Užitočné tipy

Ako uchovávať potraviny - konzervácia, morenie a mrazenie

ELLE - o tom, čo vložiť do chladničky a čo nie

Pri obchodovaní s výrobkami každý deň často nevieme, ako ich správne skladovať, aby zostali čerstvé po dlhú dobu. Napríklad niektoré druhy ovocia a zeleniny sa najlepšie udržiavajú pri izbovej teplote a čokoláda by sa na rozdiel od všeobecného presvedčenia nemala vkladať do chladničky. ELLE sa dozvedela o pravidlách skladovania potravín doma.

Skladovanie potravín v chladničke a mrazničke

V chladničke sa všetky výrobky skladujú presne vymedzený čas vyhradený pre čerstvé rastlinné výrobky, pečené, údené a varené mäsové výrobky, pre mliečne výrobky, pre ryby, o ktorých už všetci vedeli. Takéto skladovanie by malo byť krátkodobé s použitím nádob, ktoré izolujú pachy tak, aby si výrobky zachovali svoju čerstvosť a vlastnú vôňu, a tiež chránia pred vyschnutím, čo zníži kvalitu a vzhľad skladovaných výrobkov aj v krátkom čase.

Na dlhšie a bezpečnejšie skladovanie by ste mali používať rýchle mrazničky. Moderné mrazničky sú vybavené informáciami o úrovni skladovania rôznych druhov potravín zmrazených na dlhodobé skladovanie. Obrazy na dverovom paneli zvyčajne obsahujú potrebné informácie.

Mraznička je najlepší domáci spotrebič, ktorý našla naša civilizácia. 18-stupňové mrazenie vám umožňuje uchovávať akékoľvek jedlo na dlhý, ale nie neobmedzený čas. Pre optimálny efekt je potrebné dodržiavať správny režim ukladania, o ktorom sme sa rozhodli v tomto článku hovoriť.

Základným pravidlom pre skladovanie takmer všetkých výrobkov v mrazničke alebo mrazničke je hermetické balenie v špeciálnych vreckách alebo nádobách, ktoré nesú označenie ich použitia na skladovanie potravín pri 18 ° C. Bežné plastové vrecká na potraviny sa môžu používať iba na krátke skladovanie, inak môžu prasknúť a rozpadnúť sa.

Svetlo voňajúce potraviny potrebujú zvýšenú izoláciu, aby si ostatní mohli udržať svoju vlastnú chuť. Naplnené nádoby by sa mali umiestniť v určitom intervale na voľnú cirkuláciu studeného vzduchu. Je vhodné označiť nádoby uskladnené na uskladnenie záznamami o ich časoch skladovania. Zmrazené zelené a okrúhle bobule by mali byť tiež opatrené podpismi, aby nedošlo k zameneniu hrozna s ríbezľami, malinami a ostružinami a podobne.

Samotný proces balenia vyžaduje, aby bol vo vnútri kompaktný a pevne vyplnený. Aby ste z neho v maximálnej možnej miere vylúčili vzduch, aby proces mrazenia bol rýchlejší a produkt bol správne skladovaný po požadovanú dobu.

Objednať v chladničke

Aby sa výrobky nezhoršovali a nestratili spotrebiteľské vlastnosti pred dátumom exspirácie, musia byť správne umiestnené v chladničke. Celý priestor chladničky je rozdelený na samostatné časti, z ktorých každá má svoj vlastný teplotný režim a cirkuláciu vzduchu.

Na spodnej polici, kde je teplota +1 ° C, sa odporúča skladovať surové mäso a ryby. Varené výrobky je možné umiestniť na stredné police s teplotou + 3 - 4 ° C. Teplotný režim hornej police je približne +6 ° C, preto je dobré na ňom uchovávať mlieko. Spodné nádoby sú špeciálne navrhnuté pre ovocie a zeleninu, ktoré sú umiestnené oddelene od seba.

Teplota na dverách chladničky je + 5 až 6 ° C, je však potrebné mať na pamäti, že v dôsledku neustále sa otvárajúcich dverí sú výrobky, ktoré sú tu, viac v kontakte so vzduchom zvonku. Tu si môžete dať nápoje, ako aj maslo a nakladané syry, ktoré nepotrebujú silnú prechladnutie.

Chlieb sa odporúča skladovať v plastovom vrecku, iba ak je v chladničke. V iných prípadoch teplo a uzavretý priestor prispejú k rozvoju škodlivej mikroflóry.

Hlinená nádoba na chlieb je najvhodnejšia na skladovanie chleba, v ktorom výrobok „dýcha“, nevysychá, zostáva voňavý a chutný dlho. Na druhom mieste sú drevené nádoby na chlieb a nádoby z vetvičiek, po ktorých nasledujú obvyklejšie kovové a plastové nádoby na chlieb.

Na chladničku nemôžete umiestniť nádobu na chlieb: kondenzát emitovaný jednotkou zariadenia prispieva k rýchlemu zhoršovaniu kvality chleba. Pšeničný a ražný chlieb sa najlepšie skladuje na rôznych miestach.

