Užitočné tipy

Ako sa stať tútorom: 8 užitočných rád pre začiatočníkov

Pin
Send
Share
Send
Send


Nikto nie je imunný voči chybám. Začiatočníci - ešte viac. Ale v niektorých profesiách: inžinier, lekár, učiteľ a ďalšie - chyby môžu byť drahé. Tento článok je pokusom poskytnúť niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť vyhnúť sa týmto chybám.

1. Pochybnosti

Ako sa hovorí, „nikdy nebudete mať druhú šancu urobiť prvý dojem.“ Prichádzajúci na lekciu prvýkrát by mal každý tútor urobiť pozitívny dojem a začiatočník - trikrát. Nadmerné vzrušenie začínajúceho učiteľa (chvenie rúk a hlasu, obsedantné pohyby) môže vyvolať zvláštny dojem, ktorý zatiaľ nemá čo vyrovnať, na rozdiel od skúseného učiteľa, ktorý v zásade môže zavrieť oči.

Pochybnosti a strach z nechuti študenta môžu spôsobiť, že s ním tútor nesprávne zostaví líniu správania - s „flirtovaním“ a rozmazaním potrebnej vzdialenosti vo vzťahu, čo následne oslabí jeho autoritu a umožní študentovi pracovať na polovičnej úrovni. Nemôžete ísť do druhého extrému, nasadiť masku zlého učiteľa, zakazovať a vyhrážať sa. Maska skôr alebo neskôr odletie a odhalí vašu pravú tvár, čo umožní študentovi správať sa s vami bez akejkoľvek úcty. Predtým, ako pôjdete do triedy, urobte trochu cvičenia, zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite hlavu a usmievajte sa pri odrazoch v zrkadle. Máte dostatok vedomostí na to, aby ste ich mohli odovzdať ostatným, pôvab potešiť ľudí a dôveru, že zostanete sami sebou, keď sa vás budú snažiť zmiasť.

Neskoro na lekciu, ale ak máte pocit, že stále nemáte čas v čase, nezabudnite zavolať: nikto ťa nezabije kvôli tomu, že meškáš, a svojím volaním zanecháš dojem aspoň slušnej osoby. Neprijímajte všetky ponuky v rade: zatiaľ čo je vaša ponuka nízka, na ceste z jedného konca mesta na druhý utratíte polovicu peňazí zarobených na dopravu, čas, počas ktorého môžete stráviť ďalšiu lekciu, a sily, ktoré máte, samozrejme, stále bude potrebné.

2. Nejednotnosť štúdií, nedostatok vyjadrených požiadaviek

Ešte pred začiatkom vyučovania musíte vytvoriť súbor spoločných pravidiel pre všetkých a neskôr ho doplniť bodmi, ktoré sú pre konkrétneho študenta trvalé. Napríklad pre mnohých študentov dôrazne odporúčame spustiť niekoľko notebookov v prvej lekcii: zapísať si najrôznejšie teórie, overovacie práce a domáce úlohy. Navyše, ak ich začnete, mali by ste ich viesť so študentom pri každej lekcii, a nie vtedy, keď si to omylom zapamätáte. Študent si musí tiež zvyknúť na objednávku: musí vždy vedieť, kde ležia jeho zápisníky a knihy, pripraviť ich vopred a nestratiť. Strata úlohy z hľadiska nedbanlivého študenta je veľmi platným dôvodom na jeho nesplnenie. Preto, ak študujete nie podľa učebníc, ale podľa rôznych podkladov, odporučte študentovi, aby pre ne vytvoril špeciálny priečinok. Vytvorte si denník pre seba alebo pre nejaký zdvih časopisu: bude užitočné si zapísať materiál, ktorý ste vyplnili, domáce úlohy a chyby každého študenta, ktoré by podľa vášho názoru mali byť spracované nabudúce, pretože by ste mali mať na pamäti všetky tieto informácie, najmä keď Budete mať veľa študentov, nie také jednoduché.

Musíte jasne a jasne povedať rodičom žiakov náklady na kurzy, dni a časy, ktoré sú pre vás vhodné, požiadavky na dieťa, vaše postavenie týkajúce sa zrušenia a odloženia tried a následne ich rodičia okamžite informovať o zlom správaní detí alebo ich neúspešnosti v domácej práci, nedovoliť keď sa to začne diať, jazdia na sebe a bez poľutovania.

