Užitočné tipy

Odrody, aplikácie, označovanie, označovanie a výrobcovia zúženia papule

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho ľudí si myslí, že nezáleží na tom, z ktorej pištole bude strieľať, a na prvý pohľad sa tento názor javí ako primeraný. Na rozdiel od pušky bude z pušky vyletieť nielen jedna guľka, ale niekoľko desiatok (alebo dokonca stoviek) peliet a určite jedna alebo dve pelety sa dostanú tam, kde je to potrebné, stojí za to prinajmenšom asi za cieľ umiestniť mušku.

Presnosť zamerania pri streľbe zo zbrane nie je v skutočnosti menšia ako presnosť pušky a výber zbraní je tu rovnako dôležitý. Rozdiel je v tom, že zbrane s hladkým vývrtom boli pôvodne vytvorené pre iné úlohy ako pre pušky. Ak je puška určená na presné zasiahnutie cieľa na veľké vzdialenosti a strelec má zvyčajne dostatok času na fyzickú a psychologickú prípravu na strelu, potom je brokovnica ďalšou záležitosťou.

Ktokoľvek lovíte - kačica, hus, zajac - v každom prípade budete musieť strieľať na vzdialenosť zriedka viac ako 50 metrov na veľmi rýchlo sa pohybujúci cieľ. A úspech brokovnice bude závisieť od použiteľnosti zbrane, zvyku presne zbrane, ktorú máte vo svojich rukách, úsilia o stlačenie spúšte, kalibru, dĺžky hlavne a desiatky ďalších faktorov. Pri výbere tejto zbrane by sa preto nemala venovať menšia pozornosť ako výberu pušiek.

Prvým kritériom pri výbere brokovnice bude určenie kalibru, ktorý potrebujete.

Tu veľa záleží na fyzických schopnostiach a osobných preferenciách strelca, ale existuje niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť, aby ste sa vyhli aspoň častým chybám pre začiatočníkov. Po mnoho rokov vývoja zbraní s hladkým vývrtom existovalo asi tucet viac alebo menej bežných kalibrov, ale v súčasnosti sú pravdepodobne používané len tri z nich - 12, 16 a 20. To nenaznačuje 10. kaliber, čo je v niektorých prípadoch veľmi užitočné, ale takúto zbraň možno označiť za vysoko špecializovanú vzhľadom na jej nízku prevalenciu a úlohy, ktoré rieši. Brokovnice kalibru 10 sú objemné, ťažké a ovládateľné. Napríklad, keď lovíte hus, napríklad pri streľbe na brokovnicu v extrémnych vzdialenostiach, môže byť veľmi užitočná zbraň kalibru 10, pretože dáva projektile väčšiu váhu ako susedná (a oveľa bežnejšia) 12-kaliber vysokej rýchlosti, a preto efektívne zvýšenie rozsahu.

Na druhej strane spektra poľovníckych kalibrov je nepatrný .410. Problémom tejto zbrane nie je nedostatok ovládateľnosti a určite nie jej váha. Problém je v tom, že úderná schopnosť tohto kalibru je príliš nízka, váha hodeného projektilu a jeho rýchlosť sú malé. Prirodzene je veľmi ťažké vyhnúť sa veľkému počtu strát a zranených zvierat. Strelec, ktorý používa brokovnice kalibru 410, znižuje svoje šance na zásah do hry vopred. Tento kaliber sa dá klasifikovať ako vysoko špecializovaný a možno sa mu vyhnúť, s výnimkou veľmi zriedkavých prípadov (komerčný lov malých kožušinových zvierat, lov najmenších vtákov v tesnej blízkosti, atď.), Keď má zásadný význam nepoškodiť cennú kožu alebo nie „Rozbiť“ vtáka).

Za zmienku stojí exotický 28 kaliber. Strelivo aj zbrane sa pod ním takmer nikdy nevyrábajú, a preto je veľmi ťažké ich nájsť, a preto sa oplatí kúpiť si takúto zbraň (starostlivo si vyberte taký kaliber, aby ste si boli istí jej účinnosťou pre konkrétnu aplikáciu), najmä preto, že účinnosť výstrelu je široká bežný obrys 20 je výrazne lepší.