Optimálne skladovacie podmienky pre rastlinné produkty

Bude sa to týkať šťavnatého ovocia, zeleniny a bobúľ, napríklad melónu, melónu, papáje, jahôd, cukety, baklažánu, ktoré v dôsledku nízkej teploty môžu prasknúť a po druhé, keď rozmrazujú, strácajú chuť, arómu a vonkajšie odvolať.

Celá séria zeleniny, bobúľ a ovocia nemôže byť vôbec zmrazená ako prostriedok na skladovanie, pretože pre svoju prirodzenú šťavnatosť strácajú svoju prirodzenú chuť, arómu a výživnú príťažlivosť. Patria sem kapusta, uhorky, zeler, hlávkový šalát, paradajky, paštrnák, reďkovky, reďkovky a čakanka, v žiadnom prípade to nie sú zemiaky, ktoré, ako všetka surová koreňová zelenina, sa po rozmrazení stanú sladkými, letargickými a vodnatými.

Chladenie čerstvých rastlinných výrobkov však nebolo zrušené, pretože v prvom rade je možné ho skladovať pri nízkej teplote v pivnici alebo chladničke. Po druhé, aby ste udržali šťavnaté ovocie alebo bobule, ako sú broskyne, jahody, kivi a iné, relatívne čerstvé, musíte ich najskôr umiestniť do vhodnej suchej a čistej vzduchotesnej nádoby, pridať 1 lyžicu granulovaného cukru na pohár na chladnom mieste počkajte, kým sirup nevyprší, hermeticky uzavrite vekom, pretrepte rovnomerne. Týmto spôsobom môžete ukladať svoje obľúbené ovocie na chladnom mieste až na 9 mesiacov. A v špeciálnych nádobách je možné sladené ovocie a bobule dokonca zmraziť - po rozmrazení sa môžu konzumovať ako plný dezert.

Menej šťavnaté a hustejšie ovocie: umyté a sušené jablká, kdoule, hrušky - je lepšie olúpať jadro, nakrájané na veľké plátky, vložiť do čistej a suchej nádoby, posypať šťavou z jedného čerstvého citróna, posypať cukrom podľa chuti, 1-2 polievkové lyžice , nalejte trochu studenej vriacej vody, všetko pretrepte a zatvorte pevným vekom. Týmto spôsobom môžete dlho uchovávať husté ovocie v chladničke.

Obilniny a múka

Mnoho ľudí si myslí, že obilniny a múka sa môžu skladovať donekonečna. Musíte však vedieť, že proso, ovsené vločky, ovsené vločky sa uchovávajú najviac 4 mesiace, ryža a krupica sa môžu skladovať najviac šesť mesiacov. Dlhšia trvanlivosť peria a pohánky. Múka z bielej pšenice najvyššej kvality sa skladuje až 1 rok a nižšie triedy - iba 2 - 3 mesiace.

Obilniny a múka sa najlepšie uchovávajú v tesne uzavretých nádobách na sklo, kamenina alebo plechovka. Vloženie malých vreciek soli do nich zabráni škodcom. Nádoby s týmito výrobkami musia byť umiestnené na suchom mieste s dobrým vetraním. Počas varenia nenechávajte nádoby s obilím a múkou otvorené dlhý čas.

Párky a syry

Syr nebude dlhodobo zlý a nevyschne, ak ho vložíte do špeciálnej uzavretej misky - syrovej misy. Ale v plastovom vrecku alebo vo fólii na skladovanie syra a klobás sa to nestojí, tieto výrobky obsahujú veľa vlhkosti a za takýchto podmienok sa rýchlo zhoršujú. Najlepšie je zabaliť syr a párky do papiera a položiť na strednú poličku chladničky.

Ak chcete varené klobásy a párky uchovávať dlho, môžete ich vložiť do mrazničky. Môžu sa uchovávať zmrazené až dva mesiace.

Vajce by sa mali skladovať oddelene od ostatných výrobkov v uzavretých nádobách. Vďaka pórovitej štruktúre škrupiny dobre absorbujú cudzie pachy, do nich môže preniknúť infekcia zo surového mäsa alebo rýb.

Odporúča sa umiestniť vajcia do nádoby so špičkou dolu, takže žĺtok bude v strede a nebude v kontakte so vzduchovou vrstvou. V tejto polohe môže byť tento produkt skladovaný až tri týždne. Aj keď sú na dverách chladničky často umiestnené špeciálne nádoby na vajcia, nie je to ideálne miesto na ich skladovanie. Lepšie ich umiestnite dovnútra na poličku. Prepelica sa nedá chladiť, ale môže sa uchovávať pri izbovej teplote v uzavretej nádobe tri mesiace.

Zelenina a ovocie

V ideálnom prípade by sa väčšina zeleniny a ovocia mala skladovať osobitne v papierových obaloch. Plastové vrecká sú tiež prijateľné, ale je potrebné dbať na to, aby plody umiestnené v nich boli suché.

