z úpletu - roztrhne ho. Naopak, stroj určený pre tkanivá neberie pokožku.

Prijímanie zamestnancov

Zamestnanci pri vytváraní novej línie odevov zohrávajú kľúčovú úlohu, pretože kvalita práce špecialistu určuje ziskovosť a úspech celého podnikania.

Medzi zamestnancov spoločnosti patria dizajnéri, ktorí navrhujú odevy na papieri, a dizajnéri, ktorí v živote stelesňujú maľované projekty.

Metódy uvádzania výrobkov na trh

Existujú dva spôsoby uvádzania výrobkov na trh - veľkoobchod a maloobchod.

Veľkoobchod s tovarmi v internetových obchodoch alebo iných sprostredkovateľoch zvyšuje šance na veľké príjmy.

Maloobchod je riskantnejší, pretože si vyžaduje ďalšie náklady na vytvorenie showroomov alebo obchodov pod vašou vlastnou značkou.

Najsľubnejšou možnosťou pre maloobchodníkov môže byť show room. Stačí, keď pod budovu výrobnej haly pridelíte priestor.

Aby však bola spoločnosť zisková, je potrebná kompetentná PR:

 • Prilákanie mediálnej osobnosti na reklamu značkového oblečenia (celebrity fotenie v oblečení vašej značky alebo odporúčanie hviezd na vašej vlastnej stránke na sociálnych sieťach).
 • Použitie svetlých farieb a chytľavých sloganov pri výrobe značiek pre obchod so značkovým oblečením.
 • Značková reklama v tematických časopisoch, novinách.
 • Distribúcia letákov na preplnených miestach potenciálnych spotrebiteľov.
 • Propagácia značky za pomoci komunít na sociálnych sieťach (v tejto oblasti sľubujú VKontakte a Instagram).
 • Propagácia na fórach a módnych blogoch.
 • Spustenie kontextovej reklamnej kampane.
 • Tvorba a propagácia oficiálnych webových stránok spoločnosti.

Je projekt ziskový?

Ziskovosť projektu bude závisieť od mnohých faktorov. Tieto zahŕňajú:

 • Kvalitné výrobky, ktoré budú vždy na vrchole popularity.
 • Kreatívny prístup.
 • Zabráňte krádeži nápadov.
 • Kvalitný servis a priateľský servis.
 • Kvalifikovaný tím špecialistov.
 • Kompetentná reklama.

Finančná zložka

Priemerné náklady na vytvorenie vlastnej značky oblečenia:

 • Prenájom priestorov - 400 tisíc rubľov.
 • Obchodná registrácia - 60 tisíc rubľov.
 • Nákup vybavenia - 300 tisíc rubľov.
 • Cena materiálu na výrobu odevov je 500 tisíc rubľov.
 • Náklady na reklamu - 150 tisíc rubľov.
 • Plat pre zamestnancov a dane - 250 tisíc rubľov.

Celkové náklady: 1 660 000 tisíc rubľov.

Výnosy závisia od úspešnej reklamnej kampane, konkurencie, profesionálnych kvalít špecialistov a ešte oveľa viac.

Priemerná doba návratnosti projektu je 2 - 3 roky. Je to ziskové? Ziskovosť takéhoto podnikania je pri vysokej organizácii činností pomerne vysoká. Náš obchodný plán vám povie viac.

Podnikateľská myšlienka vytvorenia vlastnej značky oblečenia je zrodom nového módneho trendu, začiatkom cesty k kráľovstvu jedného z najlepších módnych domov svojej doby. Nie každý sa však rozhodne skúsiť svoje šťastie a previesť túto myšlienku do reality. Koniec koncov, otvorenie značky stojí veľa peňazí. A ani peniaze neposkytujú žiadne záruky - dôležitejšia je profesionalita, spoľahlivý tím a schopnosť optimalizovať obchodné procesy. Ak zvážite všetky klady a zápory projektu, dá sa tvrdiť, že nová odevná línia je ziskové podnikanie, ktoré si vyžaduje neustále dopyt. Je však na vás, či sa stane ziskovým.