A teraz o najobľúbenejších na svete, „kráľ loveckých kalibrov“ - 12. Najširšia škála streliva a drvivá sila strely ho robia univerzálnym pre veľkú väčšinu poľovníkov a strelcov-športovcov. Štandardná 12-meracia kazeta s výškou rukávu 70 mm sa vyrovná s takmer akoukoľvek úlohou strelca. Ak sa jeho sila náhle ukáže byť malá, potom sú tu brokovnice Magnum s nábojmi 76 a dokonca 89 mm. Je však potrebné vziať do úvahy, že pištole pod nábojmi Magnum sú ťažšie ako obvykle a ich rozmery sú väčšie, a preto je ich ovládateľnosť horšia. Takúto zbraň je dosť ťažké nosiť, najmä keď lovíte na dlhú dobu, a návrat z Magnum je taký, že nie každému to vydrží. Ako zbrane, tak aj 12-magnetické náboje pre náboje 76 a 89 mm stoja podstatne viac ako 70 mm, takže výber bežnej brokovnice vám nielen ušetrí rameno od zbytočných modrín, ale tiež veľa ušetrí. Na druhej strane, nikto nezakazuje použitie konvenčných 70 mm nábojníc v brokovniciach s nábojmi 76 a 89 mm. Pravda, presnosť bitky na zbrani sa trochu zníži, ale v tomto prípade máte možnosť použiť celú škálu vyrobenej munície a vybrať si správny náboj v závislosti od aktuálnej situácie. Jedinou nevýhodou bude väčšia váha pušiek Magnum.

Kaliber bol vo svete rozšírený, ale za posledných niekoľko rokov ho možno považovať za „umierajúci“. Jediná vec, ktorá núti výrobcov vyrábať muníciu, je obrovské množstvo predtým vyrobených zbraní. Je pravda, že v poslednej dobe došlo k tendencii k jej návratu na trh, ale z hľadiska prevalencie nemôže súťažiť s 12 alebo 20. Firmy vyrábajúce 16-pušky ráže bohužiaľ spravidla používajú prijímacie skrinky, uzamykacie jednotky a dokonca aj výstrižky pre 12-kalibrové hlavne, čo robí zbraň ťažšou a drahšou bez dôvodu, pričom svoju palebnú silu nezmení. Je to z toho dôvodu, že teraz nemá zmysel prerábať výrobné linky, ktoré sa už zameriavajú na uvoľnenie 12-kalibrových zbraní za 16, a v skutočnosti si môžete kúpiť 12-kalibrovú zbraň aj za trochu menej peňazí ako 16. bez toho, aby ste niečo stratili. Výnimky sa vyskytujú, ale zriedka. V každom prípade, ak sa rozhodnete pre kúpu 16-kalibru, starostlivo premýšľajte o vašom výbere. Vyberte model, ktorý zodpovedá veľkosti a hmotnosti kalibru. Majte na pamäti, že navrhovaná voľba munície 16-kaliber je výrazne horšia ako 12 alebo 20. Ak sa strelivo vybavíte manuálne, môžete ho samozrejme samozrejme výrazne rozšíriť, ale nie všetci to urobia.

V prípade obrysu 20 máte k dispozícii ľahkú a manévrovateľnú pištoľ, ktorá je ideálna pre začiatočníkov alebo pre ženy. Existujú modely s komorou 70 a 76 mm ("magnum"), vyrábané náboje s takmer všetkými mysliteľnými nábojmi nábojov a brokovníc. Brokovnice triedy magnum tohto kalibru sú schopné odolávať nábojom strelného prachu a frakcií zlomku podobného štandardnému meradlu 12.

Ale predstavte si, že ste sa rozhodli pre výber kalibru.

Nasledujúcimi dôležitými bodmi sú umiestnenie kmeňov, ich dĺžka a zúženie tlmivky. Pokiaľ ide o relatívnu polohu kmeňov, je to skôr otázka vkusu.

Pokiaľ ide o dĺžku hlavne: ak boli v 60-70. Rokoch XX. Storočia (760 - 810 mm) považované za najobľúbenejšie kmene s plnou tlmivkou, najčastejšie sa používali relatívne krátke (610 - 660 mm) pušky s malými úsťovými kontrakciami. Zbraň s krátkou hlavňou je manévrovateľnejšia, umožňuje vám rýchlejšie zamerať a väčšina lovcov uprednostňuje zbrane s hlavňou 660 - 710 mm. Je pravda, že je potrebné poznamenať, že zbrane s dlhými sudmi majú tiež dlhšie zameriavacie tyče, čo umožňuje presnejšiu strelu na veľké vzdialenosti, ale okrem už uvedených nedostatkov majú také zbrane horšiu rovnováhu.

