Užitočné tipy

Kvety, ktoré priťahujú včely: voňavé rastliny do záhrady

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 18 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Včely medonosné robia záhradu krásnou. Včely opeľujú kvety a iné rastliny, vďaka čomu sú krásne a svieže. Ak chcete prilákať včely, kvety rastlín, ovocie a zeleninu, počkajte, kým dorastú, a poskytnite včelám vodu a prístrešie. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, ako prilákať včely medonosné.

Alyssum (lobularia, alyssum)

Alyssum (lobularia, alyssum, trávnatá tráva) je zakrpatená rastlina rodiny Cruciferous. Zo všetkých druhov alissum sa na pritiahnutie včiel používa morský alissum.

Alyssum morské (pobrežná labuľa, trávnik) - vysoká rastlina, ktorá sa rozrastá alebo zhutňuje vo forme gule. Stonky sú vysoko rozvetvené, tvrdé, tenké, takmer ležiace. Malé kvitnúce šedozelené listy sú na kvetu takmer neviditeľné.

Kvety morských alissum sú malé, biele alebo svetlo fialové, fialové, zozbierané v hustej početnej kefke, s príjemnou vôňou medu. Vôňa alissum je jedinečná a priťahuje hmyz z celého sveta.

Pestovanie alissum je jednoduché:

 • nie je to zložité na pôdu,
 • miluje otvorené slnečné miesta a mierne vlhké pôdy,
 • toleruje jarné a skoré jesenné mrazy.

Alissum množené semenami na otvorenom priestranstve začiatkom jari sa na sadenice objavujú kvitnúce dni po vysiatí. V suchom počasí, pri absencii zalievania, dochádza k zastaveniu kvitnutia a skorému dozrievaniu semien. V tomto prípade je potrebné hojne odrezať kvetenstvo a vodu, čo prispieva k vzniku nových bočných kvetov výhonkov.

Alyssum musí byť chránené pred škodcami - rastlina, podobne ako kapusta, reďkovka a reďkev, trpí blchami. Na ochranu môžete použiť ľudové liečivá aj chemické prípravky: Alatar, Corado, Karate atď.

Moldavian Snakehead

Moldavian Snakehead (Lat. Dracocephalum moldavica, Eng. Moldavský balzam, turecký citrónový balzam) je jednoročná rastlina rodiny Labretaceous. Úžasné kvety hadí hlavy priťahujú včely so silnou korenistou arómou. Kvety sú malé, až 1,2 cm, svetlo fialové, biele alebo svetloružové, zhromaždené vo veľkých presvetlených kvetinách až 70 cm dlhých.

Výška rastlín hadí hlavy moldavskej Bush s priemerom kríky rozvetvená, silná, oválna. Listy serpentínu sú tmavo zelené, pretiahnuté, pílkovité.

Pestovanie hadího hlavy je jednoduché - rastlina je nenáročná, ale miluje výživnú pôdu a slnečné oblasti.

Moldavská had sa šíri výsevom semien priamo na otvorenú plochu začiatkom jari, sadenice sa objavujú prostredníctvom mladých rastlín, ktoré transplantáciu ľahko tolerujú.

Snakehead začne kvitnúť v polovici júla a kvitne až do prvého mrazu. Odporúča sa kŕmiť 2-krát komplexným hnojivom s odstupom

Malcolmské pobrežie

Malcolmské pobrežie (Lat. Malcolmia maritima) je jednoročná rastlina rodiny ukrižovaných, ktorá nie je pripravená, ale má veľmi voňavé kvety.

Výška stoniek malcolmie je silne rozvetvená od základne av rozkvetu vyzerajú ako gule, úplne posiate malými krížikmi. Kvety sa zhromažďujú vo voľných kvetenstvo, ich farba je ružová, fialová, fialová, biela. Listy sú malé, modrasto-zelené.

Pestovanie prímorského malcolmu je jednoduché - rastlina je fotofilná, odolná voči suchu, odolná voči chladu, ale rastie zle na vlhkých, ťažkých a studených pôdach.

Semená Malcolmského pobrežia sa vysievajú na otvorenom priestranstve v máji okamžite na trvalé miesto, začiatkom júla sa kvitnú výhonky a kvitnú až do neskorých mrazov.