Posúdenie sily

Ako si vytvoriť vlastnú značku oblečenia? Aby ste to dosiahli, nemusíte byť dizajnérom podľa povolania. Vášeň pre módu a prítomnosť pocitu krásy sú dôležité. Bude si to vyžadovať určité pracovné skúsenosti v tejto oblasti. Nepochybnou výhodou je oboznámenie sa s činnosťou odevného závodu alebo s prácou maloobchodnej predajne, ktorá predáva odevy. Užitočné skúsenosti vo veľkom štúdiu, v spoločnosti zaoberajúcej sa dodávkou odevov alebo v módnom časopise.

Ak takéto príležitosti neexistujú, stojí za to získať stážistu vo veľkej spoločnosti. Jeden alebo dva roky práce poskytnú určité množstvo vedomostí. Dôležitým faktorom bude akumulácia určitého kapitálu. Práca v spoločnosti prinesie nielen skúsenosti. Získate potrebné spojenia, ktoré vám pomôžu rozvíjať vaše podnikanie.

Definícia koncepcie

Na dnešnom trhu existuje veľké množstvo značiek oblečenia. Ak chcete získať uznanie, vaša linka určite musí vyniknúť niečím.

Ako si vytvoriť vlastnú značku oblečenia? Aby ste to dosiahli, budete musieť vyvinúť exkluzívne zbierky, v ktorých bude veľké percento ručne vyrábaných alebo lacných mládežníckych odevov. Прежде всего, необходимо иметь представление о своих потенциальных покупателях и тех требованиях, которые они будут выдвигать при выборе моделей. Все эти вопросы требуют ответов еще до начала открытия своего дела.

Проще всего, если с целевой аудиторией вы знакомы реально. Ešte lepšie je, ak ste jedným z jej zástupcov. Napríklad pre návštevníkov nadšeného klubu nie je problém odpovedať na otázku o tých odevoch, ktoré sú na večierkoch žiadané.

Rovnakým spôsobom športovci vždy určia tie modely, ktoré sú najvhodnejšie pre fyzické cvičenie. Ak takéto znalosti nemáte, mali by ste sa túlať po nákupných centrách a zoznámiť sa s konceptmi, ktoré ponúkajú populárni výrobcovia.

Ako si vytvoriť vlastnú značku oblečenia, ak ešte nemáte jasnú predstavu, o ktorej ste si istí? V tomto prípade sa oplatí otvoriť značku. Získanie skúseností bude nejaký čas trvať, napríklad zorganizovaním vlastného franšízového obchodu.

Návrh stratégie

Ako vytvoriť vlastnú značku oblečenia, ak už bol vytvorený koncept vášho podnikania? Všetky podrobnosti o pripravovanom projekte musia byť opísané v pripravovanom obchodnom pláne. Tento dokument bude definitívnym sprievodcom k činnosti. Dokonale navrhnutý podnikateľský plán bude navyše v očiach investora silným argumentom, ktorý sa rozhodne vo váš prospech. Pri príprave projektovej stratégie je dôležité vziať do úvahy:

- všeobecný koncept značky a jedinečnosť jej návrhov,
- opis hlavných modelov a smerov,
- plán rozvoja zbierky a jej ďalšiu výrobu,
- výklenky dostupné na trhu, cieľové publikum a hlavní konkurenti,
- plán na podporu vytvorenej značky vrátane pravdepodobnosti veľkoobchodného predaja a otvorenia vlastného obchodu,
- perspektíva rozvoja linky s prístupom na medzinárodný trh alebo predaja franšízy.

Výpočet nákladov

- Práca na značke - od desiatich dolárov po tri tisíce. Špecializované spoločnosti ponúkajú aj možnosť otestovať zvažované možnosti u bežných zákazníkov. Takáto služba bude stáť 1 - 10 tisíc dolárov.

