Užitočné tipy

Je možné úplne vyliečiť ekzémy v rukách, nohách a ďalších častiach tela

Pin
Send
Share
Send
Send


Medzi všetkými kožnými patológiami alergickej povahy je možné ekzém rozlíšiť z dôvodu jeho nepríjemných symptómov a komplexnosti liečby. Príčiny jeho vývoja sú rozdelené na vnútorné a vonkajšie a príznaky sa líšia v rôznorodosti. Liečba ekzému pomocou liekov pomocou rôznych krémov, tabliet alebo mastí je určite účinná, ale nevýhodou tejto terapie sú vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytovať pomerne často. Preto mnohí ľudia uprednostňujú liečbu ekzémov ľudovými liečivami - ide o vynikajúci spôsob boja proti príznakom patológie, ktorý nepoškodí pacienta.

Ak čelíte prejavom ekzému na rukách alebo v iných oblastiach pokožky, potom sa môžete vyrovnať s problémom tradičnej medicíny. O tom, ako liečiť ekzémy ľudových liekov, a bude diskutované v tomto článku.

Príčiny ekzému

Ekzém je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalovou vyrážkou na koži. Existuje niekoľko typov patológie, ktorá sa môže vyvinúť kdekoľvek v tele.

Presná príčina ekzému nie je známa, avšak v modernej medicíne bolo identifikovaných niekoľko hlavných faktorov, ktoré prispievajú k jej rozvoju:

 • psychoemocionálne šoky,
 • endokrinná dysfunkcia,
 • patologické stavy tráviaceho ústrojenstva,
 • diabetes mellitus
 • vegetovaskulárna dystónia,
 • nedostatok vitamínu
 • helmintická invázia,
 • zhoršená funkcia obličiek,
 • intestinálna dysbióza,
 • oslabený imunitný systém.

Je možné liečiť ekzémy rúk a iných častí tela drogami

Môže sa ekzém vyliečiť - pomerne bežná téma. Áno, ekzém sa dá liečiť a po odporúčaní lekára sa už dlho nebude prejavovať. Terapia sa vykonáva komplexne, všetky lieky sa vyberajú individuálne.

Pomerne často je pre účinnú terapiu nevyhnutné radikálne zmeniť životný štýl.

Miernu formu choroby možno liečiť lokálne špeciálnymi masťami. Ak je ochorenie sprevádzané vývojom plesňovej vírusovej infekcie, vyberú sa tieto:

 • antibiotiká,
 • antivírusové,
 • antimykotické,
 • kombinované lieky.

Ak sa chcete navždy zbaviť ekzému, môžete aplikovať masti, krémy, balzamy s výraznými terapeutickými vlastnosťami:

 • ak choroba pokračuje v akútnej závažnej forme, pacientovi sú predpísané hormonálne, steroidné masti, ktoré majú silný terapeutický desenzibilizujúci účinok. Môžu eliminovať svrbenie akejkoľvek intenzity. Môže byť použitý zvonka alebo ako injekcia, všetko závisí od závažnosti patológie,
 • miernu formu ekzému možno liečiť nehormonálnymi látkami s antialergickými protizápalovými vlastnosťami.

Liečba hormonálnymi liekmi sa má vykonávať iba pod dohľadom lekára. Tieto lieky môžu byť návykové a môžu vyvolať rôzne negatívne príznaky.

Účinný a trvalý výsledok je možné dosiahnuť:

 • keď sa používajú lieky, ktoré eliminujú podráždenie spôsobené kontaktom s alergénom. Môže to byť glukonát, chlorid vápenatý, tiosíran sodný,
 • ak sa použijú antihistaminiká. Tieto lieky pomáhajú zbaviť sa svrbenia, alergických prejavov ekzému. Vhodné na liečbu (Diazolin, Suprastin, Cetrin),
 • uchýliť sa k oprave ochranných funkcií tela. Na tento účel sú pacientovi predpísané imunomodulátory, vitamínové komplexy.

Hormonálna masť

Zloženie mastí z prvej skupiny zahrnuje syntetické analógy glukokortikoidných hormónov. Majú silný protizápalový účinok, účinne odstraňujú svrbenie, ktoré je jedným z hlavných príznakov ekzému.

Nevýhody hormonálnych mastí na ekzém sú:

 • rozvoj závislosti, ktorý znižuje ich účinnosť pri dlhodobom užívaní,
 • pravdepodobnosť závažných vedľajších účinkov spôsobených absorpciou v krvi,
 • nežiaduce použitie pri plesňovom ekzéme.

Hormonálne masti podmienene sa môžu podmienene rozdeliť do niekoľkých skupín podľa sily účinku.

Slabé hormonálne masti (I. trieda). Patria sem 0,5% masť prednizónu a Lokoidový krém, používajú sa u detí a tehotných žien, ako aj s malými ekzémami na tvári a krku.

Pri ekzéme sa na tvár používajú glukokortikoidové masti so slabým účinkom. Tým sa zabráni nepríjemným komplikáciám vo forme atrofie kože.

Masti s miernym účinkom (II. Trieda). Zástupcovia: Zinacort, Afloderm. Tieto masti sú predpísané pre neúčinnosť prvej skupiny s bežnejším zápalovým procesom. Opatrne ich nanášajte na jemnú pokožku tváre a krku.

Silné masti (trieda III). Lekári ich predpisujú na tvrdohlavý priebeh choroby, aby sa rýchlo zbavili bolestivých symptómov. Advantan a Sinaflan sú klasickými predstaviteľmi silných lokálnych glukokortikoidov. Sú predpísané pre profesionálny, alergický a idiopatický ekzém strednej závažnosti.

Superpevné masti (trieda IV). Soderm patrí do tejto skupiny - masť so silným účinkom glukokortikoidov. Používa sa iba vo veľmi krátkych cykloch, pretože môže spôsobiť atrofiu kože.

Dôsledky dlhodobého používania hormonálnej masti. Základy atrofie sú zreteľne viditeľné na miestach, kde sa predtým vyskytovali ekzémové ložiská.

Dermatológ vyberie špecifickú hormonálnu masť, pričom sa vezme do úvahy charakteristika priebehu ochorenia a prítomnosť kontraindikácií. Spoločným znakom všetkých hormonálnych masťov je ich nežiaduci účinok na mykotický ekzém, pretože glukokortikoidy prispievajú k mutácii húb a vzniku kmeňov rezistentných na antibiotickú liečbu. Pri predpisovaní hormonálnych masťov sa postupuje postupne: najprv sa pokúsia liečiť slabými masťami, meniť ich na silnejšie s nedostatočnou účinnosťou predchádzajúcej skupiny.