Malcolmia, rovnako ako ostatné rastliny krížovej rodiny, musí byť chránená pred škodcami, najmä pred krížením blchami.

Mattiola bicorn

Mattiola bicorn (Levkoy) - stará záhradná rastlina rodiny ukrižovaných. Mattiola sa odporúča vysádzať v blízkosti stromov, lavičiek a terás. Vďaka silnej príjemnej aróme budú večery nezabudnuteľné.

Mattiola je skromná rastlina so sivozelenými listami a tenkými stonkami. Výška kvitnúcich rastlín Malé kvety sú fialové, ružové, fialové, takmer nepostrehnuteľné.

Mattiola môže rásť na chudobných pôdach v čiastočnom tieni a je odolná proti chladu. Semená sa vysievajú začiatkom jari na trvalé miesto na otvorenom priestranstve. Výstrely sa objavujú cez

Mattiola bicorn kvitne koncom júna a začiatkom júla a kvitne hojne mesiac. Dni po prvom výseve môžete semená znovu zasiať a Mattiola vás opäť poteší a svojou vôňou priťahuje včely a čmeliaky.

Vonná rezeda

Voňavá Reseda je populárna okrasná rastlina s jemnou, jemnou vôňou, pôvodom z Egypta. Reseda je liečivá rastlina, ktorá zmierňuje bolesť. Dokonca dostala meno Reseda z latinského slova „Resedo“ - v preklade to znamená liečiť, zmierňovať bolesť.

V našej oblasti sa rastlina Reseda pestuje ročne, hoci rastlina je trvalka. Semená rezedy sa vysievajú na otvorenom priestranstve na stálom mieste v úrodnej, dobre odvodnenej pôde.

Reseda kvitne v júni až júli, dni po sejbe a kvitne až do jesenných mrazov.

Phacelia je jednoročná, stredne veľká rastlina rodiny Aquatica, pôvodom zo Strednej Ameriky. Výška stoniek faciálie zriedka presahuje 45 cm. Kvety faciélie s dlhými bielymi tyčinkami, jasne modrej alebo lila-modrej, zvončekovitého tvaru s priemerom do 2 cm sa zhromažďujú v malých drobivých kvetinách.

Phacelia je vynikajúca medová rastlina. Med Phacelia je známy svojimi liečivými vlastnosťami. Rastlina priťahuje mnoho včiel v okruhu niekoľkých kilometrov od záhrady.

Pestovanie fécie je ľahké - semená sa vysievajú priamo na otvorenom priestranstve koncom apríla - začiatkom mája, na úrodnej, hnojenej, odvodnenej pôde a na slnečnom mieste. Rastlina je odolná proti chladu a relatívne odolná voči suchu.

Sadenice Phacelia sa objavujú cez kvety Phacelia začiatkom júna. Kvitne hojne a nepretržite až do jesenných mrazov. Pre hojné kvitnutie sa musí fatselia kŕmiť krát minerálnym hnojivom. Počas sucha z faciálie je potrebné zalievať.

Modrina obyčajná (echium)

Echium (Lat. Echium vulgare, ľudia. Bruise obyčajná) - nenáročný závod rodiny Borageovcov. Hmlovina kvitne hojne a na dlhú dobu, priťahuje mnoho včiel, vďaka čomu sa v pomliaždach usadila sláva vynikajúcej medovej rastliny.

Echium je rastlina odolná voči suchu a chladu, ktorá dobre rastie na slnečných miestach, na chudobných pôdach. Výška pomliaždeniny obyčajnej je veľmi rozvetvená, niekedy má formu gule. Stonky a listy husto dospievajúce, pichľavý. Kvetenstvo je dlhé, ohybové.

Kvety echia sú lievikovitého tvaru, dosť veľké, s priemerom, farba kvetov je modrá, ale púčiky sú ružovej farby. Kvitnúce modré kvety získajú fialovú farbu. Niekedy sú kvety fialové alebo biele.

Pestovanie echia je veľmi jednoduché: semená sa vysievajú na otvorenom priestranstve na stálom mieste. Výstrely sa objavujú priateľsky cez kvety Echium začiatkom júla a kvitnú až do neskorých mrazov.