- Vypracovanie firemného loga - od 150 do 2500 $.

- Záverečné testy na potenciálnych spotrebiteľov a registráciu značky - 300 - 1 000 USD.

Za vytvorenie vlastnej značky budete musieť v priemere minúť 3 - 3,5 tisíc dolárov.

Vyhľadávanie investorov

Ako vytvoriť značku oblečenia? Najprv potrebujete hotovosť, ktorú môže poskytnúť investor. Kde ho nájdete? Hľadanie investora sa musí uskutočniť medzi úspešnými podnikateľmi, ktorí sa zúčastňujú tematických konferencií a špecializovaných výstav.

Malo by sa pamätať na to, že ponuka s ready-made podnikateľským plánom bude atraktívna, v ktorej už bol vykonaný dôkladný výpočet počiatočných nákladov. Dokument by mal obsahovať fotografie hotových vzoriek. Atraktívnym nápadom pre investorov bude jasná myšlienka, značná odborná skúsenosť alebo možnosť zavedenia franšízy na otvorenie obchodov predávajúcich oblečenie vašej značky.

Počiatočná fáza

Už pred vypracovaním obchodného plánu budete musieť prísť s názvom svojej vlastnej značky. Mal by byť nezabudnuteľný a jasný, mal by byť vnímaný iba uchom a písaný písmenami latinskej abecedy. Ak vaša fantázia nestačí, môžete sa poradiť s priateľmi, príbuznými alebo známymi zo sociálnych sietí a sľubovať ako cenu za meno vynašiel zľavu pri nákupe budúcich modelov. Potom by ste si mali vytvoriť svoju vlastnú stránku na internete. Je potrebné pripomenúť, že iba propagácia značky na webe umožní novým modelom preniknúť na spotrebiteľský trh.

Ako vytvoriť odevnú líniu, ak firma v plnom rozsahu ešte nie je pripravená na spustenie? Niekoľko vzoriek by sa malo zošiť samostatne alebo si ich objednať v štúdiu. Zároveň by mala byť kvalita modelov bezchybná. V takom prípade bude ľahšie nájsť investora pre váš projekt.

Prijímanie zamestnancov

Vytvorenie vlastnej značky od začiatku je vždy ťažké. Hlavný problém spočíva vo výbere vysokokvalifikovaného personálu. Hlavným asistentom projektanta, najmä v počiatočnej fáze, je projektant. Tento špecialista prevedie všetky náčrtky na látku. To, ako sa oblečenie hodí na rôzne typy postáv, ako aj výber tkaniny pre konkrétne šaty, závisí od kvality práce návrhára.

Ďalším dôležitým špecialistom je technológ, ktorý pozná tajomstvá ideálnej kvality oblečenia a všetky podrobnosti prispôsobenia.

Vývoj a výroba modelov

Dôležitou a vzrušujúcou fázou je vytvorenie prvej zbierky. Malo by stelesniť vašu víziu značky a odhaliť povahu novej línie oblečenia. Je žiaduce, aby zbierka obsahovala nielen základné veci, ale aj exkluzívne oblečenie. Po vytvorení náčrtu modelu návrhár vyvinie prototyp produktu a jeho vzor. Technolog určí postupnosť montáže odevov a vytvorí prvú inštanciu.

Pre hromadnú výrobu nie je potrebné otvárať vlastnú šijaciu dielňu. Stačí uzavrieť zmluvu s továrňou v ktoromkoľvek regióne a poskytnúť im vlastnú štruktúru a vzory.

Dôležitou podmienkou úspešného predaja je uznanie značky. Vyžaduje si to kreatívnu a živú reklamu. Najúčinnejšia propagácia na internete pre odevy určené pre mladých ľudí. Jednou z možností vonkajšej reklamy bude budovanie značky vozidiel. Takýto krok zvýši nielen úroveň predaja, ale aj rating spoločnosti.

