Užitočné tipy

Ako upratovať staré knihy?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ste milovníci kníh? Máte viac kníh ako knižníc? Kamaráti vás žartom nazývajú „knihomoľ“ alebo „bibliofil“? Je to skvelé, keď existuje veľa kníh, ale nie je to naozaj zábavné, keď sa nad nimi potkáte, alebo v súčasnosti nenájdete presnú knihu, ktorú práve potrebujete. Ak chcete, aby vaše knihy boli v perfektnom poradí, a vždy nájdete tú pravú knihu načas, vezmite na vedomie jednoduché, ale pomerne účinné spôsoby usporiadania zbierky kníh, ktoré sú uvedené nižšie.

Definujte svoje predstavy o knihách. Rozdeľujete ich podľa typu príbehu, farby, veľkosti, žánru, názvu alebo autora? Existuje veľa spôsobov, ako usporiadať knihy, ako sú ľudia, ktorí ich zbierajú. Čo je skutočne dôležité, je výber metódy, ktorá sa vám páči alebo má pre vás nejaký zmysel. Týmto aktivujete svoju pamäť a rozvíjate schopnosť nájsť knihu, ktorú práve potrebujete, veľmi rýchlo. V nasledujúcich odsekoch sú uvedené rôzne osvedčené metódy organizácie knižnej zbierky, preto je vhodné zvoliť prístup, ktorý sa vám najviac páči.

Kroky Upraviť

Definujte svoje predstavy o knihách. Rozdeľujete ich podľa typu príbehu, farby, veľkosti, žánru, názvu alebo autora? Existuje veľa spôsobov, ako usporiadať knihy, ako sú ľudia, ktorí ich zbierajú. Čo je skutočne dôležité, je výber metódy, ktorá sa vám páči alebo má pre vás nejaký zmysel. Týmto aktivujete svoju pamäť a rozvíjate schopnosť nájsť knihu, ktorú práve potrebujete, veľmi rýchlo. V nasledujúcich odsekoch sú uvedené rôzne osvedčené metódy organizácie knižnej zbierky, preto je vhodné zvoliť prístup, ktorý sa vám najviac páči.

Tropina Natalya Vladimirovna

Psychoterapeut. Špecialista z webu b17.ru

Existuje jedna možnosť, skúste to. Zavolajte do akéhokoľvek múzea, kdekoľvek je grafické oddelenie reštaurovania, a pozvite reštaurátora na svoje miesto. Vedia všetko o pravidlách vedenia a ukladania kníh! Aspoň zaplatiť jednoduchú konzultáciu. Neviem, koľko to stojí, zistite si vopred. Alebo vyhľadajte obnovenie grafiky sami na internete. Nájdete tu veľa informácií o pokožke a všetkých druhoch papiera, lepidiel, plomb, plesní, húb a podobne.

Nanešťastie vedenie takýchto kníh v dome vedie k veľkým problémom - dokonca aj k astme, napríklad u dieťaťa. Zamyslite sa znova. Nechal by som pár kúskov - ako pamiatka 2-3, a to je všetko.

Vďaka za tipy. Pokiaľ ide o astmu - je to na vás. Budem myslieť. Ale ako by bolo škoda odísť !!

Čo s tým má astma? Autor nevie, s čím sú knihy nakazené :) Ja sám sa už dlho zaoberám reštaurovaním grafiky, verte mi, že knihy sú veľmi odlišné. A astma prináša banálnu neliečenú alergiu. Tvárou v tvár, sa toho veľa naučil. Je potrebné liečiť už vo veľmi mladom veku, dosť nepríjemné, dlhé a ťažké. Astma sa neobjaví od nuly. Ak neexistujú žiadne prvé balenia, potom to nebude, bez ohľadu na to, koľko nečistôt je v dome. Autor, ak sú knihy cenné a milé pre vás ako spomienku, nevyhadzujte ju, budete ľutovať :) Nakoniec ju môžete dať do dobrých políc pod sklo.

1 - možno môžete povedať, čo presne s knihami robiť? Môže to byť nejako vysušené a dezinfikované postrekom niečím? Neexistujú žiadne zvlášť cenné predrevolučné diela, ale ako vyhodiť Zhromaždené diela Čechova, Balzac alebo Golol?

Nie, nemôžem: (Koniec koncov, je potrebné ich sledovať nažive. Nemyslím si, že autor má takú hroznú pleseň. Možno je dosť dobre dobre vetrať a vysávať. Nie na priamom slnku, je lepšie v rozptýlenom svetle.

