Užitočné tipy

Extrémna súprava na prežitie

Pin
Send
Share
Send
Send


 • Ako si sami pripravíte súpravu na prežitie
 • Ako vyrobiť mrazničku
 • Ako vyrobiť loď

Špeciálne vyškolení ľudia stoja oveľa menšie veci ako tie naše. Spoliehame sa však na širokú škálu čitateľov, ktorí uprednostňujú voľný výlet pred sedením na mieste.

Naša súprava na prežitie bude obsahovať nasledujúce položky.

 • Prostriedky výroby ohňa - zápalky naplnené voskom na zabránenie navlhčenia, zapaľovača, zväčšovacieho skla, pazúrika a stoličky.
 • Potravinové prostriedky - rybársky vlasec, rybárske háčiky, platiny, plaváky, silikónové návnady, malá nylonová sieť na rybolov a výstavba pascí na drobnú hru.
 • Malá skupina liekov - antibiotiká, antiseptiká, antialergiká, lieky proti bolesti a hemostatiká, niekoľko balení aktívneho uhlia, ktoré vám môžu zachrániť život aj pri vážnom otrave jedlom. Nezabudnite na trvanlivosť liekov, inak môže liečba prebehnúť nabok.
 • Prostriedky na prepravu a skladovanie vody sa niektorým zdajú byť neobvyklé, osvedčili sa však aj v špeciálnych jednotkách armád sveta - sú to bežné alebo ťažko kondomy. Môžu niesť až 3 až 5 litrov vody, skladovať ešte viac a sami nezaberajú veľa miesta.
 • Je tiež dobré mať skladací rezací nástroj - lanovú pílu, švajčiarsky nôž a sadu žiletiek.
 • Dvojica kompaktne zložených celofánových pršiplášťov a niekoľko metrov, hoci tenké, ale silné lano, cievka odolného vlákna s ihlami, bezpečnostné špendlíky nebudú zbytočné.
 • V poslednom čase sa na predaj začali objavovať LED svietidlá s možnosťou ručného nabíjania batérií. Takýto svetelný zdroj by bol veľmi užitočný v temnej noci alebo pri skúmaní miest, kde sa denné svetlo nedostane.
 • Najjednoduchším spôsobom navigácie a signalizácie je kompas a píšťalka.
 • Balená dávka - čokoládová tyčinka s orechmi alebo akýmkoľvek vysoko kalorickým výrobkom, malej veľkosti, s dlhou skladovateľnosťou.

Všetky tieto veci by mali byť kompaktne zabalené vo vodotesnom obale. Je vhodné starostlivo uchovávať lieky a prostriedky na vytváranie ohňa z vody. Potom sa všetko vloží do odolného puzdra na náboj, ktorý sa zavesí na pás spolu s kempingovým nožom a bankou. Je to tak, aby zostava zostala vždy s vami, aj keď z nejakého dôvodu ste stratili prístup k batohu so svojimi potrebami a predmetmi.

Vojenská súprava na prežitie

Vojenská súprava na prežitie je zvyčajne štandardom pre všetky vojenské odvetvia, rozdiely sa týkajú niektorých konkrétnych položiek, napríklad pre pilotov, námorníkov, astronautov. Napríklad piloti a posádky lietadiel NAZ, napríklad lietadlá, zahŕňajú nasledujúci obsah:

 1. Komunikácia a upozornenie na núdzové situácie

Jedná sa o rádiostanicu s batériou, elektrickou lampou, píšťalkou, signálnym zrkadlom, signálnymi kazetami, farbivom na vodu, majákom.

Konzervované mäso, rafinovaný cukor, soľ, karamel, voda.

Bandáž, jód, lepiaca omietka, kofeínové tablety, repelenty proti komárom, pantocid, chloramfenikol, sulfamedizín, promedol, morfín, panvica.

Pištoľové náboje, kompas, píla, drôtová píla, zápalky odolné proti vetru alebo vode, suché palivo, otvárač na konzervy, plastová banka, rybárske náčinie, optické filtre. Ďalšou možnosťou môže byť mačací nôž, vlnený klobúk, zásoba nábojov na lov.

V závislosti od terénu, cez ktorý sa lety uskutočňujú, môže súprava pre núdzové prežitie obsahovať:

 • Lyže pre zasnežený terén.
 • Dva 1,5 litrové kanistre na vodu pre bezvodé oblasti.
 • Ak sú lety nad morom - čln alebo plť s balíkom signálneho farbiva vody, 10 ks. brikety na odsoľovanie.