1. Prieskum trhu a portrét zákazníka

Hlavnou chybou majiteľov začínajúcich odevov je nepochopenie štruktúry trhu a potrieb zákazníkov. To vedie k pokusom pokryť niekoľko oblastí naraz, súťažiť s globálnymi obchodmi s reťazcami alebo naopak vytvoriť produkt s veľmi úzkym zameraním, čo neumožňuje rozšírenie rozsahu. Marketingový výskum v počiatočnom štádiu založenia podniku pomôže vytvoriť portrét kupujúceho, posúdiť úroveň konkurencie a načrtnúť vlastnosti medzery, ktorá pomôže urobiť značku jedinečnou.

Ak vám veľkosť počiatočného kapitálu neumožňuje zadať objednávku na analýzu trhu v špeciálnej agentúre (priemerná cena 30 000 - 60 000 rubľov), štúdie vykonáva podnikateľ. V tejto fáze by ste mali:

 • odhad geografie predaja a približný počet zákazníkov,
 • určiť priemerný vek, príjem, nákupné zvyklosti potenciálnych zákazníkov,
 • identifikovať potreby, ktoré trh nedokáže uspokojiť, a dôvody (ekonomická neefektívnosť, nízky dopyt, ťažkosti s implementáciou),
 • vytvorte si zoznam konkurentov a preskúmajte rozsah, kvalitu, ceny, vernostnú politiku, recenzie,
 • odhaliť nedostatky existujúcej štruktúry výklenku a urobiť z nich ich hlavné výhody.

Hlavnými výhodami miestnych značiek oproti sieťovým značkám sú neobvyklý dizajn, jedinečný dizajn, vzácna látka, kontrola kvality každého produktu. Nesnažte sa konkurovať priemyselným gigantom z hľadiska cien, rýchlosti reakcie na módne trendy, pokrytia reklamných kampaní - tieto ukazovatele sa zlepšujú s rastúcim dopytom po produkte, a to bez akýchkoľvek osobitných nákladov podnikateľa.

2. Tvorba koncepcie a vývoj loga

Po analýze informácií o tom, kto a za akých podmienok bude kupujúci odevov, je potrebné začať s tvorbou konceptu značky. Táto fáza je nevyhnutná pre správne umiestnenie spoločnosti na trhu, čo znamená presnejšie uspokojiť medzeru v dopyte. Proces opisu koncepcie je v mnohých ohľadoch podobný prieskumu trhu. Jediným predmetom analýzy v tomto prípade je novovytvorená spoločnosť, a nie klient alebo konkurent. V tejto fáze je potrebné odpovedať na päť otázok:

 1. Aké oblečenie vyrábame a pre koho?
 2. Aké sú základné hodnoty a princípy spoločnosti?
 3. Aké ďalšie potreby uspokojuje značkové oblečenie? (v prestíži, v pohodlí nákupu, v šetrnosti k životnému prostrediu materiálov atď.)
 4. Aká je hlavná výhoda oproti konkurentom?
 5. Čo z neho urobí bežného zákazníka?

Všetky rozhodnutia prijaté v procese vytvárania značky by mali zapadať do načrtnutého konceptu. Týka sa to predovšetkým názvu, loga a štylistiky dizajnu tlačených materiálov (lookbooks, labels, visačky, stojany). V prípade absencie zručností v grafických programoch a dizajnovej vízii je vytvorenie konceptu vizuálnej značky zverené agentúre alebo umelcovi na voľnej nohe. Od dátumu uzavretia zmluvy do prijatia hotového grafického produktu v priemere trvá približne 1 mesiac, náklady - od 20 000 rubľov.