3. Nedostatok plánu hodiny

Je chybou predpokladať, že dobrá znalosť predmetu vám neumožňuje pripraviť sa na lekciu. Najmä ak ste stále na samom začiatku cesty. Je potrebné vypracovať plán, v ktorom presne uvediete, čo budete robiť v lekcii a ako dlho vám bude trvať, kým dokončíte každú položku. Tento plán však nemožno formálne prijať. Bez ohľadu na to, ako jednoduchý sa vám materiál môže zdať, musíte si ho pozorne preštudovať, uvedomiť si spôsoby, ako to vysvetliť (čím viac, tým lepšie: jeden nestačí), možné ťažkosti študentov a spôsoby, ako ich prekonať, možné odpovede študentov na ústne a písomné úlohy. Okrem toho by ste mali byť vždy pripravení na skutočnosť, že domáce úlohy študenta nemusia byť dokončené alebo nie sú úplne dokončené, takže namiesto rýchlej kontroly a začatia novej témy budete musieť urobiť niečo iné. V pláne by sa preto malo uviesť niekoľko možností na rozvoj hodiny. Čas na implementáciu položiek plánu musí byť vypočítaný vopred a rovnomerne rozložený, bez toho, aby sa ponoril do jednej úlohy na úkor ostatných. Je úplne neprijateľné prerušiť študenta uprostred vykonávania úlohy jednoducho preto, že ste sami nevypočítali, koľko času mu bude trvať.

4. Jednotný prístup k rôznym študentom

Ak ste začínajúcim učiteľom, pravdepodobne ste ešte nevypracovali rozsiahlu metodickú knižnicu a pre vás je teraz dôležité sa nebáť učiť sa nové veci. Rôzni študenti majú rôzne problémy a rôzne ciele, preto by ste mali používať rôzne učebnice, a nie jeden alebo dva z tých, ktoré sú pre vás najlepšie známe. Nájdite si čas na prehľadanie a predbežné vyhodnotenie materiálov, aby ste ich nestrácali tým, čo študent vôbec nepotrebuje. Následne bude možné zostaviť katalóg dostupných zdrojov, aby sa uľahčilo vyhľadávanie potrebného materiálu na konkrétnu tému.

5. Neochota odpovedať na otázky

Aktívni študenti, ktorí o to prejavia záujem, sú skutočným darčekom pre všetkých tútorov, ale pre začiatočníkov bolest hlavy. Neočakávanosť na vás čaká na každom kroku: napríklad, ak učíte cudzí jazyk a študujete tému „Profesie“, opýtajte sa študenta, pre ktorého jeho rodičia pracujú, potom nečakajte, prosím, aby sa všetci ukázali ako učitelia, inžinieri alebo lekári. Učiteľ cudzieho jazyka sa môže stretnúť s problémom jeho konkrétnych záujmov, ktoré sú mimo jeho jazykových schopností, a môže mať ťažkosti s prekladom jedného alebo druhého termínu (podrobnosti o lietadle, tanečné postavy). V takom prípade vám nebude ublížiť, aby ste sa zoznámili s konkrétnou kategóriou slovnej zásoby, ale informujete študenta, že neviete všetko a tlačíte ho k nezávislým objavom. Na druhej strane, v hodinách fyziky môže mať študent svoj vlastný alternatívny pohľad na príčinu niektorých prírodných javov a vy sa musíte postaviť na jeho miesto, aby ste pochopili jeho názor a objasnili akékoľvek otázky.

6. Nedostatok vytrvalosti u pomalých študentov

Na druhú stranu, študenti, ktorí si nemyslia, že tak rýchlo potrebujú od školiteľa veľa sebaovládania, pretože na nich nikdy nemôžete kričať, aj keď to naozaj chcete. Kričanie a prisahanie vystrašujú deti, blokujú ich mentálne procesy a vytvárajú komplexy. Aj keď musíte materiál vysvetliť dvadsiatimi piatimi rôznymi spôsobmi, skôr ako mu študent porozumie, čo od neho chcú, skúste ho vziať pozitívne. Ste super-učiteľ, ak viete dvadsaťpäť spôsobov, ako vysvetliť jednu tému, a indickí jogíni by vám závideli trpezlivosť! Nakoniec nakoniec svoj cieľ dosiahnete a vďačnosť takého študenta bude oveľa vyššia.

