Užitočné tipy

Ako nainštalovať Puppy Linux v režime duálneho bootovania na počítači so systémom Windows 10

Pin
Send
Share
Send
Send


Pevný disk možno rozdeliť do niekoľkých častí (oddielov). V operačnom systéme vyzerá každý takýto oddiel ako samostatný pevný disk. V systéme Windows má každý oddiel pevného disku (ako aj disketové jednotky a jednotky CD-ROM) svoje vlastné písmeno. Zvyčajne A: je disketa, C: je primárny oddiel pevného disku, D: je jednotka CD-ROM, E: je druhý oddiel pevného disku atď. Windows najčastejšie používa systém súborov NTFS alebo FAT32.

V systéme Linux je primárny oddiel adresovaný ako / dev / hda alebo / dev / sda. Prvé písmeno (hodda) označuje typ disku: „h“ je idehd, „s“ je satahd alebo flash, druhý (hda) písmeno znamená: „d“ - disk (disk), tretí (hd) Je číslo disku. Napríklad, ak má váš počítač druhý pevný disk, adresuje sa ako / dev / hdb alebo / dev / sdb. Sekcie sú očíslované v poradí od jednej. Oblasť pevného disku / dev / hda1 zodpovedá jednotke C v systéme Windows, oblasť / dev / hda2 zodpovedá jednotke E (ak D je CD-ROM) atď. Linux môže pracovať s mnohými rôznymi systémami súborov, vrátane ext2, ext3 alebo ReiserFS. Tieto FS vo Windows nebudú čitateľné bez špeciálneho softvéru, ale Linux môže voľne pracovať so súborovými systémami Windows. Linux je najlepšie podporovaný systémom FAT32, preto je najlepšie používať tento FS na výmenu informácií a zdieľanie údajov v systémoch Linux a Windows. Hlavne si treba zapamätať, že na FAT32 nemôžete umiestniť súbory, ak ich veľkosť presahuje 4 GB.

4.1.2 Defragmentácia pevného disku

Pred vytvorením nových oddielov sa odporúča vykonať postup defragmentácie, aby ste zoskupili údaje na pevnom disku a presunuli ich na začiatok oblasti, na ktorej sú umiestnené. Toto sa vykonáva takto:

Stiahnite si program na defragmentáciu Defraggler. Program je dobrý, pretože pracuje rýchlejšie ako vstavaný defragmentátor systému Windows. Neustále aktualizovaný a vylepšený, na rozdiel od druhého. Ruské rozhranie je prítomné. Pri používaní teda nebudú žiadne ťažkosti. Nainštalujte si Defraggler do počítača, spustite ho a najskôr zvoľte jazyk rozhrania:

Po lokalizácii vyberte disk, ktorý chcete defragmentovať (1), kliknite na tlačidlo Analýza (2) a skontrolujte, či na disku nie sú fragmentované (rozdelené na časti) súbory. Takéto súbory sa zobrazujú červenou farbou. Ak je na disku veľa podobných miest a veľkosť disku je veľká (40 GB alebo viac), proces defragmentácie môže trvať dlho.

Po prečítaní výsledkov analýzy kliknite na tlačidlo Defrag a počkajte, kým sa operácia dokončí.

4.1.3 Vytvorenie oddielov

Teraz musíte naplánovať počet, veľkosť a typ oddielov, ktoré chcete vytvoriť. Okrem oddielu Windows odporúčam vytvoriť ďalšie tri oddiely. Tento príklad predpokladá, že spočiatku existuje jeden oddiel so systémom Windows (jednotka C:). Po rozdelení bude pevný disk vyzerať takto:

Necháme Windows na primárnom oddiele. Druhá časť bude mať súborový systém Linux (ext2 alebo ext3), tu nainštalujeme Puppy. Tretia časť musí byť o niečo väčšia ako RAM vášho počítača a naformátovaná pre systém výmeny súborov Linux. Toto je časť pre odkladacie súbory. Štvrtá časť FAT32 bude navrhnutá na zdieľanie súborov medzi Linuxom a Windows, jej odporúčaná veľkosť je zostávajúce voľné miesto.

Postup rozdelenia disku na oddiely (príprava na inštaláciu) sa môžete zoznámiť sledovaním videa. valček sa začne prehrávať po úplnom načítaní, V závislosti od veľkosti klipu môže načítanie trvať dlho.

Veľkosť videa: 516 Kb

Kliknite, ak chcete stiahnuť a zobraziť videozáznam vytvorený pomocou programu Wink!

Na konci všetkých postupov by sa malo stať toto:

Zatvorte GParted. Teraz môžete pokračovať v inštalácii PuppyRus na pevný disk.

4.2.1 Neurčitá inštalácia pomocou „Univerzálneho inštalačného programu PuppyRus (Puppy Universal Installer)“

Frugal Installation skopíruje obrazový súbor Puppy z CD na pevný disk. Po spustení systému sa Puppy načítajú do RAM (RAM) rovnakým spôsobom, ako keby ste zaviedli systém z CD, ale to sa stáva oveľa rýchlejšie. Táto metóda teda kombinuje výhody zavedenia z CD (ochrana pred neželaným spywarom) a zavedenia z pevného disku (rýchlosť). Okrem toho je zjednodušený proces prechodu na novú verziu Puppy - stačí vymeniť niektoré súbory. (pozri kapitolu 4.2.2)

Ak sa chcete oboznámiť s procesom inštalácie, môžete si pozrieť video. valček sa začne prehrávať po úplnom načítaní, V závislosti od veľkosti klipu môže načítanie trvať dlho.

Veľkosť videa: 4,8 Mb

Kliknite, ak chcete stiahnuť a zobraziť videozáznam vytvorený pomocou programu Wink!

Môžete si tiež stiahnuť video na lokálne prezeranie v počítači: Archivovať s videom (4,8 Mb)
Ak si chcete video pozrieť, rozbaľte archív do priečinka a spustite súbor html.

4.2.2 Ručné inštalácia / aktualizácia šteňaťa

Ak chcete použiť túto možnosť, v počítači musí byť nainštalovaný zavádzač. Ak bootloader ešte nie je nainštalovaný, odporúčame použiť „Konfiguráciu bootloadera Grub“ (pozri kapitolu 4.2.1).

do oddielu Linux (ext2 / ext3) alebo FAT32.
Ak aktualizujete Puppy, prepíšte existujúce súbory. Nakonfigurujte zavádzač GRUB úpravou súboru menu.lst. Zvyčajne sa nachádza na oddiele Linux v adresári / boot / grub.


Poznámka: (hd0,1) označuje pevný disk a oblasť, na ktorej sú nainštalované súbory GRUB. V závislosti od zariadenia, z ktorého spúšťate systém, budete musieť nastaviť hodnotu pmedia na usbflash, usbhd, usbcd, ideflash, idehd, idecd, idezip, satahd, scsihd alebo scsicd.

4.2.3 Úplná inštalácia

Úplná inštalácia premení Puppy na „plnú“ distribúciu na vašom pevnom disku. Tento režim sa odporúča na použitie v počítačoch s menej ako 64 MB pamäte RAM (min. 32 MB). Počas procesu inštalácie OS jednoducho vyberte možnosť „Plná inštalácia“. V opačnom prípade je postup rovnako jednoduchý ako skromná inštalácia.

Pin
Send
Share
Send
Send