4. Vývoj náčrtov a tvorba sortimentnej matrice

Vlastník podniku sa najčastejšie podieľa na vývoji odevných návrhov. Diplom o ukončení kurzu, školy alebo dizajnérskeho inštitútu poskytuje veľa výhod pri vytváraní zbierky, ale jej prítomnosť nie je nevyhnutnou podmienkou. Existujú príklady, keď hľadaný produkt vytvorili odborníci zo súvisiacich špecialít: kupujúci (profesionálni nákupcovia oblečenia pre obchody s viacerými značkami), modely, obchodníci a novinári módnych publikácií. V ďalších fázach vytvárania zbierky odborníci nevyhnutne dokončia počiatočné náčrtky, a preto je pre začiatok dôležitá jedinečnosť nápadu, nový vzhľad a súlad s predchádzajúcimi požiadavkami trhu.

Môžete začať s tromi modelmi odevov šitých z rôznych tkanín, ktorých dizajn zapadá do konceptu značky. Práca s sortimentnou maticou sa spravidla začína po prvom predaji ako reakcia na recenzie a nové požiadavky zákazníkov. Modely, ktoré vykázali nízky predaj, sú stiahnuté zo sortimentu s povinným pochopením príčin nedostatku dopytu klienta.

5. Navrhovanie odevov

Dizajnér je zodpovedný za vývoj modelov výroby na základe vytvorených náčrtov, ktoré možno prenajať na základe zmluvy iba na skutočné poskytovanie služieb. Je ťažké nájsť odborníka, ktorý dokáže preložiť náčrt akejkoľvek zložitosti do jazyka vzorov a šablón, takže by ste sa tým mali nechať zmiasť súbežne s prvými krokmi na vytvorenie značky.

Navrhovanie niekoľkých druhov odevov trvá v priemere asi mesiac, v dôsledku čoho dostanú zákazníci rozloženie s odstupňovaním, ako aj vzory v tlači s komentármi pre technológov. Takáto práca sa môže vykonávať na diaľku s následným zasielaním vzorov kuriérskou poštou, čo znamená, že miesto bydliska módneho návrhára s dobrou povesťou nie je také dôležité.

6. Nákup tkanín, doplnkov a dekorácií

Súčasne s poradím vzorov je potrebné začať hľadať vhodné látky a doplnky. Skúsení účastníci trhu hovoria o tejto fáze ako o najťažšej ruskej realite:

 • látky, ktoré sú na domácom trhu k dispozícii na hromadný nákup, sa vyznačujú zlým sortimentom a priemernou kvalitou,
 • kvalitné americké a talianske materiály je ťažké získať v dôsledku colnej politiky krajiny a vysokých prepravných nákladov,
 • dostupné tkaniny z Ázie a SNŠ sa môžu líšiť v kvalite aj v rámci tej istej šarže,
 • spoľahliví dodávatelia materiálov z Turecka nepracujú s malým veľkoobchodom.

Najlepší pomer kvality, dizajnu a kúpnej ceny sa prejavujú u tkanín z pobaltských štátov, ktoré je možné kúpiť prostredníctvom sprostredkovateľov v pohraničných megacitách (najmä v Petrohrade a Kaliningrade). Nákup z iných krajín sa môže uskutočňovať na diaľku: odoberte vzorky tkanív od výrobcu kuriérom, zadajte objednávku, počkajte, kým nedôjde k colným úradom, a využite služby sprostredkovateľov na colné odbavenie. Tento proces môže v priemere trvať až dva mesiace a vážne ovplyvní výrobné náklady.

Nezabudnuteľné drobnosti: na domácom trhu sa nakupujú textilné štítky s informáciami o odchode, štítok s veľkosťou, dekor (korálky, kamienky, flitre).

7. Šitie prototypov a uvedenie do výroby

Nie je potrebné a niekedy nerentabilné, aby odevná značka mala vlastnú dielňu na mieru. Šicie vybavenie: strihacie stoly, šijacie stroje a overloky - nevyžadujú veľké investície, dielňa však potrebuje pravidelné nakladanie, platenie nájomného a prácu najatých pracovníkov. Pri uvoľňovaní zbierok dvakrát ročne sú takéto bežné výdavky zbytočné, preto sa objednávky na mieru prispôsobujú najčastejšie na produkciu tretích strán na základe zmluvy o poskytovaní služieb.