7. Nedostatočná materiálová zložitosť / jednoduchosť

Začínajúci učiteľ, študent alebo včerajší študent môže mať nejakú eufóriu, aby získal nové odborné vedomosti alebo nový štatút, a zo spodnej časti srdca by chcel študentovi všetko naučiť naraz. S takou veľkorysosťou môže ublížiť a nie je dobrý, aby narušil svetonázor študenta a prinútil ho pochybovať o vzdelávacom systéme použitom v tomto predmete v tejto fáze, najmä pokiaľ ide o základnú školu. Druhý porovnávač, ako sa volá jeho meno, sa dozvie, že nie je možné deliť nulou, ale ak mu učiteľ medzi prípadmi povie, že to nie je úplne pravda, potom je zaručené nedorozumenie s učiteľom školy a zníženie platových tried. Ďalším extrémom & nbs je všeobecne vyhnúť sa akýmkoľvek ťažkostiam a terminológii, dokonca aj tým, ktoré musí študent vedieť („sčítanie“, „príslovka“, „difúzia“, „katalyzátor“), a namiesto toho použiť opisné zákruty, aby nepreťažil svoj mozog , Je potrebné pevne poznať program každej triedy a dodržiavať ho, prispôsobovať hĺbku vedomostí a schopností každého jednotlivého študenta.

1. Začnite cvičením

Pred hľadaním študentov skúste nejaký čas „pracovať“ ako učiteľ mladšieho brata, sestry, detí susedov alebo priateľov. V prvom roku som sa bezplatne pripravil na skúšku pre ruského priateľa jedenásteho zrovnávača: dal som niekoľko rád, vysvetlil teóriu, preveril eseje. Výsledkom bolo, že dievča získalo 98 bodov a vstúpilo do filologického oddelenia Moskovskej štátnej univerzity. Inšpirovali ma jej úspechmi a rozhodol som sa stať tútorom.

3. Preštudujte si literatúru

Prejdite si školské knihy, choďte do kníhkupectva a pozrite sa, aké sú požiadavky na školákov dnes. Ak ste absolvovali pred pár rokmi, nezabudnite, ako ste sa na skúšky pripravili. Prečítajte si knihy o detskej psychológii a učebných pomôckach, aby ste lepšie nadviazali vzťahy so študentmi. Kniha Marina Chibisova „Psychologická príprava na zjednotenú štátnu skúšku“ alebo Robert a Gene Bayard „Váš nepokojný dospievajúci (praktický sprievodca pre zúfalých rodičov)“ sú veľmi vhodné.

Ak plánujete pripraviť deti na záverečné skúšky, pozrite sa na webovú stránku FIPI: sú otvorené banky úloh, sú k dispozícii demo verzie možností skúšok a zverejňujú sa najnovšie správy o zmenách v skúške a skúške. Odporúčam navštíviť túto stránku najmenej raz týždenne.

Ťažšie je okamžite začať s prípravou na prijímacie skúšky na konkrétnych univerzitách - napríklad na interný test na Moskovskej štátnej univerzite. Ale ak ste študent alebo absolvent tejto univerzity, vy sami ste absolvovali úvodný kurz a rozumiete jeho špecifikám, tak prečo to nevyskúšať.

4. Zvážte celkový pracovný plán.

Samotné programy sú najlepšie vyvinuté pre konkrétne deti. Pokiaľ ich nenájdete, sformulujte všeobecnú schému práce, napríklad pre maturitné kurzy. Pomyslite na niektoré čipy, ktoré spestria vaše hodiny. Napríklad moji študenti si zapamätajú výnimočné slovesá a korene so striedajúcimi sa samohláskami vo forme malých básní a mladší študenti sa učia pravidlá vo forme rozprávky.

5. Začnite hľadať študentov

Začnite hľadať študentov začiatkom augusta. Do septembra bude najmenej niekoľko ľudí a za mesiac budete mať čas vyvinúť program.

Prví študenti sa najlepšie vyhľadávajú ústne. Povedzte nám, o čom ste sa rozhodli tútorovi, napríklad mame alebo tete: vo fitness centre o tom rozprávajú susedom, kolegom a priateľkám. Môžete uverejniť inzerát v sekcii „Služby“ na Avito, písať príspevky na sociálnych sieťach - na svojich stránkach alebo v skupinách, kde lektori hľadajú študentov a študenti hľadajú lektorov. Pokúste sa stručne hovoriť o tom, čo môžete urobiť, o vzdelávacích a vedeckých úspechoch. A ak už máte nejaké skúsenosti s výučbou, určite o tom napíšte.

Ďalšou možnosťou sú špeciálne weby na nájdenie tútorov, často však požadujú poplatok za svoje služby. Ak máte dobrý vzťah s učiteľmi vo svojej rodnej škole, môžete tam hodiť aj rybársky prút: pravdepodobne sú tu študenti, ktorí hľadajú tútora.