Hormonálne masti by sa nemali používať na profylaktické účely - používajú sa v akútnom období ekzému.

Príznaky ekzému

Príznaky ekzému sú sčervenanie a opuch kože. Potom sa objavia malé uzly, pri zlúčení ktorých vznikne erytém. Uzly sa rýchlo zmenili na vezikuly, ktoré praskli a vytvorili eróziu malých bodov.

Keď sa erózia zlúči, vznikajú plačúce erózne povrchy. V budúcnosti sa objavia krusty, epitelizácia, peeling. Vyrážky sú sprevádzané svrbením a pálením. Podľa priebehu a charakteristík klinického obrazu je ekzém rozdelený na akútny a chronický.

Nehormonálne masti na ekzémy

Medzi nehormonálne masti z ekzémov patrí celý rad jednozložkových a viaczložkových látok, ktorých úlohou je zjemniť pokožku, zjemniť stratum corneum a bojovať proti svrbeniu a infekcii (huby a baktérie).

Masti bez glukokortikoidov sa používajú na liečbu ekzému s mierne výraznou zápalovou zložkou, na liečbu nekomplikovaných foriem. Účel aplikácie: znížiť intenzitu svrbenia pokožky. Prevencia inseminácie mikroorganizmami, zmäkčenie kože, aktivácia / regenerácia kože.

Nehormonálne masti sa môžu používať omnoho častejšie a na dlhšiu dobu. Zvyčajne sa aplikujú na čistú pokožku až 4-krát denne, priebeh liečby môže trvať až 3 až 4 týždne.

Najčastejšie používané masti na ekzémy:

 • Borno-Naftalan. Zložky, ktoré sú súčasťou, majú zmäkčujúci, mierny antiseptický účinok. Po absorpcii do pokožky po niekoľkých minútach je zaznamenaný účinok sušenia kvôli zinku obsiahnutému v kompozícii.
 • Salicylovú. Má výrazný keratolytický účinok - zjemňuje kukuričné ​​útvary, ktoré sa vyskytujú pri dlhotrvajúcom ekzéme.
 • Kožná čiapka Pomáha pri suchom ekzéme, zjemňuje pokožku a stimuluje hojenie mikrotrhlín. Má tiež mierny antimykotický a antibakteriálny účinok. Má minimálne vedľajšie účinky, ktoré sa zvyčajne používajú v priebehu 1,5 až 2 týždňov.
 • Masti striebrom (Argosulfán, Ebermin, Dermazin). Vzhľadom na obsah iónov striebra v nich majú tieto liečivá určitý antibakteriálny účinok, sú však zbavené nevýhod vedľajších účinkov antibiotík. Masti s obsahom striebra majú výrazný regeneračný účinok. Obzvlášť užitočné sú pri traumatických a kŕčových ekzémoch.

Liečba ekzému

Liečba dermatitídy a ekzému má veľa spoločného a vykonáva sa komplexne v závislosti od štádia patologického procesu.

Vzhľadom na to, že príčiny ekzému ešte nie sú úplne preukázané a do vývoja choroby sa podieľa mnoho faktorov, je liečba pravdepodobne zameraná na ich odstránenie, ako aj na odstránenie symptómov choroby.

 • Vylúčte vplyv faktorov dráždiacich pokožku.
 • Používajú prostriedky a metódy, ktoré upokojujú centrálny nervový systém: sedatíva a hypnotiká, elektrický spánok).
 • Je potrebné vykonať kompletné vyšetrenie tela, aby sa zistili choroby vnútorných orgánov, ktoré môžu spôsobiť zmeny v reaktivite kože (choroby gastrointestinálneho traktu, poškodenie obličiek, helmintické invázie). Venujte pozornosť aj prítomnosti chronických ohnísk kožných infekcií: streptokokové lézie, epidermofytóza, kandidóza.
 • Antihistamíny sa predpisujú: loratadín, chlórpyramín (suprastín), difenhydramín.
 • Na zníženie zápalových procesov sa intravenózne podáva 30% roztok tiosíranu sodného alebo 10% roztok chloridu vápenatého.
 • Pri plačovom ekzéme sú predpísané obväzy alebo pleťové vody s adstringentnými a antimikrobiálnymi roztokmi: roztok dusičnanu strieborného, ​​octan olovnatý, síran zinočnatý, tanín. Pri chronických ekzémoch sa dechtová pasta používa na obväzy.
 • Glukokortikoidy: vo vnútri - prednison, navonok - celestoderm-B s haramycínom, betametazónom, mometazónom, sinaflánom.
 • Vitamínové komplexy obsahujúce zvýšené množstvo kyseliny askorbovej a kyseliny nikotínovej, vitamíny skupiny B.
 • Nehormonálne masti a krémy: kerasal, dermalex, cap.

Strava a výživa

Strava by sa mala naplánovať tak, aby telo dostalo potrebné látky, ale zároveň pokožka poškodená ekzémom nie je podráždená. Preto by výživa mala prispievať k neustálej neutralizácii kyseliny v žalúdku, aby sa zabránilo jej nadmernej sekrécii, aby nespôsobovala mechanické a chemické podráždenie. Mlieko a zeleninu treba dodržiavať okrem korenených, slaných, údených jedál, čokolády, vajec, citrusových plodov, alkoholu. Odporúča sa surová a varená zelenina, ovocie, mlieko, smotana, maslo - prírodné, bohaté na vitamíny, a nie spracované potraviny.

Kombinované masti

Boli vyvinuté masti a krémy, ktoré obsahujú niekoľko aktívnych zložiek naraz, z ktorých jedna je glukokortikoidný hormón a druhá je antibiotikum alebo antimykotikum (antimykotikum). Kombinácia niekoľkých liekov v jednej dávkovej forme vám umožňuje optimalizovať liečbu - môžete sa obmedziť na aplikáciu iba jednej masti obsahujúcej potrebné zložky, namiesto striedania aplikácie niekoľkých prostriedkov.

Kombinované masti majú mnoho obchodných názvov: Triderm, Akriderm GK, Akriderm Gent, Aurobin a ďalšie. Pri výbere masti by sa mala zohľadniť forma ekzému.

Pri mikrobiálnom ekzéme je potrebné používať masti s antibakteriálnou zložkou. Pri mykotickom ekzéme by malo byť použitie hormonálnych masťov obmedzené, ale v niektorých situáciách sú povolené kombinované prípravky - konečné rozhodnutie robí lekár. Pri kŕčových ekzémoch má profylaktická aplikácia trojzložková masť - umožňuje znížiť riziko spojenia plesňovej flóry.

