Užitočné tipy

Ako napísať román: kde začať, prísť s názvom, dej

Pin
Send
Share
Send
Send


V každom románe je zápletka (nie zamieňať s dejom) základom rozprávania.

príbeh - to sú suché fakty, skutky a udalosti spojené vzťahmi príčin a následkov (ciele, ciele, motívy) a usporiadané v chronologickom poradí, to je chrbtica zápletky (hrdina sa narodil - ženatý - zomrel).

príbeh - Toto je emocionálny autorský príbeh o udalostiach s dodatkami, hodnoteniami, možnými odchýlkami od pôvodnej chronológie (hrdina pred smrťou si pripomína, ako sa narodil, kedy sa oženil a aký život prežil). Rozdiel medzi grafom a grafom je uvedený v príkladoch v článku „Čo je graf“.

Dej sa nazýva myšlienka zápletky a zápletka je už zverejnením a vývojom zápletky v praxi - v texte príbehu. A aby bolo možné efektívne pracovať na deji príbehu, je dôležité porozumieť samotnému základu - pravidlám konštrukcie osembodového oblúka.

Vždy ste chceli písať príbehy, ale nevedeli ste, kde začať? Vyskúšali ste to, ale nedostali ste príbehy?

Pripojte sa k majstrovskej triede školy - a po 2 týždňoch môžete hotový príbeh poslať redakcii časopisov.
Trvanie - od 18. mája do 1. júna 2018.

Ako zostaviť dej románu pomocou osembodového oblúka

Pri výstavbe pozemku sa rozlišuje osem hlavných fáz - „body“ - prvky tzv. Osembodového oblúka. Osem fáz - impulz, cieľ, prekvapenie, rozhodujúca voľba, vyvrcholenie (vyvrcholenie), zákruta, odskok - to sú body rozvoja plánu, od „prežívania“, cez „prekonané boje“ po „šťastne až do smrti“.

Zvážte podrobnejšie fázy oblúka.

1. Stáza - expozícia: obyčajný deň v bežnom čase v bežnom (alebo imaginárnom) svete. Áno, tí istí „žili“, opis situácie, odpaľovacia pätka, z ktorej sa príbeh „odštartuje“ - do vývoja, prostredníctvom prvého impulzu.

2. Impulz - nepredvídané výdavky. V bežný a neprehliadnuteľný deň sa stane niečo neobvyklé. Prípad, ktorý vypukne zo série udalostí, ktoré porušujú obvyklý priebeh vecí.

Čokoľvek môže byť impulzom - dlhotrvajúca spomienka, oheň v dome, príchod vzdialeného príbuzného alebo starého priateľa, zlý prorocký sen, neočakávané prepustenie, známosť atď. Hlavná vec je, že dynamika robí tento deň statickým a obyčajným, nezvyčajným, vyprovokuje ďalej, nemenej neočakávané udalosti a vytvára nový cieľ.

3. Účel - dôsledok impulzu.

Cieľ môže byť dvojaký: a) zbaviť sa následkov impulzu, prekonať ho a vrátiť sa do pôvodného stavu stázy, b) držať, udržiavať a rozvíjať sa s cieľom ďalej zmeniť situáciu.

Prvý (a) je spravidla negatívny, negatívny impulz a druhý (b) je pozitívny, pozitívny. Môže to však byť naopak - negatívny impulz (napríklad oheň v byte) bude fungovať pozitívne (spôsobí, že sa pohnete, presuniete svoju prácu a vysťahujete sa z nefunkčnej oblasti) a pozitívny impulz bude mať negatívny vplyv na cieľ - napríklad dlho očakávaný príchod príbuzného bude mať za následok veľa problémov a túžbu zbaviť sa. od hosťa, únava a túžba rýchlo sa vrátiť do stázového stavu.
Tak či onak, ale cieľ sa formuje a prináša veľa prekvapení. A - hlavné prekvapenie.