Niektorí rodičia túži dávať svoje dieťa do rúk študenta. Ale verím, že skúsenosti s doučovaním nie sú najdôležitejšou vecou. Študent, ktorý sa prihlásil na prestížnu lekársku univerzitu a vynikal v biológii, pozná predmet na úrovni, na ktorej ho môže vysvetliť a pripraviť sa na skúšku budúceho absolventa. Poradenstvo rodičom: Neboj sa mladého učiteľa! Myslím, že aj po telefonickom rozhovore pochopíte, či sa táto osoba môže stať učiteľom vášho dieťaťa. Ak máte pochybnosti, skúste naplánovať bezplatnú skúšobnú lekciu.

Doučovacie povolanie

Doučovanie nie je také ľahké, ako sa zdá na prvý pohľad. Najmä s ohľadom na skutočnosť, že veľa študentov je nepokojných a zle absorbujú nové informácie. Preto sú platy súkromných učiteľov omnoho vyššie ako platy ich kolegov z mestských škôl.

Ceny sú stanovené za akademickú alebo riadnu hodinu a rozvrh hodín je regulovaný na základe žiadosti a schopnosti študenta aj tútora.

6. Vyberte miesto

Lektori vo veľkých mestách majú veľa možností. Môžete viesť hodiny doma alebo chodiť na študentov, študovať v tichých kaviarňach alebo anticafe (tam neplatíte za čaj alebo kávu, ale za čas strávený priemernou cenou za minútu sú dve ruble). Môžete myslieť na spoluprácu - druh kancelárie, v ktorej si na určité obdobie prenajímate priestor. Lektori v malých mestách najčastejšie pracujú doma alebo chodia za študentmi. Iným spôsobom sú lekcie Skype, ale uchýlim sa k nemu v extrémnych prípadoch, keď je napríklad chorý študent a nemôže pracovať naživo. Stále však hrá dôležitú úlohu živá komunikácia vo vzdelávaní.

Výhody tejto profesie

 • Je oveľa ľahšie pracovať ako učiteľ doma: nemusíte sa vyrovnať s celou skupinou detí alebo tínedžerov, pracovať s konkrétnym študentom.
 • Neexistujú žiadne správy a programy, ktoré je potrebné prísne dodržiavať.
 • Nie je potrebné podávať správy riaditeľovi školy alebo riaditeľovi školy.
 • Lektor sám naplánuje svoj čas a rozdelí záťaž.

Dopyt po profesii

O tútorov sa žiada najmä pred skúškami. Napríklad pred skúškou GIA, TOEFL, MBA a ďalšie.

Nájsť tútora je veľmi jednoduché: stačí sa pozrieť na nástenku na internete alebo v mestských novinách. Pretože existuje veľa učiteľov, bude ťažké preniknúť do výšok povolania. Budete musieť preukázať, že ste majstrom svojho remesla a zaslúžite si vysoký plat.

Samozrejme, ak ste už pracovali ako učiteľ, bude oveľa jednoduchšie pokračovať v činnostiach. Možno ste však získali dobrú povesť u svojich bývalých alebo súčasných študentov.

Ako robiť doučovanie

 1. Ak chcete zabezpečiť dobrý štart, určte, ktorá oblasť je pre vás najvhodnejšia. Nepochopte oblasť vedomostí, v ktorej nie ste príliš silní.

Najobľúbenejšie učitelia cudzích jazykov: angličtina, francúzština, nemčina. Vek študenta, ako sa hovorí, „od malého po veľký“. Môžu to byť predškolské deti aj obchodníci. Posledná kategória občanov je solventnejšia a najsľubnejšia pre váš kariérny rast.

 1. Vyberte kategóriu občanov, s ktorými budete pracovať, Môže to byť:
 • Predškolské deti - v príprave na školu.
 • Absolventi škôl - pri príprave na prijímacie skúšky.
 • študentov - v rámci prípravy na zasadnutie.
 • Dospelí ľudiasnažia sa zlepšovať svoje vedomosti.
 • Firemní klienti - Platí to pre učiteľov cudzích jazykov, ktorí sú pozvaní do spoločností, aby spolupracovali so zamestnancami.

Pri výbere veku študentov sa riadte tými, s ktorými je pre vás ľahšie nájsť jazyk.

 1. Vytvorte školiaci program.

Je veľmi dôležité, aby ste to urobili na začiatku cesty. V procese učenia sa to samozrejme dá upraviť. Aby sa však sledovali úrovne vedomostí študentov, musí sa vyžadovať počiatočný pracovný plán.

