Užitočné tipy

Ako obnoviť systém BIOS?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako obnoviť systém BIOS? Túto otázku kladú čoraz viac používatelia, ktorí sa pokúsili sami.
reflash utility systému alebo sa dostal do počtu tých, ktorí sa stali obeťami zlyhania, poruchy alebo výpadku napájania. Je známe, že systém BIOS je dôležitým základom, ktorý zaisťuje zdravie celého počítača. Zlyhanie systému BIOS je pre používateľa veľmi vážnym problémom, ktorý je potrebné vyriešiť.

Zlyhanie systému BIOS nie je dôvodom na zmenu počítača, najpesimistickejším výsledkom je výmena základnej dosky a nič viac, ale vo väčšine prípadov sa tomu dá vyhnúť. Existuje veľa spôsobov, ako obnoviť systém BIOS, a my zvážime tie najužitočnejšie a najpoužívanejšie z nich., Je pravda, že najprv je potrebné sa naučiť, že na vyriešenie tohto problému musíte mať istotu, že budete konať. Ak máte pochybnosti, je lepšie zveriť túto záležitosť odborníkovi, aby vám obnovil systém BIOS.

Ak však poznáte svoju firmu, môžete vykonať obnovu systému BIOS sami a odporúčame vám využiť našu užitočnú pripomienku, ktorá je pre vás určite užitočná.

 • pomocou externých médií,
 • blikanie v službe,
 • Pomocou Boot Block
 • výmenou čipu,
 • štandardné zotavenie.

Používanie externých médií

Pred zvážením tejto metódy vám pripomíname, že problém vás môže predbehnúť na osobnom počítači aj na prenosnom počítači. Nepokúšajte sa používať všetky tieto metódy na obnovenie systému BIOS na prenosnom počítači. Metóda, ktorú zvážime teraz, je jediným skutočným spôsobom, ako obnoviť BIOS na notebooku. V budúcnosti si pre vás určite všimneme viac metód, ktoré je možné v tejto situácii využiť.

Najprv musíte nájsť aspoň 2 GB USB Flash a naformátovať ho pre systém FAT. Ďalej prejdite na oficiálnu webovú stránku výrobcu, ku ktorej patrí vaša základná doska. Nájdite svoj model a stiahnite súbor firmvéru systému BIOS. Po stiahnutí súboru musíte súbor premenovať a za pôvodný názov pridať hodnotu „.bin“. Potom by ste mali laptop rozobrať a vytiahnuť batériu systému BIOS. Potom do konektora vložte jednotku USB Flash a spustite prenosný počítač.

Proces firmvéru je indikovaný blikaním identifikačných svetiel. Hneď ako kontrolky zhasnú, znamená to, že firmvér je dokončený. Potom vložte „batériu“ späť a spustite prenosný počítač. Ak sa počas procesu firmvéru nerozsvietili žiarovky, stojí za to skúsiť to znova. Ak po niekoľkých pokusoch nedôjde k žiadnemu výsledku, mali by ste sa obrátiť na službu.

Opakované blikanie v službe

V akejkoľvek službe vo vašej komunite môžete obnoviť systém BIOS. Na tento účel však nemusíte prenášať celý počítač do služby, stačí vytiahnuť špeciálny čip s názvom AMIBIOS (názov sa môže líšiť, pretože potrebujete vedieť, čo máte BIOS). Nezamieňajte si ho s prvkom batérie systému BIOS, pretože ide o úplne odlišné prvky základnej dosky. Batéria je segment systémovej podpory systému a mikročip je samotný BIOS s vloženými programovými kódmi.

Ak chcete odstrániť mikroobvod, musíte ho jemne vypáčiť špendlíkom tak, aby sa trochu ohol a potom ho pomocou malého šnúrky (zo závitu) vytiahnite zo štrbiny. Spočiatku to nemusí fungovať, ale nezastavujte sa, ale skúste to znova. Hlavnou vecou nie je vytiahnuť základnú dosku a samotný slot kolíkom, pretože by ich to mohlo poškodiť.

