Užitočné tipy

Najlepší spôsob, ako si zapamätať dlhodobú pamäť

Pin
Send
Share
Send
Send


Dobrá spomienka je vecou hrdosti. V modernom veku vnímame každý deň veľa informácií. To si jednoducho nie všetci pamätajú. Netreba dodávať, že nedávno si ľudia zvykli ukladať všetko do telefónnych poznámok. Avšak najsilnejším a najspoľahlivejším pevným diskom, ktorý sa nedá zlomiť, je náš mozog. Na zapamätanie informácií však potrebujete dobrú pamäť a niekoľko trikov. Najdôležitejšie však sú prvé.

Využitie pamäte

Ako si pamätať informácie rýchlejšie? Nie je možné nájsť odpoveď na túto otázku bez toho, aby sme pochopili jej schopnosti dané povahou. Ide o to, že takmer všetci sme vyvinuli niekoľko typov pamäte. Ale jeden z nich je najsilnejší. Tu sú všetky typy:

 • vizuálne (vizuálne),
 • sluchový (zvukový)
 • hmatové (kinestetické),
 • chutí a čuchou.

Posledne spomínaný typ pamäte sa považuje za najmenej praktický, pretože chuť a vôňa majú najmenšiu pravdepodobnosť pôsobenia ako vedúce analyzátory. Všetky tieto typy sú však kombinované do jedného typu pamäte - obrazového. Obraz, zvuk, pocit, vôňa a chuť - to všetko prispieva k vytvoreniu určitého obrazu v našej fantázii.

K dispozícii je tiež verbálna logická pamäť, motorická (motorická), emocionálna, dobrovoľná, nedobrovoľná, krátkodobá, dlhodobá a funkčná. Zapamätanie však samozrejme prispieva k prvému zoznamu.

Tabuľka účinnosti memorovania

Teraz, keď pochopíte, ako sa uvedené procesy líšia, predstavujem vám tabuľku efektívnosti ukladania informácií v dlhodobej pamäti.

Pozostáva zo súhrnného spôsobu zapamätania a opakovania informácií.

Kombinácia metód je usporiadaná tak, aby sa zvýšila účinnosť ukladania do pamäti v dlhodobej pamäti.

Všetky tieto fázy sú testované na základe vlastných skúseností, ako aj študentov mojich kurzov.

 1. Napínanie + čítanie
 2. Napínavé + pripomenutie
 3. Napínanie + opakovanie intervalu
 4. Mnemonika + čítanie
 5. Mnemonika + vyvolanie
 6. Mnemonika + opakovanie intervalu

Tabuľka efektívnosti metód memorovania v dlhodobej pamäti

červená - zapamätanie
V modrej farbe - opakovanie
Číslice vzostupne - účinnosť súboru techník

Budem komentovať, prečo takáto tabuľka a prečo je v nej lídrom kombinácia „mnemoniky“ + „opakovania intervalu“.

Čítanie informácií vám poskytuje takmer nulovú pomôcku na zapamätanie. Ak chcete opakovať a pamätať si na dlhú dobu, opakujte iba z pamäte (proces „zapamätania“)! Obráťte sa od letáka, počítača, knihy a skúste nezávisle extrahovať údaje, ktoré sa snažíte zapamätať.

Ak to nemôžete urobiť v celom rozsahu, pozrite sa na zdroj informácií. Ale! Potom nezabudnite opakovať postup z pamäte bez spoliehania sa na zdroj.

Keď si pamätáte informácie a nečítate ich, spojenia vytvorené počas zapamätania sa aktivujú v mozgu. Čím častejšie sa aktivujú, tým silnejšie sa stanú a lepšie si zapamätajú informácie. Jednoduchým čítaním sa komunikácia aktivuje na minimum.

Pamätanie je mnohokrát účinnejšie a v podstate jediné správne opakovanie. Intervalové opakovanie (o tom sa budeme baviť neskôr) vám pri ukladaní do dlhodobej pamäte ušetrí ešte viac času, ale základ je rovnaký - opakovanie z pamäte.

S opakovaním vytriedené. Teraz o zapamätaní.

Všeobecne platí, že pokiaľ ide o zapamätanie, mám celé miesto - toto), na ktorom ste teraz. A celá táto stránka je venovaná tomu, ako efektívne zapamätať. Súbor techník a techník na efektívne zapamätanie sa nazýva „mnemonika“. Väčšinou ide o techniky zapamätania založené na prezentácii informácií vo forme živých vizuálnych obrazov a vytváraní spojenia medzi nimi.