 • Navrhnite test na overenie úrovne vedomostí v rôznych fázach: keď k vám študent prišiel prvýkrát, po mesiaci a na konci výcviku. Bude to ľahšie pre vás aj pre študenta, ktorý jasne uvidí, čo dosiahol.
 • Je potrebné zakúpiť si príslušnú literatúru, metodické a vizuálne pomôcky. Niektoré z nich si môžete zadarmo stiahnuť, zatiaľ čo iné budú musieť minúť peniaze. Dobrý učiteľ má vždy svoj vlastný metodický vývoj a riadi sa ním presne.

Jeden program nebude stačiť, ak študujete na rôznych predmetoch as ľuďmi rôzneho veku. Pokúste sa nájsť individuálny vzdelávací systém pre každého študenta.

Mnohí sa obávajú otázky daní. Pre vaše ubezpečenie môžete vydať IP a odpočítať dane pre seba. Okrem toho, ak plánujete spoluprácu so spoločnosťami, s najväčšou pravdepodobnosťou uzavrú s vami dohodu a určite sa budete musieť hlásiť dani.

Problémy s týmto účtovníctvom môžete samozrejme začať zmätené, zistiť, ako všetko ide, a ak vás úspech núti čakať, formalizujte sa.

Pamätajte však, že doučovanie sa považuje za formu individuálnej činnosti a nepodlieha licencovaniu. Kvalifikácia učiteľov musí byť potvrdená diplomom. Zároveň sa registrácia duševného vlastníctva stane povinným postupom, pretože súkromné ​​vyučovanie je podnikateľskou činnosťou.

Preto je potrebné ustanoviť, že určité percento z príjmov sa použije na dane. Zisky sa však môžu výrazne zvýšiť, ak študenti študujú vo vašom byte alebo prostredníctvom online komunikácie. Так вы экономите на транспорте и имеете больше времени в запасе.

 1. Определитесь с типом проведения урока.
 • Онлайн (по скайпу),
 • Офлайн (посредство посещения ученика на дому или его визита к вам),

Первый способ наиболее продвинутый и набирающий популярность в наше время. Это удобно для жителей больших городов: не нужно стоять в пробках и тратить деньги на поездки по городу, чтобы добраться до частного учителя. К тому же учеников можно набирать из различных городов и даже стран.

Prekvapivo sú náklady na školenie na Skype o niečo vyššie ako tradičné formy školenia. Možno je to spôsobené skutočnosťou, že učitelia Skype sú modernejší ľudia, ktorí si cenia svoj čas. Okrem toho vám to umožňuje usporiadať videokonferencie s niekoľkými študentmi toho istého učiteľa, zdieľať úroveň vedomostí v skupine bez toho, aby ste zbierali dav ľudí doma. Ukazuje sa na plnohodnotný vzdelávací proces a celú triedu študentov.

Keď hovoríme o takej konkrétnej práci ako tútor, stojí za zmienku jedna vec - je dôležité hľadať prístup ku každému z vašich oddelení. Učiteľ nie vždy používa videohovory: potrebné materiály a úlohy môžete poslať aj e-mailom, ak im študent dokáže samostatne porozumieť a vyriešiť všetky úlohy.

 1. Nastavte sadzby za svoje služby.

Keďže majú záujem o to, ako začať doučovať, mnohí si nie sú istí konečnou mzdou. Veľmi nízka suma úplne odrazí motiváciu, ale príliš vysoká suma odradí potenciálnych zákazníkov.

Ak ste si istí kvalitou svojich služieb, neváhajte požiadať o dostatočnú platbu. Ak nemáte skúsenosti, je stále lepšie znižovať sadzby, až kým „neporazíte ruku“ v tvrdej práci súkromného učiteľa.

Suma bude ovplyvnená niekoľkými faktormi:

 • Miesto bydliska
 • Učiteľská skúsenosť,
 • Vzdelávanie učiteľov,
 • Intenzita tried
 • Učiteľ zaručuje
 • Zložitosť položky.

Je vhodné vopred prediskutovať, či sa každá hodina, všetky triedy za mesiac alebo po pevne stanovenom počte dní, zaplatia (napríklad po 5, 10, 15 hodinách).

Základom úspešnej aktivity budú veľké skúsenosti učiteľa a kvalitný materiál. Doučovanie sa môže stať hlavným zdrojom príjmu a zisky sú niekoľkokrát vyššie ako priemerný plat učiteľa na plný úväzok.

Počiatočný kapitál je, samozrejme, potrebný: na nákup učebných materiálov, literatúry. Ale on sa rýchlo vyplatí. Po niekoľkých mesiacoch aktívnej práce budete môcť dosiahnuť „čisté“ príjmy.

Zakúpili ste si teda potrebné materiály a ste pripravení začať pracovať. Začnime najbežnejším: hľadaním študentov.