Paradajky sa môžu uchovávať v smaltovaných jedlách na spodnej polici chladničky. Zemiaky, repa, mrkva, kapusta sú dobre uložené v nádobách na spodku chladničky. Lúpané strúčiky cesnaku možno vložiť do pohára a pridať rastlinný olej. Nádoba musí byť pevne zatvorená a položená na hornú poličku chladničky. Takže si cesnak šetríte nielen na dlhú dobu, ale tiež na aromatický cesnakový olej. Varená šalátová zelenina sa najlepšie udržuje nešúpaná.

Listovú zeleninu a zeleninu vložte do suchej, tesne uzavretej nádoby. Kôpor, petržlenovú vňať a jarnú cibuľu zabalenú do vlhkej handričky a umiestnenú v nádobe s otvormi je možné skladovať až dva týždne na spodnej polici chladničky. Rebarbora sa uchováva v chladničke zabalením do papiera.

Mnoho ovocia sa nemusí chladiť, najmä pokiaľ ide o tropické ovocie: banány a ananásy. Najlepšie sa skladujú pri izbovej teplote. Čerstvé bobule by mali byť ponechané v nádobách na strednej polici chladničky.

Skladovanie fermentovaných mliečnych výrobkov

Kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt, syr strácajú svoju chuť a dokonca aj mrazené vlastnosti. Mliečne výrobky sa môžu pri nízkej teplote krútiť, pričom strácajú svoju nutričnú príťažlivosť. A také mliečne pochúťky ako puding, jogurtové omáčky, smotana, ktoré sa skladujú pri teplotách pod bodom mrazu, jednoducho stratifikujú, stávajú sa vodnaté a hrudkovité, musia sa jednoducho zahodiť.

Prílohy a pekárske výrobky

Hotové cestoviny a ryža pri zmrazení strácajú chuť a štruktúru. Ale veľmi dobre znášaná, dokonca aj dlhodobá uskladnená hotová kaša z perličiek. Stačí ho zabaliť do malých porcií - a kedykoľvek budete dostávať pozoruhodne užitočnú prílohu, z ktorej sa „vaše srdce usmieva“, pretože jačmeň perlový nestratí nič pod vplyvom teplôt pod nulou.

Dobrým a užitočným spôsobom, ako uchovávať chlieb a rožky v plastovom vrecku v chladničke, vložte doň kúsok papierovej utierky, aby absorboval nadbytočný kondenzát, aby sa produkt netvoril. To umožní, aby chlieb bol v maximálnej možnej miere stuhnutý a nestratil svoje užitočné a vkusné vlastnosti, navyše ho možno nakrájať na tenké plátky - ekonomicky a užitočne.

Mäso a ryby

Chladené mäso a vnútornosti je možné skladovať 1-2 dni v chladničke av mrazničke až rok. Je lepšie mäso po častiach zmraziť, aby sa predišlo opätovnému ochladeniu.

Chudé chudé ryby sa môžu uchovávať v chladničke 1 až 2 dni a v mrazničke až 6 mesiacov. Mastné druhy rýb sa skladujú zmrazené iba 3 mesiace. Varené ryby sa môžu uchovávať na strednej polici chladničky 3-4 dni.

Nezabudnite sledovať čerstvosť výrobkov vo vašej kuchyni. Utrite police v chladničke a odkladacích skriniach každý mesiac. Potraviny správne umiestnite podľa podmienok skladovania. Okamžite vyhoďte pokazené jedlo, aby sa spóry plesní a hnilobné baktérie nerozširovali do iných potravín.

Podmienky a pravidlá skladovania výrobkov v mrazničke

Zoznámte sa s pokynmi na správne používanie chladničky a mrazničky. Dozviete sa o prípustných dobách skladovania rôznych druhov výrobkov v nich. Príkladom je uskladnenie mastných rýb, ktoré po 2 až 3 mesiacoch chladenia výrazne strácajú svoju chuť.

Tieto výrazy sú dosť špecifické a obmedzené časom a prínosom. Ako je uvedené vyššie, všetky balenia alebo nádoby by mali byť vybavené zreteľnými značkami s názvom produktu a dátumom jeho záložky, aby sa nerozložil a šetril čas a chlad.

