Užitočné tipy

Káva espressa

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodnotenia zákazníkov: 42, Hodnotenie článku: 0.0

Minulý týždeň sme písali o tom, ako pražíme kávu sami. Vznikla logická otázka: vyprážali sme zrná, ale ako ich teraz pomeliť? Hovoríme o tom, ako múčiť zrno doma a ako zvoliť správne mletie.

Krok 1. Rozhodnite o počte zŕn.

Rada: kávu nemačkajte „s okrajom“, je lepšie mletú kávu presne tak, ako chcete teraz piť

Mletá káva sa stáva omnoho rýchlejšou ako u fazule. Pre dlhšiu konzerváciu chuti nezrúste naraz všetky zrná.

Krok 2. Vyberte správny typ brúsenia

Rada: pre lepšiu chuť používajte bežné kombinácie mletia a varenia

Každý typ prípravku má svoj vlastný druh mletia, od ktorého závisí aj chuť.

Ak máte francúzsky lis, mletie by malo byť veľké a pripomínalo napríklad čierne korenie. V opačnom prípade sa káva môže ukázať ako mletá na dne šálky. V prípade Kemexu by malo byť brúsenie tiež veľké, ale o niečo menšie ako pre francúzsku tlač.

Stredné mletie sa odporúča pre odkvapkávacie kávovary. Takéto drvenie pripomína textúru piesku. Pri príprave kávy pomocou metódy filtrovanej kávy sa odporúča aj stredné mletie, ale trochu jemnejšie.

Jemné mletie je vhodné na varenie kávy v Turku. Automatická mlynček na kávu urobí najlepšiu prácu a zrno sa melie na textúru múky.

Pokiaľ ide o aeropress, je na to vhodné priemerné mletie. Ale tu je lepšie zamerať sa na chuť: ak sa ukázalo, že káva je príliš horká, potom je drvenie veľké, ale ak je naopak takmer bez chuti, potom je drvenie príliš malé alebo ste nedochádzali dostatočne dlho.

Pre ľahšiu orientáciu v druhoch mletia pri každej metóde prípravy piva používajte našu poznámku (hrubá - veľká, stredná - stredná, jemná - malá):

Espresso káva - čo to je?

Vlasť espressa je považovaná za temperamentné Taliansko. Tam prišli s metódou varenia, ktorá vám rýchlo umožnila získať porciu silnej kávy.

 • V roku 1901 dostal taliansky podnikateľ patent na kávovar, v ktorom horúca voda pod tlakom prešla vrstvou mletej kávy.
 • Prístroj umožňuje rýchlo získať porciu skvelého nápoja. Zlé jazyky hovorili, že vynálezca nemal v úmysle získať chutnú kávu tak, aby obmedzil prestávky na kávu svojich pracovníkov.
 • Rýchlosť a jednoduchosť výroby kávy viedla k názvu kávovaru a samotného nápoja. „Espresso“, preložené z taliančiny, znamená „koncentrované, stlačené, výrazné“. Táto hodnota sa používa aj vo význame „rýchly alebo rýchly“.

Zloženie espressa je stručné: mletá káva a voda. Názov „espresso“ sa pôvodne týka spôsobu prípravy, ale dnes má káva espresso svoje odlišné proporcie a základný recept.

Espresso je nápoj vyrobený z prírodnej kávy prechodom horúcej stlačenej vody cez mletý prášok z kávových zŕn.

1 francúzska tlač.

Na získanie voňavého nápoja je potrebná hrubá káva. Nalieva sa vriacou vodou, piest klesá a pod vplyvom vysokej teploty a tlaku kávy dáva jej chuť a arómu. Pivovarský proces trvá asi 5 minút.

2 Elektrický kávovar.

Optimálna veľkosť mletia je stredná, nie príliš malá a nie veľká. Pre stroje na prípravu espressa je požadovaný stupeň mletia o niečo jemnejší ako priemer. Nazýva sa mletie espressa a dá sa nastaviť niekoľkokrát denne. Zmena teploty, vlhkosti v miestnosti, zmena množstva zŕn vyžaduje podrobné nastavenie. So zvyšujúcou sa vlhkosťou sa zvyšuje veľkosť mletých častíc. Suchý a horúci vzduch vyžaduje väčšiu jemnosť.
Pre tých najnáročnejších je špeciálna skúška na kontrolu optimálnej veľkosti mletia. Fazuľa sa rozdrví a pripraví sa jedna porcia espressa. Ak príprava trvala od 22 do 28 sekúnd, mletie sa považuje za úspešné. Menej - drvenie je príliš hrubé, káva bude kyslá a slabá. Viac je príliš malé a nápoj bude horký.