Pokiaľ ide o výber sýtiča, je možné z celej ich rozmanitosti rozlíšiť tri hlavné typy: plný, upravený a tlakový valec.

„Plná“ sýtič (to znamená, že priemer hlavne v hlave je zúžený o 1 mm) sa používa zriedka, najmä pri love husi, pri streľbe na veľké vzdialenosti av Spojených štátoch pri love moriaka, keď sa potrebujete dostať do hlavy. vtáky s maximálnym počtom peliet. Takéto kliešte poskytujú najusporiadanejšiu a najhustejšiu streleckú sutinu a valec s tlakovou klznicou poskytuje naj riedke a najširšie sutiny. „Modifikovaný“ - zúženie asi 0,5 mm - je krížom medzi oboma vyššie.

Kufre s „valcom“ (bez tlamy) sa stretávajú pomerne zriedka a nie sú príliš vhodné pre väčšinu poľovníkov. Sutina, ktorú vytvorili, je príliš široká a riedka a ich použitie je ťažko možné odporučiť. Menej obvyklé typy úsťových kontrakcií sú „pokročilé modifikované“ (v dizajne medzi „plné“ a „modifikované“) a športové tlmivky, pri ktorých dochádza len k miernemu náznaku zúženia.

Prechod od zbraní s dlhou hlavňou so silným zúžením papule k brokovniciam s relatívne krátkou hlavňou so slabými sýtičmi bol spôsobený nielen túžbou strelcov mať viac ovládateľných zbraní. Revolúcia v oblasti poľovníckej munície v 60. až 70. rokoch 20. storočia takmer vyrovnávala účinnosť starej zbrane s dlhou hlavňou s obyčajnou kazetou a krátkej zbrane so slabým sýtičom, ale nabitej kazety s plastovou bradavičkou.

V 70. rokoch 20. storočia takmer všetci výrobcovia streliva prijali novú technológiu na výrobu poľovníckych nábojov: namiesto plsti a lepenky sa začali používať plastové bradavice. Podľa starej technológie plstené chumáčiky s kartónovými tesneniami zabezpečovali potrebné zadržiavanie práškových plynov a chránili projektil strely, ale nechránili ho proti oteru a deformácii proti stene hlavne. Frakcia nepravidelného tvaru samozrejme opísala aj nepravidelné trajektórie a výrazne zhoršila celkový obraz sutín. Použitie plastových hrnčekov nás to nielenže zbavilo, ale tiež zlepšilo všetky balistické vlastnosti strely. Výsledky vystreľovania takýmito zásobníkmi samozrejme výrazne presahovali výsledky dosiahnuté predtým: presnosť a ostrosť strely sa zvýšila a spätný ráz sa znížil.

Je potrebné poznamenať, že napriek rovnakým označeniam môžu tlmivky rôznych výrobcov pri streľbe poskytnúť veľmi odlišné výsledky. Je to spôsobené skutočnosťou, že nie je možné vyrobiť dva úplne identické sudy s absolútne identickým zúžením v tvare a priemere tlamy. A dokonca aj dva hriadele, odoberané jeden po druhom, odobraté v rovnakom závode na tej istej výrobnej linke, poskytnú potery ešte odlišného tvaru a hustoty. Takže skontrolovať, aký druh suti vaša zbraň skutočne dáva, je možné iba na strelnici.

Mnoho poľovníkov preferuje tlakový valec. Samozrejme, niekedy by bolo žiaduce mať „modifikovaný“ alebo „plný“ škrtič, ale vo väčšine prípadov sa môj výber ospravedlňuje. Ak hovoríme o dvojhlavňovej pištoli, potom je kombinácia „valec s tlakom + modifikovaný“ často optimálnejšia.