Hmotnosť NAZ môže byť od 10 do 18 kg, záleží na konfigurácii.

Úradné posádky lietadiel NAZ môžu okrem toho obsahovať pomocné prostriedky - lodenicu, bezpečnostný kábel, pás. Výsadkári NAZ vždy okrem iného vždy obsahujú ostrý lovecký nôž s pohodlnou rukoväťou.

Súprava na prežitie lesa

Súbor potrebných položiek pre turistov a „pozostalých“ by mal byť ľahký, aby nebol unavený pri nosení, nepremokavý, aby sa nezhoršoval v daždi alebo pri prechode cez vodnú plochu, a tiež by mal byť odolný proti mechanickému namáhaniu. Súprava na prežitie v lese by mala obsahovať:

 1. Prostriedky na zapálenie ohňa: suché palivo, zápalky, petrolej, zapaľovač, pazúrik. Lepšie je dať pár zapaľovačov, pazúrikov, poľovnícke zápasy. Lupa pomáha strieľať bez zápaliek pomocou priameho slnečného lúča.
 2. Nôž. Bez tohto nástroja sa nemôžete v lese vyhnúť. Pri absencii sekery alebo pílky môžu rezať konáre na oheň, strihať kôru, otvárať konzervované potraviny a získavať jedlo. Musí byť odolný, vyrobený z kalenej ocele.
 3. Malý pruh na ostrenie noža.
 4. Okamžité lepidlo. Nie každá značka je schopná odolať vlhkosti, ale zaberá veľmi malý priestor a niekedy situáciu šetrí.
 5. Multitool je nevyhnutnou vecou pre „preživších“ v lese. Nenahrádza plnohodnotný nôž, ale obsahuje množstvo potrebných nástrojov, ktoré sú užitočné pri extrahovaní vody a jedla, pri stavbe chaty, osvetlení ohňa, pri oprave odevov a obuvi. Jedná sa o rôzne mini-skrutkovače, pilníky, nožnice, háčiky, vývrtku a ďalšie.
 6. Prostriedky na zasielanie tiesňového signálu: malý raketomet, dve gumené gule jasne oranžovej farby, zrkadlo (bude potrebné vysielať svetelné signály).
 7. Svietidlo so sadou batérií, sviečkou. Je lepšie použiť baterku LED v kovovom puzdre.
 8. Minimálny riad: bowler, misa. Hliníkový hrniec je ľahký a rýchlo sa zohreje. Je lepšie mať dve jedlá - jedno na jedlo, druhé na vodu.
 9. Minimálny súbor liekov: obväz, gáza, jód, náplasť, liek proti bolesti, antipyretikum, škrtidlo, peroxid vodíka, liek na bolesť v srdci, žalúdok, lieky na pálenie záhy a nevoľnosť. Okrem toho môžu byť vždy potrebné nožnice, furatsilín, etylalkohol a liek na popálenie. Nesmieme zabúdať na antibakteriálne látky, pretože vždy môžete byť zranení a otravovať krv. Ak ste alergický na čokoľvek, je potrebné pridať antihistaminiká, ako aj jednotlivé lieky na existujúce choroby.
 10. Jednoduchá čierna olovená ceruzka so sadou svetlých nálepiek.
 11. Manganistan draselný na filtráciu vody alebo uhlíkový filter.

Pri plánovaní cesty na miesta, kde sa nachádzajú jedovaté hady alebo hmyz, je potrebné lekárničku vybaviť antidotom. Bude zbytočné, ak na mieste, kam idete, nie je had. Hlavným pravidlom súpravy na prežitie je maximálna praktickosť s minimálnou veľkosťou.

Pre prežitie v lese v zime je núdzová zásoba vo svojej konfigurácii mierne odlišná. Zapaľovače sú v zime zvyčajne k ničomu. Nahrádza ich stolička s pazúrikom, je žiaduce, aby v ich súprave boli pár kusov. Nezabudnite si vziať so sebou náhradnú súpravu teplého oblečenia vrátane klobúku a topánok. Súprava by mala obsahovať hustú plastovú fóliu merajúcu dva až tri metre, najlepšie ešte viac. V extrémnom prípade to pomôže vybudovať chatu, chrániť sa pred vetrom alebo snehom. Je lepšie nahradiť lano, ktoré sa môže rozbiť z mrazu, drôtom, pomocou ktorého môžete pripevniť kryt. Malá ostrá lopata alebo sekera sú v zimnom lese nevyhnutné.

