Užitočné tipy

Ako ovládať milovaného človeka

Pin
Send
Share
Send
Send


Mala vaša priateľka, priateľ alebo cudzinec katastrofu? Chcete ho podporovať a potešiť mu, ale neviete, ako čo najlepšie urobiť? Aké slová je možné povedať a ktoré nestoja za to? Passion.ru vám povie, ako poskytnúť morálnu podporu osobe v ťažkej situácii.

Smútok je reakcia človeka, ku ktorej dochádza v dôsledku akejkoľvek straty, napríklad po smrti milovanej osoby.

4 stupne prežívania smútku

Osoba zažívajúca smútok prechádza 4 etapami:

 • Nárazová fáza. Trvá od niekoľkých sekúnd do niekoľkých týždňov. Vyznačuje sa nedôverou vo všetko, čo sa deje, necitlivosťou, nízkou mobilitou s obdobiami hyperaktivity, stratou chuti do jedla a problémami so spánkom.
 • Fáza utrpenia. Trvá od 6 do 7 týždňov. Vyznačuje sa oslabenou pozornosťou, neschopnosťou sústrediť sa, zhoršenou pamäťou, spánkom. Osoba tiež pociťuje neustálu úzkosť, túžbu odísť do dôchodku, letargia. Môže sa objaviť bolesť žalúdka a pocit hrče v hrdle. Ak niekto zažije smrť blízkej osoby, môže počas tohto obdobia zosobniť zosnulého alebo naopak cítiť zlosť, zlosť, podráždenie alebo vinu voči nemu.
 • Fáza prijatia končí rok po strate milovaného človeka. Vyznačuje sa obnovením spánku a chuti do jedla, schopnosťou plánovať svoje činnosti s prihliadnutím na stratu. Niekedy človek stále trpí, ale záchvaty sa stávajú stále menej.
 • Fáza zotavenia Začína o rok a pol neskôr, smútok nahradí smútok a človek začne pokojnejšie pristupovať k stratám.

Musím konzolu osobe? Iste, áno. Ak obeti nebude poskytnutá pomoc, môže to viesť k infekčným, srdcovým chorobám, alkoholizmu, nehodám a depresii. Psychologická pomoc je na nezaplatenie, preto podporujte svoju milovanú, ako len môžete. Komunikujte s ním, komunikujte. Aj keď sa vám zdá, že vám niekto nepočúva alebo nevykazuje pozornosť, nebojte sa. Prichádza čas a on vám vďačne vybaví.

Mali by byť oboznámení neznáme osoby? Ak máte dostatok morálnej sily a túžbu pomôcť, urobte to. Ak vás niekto neodstrčí, neuteká, nekričí, znamená to, že robíte všetko správne. Ak si nie ste istí, že môžete obete potešiť, nájdite niekoho, kto to dokáže.

Existuje nejaký rozdiel v pohodlí známych a neznámych ľudí? V skutočnosti nie. Jediný rozdiel je v tom, že jedna osoba viete viac, druhá menej. Opäť, ak cítite silu v sebe, potom pomôžte. Zostaňte blízko, hovorte, zapojte sa do bežných aktivít. Nebuďte chamtiví o pomoc, nikdy nie je zbytočná.

Ako ovládať človeka: správne slová

Budeme sa teda zaoberať metódami psychologickej podpory v dvoch najťažších fázach zažívania zármutku.

Vaše správanie:

 • Nenechávajte so sebou osobu.
 • Nenápadne sa dotknite obete. Môžete si ju vziať za ruku, položiť ruku na rameno, príbuzných možno hladiť po hlave, objať. Sledujte reakciu obete. Prijíma váš dotyk, odpudzuje ho? Ak sa odpudzuje, nenúťte sa, ale neopúšťajte.
 • Uistite sa, že potešená osoba spočíva viac, nezabudnite na jedlo.
 • Zapojte obeť do nekomplikovaných aktivít, ako sú napríklad práce na usporiadaní pohrebu.
 • Počúvajte aktívne. Človek môže hovoriť čudné veci, opakovať, stratiť vlákno príbehu, občas sa vrátiť k emocionálnym zážitkom. Vzdajte sa tipov a trikov. Pozorne počúvajte, pýtajte sa na objasňujúce otázky, hovorte o tom, ako mu rozumiete. Pomôžte obeti jednoducho vysloviť svoje pocity a bolesť - okamžite sa bude cítiť lepšie.

Vaše slová:

 • Hovorte o minulom čase.
 • Ak poznáte zosnulého, povedzte nám o ňom niečo dobré.

Nemôžete povedať:

 • „Z takejto straty sa človek nemôže zotaviť“, „Iba čas sa lieči“, „Ste silní, buďte silní“. Tieto vety môžu človeku spôsobiť ďalšie utrpenie a zvýšiť jeho osamelosť.
 • „Celej Božej vôli“ (pomáha len hlboko veriacim ľuďom), „Uvoľnený“, „Bude tam lepší“, „Zabudni na to“. Takéto vety môžu poškodeného vážne poškodiť, pretože znejú ako pomôcka na zmiernenie vašich pocitov, aby ich nezažili, alebo dokonca zabudli na váš smútok.
 • "Ste mladí, krásni, stále sa budete oženiť / porodiť dieťa." Takéto vety môžu spôsobiť podráždenie. Osoba pociťuje stratu v súčasnosti, zatiaľ sa z nej nezískala. A ponúkajú mu sen.
 • „Teraz, ak sanitka prišla včas,“ „Teraz, ak jej lekári venovali viac pozornosti,“ „Teraz, ak som ho nenechal ísť.“ Tieto frázy sú prázdne a samy o sebe nenesú nič dobré. Po prvé, história netoleruje spojovaciu náladu a po druhé také výrazy iba zvyšujú horkosť straty.