Povolená doba použiteľnosti produktov v chladničke a mrazničke:

 • vták - 9 mesiacov
 • hovädzie mäso, bravčové mäso, jahňacie mäso, konské mäso - 4 - 6 mesiacov,
 • tučné ryby - 2 - 3 mesiace a ostatné druhy - 6 mesiacov,
 • morské plody - 3 - 4 mesiace,
 • polotovary: knedle, knedle, palacinky, kapustnica, rezne a mleté ​​mäso - 3 - 4 mesiace,
 • hotové jedlá, ako aj: vývary, polievky, karbonátky, omáčky - 2 - 3 mesiace,
 • ovocie a zelenina - do 1 roka, s výnimkou paradajok - 2 mesiace, paprika, 3-4 mesiace, cuketa a tekvica - 10 mesiacov, jablká - 4 mesiace: marhule - 6 mesiacov, broskyne - 4 mesiace, jablká - 0,5 roka , čerstvé bylinky - 6-8 mesiacov, bobule - 0,5 roka,
 • varené huby - 1 rok, surové - 8 mesiacov,
 • zmrzlina - 2 mesiace,
 • maslo a margarín - 9 mesiacov,
 • Chlieb a pekárstvo - 2 - 3 mesiace

Konzervované výrobky

V súčasnosti sa vďaka rozšírenej dostupnosti všetkých druhov sklenených nádob a plechoviek, vákuových a mäkkých viečok stal jedným z najpopulárnejších spôsobov skladovania výrobkov na dlhodobé skladovanie ich konzerváciou: morenie, morenie, morenie a balenie za tepla. Domáce ženy sú vystavené takémuto ošetreniu zeleninou, ovocím, bobuľami, hubami a dokonca aj mäsovými výrobkami. To všetko sa deje buď s použitím octu alebo cukru alebo horúcim balením do sterilných nádob. Nevyhnutnou podmienkou pre bezpečnosť a chuť nakladaných výrobkov je rovnováha octu a cukru, ktorú nájdete v mnohých už vyskúšaných a populárnych receptoch.

Vďaka sterilite a dokonalému korokovaniu výrobkov je možné tieto výrobky skladovať dostatočne dlho, ale nie dlhšie ako 1 rok. Dlhšie obdobia zhoršujú chuť produktu a zvyšujú riziko botulizmu a obsah ovocných semien vedie k hromadeniu kyseliny kyanovodíkovej. Ak existuje veľa domácich konzervačných látok, musí sa dátum konzervácie označiť lepiacou páskou priamo na veku.

Sušenie potravín

Základom každého procesu sušenia je dehydratácia produktu. Maximálna neprítomnosť vlhkosti v sušenom produkte okráda kvasné baktérie a hnije ich potrebné prostredie. Zostáva iba správne vysušiť skladované výrobky a náležite ich uchovať.

 • sušenie na vzduchu - suší sa v tieni a na vetranom mieste väčšinou obilnín a strukovín, bylinkových čajových prípravkov (mäta pieporná, rozmarín, bazalka rôznych aróm), byliniek na ochutenie (tymián, šalvia, kopr, petržlen a ďalšie). Táto technológia je pomerne jednoduchá: zostaviť do zväzkov, zavesiť v tieni a na vzduchu a potom uskladniť v textilných vreckách alebo nádobách na sušenú trávu,
 • v sušiacej peci dehydratáciou pri určitej nízkej teplote - do +30 ° C, aby si sušené ovocie alebo zelenina zachovali čo najviac svojich prírodných výživných a chuťových hodnôt,
 • fajčenie v špeciálnom zariadení sušením a fumigáciou mäsa, rýb a morských plodov.

Solenie potravín

Ukladanie jedla soľou je najstaršou z týchto metód, ktorú ľudstvo získalo od nepamäti. A doteraz zostáva celkom relevantný pre skladovanie mäsa, hydiny, morských plodov a rýb. Môj domov sa obzvlášť páči chutnej slanej sádle. Hlavným konzervačným prvkom procesu solenia (konzervácie) je jedlá soľ, ktorá vytvára neprekonateľnú bariéru pre mikroorganizmy so znížením koncentrácie vody, ktorá udržuje jedlo vhodné a chutné po dlhú dobu. Množstvo prebytočnej soli, ktoré sa počas vytvrdzovania nedá vyhnúť, sa dá regulovať namáčaním produktu na spotrebu.

Potraviny skladované konzervovaním sa nedajú ľahko pripraviť. Recepty na takúto ochranu možno nájsť na internete. Môžu byť magicky zložité, napríklad pri výrobe basturmy a drahých druhov údených klobás. Alebo dostatočne jednoduché - na soľ a na krátku dobu skladovania surového mäsa.

Existuje ďalší populárny spôsob, ako konzervovať potravinové výrobky - vákuové balenie - táto forma skladovania potravín pre budúce použitie sa stále vyvíja a ťažkosti s jej implementáciou súvisia s dostupnosťou potrebných nádob, viečok a niekedy s dôverou a skúsenosťami. Podstatou tohto procesu je maximálne vylúčenie prítomnosti vzduchu v použitej nádobe (taška, nádoba, fľaša), aby sa vytvorilo vzduchotesné prostredie, v ktorom by sa výrobky mali skladovať mimo kontaktu s mikroorganizmom.

Riad a balenie

Čím viac vlhkosti je vo výrobku, tým dlhšie si zachováva svoj vzhľad a sviežosť. Keď nakladáte zeleninu bez obalu do komory, za pár dní ich dostanete orezané a osušené. Dôvodom je skutočnosť, že chladnička čerpá vlhkosť. Na modeloch vybavených systémom No Frost výrobky rýchlo zvetrávajú.