Ako vyrobiť súpravu na prežitie

Existuje niekoľko pravidiel pre vlastnú montáž súpravy na prežitie: po prvé, ak niečo môže vykonávať iba jednu funkciu, môžete ju bezpečne nechať doma. Turista ani „pozostalý“ nepotrebujú nadmernú váhu. To isté platí pre veci, ktoré sú škoda stratiť, zničiť atď. Pri zostavovaní vlastnej súpravy na prežitie by ste mali pamätať na to, že v prvom rade potrebujete veci, ktoré sa vám hodia:

 • Stavať dom a vykurovať ho,
 • Potraviny a voda
 • hygiena compliance,
 • Prvá pomoc.

Ak chcete vytvoriť súpravu na prežitie, ktorú urobíte sami, musíte sa postarať o vhodný kontajner. Malo by byť malé, ľahko prenosné, vodotesné a odolné. Môžete použiť plechovú krabičku na čaj alebo kávu alebo kryt z fotoaparátu. Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože má zips, nosný pás, zipsy a materiál chráni obsah pred vniknutím vody.

Pred vytvorením súpravy, ktorá je všetka voľná a schopná deformácie za mokra, by mal byť obsah nádoby rozložený v malých vreckách s plastovou sponou. Ďalej dokončené:

 • Lieky sa ukladajú do jedného z vriec: streptocíd, aktívne uhlie, jednotlivé prípravky, balzam Zvezdochka a iné vyššie uvedené lieky.
 • Malý kompas (netreba zabaliť).
 • Vata, bandáž.
 • Rybárska súprava: niekoľko háčikov, klbka z rybárskeho vlasca, drôt, platina.
 • Sada ihiel so závitom, špendlíky. Môžu byť vložené do puzdra z guľôčkového pera a spojené zátkou.
 • Alkohol, peroxid vodíka
 • Malé zrkadlo, lupa.
 • Viacúčelový nôž, kancelársky.
 • čipka
 • Pílka na kov. Čepeľ môže byť oddelená od rukoväte jej vložením dovnútra. Pri rozložení sa píla vloží do rukoväte a upevní sa skrutkou.
 • batérie
 • mydlo
 • Prostriedky na podpaľovanie: pazúrik, zapaľovač, niekoľko zapaľovačov, parafínová sviečka.

Núdzová súprava na prežitie

Záchranná kapsula je súprava na prežitie v extrémnych podmienkach. Je umiestnený v špeciálnej vzduchotesnej nádobe, ktorú je možné nosiť na krku alebo na inom prístupnom mieste. Takáto kapsula pomôže osobe, aby bola zachránená, ak sa oddelí od skupiny. Môžete s tým vydržať niekoľko dní, kým sa nenájde východisko z extrémnej situácie alebo kým sa včas nedostane pomoc. Len v prípade, že je lepšie mať niekoľko mikrokapsúl umiestnených na rôznych miestach, zaistí to prežitie takmer za každých okolností. Záchranná kapsula sa obvykle vyrába vo forme lekárskej injekčnej striekačky alebo jej zloženie navyše obsahuje:

 • Lieky: sumamed, ketarol, nitroglycerín, aquatabs.
 • Šijacia ihla zabalená v nite.
 • Čepeľ z malého noža alebo skalpelu.
 • Pár poľovníckych zápasov
 • Rybárska súprava: 9 ks. naložené, háčiky, mormyshki.
 • Trubica alebo vak z chilli, manganistanu draselného, ​​soli.
 • Dva bankovky z 500 rubľov.
 • Niekoľko gumových pások pre bankovky.

Záchranná kapsula je navonok zabalená do niekoľkých metrov chirurgického vlákna, elektrickej pásky alebo lepiacej omietky. Na vrchol je navinutá päť metrov dlhá rybárska šnúra.

Súprava na prežitie

Môžeme hovoriť o nejakom základnom súbore pre prežitie, ktorý obsahuje určitý súbor vecí, ktoré osobe umožňujú vydržať sa nejaký čas pred príchodom pomoci. Táto sada položiek môže byť podmienená, pretože záleží na podmienkach, za ktorých môže byť osoba. Ak sa v lese stratíte, možno budete potrebovať minimálnu súpravu na prežitie. Ale ak sa stratíte vo vzdialenej tajge, potom sa nemôžete obísť s minimálnym súborom.