Tabletové formy liekov na ekzém sa predpisujú zriedkavo. Základom ich aplikácie je vývoj všeobecného procesu alebo rezistencia patológie k lokálnym drogám. Hormóny, antihistaminiká a fungicídy sa môžu predpisovať v tabletách.

Hormóny v tabletách s ekzémom sa predpisujú v minimálnej dávke a začínajú ich rušiť čo najskôr, keď sa vyskytne pozitívny účinok.

V zriedkavých prípadoch s často sa opakujúcimi, zvlňujúcimi ekzémami sa tablety prednizónu predpisujú v udržiavacej dávke.

Antihistaminiká (Loratadin, Cetrin, Suprastin) sa predpisujú v tabletách so silným svrbením pokožky, ktoré sa nedajú zastaviť masťami. Niekedy stačí jedna tableta na zastavenie svrbenia a niekedy ich musíte užívať po celú dobu exacerbácie - až 5 - 10 dní.

Flukonazol, flucostat a iné systémové fungicídne látky v tabletách sa predpisujú s výrazným bežným postupom. Môžu sa kombinovať s masťami, aby sa zvýšila účinnosť.

Vitamíny a minerály sa predpisujú ako súbežná terapia v tabletách a kapsulách (Neurovit, Decamevit). Odporúča sa profylaktické použitie týchto liekov - počas obdobia remisie. Dávkový režim týchto liekov je určený návodom na použitie.

Dlhodobý ekzém prináša pacientom veľmi nepríjemné pocity, preto lekári odporúčajú užívať ľahké sedatívne lieky, ktoré odstraňujú úzkosť, zmierňujú psychoemocionálny stres (Sonapax, Novo-Passit, Persen).

Aby sa znížila závažnosť vedľajších účinkov hormonálnych liekov a antibiotík, lekári predpisujú: Trvanie užívania tejto skupiny liekov je 1 - 2 týždne.

Ekzém alebo ostrá exacerbácia chronického ochorenia sú po prvýkrát dôvodom hospitalizácie pacienta v dermatologickej nemocnici. V nemocničnom prostredí môžu byť lieky predpísané injekciami a kvapkadlami.

Používa sa niekoľko liekov rôznych farmakologických skupín.

 1. Hormonálne lieky. Pri veľmi závažnom zápale v prvých dňoch po nástupe ochorenia sa môžu hormóny podávať intramuskulárne alebo intravenózne. To vám umožní rýchlo si uvedomiť ich terapeutický účinok.
 2. Protizápalové lieky. V počiatočnej fáze ochorenia je možné použiť nesteroidné protizápalové lieky (analgín, ketorolak). Pri neúčinnosti po 1 až 2 injekciách je ďalšie užívanie liekov tejto skupiny nepraktické.
 3. Antihistaminiká. Injekcie difenhydramínu alebo suprastínu môžu omnoho rýchlejšie vylúčiť svrbenie pokožky. Zvyčajne stačí niekoľko injekcií na začiatok dostatočne stabilného terapeutického účinku, po ktorom môžete prejsť na formy tabliet.
 4. Znecitlivenie. Napätie imunitného systému je možné znížiť pomocou takých prostriedkov, ako je tiosíran sodný, glukonát vápenatý, chlorid vápenatý. Zvyčajne sa predpisujú v priebehu 1 - 2 kvapkadiel denne po dobu 4-10 dní.
 5. Metabolické. Do tejto skupiny patria vitamíny skupiny B (tiamín, pyridoxín), kyselina askorbová. Používajú sa ako intramuskulárne alebo intravenózne injekcie. Nechajte pokožku zrýchliť proces regenerácie.

Injekčné lieky nie sú všeliek na ekzém - od ich použitia by ste nemali očakávať okamžitý výsledok. Dokonca aj hormonálne lieky podávané intravenózne si uvedomujú svoj účinok za 1-1,5 hodiny. Kvapkadlá a injekcie liekov na ekzém sa majú používať iba v nemocničnom prostredí.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka rôzne recepty na liečbu ekzému.