Fáza utrpenia

Vaše správanie:

 • V tejto fáze môže byť obete už z času na čas poskytnutá príležitosť byť sama.
 • Dajte obeti viac vody. Mal by piť až 2 litre denne.
 • Organizujte pre neho fyzickú aktivitu. Napríklad ho zoberte na prechádzku, vykonajte domáce práce.
 • Ak chce obeť plakať, nezastavujte ho v tom. Pomôž mu plakať. Nezdržujte svoje emócie - plačte s ním.
 • Ak sa hneváte - neobťažujte sa.

1. „Potvrdzujte“ pocity partnera

Všetci vieme, aké ťažké je byť v situácii, keď musíte niekoho potešiť, ale správne slová nenájdeme.

Našťastie ľudia od nás častejšie neočakávajú konkrétne rady. Je pre nich dôležité cítiť, že im niekto rozumie, že nie sú sami. Najprv teda opíšte, ako sa cítite. Napríklad pomocou týchto fráz: „Viem, že je to pre vás teraz veľmi ťažké“, „Je mi ľúto, že máte také ťažké časy“. Takže objasníte, že skutočne vidíte, čo je teraz milovaná osoba.

2. Potvrďte, že rozumiete týmto pocitom.

Musíme nielen ukázať, čo vieme o skúsenostiach partnera, ale tiež potvrdiť, že tieto skúsenosti sú pre nás tiež blízke a zrozumiteľné. Za týmto účelom môžete zdieľať svoje vlastné skúsenosti.

Ale buďte opatrní, nepreťažujte sa, nesnažte sa dokázať, že ste boli ešte horší. Stručne uveďte, že ste sa tiež ocitli v podobnej situácii a spýtajte sa podrobnejšie na stav osoby, ktorú upokojujete.

3. Pomôžte milovanej osobe zistiť problém

Aj keď človek hľadá spôsoby, ako vyriešiť ťažkú ​​situáciu, najskôr potrebuje hovoriť. To platí najmä pre ženy.

Takže počkajte na riešenie a počúvajte. Pomôže tomu, kto vám vyhovuje, pochopiť vaše pocity. Napokon, niekedy je ľahšie pochopiť svoje vlastné skúsenosti a rozprávať o nich ostatným. Pri odpovedi na vaše otázky môže sám partner nájsť nejaké riešenia, pochopiť, že všetko nie je také zlé, ako sa zdá, a len cítiť úľavu.

Tu je niekoľko viet a otázok, ktoré je možné v tomto prípade použiť:

 • Povedz mi, čo sa stalo.
 • Povedz, čo ťa trápi.
 • Čo k tomu viedlo?
 • Pomôžte mi pochopiť, ako sa cítite.
 • Čo ťa najviac bojí?

Zároveň sa snažte vyhnúť otázkam so slovom „prečo“, sú príliš podobné odsúdeniu a len rozhnevajú partnera.

4. Neinimalizujte utrpenie partnera a nesnažte sa ho rozosmiať

Keď čelíme slzám milovaného človeka, celkom prirodzene ho chceme pobaviť alebo ho presvedčiť, že jeho problémy nie sú také hrozné. Ale to, čo si sami myslíme, že je maličkosť, môže ostatných rozrušiť. Preto minimalizujte utrpenie inej osoby.

A ak sa niekto skutočne bojí maličkosti? Opýtajte sa, či existujú nejaké údaje, ktoré sa líšia od jeho pohľadu na situáciu. Potom ponúknite svoj názor a podeľte sa o alternatívne riešenie. Je veľmi dôležité objasniť, či chcú počuť váš názor, bez ktorého by sa to mohlo zdať príliš agresívne.

5. Ak je to vhodné, ponúknite fyzickú podporu.

Ľudia niekedy nechcú hovoriť vôbec, jednoducho musia mať pocit, že v okolí je blízka. V takýchto prípadoch nie je vždy ľahké rozhodnúť sa, ako sa správať.

Vaše konanie by malo zodpovedať zvyčajnému správaniu s touto osobou. Ak nie ste príliš blízko, stačí vám položiť ruku na rameno alebo mierne nabrať. Tiež sa pozrite na správanie inej osoby, možno on sám objasní, čo potrebuje.

Pamätajte, že by ste nemali byť príliš horliví, keď upokojujete spriazneného partnera: partner to môže brať za flirtovanie a uraziť sa.

6. Navrhnúť riešenia

Ak osoba potrebuje iba vašu podporu a nie konkrétne rady, vyššie uvedené kroky môžu stačiť. Po zdieľaní vašich skúseností bude váš partner cítiť úľavu.

Opýtajte sa, či môžete urobiť niečo iné. Ak sa konverzácia koná večer a najčastejšie sa stáva, navrhnite ísť do postele. Ako viete, ráno je múdrejší.

Ak potrebujete radu, najprv sa opýtajte, či má osoba, s ktorou hovoríte, nejaké nápady. Rozhodnutia sa prijímajú ľahšie, keď pochádzajú od niekoho, kto je v kontroverznej situácii. Ak osoba, ktorú potešujete, má nejasnú predstavu o tom, čo sa dá urobiť na jej pozícii, pomôžte s vypracovaním konkrétnych krokov. Ak nevie, čo má robiť, navrhnite svoje možnosti.

Ak osoba nie je smutná kvôli určitej udalosti, ale pretože je v depresii, okamžite pokračujte v diskusii o konkrétnych krokoch, ktoré môžu pomôcť. Alebo ponúknuť niečo urobiť, napríklad ísť na prechádzku spolu. Nadmerné myšlienky nielenže pomôžu zbaviť sa depresie, ale naopak ju zhoršia.

Pin
Send
Share
Send
Send