Rozlišujte celkom podmienečne dve kategórie súprav na prežitie. Napríklad:

 • Prvou kategóriou je veľká súprava, ktorá sa zmestí do stredne veľkého batohu. Nosenie takýchto batohov nie je ľahké, takže môžu byť v batožine automobilov alebo na iných miestach a čakať v krídlach.
 • Druhá kategória predstavuje nositeľné núdzové zásoby (NAZ), ktoré sú určené na každodenné nosenie. Na Západe sa nazývajú súpravy EDC (nosia sa každý deň). Rozdiel medzi sadami NAZ a EDC je v tom, že NAZ sú navrhnuté na prežitie vo voľnej prírode a sady EDC sú určené na prežitie v moderných megalopolách.

Súpravy na prežitie obsahujú veľmi odlišné položky v závislosti od podmienok oblasti alebo ročného obdobia, v ktorých môže byť osoba. Rovnako dôležité sú charakteristiky každej jednotlivej osoby. Medzi zvláštnosti ľudského faktora patrí prítomnosť rôznych chorôb alebo tendencia ľudského tela k alergiám. V tomto ohľade je potrebné počítať s rozšírením komponentov zahrnutých v súprave na prežitie. Napriek tomu existuje koncept štandardnej súpravy na prežitie, ktorý má zmysel hovoriť. Inými slovami, existujú predmety alebo nástroje, ktorým sa nemožno v žiadnom prípade vyhnúť.

Batoh na prežitie

Po prvé, batoh musí byť spoľahlivý a odolný a vodotesný. Okamžite sa budete musieť vzdať lacných čínskych batohov prešitých zhnitými niťami, ktoré vyčnievajú vo všetkých smeroch. Nech už to bolo čokoľvek, musíte sa spoľahnúť na skutočnosť, že tento batoh môže a mal by zachrániť život človeka. Preto je kvalita batohu na prvom mieste. Spravidla by ste sa mali rozhodnúť pre stredne veľký batoh: je nepravdepodobné, že sa všetko zmestí do malého batohu. Ak vezmete veľký batoh, môže sa ukázať ako skutočné bremeno v extrémnych situáciách, keď sa počíta kalorická hodnota v každej osobe. Najlepšie je batoh s objemom 50 litrov. Ďalším dôležitým faktorom: batoh by nemal priťahovať pozornosť. Mal by mať skromnú, diskrétnu farbu: nie je známe, za akých podmienok môže byť osoba. Ak musíte utekať pred teroristami, potom je možné na veľkú vzdialenosť vidieť svetlý batoh, čo je úplne zbytočné.

Batoh spoločnosti "Maxpedishen" a ďalších podobných výrobcov, napriek ich kvalite, je lepšie nepoužívať. Armádne batohy tiež nie sú vhodné na takéto účely, pretože nemajú potrebné vlastnosti. Ak si vezmete najbežnejší turistický batoh, potom je to najlepšia voľba. Ale tu je potrebné zamerať sa na kvalitu.

Potraviny na prežitie: Požiadavky

Môžete prežiť bez čohokoľvek, ale bez jedla človek neprežije s istotou, najmä prvýkrát. Preto je veľmi dôležité mať k dispozícii dodávku produktov po dobu troch dní, kým sa osobe nepodarí navigovať v reálnych podmienkach.

Potraviny, ktoré sú súčasťou súprav na prežitie, musia spĺňať množstvo požiadaviek. Napríklad:

 • Potraviny by mali mať vysoký obsah kalórií.
 • Nemalo by sa zhoršovať na dlhú dobu.
 • Zaberajú málo miesta a majú minimálnu hmotnosť.

Tieto požiadavky spĺňa iba jeden druh výrobku - sú to výrobky konzervované metódou sublimácie. Jedná sa o proces, ktorý obsahuje 2 kroky - zmrazenie a sušenie. Pretože nie sú podrobené tepelnému spracovaniu, zachovávajú si všetky svoje výživové vlastnosti. Okrem toho výrazne strácajú objem a váhu.

Topánky v prípade núdze

Obuv pre extrémne situácie by sa mala vyberať správne. Pretože sa musíte veľa hýbať, a to dokonca aj s batohom, potom v nepohodlnej obuvi nebudete ďaleko. Ešte horšie je, ak je noha poškodená, potom stratí mobilitu, a to má vážne následky. V tejto situácii by ste nemali ukladať. To platí najmä v prípade, ak človek vstúpi do hornatého terénu. Dobrou možnosťou je sledovanie obuvi, ktorá bezpečne fixuje členok, chráni ho pred dislokáciami a hrubá podrážka môže chodidlá chrániť pred ostrými predmetmi. Napriek zjavnej objemnosti nie sú ťažké, ale zároveň veľmi spoľahlivé a trvanlivé.