4 Kávovar na odkvapkávanie.

Vyžaduje to hrubo mletú kávu, pretože proces varenia je pomalý, zrná majú čas na dodanie chuti a arómy. Príliš jemné práškové mletie pre tento typ prípravku spôsobí, že nápoj bude príliš ostrý a časť prášku bude v šálke, ktorá prechádza filtrom s vodou.

Výroba kávy v arabčine alebo turečtine si vyžaduje malé frakcie. Dávajú správny, bohatý vkus a poslušne sa usadzujú v šálke. Väčšie častice spôsobia, že chuť je kyslá a menej silná. Navyše, keď sa dostali do šálky, zostávajú kvôli svojej veľkej veľkosti plávať na povrchu a kazia všetko potešenie.

Niektorí radšej neobťažujú s varením a do šálky jednoducho nalejú kávu vriacou vodou. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, zoberte najlepšie práškové mletie. Častice poskytnú voňavú infúziu, namočia sa do vody a usadia sa na dne. Netraste s nimi, len pite kávu.

Pre tých, ktorí ešte nezískali ruku pri práci s mlynčekom na kávu, sme pripravili malý podvádzač.
- Hrubé mletie sa dosiahne v elektrickom mlynčeku na kávu za 7 až 9 sekúnd od jeho činnosti.
- Priemerný stupeň je 10-13 sekúnd.
- Za 15 - 18 sekúnd získate jemné brúsenie.

Niektoré z najchutnejších nápojov je možné pripraviť iba z čerstvo zomletých fazúľ, takže sa nepripravujte na budúcnosť. Správne mletie urobí vašu kávu skutočne chutnou a harmonickou a budete povýšení do hodnosti kávového gurmána.

Jemnosti výroby espressa

obilia

Praženie zŕn by sa malo vykonávať najmenej jeden deň pred konzumáciou a nie dlhšie ako 12 - 14 dní za predpokladu, že zrná nie sú zapečatené.

Zrná by sa mali vyberať pre silné vyprážanie. Najlepšie je používať špeciálne zmesi pre espresso, aj keď sami môžete experimentovať s rôznymi druhmi. Aby sa nápojovi dal pevnosť, do zŕn arabiky sa pridá robusta. V zmesiach espressa je jeho podiel zriedka viac ako 15 - 20%, inak bude chuť kávy príliš drsná. Najchutnejšie espresso sa získava z čerstvo zomletej kávy.

voda

Najhoršia voľba je voda z vodovodu, najlepšie je balená pitná voda.

Proces varenia

Nalejte správne množstvo prášku do držiaka kávovaru, rovnomerne ho naťahujte. Naplňte vodu a zapnite kávovar. Proces varenia trvá 20 - 30 sekúnd pri objeme 35 - 40 ml.

Dobre vyrobené espresso má bohatú farbu, perzistentnú penu v orechovej farbe, hrejivú arómu s tónmi orechov.

Mletie kávy Espresso

Správne vybrané mleté ​​zrná pre espresso sú dôležitou podmienkou pre prípravu dobrej kávy. Príliš veľké frakcie nemajú čas na to, aby dali vode chuť a vôňu a káva bude vodnatá, takmer bez peny. Príliš jemné mletie spôsobí opätovnú extrakciu, káva poskytne vode maximum látok a spôsobí, že nápoj bude príliš horký a hrubý.

Fazuľa potrebuje jemné mletie, ale nie práškové, ako na prípravu kávy na východe. Ideálne brúsenie pre espresso je možné určiť taktilne, teda dotykom. Urobte to tak, že stlačíte pomletú kávu a zomeliete medzi prstami.

 • Ak sa prášok cíti skôr ako soľ alebo cukor, mletie je príliš drsné,
 • Ak sa káva podobá múke alebo škrobu, mletie je príliš dobré na dobré espresso.
 • Ak je káva ako jemný morský piesok alebo extra soľ, je táto mletá vhodná na prípravu espressa.

Dobrý barista sa líši v závislosti od počasia alebo denného času. Hmlisté a vlhké počasie si vyžaduje trochu väčšie mletie kávy, potom prášok pomaly absorbuje vlhkosť zo vzduchu a nevlhčuje.

Koľko gramov kávy potrebujete na šálku espressa?

Na tradičné podávanie espressa s objemom 35 - 40 ml postačí 7 gramov mletej kávy. Ak chcete uvariť dvojité espresso, musíte zvýšiť množstvo kávy na 14 - 15 gramov.

Odborníci odporúčajú používať 10 gr. káva na prípravu espressa, ak vyrábate kávu z fazule Arabica. Nie je to tak silné, takže časť mletého zrna sa môže zvýšiť, ak chcete získať silný nápoj.

