Užitočné tipy

Psychológia dospievania: ako porozumieť adolescentom?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Paul Chernyak, LPC. Paul Chernyak je licencovaný psychoterapeut z Chicaga. V roku 2011 absolvoval Americkú školu profesionálnej psychológie.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Fyziologické zmeny spojené s emočnými problémami sťažujú dospievanie chlapcov. Bez ohľadu na to, či ste rodič alebo ste dospievajúci, môžete sa snažiť lepšie porozumieť dospievajúcim chlapcom. Zistite, aké zmeny chlapci zažívajú v dospievaní a snažte sa im porozumieť. Ak máte konflikty s tínedžerom, naučte sa otvorene diskutovať o vznikajúcich problémoch a stanovte primerané hranice.

Vekové krízy

Ľudský život pozostáva z kríz. Priority, ciele sa menia. Prvá kríza sa odohráva v detstve - asi 3 roky. Potom človek znovu interpretuje život vo veku 13 - 15 rokov. Potom nastanú krízy o 30 a 50 rokov. Prechodný vek sa považuje za najťažší. Dospievajúci je zbavený podpory rodičov, nevie, ako sa vysporiadať s ťažkosťami. Úlohou je urobiť všetko pre to, aby táto etapa bola pre dieťa minimálne traumatická.

Psychológovia tvrdia, že prechodný vek je dôležitý. Bez kríz je rozvoj nemožný. Hlavnou vecou je podpora tínedžera.

O generáciách

Prečo rodičia nerozumejú tínedžerom? Matky a otcovia často diktujú deťom pravidlá života. Sú založené na niektorých nesplnených snoch a nádejach. Nemali čas urobiť niečo a domnievali sa, že ak to nie je teenager, určite ho bude ľutovať. Ľudský život je však jedinečný. To, čo je pre rodičov dôležité, nemusí byť pre dieťa zaujímavé.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať klásť záujmy. To sa týka koníčkov, výberu povolania, priateľov. Môžete vedieť, s kým teenager hovorí, a varovať pred nebezpečenstvom. Nemôžete sa pokúsiť izolovať ho od priateľov, ktorých nemáte radi navonok. Alebo zvážte, že humanitné dieťa bude študovať v matematickej triede a potom získať prácu - neúspešná taktika.

Žite v rytme s tínedžerom

Pamätajte na mladosť. Zdalo sa, že rodičia so zastaranými názormi zaostávajú za životom? Teraz ste sa stali takýmto. Ak sa chcete zlepšiť, skúste sa opýtať, čo teenageri dnes robia. Sociálne siete, selfies, hudba, veganizmus, skateboardy - to pomôže pochopiť prostredie, v ktorom teenager žije. A niektoré veci budú zjavením. Napríklad v súčasnosti existuje rozmach zdravého životného štýlu, internet má veľa užitočných informácií, ktoré sme asi pred 10 rokmi nečítali.

Nemusíte byť dôležitejší

Pre malé dieťa si bol autoritou. Teraz počúva názor trénera, priateľa. Uvoľnite situáciu, ak to neohrozuje život dospievajúceho. Pochopte, že je samostatnou osobou. Nemôžete vás prinútiť rešpektovať len preto, že ste rodič. Maximalizmus čoskoro prejde. Nevystupujte do situácie. Neobťažujte sa s radou - počkajte, kým sa pýtajú. Chceme zvýšiť nezávislosť u dospievajúcich, ale zároveň sa nenecháme pustiť.

Pokúste sa menej často používať frázy „Sme dospelí a vieme to lepšie“ a „Vy ste sa nerozhodli robiť rozhodnutia.“ Teraz je dôležité, aby sa teenager cítil ako človek. Chce nezávislosť. Radšej ho nechaj, aby sa dostal teraz a upokojil sa v dospelosti. Pre rodičov je ťažké úplne prestať ovládať svoje dieťa.

