Užitočné tipy

Ako zasadiť kvitnúce trvalky na záhrade

Pin
Send
Share
Send
Send


Na veľkej ploche aj na malom pozemku je možné vytvoriť nádhernú záhradu. Jednou z hlavných podmienok je racionálne rozmiestnenie rastlín v oblasti vyčlenenej na tento účel. Najprv musíte nakresliť plán stránky na papier, na ktorom je v niekoľkých možnostiach prezentovať umiestnenie rôznych záhradných plodín.

Jedným z trendov v modernom záhradníctve je tesnosť výsadby zvýšením počtu stromov a kríkov na jednotku plochy bez toho, aby sa znížila ich plodnosť. To sa dosahuje umelým obmedzením koruny a špeciálnym orezaním, aby sa vytvorili rôzne formy. Dierované a polodierované formy sa z dôvodu ich objemnosti považujú za zastarané. Stále viac sa používa nízka stonka s výškou 3 až 3,5 ma šírkou koruny 2 až 2,5 m. Veľkosť sa však môže líšiť v závislosti od druhu ovocného stromu. Pre malé záhrady je lepšie zvoliť formu trpasličej pyramídy, kordónu alebo palmy. Vyzerajú krásne a racionálne.

Obr. 1. Formulár s nízkou pečiatkou

Obr. 3. Palmetta

Pokiaľ ide o umiestňovanie záhradných plodín, odporúča sa vyčleniť 35% z celkovej záhradnej plochy na jablone a hrušky, 45 - 50% na ovocné kríky (čerešne, višne atď.), Na hrozno - 10 - 15%, na bobule a zelenina - 10-15%.

Prevažná väčšina rastlín je fotofilných, preto by sa výsadba mala zakladať s ohľadom na optimálne osvetlenie. V pláne si všimnite, ako je záhrada orientovaná na svetové strany, nezabudnite, že popoludňajšie slnko je priaznivým faktorom rozvoja rastlín. Aby sa zabránilo zatieneniu malých rastlín, mali by sa vysádzať vysoké rastliny, ako aj umiestňovať budovy zo severnej, severovýchodnej alebo severozápadnej strany. V prípade hrozna ako veľmi fotofilnej rastliny by ste si mali zvoliť miesto pri budovách alebo vysoké ploty na južnej alebo juhozápadnej strane záhrady. To isté sa týka broskýň, sliviek, čerešní, jabĺk, hrušiek a marhúľ. Rowan, čierne ríbezle, maliny, egreše, čučoriedky a psie ruže sa budú cítiť normálne s miernym zatienením.

Na malej ploche sa najlepšie osvetlenie rastlín dosiahne striedavým rozmiestnením, pričom sa zohľadňujú svetové strany. Je dobré, keď dlhá strana záhrady prechádza z juhu na sever alebo z juhozápadu na severovýchod.

Strom vysadený z južnej strany bude hojne prinášať ovocie, takže v tomto prípade sa vytvoria najlepšie podmienky pre jeho rast a vývoj. Na juhu a juhozápade sa vysádzajú teplomilné rastliny: marhule, čerešne, broskyne, zimné odrody hrušiek. Vytvára vynikajúcu mikroklímu, ktorá sa vyznačuje dobrým osvetlením a ochranou pred vetrom. Čierny ríbezle je možné bez akýchkoľvek pochybností vysadiť pozdĺž severnej hranice pozemku a červeného ríbezle a egrešov na západnej alebo východnej strane pozdĺž plotu. Čiastočne rybízové ​​kríky sa vysádzajú aj v hlavných radoch medzi ovocnými stromami, nezabudnite: v tomto prípade je ich životnosť obmedzená na 12 - 15 rokov, keď rastú korunky stromov a ich zatváranie ich nakoniec zbavuje svetla.

Obr. 4. Postupné usporiadanie záhradných stromov a kríkov s orientáciou na svetové strany

Trvale udržateľné miestne odrody sliviek a čerešní sa cítia dobre v samostatnom rade na ceste prevládajúcich vetrov, ktoré pôsobia ako bariéra.