 • Oranžová (kôra), V prípade suchého ekzému naneste na postihnutú oblasť cez noc pomarančovú kôru.
 • Breza (konáre a listy), Mladé vetvičky brezy, spolu s listami, zalejeme vodou a privaríme. Potom, čo vývar trochu vychladne, dolno boľavé ruky alebo nohy do neho a držte ho, kým nebudete mať dostatok trpezlivosti. Postup sa opakuje 2 až 3-krát denne. Môžete použiť rovnaký vývar.
 • Breza (listy), Listy brezy zbierajte do Petrovho dňa (v polovici júna), opláchnite studenou vodou a usušte v tieni. Do pohára (iba!) Dajte do centimetrovej vrstvy masla. Zakryte centimetrickou vrstvou listov. Potom opäť vrstva oleja, vrstva listov a opäť olej. Zatvorte kryt a štrbiny zakryte cestom. Potom vložte do rúry a v tomto režime varte na miernom ohni 24 hodín: zahrieva sa dve hodiny, chladí sa dve hodiny. Potom vytlačte gázu, odlejte do pohára s vekom a uložte do chladničky. Používajte ako masť.
 • Breza (púčiky), Jedna pohára brezových púčikov uvarila pohár vriacej vody a varila ďalších 15 - 20 minút. Po ochladení napätie. Denne utrite bolestivé miesta. Aplikujte na zápalové ochorenia kože, ekzémy, podráždenie, svrbenie.
 • Elm strom, Mnoho odrôd tohto ochorenia sa dá liečiť mazaním pravidelne boľavých škvŕn tekutinou, ktorá sa v máji tvorí v kalamároch.
 • Dub (kôra), 1 šálka drvenej dubovej kôry sa varí s 1 litrom vriacej vody, privedie sa k varu a naleje do odvarku z 1/2 šnúry a 1/2 šalvie, odoberie sa z tepla a trvá na ňom 15 minút. В горячем отваре держат руки, пораженные экземой. После такой процедуры руки не вытирают, давая им высохнуть.
 • Ива (кора), Из молодой высушенной и измельченной коры ивы (любой вид) приготовить крепкий отвар и обмыть им места, пораженные экземой. Уже 3-4 процедуры дают заметное улучшение.
 • Ива (смола), Поджигается ветка ивы над тарелкой, куда с горящей ветки стекает смола. Смолой обмазывают раны.
 • Ива и лопух, Zmiešajte koreňu vŕby a lopúcha. Nalejte štyri polievkové lyžice tejto zmesi jedným litrom vriacej vody. Trvajte na tom, pol hodiny. Pri tejto infúzii si každý druhý deň vlasy umyte svrbením pokožky.
 • Kalina (kôra), 10 gramov rozdrvenej kôry kalina nalejte jednu pohár vriacej vody. Trvajte na polhodine, bez chladenia, námahy. Táto infúzia sa používa vo forme kúpania, šľachtenia vodou.
 • Kalina (odvar z bobúľ), 6 polievkových lyžíc rozdrvenej kaliny nalejeme 3 šálky vriacej vody a necháme pôsobiť 4 hodiny. Užívajte pol šálky infúzie štyrikrát denne.
 • Kalina (čerstvé bobule), Ak sú obličky zdravé, berte denne 1/4 šálky bobule červenej kaliny (vyhodenie semien) dvakrát denne. Po dvojtýždňovom cykle takejto liečby sa nezistia žiadne stopy ekzému.
 • Brusnice (šťava), Pri suchom ekzéme je užitočné aplikovať obklady z bežnej brusnicovej šťavy.
 • Lesné kvety, Varte kyticu lesných kvetov a nalejte na pacienta týmto odvarom.
 • lopúch, Nalejte jednu polievkovú lyžicu nasekaného koreňa lopúcha s dvoma pohármi vriacej vody, pol hodinu varte, vychladnite a napnite. Aplikujte dermatitídou, ekzémom dovnútra pol šálky 3-4 krát denne.
 • Olej a tuk, Na ošetrenie vlhkého ekzému pripravte masť na akomkoľvek tuku v pomere 3 až 4 diely oleja a 6 až 7 dielov tuku.
 • Rakytník rešetliakový (olej), Olej z rakytníka rakytatého si berte ústne - 2 ml denne - a navonok - ako 5% masť z oleja rakytníka. Olej z rakytníka rakytatého prispieva k rýchlej absorpcii infiltrátov, znižuje opuch, bolesť a pálenie, zastavuje peeling a pomáha odstraňovať svrbenie.
 • púpava, Infúzia koreňov a listov púpavy officinalis: nalejte jednu polievkovú lyžicu suchých surovín do jednej poháriky vody (naraz), povarte ju päť minút a potom nechajte 8 hodín. Užívajte horúco dovnútra pol šálky 3-4 krát denne pred jedlom.
 • Jedlový olej, Namažte zasiahnutú pokožku jedľovým olejom 2-krát denne. Liečba trvá od 8 do 12, niekedy až 24 dní. Varte 300 g koreňov v 3 l vody po dobu 20 minút, za občasného miešania. Namazané miesta namažte 2 až 3-krát denne, bez použitia obväzov.
 • Slnečnicový olej a ocot, Po kúpeli namažte boľavé miesta zmesou rovnakých častí slnečnicového oleja a octu.
 • škrupiny, Posypte vlhkým ekzémom „múkou“ zo škrupín škrupín riečnych škrupín, ako aj z takzvaného „prekliateho prsta“.
 • Zbierka číslo 1, Korene lopúcha a korene púpavy sú rovnaké. Nalejte 20 g zmesi pohárom vriacej vody, nechajte pôsobiť 10 minút a preceďte. Užívajte 1/2 šálky 3-4 krát denne.
 • Zbierka číslo 2, Zmiešajte v uvedených pomeroch: obyčajné feniklové semená, koreň púpavy, koreň čakanky obyčajný - každý 1 diel, kôra rakytníka - 2 diely. Nalejte polievkovú lyžicu zmesi so pohárom vody, povarte ju 20 - 25 minút, trvajte 10 minút a namažte. Vezmite pohár 3-krát denne na ekzémy a lišajníky.
 • Zbierka číslo 3, Zmiešajte v uvedených pomeroch: plazivá tymianová tráva - 15 g, harmančekové kvety lekárne - 15 g, skutočné levanduľové kvety - 10 g. Nalejte tri polievkové lyžice zmesi s 2 pohármi vody, varte 15 - 20 minút, trvajte 20 minút a sceďte. Na ekzémy a lišajníky používajte viackrát denne teplý vývar pre pleťové vody.
 • Zbierka číslo 4, Skombinujte v uvedených pomeroch: čierne ríbezle (bobule) - 30 g, bežné čučoriedky (bobule) - 30 g, lesné jahody (bobule) - 20 g, kozia vŕba (mladé výhonky) - 10 g. Bobule by mali byť čerstvé. Dobre premiešajte a obrúste. Aplikujte s výrazne pokročilým ekzémom.
 • Zbierka číslo 5, Skombinujte v uvedených pomeroch: kvety nechtíka lekárskeho, koreň lopúcha - každá po 2 častiach, liečivá verbena tráva a poľná preslička, obyčajná dubová kôra - každá po 1 diele. Nalejte celú zmes s 1 liter vriacej vody, povarte ju 5-7 minút, trvajte na tom, 20 minút, napätie. Bielizeň navlhčite teplou živnou pôdou a niekoľkokrát denne ju nanášajte na pokožku postihnutú ekzémom.
 • Zbierka číslo 6, Trojfarebná fialová tráva, orechový list rovnomerne premiešajte. Dve čajové lyžičky zmesi nalejeme 2 šálky vody, povaríme, pretrieme. Dajte si drink počas dňa. Používa sa ako liek na ekzémy a lišajníky.
 • Zbierka číslo 7, Kvetina harmančeka lekárne a plazivá tráva tymianová rovnomerne. Tri polievkové lyžice zmesi nalejeme 2 šálky vriacej vody, povaríme 15 - 20 minút, trváme na 20 minútach a namáhame. Používa sa na obklady na postihnutej pokožke niekoľkokrát denne.
 • Zbierka číslo 8, Zmiešajte 15 gramov koreňa Valerian officinalis a byliny tripartitovej série, 10 gramov listov žihľavy dvojdomej, obyčajnej trávy oregano, trojfarebnej fialovej trávy, kvetov harmančeka lekárskeho, plazivej trávy tymiánu, trávy prasličky a koreňa sladkého drievka. Nalejte jednu polievkovú lyžicu tejto kolekcie jedným pohárom vriacej vody. Trvajte na tom, hodinu. Užívajte trikrát denne pred jedlom, jednu tretinu až pol pohára. Rovnaká infúzia sa môže použiť na psoriázu, neurodermatitídu.
 • sóda, Ekzém, ktorý sa vytvára pri práci s pracím práškom, sa lieči nasledujúcim spôsobom. Denne sa kúpte v ruke rozpustením jednej čajovej lyžičky jedlej sódy vo vode. Kúpeľ by mal trvať 15 - 20 minút, potom by mali byť ruky ponorené do mierne zahriateho olivového oleja na desať minút.
 • Chrastovka (šťava), Šťava z čerstvej trávy riasy sa používa na liečbu ekzému. Navlhčite obrúsok so šťavou a po predchádzajúcom opláchnutí boľavých škvŕn rovnakou šťavou ju vložte namiesto poškodených tkanív.
 • Tuk a benzín, Namažte postihnuté miesto zmesou maziva (tuhého oleja) alebo motorového oleja a benzínu, ktoré sa berú rovnako.
 • rebríček obyčajný, 50 gramov rebríčka byliny s kvetmi nalejte jednu pohár vriacej vody, môžete pridať 50 gramov nechtíka. Trvajte na tom, dve hodiny, napätie. Infúzia prudko stúpa a perorálne užívať ekzém pol šálky 3-4 krát denne.
 • prasličky, 20 g infúzie presličky s pohárom vriacej vody po dobu jednej hodiny, vypusťte. Umývajte oblasti infúzie pokožky poškodené ekzémom.
 • Vajec a ocot, Vložte čerstvé kuracie vajce do pohára, nalejte ocotovú esenciu (50 g), zatvorte veko, vložte na tmavé a chladné miesto. 24 hodín, potom pridajte 1 polievkovú lyžicu nesoleného tuku, miešajte obsah do hladka. Opláchnite bolestivé miesta, vysušte ich a namažte pomocou masti (bude to bolieť, ale musíte byť trpezliví najmenej hodinu) a potom krémom na dieťa. Postup sa musí opakovať niekoľkokrát.
 • Vajce, Vezmite vajcia (množstvo závisí od veľkosti postihnutej oblasti kože), tvrdo ich uvarte, žĺtky vytiahnite. Žĺtok položte na pletaciu ihlu alebo vidličku a sviečky držte nad ohňom. Zahriaty žĺtok poskytne kvapky „šťavy“, ktorá sa musí zbierať do šálky. Vyhrievanie správneho množstva „drahej masti“ vyžaduje veľa času. S týmto prostriedkom silne namažte gázu a umiestnite na miesto ekzému, aby obväz neabsorboval liečivý olej, je preto potrebné do neho vložiť voskovaný alebo stlačený papier. Obväz nemeňte viac ako 1krát za deň, najlepšie však raz za 2 dni. Pokračujte v liečbe až do úplného zotavenia.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky nie sú základné metódy - používajú sa ako sprievodná liečba na urýchlenie regenerácie. Ich hlavnou úlohou je znížiť riziko relapsu choroby. Fyzioterapeutické techniky sú dosť rozmanité.