Prišli sme k relatívne nedávnemu vynálezu - zameniteľné tlmivky. Výroba zbraní so zameniteľnými tlmivkami (naskrutkovanými na hlaveň alebo do nej zaskrutkovanými) zvládli takmer všetky zbrojárske spoločnosti a výberom takejto zbrane nestratíte. Po prvé, brokovnica sa stane takmer univerzálnou: výmena jednej sýtiča za inú, dokonca aj v teréne, bude trvať menej ako minútu a navyše náklady na vymeniteľnú sýtič vás budú stáť oveľa menej ako náhradná valcová jednotka alebo iná brokovnica. Hneď na love si môžete vybrať tú správnu v závislosti od situácie: vzdialenosť pri palbe, počet zlomkov v nábojnici a typ chytenej hry. Nezabudnite, že pri použití munície vyrobenej z ocele alebo iných tvrdých kovov je potrebné mať na pamäti, že sa nemôžu vo vývrte deformovať. Preto by ste pri ich používaní nemali používať veľmi silné tlmivky: to sa nemusí zlepšovať, ale zhoršuje sa sutina, môžete poškodiť samotnú tlmivku alebo dokonca sud.

Presnosť a presnosť pri fotografovaní je kľúčom k úspechu. Vďaka starostlivému výberu zbraní a munície, s neustálym školením budete môcť urobiť svoje lovy zaujímavými a úspešnými a trofeje, ktoré ste získali, ozdobia nielen steny vašej kancelárie, ale aj jedálenský stôl.

Definícia a história stvorenia

Zúženie kmeňa sa nazýva tlmivka. Toto technické vylepšenie hladkej pištole sa objavilo v druhej polovici 19. storočia a bolo patentované v Európe. Pred vynálezom konštrukčného prvku hladkej pištole neprekročil efektívny rozsah streľných striel 50 m.

Moderné vzorky hladkých zbraní s dĺžkou hlavne 50 cm a zúžením valca úplne zasiahli rastový cieľ č. 4 zo vzdialenosti až 25 metrov. Tieto výsledky sa ukázali na pištoľovej brokovnici Benelli Nova s ​​drahými talianskymi kazetami B&P s hmotnosťou 42 g výstrelu č. 2. Ďalej sme testovali náboje a brokovnicu v strelnici, kde neexistujú žiadne poveternostné podmienky, ktoré by negatívne ovplyvnili výstrel. Akonáhle bol výstrel nahradený guľkou tej istej spoločnosti, situácia sa zmenila a zbraň vykazovala vynikajúcu streľbu z haldy vo vzdialenosti 50 m.

Čo je potrebné zvážiť

Na dosiahnutie čo najväčšej presnosti je potrebné zamerať túto zbraň na ciele. Faktom je, že v závislosti od konštrukcie môže zúženie znížiť aj zvýšiť disperziu. Tu zohrávajú úlohu faktory, ako je uhol prechodu z miesta na miesto, jeho povaha (kužeľ alebo parabola) a dĺžka.

Streľba na pevné ciele vám umožňuje presne určiť hodnotu sýtiča každého valca (ak sú dva, potom môžu existovať rozdiely), ako aj typ ústia dýzy, ktoré je vhodné nainštalovať pri použití kaziet s rôznymi typmi snímok. Je nepravdepodobné, že odporúčania „odborníkov“ pomôžu, pretože pre každú značku zbraní sa vyrábajú ich vlastné zariadenia. Mimochodom, líšia sa, vrátane spôsobu upevnenia.

Odrody a označenia tlamy a dýz

Špecialisti rozlišujú 6 hlavných typov hladkých zbraní, hoci ich je niekoľko.

V zátvorkách je medzinárodné označenie uvedených končatín papule. Všetky hodnoty sú uvedené v mm.

C - (Valec alebo C), takže je označený valec

Druhé meno je zvon, pretože jeho zúženie nie je zabezpečené, ale je povolená zmena priemeru ± 0,2. Zárezy chýbajú.

 • Zabezpečiť rovnomernú hustotu frakcie a zvyšovať polomer jej rozpínania.
 • Streľba sa predpokladá pre všetky druhy poľovníckej munície. Ako ľubovoľný počet zlomkov (buckshot) a typy guľiek.
 • Zvyšuje účinnosť výstrelu na vzdialenosť až 25 m.

1/2 - (upravené alebo M), platba

Zúženie je od 1 do 0,5. Zárez na papuli - III upravený.

 • Rozdiel od vyššie uvedeného zúženia spočíva v tom, že pri použití strely je potrebné zabezpečiť, aby mohla voľne prechádzať hlavne. Ak má pás (napríklad okrúhly „satelit“) alebo je zabalená v kontajneri, minimálna vzdialenosť medzi jej telom a stenami hlavne by mala byť 0,5.

3/4 - (vylepšená modifikácia alebo IM), výplaty zosilnené

Zúženie tlamy v rozmedzí od 0,2 do 0,75. Drážková drážka - II Imp. Modifikovaný (0,75, priemerná sýtič).