Potom musíte spolu s mikroobvodom ísť do servisu a uviesť svoju situáciu, podrobne vysvetliť problém, v ktorom zlyhal systém BIOS. Nemali by ste očakávať, že pracovníci služieb vám podrobne povedia, ako obnoviť systém BIOS, pretože oni sa na tom sami nezúčastňujú. Pomáha im špeciálne zariadenie s názvom „programátor“, automaticky znova nakonfiguruje čip BIOS a obnoví výrobné nastavenia.

Nepokúšajte sa nájsť a kúpiť toto zariadenie: má konkrétny účel a jeho cena je veľmi vysoká. Po vykonaní procedúry vrátite čip, ktorý budete musieť umiestniť. Tento postup je zaplatený. Obnovenie systému BIOS však bude stáť menej ako zakúpenie novej základnej dosky.

Pomocou Boot Block

Vo väčšine prípadov je možné BIOS obnoviť pomocou skrytej funkcie s názvom Boot Block. Táto funkcia vám umožňuje vrátiť BIOS do posledného pracovného stavu, aby ste ho mohli znova nakonfigurovať. Túto funkciu je možné použiť iba na diskete. Táto metóda je úplne prvá v histórii a je špecifická, pretože je veľmi ťažké nájsť disketu teraz, ale ak ju máte, umožní vám to vykonať tento postup.

Najskôr sa oplatí zapísať súbory na obnovenie po katastrofe na disketu. Celkovo budete potrebovať dva súbory: súbor firmvéru pre aktuálnu verziu systému BIOS a nástroj awdflash. Po stiahnutí súboru firmvéru ho musíte premenovať. Nový názov súboru by mal vyzerať „amiboot.rom“. Po dokončení operácie zostáva disk iba vložiť do počítača a spustiť.

Systém BIOS sa resetuje a môžete ho vrátiť do funkčného stavu. Upozorňujeme, že pri tomto spôsobe nemusí byť batéria vytiahnutá. Táto metóda je vhodná aj pre starší prenosný počítač s konektorom diskety.

Pomocou výmeny čipu

Obnova systému BIOS pomocou softvérových metód je pomerne komplikovaný postup, ktorý si vyžaduje osobitný postup
pozornosť a nie vždy dávať očakávaný výsledok. Existuje však spôsob, ktorý vám môže pomôcť obnoviť nástroj systému. Spočíva v obvyklej zmene čipu zo základnej dosky, ktorá sa nazýva AMIBIOS. Môžete ju prísne zmeniť na čip odobratý zo základnej dosky toho istého výrobcu, problém sa tým vyrieši.

Existuje však aj kontroverzná situácia, ktorá môže zavádzať používateľov. Situácia je taká, že niektoré základné dosky majú vstavaný (neodnímateľný) čip. Ak sa s tým stretnete, nemali by ste ho vytiahnuť, pretože by to úplne narušilo základnú dosku, je lepšie kontaktovať službu s odborníkmi.

Štandardná obnova

Existuje ďalšia všeobecne známa, ale málo používaná metóda, ktorá spočíva v uzamknutí základnej dosky. Ak vyberiete prvok batérie zo slotu a otvoríte ho otvorený celý deň, základná doska sa zablokuje (pôsobí výlučne na základné dosky starého modelu, nové modely túto vlastnosť nemajú). Ďalej musíte ponechať slot otvorený jeden deň a potom vložiť prvok „batéria“ na miesto. Ak má vaša základná doska schopnosť zablokovať sa, môžete obnoviť pôvodné nastavenia všetkých nastavení a obnoviť pôvodnú hodnotu. Poznámka: Túto metódu je možné použiť aj pre laptop.

Teraz viete postup vymáhania podrobne a presne viete, čo robiť, keď dôjde k tejto nepríjemnej, ale ľahko vyriešiteľnej situácii.

