Užitočné tipy

Dekoratívne rohy na rohoch stien: vlastnosti aplikácie

Túto techniku ​​zdobenia rohov stien - ochranných rohov - nepáčia všetci, ale neexistujú žiadne špeciálne alternatívy. V každom prípade, na stenách prilepených tapetou je roh ešte lepší ako trčať a roztrhané plátna.

K dispozícii je iba jedno riešenie integrity tapety bez použitia dekoratívnych rohov - urobiť ostrý uhol uloženia, ale zaoblený. V tomto prípade nebude problém s jeho dekoráciou. Plátno môžete jednoducho zabaliť bez orezania. Musíte si však roh zahnúť dokonale, inak ho budete musieť znova orezať, čo znamená, že opäť vyvstáva otázka ochrany spoja tapiet v rohu.

Je dôležité zvoliť správny dekoratívny roh, aby nevyzeral mimozemsky. Na tento účel existujú špeciálne triky.

Interiér v príslušnom štýle vyzerá dobre

Vyberte rohy na ochranu rohov stien na základe celkového dizajnu miestnosti. Existuje niekoľko štandardných riešení:

  V tóne s dekoráciou na stene. Žiaduce je úplné zladenie farieb a ešte lepšie, ak je textúra podobná.

Buď v tóne s dekoráciou stien, alebo v tóne s dverami

Jedna možnosť, celkom logická

Vo všeobecnosti je potrebné zvoliť rohy, aby ste chránili rohy stien spojených s dizajnom miestnosti. To je možné urobiť už po umiestnení nábytku a zavesení textílií. V tomto prípade je ľahšie si predstaviť konečný výsledok. Pretože obraz v našich hlavách sa môže veľmi líšiť od reality.

Jeden z priehľadných ochranných rohov

Ak sa vám nepodarí zvoliť prijateľnú farbu a musíte rohy v byte chrániť, dávajte pozor na priehľadné plastové rohy. Sú rôznych typov - tuhé, ohybné, s rôznou hrúbkou steny.

Typy ochranných rohov: z ktorých materiálov

Podľa rozsahu sú rohy určené na vonkajšie použitie (na ulici) a na vnútorné použitie. Zatiaľ hovorme o tom, ako chrániť rohy v byte a dome - v interiéri. Začnime s materiálmi. Rohy na ochranu rohov stien môžu byť:

 • Vyrobené z plastu (PVC). Rôzne farby, textúry, sú dokonca priehľadné.
 • Z kovu. Mosadz, hliník (leštený a nie), nehrdzavejúca oceľ, s náterom alebo bez náteru.
 • Wood. Z rôznych druhov dreva, hladké, s reliéfom.

Roh na oblúku je prilepený pružným plastovým rohom

Korkové rohy na ochranu rohov

Najbežnejšie sú plastové rohy na ochranu rohov stien. Nemali by ste si myslieť, že takáto ochrana vyzerá mizerne. V žiadnom prípade nie horšie ako rozstrapkané rohy. Len plast má iný vzhľad - leštený, s metalizovaným efektom, so saténovým (matným) povrchom, s iným reliéfom. Je zrejmé, že ak chcete nájsť niečo konkrétne alebo špeciálne, musíte prejsť hardwarovými obchodmi a trhmi. Existuje však veľa druhov dizajnu. Ak sú rohy na ochranu rohov stien zvolené správne, organicky zapadajú do dizajnu, a to vôbec nepriťahuje pozornosť. Zároveň veľmi spoľahlivo chránia a zdobia kĺby.

Tvary a veľkosti

Hotové rohy majú zvyčajne uhol 90 °. Samotný uhol nie je vždy ostrý, existujú možnosti so zaobleným uhlom. Vzhľady, rohy na ochranu rohov stien sú rozdelené na:

 • húževnatý
  • externý
  • domáci,
 • pružný (plast, guma)
 • univerzálne.

Univerzálny roh vyrobený z MDF

Otázky môžu byť iba univerzálne. Sú to dva prúžky z plastu alebo MDF, spojené tenkým prúžkom z flexibilného materiálu rovnakej farby. Vďaka tomuto prepojeniu môžete urobiť matný alebo ostrý roh, vnútorný alebo vonkajší - bez väčších rozdielov. Ale z hľadiska spoľahlivosti ochrany je to horšie ako tvrdé - koniec koncov, flexibilná časť je dosť tenká.

Za zmienku tiež stojí, že rohy môžu mať police rovnakej a rôznej šírky. Bežnejšie s tým istým, ale je celkom možné nájsť tie, v ktorých je jedna širšia, druhá užšia.