V niektorých krajinách je poskytovanie espressa viac ako diktované talianskymi pravidlami. Takže v USA môže espreso dosiahnuť až 100 ml av severnej Európe je dávka 60 až 80 ml, ale rovnakých 7-10 gramov mletej kávy sa dá na šálku espressa.

Espresso káva doma: recept

Taliani vo všeobecnosti nechápu, ako pripraviť espresso vo vlastnej kuchyni. Ak majú radi domáce espresso a drink, budú mať radi neobvyklú kompliment: „Chutné, ako v bare!“

Domáce espresso je možné vyrábať iba pomocou kávovaru. suit:

 1. Automatický kávovar.
 2. Kávovar na kávu.
 3. Kávovar na gejzíry.

Pomery zostanú rovnaké - 7-10 gr. káva na 40 - 60 ml vody.

Algoritmus účinku je rovnaký: naliali kávu, rovnomerne stlačili, naliali vodu, stlačili tlačidlo na kávovare.

V gejzíre nemusíte nič buchnúť - naliali kávu, naliali vodu, položili ju na malý oheň a pripravili ju.

Nie je možné variť espresso v priehrade, pretože tento spôsob prípravy vyžaduje, aby horúca voda prešla mletou kávou pod tlakom, a nie je možné implementovať takúto technológiu v priechode.

Rozdiely medzi Americano a Espresso

Mnoho ľudí považuje espresso a Americano za blízke recepty. V zložení sú skutočne podobné, rôzne spôsoby ich prípravy ich však menia na dve rôzne chute a vlastnosti nápoja.

 • Americano sa pripravuje na základe espressa, ktoré sa zriedi horúcou vodou na objem 150 - 180 ml. To znamená, že 40 ml espressa pridáva trikrát viac horúcej vody.
 • Americano má jemnú chuť a nízky obsah kofeínu na jednu porciu.
 • Pri riedení silného a nasýteného espressa vodou je kyslosť omnoho jasnejšia a horkosť a sila chuti sa spláchnu. Preto v Americano cítite ovocné a drevité odtiene chuti, ktoré sa zreteľne vyskytujú v zriedenom espresse.
 • Americano sa podáva v objemných šákoch, tradične sa ponúka mlieko a cukor, ktorý zdobí príliš slabú chuť nápoja.
 • Espresso je omnoho silnejšie, výraznejšie a intenzívnejšie. Na rozdiel od Americana má malý objem.

Šálky na espresso

Na prípravu espressa sa používajú malé šálky vyrobené z hrubej keramiky, aby si nápoj zachoval svoju chuť a teplotu.

 • Poháre Demitasse sa považujú za jednu z najlepších možností pre espresso. Majú malý objem, vyrobené z kvalitnej silnostennej keramiky. Niektoré z nich lovia zberatelia z rôznych krajín.
 • Ďalšou klasickou možnosťou podávania espressa sú malé hrnčeky s hrubou stenou, ktorých objem nepresahuje 100 ml.
 • Espresso sa podáva horúco, cukor, mlieko a kompliment od šéfkuchára sa ponúkajú osobitne.

Jemné porcelánové šálky nie sú pre espresso vhodné, pretože káva v nich rýchlo ochladzuje. Výnimkou môžu byť služby pre domáce použitie. Porcelánové šálky kávy sa nalejú z hrnca na kávu a okamžite sa vypijú.

Hlasitosť espressa

Klasický objem espressa je 35 - 40 ml. V Taliansku pripravuje barista dávku 25-30 ml. Objem nápoja sa môže líšiť v závislosti od kultúry kávy v krajine.

 • Vo väčšine európskych kaviarní je porcia espressa 40 - 50 ml.
 • V severnej Európe sa espresso pripravuje v dávkach 60 - 80 ml.
 • V Spojených štátoch je priemerná porcia espressa 80 - 100 ml.
 • V Rusku je populárny klasický espreso v dávkach do 50 ml, niekedy sa však vyskytuje aj 60 až 80 ml variantov.

K zmenám podania dochádza v dôsledku zvýšenia množstva vody, mletá káva je v klasickom pomere - 7-10 gramov.

Koľko kofeínu je v espresse

V závislosti od toho, ktorá zmes alebo zrno sa použilo na výrobu espressa, je podiel kofeínu v jednej porcii 40 až 90 mg. Ak sa káva pripravuje z arabských bôbov, obsah kofeínu bude na dolnej hranici - 40 - 50 mg na porciu. Čím vyšší je obsah robusta v zmesi na espresso, tým vyššia je kofeínová zložka nápoja - od 60 do 90 mg.