Ďakujem, zdieľajte odkaz so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach:

Spôsoby obnovenia systému BIOS

Ak sa operačný systém zavedie, ale počítač nefunguje správne, môžete skúsiť spustiť BIOS zo systému DOS alebo Windows:

 • Stiahnite si BIOS firmvéru Phoenix alebo InsydeH2O z webovej stránky výrobcu BIOS pre svoju dosku.
 • Uistite sa, že počítač je pripojený k sieti prostredníctvom neprerušiteľného zdroja napájania.
 • Ak sa rozhodnete pre zmenu systému Windows, musíte vypnúť internet, sieťové pripojenie, uvoľniť všetky nepotrebné programy a vypnúť antivírus.
 • Rozbaľte archív systému BIOS a spustite súbor s príponou netopiera. Program bude blikať BIOS a reštartovať počítač.

Ak sa počítač nenaštartuje:

 • Ak má základná doska funkciu obnovy po havárii v prípade chybného systému BIOS, je na nej prepojka na obnovenie Flash. Ak chcete obnoviť systém BIOS, musíte ho umiestniť do pozície režimu obnovenia, nainštalovať špeciálny spúšťací disk, ktorý sa dodáva spolu so základnou doskou, a zapnúť počítač. Program prepíše systém BIOS na pôvodnú verziu. Po niekoľkých minútach môžete počítač vypnúť a prepojku vrátiť do pôvodnej polohy.
 • Ak doska nemá funkciu na obnovenie systému BIOS, môžete ju vyskúšať na inej základnej doske, ktorá podporuje tento typ systému BIOS. Za týmto účelom je systém BIOS opatrne odstránený plochým skrutkovačom na pracovnej doske a namontovaný späť tak, aby sa jeho nohy dotýkali iba konektorov. Počítač zavádza systém DOS. Po načítaní sa odstráni zdravý systém BIOS a namiesto neho sa nainštaluje chybný systém BIOS a spustí sa program aktualizácie systému BIOS. Po blikaní je možné počítač vypnúť a blikať BIOS odstrániť z dosky. Bliká metóda BIOS na inej základnej doske, je však nebezpečná, pretože môžete poškodiť samotný systém BIOS alebo základnú dosku. Preto dôrazne odporúčame, aby ste v tomto prípade kontaktovali opravovňu, kde bude systém BIOS prepracovaný na špeciálnom programátore.

Problém, ako obnoviť BIOS prenosného počítača, je vyriešený približne rovnakým spôsobom.

 • Z iného pracovného počítača prejdite na internet a stiahnite program, aby ste vytvorili záchranný disk Crysis. Najjednoduchší spôsob, ako stiahnuť tieto programy, je zo stránky soft.ru. Vezmite flash, naformátujte ho na fat32, napíšte naň program a BIOS vhodný pre vašu dosku stiahnutú z internetu.
 • Vyberte batériu z prenosného počítača. Vložte blesk do konektora USB. Pri súčasnom stlačení klávesov Fn a Esc zapnite napájanie prenosnej siete a zapnite ho. Obnova systému BIOS bude trvať iba niekoľko minút a prenosný počítač sa reštartuje. Potom je možné batériu vrátiť na svoje miesto.

Ak ste experimentovali s nastaveniami systému BIOS a počítač začal pracovať nesprávne, musíte vrátiť pôvodné nastavenia. Ako obnoviť nastavenia systému BIOS:

 • Reštartujte počítač a choďte do systému BIOS. Na karte Ukončenie nájdite položku Načítať predvolené nastavenia, čo znamená obnovenie predvolených nastavení a kliknite na ňu. Potom sa počítač reštartuje s už obnovenými nastaveniami. Táto metóda však nie vždy funguje.
 • Ak nebolo možné programovo obnoviť nastavenia, musíte vypnúť počítač, odskrutkovať skrutky a odstrániť bočný kryt. Na základnej doske musíte nájsť batériu zodpovednú za uloženie nastavení systému BIOS. Ak sa vedľa neho nachádza prepojka, prepnite nastavenie do inej polohy a obnovte nastavenie.
 • Namiesto prepojky môže byť vedľa tlačidla aj nápis CMOS. V takom prípade stačí obnoviť nastavenie kliknutím na tlačidlo.
 • Ak nie je k dispozícii prepojka alebo tlačidlo, mali by ste na chvíľu vybrať batériu. Za týmto účelom stlačte zámok pomocou skrutkovača, potom môžete batériu ľahko vytiahnuť. Po niekoľkých minútach môžete vložiť batériu späť a naštartovať počítač. Nastavenia systému BIOS budú štandardné.

Poškodenie systému BIOS

UEFI je moderným a vylepšeným analógom systému BIOS, teraz sa väčšina základných dosiek vyrába na jeho základe. BIOS alebo UEFI je sada systémových príkazov, ktoré sú potrebné na konfiguráciu a správu počítačových zariadení potrebných na úspešné spustenie počítača a načítanie operačného systému. Systémová logika alebo príkazy sú uložené v mikročipoch spájkovaných na základnej doske.

BIOS letí - prečo sa to deje

Nie je príliš veľa dôvodov, prečo systém BIOS letí, a často sú zrejmé, ale stáva sa, že ho musíte „prekopať“ ešte predtým, ako nájdete príčinu poruchy systému BIOS.

Najbežnejšie príčiny sú:

 • Postup aktualizácie systému BIOS základnej dosky zhasol svetlo,
 • Nesprávna interakcia s programom blikačom alebo flash čipom,
 • Verzia systému BIOS, ktorá nebola kompatibilná s vašou základnou doskou, bola „chránená“
 • Pri aktualizácii z operačného systému Windows sa niekedy môžu vyskytnúť poruchy, napríklad z dôvodu rušenia v sieti alebo blokovania antivírusom,
 • Z dôvodu činnosti používateľa - reštartovanie alebo vypnutie počítača až do dokončenia firmvéru systému BIOS,
 • Porucha čipu BIOS kvôli skratu (skratu) alebo častému prepísaniu systému BIOS,
 • Chyby firmvéru v dôsledku nesprávneho firmvéru alebo resetovania CMOS. Niekedy to vysvetľuje neočakávané „zhromaždenia“ systému BIOS,
 • Závažné problémy v systémovej logike základnej dosky.

Ako dôjde k poškodeniu

Mikrokód BIOS je často čiastočne poškodený, ale nie úplne, takže príznaky zlyhania sú rôzne:

 • Keď zapnete napájanie, funguje iba chladič, začne sa točiť maximálnou rýchlosťou, ale obraz je preč alebo zamrzne. V takom prípade sa môžu rozsvietiť LED diódy na klávesnici a systémovej jednotke,
 • Dochádza k cyklickému reštartu, zvyčajne sa začína pár sekúnd po zapnutí počítača,
 • Počítač nereaguje na tlačidlo napájania. Toto sa stane, keď je zavádzací blok, zavádzač systému BIOS, čiastočne poškodený. Táto možnosť je najťažšia (obraz a ďalšie známky života počítača úplne chýbajú).

Porucha oblasti ME na doskách pre CPU od INTEL

Niekedy existujú aj iné typy porúch systému BIOS, napríklad oblasť, v ktorej je uložená konfigurácia radiča ME, je súčasťou čipovej sady systémovej dosky pre procesory INTEL-ME v tejto oblasti. Na odstránenie tohto zlyhania budete musieť prečítať výpis pamäte BIOS a potom musíte vymeniť oblasť ME. Potom je BIOS „šitý“ pomocou programátora, ale toto je lekcia pre opravárov zo servisného strediska, a nie pre majiteľov domáceho počítača.