Echium vyzerá krásne na vysokých hraniciach, v malých skupinách v mixborderoch.

Blackroot (cynoglossum)

Blackroot (Lat. Cynoglossum, ľudia. Psí jazyk) je burina rastlín rodiny Borage, ktorá na záhrade často rastie nie vôľou záhradníka, ale nezávisle. Čierny koreň nielen dobre vonia, ale lieči aj choroby ľudí a chráni tak domov pred hlodavcami.

Čierny koreň priťahuje veľa včiel svojou vôňou, je vynikajúcou rastlinou medu, ale ak sa usadí vo vašej záhrade, bude veľmi ťažké sa ho zbaviť.

Rastlina je nenáročná: mrazuvzdorná, odolná voči suchu, fotofilná, rastie všade, spolu s inými burinami. Semená čiernych koreňov so stopami sa tak držia vždy a všade. Ľahko sa šíri samovysevom na jeseň, klíčia skoro na jar a kvitne začiatkom júla. Cynoglossum kvitne po dlhú dobu, nebojí sa prechladnutia.

Rastliny a kvety medu

Existuje veľa rastlín a kvetov medu. Medzi nimi sú tak zástupcovia ročných, ako aj trvalých zástupcov. Z tejto rozmanitosti by sa mali vyzdvihnúť najmä dôležité druhy.

Táto kvitnúca rastlina je jeseň medu. Z jedného hektára pozbierajte až 100 kg medu.

Med z vresu sa vyznačuje tmavočervenou alebo nahnedlou farbou, horkou chuťou a silnou arómou. V dôsledku vysokého obsahu proteínových látok produkt nekryštalizuje počas dlhodobého skladovania, ale koaguluje do želé. Po prečerpaní okamžite získa konzistenciu želé.

Med z vresu je užitočný pri prechladnutí, urolitiáze a cystitíde.

Táto bylinná kultúra sa nazýva sejba, obyčajná alebo jedlá. Vo väčšine ruských regiónov je na prvom mieste medzi medovými rastlinami.

Jeden hektár zasiaty pohorkou môže za výhodných podmienok poskytnúť až 80 kg medu. Táto oblasť vyžaduje 2 až 3 včelstvá. Hmyz zhromažďuje suroviny celý august.

Kvety rastliny dodávajú včelám nektár a zelenožltý peľ vo veľkých množstvách. Pohánkový med sa vyznačuje tmavou farbou a osobitnou chuťou. Zloženie produktu je bohaté na železo, má vysoké antiseptické vlastnosti.

Biely a žltý melilot sú hodnotené ako medové rastliny. Rastlina je atraktívne dlho kvitnúca, ktorá sa začína v júli a končí až koncom jesene. Melilot dokáže vyprodukovať až 600 kg medu na hektár.

Melilot med má svetlú farbu, jemnú textúru, príjemnú vôňu a vynikajúcu chuť. Čerstvý produkt má svetlo vodnatú farbu. Rýchlo vykryštalizuje, stáva sa bielym alebo svetlým jantárom a má jemnú vanilkovú arómu.

Melilot med je nasýtený glukózou, užitočný pre centrálny nervový systém a stimuluje laktáciu.

zlatobyľ

Táto bylinná rastlina je rastlina medu z konca leta alebo jesene. Je vysoko cenený pre poskytovanie peľu a medu v zime. Produktivita medu v rastline je mierna - jeden hektár výsadby môže vyprodukovať až 120 kg medu.

Výrobok môže byť tmavo žltý alebo svetlo hnedý s červeným odtieňom. Med Goldenrod má zvláštnu vôňu a horkú pachuť.

Vďaka svojim liečivým vlastnostiam sa výrobok používa na liečbu močového mechúra, pečene a dermatitídy.

Ivan čaj (fireweed)

Táto bylinná trvalka je letná medová rastlina. Produktivita medu môže byť až 600 kg na hektár. V júni až júli je možné pozorovať kvitnúcu búrku, ktorá trvá asi 40 dní.

Med sa vyznačuje priehľadnosťou, zelenkastou farbou a jemnou vôňou. Kryštalizuje na krémovú bielu hmotu. Po zahriatí zožltne.

V tradičnej medicíne je výrobok cenený pre upokojujúce a protizápalové vlastnosti.