Thalassoterapie. Soľné kúpele, blato a riasy aplikované na pokožku - to všetko pomáha zmierňovať zápaly kože, vysušuje pokožku. Najvyššia účinnosť sa pozoruje pri plačovom ekzéme. Priemerný priebeh talasoterapie je 7-8 dní.

Laserová terapia Ožarovanie kože laserovým žiarením stimuluje rast zdravej pokožky, znižuje frekvenciu exacerbácií a predlžuje dobu remisie. Kurz vyžaduje 7 až 14 postupov. Vhodný na liečbu ekzému na tvári.

Terapeutická elektroforéza. Vystavenie elektrickému prúdu s jasne definovanými parametrami urýchľuje absorpciu liekov. Elektroforéza s antihistaminikami urýchľuje nástup terapeutického účinku a významne ho predlžuje.

Magnetoterapia. Magnetické polia určitej konfigurácie, keď sú vystavené ložiskám ekzémových vyrážok, znižujú závažnosť svrbenia kože, uľahčujú hojenie kožných defektov. Môže sa používať na plač aj suchý ekzém. Ekzém varixov je relatívnou kontraindikáciou - najskôr musíte zistiť, či sa v žilách nachádzajú krvné zrazeniny, ktoré sa môžu uvoľniť.

UV terapia. Ožarovanie kože ultrafialovými lúčmi by sa malo vykonávať počas obdobia pretrvávajúcej remisie. Hĺbka prieniku UV lúčov je 1 mm, čo je dostatočné na zabezpečenie lokálneho imunostimulačného účinku. Fototerapia sa predpisuje iba po skúšobnej expozícii malej oblasti kože, aby sa zabránilo výskytu fotodermatózy.

Kryoterapia. Chladenie pokožky tekutým dusíkom pomáha zlepšovať delenie buniek, čo vedie k rýchlejšiemu hojeniu pokožky. Kryoterapia je predpísaná v krátkych cykloch 4-7 procedúr (1 procedúra denne).

Počas exacerbácie sa neodporúča používať fyzioterapiu - priebeh ochorenia môžete zhoršiť.

Súbor fyzioterapeutických procedúr vyberie pre každého pacienta individuálne fyzioterapeut. Do úvahy sa musia vziať všetky sprievodné choroby a pre každú metódu sa určia možné kontraindikácie. Nemysli si, že fyzioterapia je pre telo úplne neškodná.

Liečba ekzému plaču

 • zbierka, Pri plačovom ekzéme sa odporúča bylinná medicína. Trikrát denne, 20 - 30 minút pred jedlom, zoberte 1 čajovú lyžičku zmesi: 500 g medu, 50 g čistenej síry a 250 g praženého tureckého hrášku rozdrveného na prášok. Po 10 minútach by ste mali vypiť 75 ml odvarku zo zmesi:
  • Púpava (celá rastlina) - 50 g,
  • Veľkoplodé listy (listy) - 50 g,
  • Ľubovník bodkovaný (tráva) - 50 g,
  • Centaury (tráva) - 50 g,
  • Medovka (tráva) - 50 g,
  • Cross gentian (tráva) - 50 g,
  • Čakanka divá (listy a kvety) - 50 g,
  • Chmeľ (kužele) - 50 g,
  • Lopúch (koreň) - 100 g.
  Zmes sa zomelie, naleje sa 2 polievkové lyžice 0,5 l vriacej vody, prikryje sa a varí sa 10 minút, ochladí sa, sceľuje.
 • emulzie, Pri plačovom ekzéme sa tiež odporúča tento liek: do 1 litra vínneho octu pridajte 150 g námrazy, rozdrvte, pretrepte, zapálte a varte 15 minút. Potom vyberte z tepla, nechajte ho vychladnúť a nechajte stáť, potom čistú tekutinu vypusťte bez usadenín. Potom pridajte 1 lyžicu octu do 250 ml olivového oleja za stáleho miešania, až kým sa všetko nezmení na emulziu.
  Použitie tohto produktu je kombinované s obkladom čerstvých zelených listov naparených vo vriacom mlieku, zjemnené a dobre vyžmýkané. Na hornú časť sa položí tenká látka a vlnený pás.
 • kúpeľ, Užitočný je tiež teplý kúpeľ zo odvaru zmesi pozostávajúcej z borovicových konárov, bazy čiernej, yarrow, hyacintovej, veľkej plantejny (listy) a veľkého odlivu. Po kúpeli je dobré si obliecť košeľu namočenú v rovnakom vývare.
 • Ryazhenka, Môžete použiť látku namočenú vo fermentovanom pečenom mlieku.