Ako nájsť študentov na tútorstvo

 1. Ústne slovo, Funguje to bezchybne. Povedzte všetkým svojim priateľom, že ste sa rozhodli robiť tútoring, a budete prekvapení, ako rýchlo sa k vám ľudia dostanú. Nehanbite sa o svojej profesii. Aspoň nesedíte, ale robíte všetko pre to, aby ste zarobili peniaze.
 2. Platené služby.

Existuje mnoho služieb, kde môžete umiestniť životopis. V tom nezabudnite uviesť:

 • cena jednej hodiny (akademickej alebo riadnej),
 • položiek, na ktoré sa pripravujete
 • vaše vzdelanie a pracovné skúsenosti,
 • oblasti, kde budete pracovať najpohodlnejšie.

Ak opustíte svoje kontaktné informácie, čakajte na hovor potenciálnych študentov a porozprávajte sa s nimi. Po osobnom rozhovore sa rozhodujete, či s touto osobou môžete pracovať alebo nie. Odporúča sa okamžite objasniť vek a výkon študenta (študenta).

 1. Bezplatné služby.

Ak nechcete pracovať prostredníctvom sprostredkovateľov, môžete vždy umiestňovať reklamy samostatne v novinách, časopisoch alebo na nástenky online (Avito, Yula, hh, rabotu atď.). A tiež na online výveskách vo vašom meste. Prejdite na sociálne siete a začnite vyhľadávať bezplatné skupiny, ktoré zverejnia vaše služby.

Získajte vlastnú stránku, na ktorej uverejňujete svoje diplomy a recenzie študentov. Osobná stránka je veľmi vhodná nielen na maľovanie vašej regalia a pracovných skúseností, ale aj na rýchlu komunikáciu so študentmi. Okrem toho deti milujú moderných učiteľov, ktorí s nimi hovoria rovnakým jazykom, takže sa materiál lepšie absorbuje.

Tipy od skúsených lektorov

Tu je niekoľko rád od skúsených tútorov o tom, ako viesť doučovanie:

 • Pri stretnutí so študentom a / alebo jeho rodičom okamžite objasnite, že úspech študenta nebude závisieť len od vás, ale aj od horlivosti študenta., Ak má vaše dieťa problémy s vytrvalosťou alebo ak to v súvislosti s triedami nie je vážne, neváhajte o tom hovoriť s rodičmi. V opačnom prípade sa po určitom čase na vás valia všetky sudy.
 • Trpezlivosť je kľúčom k úspechu, Študenti niekedy stretnú, ako sa hovorí, nie darček. Je dôležité mať kontrolu nad sebou a nie osobne.
 • inšpirovať! Pokúste sa nájsť prístup ku každému študentovi. Nezáleží na tom, či je to dospievajúci alebo dospelý strýko, môže byť hodnotený niekto.
 • Ciele lekcie, Na samom začiatku tréningu špecifikujte ciele vašich lekcií. Aké očakávania má študent vo vašich hodinách, čo chce dosiahnuť. Podeľte sa o svoje plány na jeho výcvik. Stanovte mu jasné ciele, napríklad, že do konca roka by sa to mal a mal naučiť.
 • humor, Triedy sú dielom mysle. Vtip so študentmi, pauza a diskusia o abstraktných témach. Informácie budú lepšie absorbované.
 • Poskytnite spätnú väzbu, Ak sú vaši študenti deti, zavolajte so svojimi rodičmi, porozprávajte sa o úspechoch a neúspechoch dieťaťa, pretože nie je známe, čo tu o vás doma hovorí. Ak sú vaši študenti dospelí, raz mesačne zosumarizujte výsledky svojich štúdií a požiadajte o spätnú väzbu o svojich hodinách.
 • Vždy majte plán zálohovania.! Keď sa pripravujete na vyučovanie, musíte mať jasný plán a normy na to, aby sa od neho odchýlili. Neočakávajte, že to prídete na mieste. Majte na sklade ďalšie úlohy, ak sa študent rýchlo vyrovná a ešte je čas.
 • Nedržte nedbanlivých študentov, Ak vidíte, že so študentom nemôžete nájsť spoločný jazyk, netrápte sa. Neprisahajte so študentmi, len sa s ním rozlúčte.

Užitočné články:

O autorovi článku:

Psychológ, rodinný terapeut, kariérny tréner. Člen federácie poradenských psychológov Ruska a člen profesijného spolku psychoterapie a výcviku.