Táto rastlina je jednou z najlepších medových rastlín. Jeho produktivita môže dosiahnuť 200 kg na hektár. Hlavné obdobie kvitnutia sa pozoruje v júni až júli.

Produkt získaný z ďateliny je atraktívny v bohatej jantárovej farbe a silnej aróme. Z hľadiska konzistencie je poddajný.

Produkt získaný z tohto bylinného jednoročných rastlín sa nazýva koriandr alebo kolyander. Rastlina je letná medová rastlina a zvyčajne kvitne v júni. Z jedného hektára môžete získať až 200 kg.

Koriandrový med je priehľadný, môže mať svetlo hnedú alebo jantárovú farbu. Chuť produktu závisí od odrody. Vďaka vysokému obsahu éterických olejov je vôňa produktu pikantná a tvrdá. Chuť medu je špecifická, má liečivú karamelovú príchuť.

Koriandrový med má veľa liečivých vlastností. Je vhodný na trávenie, lieči gastrointestinálne choroby, obnovuje chuť do jedla. Produkt má antiseptické, analgetické a bronchodilatačné vlastnosti.

Táto bylinná trvalka sa nazýva obyčajná, poľná, liečivá, farmácia. Z jedného hektára môžete vyzbierať v priemere 4,5 kg medu. Kvetenstvo sa vyskytuje hlavne v máji až júni.

Med z púpavy je hustý a zlatožltý. Produkt rýchlo kryštalizuje, má silný zápach a zvláštnu štipľavú chuť.

Med z púpavy nemá trhovú hodnotu - na jar ju konzumujú včely. Produkt je tiež doplnkom krmiva pre dospelý hmyz.

Táto bylinná trvalka sa nazýva poľná, žltá, eufória. Rastlina sa považuje za burinu, kvitne v období leto-jeseň. Bodliak prasnice sa vyznačuje vysokou produktivitou medu - z jedného hektára sa dá zozbierať asi 400 kg produktu.

Prasnicový med má bielu alebo svetlo žltú farbu a dobre chutí. Produkt patrí do prvej triedy.

Voštinový med je cenený pre svoje výživové vlastnosti. V ľudovom liečiteľstve sa najčastejšie používa ako liek na vyčerpanie, najmä v pooperačnom období u detí a starších ľudí.

slnečnica

Tento bylinný ročný zdroj je zdrojom nielen semien, ale aj medu. Z jedného hektára pozbierajte až 50 kg produktu. Kvitnutie trvá v priemere 30 dní a pripadá na júl až august.

Je potrebné rozlišovať medzi jednoročnými slnečnicami a hľúzami, hoci je to aj medová rastlina.

V tekutej forme má produkt vynikajúcu chuť. Slnečnicový med rýchlo kryštalizuje a získava svetlo jantárovú farbu. Niekedy je pozorovaný zelenkavý odtieň. Kryštalizovaný med má slabú arómu a príjemnú chuť s koláčikmi.

Slnečnicový med sa vyznačuje vysokou enzymatickou aktivitou. Má hodnotné stravovacie vlastnosti, regeneračné a diuretické vlastnosti.

Tento bylinný jednoročný je skorá jarná medová rastlina na jeseň. Repka repka poskytuje lekársku produktivitu 60 - 90 kg na hektár.

Repkový med má belavú alebo žltkastú farbu, veľmi sladkú chuť a osobitnú arómu. Hustota produktu je veľmi vysoká, rýchlo kryštalizuje. Proces tvorby kryštálov môže začať už v bunkách. Vytvorené kryštály majú bielu farbu, pretrvávajúcu kvetinovú arómu a svíravú chuť.

Repkový med znamená špeciálne skladovacie podmienky, pretože sa môže rýchlo stať kyslou. Produkt má vysoký obsah glukózy, čo je užitočné pre mozgovú aktivitu. Repkový med je užitočný pre kostné štruktúry a pečeň, pomáha odstraňovať ťažké kovy z tela.

Častá modrina

Táto bylinná rastlina je cenná letná medová rastlina. Na jeden hektár môžete získať až 800 kg medu.