Po vymiznutí lézií je potrebné pokračovať v liečbe, piť rovnaké bylinky a dodržiavať diétu.

V lete je vhodné vziať si slnečné kúpele so zelenými listami jednoročných slnečníc, lopúch, ktoré pokrývajú pokožku. Trvanie kúpeľa je 30 - 60 minút. Potom musíte telo vypláchnuť studenou vodou a trieť pokožku citrónovou šťavou.

Mimotelová detoxikácia

Pri akejkoľvek forme ekzému, ale najmä pri skutočnom ekzéme, metódy „čistenia“ krvi mimo tela ukázali svoju účinnosť. Podstatou týchto metód je prechod krvi cez špeciálne filtre, v dôsledku čoho sa z nej odstránia niektoré z bioaktívnych látok zodpovedných za zápal a ďalšie produkty biologickej odbúrateľnosti (deštrukcia buniek). Použiť niekoľko podobných metód.

Plazmaferéza. Počas tohto postupu sa krv delí na dve frakcie: plazmu a tvarované prvky. Plazma sa odstráni a jej nedostatok sa naplní soľným roztokom, krvné bunky sa vrátia do krvného obehu pacienta. Priebeh liečby vyžaduje 4 až 10 zákrokov uskutočňovaných v intervale 1 až 3 dni.

Plazmaferéza a ďalšie metódy mimotelovej detoxikácie pomáhajú rýchlo „vyčistiť“ krv toxémie vyvolávajúcu ekzém.

Krioaferez. Zložitejší postup, pri ktorom je plazma zmrazená s odstráneným kryoprecipitátom (nezmrazená časť plazmy). Má menej komplikácií a následkov. Kurz vyžaduje až 10 procedúr.

Kaskádové filtrovanie. Podstatou tejto techniky je, že plazma prechádza cez filtre, ktoré odfiltrujú časť veľkých molekúl a všetko ostatné sa vracia do krvného obehu. Toto je ešte jemnejší proces plazmového čistenia. Zvyčajne minú 5 až 8 procedúr na liečebný cyklus.

Uvedené metódy gravitačnej chirurgie pri ekzémoch by sa mali používať iba v prípade absencie kontraindikácií od pacientov. Dermatológovia a lekári gravitačnej krvnej chirurgie by mali spoločne zvážiť pomer prínosu a rizika.

odporúčanie

Počas liečby musíte prísne dodržiavať lekárske odporúčania. Frekvenciu užívania mastí a užívania drog nemôžete nezávisle napraviť. Dokonca aj pri aplikácii masti sa účinok môže oneskoriť - na primerané vyhodnotenie terapeutického účinku musíte počkať niekoľko dní. Pokusy používať masti, najmä tie, ktoré obsahujú hormóny, častejšie, ako predpisuje lekár, môžu viesť ku komplikáciám vo forme toxických systémových účinkov týchto liekov.

Počas exacerbácie ekzému sa nevykonávajú vodné procedúry: sprcha, kúpeľ. Na čistenie pokožky pred aplikáciou masti by mali byť odstránené ekzémové lézie čistým obväzom, môžete ju navlhčiť roztokom tanínu alebo furatsiliny. Liečba ohnísk ekzému agresívnymi antiseptikami (alkohol, miramistín, manganistan draselný) je zakázaná - môžete spôsobiť popálenie pokožky.

Pacienti s ekzémom by nemali pokožku vystavovať účinkom studeného, ​​teplého a silného vetra. Vďaka lokalizácii ekzému na tvári si môžete pri vychádzaní zakryť svoju tvár maskou.

Osobná hygiena, dodržiavanie hypoalergénnej stravy môže významne znížiť frekvenciu exacerbácií ekzému. Pri hygienických postupoch by sa mali používať hypoalergénne, nearomatické mydlá a saponáty.

Video s ekzémom

Lekári tvrdia, že pri liečbe ekzému je potrebné venovať pozornosť stavu gastrointestinálneho traktu. Diskutuje sa o eliminácii alergickej zložky ako spôsobu na zvýšenie úspešnosti liečby.

Úspešnosť liečby ekzému závisí od jej formy a príčiny, ktorá ju spôsobila. Pri skutočnom ekzéme je riziko prechodu na chronickú formu vysoké. Objem liečby - masti, tablety alebo injekcie - určuje lekár na základe stupňa aktivity choroby. Dodržiavanie lekárskych predpisov umožňuje dosiahnutie stabilnej remisie po mnoho mesiacov a rokov. Liečba ekzému je zložitý a zdĺhavý proces, takže pacient musí byť pacient.

Čo je to choroba

Ekzém je bežné dermatologické ochorenie, s ktorým sa podľa štatistík stretáva približne 10% svetovej populácie. Ide o chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme kožných vyrážok inej povahy, ktoré sa počas vývoja ekzému neustále zvlhčujú. Takéto príznaky zase spôsobujú pacientovi nielen fyzické, ale aj psychologické ťažkosti.

Lekári zatiaľ neboli schopní zistiť presnú príčinu ekzému, ale existujú určité faktory, ktoré k tomu prispievajú. Medzi najbežnejšie patria:

 • otrava tela potravinami,
 • negatívne účinky vzduchových alergénov,
 • následky užívania niektorých liekov,
 • potravinová intolerancia,
 • predtým infekčné choroby
 • oslabenie imunitného systému,
 • genetická predispozícia
 • choroby nervového alebo endokrinného systému.
Príčiny ekzému

Venujte pozornosť!Každý môže mať nepríjemné príznaky ekzému, bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Najčastejšie sa však kožné ochorenie diagnostikuje u mladých ľudí a s vekom sa počet exacerbácií postupne znižuje.