Druhy, tvary, veľkosti

Šírka police sa líši od výrobcu k výrobcovi. Napríklad plast môže mať police od 10 mm do 50 mm. Rohy MDF sa vyrábajú minimálne so šírkou police 20 mm, kov - od 10 mm, ale maximálna dĺžka police je 90 mm (hliník). Takže je z čoho vyberať.

Čo opraviť

Výber spôsobu upevnenia rohov na ochranu rohov stien závisí od materiálu rohu, od toho, na aký povrch sa majú namontovať. Najčastejšie používané lepidlo. Navyše, vodcovia sú „tekuté nechty“. Toto je univerzálne zloženie, ale pred nákupom sa uistite, že určitá značka dokáže nalepiť potrebné materiály.

Na lepidlo môžete umiestniť roh, ak je rovný, bez veľkých nedostatkov. Ak existujú jamy / depresie, je nepravdepodobné, že by ste ich prilepili. V tomto prípade sa môže použiť silikón. Ak prilepíte biele rohy, silikón môže mať bielu farbu. Pod farbou je lepšie priehľadné. Nie je vždy žiaduce používať kyslé látky. Aj keď je lacnejšia, môže poškodiť kovy alebo farby.

V oboch prípadoch musí byť stena a roh čisté a suché. Kompozícia sa aplikuje do rohu, pritlačí sa do rohu, zafixuje sa prúžkami maskovacej pásky. Chytíme ju cez 40 - 60 cm, ak je všetko hladké, je možné cez 60 cm, ak potrebujete formulár zopakovať, po 40 cm alebo ešte častejšie.

Ako a ako prilepiť PVC roh na tapetu

Nechajte v tomto stave, kým lepidlo nezaschne alebo kým silikón nestvrdne. Presný čas na obale nájdete. Potom je možné maskovaciu pásku odstrániť. Od bežných lepiacich pások sa líši tým, že aj pri papierových tapetách sa odlupuje bez poškodenia povrchu. Aby ste si boli istí, skúste sa držať a olupovať na nenápadnom mieste.

Penový gumový roh - v tvare L a univerzálny na samolepiacom základe

Existuje ďalšia možnosť, ako môžete nalepiť rohy na stenu pomocou tapety, maľby. Môžete použiť obojstrannú pásku. Nalepte ho najprv do rohu a potom, po odstránení ochrannej vrstvy, zatlačte do rohu. Existujú rohy, na ktoré je už lepiaca páska prilepená. Niektoré druhy penovej gumy alebo plastu (zvyčajne flexibilné alebo univerzálne).

Ukončenie oblúka

Dizajn oblúka sa často stáva problémom. Všeobecne platí, že byt nemá veľa vonkajších kútov, ale sú povinné na oblúku. A v uličke veľmi často bolia. Buď nábytok, potom ďalšie zaťaženie alebo obyvateľ, ktorý sa jednoducho nezmestil do otvoru. A keďže nejestvuje žiadna priama otázka, môže byť problém so zaoblenou časťou.

A nielen vo dverách môže byť klenutý oblúk

Vo všeobecnosti môžete pre oblúk použiť univerzálne rohy. Sú flexibilné, čo je veľmi výhodné. Existujú pružné neuniverzálne - plastové, vyrobené zo špeciálneho polyméru so zvýšenou elasticitou.

Všeobecne sa však na navrhovanie oblúkov používajú rohy s rôznymi šírkami políc. Hovorí sa im dokonca aj klenba. Majú jednu policu 10 mm (vonkajšiu), druhú - vnútornú - 30 mm alebo viac. Ľahko sa ohýbajú. Neskrúcajte sa do bagelu, ale nie je ťažké získať oblúk. Počas sušenia lepidla bude potrebné použiť iba spoľahlivú fixáciu.

Jedná sa o klenutý plastový roh

Ak chcete ohnúť pravidelný roh, je možné plast zohriať. Pre túto prácu potrebujete stavebný fén. Normálne - pre vlasy - nebude fungovať, pretože jeho teplota je príliš nízka. Potrebujeme tiež šablónu, pomocou ktorej ohneme plastový roh. Vezmite kúsok drevovláknitej dosky, otočte skrutky alebo jazdite do klincov a vytvorte požadovaný profil.