Obmedziť ho pri rozhodovaní nie je potrebné. To platí najmä pre štúdium a prácu. Môžu vzniknúť prvé vzťahy, ktoré sa často rozvíjajú neskôr v živote. Niektorí ľudia sa dokonca vydávajú, aj keď sa stali tínedžermi a nikto ich nebral vážne. Nepodceňujte názor dieťaťa - už viac nepočúva, ako predtým.

Hlavná vec je mier a vzájomný rešpekt. Nevšimnite si, ako zložitá etapa prejde a dospievajúci sa nestane len dieťaťom, ale jednotlivec.

Ako môžu rodičia rozumieť teenagerovi a pomôcť mu

Základným pravidlom pri komunikácii s tínedžerom je komunikácia. Musíte s dieťaťom hovoriť akýmkoľvek spôsobom a viesť ho k dialógu. Sú to stále deti a v rozhovore sa budú stále prejavovať problémy. Priamo alebo nepriamo je hlavnou vecou počuť a ​​porozumieť.

Bojíte sa správania rastúceho dieťaťa a obávate sa, že ak na jeho ďalšiu žiadosť odpoviete negatívne, stratíte dôveru? Pravdepodobne prídete o všetko vyššie uvedené, ak zo strachu súhlasíte so všetkými šialenými požiadavkami mladistvého.

Pripravte sa na každú zápornú odpoveď na zdôvodnenie vášho rozhodnutia. Vypočujte si názor mladistvého na situáciu s pokojnou dôverou dospelého, ktorý presne vie, čo robí. Nepanikárte, nekričte a nikdy škandál. Dieťa to môže po svojom zmätku interpretovať vlastným spôsobom. Jednoducho vás neposlúcha, alebo vás presvedčí, slzy, hrozby vás zmenia.

Masívne „nie“ nikdy nemôže byť nahradené klzkým „možno“. Dáte teda svojmu dieťaťu nádej, že meniace sa okolnosti môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie. A on začne hľadať príležitosť na ich zmenu.

Dvaja dospelí.

Predstavte si situáciu, keď hovoríte so svojimi rodičmi a začnú sa s vami líšiť. Súhlasíte, nebudete sa cítiť celkom pohodlne. Tak prečo si myslíte, že môžete komunikovať s tínedžerom, ako s trojročným dieťaťom? Podľa vlastného názoru rodičia nechápu, čo spôsobuje rebéliu v duši dieťaťa. Ak otvorene neodporuje, robí to tak, aby ste ho nepoznali. Dospievajúci sú neznesiteľní, že sa stále považujú za deti. Vyžadujú vzťah k sebe samému ako dospelému.

Pochopenie vášho mladistvého dieťaťa nie je ťažké - zachádzajte s ním ako s rovným:

Hovorte pokojne a dôstojne,
Diskutujte o otázkach spolupráce,
Srandu.

Pokúste sa byť blízko v čase, keď si život vyžaduje, aby sa rozhodol pre dospelých. Netrvajte na tom, aby vaše dieťa nutne nasledovalo vašu radu. Je lepšie, ak vyjadríte svoj vlastný názor na vzniknutý problém a sám si vyberie spôsoby, ako ho vyriešiť. Neobmedzujte slobodu tínedžera do tej miery, že by trpel neustálym pohľadom. Niektorí rodičia príliš horlivo kontrolujú svoje vlastné dieťa. Dospievajúci potrebuje slobodu myslenia a konania, ovládnite ho, aby o tom ani nevedel.

Učiť a znovu učiť!

Do 10 rokov sú deti, školy, učitelia, hodiny a učebnice úplne znudené. A potom je tu mama a otec, ktorí sa ho snažia naučiť život. Ak máte so svojím dieťaťom vzájomné porozumenie, nebude pre neho ťažké vysvetliť mu, že je to potrebné pre jeho vlastné dobro. V opačnom prípade nevracajte späť! Naučte dieťa zodpovedať za svoje konanie, sebakontrola a schopnosť robiť informované rozhodnutia. Ak to nedáte svojmu dieťaťu, môže sa stať niečo nenapraviteľné. A potom musíte vyriešiť vážnejšie problémy.