Sada oblečenia

Je prirodzené, že oblečenie sa musí vyberať v závislosti od ročného obdobia. Napriek tomu zásada dokončenia náhradnej sady nezávisí od žiadnych faktorov.

Z tohto dôvodu:

 • Spodná bielizeň by mala byť vyrobená iba z prírodných materiálov, s výnimkou ponožiek. Je lepšie vziať si ponožky s prítomnosťou umelých nití, aby vydržali dlhšie.
 • Prítomnosť termoprádla, ktorého úlohou je odstraňovať pot z povrchu ľudského tela, nie je potrebná, hoci bez neho bude ťažké. Termálne prádlo sa spravidla šije zo špeciálnych umelých tkanín. Odstránenie potu umožňuje telu udržať si teplo v dôsledku suchosti povrchu tela. Toto je veľmi dôležité, najmä v podmienkach dlhých prechodov a nízkych teplôt.
 • Fleecové odevy, aj keď sú šité zo syntetických vlákien, majú vynikajúce vlastnosti na zachovanie tepla. Okrem toho tiež dýcha a je tiež príjemná na dotyk a pevne zapadá do tela. Súprava na prežitie by preto mala obsahovať nohavice a fleecovú bundu.
 • Hrubá bunda s dlhými rukávmi a kapucňou, ako aj pevné nohavice, šité z prírodných aj syntetických tkanín (zmes). Inými slovami, bunda a nohavice musia byť pevné a spoľahlivé.

Nôž alebo viackanálový nôž

V takýchto situáciách samozrejme nebude nôž nikdy nadbytočný a ešte lepšie, pre všetky príležitosti boli 3 nože. Jeden nôž môže byť viacúčelový, čo umožňuje mať po ruke celú sadu správneho nástroja. Druhý nôž je skladací a tretí je odolný, ako fix alebo mor. Toto je samozrejme ideálna voľba, takže musíte mať aspoň jeden nôž, pokiaľ možno skladací.

Čistička vody

Dnes sa môžete spoľahnúť na nákup hotového, z výroby vyrobeného filtra, domáceho aj importovaného. Естественно, что наличие заводского фильтра или приспособления – это дополнительное полезное пространство, которого так может не хватать в подобных условиях. Кроме этого, очистка воды возможна специальными таблетками, типа «Акватаб», «Аквабриз», «Портабл аква» и т.д. Не следует так же забывать, что очистить воду можно с помощью марганцовки, а также самым простым и доступным способом — способом кипячения.

Необходимость в посуде

Ak vezmeme do úvahy, že sa počíta každý centimeter kubický, potom hovoriť o jedlách ako takých nedáva zmysel.

Najlepšie je použiť malú kempingovú súpravu, ktorá sa skladá z hrnca s objemom do 1,5 litra, veka a hrnčeka, ktorý je umiestnený vnútri hrnca podľa všeobecného princípu zbraní. Objem pohára je asi 0,8 litra.

Ako môžem urobiť oheň

V takom prípade vám pomôžu bežné zápasy, ale je potrebné ich vložiť do plastového vrecka a pevne zapečatiť tak, aby neboli navlhčené. Každá škatuľa je najlepšie utesniť osobitne. Zápasy sú ľahké a nezaberajú veľa miesta. Potom môžete podľa potreby použiť matchboxy. Je lepšie, ak existuje iná možnosť na zapálenie ohňa - pazúrik, s ktorým môžete iskry a oheň používať horľavé materiály. V lese ich ľahko nájdete: suchá breza, suchý mach, páperie, suchá tráva atď. Naučiť sa používať kamienok nie je také ťažké.

Prítomnosť svetla (osvetlenie)

V takýchto prípadoch je lepšie mať baterku, ktorá nesvieti z batérií alebo akumulátorov, ale zo vstavaného generátora, ktorý je poháňaný špeciálnou rukoväťou. Na prevádzku tohto zariadenia stačí použiť fyzickú silu. V poslednej dobe sú baterky LED veľmi populárne, pretože v porovnaní s bežnými žiarovkami spotrebúvajú oveľa menej energie. Aj na batériách takéto osvetľovacie zariadenia fungujú dlhú dobu. V každom prípade, ak existuje alternatívny zdroj svetla, potom je to veľké plus.