Objednávka šitia veľkých šiat odevov sa vykonáva v továrňach v Číne a Indii, malé miestne značky uprednostňujú ruské šijacie výrobky nachádzajúce sa v regiónoch. Zložitosťou tejto fázy je to, že je potrebné kontrolovať kvalitu šitého oblečenia v procese, čo znamená, že sa nedá vyhnúť dlhej služobnej ceste.

Diaľková práca je možná aj vtedy, keď materiály, vzory a doplnky posielajú do závodu dopravná spoločnosť. Odevné továrne pracujú so vzormi a textíliami, po ktorých sa vytvárajú skúšobné vzorky. Schválené kópie sa uvádzajú do výroby. Objednávka troch modelov po 100 kusoch. továreň vykonáva v priemere dva týždne, ďalšie dva týždne ležia na dodávke a nepredvídané problémy. Je potrebné si uvedomiť, že v tomto variante sa výrobné chyby (krivé stehy, poškodenie látky, nízka kvalita overlocku) zistia až po dodaní hotovej šarže výrobkov na územie zákazníka, keď nebude možné nič dokázať a opraviť.

8. Registrácia vyhlásenia o zhode

Po schválení prototypov je potrebné vykonať certifikáciu produktu. Malé spoločnosti, ktoré distribuujú svoje výrobky prostredníctvom sociálnych sietí a miestnych trhov, často túto fázu vynechávajú z dôvodu vysokých nákladov a zložitosti administratívy. Malo by sa však pamätať na to, že odevy bez osvedčení maloobchodné predajne neprijímajú na predaj, čo znamená, že ich neprítomnosť môže spôsobiť odmietnutie spolupráce.

Certifikáty kvality v súčasnosti znamenajú dva povinné dokumenty: protokol o skúške a osvedčenie o zhode (spodná bielizeň, detské odevy, pracovné odevy) alebo vyhlásenie o zhode (všetky ostatné nomenklatúry). Minimálne obdobie, na ktoré je možné vydať vyhlásenie, je jeden rok, takže registráciu môžete vykonať aj potom, čo prvé zošité kópie preukázali dobrú úroveň predaja.

Skupiny dokladov predkladajú balík dokladov na vyhlásenie. To znamená, že ak sa majú vyrábať šaty, bundy a svetre, musíte vypracovať tri rôzne dokumenty. Odevy sa všeobecne delia do týchto skupín:

 • šijacie výrobky (sukne, šaty, nohavice, obleky, bundy atď.),
 • vrchné ošatenie (bundy, kabáty, plášte do dažďa),
 • pletené pleteniny (svetre, svetre, pletené vesty atď.),
 • textilné čiapky (klobúky, panamy),
 • pletené čiapky (klobúky).

Oblečenie pre dospelých, ktoré podlieha povinnej certifikácii, a nie deklarovaniu:

 • spodná bielizeň
 • ľanové pleteniny:
 • plavky,
 • ponožky a pančuchy.

Úlohu možno uľahčiť kontaktovaním komerčných certifikačných stredísk, ktoré majú svoje vlastné akreditované laboratóriá na testovanie. V tomto prípade bude správa o skúške stáť asi 5 000 rubľov, vykonanie jedného vyhlásenia o zhode - zo 4 000 rubľov, návrh osvedčenia o kvalite - z 10 000 rubľov. Maximálna doba spracovania je 5-6 týždňov.

9. Fotografovanie a vytváranie vyhľadávača

Keď sú pripravené prvé vzorky, usporiadajte katalóg a kreatívne fotografovanie.