Súvisiace témy

Čo by som osobne urobil v tejto situácii? Oddeľoval by som všetky knihy od seba, položil som ich na čerstvý vzduch, aby trochu vyfúkli do vetra (to môže mať zmysel robiť to na balkóne za jasného, ​​nie daždivého počasia). Je však vhodné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. Potom, keď boli trochu suché, jemne by som ich otrel a znovu osušil. Stopy švábov nemôžete odstrániť kdekoľvek, ale nemusíte sa obávať, nechajte ich. Musíte sa zbaviť prachu. Možno ich tiež vyfúknite vysávačom. A všetko bude v poriadku. Získajú druhý život, nie sú tak starí. To je všetko.

Moderátorka, upozorňujem na skutočnosť, že text obsahuje:

Fórum: Životný štýl

Nové pre dnešný deň

Populárne dnes

Používateľ webovej stránky Woman.ru chápe a súhlasí s tým, že nesie plnú zodpovednosť za všetky materiály, ktoré publikoval čiastočne alebo úplne prostredníctvom služby Woman.ru.
Používateľ stránky Woman.ru zaručuje, že umiestnenie materiálov, ktoré predloží, neporušuje práva tretích strán (vrátane, ale neobmedzuje sa na autorské práva) a nepoškodzuje ich česť a dôstojnosť.
Používateľ Woman.ru, ktorý posiela materiály, má záujem o ich zverejnenie na webe a vyjadruje svoj súhlas s ich ďalším použitím redaktormi Woman.ru.

Použitie a dotlač tlačených materiálov zo stránok woman.ru je možné iba s aktívnym prepojením na zdroj.
Použitie fotografických materiálov je povolené len s písomným súhlasom správy miesta.

Umiestnenie duševného vlastníctva (fotografie, videá, literárne diela, ochranné známky atď.)
na woman.ru sú povolené len osoby so všetkými potrebnými právami na takéto umiestnenie.

Autorské práva (c) 2016-2019 LLC Hirst Shkulev Publishing

Sieťová publikácia „WOMAN.RU“ (Woman.RU)

Osvedčenie o registrácii masmédií EL č. FS77-65950, vydané Federálnou službou pre dohľad nad komunikáciami,
informačné technológie a masové komunikácie (Roskomnadzor) 10. júna 2016. 16+

Zakladateľ: Hirst Shkulev Publishing Limited Liability Company

Ako čistiť svoje knižnice a police

Jesenný víkend je čas, keď sme pripravení robiť veci, ktoré naše ruky nemôžu dosiahnuť. Napríklad rozoberať a znova usporiadať knihy. Ak chcete, aby čistenie účtovníkov skutočne zmenilo váš život, mali by ste použiť metódu „magického čistenia“ a zbaviť sa väčšiny kníh.

Knihy sú jednou z tých kategórií vecí, ktoré ľudia najťažšie zahodia. Mnohí hovoria, že knihy sú jediné, s čím sa jednoducho nemôžu rozlúčiť, bez ohľadu na to, či sú to opití čitatelia.

Jedna z mojich klientov, žena okolo tridsiatich rokov, ktorá pracovala v zahraničnej poradenskej firme, milovala knihy. Čítala nielen všetky tematické knihy o podnikaní, ale jej záujmy sa rozšírili na celý rad románov a kníh s ilustráciami. Bolo len prirodzené, že jej izba bola plná kníh. Priamo na podlahe mala postavené nielen tri veľké knižnice plnej dĺžky s výškou až po strop, ale aj asi dvadsať knižných veží vysokých v páse. Keď som sa pohyboval po jej izbe, musel som postúpiť do strany a vyhnúť sa, aby som na nikoho z nich nenarazil.

Povedal som jej, čo som všetkým svojim klientom povedal:

- V prípade začiatočníkov odstráňte z regálov každú knihu a položte ju napríklad na podlahu.

Oči sa jej rozšírili.

- Je to všetko? Ale to je strašne veľa!

"Áno, viem." Všetci, prosím!

- Ale. - Na chvíľu sa nerozhodne zastavila, akoby hľadala slová, a potom pokračovala: - Nebolo by ľahšie vybrať si ich, keď sú stále na polici a ja vidím nadpisy?

Iba tí, ktorých máte radi: ako prebudiť knihy

Knihy zvyčajne stoja v knižniciach tak, aby ich korene boli zreteľne viditeľné, takže sa skutočne zdá, že je lepšie odfiltrovať tie, ktoré nepotrebujete, keď uvidíte tieto tituly.

Nielen to, knihy sú tiež ťažké. Vybratie všetkých z regálov, len aby ich bolo možné vrátiť späť, sa javí ako plytvanie energiou. Napriek tomu všetkému tento krok nevynechajte. Odstráňte všetky knihy z knižníc. Nemôžete s istotou posúdiť, či vás kniha skutočne „chytí“, ak je stále na polici.

