Užitočné tipy

Ako pripojiť televíznu anténu

Pin
Send
Share
Send
Send


Vzhľadom na pripojenie antény akejkoľvek verzie a prevedenia môžeme konštatovať, že k nej dochádza takmer rovnako. Výnimkou budú pravdepodobne satelitné antény a bezdrôtové pripojenia, kde kábel podľa definície chýba. Je ťažké zamieňať anténny konektor v televízore s ostatnými konektormi, ale je dôležité určiť typ konektora, ktorý vyhovuje vášmu televízoru.

Najobľúbenejší televízny konektor pod konektorom F je ten, že pri prenose analógových aj digitálnych signálov sa vyrovná lepšie ako ostatní. Pre satelitnú televíziu sa používa konektor typu F bez televíznej zástrčky.

Na spoločnú domovú anténu

V bytových domoch je často potrebné pripojiť sa ku spoločnej anténe domu alebo ku kolektívnej anténe vo vchode. Čo to znamená? V budove je nainštalovaná skupina antén. Najčastejšie ide o „parabolu“ a jednu alebo dve pozemné antény v závislosti od toho, koľko kanálov sa vysiela v regióne a z ktorých smerov.

Každý apartmán má televíznu zásuvku. Antény sú napojené na rozvodnú skrinku, z ktorej sa káble odkláňajú do zásuviek v bytoch. Televízor alebo dekodér je pripojený ku konektoru v byte a nie k strešnej anténe.

Televízny signál z profesionálnej a dobre navrhnutej inštalácie anténnych zariadení je silný a stabilný a rušenie môže byť zanedbateľné.

Individuálna aktívna anténa

V aktívnych anténach je prúd dodávaný do zosilňovača rovnakým káblom, cez ktorý televízny signál prichádza z antény. Často používajú takmer rovnaké napájacie zdroje. Ich konštrukcia obsahuje oddeľovač - špeciálny televízny konektor, v ktorom je televízny signál oddelený od napájacieho napätia zosilňovača. Preto sa spojenie aktívnej antény zníži tak, aby sa koaxiál dostal do separátora a zaistil sa sponou, ako je SWA, a spojil sa konektor separátora s anténnym vstupom v televízore.

Ako nainštalovať zástrčku antény na kábel

Anténne drôty sa predávajú v rôznych štandardoch s rôznymi priemermi. Obvod zástrčky musí byť zvolený pre priemer kábla. Tým sa zabezpečí nepretržitá prevádzka a spoľahlivosť pri používaní.

Potrebné základné nástroje:

 • nožnice,
 • nôž (nie príliš ostrý)
 • kliešte (voliteľné).

Inštalácia pod zástrčku F

Naskrutkovať taký populárny F-konektor na kábel znamená vykonať niekoľko štandardných akcií:

 • odrežte drôt v pravom uhle na požadovanú dĺžku,
 • odrežte plášť kábla nožom s dĺžkou 12 - 15 mm (minimálne),
 • ohnite vodiče tienenia na vonkajšiu stranu izolácie,
 • odrežte vnútornú izoláciu jadra nožom a nechajte ho asi 4 - 5 mm,
 • Pred zaskrutkovaním konektora skontrolujte, či sa obrazovka žiadnym spôsobom nedotýka jadra. Pritiahnite terminál na koniec, otočte ho v smere hodinových ručičiek a pritlačte ho na kábel. V prípade potreby môžete konektor držať pomocou klieští.
 • Dĺžku stredového jadra nastavte tak, aby výstupok jadra kábla bol do 1 - 2 mm.

Nainštalujte zátku na skrutku

Pred vynálezom káblových koncoviek typu F sa konektory používali trochu inak, ale svojím spôsobom pokročilým dizajnom, ktorý tiež nemusel byť spájkovaný, ale bol kladený na kábel podľa iného algoritmu.

Mnohí ich stále majú na farme, takže zistime, ako ich použiť pri pripojení k anténe.

Puzdro tohto konektora sa teda skladá z plastových a kovových častí. Plastová časť je odnímateľná. Musí byť odskrutkovaný z kovovej časti a musí byť do nej zasunutý kábel (aby ste naň nezabudli a nestratili ho).