Ako začať pracovať ako tútor: inzerujte

Neodporúčam používať staré metódy - nalepovanie reklám alebo hádzanie bulletinov do poštových schránok. Aj v našom storočí nových technológií visia reklamy na tútorské služby takmer na každom plote. Čo si myslíš, že príde na myseľ potenciálny študent, ktorý vidí takéto reklamy? Učiteľ nevie, ako používať internet? Nemá dostatok peňazí na umiestnenie reklám na webe alebo nemá počítač? Neocení si prácu správcov, ktorí to potom všetko roztrhajú?

Na internete je veľa bezplatných služieb špecializované stránky (toto, toto alebo toto), ktoré pomáhajú propagovať ich služby (ale musíte zaplatiť určitú sumu po prijatí nového študenta), existujú fóra obyvateľov mikrodistribúcií, kde s najväčšou pravdepodobnosťou nie zadarmo, môžete tiež uverejniť svoju reklamu, aby ste našli študentov.

Registrované na webe, ďalšia etapa prezentácia služieb, Okrem štandardného popisu údajov a odovzdania vhodnej fotografie potrebujete:

 • uveďte cenu tried a ich formát
 • povedať, aký jazyk vyučujete (všeobecné alebo špeciálne účely) a aké skúšky pripravujete (ak sa pripravujete)
 • študujete doma alebo preč a pracujete aj na diaľku
 • uveďte požadovaný vek študentov, ich úroveň odbornej prípravy a vzdelávacie ciele
 • rozprávať o sebe

Ako začať pracovať ako tútor: hovorte o našich službách

cena triedy sa skladajú z niekoľkých parametrov:

 • popularita jazyk, ktorý vyučujete (učitelia zriedkavých jazykov, ako je kórejčina alebo poľština, majú právo požiadať o viac, pretože len málo ľudí ich pozná v porovnaní s rovnakou angličtinou)
 • tvoj odborné skúsenosti (a niekedy aj vzdelanie - ak ste ukončili štúdium na prestížnej univerzite, napríklad na Moskovskej štátnej univerzite alebo MGIMO, môžete cenu mierne zvýšiť)
 • miestodirigovanie tried (ak učiteľ príde k študentovi, cena hodiny bude vyššia)
 • povesť a recenzie, Prijímali študentov, pripravovali sa na skúšky, úspešne ich zložili - viseli diplomy na webe, uverejnili recenzie - a môžete zvýšiť cenu tried. Dobrý tútor je zvyčajne drahší.

Na základe týchto faktorov a vzhľadom na to, koľko tútorov s podobnými parametrami stoja vo vašom meste, musíte určiť trvanie vašich hodín, Do 7 rokov zvyčajne robia 45 minút, od 7 do 14/15 do 60 minút, od 15 rokov je pre zvýšenie efektívnosti lepšie urobiť asi 90 minút.

Môžete to učiť celkovojazyk (napr. všeobecná angličtina) alebo jazyk na osobitné účely (Obchodná angličtina, právnická angličtina atď.). Posledne menované je spravidla drahšie.

Drahšie a príprava na skúška, Výnimkou z tohto pravidla môže byť, s výnimkou zjednotenej štátnej skúšky - veľa žiakov sa na ňu pripravuje a študent často zaobchádza s 2 až 3 tútormi v niekoľkých predmetoch súčasne a peňaženka rodičov nie je guma - táto skúška sa platí rovnakým spôsobom ako v ostatných triedach. Ale príprava na medzinárodné skúšky, ako je TOEFL alebo IELTS, stojí viac ako bežné triedy.

Zvláštna situácia je, keď tútor (najmä s takmer žiadnymi pracovnými skúsenosťami) píše, že sa pripravuje na všetko - na USE, medzinárodné certifikáty, obchodnú angličtinu ... Človek získa dojem, že všetko chytí a nič nevie dosť hlboko. Lektori so skúsenosťami sa spravidla špecializujú na jednu vec - jazykové vzdelávanie v podnikaní, príprava na skúšku alebo nejaký medzinárodný certifikát a stávajú sa odborníkmi vo svojom odbore.

Miesto zamestnania. Ideálna voľba sa mi zdá, keď tútor má svoju vlastnú kanceláriu, v ktorej môže vytvoriť pracovnú atmosféru, kde má všetko po ruke. Koniec koncov, v triede musíte niesť veľa vecí - knihy (niekedy aj pre jedného študenta niekoľko), ďalšie materiály (vďaka Bohu, že máme tablety - veľká časť materiálov pre triedy sa tam hodia), pre mladších študentov - ples, vizuálne pomôcky, hračky atď. .D.