Naučte teenagera tieto vlastnosti a pocity:

Organizácia. Schopnosť osoby sa tam nezastaviť a posunúť sa k zamýšľanému cieľu je znakom úspechu a odhodlania. Naučte svoje dieťa, že je nemožné žiť bez toho, aby sme sa usilovali o niečo, človek musí mať túžby, sny, ktoré je potrebné realizovať,
Venovaný starostlivosti. Dieťa je vychovávané medzi dospelými, bratmi, sestrami a priateľmi, ktorí ho milujú a chránia. Starostlivosť o láskavosť, súcit, láskavosť, vytrvalosť a pozornosť voči dospievajúcim,

Pozitívne. Je nemožné, aby sa dieťa samo o sebe „uzavrelo“ a nebolo schopné vyriešiť nejakú „globálnu“ životnú situáciu. Je zrejmé, že sa „prekrútil“ a teraz panika hľadá cestu von. Vysvetlite teenagerovi, že jeho „hrozné“ problémy sú výsledkom sebaznačenia a negatívneho postoja k nemu ak jeho vlastnému životu. Neustále uisťujte teenagera, že nie je strašiakom, s ktorým si myslí, že je, ale veľmi príjemným mladým mužom. Získajte vlastné dospievajúce fotografie a ukážte, ako ste boli v jeho veku. Môžete uviesť ukážkovú fotografiu popových hviezd a kín. Našťastie ich je mnoho na internete. Drobné chyby a chyby vášho dieťaťa za to nestoja doslova „popravou“ za nich. Vysvetlite rastúcemu človeku, že v živote existujú vážne problémy, ako to, s čím sa dnes hádal s priateľom. Každú skutočnosť sebadisciplíny vášho dieťaťa zastavte v zárodku. Vyhľadajte správne slová, príklady z vášho života, históriu ľudí, ktoré vaše dieťa pozná.

Škandál a agresia.

Rodičia, ktorí sa snažia „viesť“ svoje dieťa na skutočnú cestu hovorením a porozumením, sa snažia urobiť to posledné, čo považujú za možné - škandalizujú, vyhrážajú sa a nadávajú. To sa nedá urobiť! Nielenže nezískate porozumenie a poslušnosť, ale nakoniec odstrčíte tínedžera od vás. Tieto zrná porozumenia a kontroly nad situáciou sa rozpadnú na prach. Odpoveď na váš vzťah môže byť najhoršia - od agresie proti vám až po pokus o samovraždu.

Kríza dospievania je známa a hrozná fráza pre všetkých rodičov. To znamená, že v prechodnom veku sa dieťa stáva nekontrolovateľným a agresívnym.

Naučiť sa porozumieť adolescentom - zmeny podľa veku

Skúsme zistiť, čo sa deje v tele dieťaťa v každej fáze dospievania.

12 rokov Stále malý alebo veľký?

Toto je vek, keď dieťa nemôže byť dospelou, ale už nechce zostať dieťaťom. Kopíruje správanie a správanie ľudí okolo seba, aby sa javili staršie. V tomto veku dieťa venuje veľkú pozornosť jeho vzhľadu. Dievčatá uskutočňujú prvé experimenty s kozmetikou a chlapci s ťažkým povzdychom sa pozerajú na akné v zrkadle. Pomôžte tomu dieťaťu - kúpte pre svoju dcéru špeciálnu hypoalergénnu kozmetiku a naučte sa pravidlá make-upu. Chlapec bude potešený účinným liekom na akné na tvári.

Deti sa spomaľujú a snažia sa stiahnuť do seba. Teraz je hlavnou vecou zabrániť im vyliezť ako slimák do drezu, odkiaľ je potom príliš ťažké ich dostať.

13 rokov. Hyperaktívne a nadmerne preťažené.