Dôležité! Pri prenášaní tovaru zo skladu ho nedávajte do cely v plastovom vrecku. В такой среде быстро образуется конденсат, развиваются бактерии и плесень.

В какие емкости помещать запасы, чтобы они не испортились раньше времени:

 • Пищевая пленка. Отлично подходит, чтобы накрыть миски с остатками готовых блюд, закусок.
 • Пергаментная бумага подходит не только для выпечки. Благодаря хорошей циркуляции воздуха применяется для упаковки сыра, колбасы, копченостей.
 • Фольга. Dokonale utesňuje a zabraňuje zvetrávaniu produktu a strate vlhkosti. Dá sa použiť na hotové občerstvenie, ryby, mäsové gule, plátky.
 • Antibakteriálna rohož. Umožňuje udržať zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé. Odporúča sa umyť, osušiť a vložiť ich do spodných zásuviek a položiť rohož. Vďaka membráne s otvormi voľne cirkuluje vzduch, ktorý nasýti ovocie.
 • Plastové nádoby. Umožní vám uložiť hotové občerstvenie a čerstvé výrobky. Keď sa objavia praskliny a škrabance, je lepšie zbaviť sa nádoby.

 • Sklo je najbezpečnejšou a najodolnejšou možnosťou. Môžete uložiť všetko: od hotových jedál až po mäsové výrobky, ryby, mlieko.
 • Vákuové panvice. Je schopný predĺžiť trvanlivosť. Vďaka dobrému utesneniu nedovoľujú priechod kyslíka, bránia rastu baktérií.
 • Drevené nádoby dobre skladujú ovocie a zeleninu.

V ktorých oddeleniach sú uložené výrobky

Preto musí byť jedlo správne zabalené. Je však dôležité vedieť, na ktorých poliach sa majú zásoby skladovať. Každá komora má svoj vlastný teplotný režim. Preto je nesprávne umiestňovať nákupy „kdekoľvek sa niekto pozrie“. Kde môžem uchovávať polovýrobky a kde sú čerstvé produkty?

Optimálna teplota v komore je +5 stupňov. „Najchladnejším“ je polica pod mrazničkou. Teplota na policiach sa môže meniť od + 1 ° C do + 8 ° C.

Priestor pod mrazničkou

Ideálne pre rýchlo sa kaziace mliečne a mäsové výrobky. Teplota je + 1 - 3 ° C.

 • Syr. Môžete ju zabaliť do fólie, pergamenu, ale sklenená nádoba zostáva nevyhnutná. Chcete zachovať chuť syra dlhšie? Potom vložte do misky pár kúskov rafinovaného cukru. Absorbuje nadbytočnú vlhkosť a zabraňuje zhoršeniu kvality produktu po dobu dvoch týždňov.
 • Tvaroh. Často sa predáva vo vákuovom obale (ak nepriberáte na váhe). Doma musíte dostať tvaroh a preniesť ho do vákuového alebo skleneného podnosu.
 • Maslo. Rozdeľte veľký kus na časti. Ponechajte jeden kus v olejničke na každodenné použitie. Zvyšok vložte do mrazničky.
 • Milk. Z plastových nádob a fliaš je lepšie prenášať mlieko do sklenených nádob s vekom.

Dôležité! Odporúča sa utrieť vajíčka a vložiť ich do zakúpenej nádoby (plast alebo lepenka). Nie je jasné, prečo výrobcovia naďalej vyrábajú podnosy na dvere: po otvorení sa vajcia nalievajú teplým vzduchom, čo vedie k zníženiu skladovateľnosti a rozvoju salmonely.

Mliečne výrobky

„Mlieko“ sa odporúča uchovávať v chladničke najviac 72 hodín. Veľa záleží aj na načasovaní balíka. Pasterizované mlieko môže trvať dlhšie ako bežné mlieko. Podrobnosti nájdete v tabuľke:

Názov produktuČas použiteľnosti v chladničkeFunkcie ukladacieho priestoru
čerstvé čerstvé mlieko12 hodíndo sklenenej nádoby alebo fľaše uzavretej vekom
varené mlieko72 hodínv sklenených alebo plastových miskách
pasterizované skladovacie mlieko15 dnív tetrapacku alebo plastovom obale z továrne
krém25 dnív pôvodnom obale
pečené mlieko7 dnív tetrapacku
kondenzované mlieko1-3 mesiacev pôvodnom obale
tvaroh72 hodínv plastovej dobre vetranej nádobe
tvrdý syr15 dnív polyetyléne
tavený syr12 dnívo fóliovom obale
sladký syr20 dnívo výrobnom balení
maslo15 dnína pergamene alebo masle
nátierka18 dnív balení
rozpustené maslo5 dnív balení
kyslá smotana72 hodínv sklenených nádobách alebo v plastových obaloch
sladký jogurt48 hodín od okamihu otvorenia baleniav pôvodnom obale
prírodný jogurt72 hodín od dátumu výrobyv sklenenej miske
kvások72 hodín od dátumu výrobyv sklenenej nádobe
zraziť sa3 dniv pôvodnom obale alebo v sklenenej nádobe
kuracie vajcia21 dnív špeciálnych obaloch

Mäsové výrobky

Mäso a výrobky obsahujúce mäso by mali tiež ležať na hornej polici. Pri veľkom kuse by doba skladovania nemala prekročiť 48 hodín. Mleté mäso je najlepšie poslať okamžite do mrazničky, je najcitlivejšie na vývoj patogénnych mikroorganizmov.