Preto si môžete zaobliť rohy oblúka ochrannými rohmi

Začnú sa ohýbať od stredu. Zahrejte miesto, neustále pritláčajte v strede a posúvajte fén od stredu k okrajom. Preto musíte roh priniesť na požadované zakrivenie a nechať ho v tejto polohe vychladnúť. Aby sa nevyrovnal, paralelne s množstvom skrutiek, sú otvory pre druhý rad. Vzdialenosť medzi radmi sa rovná šírke rohovej police. Po ohnutí plastu vložte a mierne krútte skrutky. Po ochladení plastu ich odstránime.

Ako rezať dokončovacie rohy

Takmer vždy musia byť rohy strihané, aby sa chránili rohy stien. Predávajú sa s remienkami od 2 do 3 metrov. Rezný nástroj je zvolený v závislosti od typu materiálu. Pre drevo a kov, hrubý plast je potrebná píla, len plátno je iné - na drevo as malým zubom na kov alebo plast s hrubou stenou.

Tenký plast je možné rezať stavebným alebo kancelárskym nožom, s ostrými nožnicami. Ak potrebujete odrezať kolmo, je ľahšie použiť nožnice. Vystrihli sme ich na obidve strany do uhla, ohli roh, zvyšné milimetre odrezali kancelárskym nožom. Ak sú nedostatky, môžu sa ľahko pripevniť rovnakým nožom alebo brúsnym papierom s veľmi jemným zrnom (leštenie).

Ako rezať ochranný plastový roh (PVC)

Ak je potrebné plastový roh orezať pozdĺž ohybu, orezáme ho pozdĺž vnútorného rohu kancelárskym nožom. Rez cez celú hrúbku nemá zmysel. Je iba potrebné nechať viditeľný pásik. Potom ohnutý kus ohnite. Vystúpi v mieste rezu. Nezrovnalosti sa odstránia nožom alebo brúsnym papierom.

Ako chrániť rohy

Profil vám umožňuje skryť akékoľvek chyby. Steny majú jasné línie. Na tieto ochranné prvky padá akýkoľvek úder. Vďaka tomu si materiály na dekoráciu stien dlhšie zachovávajú svoju vonkajšiu príťažlivosť. Dokáže vyhnúť sa opravám, minimálne počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

Rohová klasifikácia podľa aplikácie

Podľa rozsahu sa plastové rohy zvyčajne delia na:

 • povrchová úprava - navrhnutá pre vonkajšie rohy,
 • profil - vhodný do vaní,
 • klenuté
 • modely pre keramické dlaždice,
 • strop,
 • nábytok,
 • dekoratívne,
 • pre omietku - pre vnútorné a vonkajšie rohy,
 • blatníky - určené pre dvere a okná.

Rohy sú schopné chrániť tapetu pred odlupovaním. Rohy vzhľadu je možné zvoliť v závislosti od charakteristík interiéru. Napríklad, ak sú steny opláštené podšívkou alebo doskou, môžete na ne nainštalovať výrobky s imitáciou rôznych druhov dreva. Koncová časť materiálu je chránená pred vlhkosťou a prachom.

Materiály na výrobu profilov

Na výrobu profilov na steny s použitím:

 • polyvinylchlorid
 • drevovláknitý materiál - MDF,
 • polyuretán,
 • hliník v zliatinách a v čistej forme.

Pri výrobe plastových rohov sa používa tiež špeciálna farba. Poskytuje jas rohu, chráni ich pred vyhorením na priamom slnečnom svetle.

Dokončovacie klenuté otvory a rohy

Plastové profily používané na dekoráciu klenutých otvorov sa vyznačujú flexibilitou a

prítomnosť rozsiahleho rozsahu veľkostí. Môžete ich prilepiť na otvory hladkými čiarami bez toho, aby ste ich robili. Existujú farebné ozdobné vzory. Je vhodné nastaviť modely tmavšie ako farba na stenu alebo tapetu. Čiara oblúka je jasnejšia, čím sa zdôrazňuje interiér a jeho štýl.

Ak bola podlaha v miestnosti položená drevenými doskami alebo laminátom, sú na ňu vhodné dekoratívne klenuté profily s imitáciou dreva. Na ochranu rohov existujú na trhu aj laminované výrobky.

Šírka farebných plastových prvkov sa volí podľa nasledujúcich parametrov:

 • šírka oblúka
 • rozmery miestnosti
 • hrúbka steny, na ktorej je otvor,
 • výška stropu.

Odporúčaná šírka rohov sa zvyšuje so zvyšovaním parametrov. V prítomnosti veľkých prvkov interiéru sa úzky dekoratívny roh stien môže jednoducho stratiť. Ak bude umiestnená v malej chodbe, bude vyzerať neprirodzene.

