Užitočné tipy

Ako si umyť nos sinusitídou doma

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 19 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 26. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

V dôsledku prechladnutia a alergie sa môžu nazálne sliznice nahromadiť v nosných dutinách, často sprevádzané bolestivými pocitmi a spôsobujúcimi infekcie. Ak si vyhodíte nos, prinesie to iba dočasnú úľavu, zatiaľ čo mnoho dekongestantov spôsobuje ospalosť a iné vedľajšie účinky. Ľudia sa stále častejšie uchyľujú k vyplachovaniu nosa (zavlažovanie nosnej dutiny), aby poskytovali rýchlu, účinnú a prirodzenú úľavu. Niekedy nosné zavlažovanie tiež pomáha odstraňovať cudzie častice vrátane peľu, nečistôt a prachu. Podľa štúdií pravidelné používanie zariadení na splachovanie nosa významne znižuje frekvenciu alebo závažnosť infekcií nosovej dutiny u ľudí so sklonom k ​​tomuto ochoreniu. Schopnosť vypláchnuť nos zlepší vašu pohodu a pomôže zbaviť sa infekcií.

Ako vypláchnuť nos dutinou

Vyplachovanie nosovej dutiny sa odporúča začať čo najskôr po objavení sa prvých príznakov zápalu a diagnózy. O tom, koľkokrát denne sa má zákrok vykonať, je lepšie sa poradiť so svojím lekárom. Vďaka oplachovaniu sa serózne purulentný exsudát odstráni z paranazálnych dutín, zápal sa odstráni a obnoví sa nosové dýchanie.

Jasným dodržiavaním pokynov lekára sa dá vyhnúť negatívnym následkom maxilárnej sinusitídy. Na vykonanie procedúry doma je potrebné kúpiť lieky predpísané lekárom, pripraviť špeciálne roztoky. V závislosti od účelu budete možno potrebovať: veľkú striekačku, injekčnú striekačku, nosovú sprchu alebo kanvicu na umývanie nosa (delfín). Ak nie je k dispozícii pomocné vybavenie, môžete riešenie natiahnuť nosnými dierkami z dlane.

Ako roztoky na umývanie nosa sinusitídou doma, na odvar z liečivých bylín, protizápalových a antiseptických liekov, soľných a alkalických roztokov sa môžu použiť antibiotiká. Pre tento postup nemôžete použiť príliš horúci alebo studený liek, jeho ideálna teplota sa pohybuje od 38 do 40 ° C.

Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom vypláchnutia nosnej dutiny je prietok. Vykonáva sa pomocou striekačky (striekačky bez ihly, nosovej sprchy alebo čajníka) v nasledujúcom poradí. Pripravený roztok sa zhromaždí vo veľkej mäkkej injekčnej striekačke.

Pacient sa ohýba nad umývadlom (umývadlom alebo vaňou), otočí hlavu nabok, takže nosná nosová dírka je zhora menej blokovaná, pretože postup sa začína ňou. Špička striekačky sa plynulo a hlboko zasunie do hornej nosovej dierky. Miernym stlačením injekčnej striekačky sa tekutina postupne zavedie do jedného nosového kanálika tak, že vyteká z druhého. Aby sa zabránilo preniknutiu roztoku do hrdla, odporúča sa vydávať dlhé samohlásky.

Postup sa opakuje od druhej nosovej dierky. Na konci manipulácie pacient striedavo fúka každý nosový kanálik, takže zvyšky hnisavého mukózneho výluku a výplachu vychádzajú z dutín a pasáží.

Na odstránenie príznakov zápalu sa odporúča používať šťavu z aloe (vo forme kvapiek). Extrakt z tejto rastliny je súčasťou niektorých liekov používaných na liečbu sinusitídy.

Po umytí sa odporúča zostať ležať 40-50 minút a hlavu položiť na vysoký (extra) vankúš. Toto opatrenie je potrebné, aby sa zabránilo vstupu reziduálneho roztoku do dutiny Eustachovej trubice, čo môže viesť k rozvoju zápalu stredného ucha.

Malo by sa pamätať na to, že roztoky s drogami alebo morskou soľou by sa mali pripraviť bezprostredne pred zákrokom. Neodporúča sa opätovne používať varené výrobky.

Na dosiahnutie terapeutického účinku sa musí postup opakovať 2 - 3-krát denne a jeho trvanie by malo byť 5 - 15 minút.