Rovnako ako oblečenie alebo akékoľvek iné osobné veci, knihy, ktoré boli na poličke po dlhú dobu bez ľudského dotyku, zaspávajú. Aj keď sú úplne viditeľné, zostávajú nepovšimnuté, rovnako ako kobylka môže stále sedieť v tráve a spájať sa s prostredím.

Ak budete zvedaví "Robí mi táto vec šťastie?"len tým, že sa pozriete na knihy na policiach alebo v zásuvkách, táto otázka pre vás nebude znamenať príliš veľa. Ak sa chcete skutočne rozhodnúť, či chcete niečo zachrániť alebo zahodiť, musíte zobudiť svoje veci z hlbokého spánku.

Pomáham svojim klientom upratovať si ich domy alebo kancelárie, vstávam pred hromadu kníh, ktoré položili na podlahu, tlieskam rukami alebo jemne ťahám po obaloch kníh. Aj keď ma klienti spočiatku pozerajú čudne, vždy sa pýtajú, ako rýchlo a presne potom sa uskutoční výberový proces. Jasne vidia, čo potrebujú a čo nie.

Ak je príliš veľa kníh na to, aby sa všetky dali na podlahu súčasne, žiadam zákazníkov, aby ich rozdelili do štyroch podmienených kategórií:

  • Beletria (knihy, ktoré sa čítajú pre potešenie)
  • Použité (príručky, kuchárske knihy atď.)
  • Ilustrované (fotoalbumy atď.)
  • časopisy

Akonáhle dáte všetky svoje knihy do hromady, zoberte ich jeden po druhom do svojich rúk a rozhodnite sa, či ich chcete uložiť alebo vyhodiť. Kritérium zostáva rovnaké: či cítite vzrušenie z potešenia dotykom alebo nie.

Pamätajte: povedal som - keď ste im dojemný, Pokúste sa ich začať čítať. Čítanie zakalí vašu schopnosť úsudku. Namiesto premýšľania, ako sa cítite, začnete sa pýtať sami seba, či potrebujete túto knihu.

Predstavte si, aké by to bolo mať knižnicu naplnenú iba tými knihami, ktoré naozaj milujete. Nie je to vzrušujúci obraz? Je možné prísť s väčším šťastím pre človeka, ktorý miluje knihy?

Neprečítané knihy: „jedného dňa“ znamená „nikdy“

Najčastejším dôvodom, prečo ľudia nevyhadzujú knihy, je „možno som si ich ešte prečítal“ alebo „možno by som ich chcel znova prečítať“. Strávte trochu času počítaním obľúbených položiek - knihy, ktoré ste si skutočne prečítali viackrát. Koľko ich je? Niektorí ich môžu mať iba päť a niektorí vynikajúci čitatelia môžu počítať najmenej sto.

Ľudia, ktorí čítajú a znova čítajú toľko kníh, sú však zvyčajne predstaviteľmi konkrétnych profesií, napríklad vedcov alebo spisovateľov. Je veľmi zriedkavé nájsť úplne obyčajného človeka, ako som ja, ktorý číta toľko. Priznajme si fakty. Určite si prečítate iba niekoľko svojich kníh. Rovnako ako v prípade oblečenia si musíte urobiť prestávku a premýšľať o tom, na aký účel tieto knihy slúžia.

Knihy sú v podstate papier, listy papiera pokryté paličkovým písmom a zviazané dokopy. Ich skutočným účelom je byť čitateľný, prenášať informácie svojim čitateľom. To sú informácie, ktoré tieto záležitosti obsahujú. Nemá zmysel len tak stáť na policiach.

Čítate knihy, aby ste prežili zážitok z čítania. Knihy, ktoré ste si prečítali, už boli vyskúšané a ich obsah je vo vás, aj keď si to nepamätáte. Keď sa teda rozhodujete, ktoré knihy si chcete ponechať, zabudnite a pomyslite si, že si ich znova prečítate, a nemysli na to, či ste ich obsah získali. Namiesto toho si vyberte každú knihu a rozhodnite sa, či sa vás dotkne alebo nie. Uschovajte iba tie knihy, pri ktorých sa budete na prvý pohľad cítiť šťastní, iba tie knihy, ktorých prítomnosť na vašich poličkách vás prebudí.

A čo knihy, ktoré ste začali, ale nedokončili ste ich čítanie? Alebo knihy, ktoré ste si kúpili, ale ešte nezačali čítať? Internet značne uľahčil nákup kníh, ale zdá sa mi, že v dôsledku toho majú teraz ľudia vo svojich rukách viac neprečítaných kníh ako kedykoľvek predtým. Problém s knihami, ktoré máme v úmysle čítať „jedného dňa“, je, že je oveľa ťažšie sa ich zbaviť ako tie, ktoré sme už čítali.

