Užitočné tipy

Bolesť po výmene kolena - stojí za to paniku?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tradičná medicína už viac ako 30 rokov vykonáva endoprotetické operácie. Takéto zásahy sú veľmi zložité operácie, avšak vďaka nim sa mnohým pacientom podarilo úplne obnoviť motorickú funkciu. Ak po endoprotetike bedrového a kolenného kĺbu dôjde k bolesti, je dôležité pochopiť, aké sú ich príčiny, ako si pomôcť a kedy navštíviť lekára.

Výskyt komplikácií a ich príznaky

Bolesť po výmene kolena je častým problémom, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Noha bolí niekedy kvôli tomu, že telo utrpelo silný stres a poškodili sa mäkké tkanivá. Ale bolesť môže tiež varovať pred rozvojom závažnejších porúch.

Aj keď je náhrada kĺbov komplikovaná manipulácia, zriedkavo sa vyskytujú závažné komplikácie po operácii. Hlavné problémy po chirurgickej liečbe sú spojené s nasledujúcimi faktormi:

 • Cudzie teleso, to znamená implantát, telo vylúči,
 • Existuje alergia na anestéziu alebo na materiály, z ktorých je umelý kĺb vyrobený,
 • Počas operácie infekcia preniká do tkaniva.

Ak po endoprotetike bolí bedrové kĺby, je to len jeden z možných príznakov komplikácií. Zotavenie po operácii trvá nejaký čas, ale ak sa vyskytnú tieto príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom:

 • Zvýšená telesná teplota,
 • Ťažká bolesť
 • Opuch v mieste zásahu alebo dolnej končatiny,
 • Crunch v nahradenom kĺbe.

Infekčná infekcia môže viesť k všeobecnej horúčke, bolesti hlavy, slabosti a horúčke. Miesto lézie sa zvyčajne zmení na červené, opuchne a na dotyk sa stáva horúcim.

Príčiny bolesti

Ak má pacient po výmene kolena bolesť na päte, je dôležité zistiť príčinu nepohodlia. Najčastejšie sa problém môže vyvolať:

 • infekcie,
 • Dislokácia implantátu,
 • Na základe zmluvy
 • Trombóza žíl,
 • Alergické reakcie.

Prečo koleno bolí po výmene bedrového kĺbu, je príčinou nedávneho hlbokého poškodenia rany a nervov. Bolestivosť zmizne o niekoľko mesiacov.

Je dôležité pochopiť, aké procesy sa vyskytujú vo vnútri vymeneného kĺbu, a v prípade komplikácií konať správne. Zvážte vlastnosti každej patologickej príčiny. Môže to bolieť nielen na stehno alebo koleno, kde boli vykonané manipulácie, ale aj chodidlo a ďalšie časti končatiny.

Infekcia dutiny rany

Komplikácie môžu byť skoré a neskoro. Ak sa problém objavil počas prvých 12 mesiacov po nahradení endoprotézy, príčinou hnisania môže byť penetrácia patogénneho patogénu priamo počas operácie. Infekcia môže vstúpiť do rany vzduchom, rukami chirurga a nástrojmi.

Riziko pooperačných komplikácií je vyššie v prípade imunodeficiencie, diabetes mellitus, obezity alebo reumatoidnej artritídy. Dlhodobé užívanie kortikosteroidov tiež zvyšuje pravdepodobnosť negatívnych následkov.

Bolesť po nahradení kĺbov spojená s infekciou nie je vždy sprevádzaná živými príznakmi. Niektorí pacienti dokonca nemajú podozrenie na vážny problém, pretože okrem syndrómu bolesti, ktorý sa počas pohybu stáva silnejším, neexistujú žiadne ďalšie príznaky.

Bolesť spôsobená šírením infekcie v kĺbovej dutine nemôže byť utopená bez adekvátnych liečebných metód. Aj keď analgetiká môžu zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta, v nemocnici je kĺbová dutina dezinfikovaná odstránením všetkých hnisavých ohnísk.

V procese auditu je dodaný implantát najčastejšie úplne odstránený. Ak zanecháte iba malú časť, môže to viesť k ďalšiemu chirurgickému zákroku.