Produkt získaný z podliatiny modriny je prvotriedny. Má svetlú alebo svetlú jantárovú farbu. Výrobok má príjemnú chuť a jemnú arómu. Med sa vyznačuje hustou konzistenciou, pomaly kryštalizuje - vytvára sa jemnozrnná klietka.

Med z obyčajnej modriny je užitočný pre kardiovaskulárny systém, má upokojujúci účinok.

Tento bylinkový jednoročný je jednou z najlepších medových rastlín. Jeden hektár plodín môže poskytnúť pol tony medu. Pri správnej organizácii siatia kvitnutie pokračuje takmer celé leto.

Produkt získaný z tejto rastliny má sladkú, kyslú a pikantnú chuť. Farba môže byť rôzna - bledožltá, bledozelená alebo bledomodrá. Po zahustení má hmota obvykle bielu farbu a pastovú štruktúru.

V zložení tohto medu je veľa vitamínov a minerálov. Predovšetkým obsahuje draslík, chróm, vápnik, zinok, mangán, kobalt a striebro.

Táto bylinná rastlina sa tiež všeobecne nazýva žaba. Je to skoro jarná medová rastlina. Včely dobrovoľne lietajú do tejto rastliny. Z jedného hektára môžete získať až 15 kg produktu.

Medové kríky a stromy

Medzi rastliny tohto typu medové rastliny zvyčajne zahŕňajú kríky alebo malé stromy. Ich charakteristickou črtou je, že všetci patria do trvaliek.

Táto rastlina medu zvyčajne rastie vo forme kríka, stromy sú menej bežné. Poskytuje veľké množstvo nektáru v máji až júni. Z jedného hektára môžete nazbierať až 80 kg produktu. V tomto prípade je produktivita medu z tejto oblasti vyššia ako 23 kg.

Med čučoriedky má svetlo žltú farbu, jemnú a sladkú chuť. Vôňa je cítiť tóny jarných kvetov. Produkt má strednú viskozitu.

Med z čučoriedok má veľa liečivých vlastností. Je užitočný pre žalúdok a črevá, genitourinárny systém, poskytuje antibakteriálny účinok. Produkt dokonale zafarbí a má protizápalové vlastnosti.

Takéto stromy a kríky patria do medových rastlín neskoro na jar a sú pre včely atraktívne. Ich medová produktivita je mierna a môže dosahovať až 80 kg na hektár.

Kvitnúce hloh trvá iba týždeň a pol - koncom jari a začiatkom júna. Počas tohto obdobia rastlina vydáva nepríjemný zápach, ktorému hmyz nevenuje pozornosť.

Hlohový med má tmavú farbu s červenkastým odtieňom a jemnou horkou chuťou. Výrobok je vysoko uznávaný pre svoje liečivé vlastnosti, je zvlášť užitočný pre kardiovaskulárny systém.

Tento vždyzelený ker poskytuje včelám podporný úplatok. Z jedného hektára výsadby môžete získať až 50 kg medu. Kvitnutie trvá asi 2 týždne a začína koncom mája.

Med z brusníc je prírodný liek.

Этот кустарник способен принести до 700 кг меда с гектара. Одна пчелиная семья может собрать за день более 5 кг нектара с этого растения. Цвести оно начинает в конце июня.

У меда ваточника особый аромат и тонкий вкус. Farba je veľmi svetlá, niekedy žltkastá. Ak sa produkt odčerpá v suchom počasí, produkt sa zahrieva kvôli jeho závažnosti a hustote.

Existuje jedna negatívna črta quillage - labky hmyzu môžu byť zaseknuté peľovými vreckami kvetov. Ak sa včela nemôže dostať zadarmo, zomrie, v najlepšom prípade zostane zmrzačená.

Žltá akácia (caragana podobná stromu)

Tento ker je hlavnou rastlinou medu skorého úplatku. Z jedného hektára môžete nazbierať až 300 kg produktu.

Akátový med sa vyznačuje priehľadnosťou a svetlou farbou, príjemnou vôňou. Je to atraktívne kvôli absencii horkej charakteristiky iných odrôd. Produkt nekryštalizuje dlho a môže zostať v tekutej forme po celý rok. Často ho oceňuje viac ako lipový med.

Akátový med sa ľahko trávi, má výrazné antiseptické vlastnosti, podporuje trávenie, nespôsobuje alergické reakcie.

