Užitočné tipy

Fyzický trest detí: prečo nemôžete poraziť dieťa

Pin
Send
Share
Send
Send


Trest sa považuje za účinný, ak ho rodičia alebo mentor môžu použiť na prispôsobenie činnosti dieťaťa a vytvorenie požadovaného správania. Akékoľvek disciplinárne konanie by sa malo zamerať na vytváranie poriadku a formovanie pozitívnych morálnych vlastností charakteru. Napriek tomu, že môžete opraviť správanie rôznymi spôsobmi, niektoré stratégie sa ukázali ako účinné v porovnaní s ostatnými. Preto je dôležité naučiť sa, ako účinne trestať vaše deti.

Rodičia sú stále rozdelení do dvoch táborov. Niektorí hovoria, že boli zbití, ale nič zlé sa nestalo. Iní tvrdia, že aj facka alebo facka je neprijateľná

V posledných rokoch je obzvlášť bežné hovoriť o fyzickom trestaní detí. Súvisí to nielen s módou detocentrizmu v rozvinutých krajinách, ale aj so štúdiami psychológov, ktorí poskytujú presvedčivé argumenty proti použitiu sily.

Rodičia sú stále rozdelení do dvoch táborov. Niektorí hovoria, že boli zbití, ale nič zlé sa nestalo. Iní tvrdia, že aj facka alebo facka je neprijateľná.

Fyzický trest detí: čo hovorí útok

Začnime s hlavnou vecou: použitie sily nie je o vzdelávaní, ale o nadvláde. Dospelí tak potláčajú deti, podrobujú svoju moc a ponižujú ich, aby dosiahli pokoru a poslušnosť. Rodičia často prejavujú zátylku svojími negatívnymi emóciami, ktoré nemôžu obmedzovať. Najčastejšie sú malé deti bité. Nie sú schopní adekvátne reagovať na agresiu, takže sa riadia vôľou silnejšieho dospelého.

Ak sa už fyzický trest detí stal „rodinnou tradíciou“, zvykli si jednoducho na násilie, utrpenie, ale naďalej robia to, čo je zakázané. Rodičia používajú ešte krutejšie metódy. Existuje viac násilia a poslušnosť, ako to nebolo, nikdy nebude. Útok je preto nezmyselnou metódou. Jedinou vecou, ​​ktorú môže vychovávať s jeho pomocou, je túžba rásť a pomstiť sa.

Prečo sa rodičia uchyľujú k násiliu pri rodičovstve

Rodičia si rýchlo uvedomia, že fyzický trest nemá požadovaný účinok. Prečo naďalej bijú deti? Z niekoľkých dôvodov:

 • "Zlé dedičstvo." Na svojich vlastných deťoch rodičia, ktorých bili ich matky a otcovia, vyjadrili svoje znepokojenie. Domáce násilie sa už vníma ako jediná správna metóda vzdelávania.
 • Nedostatok túžby zapojiť sa do detí. Mnohí rodičia namiesto dlhých presvedčovaní a vysvetlení, intímnych rozhovorov, spoločných hier dávajú prednosť fackám. Je to jednoduchšie a rýchlejšie.
 • Rodičovská nespôsobilosť. Dospelí často nevedia, ako ovplyvniť dieťa, ak ho neposlúchajú. Samovzdelávanie v tejto veci je zdĺhavý a komplikovaný proces a násilie je ľahšie.
 • Sebapotvrdenie rodičov. Ľudia, ktorí musia čeliť nátlaku a poníženiu, môžu byť krutí voči svojim deťom, aby sa mohli hnevať na tých, ktorí sa nedokážu brániť.

Samostatne stojí za zmienku mentálne nezdraví rodičia, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť. Kvôli utrpeniu detí dostávajú títo ľudia morálne uspokojenie. Bolesť niekoho iného zmierňuje ich vlastné.