Poznamenám si viac hodín skypektoré sú dnes veľmi populárne. Pre mňa osobne je ich účinnosť mimoriadne pochybná, hoci tieto triedy sú pre študentov a učiteľov veľmi pohodlné - nie je potrebné nikam chodiť, po ruke je príjemné prostredie, sušienky a káva ...

Mnoho začiatočníckych tútorov (a to sa mi aj stalo) začíname chytiť všetkých možných príkazov, pretože sa bojí, že si prácu nenájdu. Nerobte si starosti, je to len otázka času! Ak ste za svoju prácu zodpovední a milujúci, študenti vás budú priťahovať. Hlavná vec je rozhodnúť sa, ktorý podľa veku ste najpohodlnejšia práca. Spravidla je ľahšie pracovať so staršími študentmi alebo s dospelými. Ak chcete pracovať s deťmi, musíte mať na to dušu a musíte pochopiť psychofyziologické vlastnosti rôznych vekových skupín, takže je to otázka vkusu.

Neberte si študentov, s ktorými budete neskôr nepohodlne pracovať, len kvôli strachu nenájdete nikoho!

Ako začať pracovať ako tútor: povedzte o sebe

Potenciálni študenti už o vás vedia všetky potrebné fakty, teraz musíte povedať o sebe, Môžete vidieť populárne stránky doučovania a ako sa inzerujú. V takomto dotazníku stručne popisujem svoju metodológiu, aké požiadavky mám na študentov a čo by mali v triede očakávať. To šetrí môj čas aj čas študenta - je zrejmé, či takého tútora potrebuje alebo nie. Môžete tiež uviesť, prečo ste sa rozhodli pre toto konkrétne povolanie a ako vás to priťahuje. Verte mi, študent si vždy všimne, či máte radi predmet, ktorý učíte, a ešte lepšie, ak ho môžete infikovať svojím nadšením!

Preto je oznámenie pripravené, zostáva sledovať nové objednávky a vyberať tie, ktoré vám vyhovujú (vo všetkých ohľadoch lepšie), aby neskoršie triedy priniesli radosť vám aj študentovi!

7. Ohodnoťte svoje služby

Prezrite si ponuky ďalších tútorov vo vašom meste a konkrétne vo vašej oblasti. Venujte pozornosť dĺžke služby: skúsený tútor bude mať samozrejme za hodinu vyššiu cenu ako začiatočník. Cena hodiny za hodinu sa môže líšiť v závislosti od podmienok: tútor študuje doma, chodí k študentovi, vedie lekciu na neutrálnom území alebo na diaľku. Potom, čo všetko analyzujete, stanovte cenu. Nemôžete to špecifikovať v reklame, ale napísať tým, ktorí odpovedajú.

8. Majte skúšobnú lekciu

Našli ste teda prvého študenta. Skúšobná lekcia sa často robí zadarmo. Môžete na to pozvať rodičov: môžu sa na vás pozerať ako na učiteľa a pochopiť, či vám môžu dôverovať so svojím dieťaťom. Ak sa vám dieťa páčilo a páčilo sa mu, ak ste si uvedomili, že sa s touto úlohou dokážete vyrovnať, potom je čas premýšľať o frekvencii tried. Lektori sa zvyčajne stretávajú s deťmi dvakrát týždenne, ale všetky individuálne. Dĺžka hodiny závisí od veku študenta, jeho úrovne vedomostí a účelu hodiny.

Diskutujte o medzerách a problémoch dieťaťa s rodičmi a informujte ich o jeho úspechoch. Zároveň sa pokúste nadviazať kontakt so študentom. Pokračujem v komunikácii s mnohými mojimi študentmi, ktorí už ukončili strednú školu. Podľa môjho názoru by tútor mal byť láskavým, ale spravodlivým mentorom pre dieťa. Nemal by sa od teba báť, ale musí pochopiť, že potrebuje všetko, čo si od neho žiadaš.

Pamätajte, že ak sa vám vyučovaný predmet naozaj páči, váš študent sa s ním pravdepodobne zamiluje. A ak program zostavíte správne a dodržujete pracovný plán, požadovaný výsledok nebude dlho trvať. Zároveň nesmieme zabúdať, že niekto chytí všetko prvýkrát a niekto musí pravidlo niekoľkokrát vysvetliť. Naučte sa cítiť pracovné tempo dieťaťa. Nedávno som sa radoval: chlapec, ktorý ku mne prišiel pred rokom a pol, s hodnotením medzi deuce a triom, dostal na OGE solídnych päť. Detské víťazstvá sú vždy vaše víťazstvá.

Pin
Send
Share
Send
Send