 • Podobne sa však presnosť bitky pri zužovaní papule zvyšuje na 60%.
 • Ak sa paľba vykonáva s malou frakciou, z veľkej vzdialenosti do dosť veľkej hry, odporúča sa použiť papuľky. Napríklad môžete zajať zajac s číslom 3. metra od 50 do 60.

IF - (plný alebo F), plný klin

Zúženie tlamy od 0,4 do 1. Dýza je označená ako I Plný sýtič (1,0).

 • Presnosť sa zvyšuje o 65 - 75%. Ale iba pri streľbe strely nie vyššej ako „trojka“.
 • Pri použití buckshotov alebo zlomkov 1 - 2 čísel nie je stálosť bitky zaručená. Mení sa z jedného záberu na druhý.

UCH - (Extra Full alebo XF), vylepšený klin

Zúženie tlamy 0,5 - 1,25. Nie sú k dispozícii žiadne dýzy.

 • Napriek tomu, že pri streľbe na veľké vzdialenosti sa presnosť zvyšuje na 85%, pri love sa tieto zbrane prakticky nepoužívajú. Táto zbraň je spravidla športová a zosilnené zúženie papule umožňuje urobiť najpresnejší druhý výstrel pri odletovej „doske“. Ako „náplň“ sa používa iba zlomok, nie vyššie ako 7. číslo. Náboje na náboje s guľometom nie sú vybavené.

Tlmivky LF

Samostatný typ zúženia papule nazývaný „paradoxy“.

 • Spravidla sa takéto zbrane používajú odborníkmi, ktorí lovia veľké zvieratá. Streľba sa vykonáva na veľké vzdialenosti (do 150 m) pomocou špeciálnych guliek.
 • Je možné zastreliť kazety s príslušenstvom. V tomto prípade je výsledok rovnaký ako v polovici cesty a potom nie vždy. Preto sa lovci zriedka praktizujú.

OSH - veľmi silný klin (od 1, 25 do 1,45)

 • V zásade majú niektoré značky športových zbraní takéto zúženie papule. Takýto výkon klín výrazne zvyšuje dosah a presnosť streľby, ale náplne sú vybavené iba malými frakciami (nie vyššími ako č. 8). Strely, najmä strela s takým zúžením papule, sa nepoužívajú z dôvodu nepredvídateľných dôsledkov. Presnosť môže byť ľubovoľná a mení sa s každým nasledujúcim záberom.

Pri výbere tlamy je potrebné venovať pozornosť takým charakteristikám, ako je koeficient kondenzácie a rovnomernosť suti (to znamená parametre vnútorného a vonkajšieho krúžku). A indikátor bitky konkrétneho úchytu tlamy aplikovaného na konkrétnu zbraň nemôže byť overený inak ako v praxi.

Tip!

 • Ak si dôkladne preštudujete všetky schopnosti svojej zbrane pri streľbe na rôzne munície z rôznych vzdialeností, potom nie je pravda, že lovec sa bez trysiek nezaobíde. Koniec koncov, je oveľa ľahšie (a pohodlnejšie) mať zásobu „multi-kalibrových“ kaziet, ako neustále sa zapájať do lovu, ktorý inštaluje tlamy. Если она ходовая, то вряд ли целесообразно таскать с собой лишний груз, особенно при перемещении на большие расстояния. К примеру, при охоте на зайца, по полям.
 • Кроме того, такое ружье требует более тщательного ухода. В первую очередь это касается места резьбового соединения. Его придется постоянно смазывать, иначе при появлении коррозии установка дульной насадки превратится в большую проблему.

Автор советует хорошенько подумать, прежде чем приобретать подобные приспособления. С ними хлопот достаточно, в том числе, и в плане организации хранения. S veľkým výberom kaziet od rôznych výrobcov sa môže účinnosť vypaľovania zvýšiť bez úchytných nástavcov. Aj keď je to do značnej miery determinované zručnosťami poľovníka, praxou a vlastnosťami zbrane. Vlastne je to na vás, drahý čitateľ.

Účel tlamy

Všetky tlmivky slúžia na zlepšenie presnosti strely na stredné a veľké hodnoty podľa štandardov zbraní s hladkým vývrtom, vzdialeností. Existujú aj ďalšie obmedzenia zamerané na presnosť strely. Ich vlastnosťou je rezanie špeciálneho zvonu a stúpanie závitu sa veľmi líši od zvyčajnej pušky. Podobné tlmivky fungujú kvôli tomu, že vzduchové prúdy krútia guľku.