Liečba liekom je možná iba v najskorších prípadoch infekcie. Tento prístup je povolený, ak patogén nie je príliš agresívny a ľudská imunita je na vysokej úrovni.

Bolesť dislokácie

Umelý kĺb nemôže vykonávať toľko funkcií, ako má prirodzený kĺb. Pády, nesprávne pohyby alebo výkon vysokých amplitúdových kmitov môžu preto spôsobiť dislokáciu. Bedrový kĺb je náchylnejší na tento problém, s kolenom sa to prakticky nestane.

Dislokáciu môžu vyvolať tieto faktory:

 • Pri použití nevhodného dizajnu implantátu
 • Nesprávna inštalácia
 • Nesúlad pacienta s pravidlami rehabilitácie.

Je veľmi dôležité, aby ste od prvých dní po zákroku prísne dodržiavali všetky odporúčania lekára. Inak je nádej na úspech zbytočná.

Bolesť pri dislokácii je veľmi silná. Osoba nemôže úplne vykonávať pohyby s inými časťami končatiny. Chôdza a iné pohyby sú nemožné.

Je potrebné eliminovať narušenie polohy umelého kĺbu, pretože premiestnenie spôsobuje silnú bolesť a má škodlivý vplyv na susedné tkanivá. Existujú tri spôsoby riešenia problému:

 • Uzavretá redukcia poškodeného kĺbu,
 • Revízny audit
 • Celková artroplastika.

Najúčinnejšou metódou je opakovaný chirurgický zákrok. Iné riešenia problému nie sú také účinné a väčšina pacientov má opakované dislokácie.

kontrakcie

Kontraktúra je problém po artroplastike, pri ktorej je koleno bolesti a kĺbu sa neohýba alebo sa úplne neohýba. Dôvodom porušenia je dlhá nečinnosť a nevykonávanie terapeutických cvičení na obnovenie mobility. Na rozvoj pretrvávajúcich kontraktúr stačí krátke obdobie - iba tri týždne imobility.

Dočasné zmluvy sa môžu uzatvárať nezávisle, bez použitia terapeutických metód.

Kontraktúru môžete zvládnuť pomocou dobre vybraných terapeutických cvičení, telesnej výchovy. V procese tréningu je dôležité obnoviť svalovú aktivitu. Niekedy sa používa masážny kurz a fyzioterapia.

Žilová trombóza

Cievne poruchy sú častou komplikáciou po operácii končatín. Kvôli dlhodobej imobilite je narušený krvný obeh a tvoria sa krvné zrazeniny.

Najnebezpečnejším dôsledkom je pľúcna embólia. Tento stav je fatálny.

Počas operácie sa začína proces krvných zrazenín. Aby ste predišli nebezpečným následkom, môžete:

 • Kompress,
 • Príjem heparínov,
 • Použitie antagonistov vitamínu K,
 • Cvičebná terapia
 • Elektrická Neurostimulace.

Priebeh užívania antikoagulancií je od 14 dní. V prípade exacerbácie zvýšte dávku. Predčasné a ostré odmietnutie lieku vedie k spontánnej tvorbe krvných zrazenín.

Alergické reakcie

Po zákroku je 10% pacientov alergických na kov, z ktorého je vyrobená protéza. Provokátorom reakcie môže byť kobalt, chróm alebo nikel.

Ak sa na nainštalovanej protéze vyskytne alergia, je potrebný druhý zásah. Počas operácie sa odstráni predchádzajúci implantát a na jeho miesto sa nainštaluje nový.

Pacienti sa obávajú otázky, akú bolesť po endoprotetickej operácii pociťujú. Odpoveď priamo závisí od toho, prečo sa vyskytli komplikácie. Často sa vyžaduje primerané lekárske ošetrenie. Lieky proti bolesti po výmene kĺbov sa používajú, ak bolesť je spôsobená poškodením mäkkých tkanív.

Nemali by ste brať drogy bez konzultácie s lekárom. Pre úplnú rehabilitáciu je dôležité pravidelne navštevovať lekára, až kým nezmiznú všetky nepríjemné pocity.