Pri organizovaní záhradného priestoru je v súčasnosti potrebné zohľadniť západoeurópske trendy v krajinnom plánovaní. Aby sa záhrada stala krásnou a produktívnou, pri pestovaní ovocných plodín sa čoraz viac používajú špeciálne formy získavané špeciálnym prerezávaním, pomocou ktorých sa vytvárajú iba ovocné konáre.

Obr. 5. Umiestnenie ovocných stromov do priestrannej záhrady

Výsadba stromov pozdĺž stien domu a živých plotov je vhodné vytvoriť ako vejárovitý vzhľad, odrezať ich do tvaru kordónu alebo použiť mrežu na vytvorenie väčšieho množstva svetla, kompaktnosti a dekoratívnosti. Do záhradného priestoru môžu byť zasadené rastliny tvoriace živé ploty.

Pri plánovaní záhrady je dôležité zvážiť kompatibilitu rôznych kultúr. Neúspešné „susedstvo“ môže mať nepriaznivý vplyv na budúcu úrodu. Naopak, správne umiestnenie rastlín bude priaznivým faktorom dobrého plodenia, pretože kompatibilné rastliny sa navzájom opeľujú a priťahujú včely. Dobrými „spojencami“ sú jablko a čerešňa. Nezahŕňajú maliny a jahody, pretože sú vzájomne napadnuté rôznymi chorobami. Neodporúča sa pestovať čerešne a čierne ríbezle, hrušky s kalina, fialové, jazmínové, ružové, hloh, čerešne, slivky, čerešňové slivky, borievky a jedľa.

Obr. 6. Pristátie pozdĺž stien a živých plotov: kordóny a mreže

Obr. 7. Intrazónová obrazovka

pre jablone susedstvo s breza, slivka, ruža, čerešňová slivka, borievka, čerešňa, kalina a hloh sú kontraindikované. Horský popol nemožno pestovať vedľa hloh a hrozna - so kapustou, lieskou a lieskou. Jahody sa v spojenectve s cesnakom cítia skvele, čo ho chráni pred chorobami. Pri pokládke alebo opätovnej výsadbe záhrady sa odporúča skontrolovať výskyt prítomnosti tzv. Anomálnych zón. Na miestach so záporným žiarením sú stromy častejšie zasiahnuté údermi blesku. Na križovatkách takýchto geopatologických zón nerastú ovocné stromy dobre a plodia plodiny, najmä jablone, ktoré žltnú a strácajú listy. A slivky a hrušky miznú a sú suché. Zeleninové semená zle vyklíčia (uhorky, fazuľa, hrach, reďkovky) a majú nízku úrodu (napríklad v zemiakoch v týchto oblastiach sa zníži o 2 až 3-krát, v kukurici o 3 až 3-krát).

Je tiež dôležité dodržiavať zásady kultúry. Napríklad by ste sa mali vyhnúť vysadeniu nového jablone namiesto starého vykoreneného jablone. V novej záhrade sú všetky ovocné dreviny a bobule vhodné na pestovanie po javoru, horskom popole, divokej hruške, dogrose, obilninách a strukovinách. A je lepšie nepoužívať pozemok, na ktorom rástli vŕby, jelše a ostrice.

Pri zelenine sa vyberá slnečná oblasť chránená budovou alebo živým plotom. Svetlo milujúce druhy sa nachádzajú pozdĺž okraja záhrady na južnej strane. Pre kvety sú vhodnejšie dobre naplánované kvetinové záhony než úzke zemské pásy.

Pokiaľ ide o rovnaké ovocné plodiny, napríklad pri výsadbe rakytníka veľkého pre lepšie opelenie samičích rastlín by sa samčie rastliny mali nachádzať od ich západných.