Táto drevina sa tiež nazýva vŕba, krab, talnik a lozina. Ako rastlina medu priťahuje rastlina skorým kvitnutím av rôznych druhoch sa vyskytuje v rôznych časoch, čo vám umožňuje predĺžiť obdobie zberu peľu.

Hektár takýchto vykládok môže poskytnúť až 200 kg medu. Zvyčajne sa používa na vývoj včelstiev, ale tiež v komerčnej kvalite.

Tento strom je jarná medová rastlina a poskytuje včelám nielen peľ a nektár, ale aj lepkavú tekutinu. Charakteristickým rysom rastliny je zmena farby škvŕn na kvetoch zo žltej na červenú. Po takýchto zmenách včely nelietajú do rastliny.

Rozkvet gaštanu trvá asi 2 týždne v máji a júni. Počet kvetov a lekárska produktivita závisí od teploty vzduchu. Z jedného hektára sa získa priemerne 25 kg produktu.

Gaštanový med sa vyznačuje svojou tekutou štruktúrou, tmavohnedou farbou a priehľadnosťou. Pomaly kryštalizuje a zostáva v tekutom stave až do jari. To sa nevzťahuje na gaštany konské - produkt z neho okamžite vykryštalizuje.

Gaštanový med má vynikajúce baktericídne vlastnosti, ktoré sa často používajú pri liečení patológií dýchacích ciest.

Tieto kríky a stromy sa nazývajú aj lieskové oriešky. Táto rastlina nie je len zdrojom orechov, ale aj vynikajúcou rastlinou lesného medu.

Hazel priťahuje skoré kvitnutie - začína koncom apríla a v niektorých regiónoch vo februári. Rastlina dáva veľa peľu, ktorý sa kupuje do budúcnosti na zimu a skoro na jar kŕmenie hmyzom. Za dobrého počasia sú včely vyradené zo zimnej chaty, aby zbierali peľ a stimulujú kultiváciu plodu.

Tento strom je jednou z najdôležitejších letných medových rastlín. Z jedného hektára je možné zozbierať 700 kg medu, ale produktivita rastliny závisí od počasia a veku výsadby.

Kvalita a druh lipového medu sa líšia v závislosti od regiónu. Výrobok môže byť číry, bezfarebný alebo svetlo žltý. Má sladkú chuť a výraznú arómu. Horkosť je charakteristická pre divoký lesný med. Charakteristickou črtou vápenného produktu je rýchla kryštalizácia so stratou priehľadnosti a získanie hrubozrnnej štruktúry.

Tento ker je jarná-letná medová rastlina, ktorá sa cení predovšetkým pre poskytnutie podporného úplatku. Produkcia medu na hektár môže dosiahnuť 50 - 80 kg.

Čučoriedkový med sa vyznačuje priehľadnosťou, príjemnou chuťou a osobitnou vôňou. Má svetlú farbu a červenkastý odtieň. Výrobok je cenený pre stravovacie a liečivé vlastnosti. Jeho použitie umožňuje elimináciu toxínov a rádioaktívnych prvkov z tela.

Tieto nízke stromy sú jarné nektárové rastliny a rastliny nesúce prach. Produkcia medu na hektár je nízka - do 20 kg.

Višňový med má atraktívne liečivé vlastnosti. Posilňuje obehový systém, normalizuje črevnú funkciu a zmierňuje zápal. Vitamínové zloženie produktu je užitočné na posilnenie imunity.

Existuje veľa rastlín medu. Títo zástupcovia flóry, ktorí sa považujú za bežné buriny, sa často vyznačujú vysokou produktivitou medu. Med získaný z rôznych rastlín sa líši v chuti, viskozite, farbe a aróme. Bez ohľadu na zdroj má tento produkt liečivé vlastnosti, ale každá rastlina má svoje vlastné.

Včely Osmium

Na svete existuje viac ako 20 000 druhov včiel, ktoré žijú na miestach, kde rastú kvetinové rastliny. Ich opelenie vykonávajú čmeliaky a včely medonosné. Okrem nich existujú osmium včely zbierajúce nektár a peľ pre svojich potomkov. Sú považovaní za najlepších opeľovačov záhrad (opeľujú až 80% z celej flóry kvitnúcich rastlín). Na rozdiel od medového hmyzu však neprinášajú med.