Čo je to pamäť

V súčasnosti, keď je možné zaznamenávať, vyhľadávať a extrahovať informácie z ktoréhokoľvek z jeho médií, je stále dôležitá dobrá pamäť a otázka: „Ako rýchlo zapamätať informácie“ zostáva relevantná.

Niekedy sa zapamätanie javí ako zbytočné cvičenie, pretože môžete ísť online a „pamätať“, čo potrebujete. Nie je však vždy čas hľadať informácie, niekedy je potrebné, aby ste si ich okamžite zapamätali alebo si ich zapamätali.

Okrem toho pamäť, ktorá sa nepoužíva, postupne stráca svoje funkcie a spolu s ňou trpia aj ďalšie mentálne kognitívne procesy, koeficient inteligencie klesá.

Pamäť musí byť trénovaná! Nie je to ťažké - musíte ich používať častejšie a uľahčovať procesy zapamätania, ukladania a reprodukcie informácií rôznymi technikami a technikami.

Pamäť je zložitý mentálny kognitívny proces, funkcia a schopnosť, ktorá zahŕňa štyri fázy: zapamätanie, uloženie, reprodukciu a zabudnutie.

Vďaka prítomnosti pamäte sa človek učí a rozvíja ako človek, pretože má schopnosť ukladať svoje nahromadené životné skúsenosti, vedomosti a zručnosti.

Čím starší človek, tým častejšie vyvstáva otázka: „Ako si pamätať veľké množstvo informácií?“. Aj keď je problém zapamätania sa stretávajú takmer všetci ľudia. Normálne, ak sa od narodenia do dvadsiatich piatich rokov pamäť zlepšuje len, v dospelosti zostáva relatívne konštantná a v starobe sa zhoršuje.

Na uľahčenie procesu zapamätania bolo vyvinutých veľa techník. Tí, ktorí zlepšujú pamäť vytváraním asociatívnych spojení, sa nazývajú mnemonika.

Súbor mnemoník sa nazýva mnemonika, preložená zo starogréckeho „umenia zapamätania“. Toto je najpopulárnejší spôsob ukladania informácií na dlhú dobu.

Mnemonika a ANKI program

Pokiaľ ide o opakovanie intervalov, bude o tom samostatný samostatný článok, stručne opíšem, prečo je to lepšie.

Predstavte si, že si pamätáte periodickú tabuľku. Ak si chcete pamätať po 1 roku, musíte ho pravidelne opakovať. Ale kedy presne? Prvá vec, ktorá príde na myseľ, je napríklad raz týždenne. To je 52-krát ročne.

Pracovná schéma? Pracovné.

Ale nuancia je, že v praxi to nemusíte opakovať tak často. Po niekoľkých opakovaniach, napríklad 12 - 15, pochopíte, že to už viete zo srdca.

otázkou «Prečo to potom opakujete tak často?»

Táto otázka len uzatvára „intervalové opakovanie“. Umožňuje vám opakovať potrebné informácie iba v tých intervaloch, keď na ne možno zabudnúť, a pri takom minimálnom počte opakovaní, aby po 1-3–5 rokoch zostali informácie vo vašej pamäti.

V súčasnosti najlepší program, ktorý vám umožňuje opakovať informácie o princípe intervalového opakovania - ANKI. V ňom vo forme kariet sťahujete údaje, ktoré vás zaujímajú, a periodicky (program sám poskytuje informácie v pravý čas) opakujte.

Mnemonika kombinovaná s opakovaním intervalu (program ANKI) je vražedná vec!

Samozrejme „smrteľné“ z hľadiska efektívneho školenia 🙂

Samy o sebe patria medzi najlepšie podobné techniky (mnemotechnika je lepšia ako napínanie a opakovanie intervalu je lepšie ako denné náhodné vyvolanie).

Mnemonika je najlepšia na zapamätanie!
ANKI (opakovanie intervalu) najlepšie v opakovaní!

Kombinácia „mnemoniky + opakovania intervalu“ preto poskytuje najväčšiu efektívnosť pri ukladaní do pamäte v dlhodobej pamäti.

Ak máte alternatívy o tom, ako zefektívniť proces zapamätania na dlhé vzdialenosti, alebo ak máte ďalšie otázky, napíšte do komentárov.

Imaginatívna metóda

Ak hovoríte o tom, ako rýchlo zapamätať informácie, potom je potrebné najskôr venovať pozornosť tejto metóde. Pretože je to najúčinnejšie.