4. Prekvapenie - táto udalosť sa posúva dopredu alebo sa brzdí.

Propagačné a príjemné prekvapenia sú, samozrejme, dobré, ale nepríjemné sú zaujímavejšie a dôležitejšie. Nezabudnite, že skúsenosti z neúspechov a nepokojov spájajú viac ako šťastie. A zaradenie do príbehu kvôli „hrdinským“ problémom je rýchlejšie.

Pri riešení prekvapení je však dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

a) nemalo by byť príliš veľa prekvapení - jedno alebo dve,

b) prekvapenie by malo byť pre čitateľa nepredvídateľné a prekvapujúce,

c) musí byť realistický, logický, uveriteľný a prirodzene vyplývajúci z okolností.

A, samozrejme, prekvapenie by malo byť hnacou silou rozhodujúcej voľby.

5. Výber - Toto rozhodnutie sa prijíma s cieľom prekonať neočakávané prekážky a dosiahnuť cieľ.

Výber by mal byť zložitý, ťažký (ak je to možné, mal by byť osudový) a nevyhnutne vedomý. Potrebné. Automatické riešenie založené na zásade „kam to ide - tam a kam, čo treba - tomu sa nemožno vyhnúť“ - to je, samozrejme, aj výber, ale nie rozhodujúce. Ak hrdina nechápe, čo robí, potom je to nehoda, ktorá žiadnym spôsobom neovplyvní históriu hrdinu. Rozhodujúca voľba však predchádza obratu v histórii a osudu hrdinu, zahŕňa pochopenie zodpovednosti za čin (aký druh konania, aký druh nečinnosti) a dokonca „prelomí“ novú cestu.

6. Climax (climax) - je to výsledok prekvapenia a rozhodného rozhodnutia, emocionálnej udalosti deja, fázy predchádzajúcej obratu.

Napríklad hrdina chodí do práce a vidí horiaci dom, z ktorého pochádzajú výkriky detí. Z prírody si zbabelý hrdina musí vybrať - zavolajte hasičovi a sledujte alebo utekajte, aby zachránil ľudí. Rozhodol sa pomôcť a začína sa kulminujúca scéna zachraňovania ľudí pred ohňom. Po prekonaní seba a svojej zbabelosti prichádza hrdina na záchranu - a je neskoro do práce. A existuje zlý kuchár, ktorý nestojí na obrade so zamestnancami. A pre dobrý skutok odmieta nášho úžasného Spasiteľa. A tu je zvrat.

7. Otočte sa - Toto je udalosť, ktorá mení stav hrdinu a priebeh celého príbehu.

Turn by mal byť:

a) logické a prijateľné (tj v našom príklade o šéfe, ktorý je zlý a netolerantný, že je neskoro, musíte povedať, v momente, keď hrdina, ktorý prekonal svoju zbabelosť, sa ponáhľa pomôcť alebo nie, pretože šéf je infekcia a je naliehavo potrebné pracovať),

b) povinné, nevyhnutné, ale pre čitateľa neočakávané - áno, nezabudnite prekvapiť,

c) mali by vyplývať z predchádzajúcich udalostí - byť ich logickým výsledkom.

Bez takýchto zvratov je príbeh prázdny a svieži, musí sa stať, že čitateľ vyskočí z rozhorčenia, strachu alebo úžasu s výkrikom: „Prečo? Za čo? Ako to? “ A pridajte po: „Páni! Toto je zvrat! “ A - „toto je rozuzlenie!“

Páčia sa vám články na webovej stránke School of Inspiration?

Kombinovali sme najdôležitejšie a najzaujímavejšie publikácie v zbierke „Work on a book“. Zahŕňalo aj nové články, ktoré ešte neboli na webe uverejnené.
Kúpiť zbierku

8. Výmena - výsledok celého oblúka, všetkých fáz.

Situácia sa vracia k stázi - v ten veľmi obyčajný deň bežného času a v bežnom svete, do stabilnej situácie a na tomto pozadí sa ukazuje zmenený stav hrdinu. Čo stratil a čo získal. Rozklad by mal byť tiež logický, nemal by sa oddeľovať od reality a pre čitateľa by mal byť prekvapujúci.