Spoznajte včely osmium

Osmia je osamelý divoký hmyz z čeľade Megachilidae. Jedna z najväčších rodov včiel. Ich druhy sa nachádzajú na celej planéte.

Nadýchaná včela je pokojná, krásna a prináša mnoho výhod. Ide najmä o jarný hmyz opeľujúci ovocné a okrasné rastliny. Zberajú včelí chlieb pre svojich potomkov, ktorí sa narodia pred jarom. Keď sa teplota zahreje na +8 ° C, opustia svoje hniezda.

Na rozdiel od medových druhov sa divoký jedinec nerozdeľuje na pracovníkov.

vzhľad

Včely Osmium dosahujú v priemere 8 - 15 mm (v závislosti od typu čísla sa môžu meniť). Charakteristický znak - hustá hnedá páperie s kovovým odtieňom. Samce sú menšie ako ženy. Na čele majú dlhé antény a biele trojuholníky. Samice majú prístroj umiestnený na spodnej časti brucha. Je určený na zber peľu. Majte bodnutie.

Tieto fotografie ukazujú včelí osmium:

Osmium bee si môžete pozrieť v tomto makro zväčšenom videu:

Funkcie bývania

Nevedia, ako stavať domy. Potrebujú hotové prístrešky. Hniezdo používa pre svoje hniezda dutiny rastlinných stoniek, kanálikov a starého dreva, ktoré v nich hýbe. Môžu sa tiež objaviť praskliny v stenách a kameňoch. Priemer ich domov je v priemere od 5 do 11 mm.

Samica pozorne monitoruje svoje hniezdo. Odstráni ho, očistí ho od prachu a vytvorí bunky s oddielmi od nečistôt, listov, zeme a hliny. Tvoria sa až do úplného naplnenia dutiny trubice. Vstup do bytu je uzavretý hlineným korkom. Viac času sa však nezaoberá zberom, ale obstarávaním bravčového a potomstva. Trubica hniezda má iba jednu hostiteľku. Hniezdenie nastáva do konca júna, začiatku júla.

Zaujímavý fakt! Po znášaní vajec ju samica nikdy neuvidí. S nástupom chladného počasia zomrie.

Charakter a životný štýl

Divoký hmyz je veľmi pokojný a bezpečný. Napriek prítomnosti bodnutia ho zriedka používajú. Aby včely hrýzli, musia byť stlačené veľmi pevne v ruke.

Súlad včiel sa vysvetľuje skutočnosťou, že na rozdiel od medového hmyzu nechránia svoje domovy. Po znášaní vajíčok sa ich hniezda stávajú ľahostajnými.

Celý životný cyklus pozostáva z aktívneho párenia, hniezdenia a znášania vajec. Nepotrebujú osobitnú starostlivosť, v zime bývajú pod baldachýnom. Jednotlivé včely majú rovnakú funkciu. - Rozmnožovanie, zber peľu a príprava potravín. To vytvára ich životný štýl.

Živí sa peľom zo všetkých kvitnúcich ovocných stromov. (hruška, marhule, slivky, jablone) a skoré jarné nektaroná (ľubovník bodkovaný, oregano, ďatelina, rasca, kozia tráva atď.). Tiež jedia malé muchy, larvy Colorado, pavúky a húsenice. Včely nie sú súčasťou ich stravy.

Životný cyklus a reprodukcia

Životný cyklus osmiumu je krátky, jeden rok (môže to byť od 3 týždňov do 2 mesiacov). Aktívne rozmnožovanie začína na jar. Hlavným rozdielom medzi divým predstaviteľom včely z včely medonosnej je opakované párenie. Celkový počet potomkov jednej ženy je od 20 do 45 lariev, ktoré sa objavia do konca augusta. Živí sa zozbieraným nektárom a peľom.

Už v septembri sa už stávajú kuklami a v tejto podobe hibernácie pred nástupom tepla. S príchodom jari dospelý ohryzáva kokon a vystupuje, prebúdza ďalšiu včelu. Od tejto chvíle začína ich aktívny životný cyklus.

druh

Existuje viac ako 350 druhov osmium. Medzi hlavné odrody patria:

 • Modrá (osmia coerulescens), Má tmavomodrý kovový lesk s riedkymi hnedými chĺpkami. V dĺžke dosahuje 8-10 mm.