Zárezy na dýzach

Na všetkých odnímateľných tlmivkách sú zárezy umiestnené na konci výstupu. Ich počet sa môže líšiť od jednej do štyroch, umiestnených symetricky k sebe. Každá sekcia označuje stupeň zúženia a je obvykle 0,25 mm. Podľa toho sa zúženie papule s dvoma zárezmi nazýva „výplata“ a rovná sa 0,50 mm.

Druhy kontrakcií papule a ich aplikácia

Niektorí výrobcovia hladkých zbraní ich vyrábajú s rôznym zúžením hlavne. Niekedy pri nákupe loveckej pušky môže do súpravy ísť niekoľko kmeňov rôznych dĺžok as nerovnakým zúžením. Napríklad pri kúpe Remingtonu 870 dostal poľovník dva kmene. Prvým z nich je 50 centimetrov s tlmivkou typu valec. Druhý, až 75 cm dlhý so zúžením kmeňa výplaty.

Bohužiaľ, väčšina výrobcov nevybavuje pušky ďalšími kuframi. Musíte si ich kúpiť sami, a to je veľmi drahé potešenie. Zameniteľné sú ďalšou vecou. Ľahko sa odskrutkujú. Nevýhody pištole s možnosťou zmeny sýtiča zahŕňajú nedostatok náhradného valca. V opačnom prípade existujú iba klady:

 • netreba si brať so sebou ďalšiu hlaveň, ktorá k loveckej bremene pridá asi dva kilogramy,
 • cena odnímateľného klinca je nízka, rovnako ako jeho hmotnosť,
 • ľahká inštalácia.

Počas poľovačky môžete ľahko a rýchlo zmeniť zúženie papule, navyše to urobiť potichu, bez toho, aby ste vystrašili hru. Odnímateľné dýzy je možné nahradiť mincou tak, že ich nainštalujete s hranou do zárezov tlmivky a otočíte proti smeru hodinových ručičiek.

Medzinárodné označenia tlakových kontrakcií

C (valec alebo C) - je teda určený valec. Používa sa na streľbu munície vybavenej akýmikoľvek guľkami, ako aj výstrel. Zúženie z 0 na 0,20 mm poskytuje rovnomerný sutín. Valec je vhodný na krátky lov, keď vták stúpa do vzduchu prakticky z pod nohami. Na tento účel môžete použiť zlomok ľubovoľného čísla.

TsN (vylepšený valec alebo IC) - valec s tlakom. Má zúženie kmeňa z 0,15 na 0,25 mm. Tento klin je vhodný na fotografovanie s akýmikoľvek nábojmi, ako aj brokovnicami, čo mierne znižuje obvod suti.

1/2 (Upravené alebo M) - platba. Redukuje vývrt hlavne na 0,5 mm a je ideálny na snímanie výstrelu a strely. Presnosť snímania sa zvyšuje na 45%. Pri streľbe z brokovnice dlhej 75 cm je možné dosiahnuť vynikajúce výsledky vo vzdialenosti 35 m. Efektívny dosah strely s strelou pomocou tejto tlmivky nepresahuje 40 m. Takzvaná kvalita strely sa zhorší už o 50 m. Nábojové náboje s návratnosťou by sa mali používať s veľkou opatrnosťou , Pri odpálení guľovej guľky je nevyhnutným predpokladom voľný priechod olovenej strely cez najužšiu časť hlavne. Pri streľbe s inými guľkami (napríklad „satelit“ pozostávajúci z dvoch telies a oceľového lana, ktorý ich spája) je predpokladom vzdialenosť 0,5 mm medzi guľkou a hlavňou.

3/4 (vylepšená modifikácia alebo IM) - zvýšenie výplaty. Chock tri štvrtiny má zúženie od 0,5 do 0,75 mm. Tento typ zúženia papule je ideálny na streľbu na dlhé a stredné vzdialenosti pomocou strely ľubovoľného počtu. Čím je väčšia, tým je väčšia efektívna vzdialenosť. S Buckshot je situácia iná. Pre vysoko kvalitný záber s vynikajúcou sutinou a minimálnou deformáciou výstrelu musí byť projektil náboja koordinovaný (súhlasil výstrel). Pri tlmivke so zúžením 0,75 mm sa používajú náboje s guľkou s podmienkou voľného prechodu úzkej časti hlavne. Zvyčajne sa pri použití nábojov s guľkami berú náboje menšieho kalibru (16, 20, 26, 32). Tento klin sa často používa pri love kačíc. Použite zlomok až číslo 7.