Koľko ukladať jednotlivé produkty, nájdete v tabuľke:

Názov produktuČas použiteľnosti v chladničke, hodinyMetóda ukladania
jahňacie čerstvé24v hermeticky uzavretej nádobe, sklenenej alebo smaltovanej
bravčové24v špeciálnom vetranom obale
teľacia para12v otvorenej miske
chladený vták48v balení
domáce klobásy72v plastovej nádobe na potraviny
zakúpené klobásy72v pôvodnom obale výrobcu
varená klobása48v obale výrobcu, ktorý navyše prekryje rez lepiacou fóliou
údená klobása72v pôvodnom obale
údená klobása72v plastovom vrecku
kotlety, mäsové polotovary48v plastovej nádobe na potraviny
plnená kapusta, polotovary48v nádobe
mleté ​​mäso12vo vetranej nádobe
masť2-3 mesiacena pergamene
potrava z mäsa72v pôvodnom obale
šunka72v polyetyléne

morské plody

Predtým sa musia ryby očistiť od vnútra a umyť. Pri zamrznutí nie je možné váhy odstrániť. Pri umiestňovaní na hornú policu by sa ryby mali umiestniť do sklenenej misky s vekom.

Názov produktuČas použiteľnosti v chladničke, hodinyFunkcie ukladacieho priestoru
čerstvé ryby12v otvorenej miske pokrytej lepiacou fóliou
chladená ryba10v akýchkoľvek jedlách
morské plody7v plastovej nádobe na potraviny
morská kapusta72v pôvodnom plastovom obale alebo v obale
solená ryba24v plastovom vrecku
údená ryba72v plastovom vrecku
sušené ryby1-2 mesiacena pergamene
rybacie konzervy3-6 mesiacovv pôvodnej kovovej plechovke

Druhá a tretia polica

Tu môžete uviesť:

 • Párky a údené mäso. Celý výrobok môže byť zabalený do pergamenu. Krájanie sa najlepšie umiestni do sklenenej nádoby a prikryje sa lepiacou fóliou. Nenechávajte ho otvorený, v opačnom prípade sa stane popraskaným a nepoužiteľným.
 • Sladkosti a pečivo: koláče, koláče, výrobky plnené smotanou a džemom. Môžu byť zabalené do pergamenu alebo umiestnené do uzavretej nádoby s vekom.
 • Vhodné podmienky pre hotové výrobky. Tekuté jedlá je možné umiestniť do kvetináčov s vekom alebo naliať do pohárov. Je lepšie umiestniť ryby, mäso, občerstvenie do samostatných zakrytých zásobníkov.
 • Šaláty bez dresingov.
 • Otvorené konzervované jedlo je najlepšie nechať v sklenenej miske. Po otvorení plechovka začína hrdzať, čo má vplyv na kvalitu jedla.

Odborníci neodporúčajú konzumovať výrobky, ktoré sú skladované hotové dlhšie ako 48 hodín. Už nie sú užitočné.

Výrobky s krátkou skladovateľnosťou

Názov produktuČas použiteľnosti, hodinaFunkcie ukladacieho priestoru
koláče a pečivo12-24v uzavretých nádobách
koláče24-48v špeciálnych obaloch
koláče48v uzavretom obale
hotové mäso a mäsové jedlá48v tesne uzavretých nádobách
polievky a boršč na mäsovom vývare24v plastovej nádobe alebo v sklenenej nádobe
zemiaky a jedlá z nich24v nádobe
šaláty s kyslou smotanou12v sklenenej miske
zeleninové šaláty s rastlinným olejom18v sklenenej uzavretej nádobe
mäsové šaláty6v nádobe
zeleninové jedlá24v plastovej miske
sendviče s mäsom5v lepiacom filme
sendviče s klobásou a syrom4v lepiacom filme
konzervované mäso1-6 mesiacov zatvorené,
72 hodín od otvorenia
v plechovke
konzervovaná zelenina1-4 mesiace zatvorené,
14 dní od otvorenia
do pohára

Nulová priehradka alebo spodné zásuvky

Na akých poliach sú zelenina a ovocie? Moderné chladničky pre nich zahŕňajú zóny Flex Cool, Fresh Box, Fresh Zone. Umožňujú maximalizovať zachovanie vlhkosti v ovocí, čo prispieva k ich dlhodobému skladovaniu.