Katalógové snímanie je zamerané na fotografovanie vhodnosti každého produktu na model, na ktorom sú detailne znázornené vlastnosti výrezu a príslušenstva. Tento proces môže trvať niekoľko dní (v závislosti od počtu šitých modelov), vyžaduje profesionalitu a maximálny návrat všetkých účastníkov procesu: profesionálne modely rôznych typov, fotograf, retušer. Umiestnenie a interiéry miesta natáčania, ako aj práca vizážistky a kaderníka v tomto prípade nemajú veľký význam. Pripravené fotografie sa zverejňujú na stránkach predávajúcich zbierku, na sociálnych sieťach, v katalógoch tlačených výrobkov.

Úlohou kreatívneho fotografovania je vizuálne zobraziť koncept a filozofiu značky. Pre kvalitný výsledok je potrebné prilákať fotografa so špeciálnym kreatívnym vzhľadom, modely, ktoré zodpovedajú portrétu kupujúceho značky, práci profesionálnych vizážistov a kaderníkov, ako aj dôkladné retušovanie obrázkov a ich uvedenie do jedného štylistického riešenia. Ready-made obrázky tvoria základ lookbook - portfólio značky, ktoré ukazuje, aké trendy a obrázky sú zastúpené v tejto kolekcii - a tiež sa používajú na vytváranie propagačných materiálov a návrh marketingových kampaní.

V ideálnom prípade by sa malo technické fotografovanie, ktorého úlohou je ukázať na každom modeli vec zo všetkých strán, uskutočniť oddelene as iným tímom, ako je kreatívne snímanie výhercu, ktorého cieľom je oboznámiť potenciálneho kupca so značkou a novou kolekciou.

10. Predaj a propagácia

Marketingová kampaň sa môže začať ešte pred príchodom odevov s výrobou a pripravenosťou na fotografie. Potom je tu možnosť získať prvé objednávky vopred a čo najskôr predať prvú dávku novej kolekcie.

Для продаж в отсутствие розничного магазина задействуют все бесплатные и недорогие каналы сбыта, отслеживая, по каким идет наибольший отклик покупателей: социальные сети, выставки, ярмарки, маркеты, локальные магазины дизайнерской одежды. В дальнейшем продажи ведут на двух-трех площадках, показавших лучшие результаты, или добавляют к каналам сбыта интернет-магазин. Je však potrebné poznamenať, že rozvoj vysoko kvalitného predajného miesta a jeho pravidelná podpora budú pre podnikateľa stáť sumu najmenej 50 000 rubľov, čo znamená, že by ste to mali urobiť po tom, ako projekt preukáže ekonomickú efektívnosť.

Ďalším krokom môže byť otvorenie showroomu, kde si kupujúci môžu pred nákupom vyskúšať oblečenie, čo je zvlášť dôležité pre výrobky v cenovom segmente nadpriemerné. Pokiaľ ide o otvorenie maloobchodnej predajne, názory podnikateľov sa líšia. V regiónoch s nerozvinutým systémom online predaja a nízkymi nájomnými je ich otvorenie nákladovo efektívne. Vo veľkých mestách predaj vo vašom vlastnom obchode nevracia späť mesačné náklady na údržbu, takže najúčinnejšou predajnou stratégiou je predaj prostredníctvom kolekcií provízií butikom viacerých značiek.

Spustenie vašej vlastnej značky oblečenia tvárou v tvár vysokej konkurencii svetoznámych značiek a nedostatok kvalitných materiálov na mieru sa zdá byť pracným a vysoko rizikovým typom podnikania. Na dosiahnutie zisku je potrebná kombinácia niekoľkých faktorov: starostlivo premyslená koncepcia značky, pochopenie odvetvia a procesov v ňom vlastníka podniku, vytvorenie vysokokvalitných profesionálnych väzieb v každej fáze vývoja, rezerva pracovného kapitálu na vytvorenie niekoľkých kolekcií pred dosiahnutím návratnosti investícií.

Pin
Send
Share
Send
Send