Tipy na inštaláciu oblúka

Dĺžka klenutých rohov nepresahuje 3 m. Na dokončenie stačí jeden hotový pás. V priebehu času začnú kĺby vyčnievať, takže je dôležité ich spočiatku položiť symetricky.

Horný oblúk musí byť zlepený, počnúc strednou časťou oblúka. Potom ju musíte držať oboma smermi. Preto je dôležité pristávať na bokoch. Potom sa konce musia očistiť a prilepiť.

Dlaždičné výrobky

Farebné rohy pre dlaždice sú vyrobené z hliníka, rovnako ako jeho zliatiny. Vybavia ho náterom a vyleštia do zrkadlového lesku. Vrchný lak sa nanáša alebo laminuje. Vďaka tejto technológii majú výčnelky spoľahlivú ochranu. Zlepšenie dekoratívnych charakteristík miestnosti.

Na jednej strane profilu je perforovaný pás vybavený výrezmi. Položia sa na povrch steny alebo na schody. Opačná strana je ozdobná. Na opačnej strane má malú vnútornú rímsu. Po položení rohov sa sem vloží strana dlaždíc. Je dôležité, aby vstúpil pevne.

Kachľový profil je určený nielen pre dekoratívny dizajn. Počas dokončovacích prác je povrch hladký. Pre vyčnievajúce rohy sú k dispozícii trojstranné prvky. Umožňujú uzavrieť spojenie v troch rovinách. Sú umiestnené na križovatke dokončovacích profilov umiestnených v pravom uhle.

Dvere pre dvere a okná

Tieto výrobky majú dve strany. Jeden z nich je úzky. Dizajn pohodlne sedí na miestach, kde rám zapadá do steny. Ak je roh vyrobený z MDF, je lepšie dať ho von.

Dobrým riešením by bolo ich použitie na dvere, okná, lodžie a balkóny. Pásy sú schopné spoľahlivo uzavrieť montážnu penu a chrániť ju pred vlhkosťou a slnečným žiarením. Ich dekoratívne vlastnosti sú nádherné. Keď čelia na svahy, nie sú povinnou súčasťou. Môžete použiť tmel s ďalším náterom a tmelom.

Roh kúpeľní

Rohy z PVC určené na utesnenie škár v kúpeľni sa zvyčajne vyrábajú v bielom svetle. Ak je kúpeľňa vyzdobená v modernom dizajne, môžete použiť farebné možnosti. Rohová schopnosť chrániť steny pred vlhkosťou. Jeho použitie tiež slúži ako dobrá profylaxia huby. Plastové rohy rôznych odtieňov sa používajú na ochranu konvexných aj konkávnych rohov stien, umývadiel, spŕch a inštalácie. Na inštaláciu pod dlaždice existujú špeciálne PVC hrany.

Profily pre vonkajšie a vnútorné rohy

Profily z perforovaného PVC sa používajú na zarovnanie rohov počas dokončovania sadrokartónom alebo konvenčnou omietkou. Pripevňuje sa priamo k roztoku, ktorý sa nanáša na povrchové vrstvy. Ukazuje sa, že preberajú funkciu majákov. Dodatočne spevňujú steny.

Na prácu vonku je lepšie používať kovové výrobky. Plastové rohy je možné použiť, pokiaľ ide o falošné rohy. Sú schopní sa ohýbať a mať podobu povrchu, na ktorom sú pripevnené.

Na podlahové lišty a strop

Akonáhle je rám zaveseného stropu uzavretý PVC fóliou alebo sadrokartónom, je potrebné vykonať ďalšiu dekoráciu výčnelku. Na lepšiu montáž podlahových líšt na povrch použite konkávne prvky. Môžu mať rôzne farby a môžu zodpovedať vzhľadu podšívky. Soklové lišty sú navrhnuté tak, aby sa čo najviac prispôsobili stene. Niekedy sa však stáva, že za nimi sú drôty alebo rúry vyhrievanej podlahy. Preto je potrebné ponechať malú medzeru pre expanziu linolea a laminátu.

Na tento účel môžete použiť profil rovnakého odtieňa ako základná doska. Roh musí byť pripevnený k protiľahlej ploche, aby sa materiál mohol v prípade deformácie voľne pohybovať. Na dekoráciu rohov pri práci s viacúrovňovými stropmi sa používajú polyuretánové profily. Majú strany dlhé 10 a 15 mm. Tieto výrobky majú flexibilitu, ľahko opakujú tvar výčnelku. Vo väčšine prípadov je dopyt po bielych modeloch. Profil nie je požadovaný prvok na pripevnenie výstupkov k stropu. Používa sa výlučne v prípade potreby..