 • Suchá zóna je vhodná pre mäso a ryby. Teplota je tu nula a vlhkosť je 50%. Čerstvé mäso sa môže skladovať v takýchto podmienkach 7 dní.
 • Vlhká zóna. Teplota je tiež nula stupňov, ale vlhkosť v trópoch je 90%. Bobule sa najlepšie umiestnia do samostatného kontajnera. Ovocie, zelenina a zelenina sa umyjú zo špiny, sušia sa, distribuujú sa v baleniach a odosielajú sa do škatule.

Zelenina, ovocie, bobule

Názov produktuČas skladovaniarysy
paradajky10 dníplastová taška alebo nádoba na zeleninu
uhorky15 dnízeleninový kontajner
zeler5 dníbalenie
kôpor72 hodínv pohári vody
petržlen72 hodínv pohári vody
kapusta20 dnív balení
cibuľa1-3 mesiacevoľne ložené v špeciálnom obale
šalát48 hodínv otvorených nádobách
zemiaky1-3 mesiacevoľne ložené alebo vo vrecku
reďkev12 dnív plastovej nádobe
mrkva1-2 mesiacevo veľkom
baklažán15 dnív balení
repa1-3 mesiacev balení
cuketa7 dnív špeciálnej nádobe na zeleninu
sladká paprika12 dnívo veľkom
marhuľa12v plastovom otvorenom obale
jablká15 dnívo veľkom
banány78 hodínv balení
tomel12 hodínna policiach
čerešňa48 hodínv plastovej nádobe
sladká čerešňa72 hodínv balení
slivka7 dníbalenie
malina10 hodínšpeciálne dobre vetrané obaly
jahody12 hodínplastová nádoba
ostružina72 hodínakékoľvek obaly
ríbezle72 hodínakékoľvek obaly
melón, melón12 hodín od rezuplátok je pokrytý priľnavou vrstvou

Ak vaša chladnička takéto zóny nemá, tu je niekoľko návrhov na zachovanie zelene:

 • Vložte greeny do suchej nádoby a prikryte ju. Takže listy nestratia vlhkosť.
 • Zabalte zväzok do vlhkej handričky alebo vreckovky a potom ho vložte do vrecka.
 • Môžete jednoducho dať zväzok do pohára s vodou a umiestniť ho na jednu z políc.

Toto je najteplejšie miesto, pretože dvere sa neustále otvárajú a obsah je obklopený teplým vzduchom. Odporúča sa umiestniť omáčky, dresingy, korenie, lieky na police. Nepoužívajte dvere na mliečne výrobky a vajcia.

mrazák

Niet divu, že potraviny sa v mrazničke skladujú dlhšie ako obvykle. Pre mikroorganizmy je ťažké pôsobiť pri teplote -18 stupňov. Existujú však aj pravidlá:

 1. Môžete ho zmraziť iba raz, inak obsah stratí svoju výživnú hodnotu.
 2. Mäso a výrobky z rýb by sa mali čistiť a rozdeliť na porcie. Potom zabalte do vriec a odošlite do kamery.
 3. Plody a ostatné rastlinné zložky opláchnite, vysušte a rozdeľte na porcie.
 4. Ako balenie môžete použiť plastové vrecká, zapečatené podnosy.

Aké potraviny by nemali byť chladené

Spravidla nemyslíme na to, ktoré výrobky sa uchovávajú v chladničke, a všetko, čo sme priniesli z obchodu, sme dali do komory. Existujú však produkty, ktoré to nepotrebujú:

 • Exotické tropické ovocie hnije rýchlo v chlade.
 • Hrušky a jablká produkujú etylén, keď sú vystavené chladu. Nepriaznivo ovplyvňuje zvyšok jedla.
 • Banány rýchlo sčernú.
 • Cuketa, tekvica pri nízkych teplotách sa rýchlo rozpadá, plesnivá.
 • Uhorky, baklažán, paradajky obsahujú veľké množstvo vlhkosti. Ak v chladničke nie je žiadna špeciálna zóna, je lepšie nevkladať ich dovnútra.
 • Olivový olej stráca svoje výživné vlastnosti, začína byť horký.

 • Zemiaky hnijú rýchlo. Lepšie vložte do pivnice alebo pivnice.
 • Cibuľa stráca vlhkosť a stáva sa letargickou.
 • Studená látka ničí živiny v mede.
 • Cesnak miluje teplo.
 • Čokoláda je pri dlhodobom skladovaní pokrytá bielou vrstvou a plesňou.
 • Chlieb absorbuje všetky pachy a látky. Lepšie ho vložte do boxy na chlieb.
 • Džem a iné konzervy sú dokonale uložené na kuchynskej linke.

Nežiaduce okolie

Aby ste predišli pokazeniu zásob, musíte vedieť, že niektoré výrobky negatívne ovplyvňujú ich „susedov“. Ako je uvedené vyššie, všetky pokrmy by mali byť zakryté, je vhodné, aby sa navzájom nedotýkali.