Ďalej - pripravte okraj kábla, na ktorý sa bude zástrčka namontovať. Ostrým nožom odstráňte valcovú časť vonkajšieho plášťa drôtu s dĺžkou centimetra. Otvorená prútená vrstva obrazovky sa musí skrátiť o 5 mm od okraja kábla. Odrežte izoláciu jadra. Takto získate spracovaný koniec kábla so sekvenčne posunutými vrstvami, kde sa stredové jadro rozširuje dopredu.

Koaxiálny kábel zasuňte do zástrčky nasledujúcim spôsobom: Položte káblovú svorku cez oplet (je potrebné ju stlačiť okolo kábla) a hlavné jadro preniesť do upevňovača skrutiek a dotiahnuť až na doraz. Teraz musíte obnoviť integritu zátky priskrutkovaním jej polymérnej časti na kov.

Inštalácia zástrčky na spájkovanie

Aj keď spájkovanú zástrčku možno bezpečne pripísať zvyškom, musí sa uznať, že poskytla vynikajúci kontakt a je stále relevantná v kombinácii s viacžilovými flexibilnými vysokofrekvenčnými káblami, ako je RK-75-4-12 a podobnou štruktúrou.

Okrem zástrčky a kábla budete potrebovať:

 • spájkovačka, cín alebo kolofónia,
 • odizolovač káblov
 • malý pilník na kov alebo pilník, ktorý sa použije na čistenie spájkovacieho poľa,
 • multimeter, ohmmeter alebo žiarovka na kontrolu kontaktu zástrčky.

Teraz k veci. Vonkajšiu (čiernu) izoláciu z kábla odstránime na dĺžku približne 3,5 cm. Koniec kábla zasuňte do plastovej kazety. Kovové „uši“ zástrčky čistíme pomocou súboru. Holý pletenec z hliníka alebo medi je rozdelený na dve rovnaké časti a vytvára dve „fúzy“ (budete ich spájkovať). Nezabudnite odkryť stredný vodič z ochrannej vrstvy. Ošúpané, zapadajú do zátky. Teraz prichádza do hry spájkovačka. Spájajte cop s okvetnými lístkami konektora a potom s jadrom kábla v stredovom kanáli zástrčky.

Spoľahlivosť kontaktu v mieste spájkovania môžete overiť napríklad odtrhnutím noža. Ak sa ukázalo, že došlo k rozbitiu spájky, potom bolo spájkovanie neúspešné a vy musíte znovu vyzbrojiť spisom. To isté platí pre prúdy spájky - musia byť odstránené.

Po všetkých manipuláciách kombinujte plastové puzdro s kovovou základňou (bude fungovať špeciálny zámok).

Ak pletivo pletiva vyčnieva z okrajov konektora, malo by byť z estetických a bezpečnostných dôvodov orezané. Práškové vedenie môže ľahko preniknúť cez pokožku a pri odlomení na úrovni jeho povrchu je ťažké ho odstrániť a spôsobiť bolesť pri šití.

Kam vložiť anténny kábel do televízora

Pred zakúpením zástrčky alebo adaptéra pre anténny kábel by ste si mali dôkladne prezrieť zásuvku na televízore a nezabudnite, ako to vyzerá. Nezamieňať konektor antény s inými vstupmi pomôže jeho označeniu: „ANT IN“, „RF“, „Anténa / RF IN“.

Ak je za televízorom veľmi málo miesta, mali by ste zvážiť rohovú zástrčku. Ak konektor leží hlboko v puzdre televízora, je lepšie kúpiť konektor bez „zvončekov a píšťaliek“, pokiaľ možno tenkých.

Ktorý konektor televízora je lepší a spoľahlivejší

V súčasnosti je celá technológia pripojenia v televíznych inštaláciách založená na konektoroch typu F. Pomocou nich sa vytvára pozemná, satelitná, káblová televízia a kolektívne inštalácie. Rôzne konektory F sú obrovské - od lacných čínskych krimpovacích konektorov, kompresných konektorov a samočinných konektorov po „rýchle“ konektory typu CaP. Okrem toho existujú priame a uhlové verzie konektora.

Tu je to, čo hovorí v prospech tohto typu káblového pripojenia:

 • F-konektory sú lacné
 • pri inštalácii môžete robiť iba s nožom,
 • F-konektory poskytujú dobrý kontakt, odolnosť proti šumu a univerzálny,
 • udržujte kvalitu príjmu.

Pin
Send
Share
Send
Send