V takom prípade je obnova firmvéru bez použitia programátora možná iba vtedy, ak je zavádzač nedotknutý. Jeho bezpečnosť je určená nepriamymi znakmi, napríklad: blikajúca obrazovka monitora, keď je zapnutá, zvuk reproduktora systému, reakcia základnej dosky, keď je zapnutá bez pamäte RAM (zvuk reproduktora, LED blikajú na systémovej jednotke alebo klávesnici).

Ako obnoviť letecký systém BIOS

Predtým, ako sa rozhodnete obnoviť BIOS základnej dosky od spoločností ASUS, MSI, Gigabyte alebo iných výrobcov, odporúčam skúsiť resetovať CLR CMOS, tento postup veľmi často pomáha.

Základné dosky Asus majú často podporu pre technológiu USB Flashback, ktorá je navrhnutá na núdzové obnovenie systému BIOS v prípade poruchy. Ak chcete používať vstavané nástroje, ako napríklad FLASHBACK a obnoviť systém BIOS v počítači, potrebujete iba jednotku USB flash s kapacitou až 16 GB, ako aj súbor systému BIOS, musíte si ho stiahnuť z oficiálnych webových stránok výrobcu.

Ako sa BIOS stiahne, bude potrebné premenovať na presný názov základnej dosky, napríklad na SABERX79.ROM. Informácie o aktualizácii a premenovaní súboru BIOS sa odporúča nájsť na webovej stránke ASUS. Ak niečo nie je jasné, môžete objasniť informácie na tematických fórach alebo na podporu na webovej stránke výrobcu.

Teraz musíte USB disk „naformátovať“ v FAT 32 a premenovať na Flashback alebo ROG Connect a počítač musí byť vypnutý. Potom vložíme jednotku Flash do zadného portu USB a zapneme počítač, podržte stlačené tlačidlo obnovy systému BIOS najmenej 3 sekundy, keď kontrolka na doske začne blikať, počkajte, kým sa proces obnovy systému BIOS neukončí, kým indikátor nezhasne.

Ak sa počítač s procesorom ASUS zapne a potom vypne

Ak je doska v počítači zo segmentu rozpočtu alebo je už dosť stará a nepodporuje technológiu USB Flashback, je možné BIOS obnoviť iným spôsobom. Predtým, ako začneme, potrebujeme starú disketovú jednotku alebo optickú jednotku, alebo lepšie použite jednotku, ktorá bola dodaná s vašou základnou doskou. Stiahnite si súbor BIOS z webovej stránky výrobcu a premenujte ho na presný názov základnej dosky a zapíšte ho na disk DVD alebo na magnetickú disketu. Vypnite počítač a vložte disk alebo disketu a zapnite počítač. Keď kontrolka jednotky zhasne, firmvér by sa mal dokončiť. Môžete tiež použiť disk Flash, princíp blikania je podobný, ale možno budete musieť vytvoriť disk Flash so systémom FreeDOS.

Z gigabajtov

Na základnej doske Gigabyte s technológiou Dual BIOS (duálne bios) dochádza k zrážkam oveľa menej často, pretože v prípade poškodenia systému BIOS na hlavnom čipe (Main_BIOS) sa naň skopíruje záložný výpis. Zatiaľ čo hlavný čip je funkčný a obsahuje funkčný BIOS alebo dokonca poškodený, doska zostáva plne funkčná.

Ako obnoviť BIOS na počítači s DualBIOS

Základné dosky Gigabyte sa dajú ľahko načítať zo záložnej flash pamäte a môžu ju používať namiesto hlavnej, niekedy sa však zrúti.

Možné poruchy:

 • Hlavný čip chýba alebo je mimo prevádzky,
 • Systém BIOS v hlavnom čipe bol vymazaný,
 • Oba čipy boli poškodené.