Espresso: výhody a škody

Vlastnosti kávy sú určené chemickým zložením zŕn, ktoré vedci nedokázali úplne určiť. Vplyv kávy sa líši v závislosti od rozmerov, telesných návykov a individuálnych charakteristík osoby. Z nedávnych štúdií môžeme vyvodiť záver, že reakcia každého z nás na kávu je s najväčšou pravdepodobnosťou určená genetikou. Napriek tomu niekoľko všeobecných ustanovení o výhodách a poškodeniach espressa, akékoľvek iné druhy prírodnej kávy, poskytneme.

Začnime negatívnymi faktormi.

Espresso Harm

 • Espresso môže zvyšovať srdcový rytmus, čo je kontraindikované u ľudí s poruchami srdcového rytmu.
 • Espresso opité na lačný žalúdok u osoby trpiacej poruchami trávenia môže spôsobiť pálenie záhy alebo bolesť.
 • Kofeín vzrušuje nervový systém, takže tehotné a dojčiace ženy by nemali piť espresso.
 • Silné espresso má mierne sfarbenie a môže spôsobiť stmavnutie zubnej skloviny.

Výhody espressa

 • Kofeínový náboj aktivuje mozgovú činnosť a zlepšuje náladu.
 • Espresso pomáha rozveseliť a vyhnať ospalosť ráno alebo po vydatnom jedle, pretože kofeín pomáha uvoľňovať adrenalín.
 • Espresso po jedle zlepšuje trávenie.
 • Espresso podávané medzi jedlami pomáha znižovať chuť do jedla. To neznamená, že by sa káva mala piť namiesto jedla, ale nahradiť šálku espressa a ovocný dezert pevným popoludňajším občerstvením je celkom prijateľné.
 • Káva Espresso, niektorí vedci pripisujú prevencii rakoviny. Káva pre ženy vykázala obzvlášť dobré výsledky, takže dnes niektorí lekári odporúčajú, aby bola káva súčasťou ponuky pre ženy.
 • Ranné časti espressa majú pozitívny vplyv na mužskú potenciu. Tento názor zdieľajú vedci z Južnej Ameriky. Tiež poznamenali, že popoludní hrá espresso presnú opačnú úlohu, čím znižuje mužské libido.

Pre podmienečne zdravého človeka je espresso v primeraných častiach skôr užitočné. Ak existujú funkčné poruchy, je lepšie sa pred použitím kávy poradiť so svojím lekárom.

Koľko espressa môžem piť denne?

Za bezpečnú časť kofeínu pre podmienečne zdravého človeka sa považuje 300 mg, to znamená asi 5 až 6 porcií espressa v 40 - 50 ml. Odporúčame odložiť hlavné použitie kávy o 16 hodín. Najväčší pozitívny účinok espressa sa dosahuje ráno a popoludní. Vo večerných hodinách je lepšie nepiť kofeínové nápoje, aby nedošlo k preťaženiu nervového systému.

Ako as čím slúžiť espressu?

Espresso má svoj vlastný rituál slúženia.

 1. Nalieva sa do hrnca so silnými stenami, ktorý je položený na tanieriku.
 2. Na rovnaký tanier dajte lyžicu a porciovaný cukor.
 3. Poklad šéfkuchára, ak existuje, sa podáva na samostatnom tanieri.
 4. Espresso sa podáva ihneď po príprave, malo by byť na stole horúce.
 5. Pijú to niekoľkými malými dúškami, nie príliš pomaly, aby si nápoj udržal teplotu.
 6. Niekedy sa espresso podáva so pohárom studenej vody bez plynu. Táto tradícia pochádza z východu, kde sa jazyk umýval vodou, aby sa pripravil na vnímanie kávového buketu. Voda nie je povinným atribútom dodávky, bez nej sa môžete obísť.
 7. Malé dezerty sa hodia k espressu - kandizovaného orecha, kandizovaného ovocia, profiterolov.
 8. V Taliansku sa espresso pije hlavne na úteku, pri pulte, ktorý trávi pár minút týmto rituálom.
 9. Skutoční znalci do espressa nepridávajú mlieko ani cukor.

 • Klasický kávový nápoj.
 • Na prípravu je potrebný kávovar.
 • Vysoká sila, dobrý osviežujúci účinok.
 • Najlepšie je piť ráno a popoludní.
 • Prípustný denný príspevok je 5 až 6 šálok za deň.
 • Nejedzte na lačný žalúdok.
 • Je lacný, v priemere 60 až 70 rubľov na porciu.

A koľko šálok espressa denne pijete?

Pin
Send
Share
Send
Send