Užitočné tipy

Ako používať šejkri na športovú výživu?

Pin
Send
Share
Send
Send


Trepačka na koktaily (z anglického shake - shake) - zariadenie na miešanie alkoholických a nealkoholických nápojov, ako aj ich rýchle ochladenie (stačí pridať ľad).

Prvý prototyp šejkra na koktejly sa dá nazvať dutou tekvicou, ktorá sa používala na miešanie nápojov v Mexiku a Južnej Amerike pred 9 000 rokmi. Podobné zariadenia sa našli v starovekom Egypte, vek nálezov sa datuje do 4 tisícročí pred Kristom.

V polovici 19. storočia istý krčmár (jeho meno sa v histórii nezachovalo) miešal nápoje povinne nalievaním z jedného pohára do druhého. Akonáhle sa rozhodol, že by bolo rýchlejšie a veľkolepejšie, ak by ste spojili nádoby, potom ich dobre pretrepte, najmä preto, že jedna nádoba bola o niečo väčšia ako druhá a miesto „križovatky“ nepretieklo. Po tomto takmer náhodnom objave nasledovala vlna patentov:

 • 1872 - W. Harnett, zariadenie na súčasné miešanie 6 nápojov,
 • 1881 - L. Williams, miešačka s ochranou proti úniku,
 • 1884 - E. Hauk, trojdielny koktailový kokteil so zabudovaným filtrom.

V 20. rokoch 20. storočia sa vyrábali trepačky rôznych tvarov, od tučniakov po vzducholode, ale v 40. rokoch 20. storočia počas druhej svetovej vojny výroba prudko poklesla, pretože na fronte bol potrebný kov a továrne boli preškolené na výrobu škrupín. Tvar trepačky sa čo najviac zjednodušil na vzhľad skla (podľa inej verzie - škrupiny). V 50-tych rokoch sa alkoholické trepačky „vrátili do služby“, ale dovtedy sa okuliare v tvare kovu osvedčili ako praktickí v barmanskom umení, takže potreba bizarných foriem zmizla.

Shaker sa používal dokonca aj ako nádoba na servírovanie nápojov.

Napriek rozmanitosti trepačiek podľa typu, typu a tvaru môžu dobrí barmani v prípade potreby aj miešať kokteil s dvoma pohárikmi.

Druhy kokteilových šejkrov

boston (americký) - 800 ml kovového skla, do ktorého je vložené menšie alebo plastové sklo (

450 ml). Ukazuje sa na dvojdielny dizajn, ktorý sa dá ľahko otvoriť jedným pohybom ruky, takže Bostonské trepačky sú často používané profesionálnymi barmanmi, ktorí potrebujú slúžiť zákazníkom čo najrýchlejšie.

Boston Shaker

Každá miska môže byť použitá samostatne ako miešacia miska.

Ak sa do tohto šejkra pridá ľad, musí sa hotový nápoj prefiltrovať cez špeciálne sito - sito.

Sitko (barové sito) - nevyhnutný doplnok pre bostonské a francúzske trepačky

Výhody Boston Shaker:

 • rýchlo zostavená (vloženie menšieho pohára do väčšieho skla trvá len zlomok sekundy)
 • ľahko sa čistí.

 • sklenená časť je príliš krehká a môže sa zlomiť
 • Na odstránenie ľadu potrebujete ďalšie príslušenstvo - sitko.

Ševec (európsky) - Je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a plastu, je to trojdielne zariadenie (sklo, veko, sitko). Veko môže byť použité ako odmerka, ktorá nahradí jigger.

Švec (European Shaker)

Európsky šejker je vhodný pre začiatočníkov - vďaka zabudovanému sitku sa ľahšie používa. Ďalší švec vyzerá štýlovo.

 • je k dispozícii veľké množstvo veľkostí a tvarov,
 • netreba kupovať sitko,
 • jednoduché použitie
 • spoľahlivý,
 • zdobí každý bar vrátane domu.

 • miešanie koktailov trvá dlhšie
 • neotvára sa tak ľahko ako bostonská trepačka,
 • rýchlo mrzne, kov je stlačený, výsledkom je zložité rozloženie štruktúry a nepríjemné držanie v rukách,
 • ťažšie sa umyť
 • príliš veľké sitko umožňuje prejsť najmenšie frakcie.

francúzsky (kontinentálne) - veľké kovové sklo s klenutým vekom bez integrovaného sitka.

Continental (francúzsky) Shaker

 • štýlový,
 • spoľahlivý,
 • jednoduché použitie
 • ľahko sa čistí.

 • Ťažko nájsť na predaj
 • vysoké náklady
 • pripravte si kokteil dlhšie ako v šejkri v Bostone,
 • pri použití ľadu sa kov veľmi ochladzuje, takže je kontinentálne trepačke nepríjemné držať v rukách,
 • vyžaduje sitko.

Elektrická trepačka alkoholu - striktne povedané, nepatrí do klasickej rodiny trepačiek, pretože v oficiálnych príručkách pre barmanov sa uvádzajú zvyčajne iba tri druhy. V skutočnosti je to obyčajný mixér, ktorý nevyžaduje použitie fyzickej sily, ale proces miešania koktailu nevyzerá tak krásne.