 • Červená (osmia rufa). Telo 12 až 15 mm dlhé husto pokryté červeno-hnedými chĺpkami. Samice môžu vytvárať malé kolónie.

 • Horned (osmia cornifrons). Vo veľkosti dosahuje 11-15 mm. Samica na čele má „roh“, hlava je pokrytá čiernymi vlasmi a telo červené.

 • Zahnutý (osmia uncinata). Rastie na dĺžku až 1 cm, farba je takmer úplne čierna, bez lesku. Telo je široké, podsadité, s hustou srsťou. Spodná a bočná časť hrudníka sú pokryté žltkastohnedými chĺpkami.

 • Stena (osmia parietina). Dĺžka tela dosahuje 10 mm, je úzka, mierne dospievajúca. Farba je takmer úplne čierna s mierne bronzovým odrazom na bruchu.

Prečo chovať osmium včely

Existuje niekoľko dôvodov pre chov osmium:

 1. Estetická spokojnosť. Včely tejto rodiny sa považujú za najkrajšie. Ich pestovanie a predaj môže byť navyše dobrým nápadom pre firmu.
 2. Osmiovodstvo sa odvoláva na jeden z druhov včelárstva, Na rozdiel od včiel nie je osmium dobre zrozumiteľné, čo je v záujme mnohých vedcov.
 3. Včely Osmia sú jedným z najlepších opeľovačov záhrad. Fungujú viac ako medové rastliny. Opeľujte rastliny aj za nepriaznivých poveternostných podmienok (dážď a nižšie teploty).
 4. Nevyhnutné v skleníkoch. Znečisťovanie včiel je nerentabilné. Sú drahé a potrebujú osobitnú starostlivosť, ktorú divoké včely nevyžadujú.

Osamelé včely nevyrábajú med, sú však vynikajúcimi opeľovačmi. A to je hlavný dôvod zapojiť sa do ich chovu.

Help. Osmia je omnoho účinnejšia ako iné druhy včiel. Nosia peľ na veľké vzdialenosti bez straty nektáru.

Ako prilákať hmyz na miesto

Na prilákanie osmiumu na lokalitu je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 • V blízkosti miesta by malo byť veľké množstvo jarných nektaronidov.
 • Prítomnosť domov na hniezdenie.

Je ľahké ich zostaviť. Najjednoduchšia možnosť - zväzky trstín s dostatočnou dĺžkou (10 - 20 mm) a priemerom (6 - 10 mm) zaveste pod vrchlík alebo podkrovie. Na jednej strane musí byť slúchadlo zatvorené. Odporúča sa nepoužívať nízko rastúce bažiny z dôvodu ich malého priemeru.

Vhodná je aj škatuľka naplnená trstinami alebo plechovka so stonkami rastlín. Prítomnosť včiel zabezpečí prítomnosť domov a voda. Od apríla začnú aktívne opelenie plodníc.

Ako nezávisle vyrobiť domy na hniezdenie osmium včiel je opísané v tomto videu:

Ako chovať osmium včely

Na zvýšenie populácie hmyzu je pre nich dôležité vytvoriť priaznivé podmienky. Nevyžadujú osobitnú pozornosť. Postačuje umiestniť domy na miesto chránené pred prievanom a pravidelne meniť starú trstinu na novú. Pretože v nich môžu začať parazity. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby hniezda myš nepoškodili. Je potrebné pravidelne poskytovať hmyzu misku na pitie a zdroj čerstvého bahna, ktorý je potrebný na stavbu priečok.

Včely Osmium sú hlavnými opeľovačmi kvitnúcich rastlín. Na osídlenie je vhodný akýkoľvek prírodný úkryt vhodnej veľkosti. Sú väčšie, vytrvalé, opeľujú dokonca aj tie kvety, ktoré obyčajné včely (strukoviny) ignorujú. Sú schopní pracovať za akýchkoľvek poveternostných podmienok (vietor, dážď), čo je dôležité pre poľnohospodárske rastliny, ktorých kvitnutie trvá len niekoľko dní.

Pin
Send
Share
Send
Send