Druhy a znaky pooperačných komplikácií

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Problém

symptóm

Horúčka, sčervenanie v kolene

Obmedzenie flexie / predĺženia až do úplnej imobility

Ťažká bolesť, neschopnosť pohybovať sa bez improvizovaných prostriedkov, opuch

Najhoršie, čo môžete urobiť, je vydržať alebo samoliečiť. Pohodlie a nedostatok pozitívnej dynamiky sú príležitosťou na okamžitú konzultáciu s lekárom. Použitie alternatívnych spôsobov liečby a podávanie tabliet, mastí zmierňuje príznaky bolesti, ale problém nezmierňuje.

Neočakávané následky ohrozujú tých, ktorí dbali na radu „skúsených“ nie na príslušných fórach alebo sociálnych sieťach, ale blízko domu. Staré ženy (a reklamy) s dobrým významom ponúkajú liečebné metódy. Zvláštnosť slovanského svetonázoru - prejde sama o sebe - nefunguje v prípade endoprotetiky. Metódy „zázračné“ a metódy „babičky“ pomáhajú, ale veľmi zriedka. Častejšie sa takáto pomoc zmení na novú hospitalizáciu a veľa peňazí.

zápal

Po operácii sa môžu zapáliť svaly alebo tkanivá v blízkosti endoprotézy. V 4 - 11% prípadov vedú infekčné procesy k revízii implantátu. Najčastejšie sa tento jav pozoruje u pacientov s reumatoidnou artritídou alebo artrózou, ktorí sa podrobili artroskopii.

V zriedkavých prípadoch sú príčinou infekcie porušenie hygienických noriem na operačnej sále, použitie nekvalitného implantátu a materiálu na šitie. Pred výberom kliniky si prečítajte recenzie ľudí, ktorí vykonali zákrok v tejto nemocnici.

Vývoj infekčného procesu je vyvolaný podvýživou, nadváhou, prítomnosťou imunitných chorôb, konzumáciou alkoholu, cukrovkou a onkológiou. Imunosupresíva a kortikoidy sú kontraindikované ako liečba - zvyšujú riziko infekcie. Známky zápalu:

 • stabilne zvýšená, ale nie príliš vysoká telesná teplota (zvyšuje sa večer silnejšie),
 • noha nefunguje dobre, bolí a napučiava,
 • miestne začervenanie
 • niekedy výtok hnisu z rany alebo kĺbu.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne.

Zápal je nepredvídateľná patológia, pretože sa môže objaviť ako v prvých mesiacoch po artroplastike, tak po 1-2 rokoch po výmene kolenného kĺbu. Ak máte vo vzdialenom pooperačnom období otázku: prečo je koleno horúce a boľavé, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o neskorú hematogénnu infekciu v oblasti implantátu.

Zastavenie bolesti a ešte viac predpisovanie antibiotík pre seba je prísne kontraindikované. Predpísať antibiotiká, predpísať anestéziu a navrhnúť, ktorú masť použiť, môže byť ortopedický chirurg až po vyšetrení. Nesplnenie lekárskych odporúčaní je spojené s výmenou kolenného kĺbu.

Premiestnenie alebo zlomenina

Implantát sa inštaluje namiesto poškodeného kĺbu s presnosťou na milimeter. Pomocou počítačovej vizualizácie sa kinematika kontroluje v ohnutej / nezaujatej polohe. 1-1,2% prípadov končí druhou dislokáciou alebo zlomeninou endoprotézy. V zriedkavých prípadoch je problém spôsobený nesprávnou inštaláciou alebo nekvalitnou protézou, 98% pacientov vytvára problém pre seba a ignoruje odporúčania na rehabilitáciu.

Hlavným znakom zlomeniny je kríza vo vnútri kolenného kĺbu. Ak možno takýto príznak vysvetliť v počiatočnom štádiu lekárskou chybou alebo pooperačnou komplikáciou, potom v budúcnosti kríza naznačuje zvýšenie tkaniva jazvy. Nesprávne vyliečenie je spôsobené nedodržaním režimu a stravy.

Ak sa objaví kríza, neočakávajte ďalšie komplikácie. Opravu poruchy konzultujte s odborníkom. Často sa môžete dostať s terapeutickým účinkom, vyhnite sa revízii.