Pozostalá lekárnička

Veľmi dôležitou súčasťou súpravy na prežitie, najmä ak existujú nejaké chronické ochorenia, ktoré si vyžadujú pravidelnú liečbu. Ak také problémy neexistujú, lekárnička by mala obsahovať:

 • Sterilný obväz. Je lepšie mať niekoľko balíkov rôznych veľkostí.
 • Gumový turniket, ktorý sa môže hodiť v prípade vážneho zranenia s ťažkým krvácaním. Gumové turniket je určený na zastavenie krvácania. V takom prípade musíte byť schopní použiť: turniket je položený na čas, nie viac ako 2 hodiny, inak môžete prísť o končatinu.
 • Peroxid vodíka, na mechanickú dezinfekciu otvorených rán.
 • Chlorhexidín-biglukonát 0,005%. Používa sa tiež na dezinfekciu otvorených rán zavlažovaním.
 • Jód a Zelenka. Používajú sa na ošetrenie malých rán alebo ich hrán.
 • Aktívne uhlie vo forme tabliet, ktoré v prípade otravy rýchlo odstraňujú toxíny z tela.
 • Aspirín tablety ochránia telo v prípade prechladnutia.
 • Ibuprofén alebo ketanol ako anestetikum.
 • Lepiaca omietka.

Lano a silné až 3 metre dlhé nebude bolieť. V takýchto situáciách je veľmi dôležité mať lano, pretože často musíte niečo zviazať, niečo upevniť atď. Pomocou lana môžete rýchlo zariadiť dočasné bývanie. Bez lana je často ťažké prekonať nie veľký výťah alebo zdvihnúť náklad do určitej výšky. Stručne povedané, lano a spoľahlivé lano nikdy nebude zbytočné.

Nositeľné núdzové zásoby (NAZ)

Rozdiel medzi NAZ a veľkou súpravou spočíva v tom, že celá NAZ je umiestnená v malej škatuľke, výhodne v kovovej škatuľke alebo v malom vrecku. Pretože nie je príliš veľká, dá sa predpokladať, že by mala byť vždy na ľudskom tele. Môže sa pripevniť na opasok, dať do vrecka, zavesiť okolo krku pomocou šnúry. Inými slovami, je to súprava, ktorá je navrhnutá na krátke časové obdobie.

Priemerná hodnota NAZ by mala obsahovať:

 • Nie je to veľký skladací nôž so sadou nožov, ktoré vykonávajú rôzne funkcie.
 • Svetlejší, pokiaľ možno svetlý odtieň, takže je vždy ľahké ho nájsť a ťažko stratiť.
 • Nie je to veľká LED baterka s dodávkou batérií.
 • Jednotka flash (elektronické pamäťové médium) s hlavnými dokumentmi, ktoré sú v nej zaznamenané, napríklad cestovný pas, vodičský preukaz, narodeninový certifikát a ďalšie dokumenty. Je žiaduce, aby bol spoľahlivo chránený pred vlhkosťou.
 • Jednoduchá, dobre naostrená ceruzka so sadou kancelárskych nálepiek v jasných farbách.
 • Nie je to veľké zrkadlo, pomocou ktorého môžete vydávať signály za slnečného dňa.
 • Superglue.
 • Zapečatené tašky, do ktorých môžete vložiť napríklad dokumenty.
 • Balenie hygienických vložiek.
 • Alkoholové utierky (injekčné utierky).
 • Súčasti na rybolov (rybársky vlasec, háčiky, platiny, plavák).
 • "Kozmická" deka.

Okrem toho môžu byť v súprave tiež zahrnuté ďalšie komponenty, v závislosti od predpokladaných podmienok. Zároveň treba pamätať na to, že NAZ je súprava, ktorá zaberá málo miesta a váži málo, ale s ňou môžete vždy prežiť vo voľnej prírode, aj keď by ste sa nemali spoliehať na dlhé obdobie. V každom prípade musíte očakávať, že pomoc príde a čím skôr, tým lepšie.

V našej ťažkej dobe sa čoraz viac zvyšuje otázka prežitia v extrémnych podmienkach. Niekto čelí takýmto podmienkam každý deň, ale niekto si ani neuvedomuje, čo to je. Napriek tomu by mala byť každá osoba pripravená splniť tieto podmienky, inak môžu byť dôsledky nepredvídateľné. Nikto nevie, čo v budúcnosti na človeka čaká.

Pin
Send
Share
Send
Send