Negatívne následky fyzického trestania detí

Z útoku neprináša žiadny úžitok, ale škoda môže byť veľká:

 • Neurózy. Neustály strach podkopáva nervový systém dieťaťa. To nevyhnutne ovplyvňuje sebavedomie a budúcu kariéru.
 • Problémy s komunikáciou s rovesníkmi. Znížené postavenie v rodine neumožňuje dieťaťu budovať plnohodnotný vzťah s rovesníkmi a spoznať priateľov.
 • Vývojové oneskorenie. Často sú tu problémy s fyzickým a duševným zdravím, ťažkosti s rozvojom reči, sústredenie pozornosti.
 • Budúca krutosť rodičov. 9/10 deti, ktoré boli vychovávané za pomoci útoku, potom tiež liečia svoje vlastné deti.
 • Zlý výkon školy. Zvýšená úzkosť nie je zbytočná. Strach z nízkeho skóre a trest zaň sú také silné, že sa dieťa nemôže učiť a dobre si komunikovať s učiteľmi, spolužiakmi.
 • Problémy v dospievaní. Ak sú deti zbité, potom vyrastajú a často sa snažia utiecť z rodiny. Zlé spoločnosti, skoré skúsenosti s alkoholom a drogami, samovraždy.

Je tu ešte jeden bod, na ktorý by rodičia nemali zabudnúť. Porazené deti sa stávajú utajené, snažte sa nenechať dospelých vo svojom vnútornom svete. Vyrastajú a nakoniec sa odsťahujú a nemôžu sa stať plnohodnotnou podporou starých rodičov. Existuje vysoká pravdepodobnosť osamelého veku alebo dokonca problémov dospelých detí.

Nemôžete poraziť, ale čo robiť potom: rady psychológov

Na začiatok je potrebné pochopiť, že fyzický trest je neprijateľný. Existuje však ešte jeden extrém - priepustnosť a úplná absencia trestov. Správne metódy výchovy sú medzi týmito pólmi:

 • Použite propagáciu. Vždy zistite, čo máte radi, o čom vaše dieťa sníva. Pomôže mu to odmeniť za dobré správanie.
 • Použite koníčky na zmenu pozornosti. Ak viete, čo sa vášmu dieťaťu páči, môžete ľahko zmeniť jeho pozornosť z konfliktu na vašu obľúbenú hru, knihu alebo inú zaujímavú aktivitu.
 • Buďte dôslední. Mali by existovať zákazy a je dôležité, aby sa rodičia učili nemeniť rozhodnutia pod vplyvom presvedčovania a sĺz detí. Nerovnosť vo vzdelávaní je neprijateľná.
 • Ako trest použite „depriváciu“. Keď dieťa nedostane obľúbenú hračku alebo zábavu, uvedomí si, že bol potrestaný.
 • Vždy dieťaťu vysvetľujte, o čom sa mýli. Pri trestaní sa uistite, že dieťa chápe svoju chybu a vie, čo malo urobiť.

Existujú situácie, keď rodičia ťažko obmedzia svoj hnev, pretože tvrdohlavosť detí môže pobúriť kohokoľvek. Naučte sa ovládacie techniky. Pomôže to pri výchove dieťaťa oveľa viac ako žabky.

Hlavná vec týkajúca sa dôsledkov fyzického trestu pre deti

Vyhnite sa, ak skutočne chcete zasiahnuť nezbedné dieťa. Fyzický trest detí môže mať vážne negatívne následky:

 • Neurotické poruchy, ktoré ovplyvňujú vaše štúdium, budúcu kariéru a osobný život.
 • Oneskorenia vo vývoji - fyzické aj emocionálne.
 • Problémy s komunikáciou s kolegami, spolužiakmi, učiteľmi.
 • Prvé experimenty s alkoholom, drogami, samovraždami.

Naučte sa a používajte techniky humánneho rodičovstva. Milujte svoje deti, objímajte ich častejšie, hovorte láskavo. Staňte sa ich zdrojom tepla, ochrany a podpory.

Prečítajte si intenzívne informácie v telegram a Instagram

Pin
Send
Share
Send
Send