Požadované materiály pre prácu

Rohy, bez ohľadu na priestory, kde sú ich hlavné mestá, sú vnútorné a vonkajšie. Vnútorné rohy sú ťažko dosiahnuteľné, ale vonkajšie sú takmer vždy otvorené. Z tohto dôvodu trpia častejšie. Domáce zvieratá sú poškriabané. Pri premiestňovaní nábytku a domácich spotrebičov dverami sa na nich často vytvárajú škrabance.

Najčastejšie sa na dekoráciu rohov používajú materiály:

 • polystyrénová pena
 • pozinkovaný kovový profil,
 • drevo
 • ozdobný kameň.

Plastové rohy majú silné vedenie, pretože:

 • prezentované v širokej škále odtieňov,
 • celkom flexibilný a dokáže sa prispôsobiť akémukoľvek povrchu.

Montáž plastových rohov sa vykonáva až po dokončení všetkých ostatných dokončovacích prác. Upevnite ich na steny pomocou lepidla na montáž na plastové výrobky. Dĺžka rohov dosahuje 2,5 m. Šírka sa mení, takže profily môžu byť úzke aj široké.

Ak chcete zvoliť pravý uhol na šírku, musíte odmerať zakrivenie uhla. Ak je tento indikátor veľký, je lepšie vziať profily s väčšou šírkou. Začiatočníci v oblasti dokončovacích prác môžu odporučiť rohy strednej šírky.

Tipy na opravu

Algoritmus na upevnenie plastového rohu na povrch stien je nasledujúci:

 1. Uhlové odchýlky sa merajú na úrovni budovy.
 2. Roztok sa zmieša na základe suchej zmesi na požadovanú konzistenciu.
 3. Zmes sa nanáša pravidelnou špachtľou, ktorá je vyrovnaná uhlovým nástrojom tak, aby uhol mal pravouhlý tvar.
 4. Akonáhle je roh úplne suchý, aplikujte perforovaný roh z PVC a zakryte ho vrstvou dokončovacieho tmelu.
 5. После полного высыхания материала делают шлифовку поверхности, применяя абразивную сетку.

Уголки ПВХ всегда устанавливают на заранее подготовленную поверхность. По необходимости убирают ножом для гипсокартона старые обои, снимают слой краски.

Дальнейший алгоритм действий:

 1. Lepidlo naneste na vnútorný povrch rohu vo vzdialenosti 30 až 50 mm. Malo by sa to urobiť tak, akoby bola nakreslená prerušovaná čiara.
 2. Po určitom čase získa lepidlo optimálnu viskozitu. O tom, ktorá konzistencia je v tomto prípade požadovaná, je možné nájsť v pokynoch pre lepidlo. Tieto ukazovatele sú individuálne v závislosti od výrobcu.
 3. Naneste plastový profil na povrch rohu a pripevnite ho navrch maskovacou páskou.
 4. Na opravu rohov môžete použiť aj tekuté nechty alebo bezfarebný silikón.

Rohy polystyrénu

Expandovaný polystyrén je nehorľavý materiál. Rohy z neho majú nasledujúce výhody:

 • nečistoty neodstraňujte
 • neabsorbujú vlhkosť.

Tieto výrobky môžete používať v miestnostiach s rôznymi teplotnými podmienkami. Takéto profily sa môžu farbiť. Vytvárajú sa lisovaním a sú k dispozícii v rôznych formách.

Použitie rohov z polystyrénovej peny pri dekorácii možno považovať za opodstatnené, ak má byt nízku priechodnosť obyvateľov. Takéto dekoratívne prvky chránia nielen rohy, ale tiež vynikajúco vykonávajú estetickú funkciu. Sú upevnené ako špeciálne lepidlo, bežný akrylový tmel.

Drevené modely

Výrobky z dreva majú aj niekoľko výhod:

 • dekoratívny vzhľad
 • šetrnosť k životnému prostrediu
 • možnosť usporiadania vlákna.

Je dôležité dodržiavať iba tieto odporúčania:

 • v miestnostiach s vysokou vlhkosťou nepoužívajte drevené rohy,
 • ak sú v miestnosti zaznamenané pravidelné zmeny teploty, neodporúča sa použitie drevených rohov.

Kameň na dekoráciu

V poslednej dobe sa kameň stále viac používa v interiérových dekoráciách, Tento materiál vyzerá najlepšie pri usporiadaní vonkajších rohov. Ak majú výrazné odchýlky od geometrického tvaru, bude kameň vyzerať obzvlášť dobre. Vďaka tomu sa nemusíte zaoberať vyrovnaním uhlov a stien.