Memorizácia je proces hľadania vzťahov. Alebo ich vytvorenie v rade obrázkov. Ak chcete niečo uložiť do svojej pamäte, musíte nájsť alebo vytvoriť nové vizuálne spojenie. Informácie, najmä abstraktné (myšlienky, myšlienky), si nemožno zapamätať.

Tu je jednoduchý príklad. Slovo rukáv, ktorá prekladá z angličtiny do „rukávu“, môžete sa pokúsiť vjať do hlavy celú hodinu a opakovať ju na nevoľnosť. Ale prečo, ak je skutočné pamätať si to do 5 sekúnd? Všetko je jednoduché! Stačí si predstaviť, že rukáv mikiny upchatý k okraju slivkami. Je to čudné? Možno. Teraz si už nemusíte pamätať, čo to slovo znamená rukáv, A to všetko vďaka vytvoreniu spojenia medzi ním a obrazom.

Aj pri výučbe sa táto metóda používa. Spomeňte si aspoň na matematické triedy v škole. Áno, každá osoba, ktorá ju dokončila pred 10, 20 a 30 rokmi, na otázku, čo je to priesečník, odpovie - je to lúč rozdeliaci jeden roh na dva. A prečo? Pretože čiara je krysa, ktorá beží v rohoch a delí uhol na polovicu. Všetci učitelia použili tento jednoduchý rým na uľahčenie života študentov.

združenie

Táto metóda je podobná predchádzajúcej. Ako si pamätať informácie rýchlejšie? Poďte so združeniami! Toto sú skupiny obrázkov, ktoré kódujú informácie. Vždy majú základ a prekrývajúce sa prvky.

Nepotrebujeme ani hľadať združenia, pretože nás obklopujú. V telefónnych číslach si pamätáte narodeniny. V nezabudnuteľných dátumoch - čísla domu, adresy priateľov. A samozrejme, slová sú hlavným pomocníkom každého z nás.

Ako rýchlo spomenúť na spektrálne triedy hviezd? Sú označené písmenami, a nie v abecednom poradí - O, B, A, F, G, K, M. Ak si trochu premyslíte, môžete prísť s nejakou zábavnou asociáciou, písať každé písmeno po slove a spojiť ich do sémantickej vety: "Jedna blondínka s americkými dátumami žila ako mrkva", A touto schémou si môžete pamätať takmer všetko - od dátumov po vzorce.

V procese učenia

Odpoveď na otázku, ako rýchlo zapamätať informácie, je pre školákov a študentov najčastejšie zaujímavá. Tí, ktorí sa potrebujú niečo naučiť, pokiaľ možno rýchlo. Mali by sa použiť vyššie uvedené metódy, ale v tomto prípade budú pomocné.

Najdôležitejšie je nastaviť konkrétny režim. Najlepší čas na asimilovanie informácií je od 8:00 do 11:00 a od 20:00 do 23:00. Všetko však záleží na tom, kedy si človek ľahne a vstane. Po analýze vašej činnosti nie je pre seba také ťažké nájsť najlepší čas.

Po výbere času je potrebné vypnúť internet a všetky elektronické pomôcky, poskytnúť vám ticho alebo nerušivé hudobné pozadie a potom sa sústrediť a odstrániť všetko, čo sa môže zdať zaujímavejšie na štúdium z vašich očí. Pre mnohých je to problém. Môžete sa však zamerať, ak rozložíte stráviteľný materiál na niekoľko častí a trochu sa naučíte.

Napríklad, študent sa musí pripraviť na skúšku, ktorá bude za 5 dní, 40 vstupeniek. Takže bude musieť každý deň robiť 10 kusov. Päť ráno a to isté večer a počas dňa si môžete oddýchnuť. Piaty deň všetko zopakujte. Pomôže to. Hlavná vec je stanoviť si cieľ a riadiť sa jasným plánom.

self-návrh

Ako rýchlo zapamätať „veľké“ informácie? Takto položená otázka vzrušuje všetkých študentov v predvečer skúšky alebo testu. Množstvo informácií (okrem tých najzaujímavejších) je veľké, ale nie je čas. Čo robiť Odpoveď je jednoduchá. Potrebujete sa nechať uniesť.