IF (plný alebo F) - plný klin. Má zúženie na 1 mm. Určené na odpálenie malých záberov na maximálnu vzdialenosť. Môže sa použiť aj pri streľbe na stredný výstrel, musí sa však dohodnúť. Pri odpálení veľkého výstrelu sa účinnosť znižuje, vytvárajú sa „medzery“ alebo „okná“ (veľké vzdialenosti medzi zábermi), je výstrel vážne zdeformovaný. Guľky a guľky sa pri tejto tlmivke nepoužívajú.

UCH (Extra Full alebo XF) - zosilnená tlmivka. Redukuje vývrt hlavne o 1,25 mm. Aplikuje sa iba v malej frakcii. Minimalizuje polomer suti v extrémnych vzdialenostiach. Poskytuje vynikajúcu presnosť vo forme symetrického bodu.

OSH - veľmi silný klin (od 1, 25 do 1,45). Používa sa veľmi zriedka a hlavne v niektorých športových streleckých disciplínach. Poskytuje stabilný poter s minimálnym priemerom. Môžete zastreliť guľku s kalibrom 27 kalibrov zo silnej sýtiča, ale je to nevďačná úloha, pretože kvalitná strela stále zlyhá. Toto zúženie je určené na odpálenie malých záberov.

Aby sme sa zoznámili s menami, presnosť a palebná vzdialenosť pomocou úsťových kontrakcií umožní rozchod tabuľky 12.

Zriedkavo sa zužuje papuľa

Na trhu s poľovným tovarom nie sú problémy s nákupom akejkoľvek vŕtačky. Zriedka používané klopy však zahŕňajú predmety pre šport, napríklad praktickú streľbu. Športovci používajú VHF, vŕtačku so zvončekom alebo Extra Full. Všetky tieto vŕtačky poskytujú hustú brokovnicu malého priemeru.

Funkcie Chock Parker

Toto je druh progresívnej sýtiča, „krátkej“ sýtiča. Poskytuje ešte väčšiu presnosť a zoskupenie nábojovej strely do stredu sutiny tak, ako je to len možné. Jeho hlavnou nevýhodou je krátka životnosť. Z dôvodu konštrukčného znaku sa zužovanie v priebehu času zlomí a jeho priemer sa zvyšuje. Nevhodné pre oceľové broky.

Hlavní výrobcovia tlmiviek

Za najvýznamnejších výrobcov odnímateľných klincov na svetovom trhu sa považujú dovozcovia - spoločnosti Browning, Fabarm, Beretta. Benelli sa nedávno pripojil k ich radom. Existuje tiež niekoľko zahraničných výrobcov, ktorí vyvíjajú zúženie papule pre domáce kmene. Jedným z nich sú Blíženci. Tlmivky vyrába nielen pre moderné MP 155, 153, ale aj brokovnice zo sovietskej línie IZh.

V obchodoch sú tlmivky na MT 21 a slávny TOZ 34. Medzi domácich výrobcov možno spomenúť strojársky závod Vyatka-Polyansk Molot a obranný závod Tula (TOZ). Výrobky týchto domácich výrobcov sa najčastejšie nachádzajú na ruských poľovníckych zbraniach.

V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu sú obľúbení aj výrobcovia, ako sú napríklad tlmivky a kopy. Vyrábajú tlmivky od 10 do 20 kalibrov.

Každý lovec nájde pod svojou pištoľou sériu tlmiviek a druh lovu. Napríklad pri streľbe na krátke vzdialenosti na pernaté zveri alebo zajace je vhodné používať tlmivky, ktorých zúženie je minimálne. Pri výbere tlmivky je potrebné pamätať na to, že zúženie hlavne je len polovicou úspechu a druhé závisí od kvalitných kaziet.

Napríklad pri výbere správneho zúženia papuľa ráže mr 155, Veprya, Bekas auto alebo Saigi 410 môžete získať perfektné strely v maximálnom rozsahu, ktorých presnosť a sutina nebudú nižšie ako mnohé slávne zbrane talianskych výrobcov.

Pin
Send
Share
Send
Send