Pre normálne rodenie ovocných stromov a bobuľovín je dôležitá aj hĺbka podzemnej vody, pretože keď sa zvyšuje prípustná hladina, sú rastliny výrazne poškodené. A ak sa súčasne vyberie nížina, musia byť svahy zasiate trávou a mali by sa vybudovať trvalé kríky alebo umelé terasy s odvodňovacím priekopom. Vo všeobecnosti je na vlhkých miestach vhodné pestovať rastliny, ktoré milujú vlhkosť, ako aj rastliny, pre ktoré nie je tienenie hrozné, a pre plodiny z kôstkového ovocia by sa mali zvoliť výšky. Výsadba rovnakých rastlín by mala byť zoskupená bez rozptylu v rôznych častiach záhrady.

Špecialisti v krajinnom dizajne odporúčajú používať niektoré ozdobné plodiny ako ozdobné prvky záhrady a vyberať si trávnik podľa svojej polohy. Je možné na ňom rozdeliť postele, ktoré rastú na každom z niekoľkých druhov rastlinných rastlín (paradajky, kukurica, korenené bylinky, zelené plodiny a obilniny).

Mierna nedbanlivosť

Väčšina z talentovaných záhrad, vyrobených v krajinnom štýle profesionálmi, na prvý pohľad vyzerá upravená, akoby boli vytvorené samotnou prírodou. Táto prírodná krása je však výsledkom starostlivo premysleného plánovania a úsilia záhradníka, ktorý tu dodržiava prísny poriadok. Ako sa nám páči „babička“, krajina a nostalgické záhrady? Nielen klasický súbor kvitnúcich rastlín, aj keď pivonky, ľalie, levanduľa, delfíniá a monardy v nich vyzerajú čo najprirodzenejšie. Ukľudňujú obrysy hladkými kontúrami, asymetriou, bezplatné usporiadanie záhradného nábytku.

Zvyčajne v takýchto útulných záhradách nájdete rybník, zúčtovanie, háj. Dom dopĺňa a obohacuje krajinu. Časti záhrady kombinujú vinutie chodníkov z prírodných materiálov: divoký kameň, kmene rezaných stromov, trávnik. Perspektíva sa otvára postupne a nemá zmysel vidieť celú záhradu naraz.

Pochádza z 18. storočia vo Veľkej Británii štýl záhradnej krajiny sa stalo logickým pokračovaním myšlienky jednoty s prírodou, v tom čase módnou. Britskí záhradní architekti priniesli lúku priamo do domu, usporiadali okolo nich lesnú krajinu, postavili altány, mosty. Rastliny boli vysadené v radoch: veľké stromy, podrast, kríky, kvety, trávnik. V krajinných záhradách často susedia jedlé rastliny (zelenina, ovocie, zelenina) a čisto dekoratívne rastliny. Dnes sa v záhradách vystupuje častejšie naturalistický štýl: v nich rastliny súťažia o priestor, silnejšie môžu potláčať a dokonca zabíjať slabé. Aby sa tomu zabránilo, odstránia sa silne rastúce bylinné rastliny, prerastené kríky sa prerezajú a orežú, vypustia sa sadenice rastlín samovysevných. V prírodných a krajinných záhradách sa tak zachováva rovnováha a zachováva sa prirodzený vzhľad, ale zabráni sa púšťaniu.

Monochromatické zloženie

V malej kvetinovej záhrade vyzerajú kvety rovnakého odtieňa veľmi dobre, môžete použiť jeden alebo niekoľko druhov rastlín rôznych výšok, pričom vysoký stred a spodný kvet bližšie k okraju.

Taký pestrý kvetinový záhon sa dá vytvoriť iba pomocou troch rastlín. 1 - phlox v pozadí ako najvyššia, 2 - lúčna pelargónia, 3 - balzam alebo macešky

Zloženie rastlín kontrastných farieb

Použitie odtieňov, ktoré zaberajú vzdialené miesta vo farebnom spektre, pomôže vytvoriť pôsobivú kontrastnú kompozíciu. Napríklad kombinácia modrej a oranžovej, žltej a fialovej, vínovej a zelenej.