Na základe mojich osobných skúseností vám teraz môžem povedať: „jedného dňa“ znamená „nikdy“. Ak ste vynechali možnosť prečítať si konkrétnu knihu, aj keď vám bola odporučená, alebo ste ju chceli prečítať už dávno, potom máte šancu sa s ňou rozlúčiť. Možno ste si ju chceli prečítať, keď ste ju kúpili, ale ak ste ju doteraz nečítali, potom je účelom tejto knihy povedať, že ju nepotrebujete.

Čítanie kníh, ktoré ste čítali iba z polovice, nie je potrebné ukončiť. Ich úlohou bolo čítať na polceste. Zbavte sa všetkých týchto neprečítaných kníh. Bude pre vás oveľa prospešnejšie prečítať si knihu, ktorá vás práve teraz zachytí, než knihu, ktorá už roky zhromažďuje prach.

Koľko kníh chcete uložiť

Teraz obmedzujem svoju zbierku kníh na približne 30 zväzkov v ľubovoľnom čase, ale v minulosti bolo pre mňa veľmi ťažké zbaviť sa kníh, pretože ich milujem. Keď som prvýkrát rozobral svoju knižnicu, podľa kritéria pre radosť, ktorú priniesli, zostalo v mojom šatníku asi 100 zväzkov. Aj keď nejde o nadmerné množstvo, v porovnaní s priemernými štatistikami som mal pocit, že by som ho mohol aj tak znížiť.

Raz som sa rozhodol bližšie sa pozrieť na to, čo som nechal. Začal som knihami, ktoré som považoval za rozhodne nemožné sa rozlúčiť. V mojom prípade bola prvou na zozname Alice v ríši divov, ktorú som čítal od základnej školy. Ďalej som sa začal pozerať na knihy, ktoré boli príjemné, ale nedosiahli túto vysokú úroveň. Časom sa obsah tejto kategórie výrazne mení, ale toto sú knihy, ktoré si určite chcem ponechať.

Najťažší prípad sú tie knihy, ktoré vám dávajú mierne potešenie, v ktorých sú slová a frázy, ktoré sa dotýkajú vášho srdca a ktoré by ste si mohli chcieť prečítať znova. Sú najťažšie zahodiť. Začal som hľadať spôsob, ako sa ich zbaviť bez ľútosti a postupom času som narazil na to, čo som nazval „metóda redukcie objemu“. Keď som si uvedomil, že knihu naozaj nechcem uložiť, ale iba určité informácie alebo konkrétne slová, ktoré obsahuje, rozhodol som sa, že ak si ponechám iba to, čo bolo potrebné, ostatné by som mohol vyhodiť.

Mojim nápadom bolo prepísať moje návrhy, ktoré ma inšpirovali na poznámkovom bloku. Postupom času som si myslel, že tento notebook sa stane osobnou zbierkou mojich obľúbených aforizmov. Keď som však začal, uvedomil som si, že tento proces si bude vyžadovať príliš veľa práce.

Potom som sa rozhodol použiť kopírku. Skopírujem fragmenty, ktoré chcem uložiť, a potom ich vystrihnem a vložím do poznámkového bloku. Myslel som, že by to malo byť oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Ale keď som sa o to pokúsil, ukázalo sa, že práca je ešte viac.

Nakoniec som sa rozhodol vytrhnúť správne stránky priamo z knihy. Vkladanie stránok do poznámkového bloku si tiež vyžadovalo úsilie, a tak som proces zjednodušil vložením roztrhnutých stránok do priečinka so súbormi. Zároveň to pre každú knihu trvalo iba päť minút a podarilo sa mi zbaviť 40 kníh a zároveň uložiť vyhlásenia, ktoré sa mi páčili.

Po dvoch rokoch používania tejto „metódy redukcie objemu“ ma narazila náhla realizácia: nikdy som sa nepozrel do priečinka, ktorý som vytvoril. Všetky tieto snahy sa vynaložili iba na upokojenie vlastného svedomia.

Nie je to tak dávno, čo som si všimol, že menej kníh skutočne zvyšuje vplyv informácií, ktoré som čítal. Spomínali to aj mnohí moji klienti, najmä tí, ktorí vydali značné množstvo kníh a dokumentov.

V prípade kníh je načasovanie všetko. Vo chvíli, keď narazíte na konkrétnu knihu, je práve čas, keď ju potrebujete prečítať. Aby ste túto chvíľu nevynechali, odporúčame vám obmedziť veľkosť zbierky kníh.

Pin
Send
Share
Send
Send