Endoprotetika kolien: komplikácie a odporúčania

Operácia výmeny kĺbového kĺbu nie je rozmarom, ale schopnosťou udržať nezávislosť a zabrániť zdravotnému postihnutiu. Implantácia sa odporúča, ak konzervatívne metódy nemôžu obnoviť prirodzenú pohyblivosť končatiny. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou:

 • vážne poškodenie väzov, keď je terapia a kompresia neúčinná,
 • osteoartróza, reumatoidná artritída, na stabilizáciu patológie, odstránenie poškodených prvkov,
 • dysplázia kostí, ak je narušený rast kostí,
 • progresívna aseptická nekróza. Začína sa smrť tkanív, prirodzený prietok krvi sa zastaví, kĺb úplne prestane fungovať,
 • dna.

Lekár vykonáva vyšetrenia s cieľom minimalizovať operačné a pooperačné riziká. Implantácia kolenného kĺbu môže byť implantovaná až po vylúčení všetkých kontraindikácií.

Lekári uprednostňujú šetrné metódy, zásahy do otvoreného chirurgického poľa sa vykonávajú iba vtedy, ak nie je možné vykonať postup minimálne invazívnym spôsobom. Pri artroskopii s počítačovým pozorovaním sa zdravé tkanivá prakticky nepoškodzujú, znižuje sa riziko krvácania a infekcie.

Pooperačné opatrenia

Aby sa odstránila nadbytočná tekutina, krvné zrazeniny z rany sa prvýkrát zavedie odtok. Pri sledovaní pacienta sa denne sledujú vitálne ukazovatele, aby sa proces regenerácie stal účinným.

Ak bola výmena kolena úspešná, je predpísaný priebeh antibiotík a rehabilitačných opatrení:

 • Cvičenie terapie pod dohľadom metodológa. Hneď po operácii by ste sa nemali spoliehať na zázrak. Najskôr musíte dokonca ohýbať / rozťahovať nohu pomocou lekára,
 • liečebná masáž
 • postupy vo fyzioterapeutovi v závislosti od zdravotných indikácií.

Ak sa zotavenie darí dobre, za 2-3 dni môžete začať chodiť s chodcami alebo barlami. Podľa pacientov vám príslušná rehabilitačná schéma umožňuje vyhnúť sa komplikáciám, rýchlejšie sa vrátiť do svojho obvyklého života.

Aby bola rehabilitácia efektívna a neodložená, odborník vám poradí, ako zmeniť životné podmienky, upraviť výživu a rovnomerne rozdeliť zaťaženie na operovanú nohu. Švy s úspešným výsledkom sa odstránia 10. deň, potom domáca liečba bude pod dohľadom miestneho lekára.

Okrem hlavných komplikácií môžu po výmene kĺbového kĺbu vzniknúť tieto problémy:

 • alergická reakcia
 • odmietnutie implantátu
 • pooperačný rozpad tkaniva,
 • poškodenie nervov, ochrnutie končatiny,
 • poškodenie ciev a nedostatok krvi. Bez prietoku krvi sa výživné zložky tkaniva stenčujú. Ignorovanie problému môže viesť k amputácii,
 • znecitlivenie kolena
 • hlboká žilová trombóza,
 • bakteriálne a infekčné patológie protézy.

Atypická reakcia tela na pooperačný stres je bulímia: neustále chcete jesť, ale nezvyšuje sa hmotnosť. Pre nervové zlyhanie a bulímiu je potrebné navštíviť psychológa, ktorý vyvinie protistresový program. Nervové poruchy, zlyhanie režimu narušujú rýchlu rehabilitáciu.