Príčiny zápalu

Sinusitída (zápal maxilárnych dutín) je komplikáciou akútnych respiračných chorôb. Možné sú aj ďalšie vývojové príčiny:

 • vývoj bakteriálneho zamerania proti alergickej rinitíde,
 • infekcie ústnej dutiny (kaz),
 • oncopathology,
 • chrípky,
 • zápalové procesy vo vnútorných orgánoch,
 • časté prechladnutia
 • znížená imunita,
 • prítomnosť infekcie v orgánoch nosohltanu,
 • narušenie drenážnej funkcie dutín (existujú stagnujúce javy, ktoré prispievajú k akumulácii patogénnej mikroflóry),
 • deformácia nosovej priehradky.

antiseptikami

Najčastejšie sú predpísané antiseptické roztoky na umývanie nosa maxilárnou sinusitídou.

Furacilín sa môže používať na prevenciu a liečbu zápalu. Je účinný proti mnohým gramnegatívnym a grampozitívnym mikroorganizmom vrátane stafylokokov a streptokokov, ktoré najčastejšie spôsobujú zápal paranazálnych dutín.

Existuje niekoľko liekových foriem lieku - alkoholový roztok, tablety a sterilný roztok. Sterilný roztok alebo tablety sa používajú na prepláchnutie nosu furacilínom na sínusitídu, pretože použitie liekovej formy môže viesť k vážnemu popáleniu nosovej sliznice.

Pri predpisovaní tabliet lekár podáva odporúčania na ich riedenie. Typicky sa na prípravu roztoku jedna rozdrvená tableta s hmotnosťou 0,2 g rozpustí v 1 litri prevarenej vody (teplota - 40 - 42 ° C).

Chlorhexidín sa môže predpisovať aj na pranie, hoci jeho návod na použitie nenaznačuje, že by sa liek mohol v takýchto prípadoch použiť. Na postup sa použije hotový roztok v koncentrácii 0,05%.

Terapia maxilárnej sínusitídy zahŕňa integrovaný prístup, a preto sa spolu s liekmi môžu používať odrezky z bylín.

Pri komplexnej terapii sinusitídy sa môže použiť peroxid vodíka (peroxid vodíka), ale iba podľa pokynov lekára av uvedených dávkach (aby sa zabránilo popáleniu nosovej sliznice). Na instiláciu alebo umývanie nosných ciest sa používa 4 až 5-krát denne 3% roztok zriedený vo vriacej vode alebo soľnom roztoku.

Aby sa vštepovali nosové kanáliky u dospelých, zmieša sa 10 až 12 kvapiek peroxidu vodíka s 1 lyžica. lyžica vody (30–35 ml). Ďalej sa do každej nosovej dierky vleje 5 až 6 kvapiek výsledného roztoku. Po zákroku sa sínus očistí od nahromadeného hlienu. U detí lekár upravuje dávkovanie v závislosti od závažnosti príznakov a veku dieťaťa.

Na opláchnutie nosa sa zmieša 30–35 ml peroxidu vodíka so 130–150 ml teplej vody.

Soľné roztoky

Podľa recenzií je výplach nosových ciest slanou vodou najbežnejšou metódou liečby sinusitídy doma. Soľný roztok saturuje sliznicu iónmi sodíka a chlóru, ktoré sú zodpovedné za reguláciu fungovania buniek a distribúciu tekutín v tkanivách. Minerály v soli aktivujú kliatinný epitel a zvyšujú lokálnu imunitu. Soľ pomáha rozpúšťať a odstraňovať mukopurulentný exsudát z dutiny nosných dutín a zmierňuje zápal.

Soľný roztok je možné kúpiť už hotový alebo pripravený samostatne. 1 čajová lyžička stolovej alebo morskej soli sa rozpustí v 0,5 l prevarenej vody pri teplote 36 - 38 ° C. Nosové kanáliky sa týmto nástrojom umývajú 2 až 3-krát denne.

Na prípravu roztoku sa môže použiť aj sóda do pečiva, ktorá pomáha zmierniť opuch nosovej sliznice. Na tento účel sa ½ čajovej lyžičky soli zmieša s rovnakým množstvom sódy a rozpustí sa v 200 ml vriacej vody. S hotovým liekom môžete vypláchnuť nosové kanáliky (3 až 5-krát denne) a kloktať.

Dekorácie bylín

Terapia maxilárnej sínusitídy zahŕňa integrovaný prístup, a preto sa spolu s liekmi môžu používať odrezky z bylín. Výber bylín, ich dávkovanie a trvanie liečby by mal určiť lekár, pretože rastlinné lieky majú množstvo kontraindikácií a, ak sa používajú nesprávne, môžu poškodiť pacienta.