Pred položením dekoračného kameňa musíte pripraviť povrch. Mal by sa očistiť od prachu, špiny, starého laku a základným náterom. Ak je povrch príliš suchý, musí byť navlhčený. To poskytuje lepšiu absorpciu lepidla do štruktúry pracovnej steny.

Najskôr sa lepidlo riedi podľa pokynov. Svoje vlastnosti si zachováva 2 hodiny. Je lepšie variť v plastovej nádobe pomocou vŕtačky s dýzami.

Po premiešaní sa lepidlo ponechá niekoľko minút. Zmes dôkladne premiešajte. Na meter štvorcový plochy sa zvyčajne vyžaduje najmenej 6 kg malty.

Kameň je pritláčaný silou k povrchu. Potom úroveň budovy skontroluje správnosť jej inštalácie. Kameň je položený v troch radoch a ponechaný nejaký čas. Lepidlo zaschne po 2 hodinách. Ak sa toto obdobie nedodrží, položenie nasledujúcich riadkov bude krehké a štruktúra sa zrúti podľa vlastnej váhy.

Prečo omietkové povrchy

Steny a ich hranice sú často plné nepravidelností, s ktorými nie je možné manipulovať, okrem omietky, pretože iba ich štruktúra je blízko materiálu stien a je tiež ľahké na ňu nalepiť a položiť dlaždice. Samozrejme je napríklad možné prilepiť tapetu na stenu s „dierou“, ale na miestach, kde sú na stene „otvory“, bude buď vybranie alebo vzduchové vrecko, v žiadnom prípade však tapeta nebude fungovať. S dlaždicami je všetko ešte horšie - jednoducho spadne.

Aký je roh?

Omietanie hladkých povrchov nie je ťažké - stačí roztok „vystreliť“ a vyrovnať s rovinou steny. Spracovanie rohov je úplne iná vec, pretože je takmer nemožné zafixovať čipy a praskliny v rohoch konvenčnými prostriedkami, takže tu budete musieť použiť špeciálny nástroj - omietkový roh.

Ako pracuje

Stručne povedané, jeho princíp činnosti je nasledujúci - pomocou ohnutej dlhej kovovej alebo plastovej platne, ktorá je umiestnená v uhle, čím sa vytvorí rovnomerný povrch, sa vytvorí základňa, ktorá sa potom spracuje s riešením. Otvory sú potrebné na to, aby zmes voľne prešla nimi (v obidvoch smeroch), to znamená, že sa defekty vyplnia a prebytok prešiel von, navyše použitie otvorov na produkt (perforácia) zníži jeho hmotnosť, čím sa zníži zaťaženie roztoku a zvyšuje sa priľnavosť.

Je možné urobiť roh bez rohu?

Celkovo áno. Musíte však pochopiť, že rohová podložka sa používa nielen na vytvorenie spoja povrchov stien, ale aj na jej posilnenie, aby bola odolná voči mechanickému poškodeniu. Bez podšívky bude váš kút praskať od najmenšieho nárazu a ak hovoríme o byte, budete ho musieť omietnuť znova asi po pol roku. Konečná úprava bez prekrytia sa používa vtedy, keď neexistuje absolútne žiadna hrozba nárazom, čo je mimoriadne zriedkavé.

Existuje rozdiel medzi tým, ktorý roh sa má uplatniť?

Nie je pochýb o tom rozdiel, pretože sa rovnako ako akýkoľvek iný výrobok líšia kvalitou. Existujú lacné hliníky a drahé oceľové rohy a tiež plastové. Pevnosť celej konštrukcie samozrejme závisí od druhu materiálu, preto, ak chcete, aby stena vydržala viac ako tucet rokov, mali by ste uprednostniť kvalitnejší drahý roh, navyše oceľ veľmi dobre tlmí náraz a nedrobí sa ani pri najmenšom tlaku.

kov

Kovy sú citlivé na účinky alkalického a kyslého prostredia, preto sa používajú najmä vtedy, keď sa ako povrchová úprava používa latex, sadra alebo akrylát.