Elektrická trepačka

Ako si vybrať šejkri

Najdôležitejšie je, ako sa trepačka použije. Cobler vyzerá krásne a ľahko sa používa, ale nie príliš praktický, keď je dôležitá rýchlosť, takže je vhodnejší pre domáce bary alebo malé podniky.

S Bostonskou trepačkou môžete naraz zmiešať dve porcie koktailu, je ľahké ju rozobrať a umyť, takže proces prípravy je oveľa rýchlejší.

Francúzsky model je najelegantnejší, ale kvôli dvom kovovým dielom a nedostatku sitka je najmenej praktický. V tomto dizajne môžete miešať malé porcie koktailov, práca sa pohybuje relatívne pomaly, ale krásne.

Recept na kokteil nemá vplyv na výber šejkra. Hlavným kritériom je osobná preferencia a pohodlie barmana.

Ako používať trepačku

Miešačka sa naplní ľadom (ak je uvedený v recepte), potom sa pridajú prísady koktailu s rôznou hustotou - zvyčajne je to silný alkohol, džús, likér, sirup atď. Potom sa trepačka zozbiera (horná časť sa umiestni) a dôkladne sa pretrepáva 10 až 20 sekúnd, potom sa hotový koktail naleje do pohára, v prípade bostonských a francúzskych trepačiek, cez sitko.

Varovanie! K trepačke nemôžete pridať sýtené nápoje (cola, sóda atď.) - pri pretrasení veľmi penia a vydýchajú.

Pravidlá otrasov

1. Najskôr nalejte tekutinu a potom vylejte prášok - nie naopak. Tým sa zníži počet hrčiek a pomôže vám vyhnúť sa ich prilepeniu na ťažko umývateľných miestach.

2. Neinterferujte s bielkovinami a inými zmesami s vriacou vodou - horúca voda môže zmeniť štruktúru niektorých zložiek, v dôsledku čoho bude zložitejšie ich zmiešať, môže sa zmeniť ich chuť, alebo dokonca sa vstrebajú horšie.

3. Neinterferujte s bielkovinami a inými zmesami so sódou - môže to zhoršiť stráviteľnosť, znásobiť vedľajšie účinky a tiež pri otvorení šejkra vyvolať efekt tryskania. Mimochodom, venujte pozornosť pokynom výrobcu vášho produktu - niektorí výrobcovia vyrábajú výrobky v šumivej forme - s nimi sa musí zaobchádzať opatrnejšie.

4. Koktejl vypite ihneď po zmiešaní - nenechávajte ho dlhšie ako pol hodiny. Samotný proteín sa samozrejme za niekoľko hodín nerozloží na atómy, ale tekutá proteínová zmes je vynikajúcim médiom na reprodukciu väčšiny mikroorganizmov v hojnom množstve na vzduchu. A ak existujú aj uhľohydráty - pre baktérie a plesne je to všeobecne neuveriteľné chutné ošetrenie. Ľudia s jemným čuchom opakovane zaznamenali, že po 20 minútach sa zmení aj vôňa proteínovej zmesi.

5. Trepačku ihneď po vypití koktailu umyte. V extrémnych prípadoch dobre opláchnite a doma dôkladne umyte. Trepačku vysušte iba otvorenú a krk nahor. Ale napriek dokonalej starostlivosti sa odporúča plastovú trepačku vymeniť každých šesť mesiacov.

Takže teraz vieme, ako používať proteínový šejker a príprava proteínových zmesí pre nás nebude problémom. Ale môžete ísť ešte ďalej a premýšľať, ako zmiešať proteín bez trepačky? Je to možné? Samozrejme je to možné. Ak nemáte trepačku a potrebujete začať s proteínovým trasením už dnes, môžete použiť kuchynský mixér alebo mixér (doma) alebo iba obyčajnú plastovú fľašu (na ulici alebo v telocvični). Je pravda, že v druhom prípade musíte byť pripravení fľašu trepať oveľa dlhšie a vyrovnať sa s tým, že v nej môžu zostať nezmiešané hrudky. Ale inak získate rovnaké trasenie proteínmi. Veľa šťastia a dosiahnutie vysokých športových výsledkov!

European Shaker Edit

európsky alebo klasický shaker, koktail (z anglického švec) - pozostáva z troch kovových častí: trepačky, filtra (sito) a uzáveru. Veko sa môže použiť ako odmerka, ktorého spoločný objem je 30 ml. Niektoré modely švajčiarskych výrobkov majú zväčšený objem veka pre väčšie pohodlie pri meraní tekutín. Hlavné objemy švajčiarskeho šálky sú 500 a 700 ml.

V každodennom živote sa tento typ trepačky najčastejšie používa kvôli ľahkému použitiu a prítomnosti vstavaného sita.

Boston Shaker Edit

boston (Boston šejkra ) alebo americký trepačka - pozostáva z dvoch pohárov, ktoré sa nosia jeden na druhom: pohár alebo kovové sklo na miešanie a kovový podstavec s väčším priemerom. Typické základné sklo je 800 ml, miešacie sklo je približne 568 ml (1 pinta).

Hlavnou výhodou bostonského šejkra je vysoká rýchlosť prípravy koktailov vďaka jeho rýchlemu otváraniu a zatváraniu ľahkým úderom na sklenenú podložku, preto je táto šejkra uprednostňovaná pre profesionálnych barmanov.

Pin
Send
Share
Send
Send