Predpokladá sa, že prírodné lieky na sínusitídu majú miernejší účinok na nosnú sliznicu ako syntetické lieky, účinnejšie zmierňujú zápal a eliminujú upchatie nosa.

Mnoho bylín obsahuje prchavé látky, ktoré majú antibakteriálne, antimikrobiálne, antiseptické a protizápalové vlastnosti. Na liečbu sinusitídy sa najčastejšie používajú rebríček, harmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný, mäta pieporná, medovka a citrón.

Pri chronickej sinusitíde, keď sa netvorí hnisavý výtok, sa na umývanie používa vývar z ľubovníka bodkovaného. Na jeho prípravu sa naleje 0,2 l vriacej vody 1 polievková lyžica. lyžica suchej trávy, trvať na 1 hodine, potom opatrne prefiltrovať.

Môžu sa tiež použiť viaczložkové bylinné formulácie. Na tento účel sa pripravujú oddelené odvarky z harmančeka (10 g), ľubovníka bodkovaného (15 g) a marsh škorice (10 g). V konečnej podobe sa tieto odvarovania zmiešajú bezprostredne pred postupom.

Na liečbu je možné predpísať širokospektrálne antibiotiká, vazokonstriktory, antihistaminiká (ak je sinusitída spôsobená alergiou), ako aj nosné výplachy doma.

Pri sínusitíde sa na inhaláciu používajú bylinkové odvarky. Spôsob prípravy roztoku: 1 lyžica. lyžica mäty piepornej sa zmieša s rovnakým množstvom meduňky a 2 lyžicami. lyžice plantejnu dierovaného, ​​výsledná zmes sa naleje do 0,5 litra vriacej vody a naleje sa 20-30 minút, po čom sa uvedie do varu. Bezprostredne pred zákrokom sa do infúzie pridá éterický olej eukalyptus (2 kvapky). Trvanie inhalácie by nemalo prekročiť 5 minút.

Na odstránenie príznakov zápalu sa odporúča používať šťavu z aloe (vo forme kvapiek). Extrakt z tejto rastliny je súčasťou niektorých liekov používaných na liečbu sinusitídy. 5 kvapiek šťavy z listov dospelej rastliny sa nakvapká do každého nosového kanálika trikrát denne.

Je dôležité vziať do úvahy, že tradičná medicína nemôže byť hlavným nástrojom na liečbu akútnej formy maxilárnej sinusitídy. V prípade zvýšenej telesnej teploty je oplachovanie nosa a inhalácia s bylinnými dekoráciami kontraindikovaná.

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Príznaky a prejavy

Dôležitým ukazovateľom prítomnosti sinusitídy je hnisavý výtok z nosa, prítomnosť upchatia nosa, silné bolesti hlavy (najmä do očí, nosa, ktoré môžu ucho), na pozadí vysokej telesnej teploty (do 38 - 39 ° C).

Najnepríjemnejšou vecou je nazálna kongescia, ktorá zhoršuje stav pacienta, narušuje kvalitu spánku a znižuje chuť do jedla a náladu.

Kvalitná liečba predpísaná po dôkladnom vyšetrení (klinické testy, výtery z nosa, röntgen nosových dutín) prispieva k úplnému uzdraveniu. Zápalový proces sa často stáva chronickou formou, ktorá prebieha na pozadí stagnujúcich symptómov. Pacienti zároveň neponáhľajú vyhľadať včas kvalifikovanú lekársku pomoc, čo môže viesť k rôznym komplikáciám.

Terapeutické opatrenia

Po diagnóze a zhromaždení informácií vám otolaryngológ povie, ako vyčistiť dutiny, lieky predpíšu vhodné:

 • antibakteriálne lieky (Amoxicilín, Ceftin),
 • protiplesňové látky (ak existujú),
 • antihistaminiká (antialergické - „Cetrin“, „L cet“, „Loratodin“ (vo vnútri), „Sanorin“, „Cromohexal“),
 • lieky proti bolesti (Nimesil, Ibuprofen),
 • antipyretikum („paracytamol“),
 • kortikosteroidy (beklometazón, hydrokortizón, prednidazol),
 • na zmiernenie opuchu sliznice - „Comtrex“,
 • kvapky vazokonstriktora ("naftyzín") a protizápalovej povahy s antibakteriálnym účinkom ("Ingalipt", "Pinosol", "Protargol", "Isofra"),
 • antiseptické látky („chlorofylipt“, „rotokan“, „Miramistin“),
 • bylinné prípravky liečivých bylín určené na zavlažovanie dutín a požitia,
 • použitie éterických olejov
 • sínusová drenáž so soľným roztokom (Aqualor, Aquamoris),
 • obohatené vitamínové komplexy („abeceda“, „vitrum“),
 • inhalácie,
 • obkladá sa pri normálnej telesnej teplote,
 • fyzioterapeutické metódy po odstránení akútneho priebehu choroby,
 • hygiena ústnej dutiny, ošetrenie zubných zubov po liečbe.