 • Hliník. Podšívka z tohto materiálu je najlacnejšia a najbežnejšia. Majú dobrú odolnosť proti korózii vďaka svojej ľahkosti, dobre priľnú k stene a počas prevádzky sa nepohybujú. Ale pretože hliník je veľmi mäkký kov, jeho nárazuvzdornosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu je minimálna. To môže viesť k tomu, že pri slabej rúre sa nielen omietková trhlina, ale aj roh zahne, čo znamená, že bude potrebné vykonať nielen kozmetické opravy, ale aj dôkladnú opravu s výmenou celého obloženia. Preto sa hliníkové rohy nepoužívajú tam, kde existuje zvýšené riziko nárazového zaťaženia stien, napríklad v podnikoch, v nakladacích prevádzkach alebo v obchodoch. Ak pracovníci často bojujú proti rohom, mala by sa použiť oceľ.
 • Pozinkovaná oceľ nie je tak bežná, pretože je oveľa drahšia ako hliník, ale zároveň má vyššie pevnostné vlastnosti. Vďaka tomu oceľové rohy držia nárazy veľmi dobre a neohýbajú sa ani pri veľmi rozsiahlom kolízii, tento kov je však ťažší ako hliník, takže technológia na inštaláciu oceľových rohov je trochu iná. Je potrebné pamätať na to, že z dôvodu svojej hmotnosti sa vankúšik odlupuje alebo zosúva. Okrem toho je dôležité nepoškodiť galvanizáciu, pretože chráni oceľ pred hrdzou. Výrobok by mal byť upravený špeciálnymi nožnicami na kov av žiadnom prípade nie brúskou, takže po niekoľkých rokoch už nie je potrebné vykonať opravu.

Tvarované kovové dosky

Vzhľad produktu sa môže úplne líšiť v závislosti od účelu opravy, ale v podstate ide iba o pás z ocele alebo hliníka, ohnutý v pravom uhle, do ktorého sa vyvŕta veľa malých otvorov. Hrúbka obloženia je malá - o niečo viac ako pol milimetra. Takéto jednoduché rohy sa používajú na suché omietky a ak je v procese prítomná vlhkosť, používa sa ďalšie kovové pletivo, ktoré zvyšuje priľnavosť k stene v dôsledku skutočnosti, že s výrobkom je v kontakte viac roztoku. Zaoblené rohy sú veľmi zriedka vyrobené z kovu, pretože spravidla sa vyžaduje zmena polomeru zakrivenia a v prípade takýchto trvanlivých materiálov je to jednoducho nemožné.

Výrobky z plastov

Pokiaľ ide o pevnosť, plast je horší ako kovy a dokonca aj hliník, pretože ak sa hliník pri náraze jednoducho ohne bez toho, aby spôsobil ďalšie poškodenie omietky, plast okamžite praskne. Aby sa dosiahla aspoň určitá pevnosť produktu, musí byť roh vyrobený hrubý a omietka musí byť nanesená tenkou vrstvou. Má však výhodu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou - úplne sa nebojí korózie, preto sa v takýchto prípadoch zvyčajne používa.

Okrem toho je oveľa jednoduchšie vyrobiť zakrivený roh z plastu (samozrejme, z hľadiska geometrie to nebude roh, ale oblúk, ale aj tak ho nazývame) s ľubovoľným premenlivým polomerom ohybu. Koniec koncov, plast je veľmi poddajný a kvôli svojej dlhej dĺžke je ťažké ohnúť hliníkovú platňu. Výrobok s nastaviteľným uhlom pre plast je spravidla typickým javom, pretože sa veľmi ľahko ohýba bez narušenia integrity štruktúry.

Chemická inertnosť plastových rohov

Pretože plast reaguje veľmi zle s inými látkami, je výhodné ho používať v miestnostiach, kde sa používajú činidlá alebo napríklad v chemickom priemysle. Pretože vzduch v týchto miestach obsahuje určitú koncentráciu zásad a kyselín, absorbuje sa tiež do stien, čo nepriaznivo ovplyvňuje materiály. Spravidla sa kovy pod omietkou stanú zbytočnými po niekoľkých rokoch.

Roh, z ktorého materiálu je najlepšia drevená stena

Samotný strom je dosť silný, najmä pokiaľ ide o drevo, a nepotrebuje ďalšie zosilnenie, takže tu môžete šetriť materiálom. Plast by sa však nemal používať, pokiaľ roh nie je kombinovaný so vstavanou kovovou sieťou. Faktom je, že drevo neudržuje štuky dobre, a preto pri dokončovaní drevených domov využívajú siete veľmi veľkých plôch, ideálne pokrývajúcich celú stenu - potom štuk vydrží dlhšie. Všeobecne sa v takýchto prípadoch obvykle dáva prednosť hliníkovým alebo kombinovaným plastovým výrobkom.