 • Hotové jedlá a surové mäso, ryby. Surové potraviny môžu prenášať patogény do vášho jedla.
 • Syr (a iné „mlieko“) a údené mäso.
 • Párky a ovocie / zelenina.
 • Ovocie a zelenina by mali byť aj v samostatných prepravkách.
 • Šaláty a ovocie.
 • Olej a korenie.
 • Vajcia bez medzier.

Raz týždenne utrite steny a police. Ak dôjde k nepríjemnému zápachu, môžete do vody pridať citrónovú šťavu a sódu.

Je dôležité udržiavať chladničku čistú a upratanú. Niekedy nie je na škodu nahliadnuť do pokynov s cieľom odvolať si od výrobcu prevádzkové predpisy.

Čistota je kľúčom k čerstvosti výrobkov

Chladnička by sa mala udržiavať v čistote, čo znamená, že najmenej raz mesačne je potrebné ju čistiť a vykonávať všeobecné čistenie, utrieť všetky police a umývať zásuvky na ovocie a zeleninu mydlom, v ktorom sa hromadí najviac baktérií. Tiež by bolo pekné získať špeciálny mäkký koberec do priehradiek na ovocie a zeleninu - vytvára ďalší vzduchový vankúš, ktorý poskytuje ochranu proti plesniam. Podobnú funkciu bude vykonávať jednoduchá papierová utierka.

Každý produkt má svoju vlastnú časť.

Správne skladovanie potravín v chladničke je tiež veda. Niet divu, že má niekoľko sekcií s vlastným teplotným režimom. Mliečne výrobky by sa mali skladovať na hornej polici, kde je najchladnejšia, varené výrobky v silných sklenených alebo plastových obaloch na stredných policiach a surové mäso, hydina a ryby na najnižšej. Škatule sú zvyčajne určené na ovocie a zeleninu a bočné police na vajcia, omáčky, vodu a iné výrobky, ktoré sa nedajú rýchlo kaziť.

Ovocie a zelenina

Na rozdiel od bežnej praxe väčšina ovocia vôbec nepotrebuje chladničku, môže sa dokonale skladovať pri izbovej teplote. Napríklad avokáda a banány sú v zásade kontraindikované, v opačnom prípade nedozrejú ani zlé. A paradajky, ktoré mnohí automaticky čistia v chladničke, strácajú všetky svoje živiny a často v nej dokonca ochutnávajú. Cibuľa a cesnak, zemiaky a repa, tekvica a mrkva by sa mali skladovať aj mimo chladničky.

Jablká sa musia skladovať osobitne.

Ako viete, veľa ovocia a zeleniny emituje etylén - bezfarebný plyn, ktorý podporuje dozrievanie. Niekedy je užitočné a niekedy také silné, ako v prípade jabĺk, že môžete zničiť všetky ostatné druhy ovocia v koši. Preto sa oplatí uchovávať jablká oddelene od hrušiek, banánov a hrozna - tieto tri plody sú obzvlášť citlivé na vplyv jablka a rýchlo strácajú svoj tvar v prítomnosti agresívneho suseda. Najlepšie jablká sú uložené v plastovom vrecku v spodnej zásuvke chladničky.

Zelení sú kvety

Pri kúpe zeleniny by ste s ňou mali zaobchádzať ako s kyticou kvetov. Spravidla by sa všetky zelené listy so stonkami mali rezať a dať do pohára studenej vody ihneď po zakúpení. Takže nabudúce vyberte zakúpenú partiu kôpru alebo petržlenu v chladničke priamo v pohári vody - takže bude žiť omnoho dlhšie.

Čaj a korenie

Čaj a korenie sa odporúča kúpiť v malých porciách a skladovať v uzavretých plechových alebo plastových obaloch, inak rýchlo strácajú príchuť aj prospešné vlastnosti. Musíte sa tiež uistiť, že ani čaj, ani korenie sa neobjavujú na miestach so zvýšenou vlhkosťou - je to ich hlavný nepriateľ.

Stále viac môžete počuť odporúčanie na uchovávanie chleba v mrazničke. Čerstvý chlieb ihneď po zakúpení môžete vložiť do papierového alebo plastového vrecka (aj keď do tohto vrecka môžete zabudnúť na svieži) a nasledujúci deň zmraziť - potom je zaručené, že v hriankovači zostane jemná.

Sladká zubová nota

Je chybou predpokladať, že čokoládové tyčinky sú miestom v bočnej časti chladničky. Nie je prekvapujúce, že pri takomto skladovaní na čokoláde sa rýchlo objaví nepríjemný biely povlak - to je kakaové maslo. Najlepšie je uchovávať ho pri izbovej teplote a zvyčajne ho jesť rýchlo. Akákoľvek porucha teplotného režimu kazí sladký produkt.

Vydavateľstvo Hirst Shkulev

Moskva, ul. Shabolovka, dom 31b, 6. vchod (vchod z Horse Lane)