Použitie finančných prostriedkov sa však odporúča iba po konzultácii s lekárom.

Pri čistení dutín pomáha aj masáž dobre a odporúčajú ju terapeuti aj pediatri.

Nemôžete zahriať oblasť maxilárnych dutín, najmä počas akútneho priebehu, keď je vysoká telesná teplota. To môže viesť ku komplikáciám (hnisavá meningitída). Tiež sa neliečte sami!

Postup čistenia: Výhody

Je dôležité vedieť, ako vyčistiť dutiny dutín. Nakoniec, komplexné liečenie tohto ochorenia musí nevyhnutne zahŕňať preplachovanie solí na základe farmakologických prípravkov. Doma sa môžu pripraviť pomocou stolovej alebo morskej soli. Mnoho ľudí tento postup ignoruje, nevykonáva ho pri liečbe zápalu maxilárneho sínusu, pretože nerozumie jeho plnému významu. Aj keď v recenziách sa táto terapia spomína veľmi často. Ľudia to veľmi oceňujú a odporúčajú.

Prečo je preplachovanie fyziologickým roztokom také dôležité? Majú svoje výhody:

 • bezpečnosť (produkt šetrný k životnému prostrediu),
 • vysoká účinnosť (môže hlboko preniknúť do nosohltanu a dutín),
 • roztok obsahuje minerály a jód, ktoré priaznivo ovplyvňujú nosnú sliznicu,
 • obnovuje sliznicu a krvné cievy,
 • neubližuje, má jemný účinok,
 • zmierňuje opuchy
 • podporuje zmäkčenie kôry v nose, kvalitné a rýchle čistenie (dobre „vytiahne“ hnis z dutín),
 • lacné náklady.

Zaujímavý fakt! Prospešné vlastnosti soli boli známe v starej Indii a aktívne využívali terapeutické postupy na jej základe. Jogíni sa nazývajú nosové výplachy jala neti.

Ako správne opláchnuť?

Pre tento postup existujú určité požiadavky a odporúčania:

 1. Teplota vody by mala byť 37 až 42 ° C.
 2. Prípustná norma je 1 lyžička. pre 1 stoh. voda (viac soli môže spôsobiť popáleniny sliznice).
 3. Soľ úplne rozpustite vo vode (jej kryštály by nemali zostať v hotovom roztoku).
 4. Čistenie sa vykonáva vo forme infúzií trikrát denne (nenasúvajte tekutinu do nosa).
 5. Postupy by sa mali vykonávať pravidelne trikrát denne.
 6. Zavlažovanie sa má vykonávať po zmiernení preťaženia za 20 minút (opuch sa odstráni vazokonstrikčnými kvapkami).
 7. Použitie sa odporúča pre deti od 2 rokov (množstvo soli na pohár vody by malo byť o niečo menšie ako pre dospelých).

K liečebnému roztoku je možné pridať ½ čajovej lyžičky. sóda a 2 - 3 kvapky jódu (má antibakteriálny účinok).

Recenzie často opisujú účinnosť „špeciálnej inhalácie“. Pripravíme na to soľný roztok: pridajte 1 polievkovú lyžicu do 1 pohára vody. l. soľ (môžete pridať 2 kvapky jódu). V ňom musíte navlhčiť vreckovku na tkaninu, mierne ju stlačiť (aby voda neprúdila) a naniesť ju na tvár. Musíte dýchať nosom. Pred zákrokom odstráňte opuch sliznice pomocou vazokonstrikčných kvapiek (sprej).

Postup vyplachovania

Pred použitím liekov je potrebné vyčistiť nos od vytvoreného hlienu, krusty a hnisu. Až potom sa dá očakávať rýchly pozitívny účinok pri liečbe sinusitídy. Obnovenie bude trvať kratšiu dobu.

Preto by sa pranie malo vykonávať pravidelne a efektívne. Pred zákrokom si pripravte fyziologický roztok podľa odporúčaní pre prípravu: vydržte potrebné dávkovanie a teplotu vody. Potom sa môžete vyhnúť traumatu nosovej sliznice. Predčasne odstráňte opuch: kvapkajúce kvapôčky vazokonstrikcie.

