Užitočné tipy

Aké kone musia byť chamtivé a ako to urobiť

Pin
Send
Share
Send
Send


V prírode kone jazdia tam, kde je to pohodlnejšie. Preto sa ich kopyta príliš rýchlo nezmiznú. Je to celkom iná vec, keď sa zviera používa na jazdenie alebo na vykonávanie akejkoľvek práce. V takom prípade sa kopyta môžu v krátkom časovom období rozriediť alebo zmeniť tvar. Opravte situáciu podkovami. Tento postup nespôsobuje zvieraťu žiadnu bolesť. Jeho kopytá zostávajú dlho nedotknuté. A samozrejme, podkova sa počas práce cíti oveľa pohodlnejšie.

Trocha histórie

Ľudia začali kopať kopyta pred kovom veľmi dávno - už v prvom storočí nášho letopočtu. V tom čase sa však nepoužívali podkovy, ale špeciálne kryty zo železa. V takýchto „topánkach“ sa zviera samozrejme necítilo veľmi príjemne. Samotné podkovy začali používať Keltov. Neskôr, v šiestom storočí, túto tradíciu prijali Nemci, Slovania a vandali. V tých dňoch sa tiež verilo, že podkova (fotografia takýchto zvierat je na tejto stránke viditeľná) funguje lepšie.

Kroky podkovy

Túto procedúru dnes vykonávajú ľudia pomerne zriedkavého povolania - kovári. Aby sa podkova cítila pohodlne, postup by sa mal, samozrejme, vykonávať pomocou určitej technológie. Vytvorte podkovu v niekoľkých etapách:

Zviera sa vyšetrí v pokoji a pohybe. Predtým sa kôň umiestni na rovnú plošinu, aby určil nastavenie jeho nôh.

Odstráňte starú podkovu.

Ako odstrániť podkova?

Pred vykonaním tohto postupu kováč zviera nohu zvieraťa medzi kolenami tak, aby sa holenec nachádzal pred ním. Potom zdvihne konské kone a nasekané alebo ohnuté krídlo baránka. V skutočnosti postup na odstránenie podkovy sám vyzerá takto:

Kované roztoče sú umiestnené medzi podkovou a kopytom v päte.

Rukoväte sú nasmerované nadol a striedavo ťahajú podkovu na jednej a druhej vetve.

Kladivom zatĺkajú podkovu späť.

Roztoče ľavých nechtov sú zachytené roztočmi a vytiahnuté z kopyta. Tento postup zvyčajne začína kalkanálnou časťou.

Podošva

Horná časť kopyta u koní rýchlo rastie (približne ako u nechtov u ľudí). A niekedy nie príliš rovnomerne. Podrážka by preto mala byť pred pripevnením podkovy zarovnaná. Tento postup okrem iného umožňuje v niektorých prípadoch opraviť nesprávne nastavenie nôh zvieraťa. Podkova, ktorá má podobný nedostatok, sa môže pri práci používať intenzívnejšie. Kopyty sa orezávajú pomocou rašple v smere od častí päty. V tomto prípade sa odstráni iba prasknutý mŕtvy roh (zanechá tenkú vrstvu). Orezanie by sa malo robiť čo najpodrobnejšie. Ak je z kopyta odstránená príliš tenká vrstva, môže sa roh odlomiť. Ak kovár naopak „preháňa“, môže byť pri práci kôň zranený.

Vybratie meranie

Podkovy pre kone sa vyrábajú na mieste alebo sa nakupujú ako hotové výrobky. Ich veľkosť sa môže líšiť (od 0 do 8). Na predné a zadné kopytá sa používajú nerovnaké podkovy. Opatrenie sa zvyčajne prijíma pomocou vetvičky alebo pravítka. Na výber správnej podkovy by ste mali poznať šírku podošvy na dvoch miestach, ako aj jej dĺžku od jedného z uzlových pätiek do stredu háčika.

Podkova Fit

Tento postup by sa mal vykonať bez problémov. V takom prípade sa musí dodržať hlavné pravidlo: podkova je namontovaná na kopyte a nie naopak. Po podkove by sa kov mal čo najviac pevne dotýkať kopyta. Dosiahnutie tohto cieľa je hlavným cieľom fit. Nechty na podkove by mali byť oproti bielej čiare. Pri montáži je tiež potrebné zabezpečiť, aby v bočných a háčikových častiach vyčnieval kov z kopyta o 0,5 - 1 mm, na päte - o 3 mm, z uhlov päty o 4 až 8 mm u zvierat na zviera a o 10 až 15 mm o postroj.