Existuje skupina základných dosiek od tohto výrobcu, v ktorých je vyhradená oblasť na HDD alebo SDD použitá ako záložný BIOS. Toto je menej spoľahlivá možnosť obnovy, ale lepšia ako vôbec nič. Obnovenie čipov Gigabyte zo zálohy sa síce často vykonáva automaticky, ale nemusí sa to stať. Тогда потребуется отсоединить шнур питания компьютера из розетки, немного обождать, а затем включить ПК вновь, должно сработать.

На большинстве материнских плат от MSI восстановить БИОС можно также, как например, на компьютере от ASUS. Нам потребуется флешка, магнитная дискета или DVD диск. Нужно скопировать файл биоса на чистый носитель и подсоединить его к компьютеру, и нажать на 4 секунды кнопку выключения. Затем зажимаем на клавиатуре комбинацию левый Ctrl+Home или Alt+Ctrl+Home и не отпуская клавиши, включаем PC. Как начнется восстановление БИОС на компьютере вы заметите мигание светодиодов привода.

Восстанавливаем AMI BIOS

Ak chcete obnoviť firmvér z AMI BIOS, musíte premenovať súbor stiahnutý z webovej stránky oficiálneho výrobcu základnej dosky na AMIBOOT.ROM. Preneste do koreňa čistej diskety a musíte ju nainštalovať do jednotky vypnutého počítača, stlačte ľavú klávesnicu Ctrl + Home a zapnite počítač.

Obnovenie systému BIOS AWARD

Zápisnice a súbory BIOS zapíšte na disketu. Potom na disketu vytvoríme textový dokument s príponou BAT, napríklad autoexec.bat, a napíšeme presný názov súboru BIOS s príponou BIN a postupujeme tak, ako je uvedené vyššie.

Na niektorých doskách bude možno potrebné pred odstránením batérie vybrať batériu, zmeniť usporiadanie prepojky alebo skratovať kontakty, aby ste vyčistili CMOS.

Ako obnoviť BIOS na notebooku

Na prenosných počítačoch od spoločnosti GIGABYTE, ako aj na doskách, sa systém BIOS často ukladá na dva čipy, to však neznamená, že ide o duálny procesor, takže nebude existovať žiadna kópia na obnovenie. Obidva čipy obsahujú dve časti firmvéru a sú odlišné alebo systém BIOS je zapísaný v jednom čipe a program pre viackontrolér pracuje v druhom čipe. Aby sa prenosný počítač prestal zapínať, stačí poškodiť mikrokód v jednom z nich.

Pri obnove preneseného biosu na prenosnom počítači budete musieť urobiť to isté, ako je uvedené vyššie, v závislosti od spoločnosti výrobcu. Najprv si stiahnite súbor BIOS a program firmvéru z webovej stránky výrobcu, ale program firmvéru je potrebný iba na starých prenosných počítačoch.

Súbor BIOS musí byť zapísaný na čistú jednotku USB Flash naformátovanú na FAT 32 alebo FAT 16 a pripojený k úplne odpojenému notebooku. To znamená, že jednoduché vypnutie nebude stačiť, budete musieť úplne odpojiť napájanie a budete tiež musieť úplne nabiť batériu, vybrať ju a potom ju vložiť späť. Potom zapnite zariadenie a podržte požadovanú kombináciu klávesov. Pre rôzne prenosné počítače sa používajú rôzne kombinácie klávesníc, ktoré musíte vyskúšať, kým nenájdete svoje.

Mnoho známych výrobcov prenosných počítačov v systéme BIOS pre jednu platformu alebo sériu platforiem integruje rôzne revízie systému BIOS a výber jediného bude ťažký. Aby ste sa nedopustili chyby, musíte si prečítať pokyny na firmvér osobitne pre rad notebookov. Pokiaľ ide o jeho revíziu, odporúčam sa opýtať na tematických fórach.

Pred obnovením systému BIOS na základnej doske počítača alebo prenosného počítača neváhajte položiť otázky na fórach a požiadať o radu v súvislosti s konkrétnym modelom v podpornej službe na oficiálnej webovej stránke.

Pin
Send
Share
Send
Send