Ako používať osembodový oblúk pri písaní knihy

Osembodový oblúk je použiteľný nielen na sprisahanie celého diela ako celku, ale aj na akúkoľvek jeho kompozičnú časť. Oblúky teda môžu byť:

 • hlavná vec je príbeh ako celok,
 • veľké - časti, kapitoly,
 • malý - scéna.

Rozdiel medzi malým a veľkým oblúkom je vo význame rozhodujúcej voľby, vo váhe cieľa, v sile prekvapenia, v strmosti zákruty a hĺbke hrdinových zmien v rozuzlení.

Ako vidíte, podľa tejto schémy si môžete zostaviť akýkoľvek plán a nakresliť osem kľúčových bodov a scénu do kapitoly a každej kapitoly a dvojsvazkový príbeh. Je to drsná a premyslená práca, ktorú je potrebné urobiť pred písaním. Koniec koncov, keď sa v koncepte objaví jasné jadro, je oveľa jednoduchšie ho preložiť do zaujímavého a vzrušujúceho deja.

Najobľúbenejšie žánre literatúry

Ako začať písať? Predtým, ako si sadnete, aby ste napísali román, musí autor určiť: pre koho chce písať? Kto budú jeho čitatelia? Čo ich zaujíma a čo sa dnes najviac číta? Početné prieskumy verejnej mienky ukázali, že dnes najčastejšie čítanými žánrmi sú milostné záležitosti, sci-fi, detektívne príbehy a klasika.

Milostné záležitosti

Spravidla ich číta väčšina žien, ktoré v živote vidia iba umývanie, čistenie, prácu, kuchyňu a vždy zaneprázdneného manžela. Potrebujú romantiku, krásu. Potrebujú krásne mená hrdinov, silné postavy, nezabudnuteľné miesta. Nebudú čítať o inštalatérskej láske kuchára.

Ak sa však autor odváži o tom hovoriť, potom musí premýšľať o tom, ako zaujať svojich čitateľov - premýšľať nad dojímavým dejom. Pochopte, ako napísať milostné scény do románu tak, aby na prvý pohľad zaujal ten najzaujímavejší hrdina, ktorý „hrá“. V priebehu práce si všimnite, ako ich pocity hrdinov zmenili, akými ťažkosťami museli prejsť, aby dokázali alebo prejavili svoju lásku.

beletrie

Fantasy žáner preferujú najmä tínedžeri alebo počítačoví géniovia. Pokiaľ ide o rôznorodosť žánrov, je potrebné sa obrátiť. Môže to byť dobrodružný príbeh s neuveriteľnou výzdobou: premeny a neobvyklé triky, neobvyklé miesta a technické „zvončeky a píšťalky“.

Fantastický žáner je dobrý, pretože tu môžete prísť s menom, ktoré zaujme čitateľa, vytvorí fascinujúci príbeh, založí na ňom ľudový príbeh so svojimi príšerami, čarodejníkmi a statočnými rytiermi alebo kybernetickú fikciu so svojimi elektronickými inováciami.

Fantasy je pomerne populárny žáner, pretože pre autora existuje neobmedzená „oblasť činnosti“. A ako napísať fantasy román, v čom závisí, len od jeho fantázie. Hlavným súborom sci-fi je hlavná postava, predmet jeho lásky, mocní patróni alebo spolupracovníci. A samozrejme, opačná strana: hlavný darebák je zradný a neporaziteľný.

Romány tohto žánru sa vždy čítali, čítajú a budú sa čítať. Prečo sú populárne? Najprv sa chce čitateľ zabaviť, uniknúť z reality. Rád zločin rieši ako rebus. Začiatok románu je hádankou, ktorá vás vyrušuje. A autor hrá: skrýva dôkazy, vedie k podozreniu na úplne nevinnú postavu, ktorá sa správa, akoby bol zločincom.