Koniec koncov, všetci si všimli, ako neznateľne čas letí pri chôdzi, cestovaní, zábave! A potom si pamätáme všetko v úžasných detailoch. Všetko preto, že to bolo zaujímavé. Počas prípravy na zajtrajšiu skúšku sa musíte nechať unášať týmto predmetom. „Prečo ho potrebujem!“, „Za deň zabudnem na všetko!“, „Vo svete nie je nič nudnejšie!“ - všetky tieto výhovorky sú študentom známe. Musíte sa však naučiť, pretože sa musíte presvedčiť, že téma a informácie sú bezprecedentné. Musíte sa v ňom pokúsiť nájsť niečo chytľavé alebo možno užitočné. Alebo sa presvedčte, že dnes nie je k dispozícii nič z povolania, s výnimkou vyučovania tohto predmetu. A nezabudnite nájsť motiváciu. Po zložení skúšky môžete sľúbiť, že si zariadite dovolenku. V očakávaní sú tieto informácie spomínané naozaj lepšie.

Typy pamäte

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o otázku: „ako pamätať na veľké množstvo informácií“, je dôležité pochopiť, že pamäť je svojvoľná a nedobrovoľná.

Nedobrovoľné zapamätanie sa vyskytuje okrem vôle osoby, keď sa informácie získavajú samy. Stáva sa to, keď je človek ohromený a má mimoriadny záujem. Čo je zaujímavé si ľahšie zapamätať, potrebné a dôležité informácie sa „zmestia“ do mysle.

Ľubovoľná pamäť si pamätá za účasti vôle, keď človek musí vyvinúť určité úsilie, aby absorboval materiál. Je to mechanické (zapamätanie) a logické.

Naplnenie je oveľa menej účinné ako logické zapamätanie, pretože v druhom prípade sú informácie pochopené. Keď sú informácie vnímané kriticky, spracovávané, analyzované, porovnávané a prezerané z rôznych uhlov pohľadu, nielenže sú dobre zapamätané, ale sú uložené v pamäti na dlhú dobu alebo navždy.

Preto by prvá osoba, ktorá sa chce naučiť, ako rýchlo a náhodne zapamätať, vziať do rúk - aby do tohto procesu zahrnula logiku a myslenie.

Jednotlivec zvyčajne prevláda v jednom z troch typov pamäti v závislosti od prevládajúceho spôsobu vnímania informácií:

 • vizuálne alebo vizuálne, keď si osoba pamätá informácie, pozerá sa na objekty alebo číta text,
 • sluchové alebo sluchové, ak sa informácie získavajú výslovnosťou a počúvaním,
 • kinestetický alebo hmatový, keď si ľahšie zapamätáte, čoho sa vám podarilo dotknúť sa alebo použiť podľa plánu.
 • Existuje čuchová a chuťová pamäť, ale vôňa a chuť sú menej často hlavnými analyzátormi, a preto sú tieto typy pamäte menej vyvinuté a častejšie pomocné. V niektorých povolaniach zohrávajú významnú úlohu, takže sa môžu veľmi dobre rozvíjať.

Aby ste pochopili, ako lepšie zapamätať informácie, musíte určiť, ktorý typ pamäte prevláda a používať ich prevažne.

Známym príkladom, keď si musíte pamätať, čo čítate, je príprava na skúšku. Keď študent chápe, že jeho prevládajúcim typom pamäte je sluch, číta nahlas text a počúva záznam, ak je vizuálny, text si prečíta sám a vytlačí sa úplne „ako obrázok“, napíše sa kinestetický text.

Všetky typy pamäte sú kombinované a nemôžu fungovať bez seba, takže najlepším spôsobom, ako ľahko zapamätať text, je prečítať ho, počúvať ho a prepísať.

Dôkladný prístup

Existujú ľudia, ktorí sa nezaujímajú o to, ako rýchlo zapamätať veľké množstvo informácií. Je pre nich dôležité, aby sa určité údaje na ich internom „pevnom disku“ dlho uložili.

Použite kombinovanú techniku ​​rýchleho a podrobného čítania. Takže prvý - podrobný úvod k materiálu. Niekto prečíta 2 až 3 strany, aby pochopil, s čím sa zaoberá. Iní uchopia text z rôznych častí knihy (prehľad alebo iný zdroj informácií). Toto je však individuálna otázka. Zmyslom povrchového čítania nie je zapamätať si text, ale zoznámiť sa s ním.

A potom nastal čas na podrobnú metódu. Zahŕňa pomalé a premyslené čítanie všetkých dostupných informácií a ich paralelnú analýzu. Môžete zvýrazniť zložité slová alebo zaujímavé frázy, prečítať si znova to, čomu ste prvýkrát nerozumeli.