Lekári rozlišujú niekoľko druhov ekzémov:

 • true. Je to výsledok alergickej reakcie na vonkajšie podnety (kozmetika, citrusové plody, zvieracie chlpy, prach atď.). Vyskytuje sa vo forme malých vezikúl na tvári alebo končatinách,
 • disgidroticheskaya. Je sprevádzaná silným pálením a svrbením v postihnutej oblasti. S dyshidrotickým ekzémom zvyčajne trpia prsty na nohách alebo na rukách, nohách a dlaniach,
 • profesionál. Diagnostikuje sa u ľudí, ktorých práca je spôsobená pravidelným kontaktom s rôznymi typmi alergénov (chemici, baníci, stavitelia a ďalšie). Zvláštnosťou profesionálneho ekzému je to, že sa toto ochorenie môže vyskytnúť na akejkoľvek časti kože,
 • mikrobiálne. Vyvíja sa na pozadí infekcie stafylokokmi a streptokokmi. K patológii často dochádza v mieste rán alebo malých škrabancov,
 • mykotická. Hlavným faktorom vyvolávajúcim vývoj tejto rozmanitosti ekzémov je huba. Ochorenie sa prejavuje hlavne na prstoch na nohách alebo nechtoch,
 • seborrheic. Vyskytuje sa, keď sú mazové žľazy narušené. Najčastejšie postihuje pokožku hlavy, kolená, lopatky alebo čelo. Seborrhický ekzém sa prejavuje vo forme žltých plakov, ktoré tvoria rôzne „vzory“.
Hlavné typy ekzémov

Проблемы с функционированием сальных желез также могут проявиться в виде обычной перхоти. Поэтому если вы столкнулись с этим косметическим дефектом, обязательно пройдите обследование у врача.

Klinické príznaky sa môžu líšiť v závislosti od typu vyvíjajúcej sa patológie. Existujú však základné príznaky, ktoré sa objavujú pri všetkých typoch ekzémov. Po prvé, medzi tieto príznaky patrí vyrážka, svrbenie, pálenie kože, celková slabosť tela a neuróza. Mnoho príznakov ekzému je podobné príznakom iných chorôb, napríklad pyodermie alebo psoriázy, preto je dôležité ich pri diagnostike rozlišovať.

Charakteristické príznaky ekzému

Možné komplikácie

Nesprávna alebo predčasná liečba môže viesť k prechodu kožného ochorenia do chronickej formy, ktorá je sprevádzaná častými relapsmi. Na koži pacienta môže dôjsť k zhrubnutiu epidermy a môžu sa tvoriť infiltráty. Často s pokročilými štádiami ekzému sa vzorec pokožky zosilňuje, ale jeho elasticita sa znižuje.

Kaposiho ekzém je jednou z možných komplikácií ekzému.

Ako komplikácia kožných ochorení sa môže vyskytnúť zápalový proces, ktorý ovplyvňuje povrch dlaní alebo nôh, hnisavú infekciu, proti ktorej existujú problémy s lymfatickými uzlinami. Medzi najnebezpečnejšie komplikácie ekzému patrí neurodermatitída - chronické kožné ochorenie, ktoré má neuroalergickú povahu. Ochorenie je sprevádzané nespavosťou, neustálym svrbením a narušením centrálneho nervového systému. Nesprávne vypracovaný liečebný postup môže vyvolať výskyt neurózy kože s častými zápalovými procesmi.

Funkcie liečby ekzému

Drogová terapia ekzému je použitie miestnych liekov a liekov užívaných perorálne. Miestne alebo vonkajšie prípravky sú masti alebo krémy, ktoré majú antibakteriálne, antipruritické a regeneračné vlastnosti. Ak je ochorenie sprevádzané hubovou infekciou, lekári môžu predpísať ďalšie antimykotiká. Medzi najčastejšie masti, ktoré sú predpísané pre ekzémy, patrí hydrokortizónová masť, Soderm, salicylová masť, Eplan a ďalšie.

Nehormonálne masti a krémy na ekzémy

Interné lieky zahŕňajú antihistaminiká (Zodak, Tsetriliv, Loratadin a Suprastin), vitamínové komplexy a destabilizátory. Počas celého liečebného cyklu musí pacient dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá spočíva v odmietnutí použitia extrakčných produktov, obmedzení množstva vyprážaných a mastných potravín.

Ľudové lieky na liečbu ekzému

Tradičné metódy liečby nie sú zďaleka dôveryhodné pre všetkých ľudí, preto sa pri ekzémoch často používa tradičná medicína, ktorá vo svojej účinnosti nie je v žiadnom prípade horšia ako syntetické drogy. Niektorí ľudia používajú ľudové liečivá iba ako doplnok k lekárskej liečbe, zatiaľ čo iní namiesto liekov tradičnej liečby. V každom prípade, pred použitím tohto alebo tohto lieku, aj keď pozostáva výlučne z prírodných zložiek, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Univerzálne lieky tradičnej medicíny

Použité prostriedky sa môžu líšiť v závislosti od typu ekzému. Existujú však univerzálne recepty, ktoré sú rovnako účinné pri všetkých typoch kožných ochorení. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Recepty tradičnej medicíny na ekzémy.

Názov zariadeniaprihláška
Uhorka uhorkaNavlhčite vatový tampón alebo gázový dresing v prírodnom náleve z uhoriek a pripravte krémy. Aplikujte tento obklad na postihnuté miesta pokožky 2-krát denne.
hroznoPrejdite mlynčekom na mäso 100 g hrozna (používajte iba tmavé odrody) a výslednú kašu umiestnite do gázy a pripevnite ju na 1 hodinu k boľavému miestu. Vykonajte postup každý deň po dobu 3 týždňov.
Breza brezováMá vynikajúce hojivé vlastnosti rán, vďaka ktorým decht eliminuje svrbenie a olupovanie pokožky. Pri ekzémoch je potrebné pravidelne ošetrovať postihnuté miesta pokožky brezovým dechtom. 10-15 minút po aplikácii sa musí produkt umyť teplou vodou.
zemiakyKožné lézie je možné zvládnuť pomocou bežných zemiakov alebo skôr z nich aplikovaných. Na tento účel navlhčite gázovú obrúsku v strúhaných zemiakoch a pripevnite ju na postihnuté miesto. Tento postup sa musí vykonávať denne po dobu 10 dní.
Soľný roztokNalejte 2 litre teplej vody 3 lyžice. l. nasolte a dôkladne premiešajte. Potom do pripraveného roztoku vložte časť tela s postihnutou pokožkou na 15 minút. V prvých minútach sa môže objaviť mierne brnenie, ale čoskoro to prejde.

Tip! S príznakmi choroby sa môžete vyrovnať pomocou bylinných nálevov alebo odvarov. Najúčinnejšie liečivé rastliny sú harmanček a nechtík - majú antimikrobiálne a antiseptické účinky na organizmus. Dekorácie môžete používať ako pleťové vody alebo liečebné kúpele denne, bez obáv z negatívnych následkov.