A čitateľ často ide nesprávnym spôsobom, jeho odhady sú nesprávne. Hrdina detektíva - detektív - spravidla predčí čitateľa rýchlym rozumom a elegantne odhalí zločin. Na napísanie detektívneho príbehu nestačí iba jedna hádanka. Ako sa naučiť písať romány v žánri detektíva? Po prvé, čitateľ má záujem sledovať priebeh myšlienok hrdinov, prenasledovať zločinca detektívnymi a odôvodňujúcimi odhadmi a podozreniami.

Trest darebáka je tiež dôležitým detailom, čitateľ sa teší z dohľadu zločince, ktorý dostal jeho púšť. Čitateľ sa často stotožňuje s hlavnou postavou, zvykne si na svoju úlohu a zvyšuje svoj význam. Dobre napísaný detektív ho robí sebadôverou v realitu toho, čo sa deje. A stále znova a znova vstupuje do role detektíva a číta jeden román za druhým.

Veľké výtvory sa nedajú vedieť. Klasická literatúra je vždy relevantná. Samozrejme nie je potrebné vytvárať nový „Vojna a mier“. Ako napísať román, ktorý dobije viac ako tucet čitateľov? Naplňte to hlbokým významom, vyvolajte globálne naliehavé problémy založené na večných hodnotách. Takéto dielo nenechá nikoho ľahostajným, bude vždy zaujímavé a prospešné.

Vzrušujúci vzorec

V skutočnosti to, čo ešte nebolo napísané, je dosť. Je dôležité prísť s niečím originálnym, neobvyklým. Jedným slovom, jeho vlastné. Neexistuje všeobecná schéma písania románu. Áno, a nikdy nebol. Preto neexistuje univerzálny vzorec na písanie najpredávanejších románov. Nie je však potrebné znovu vynájsť koleso. Stačí, ak začiatočník využije všeobecnú štruktúru: zápletku a kompozíciu.

V dobrej práci je všetko logicky spojené: jedna akcia (udalosť) vyplýva z druhej a všetko, čo s tým nemá nič spoločné, je odstránené. Základným princípom sú dôsledné, logicky konštruované akcie hrdinov. Toto je zápletka diela. Potom musíte rozhodnúť o prvkoch grafu. Čo treba starostlivo zvážiť pred napísaním románu?

 • Expozícia - postavy, ich vzťahy, čas a miesto konania.
 • Náznaky, akékoľvek znaky alebo rady, ktoré odhaľujú ďalší vývoj pozemku.
 • Kravata je dôležitým prvkom každej práce. Táto udalosť, ktorá sa vyvíja, vyvoláva konflikty.
 • Konflikt je základom každej práce. Čo môže byť základom konfliktu? Osoba (postava) je proti osobe alebo proti sebe. Hrdina proti spoločnosti alebo prírode. Človek verzus nadprirodzený alebo technológia.
 • Stúpajúca akcia je dôležitou podmienkou toho, ako napísať román, ktorý udržuje čitateľa v konštantnom napätí. Je potrebné vytvoriť reťaz udalostí, ktoré pochádzajú z konfliktu. Postupne sa akcia zvyšuje a dosahuje vrchol.
 • Kríza je vyvrcholením. Kríza začína bezprostredne pred vyvrcholením alebo súčasne s ňou. To je presne okamih, keď sa bojujúce strany stretávajú tvárou v tvár.
 • Vyvrcholenie je najvýznamnejším momentom v románe. Najzaujímavejšie, pretože hrdina zaťaté zuby a ide do konca alebo zlomí a stratí.
 • Zostupné akcie sú udalosti alebo činy hrdinov, ktoré vedú k rozuzleniu.
 • Oddelenie - riešenie konfliktov. Hrdina vyhrá alebo dosiahne svoj cieľ, zostáva s ničím alebo dokonca zomrie.

Ako napísať román

Pravidlá vytvárania pozemku zdôrazňujú jeden prvok - krízu. Ako je uvedené vyššie, toto je vyvrcholenie románu. Tento okamih zdôrazňuje prácu, robí ju vzrušujúcou. Čo je pre neho charakteristické? Po prvé, kríza odráža žáner práce.