Zároveň je potrebné robiť si poznámky a dokonca aj náčrty. A porozprávajte sa so sebou. Hovoriť nahlas je veľmi užitočné, pretože sa jedná o zvukovú, verbálnu a vizuálnu pamäť. Okrem toho sa všímavosť aktivuje silnejšie, pretože čítanie nahlas je nemožné bez sústredenia.

Odporúčania na uľahčenie zapamätania

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ako lepšie zapamätať, čo potrebujete. Toto sú odporúčania, ktoré sú známe mnohým ľuďom, ale z nejakého dôvodu sa na ne zabudlo alebo sa nedodržiavajú. Nevyžadujú si špeciálne dodatočné techniky ani časové náklady.

Všeobecné odporúčania o tom, ako si zapamätať a uchovať si vedomosti dlhšie:

 1. Stanovte si cieľ, aby ste si informácie zapamätali na dlhú dobu alebo určili termín, po ktorom nebudú potrebné. Tajomstvo tejto metódy je vytvoriť správnu motiváciu a jasnú definíciu problému. Ak si osoba uvedomí dôležitosť a potrebu zapamätania (aj keď len na krátky čas), nemusí na túto otázku odpovedať: „ako si zapamätať veľké množstvo informácií“, pretože pamäť je aktivovaná, otvoria sa nové možnosti a rezervy.
 2. Najlepší čas na zapamätanie je pol hodiny ráno, bezprostredne po prebudení a pol hodiny večer, než ideme spať. Uprostred dňa, keď už do mozgu vstupuje veľa informácií, je ťažšie zapamätať si potrebné fakty.
 3. Diskusia a prenos informácií. Keď niekto zdieľa svoje vedomosti s niekým alebo sa pokúša niečo vysvetliť inej osobe, sám znova a oveľa hlbšie „preniká“ do témy. Получение наводящих и уточняющих вопросов от собеседника поможет подключить логику, начать мыслить креативно, а не просто произносить заученное слово в слово.
 4. Акцентировать внимание на наиболее интересных и ярких моментах запоминаемого блока: что удивило, впечатлило, оказалось практически полезным.
 5. Zapamätanie si textu po prvýkrát môže byť veľmi ťažké, ale ak si v krátkosti zapíšete hlavné myšlienky a nápady v správnom poradí, potom, keď vieme možnosť použitia takéhoto „podvádzača“, je možné text po prvom čítaní reprodukovať.
 6. Opakovanie. Toto je možno najslávnejšie pravidlo efektívneho zapamätania. Zmysluplné opakovanie nie je to isté ako napchávanie. Vedci vyvinuli vzorec pre efektívne zapamätanie opakovaním. Naučené informácie musíte zopakovať s určitým časovým intervalom: desať minút, hodinu, šesť hodín a naposledy deň po zapamätaní.
 7. Pieseň. Zaujímavý a kreatívny spôsob, ako ľahko zapamätať text. Ako si pamätáte, čo čítate? Predstavte si, že je to text piesne a spievajte ju, vymýšľajte svoju vlastnú melódiu!

Užitočné triky

Ako sa naučiť rýchlo si pamätať informácie? Jedno jednoduché pravidlo sa učiť. Potrebujete kričať! Bolo to dokázané - informácie sa rýchlejšie ukladajú do mozgu, ak ich niekto vykrikuje.

Emócie tiež pomáhajú. Obzvlášť výraz. Gestá, frázy, výrazy tváre - a všetko, čo ju dokáže vyjadriť. Môžete dokonca hrať scénu pred zrkadlom.

A napriek tomu nemôžete sedieť. Ak sa niečo naučíte, krúti sa v kruhoch v miestnosti, budete môcť aktivovať mozog a podľa toho aj jeho schopnosť zapamätať si informácie.

Mimochodom, ak existuje príležitosť na zmenu situácie, musíte ju použiť. Je vhodné vymeniť si priestor za prírodu. Čerstvý vzduch a neprítomnosť štyroch betónových stien prispejú k aktívnejšiemu zapamätaniu.

mnemotechnická pomôcky

Mnemonika je veľa, môžete si vybrať najvhodnejšiu a „pracovnú“ z nich. Pomocou jednej alebo druhej mnemotechniky si môžete rýchlo zapamätať dátumy, čísla, mená, texty, cudzí jazyk a tak ďalej. Na to je potrebné len spojiť fantáziu, obrazne premýšľať, „kresliť“ do vedomia spomínaného obrazu.