Rehabilitačný komplex

K rehabilitácii dolnej končatiny dochádza v niekoľkých etapách:

periódaciele
stacionárneOdstránenie rizika komplikácií, postupný vývoj svalov a kĺbov, zvyknutie do zvislej polohy
zavčasZvládnutie krokov, obnovenie funkcie kolena, posilnenie svalov oboch nôh pre rovnomerné rozloženie záťaže
neskoroPlná obnova prirodzenej pohyblivosti, nácvik svalovej hmoty celého tela s cieľom minimalizovať riziko vzdialených komplikácií

Stacionárne štádium trvá prvé dva týždne po operácii (niekedy je pacient prepustený z domu skôr, po 4-6 dňoch). Všetky činnosti a postupy sú pod kontrolou. Aby sa predišlo tromboflebitóze, používa sa kompresná bandáž, ktorá obmedzuje pohyblivosť. 1-3 dni, končatiny nemôžu byť naložené, lekár skontroluje kinematiku. Pre jednoduché cvičenia sa odporúča:

  ohýbanie kolena z polohy na chrbte. Vykonajte 10 prístupov niekoľkokrát denne, ale bez prepätia,

Mesiac po výmene kolena: „domáca“ rehabilitácia

Domáce prostredie je relaxačné - to je jeho nebezpečenstvo. Na správne zotavenie nie je potrebné ísť do extrémov: nečinnosť a násilná činnosť sú rovnako škodlivé. Podľa lekárskych odporúčaní si zaistíte úspešnú rehabilitáciu, uložte endoprotézu. Záručná doba na prevádzku umelých kĺbov je 10 rokov, ale pri nesprávnom zaťažení sa prvky opotrebujú rýchlejšie.

Gymnastika za prvý mesiac:

Podľa súčasného zákona sa list so zdravotným postihnutím vydáva na 15 pracovných dní. Ak pracujete s fyzickou aktivitou alebo ste na nohách, je lepšie kontaktovať nemocnicu v mieste bydliska a predĺžiť nemocenskú dovolenku. Na rozhodnutie sa zvolá špeciálna komisia, ktorá po prečítaní anamnézy vydá rozhodnutie - či predĺžiť zoznam chorých, na ako dlho.

Maximálna doba platnosti rozhodnutia o provízii je 10 mesiacov. Ak je potrebné list o zdravotnom postihnutí predĺžiť o rok, chystá sa ďalšia rada. Načasovanie závisí od charakteristík tela, možno budete musieť navštíviť sanatórium alebo hospitalizáciu, aby ste zistili príznaky nestability implantátu. Невыполнение рекомендованного ЛФК – причина отказа в продлении больничного.

5 mesiacov po prepustení môžete začať trénovať na špeciálnych simulátoroch, vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu. Ak počas tohto obdobia stále máte bolesť, obráťte sa na svojho lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o patologický proces.

Postihnutie po výmene kolena

Väčšina ľudí verí, že spoločné nahradenie poskytuje zdravotné postihnutie. Nie je to tak. Implantácia naopak zaručuje obnovenie normálnej mobility. Po šiestich mesiacoch sa človek vráti do aktívneho života a zabudne na bolesť. Skupina po operácii je ocenená artroskopickou neefektívnosťou a progresiou ochorenia:

 • deformujúca artróza nie nižšia ako 2. stupeň,
 • artróza s deformitou nohy (zakrivenie, skrátenie),
 • protetika kĺbových segmentov na oboch končatinách s nepredvídanými dôsledkami alebo odchýlkami.

Osoba súhlasí s endoprotetikou, aby sa zachovala nezávislosť, preto pri normálnej prevádzke a bez závažného porušenia funkcií pohybového aparátu nie je postihnutie pridelené!

Aby sa zabránilo rozvoju patológií, pacient neustále nosí kompresívne pančuchy počas prvých 3 týždňov po implantácii. Úroveň kompresie určuje ošetrujúci lekár na základe výsledkov vyšetrenia. Účinnosť počiatočnej fázy rehabilitácie tiež závisí od výberu bariel. Dobré náradie s oporou pod lakťom znižuje záťaž na bolestivú nohu, zaisťuje pokoj a správny prietok krvi.

Ktoré barle fungujú najlepšie, rozhodne lekár. Zohľadnite výšku, hmotnosť pacienta, anatomické vlastnosti. Pri absencii bolesti sa axiálne zaťaženie postupne zvyšuje, v budúcnosti sa používa palica.

Výučba simulátorov, plávanie, prechádzky na čerstvom vzduchu, vyvážená strava - kľúč k úspechu liečby. Počúvajte seba, ovládajte stav tela. Neváhajte vyrušiť lekára, môžete tak urobiť bez revízie.

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život ...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti ...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí ...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli ...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Pin
Send
Share
Send
Send