Dva pomerne jednoduché kvetinové záhony s čistým tvarom bez orámovania. Jeden vyzerá veľkolepo vďaka jasným farbám veľkokvetej begónie, zatiaľ čo druhý kontrastuje so žltou begóniou a rámom červených kvetov.

Usporiadanie kvetín v tesných odtieňoch

Kvetinový záhon bude vyzerať veľmi krásne, kde sa tiene kvetov plynule nahradzujú. Napríklad ružová, modrá a fialová alebo svetloružová, červená a vínová.

Kvetinový záhon s prevahou vínovej farby, vzdialenosť medzi zónami je vyplnená farebným štrkom, ktorý je možné úspešne použiť pri navrhovaní kvetinových záhonov. Uľahčuje tiež starostlivosť o rôzne oblasti, napr môžete chodiť po štrku bez toho, aby boli dotknuté rastliny

Neutrálna kompozícia

Ak ste milovníkom jasných akcentov, môžete si vytvoriť neutrálny, pôvabný kvetinový záhon v neutrálnych farbách - v bielo-zelených farbách, zelenú s ružovou alebo zelenú s modrou. Taký kvetinový záhon je schopný vizuálne zosvetliť priestor alebo podľa potreby nariediť jasné farby.

Vyberte si ako hlavné farby lúčiky bieleho alebo svetlo žltého odtieňa alebo chrpy. V kombinácii s vysokou hladkou mucellou získate veľmi zaujímavý diskrétny kvetinový záhon.

Štyri zložité rozloženia

Najjednoduchšia schéma výsadby kvetín na záhonoch, ktorú sme už zvážili. Teraz zvážte schémy niekoľkých zložitejších kvetinových záhonov.

Okrúhle kvetinové záhony sú zvyčajne centrálne. Ak máte pred domom veľkú voľnú plochu, vytvorenie okrúhlych záhonov umožní, aby územie vyzeralo elegantne. Používajte rastliny, ktoré kvitnú súčasne, na jar to môže byť cibuľovité, potom je možné ich nahradiť letnými kvetmi

„Kvetinová“ schéma na vytvorenie elegantného kvetinového záhonu. V závislosti od veľkosti môže byť stredná časť zaberaná trávnatou trávou, rastlinami prízemnej pokrývky, vrstvou štrku alebo farebnými dekoratívnymi pilinami.

Všetky schémy majú spoločný bod - trávnatá tráva zaberá stredný priestor, to znamená, že ide o pomerne veľké kvetinové záhony. Ak chcete použiť tento vzor na vytvorenie malého kvetinového záhonu, môžete trávnik nahradiť rastlinami prízemného krytu, ktoré sú ideálne na vytváranie vzorov. Ako rastliny pre takéto kvetinové záhony sú vhodné kvety kvitajúce približne v rovnakom čase - sedmokrásky, zinnias, vysokohorské zábradlia, prvosenka, viola, ľavák.

Schéma „vzor“ vám umožní vytvoriť originálny kvetinový záhon, vzor v tvare vlny môže byť tiež nezávislým záhonom na trávniku alebo pozdĺž chodníkov.

Oválne „kráľovské“ záhony. Jej schéma je jednoduchá, ale bude vyzerať nádherne ako predné kvetinové záhony pred domom alebo uprostred záhrady

Pri vytváraní schémy musíte premýšľať o farbách a odtieňoch, ktoré chcete vidieť v kvetinovej záhrade. Farebné kombinácie na kvetinovej záhrade môžu byť veľmi rozmanité. Nie sú k dispozícii žiadne jasné odporúčania týkajúce sa výberu rastlín pre tieto systémy s kvetinovým záhonom, môžete si vybrať, kde pestovať svoje obľúbené kvety a ako ich najlepšie kombinovať.

Pin
Send
Share
Send
Send