Po druhé, musí doslova prevrátiť život hrdinu, narušiť jeho prirodzený priebeh a zmeniť ho k horšiemu. Tento bod si vyžaduje osobitnú pozornosť autora, takže celá kniha, celý plánovaný objem diela, by mala ísť na prekonanie dôsledkov krízy. Inak sa získajú krátke romány, ktoré úplne neodhalia myšlienku práce.

Po tretie, kríza by mala zachytiť samotného autora. Iba v tomto prípade bude kniha uchvátená a čitateľ nebude zaspať uprostred románu. Po tom, čo autor rozhodol o kríze, je potrebné rozhodnúť, čo je hrdina pripravený urobiť, aby ho prekonal, čo urobí, aby dosiahol svoj cieľ. Musí si byť istý, že toto je jediný možný spôsob, ako sa z tejto situácie dostať. To bude hlavným cieľom hrdinu.

Štyri zložky krízy

Vynájdenie pozemku, ktoré vedie postavu ku kríze, sa v žiadnom prípade nemusí ponáhľať. Toto je základom práce. A autor na tom musí stavať. Zle premyslený plán sa zrúti a majstrovsky vytvorený inteligentný kravata dá iba energiu a silu, ktoré pomôžu vytvoriť plnohodnotné majstrovské diela a nie napoly neúplné krátke romány.

Majetok a oslobodenie

Predmetom držby (oslobodenia) môže byť osoba, nápad, pocit, informácia. V snahe vyriešiť krízu musí postava dosiahnuť tento cieľ. Napríklad dievča sa chce oženiť, ale jej príbuzným sa tomu vo všetkých smeroch bráni. A snaží sa zbaviť ich útlaku. Alebo otec hľadá unesené dieťa. Túžba nájsť vaše dieťa je taká silná, že ho nezastavia žiadne prekážky.

Tragické následky

Hrdina nedokázal dosiahnuť svoj cieľ, následky sú hrozné - úplne zničia jeho život. Nie je také dôležité, ako začať písať, a čo je najdôležitejšie, objasniť čitateľovi, že tu je veľa. Dať pocit, prežiť s hrdinami všetku tragédiu situácie, strach. Jedným slovom, utiahnite čitateľa, vybavte postavy pocitmi, ktoré sú v každej osobe vlastné. Vytvorte situáciu, ktorú je potrebné vyriešiť. Dievča, ktoré nedokáže prekonať útlak rodiny, zostane nešťastné. Otec, ktorý nezachránil dieťa, ho stratí.

Vysoká motivácia

To je to, čo vždy priťahuje čitateľa. Ak autor diela dá svojmu hrdinovi aspoň jednu hodnú motiváciu na dosiahnutie cieľa, čitatelia s ním vcítia dôraz, obdivujú a motívy hrdiny nájdu odpoveď vo svojom srdci. Aké vysoké motivácie stojí za prečítanie? Môže to byť zmysel pre povinnosť, lásku, dôstojnosť, česť. Partnerstvo, spravodlivosť, vlastenectvo často rezonuje so čitateľmi. Pokánie a sebaúcta sú hodné, vznešené impulzy.

Je dôležité zdôrazniť silné stránky. Napríklad vyšetrovateľ, ktorý odhalí zločin, sa riadi zmyslom pre povinnosť. Otec, ktorý sporí dieťa, sa riadi láskou. Mäkšie - štedrosť alebo láskavosť - nebudú čitateľa správne zapôsobiť. Mali by sme si všimnúť negatívne aspekty - závisť, hnev, nenávisť, pýcha, chamtivosť, chtíč.

Tieto vlastnosti zvyčajne poskytujú antihrdiny. Mladí autori často nechýbajú tomuto bodu: vytvorenie silnej postavy s negatívnymi motívmi je dosť ťažké. Možno jedinou negatívnou motiváciou, ktorá môže upútať pozornosť čitateľa, je pomsta. Keď bol hrdina ponechaný na výber a jediným spôsobom, ako dosiahnuť spravodlivosť, je pomsta.