Príprava steny

Aby sa omietka pevne udržala, všetko, čo je ohromujúce, by sa malo odlomiť, aby monolitická štruktúra zostala bez trhlín a zauzlení. Nenechajte šetriť riešenie, pretože nakoniec bude uhol iba silnejší. Keď odrazíte všetky voľné časti, mali by ste pokračovať v čistení a napúšťaní. Prach z povrchu odstráňte špeciálnou kefou (ale je to možné aj jednoduchou handrou), potom stenu uzemnite, aby ste zaistili spoľahlivú priľnavosť k roztoku.

Niekedy je stenový spoj taký poškodený, že nepripevňuje ani roh, pretože jednoducho nie je kam ísť. V takých prípadoch je povrch vopred omietnutý, čím sa pripraví základňa, a až potom sa naň nainštaluje rohová podložka.

Poslednou fázou prípravy je inštalácia majákov, ktoré prispievajú k presnejšiemu umiestneniu rohu, s minimálnymi odchýlkami.

Inštalácia produktu

Najprv musíte zatieniť podložku. Ak je to oceľ alebo hliník, alebo nožom, ak je plast, odrežte ho nožnicami na kov. Potom naneste roztok na stenu a produkt položte pod uhlom. Mierne ju zatlačte tak, aby roztok začal pretekať otvormi, a ak existuje, stlačte čo najtvrdšie sieťku. Skontrolujte inštaláciu pomocou úrovne a nezabudnite skontrolovať majáky.

Ak je kryt vyrobený z ťažkých materiálov, ako je oceľ, potom sa kvôli svojej veľkej hmotnosti trochu skĺzne nadol, takže bude užitočné ho nejakú dobu držať, najmä ak ho pripevníte k stropu.

Používanie držiakov

Otvory v rohoch sú vyrobené nielen kvôli zvýšeniu trakcie, uľahčeniu konštrukcie a zabezpečeniu priechodu roztoku, ale v niektorých prípadoch tiež za účelom použitia skrutkových spojov. Do vytvrdenej omietky sa vtlačia plastové rukávy, do ktorých sa potom zaskrutkujú nehrdzavejúce skrutky. Takéto upevnenie vám umožňuje výrazne zvýšiť priľnavosť, ale používa sa, keď nie je možné použiť mriežku. A ich súčasné používanie prakticky nemá zmysel, pokiaľ v škôlke pre slony nemáte nainštalovaný roh.

Keď roztok pod podložkou vyschne

Keď prekrytie pevne prilieha k stene, mali by ste začať omietať vonkajšiu časť rohu a zarovnanie. Po prvé, omietajú všetko, čo je vedľa prekrytia, aby dostali približnú hrúbku vrstvy aplikovanej na roh. Keď zarovnávate povrch steny a povrchu rohu, začnite hladkú omietku vyhladzovať, ale nedostaňte sa k fanatizmu - aj tak potom, keď zaschne, bude potrebné ju spracovať brúsnym papierom.

Ako skontrolovať prácu

Po dokončení každého kroku musíte skontrolovať, či bol dokončený správne. Takže, ak si uprostred práce všimnete, že stena bola zle vyčistená a rozbité kúsky omietky visia na nej, nebuďte leniví, odstráňte roh a urobte to znova, takže výrazne zvýšite životnosť konštrukcie. Ak si napríklad všimnete, že ste roh pritlačili príliš tvrdo, takže všetko preteká perforáciou, odstráňte ho a vložte omietku na novú, pretože konečný výsledok vašej práce najviac závisí od takýchto maličkosti.

Stojí za to urobiť omietku rohu sami, alebo je lepšie zveriť to pánovi?

Na internete dnes nájdete veľké množstvo článkov a videozáznamov o všetkých druhoch stavebných a opravárskych prác. Je ich toľko, že sa zdá, že niekto si môže postaviť dom a sám v ňom opraviť pomocou týchto výhod. Ale to tak nie je. Faktom je, že tu potrebujete nielen vedomosti o tom, ako robiť, ale aj zručnosti, to znamená skúsenosti. Pretože napríklad viete, ako zatĺcť klinec, ale v praxi to nedokážete, nechty budú krivé, kladivo bude poškodené atď. Ak ste niekedy prilepili tapetu, mali by ste vedieť, že aj v takej zdanlivo jednoduchej lekcii musíte často opakovať všetko niekoľkokrát, aby ste nič nehovorili o sadre. Majster, ktorý nielen vie, ale tiež vie ako, vám nastaví kvalitný uhol v čo najkratšom čase, zatiaľ čo vy môžete robiť ďalšie dôležité veci.