Podkova nechty môžu byť použité v rôznych dĺžkach. Kladivo je kladivo do kopyta ľahkými údermi kladiva. Predtým bola podkova fixovaná dvoma klincami. Kováč potom spustí nohu koňa a skontroluje správnosť jeho umiestnenia. Posuny sú eliminované údermi ľahkého kladiva. Potom, ako podkova zaujme potrebnú polohu, zafixuje sa zvyšnými klincami.

Dobre uzemnený kôň funguje omnoho lepšie. V každom prípade sa však táto operácia musí pravidelne opakovať. Časový interval medzi výmenou podkov závisí predovšetkým od podmienok, v ktorých zviera pracuje, ako aj od rýchlosti rastu stratum corneum kopýt. Kone sa zvyčajne vystužujú raz za mesiac a pol.

Tak sme prišli na to, ako topiť koňa. Pre začiatočníkov kováčov dúfame, že tieto informácie budú užitočné. Hlavnou vecou pri príprave podkovy je správne zarovnanie podošvy kopyta a správne zaistenie podkovy.

Prečo kone

Vo voľnej prírode žili predkovia moderných koní. Ako viete, nikto ich nevystrčil. Človek však „obliekol“ domáce zvieratá už stovky rokov. Existuje niekoľko hlavných dôvodov:

 • Cestu si vybrali divo kone v prírode. Snažili sa jazdiť na tráve, mäkkej pôde, obchádzali nepohodlné oblasti s ostrými kameňmi, trhlinami. U človeka táto príležitosť zmizla. Zaťaženie kopýt sa zvýšilo.
 • Kone boli hlavným transportom. Museli niesť ťažké náklady ľudí. Jazdci niekedy nosili brnenie. To všetko vážne naložené kopyty.
 • V prírode nenájdete kamenné cesty, dlažobné kamene a iné nátery, ktoré poškodzujú končatiny, Ich horná tvrdá vrstva je zničená rýchlejšie ako rastie.

Starí ľudia sa snažili chrániť kopyta koní. Spočiatku nosili druh trstinových topánok alebo kožených „sandálov“. Tieto výrobky sa pravdepodobne prvýkrát objavili v Ázii. Okolo 3. - 4. storočia ľudia dobre zvládli prácu s kovmi. Podkova získala takmer moderný vzhľad.

Dnes sa kone nepoužívajú tak aktívne, takže stoja v stajňach na dlhú dobu. Horná vrstva rohovky kopýt sa stáva mäkšou. Vymazáva sa rýchlejšie, prechádza kamienkami. Výsledkom sú menšie zranenia, deformácie.

Ďalším problémom je suchý kopytník, ktorý tiež spôsobuje zranenia. Vzhľad suchého rohu provokuje piesočné arény, podlaha je vyrobená z asfaltu v stánku. Vlhkosť sa často udržuje pomocou špeciálnych mastí. Drogy sú zvyčajne dovážané, drahé a nie vždy účinné. Ako alternatívu použite olivový olej alebo bežnú hlinku, ktorá je namazaná cez chodidlá cez noc.

Nečistoty, baktérie sa dostanú do trhlín na kopytoch. Začína sa zápal. Zviera je nepohodlné, chromé. Niekedy sa kone kvôli bolesti úplne odmietajú pohnúť.

Po zraneniach už sú potrebné podkovy. Chráni poškodené oblasti kopýt a vykonávajú úlohu ortopedických výrobkov. Napríklad, žriebä 3-4 mesiace správne kopyty.

Podkovy zlepšujú pohyb - pomáhajú nekĺznuť na ľade, mokrej tráve, zemi. Uzemnené kone sa ľahšie vyrovnávajú s prekážkami, napríklad pri športe. Výhry počas predstavení tiež vyhrávajú.

Keď nemôžete topánky

Kôň nie je vždy potrebný. Závisí to od pracovných podmienok - intenzita, náklad, tvrdosť pôdy. Ak sú kopyta v dobrom stave a kôň beží na mäkkej pôde, odporúča sa zdržať sa postupu. Predtým to urobili:

 • V 8. - 9. storočí boli v Taliansku a vo Francúzsku kované iba kone, ktoré jazdili po pevných mestských cestách.
 • Na juhu Ruskej ríše boli pracovné kone „na zimu a v bahne„ oblečené “. Chránilo sa to pred ľadom a rozmazanými, klzkými nečistotami. V lete sa podkovy nevyužívali.
 • V Mongolsku neboli kedysi kone odvezené za kováčov. Miestne plemeno je pozoruhodne silné kopytá. Navyše sa starali o malé zvieratá. Aj keď pastieri v iných krajinách, napríklad u nás, tiež svoje kone nekované.