Prekonávanie prekážok

И последнее, что должен сделать герой, чтобы добиться своей цели, – преодолеть препятствия. Автору необходимо создать непреодолимые препятствия. Кажется, что цель недостижима. Пересмотреть созданный кризис, насколько он глубок и непреодолим. V prípade potreby sa kríza môže prehĺbiť: zhoršiť situáciu, rozšíriť ju, vymeniť niektoré prvky alebo konať.

Riešenie konfliktov

Prečo je vykresľovanie dôležité? Pretože počas existencie literatúry bola vyvinutá určitá schéma vplyvu na čitateľa. Ak sa do nej román nezmestí, bude letargický a nelogický. V objemných dielach s niekoľkými dejmi sa všetky vyššie uvedené prvky opakujú opakovane a podliehajú týmto pravidlám pri stavbe pozemkov.

Okrem toho, pri budovaní reťazca udalostí by sa mal uveriť aj prechod od komplikácií ku konfliktom. Ako napísať román, ktorý spĺňa tieto požiadavky? Postava musí mať vážne dôvody, aby tak či onak urobila. Rozuzlenie, koniec konfliktu je výsledkom činov hrdinu diela. Na každej scéne je potrebná logika a zdravý rozum. Čitateľ sa bude cítiť podvedený, ak má postava šťastie. Postavy bude rešpektovať iba vtedy, ak si to zaslúžia - urobili niečo hodné.

Odchýlka od pravidiel

Autor sa chce odchýliť od všeobecne uznávaných pravidiel, ale nevie ako? Písanie románov v štýle thrash je teraz celkom trendy. V takomto diele sa autor odchyľuje od pravidiel. Nie je obmedzený literárnymi formami. Je to iba prúd vedomia, uvoľnenia, kúskov myšlienok. Mal by však existovať zaujímavý príbeh. Čitateľa musia chytiť: humor, nálada, démon, nespútané šialenstvo atď. Čitateľa bude triasť.

Ak napíšete históriu, môžete napísať prácu s vzrušujúcim dejom, neobvyklými miestami a akciami, ktoré nie sú charakteristické pre moderný svet. To je pravda. Dejiny každej krajiny, mesta, slávnej bitky alebo biografie slávneho človeka sú vždy zaujímavé. Ako napísať historický román? Môžete vytvoriť majstrovské dielo, ktoré si zaslúži pozornosť a nesie historickú hodnotu, iba dôkladným preštudovaním faktov a dôkazov. Čitatelia sú pozorní na malé veci.

Na obnovenie príbehu je potrebné študovať časové obdobie, v ktorom autor chce umiestniť svoje postavy. Venujte pozornosť oblečeniu, bytovému zariadeniu, riadu, zvykom, morálnym hodnotám tohto obdobia. Doslova v tom čase klesla. Zostavte príbeh, prepletajte zaujímavých hrdinov a vybavte ich vysokými cieľmi.

Ako prísť s názvom knihy - dômyselný, nezabudnuteľný? Prečítajte si knihu a premýšľajte o jej myšlienke. Pomysli na mená, ktoré zodpovedajú hlavnému posolstvu alebo hlavným emóciám, ktoré tvoja romantika vyvoláva. Z knihy napíšte svoje obľúbené frázy. Možno sa stanú názvom diela. Zvážte pomenovanie románu po hrdinovi. Toto je pomerne bežná prax. Tajomné tituly zaujmú čitateľa, ktorý hľadá niečo neobvyklé. Titul by mal zároveň poskytnúť dostatok informácií o predmete knihy, ale nie príliš veľa na to, aby čitateľ naďalej zaujímal. Buďte originálny. Poďte s menom, ktoré bude vynikať z množstva lajkov.

Najdôležitejšia vec sa nemusí báť, ak sa ukáže, že pomer s týmto menom už existuje. Stále existuje viac čitateľov. V prvom rade sa knihy stávajú slávnymi, ktorých autori boli schopní prísť s dobrým menom, dať dohromady myšlienky, myšlienky, fakty a vytvoriť vzrušujúci, logicky postavený príbeh.

Pin
Send
Share
Send
Send