Vo veku 13 rokov začínajú násilné procesy v tele dospievajúcich, ktoré sa bežne nazývajú hormonálne zmeny. Toto je jedno z najaktívnejších období vývoja a formovania dieťaťa ako dospelého. Teraz sa naučil odlíšiť správanie dospelých od správania detí a veľmi dobre vie, že všetci veľkí strýci a tety sú nezávislí ľudia. V snahe vyzerať nezávisle sa dospievajúci dopúšťa jednej z najnepríjemnejších chýb vo svojom živote. Ak toto obdobie vynecháte, môžete prísť k katastrofálnym výsledkom.

14 rokov. Boj o právo voliť a uznávať.

V tomto veku sú dospievajúci obzvlášť nekontrolovateľní. S ohľadom na svoju hodnotu a nezávislosť začnú konať napriek rodičom. Nezamieňajte si tento postoj s hnevom a agresiou dieťaťa voči vám. Miluje ťa rovnako ako keď bol malý. Teraz ich však vedie neznámy rozpor. Sám teenager s najväčšou pravdepodobnosťou nie je spokojný s tým, čo robí, ale nemôže sa zmeniť sám a spochybňuje každé slovo, ktoré hovoríte. Nekričte na neho a neklaďte mu na „škodlivosť“. Nie je to jeho chyba, a toto obdobie sa čoskoro skončí.

Vo veku 15 a 16 rokov. Zatiaľ nie je človekom, ale existuje nádej.

Ak v minulosti dieťa patrilo k vám a vášmu srdcu a duši, nadišiel čas zdieľať sa. Vytvára priateľov, známych a prvú lásku, ktoré vás vzdialia od dieťaťa. Teraz záleží len na vás, či zostanete priateľmi alebo cudzími ľuďmi, ľuďmi, ktorí si navzájom nerozumejú. S príchodom nových ľudí okolo tínedžera, morálne štandardy, presvedčenia a životné princípy, ktoré ste mu dali do hlavy po mnoho rokov, spôsobili trhlinu. Teraz sú pred ním ďalší ľudia, ktorí sú vychovaní podľa rôznych pravidiel. Nie je prekvapujúce, že otázka vyvstáva pred dieťaťom - kto má pravdu? Je to naozaj mama a otec, ktorí sa každý deň opakujú o sebazlepšovaní a sebakontrola? Žiť ako noví priatelia je ľahšie a zábavnejšie - putovanie po uliciach pri hľadaní dobrodružstva a neobťažovanie sa „zbytočnými“ problémami. Toto je okamih, keď musíte prísne, ale nenápadne kontrolovať sféru komunikácie dieťaťa. Ak spočiatku viete, že je priateľom s deťmi, ktorých koncepty nie sú v rozpore s presvedčením vašej rodiny, bude ľahšie pochopiť tínedžera a jeho emocionálne hádzanie.

Prečo je pre rodičov ťažké porozumieť mladistvému, ktorý má 15 alebo 16 rokov? Odpoveď je - v tomto veku sa zabudli. Pamätajte na prvú lásku, prvú nezhodu s priateľom, keď ste nesúhlasili, prvý bozk. V tomto veku sa po prvýkrát stane príliš veľa. Pre teenager je ťažké vyrovnať sa s prílivom emócií, pocitom osamelosti a pocitom vlastnej bezmocnosti pred súčasnou situáciou. Je dôležité dieťaťu objasniť, že nie je sám, že mu vždy budete pomáhať a podporovať ho. Jeho problémy sú vaše problémy, ale musí sa rozhodnúť. Hlavná vec je, že sú vyvážené a úmyselné. Rozvíjajte zmysel pre zodpovednosť mladistvých.

Spolu s každodennými konceptmi sa u dieťaťa vytvára svetonázor. Dostáva veľa vedomostí od učiteľov, zaujíma sa o históriu a vedu. Jeho názory a úsudky sú obrovské a mnohostranné. Tento vek je charakterizovaný skutočnosťou, že človek je na vrchole duševného a duševného rozvoja.

Vypočujte si svoje deti, dajte im príležitosť vyjadriť svoj vlastný názor. Koniec koncov, iba v komunikácii vzniknú priateľské vzťahy, ktoré budete chrániť po celý život.

Pin
Send
Share
Send
Send