Dnes fungujú rovnaké zásady. Ale niekedy to nie je možné bez kovania. Napríklad v športe kôň s hmotnosťou asi 500 kg s jazdcom prekonáva prekážku vo výške 1,5 m. Keď pristávajú, nohy narážajú na zem silou desiatok ton na 1 m².

Ak kôň nie je oblečený, neznamená to, že končatiny si nevyžadujú starostlivosť. Napriek tomu sa pravidelne čistia, kopyta sa podáva.

Ako si vybrať podkovu

Dnes nájdete výrobky z rôznych materiálov. Líšia sa kvalitou, účelom, tvarom a ďalšími vlastnosťami.

Klasické podkovy sú obvykle vyrobené z ocele. Obsah uhlíka v zliatine je malý, takže sa dá nastaviť aj bez zahrievania. V prípade predných nôh sú podkovy okrúhle, pre zadné nohy sú mierne predĺžené. Je to kvôli tvaru kopýt.

Klasická podkova je úzka doska zakrivená oblúkom. Zahŕňa niekoľko častí:

 • podpätky majú zaoblené konce,
 • háčik alebo klopa - výstupok v protiľahlej prednej časti,
 • vetvy - vonkajšie a vnútorné - spájajú prvé dva prvky,
 • Otvory pre nechty.

Na ľade alebo pri jazde na zamrznutej tráve je nasadených viac hrotov. Niekedy sa pre ne vyrábajú diery.

Spodná plocha podkovy je v kontakte so zemou, horná - s kopytom. Pri výbere venujte pozornosť pobočkám. Vonkajšia časť slúži ako podpera. Malo by byť čo najhladšie. Ak sú konáre nerovnomerné, podkovy sa na kopyto dobre nehodia. V dôsledku toho je záťaž rozložená nesprávne, nerovnomerne. Stratum corneum je poškodená.

Skontrolujte otvory, či neobsahujú klince. Od nich závisí kovanie a bezpečnosť zvierat. Poloha, obrysy, tvar a ďalšie nuansy sú dôležité:

 • Na spodnom okraji podkovy je nechtová dráha - zahĺbenie pre klobúky, vďaka čomu nevyčnievajú a sú menej opotrebované.
 • V blízkosti päty a špičky by nemali byť žiadne diery. Vyprázdnenie na nesprávnom mieste môže spôsobiť zranenie. Nechty poškodzujú tkanivo pod stratum corneum.
 • Počet dier závisí od veľkosti podkovy: 6, 8, 12.

Existuje 13 veľkostí výrobkov. Každá z nich má určitú hmotnosť, hrúbku, veľkosť medzi pätami a ďalšie vlastnosti, podľa ktorých je model vybraný pre držiak.

Podkovy sa zvyčajne predávajú v pároch: osobitne pre zadné alebo predné kopytá. Šírka plátna v strede je 22 mm, hrúbka je 8. Vyberte si konkrétny pohľad v závislosti od účelu:

 • Jednoduché štandardné podpätky, Používa sa na ťahanie koní. Navážte 200–720 g. Spravidla sú zahrnuté odnímateľné hroty. Zima je dlhšia a ostrejšia, v lete - naopak. Ručne vyrábané v továrňach alebo kovárňach.
 • Ortopedické. Vyrobené z ocele, hliníka, plastu. Dizajn, tvar sú rôzne v závislosti od zranenia alebo poruchy. S takýmito podkovami sa kopyce hoja rýchlejšie a bolesť pri pohybe je menšia. Menovaný ich veterinárnym lekárom.
 • šport, Vyrábajú sa z pružinovej ocele a iných zliatin hliníka. Pre každý šport sú vhodné jeho vlastné odrody. Najľahší - pre dostihy: do 120 g.

Existujú moderné plastové konštrukcie, pre ktoré nie sú potrebné klince. Sú nahradené pružinovými úchytkami, remienkami. Plastové podkovy vyzerajú ako sandále, ľahko sa zapínajú a rýchlo sa odstraňujú. Sú drahé.

Lacnejší moderný vzhľad je tiež vyrobený z plastu, ale jeho dizajn je jednoduchší. Takéto podkovy sú viac podobné zvykom, sú pripevnené malými klincami alebo špeciálnym lepidlom.

Ako topiť koňa

Nosenie výrobkov sami doma nestojí za to. Toto je náročná a nebezpečná práca. Zohľadňujú sa mnohé nuansy, je potrebná príprava. V prípade chyby bude osoba alebo zviera potrebovať vážnu lekársku starostlivosť.