Dyshidrotický ekzém

S rozvojom dyshidrózy sa na postihnutých miestach kože objavia serózne vezikuly, ktoré sa nakoniec premenia na eróziu. Počas celého obdobia pacient trpí silným svrbením a pokožka zhustne a začne sa odlupovať.

Ako vyzerá dyshidrotický ekzém?

Medzi najúčinnejšie recepty tradičnej medicíny používané pri dyshidrotických ekzémoch patria:

 • strúhaný zemiakový obklad. Nastrúhajte niekoľko čerstvých zemiakov na jemný strúhadlo a výslednú suspenziu pripevnite na boľavé miesto po dobu 10 minút,
 • kapustový list. Na postihnutú pokožku naneste chladný list kapusty a zafixujte gázovým obväzom,
 • rakytníkový olej. Naneste tenkú vrstvu oleja na pokožku a po 15 - 20 minútach opláchnite teplou vodou. Odporúčaný postup sa opakuje trikrát denne.

Tip!Pri diagnostike dyshidrózy lekári často predpisujú kúpeľnú liečbu na mori. Je to kvôli priaznivým účinkom slanej vody a slnka na ekzémové rany. Za týchto podmienok sa pokožka hoja oveľa rýchlejšie.

Mikrobiálny ekzém

Lokálne ošetrenie mikrobiálnej formy spočíva v odstránení zápalového procesu a hojení eróznych oblastí pokožky. Na tento účel sa používajú tieto nástroje:

 • med s cesnakom. Uvaríme pár strúčikov cesnaku a rozdrvíme na kašovitý stav, zmiešame s 1 polievkovou lyžicou. l. med. Hotový produkt naneste na postihnuté miesta pokožky a prikryte ho plastovým obalom. Postup sa prednostne vykonáva v noci,
 • dechtová masť. Zmiešajte v jednej miske 3 lyžice. l. rybí olej, 2 lyžice. l. dechtová breza a 1 polievková lyžica. l. jablčný ocot. Namočte gázu do pripraveného roztoku a naneste ju na postihnutú pokožku,
 • aloe buničina. List z aloe nakrájajte na polovicu a aplikujte zvnútra na zapálenú pokožku po dobu 10 minút. Upevnite rastlinu obväzom alebo gázovým obväzom.
Mikrobiálny ekzém

Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok, odborníci odporúčajú alternatívne prostriedky. Napríklad v prvých dňoch môžete použiť dechtovú masť a potom - cesnakovú pastu s medom.

Namáčanie ekzému

Liečba ekzému plaču by mala byť zameraná na vysušenie pokožky, odstránenie nepríjemných príznakov a hojenie rán. Na tento účel sa používajú tieto recepty:

 • Kalanchoe. Lúpajte listy rastlín z filmu a prechádzajú cez odšťavovač. Vo výslednej šťave navlhčite kúsok gázy a aplikujte ju na zapálenú pokožku,
 • koreň sladkého drievka. Rozdrvte 50 g koreňa rastliny a zmiešajte s rovnakým množstvom morskej soli. Pripravený prášok nalejte na postihnutú pokožku a po 30 minútach opláchnite teplou vodou,
 • terapeutické kúpele. Ruky alebo nohy postihnuté kožnými chorobami umiestnite do teplej vody s pridanou soľou. Akonáhle sa voda ochladí, postup môže byť dokončený.
Ľudové lieky na plačový ekzém

Vo väčšine prípadov budú pozitívne zmeny viditeľné po prvom zasadnutí. Samozrejme je to možné iba pri dodržaní technológie na prípravu ľudových liekov.

Suchý ekzém

Alternatívna terapia tohto množstva ekzémov je založená na zvlhčovaní pokožky a zlepšovaní jej výživy pomocou prospešných zložiek. Na tento účel sa používajú tieto nástroje:

 • rakytníkový olej. Čerstvo vytlačenú šťavu z rakytníka zmiešajte s rovnakým množstvom olivového oleja a vylúhujte 7 dní na chladnom mieste. Potom denne ošetrujte postihnuté miesta tela uvareným olejom,
 • mrkvová masť. Nastrúhajte 1-2 veľké mrkvy na jemnom strúhadle a všetko zmiešajte s 50 ml smotany. Hotovú masť opatrne naneste na postihnutú pokožku 2-3 krát denne. Liečebný priebeh trvá 20 dní.
Liečba suchého ekzému

S príznakmi suchej formy sa môžete vyrovnať aj pomocou listov aloe. Z tohto dôvodu sa rastlina rozreže a aplikuje na boľavé miesto. Alternatívne môže byť aloe nasekaná a zmiešaná s malým množstvom medu.

Ďalšie odporúčania

Mnohí lekári tvrdia, že pri liečbe ekzému nie je potrebné odstraňovať ekzémové ložiská, ale liečiť celé telo. Keďže choroba môže vyvolať veľké množstvo faktorov, napríklad vnútorné choroby, nedostatok vitamínov, metabolické poruchy, je potrebné pred začiatkom liečby identifikovať hlavnú príčinu vývoja. Až potom je pacientovi predpísaný vhodný liečebný postup zameraný na konkrétnu príčinu.

Ako liečiť ekzém ľudových liekov

Tip!Pri ekzémoch by sa mala vždy používať komplexná liečba, ktorá spočíva nielen v používaní tradičných liekov, ale aj tradičných liekov. Toto je jediný spôsob, ako sa navždy zbaviť tejto nepríjemnej choroby.

Preventívne opatrenia

Aby sa odborníci v budúcnosti nestretli s ekzémom a inými kožnými ochoreniami, odporúčajú vzdať sa zlých návykov, najmä fajčenia, nezneužívania alkoholických nápojov, pravidelného temperovania tela a cvičenia. Pri používaní kozmetických výrobkov by sa mali uprednostňovať výrobky, ktoré obsahujú minimálne množstvo chemických prvkov a konzervačných látok.

Pokúste sa vyhnúť kontaktu s domácimi chemikáliami. Na umývanie auta alebo čistenie domu je preto nevyhnutné používať osobné ochranné prostriedky. Medzi ne patrí tvárový štít a gumené rukavice.

Prevencia ekzému

Ekzém je nepríjemná patológia, ktorá môže významne zhoršiť kvalitu života pacienta, preto je dôležité pri prevencii tohto ochorenia dodržiavať lekárske odporúčania. Dôležitú úlohu hrá včasný kontakt s odborníkom, keď sa objavia prvé podozrivé príznaky.

Pin
Send
Share
Send
Send