Samotný purifikačný postup zahrnuje niekoľko krokov, v závislosti od spôsobu. Prvý z nich je obzvlášť ocenený v recenziách. Pretože vám umožňuje vykonávať liečbu sami doma a kedykoľvek. Okrem toho nespôsobuje nepohodlie.

Metóda číslo 1 (vykonávaná doma):

 • keď sa pacient nakloní nad umývadlo, hlava sa otočí tak, že jedna nosová dierka je vyššia ako druhá a menej zablokovaná.
 • opatrne vstreknite injekčnú striekačku s pripraveným roztokom do nazálneho priechodu, ktorý nie je hlboký, aby sa nepoškodila sliznica,
 • slaná tekutina sa vstrekuje pod tlakom do nosa, zatiaľ čo musí vytekať z druhej nosovej dierky,
 • vykonávame podobné činnosti z druhej nosovej dierky,
 • počas procedúry by pacient nemal hovoriť a vydávať rôzne zvuky,
 • po ukončení procedúry očistenia je potrebné nos dobre vyfúknuť (najskôr uvoľníme jednu nosovú dierku z hlienu, druhou rukou držíme druhú, prstom vykonáme podobné akcie).

После промывания надо побыть дома некоторое время. Рекомендуется в этот момент провести в постели около часа (голова должна лежать на подушке).

Способ№ 2 (выполняет врач-отоларинголог в медицинском учреждении):

 • пациент ложится на кушетку, немного запрокидывает голову назад,
 • do nosovej dierky sa opatrne zavedie odsávač hlienu, cez ktorý sa kvapalina dodáva pod tlakom,
 • ak sú dutiny naplnené tekutinou, pacient by mal povedať cu (názov postupu je „kukučka“),
 • s ťažko zanedbávanou formou choroby počas umývania sa odporúča držať krátko druhou nosnú dierku prstom, aby sa lepšie zavlažovalo nosné kanáliky.

Pri ťažkom zápalovom procese s veľkým množstvom hnisu lekár predpíše punkciu (punkciu) na vyčistenie maxilárnych dutín a purulentný obsah sa premyje antiseptickými roztokmi.

Bylinné čistenie

Pri otázke, ako si doma čistiť nos, bylín pomôže. Napríklad obrovské množstvo pozitívnych recenzií si zaslúžilo nechtičku. Berieme proporcie:

 • suchý nechtík - 1 polievková lyžica. l. (bez vrchu)
 • teplá voda - 1 šálka.

Naplňte nechtík vriacou vodou, nádobu zakryte hore. Potom, čo sme nechať 15-20 minút trvať. Potom prefiltrujte, nechajte trochu vychladnúť a môžete opláchnuť nos, ktorý sa vykonáva podľa zásady čistenia soľným roztokom. Tento postup by sa mal vykonať po vyčistení soľnou kvapalinou po 20 minútach. Na umývanie môžete použiť harmanček (rovnaké odporúčania).

Na liečenie sinusitídy môžete použiť liečivé bylinné lieky, ktoré pomôžu očistiť a zmierniť zápal slizníc. Kvapky sa pripravujú v týchto pomeroch:

 • lastovičník - 4 g rozdrvenej suchej trávy,
 • šťava z aloe
 • tekutý včelí med (rovnaké diely ako šťava).

Zmiešame všetko. Po praní lekárskymi roztokmi po 18-24 minútach kvapkáme do nosa. (3 v. 5 r / d).

Recepty tradičných liečiteľov uvedené v recenziách

Veľmi účinné pri zápale sú zmesi, ktoré liečitelia aktívne používajú v dedinách. Položky prezentované v tomto bode sú v hodnoteniach vysoko ocenené.

Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l.:

 • jednoduché mydlo
 • med
 • rastlinný olej
 • mlieko,
 • cibuľová šťava
 • alkohol.

 1. Jemne stlačte mydlo, zahrievajte, až kým sa úplne nerozpustí (použite vodný kúpeľ), vyberte ho z tepla.
 2. Pridajte med, mlieko a maslo a trochu hoďte na ohni, zmes dôkladne premiešajte. Vyberte z vodného kúpeľa. Potom lyžicu alkoholu a cibuľovej šťavy.
 3. Hotovú zmes nalejte do pripravených čistých jedál, vychladnite.
 4. Uchovávajte zmes na chladnom mieste.

 • pripraviť vatové tkané vlákna (krútenú vatu),
 • namočte hotovú zmes a vložte ju do nosa na 12 až 15 minút,
 • postup ošetrenia by sa mal vykonávať po vyčistení prania 30 minút 2-krát denne,
 • liečebný kurz - 21 dní
 • je vhodné podávať liek v teplej forme.

Pin
Send
Share
Send
Send