Hlavné techniky mnemotechniky:

 1. Reťaz. Pamätané časti materiálu sú navzájom spojené asociatívne, postupne a vo dvojiciach. Prvý prvok je s druhým, druhým s tretím, tretím so štvrtým a tak ďalej. Veľkosti obrázkov by mali byť približne rovnaké.
 2. Matryoshka. Táto metóda je tiež založená na tvorbe asociačných párov, ale každý nasledujúci obraz je menší ako predchádzajúci a je v ňom zahrnutý.
 3. Metóda Cicero. Toto je reťaz referenčných obrázkov. Človek si pamätá iba ich, ale pri reprodukcii informácií sa na nich pamätá všetko ostatné. Podporné obrázky by mali byť svetlé a veľké.
 4. Bezplatné združenia. Po identifikácii niekoľkých podporných obrazov sa hľadá spojenie pre každý z nich a asociatívny obraz by sa mal objaviť vo vedomí a nemal by sa logicky určovať.
 5. Ak si chcete text prvýkrát zapamätať, môžete použiť ikonu. Piktogram je malebné písmeno. Muž v malej skici stelesňuje význam vety, vety alebo vety, nakresľuje známe obrázky, ale dostáva iba zrozumiteľný „egyptský hieroglyf“.
 6. Výsledkom je séria piktogramov, ktoré skúmajú, ktoré po prvom čítaní bude možné opakovať vaše vlastné slová alebo presne reprodukovať text. Takto sa spomína próza, básne, správy, reč pre verejnosť a tak ďalej.
 7. Ak si chcete zapamätať viacmiestne číslo (telefónne číslo, číslo automobilu atď.), Musíte ho rozdeliť na dvojice čísel a priradiť každé z nich k udalosti, potom každú z týchto udalostí prepojte pomocou reťazovej metódy.

Mnemonika sa stane zrozumiteľnou, ak uvediete príklady zapamätania založené na asociáciách. Ak si potrebujete zapamätať meno nového známeho, môžete si spomenúť na jeho slávneho tesku (tak ako tak vynikajúca osobnosť alebo karikatúra hrdina). Ak sa zapamätajú cudzie slová, pre každé z nich sa vyberie slovo z rodného jazyka alebo z obrázka predmetu.

Zmysluplné zapamätanie so zahrnutím mentálnych obrazov a vytvorenie voľných združení pomáha nielen lepšie zapamätať si informácie, ale tiež prispieva k rozvoju pamäte.

U ľudí, ktorí používajú účinné metódy zapamätania, sa nadobudnuté techniky stali zvykom a otázka, ako si zapamätať veľké množstvo informácií, sa stáva menej dôležitou.

Aktívne opakovanie

Je to ďalší dobrý spôsob, ako rýchlo zapamätať informácie a preniesť ich z dočasnej pamäte do dlhodobej perspektívy.

Na začiatku to bolo o obrázkoch a prepojeniach. S ich pomocou si môžete skutočne pamätať informácie rýchlejšie. Ale! Ak osoba tieto spojenia nepoužije, v priebehu času sa jednoducho zrúti. To je dôvod, prečo zabudneme to, čo sme si pamätali predtým. A čím slabšie bolo spojenie, tým rýchlejšie sa zrútilo.

Preto musíte použiť túto metódu. Zopakujte komunikáciu, aktualizujte vizuálne obrázky a urobte ich živšími. A tu je záver: zapamätanie nie je neustálym napínaním a prehliadaním externých zdrojov, ale pravidelným extrahovaním z obrázkov, ktoré boli kedy vytvorené, z pamäte. A je lepšie stráviť trochu času, aby ste prišli s nimi, a potom si pamätať informácie na celý život, než si ich zapamätať celé hodiny a zabudnúť na deň.

Habit rozvoj

Sú ľudia, pre ktorých si rýchlo zapamätajú potrebné informácie - proste pľuvať. A to všetko preto, že neustále dodržiavajú vyššie uvedené odporúčania (a niektoré ďalšie, ktoré prichádzajú so sebou). Títo ľudia trénujú svoju pamäť a zdokonaľujú schopnosti dané prírodou. A pre nich otázka, ako rýchlo si pamätať informácie pred skúškou alebo čo videli krátko, nie je relevantná. A to je hlavné tajomstvo.

Je potrebné rozvíjať zvyk zapamätať si alebo učiť sa niečo denne. A pomocou vyššie uvedených metód. Sú účinné, dokázané mnohými. Okrem toho prispievajú k rozvoju myslenia a verbálnej logickej pamäte.

Pin
Send
Share
Send
Send