V Ruskej ríši av sovietskych časoch existovalo veľa dobrých kováčov. Tradície kovania sa dnes postupne strácajú. Medzi moderných majstrov sa môžete zamerať na Valery Zhigun a Yuri Kolubelov. Dobrý kováč musí poznať anatómiu konských končatín, priamo na každú šľachu.

Nástroje sú podmienečne rozdelené do dvoch typov:

 • na výrobu, montáž: kovadlina a iné,
 • na obloženie kopyta: kladivo, štiepačky, kliešte, rašple, nôž so zaobleným koncom.

Postup pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Príprava. Čistia kopytá nečistôt, pilín a iných vecí. Použite špeciálny hák. Prineste zviera na špeciálny stroj. Nezvyklé alebo nervózne kone niekedy odolávajú. Sú priviazané k stroju. V blízkosti by nemali byť žiadne iné kone ani jedlo. Používanie sedatív je škodlivé.
 2. Vezmite, ohnite prednú nohu, „sednite“ chrbát, Vypáčte staré podkovy s kliešťami, odtrhnite ich.
 3. Čistenie koňa. Odstráňte prebytočnú rohovku a zbytočné časti pružného tlmiča nárazov. Ak chcete odstrániť vrstvu starej podrážky, zoberte nôž so zaobleným koncom. Brúsiť, vyrovnať sa škrabkou. Osobitná pozornosť sa venuje oblasti háčikov.
 4. Vyskúšajte podkovu, pripravte vhodné klinčeky, Tieto sa používajú iba raz. Nenoste krátke podkovy. Zaťaženie je nesprávne rozdelené, kĺby trpia.
 5. Aj keď je veľkosť známa a kôň „na recepcii“ v kovári nie je prvýkrát, každý podkova je upravený. Urobte to ručne pomocou kovadliny, kladiva.
 6. Dajte si podkovu, Prvý klinec sa vtlačí do otvoru najbližšie k háčiku. Druhý je oproti nemu. Ďalej dole na spodnú časť podkovy, na striedavé strany. Nechty vystrčia, ale ak sa všetko urobí správne, kôň neublíži. Je to rovnaké ako prepichnutie alebo vyrezanie zarasteného konca nechtu u človeka. Nechty sú ohnuté.
 7. Prispôsobte si podkovu. Kladivo na háku.
 8. Položte nohu zvieraťa na kapotu, Hovoria teda veľkým špendlíkom z kovu. Najprv sa umiestni pred koňa. Pri zadných končatinách je stúpačka umiestnená mierne na boku brucha koňa.
 9. Odstráňte vyčnievajúce špičky nechtov (jahňacie), Ich pne sú pevne pritlačené k kopytu. Z tohto dôvodu je výstupný bod zdola mierne vyplnený. Okrem toho je dĺžka jatočného jahňa približne rovnaká ako šírka klinca. Ošetrené hroty by mali byť najmenej 2 cm od okraja podošvy koňa.
 10. Kopytá sú ošetrené škrabkou, ich okraje sú vyrovnané. Ak je všetko správne vykonané, vyčnieva podkova v oblasti háčika o 1 mm, zo strany - o 2, v pätách - o 3-4. Čísla nie sú náhodné. Pri pohybe sa päta rozširuje o 6 - 8 mm. Zohľadnite vlastnosti zvieraťa, pôdy. Napríklad pri práci na snehu alebo v hlbokej pôde je potrebné menej výfukových plynov. V opačnom prípade podkova rýchlo vystúpi. Mladí kone často stúpajú na nohy a odtrhávajú podkovy. Toto vydanie nie je vôbec potrebné.

Niektoré športové kone sú „ošúpané“ iba svojimi prednými nohami. Napríklad v prípade mestských zvierat používajú policajti hroty.

Ako často prebieha výmena

Nové podkovy pre kone sú potrebné približne každých 45 dní. Tento rozkaz prišiel z ruskej kavalérie. Aj keď potom mali kone v stánkoch hlinenú podlahu pokrytú pilinami. Dnes je bežnejší asfalt. Jazdecké kone sa cval častejšie na tráve, zemi, a nie na piesku v aréne alebo na kamennom chodníku.

Obdobie výmeny je približné. Zohľadnite individuálne charakteristiky. U rôznych jedincov rastie rohovka pri rovnakých podmienkach rôznymi rýchlosťami. Niekto mení svoje podkovy každý mesiac, iní zvyčajne chodia a dva.

Veľa záleží na jedle, nákladoch. Pohyb a správna strava pomáhajú správnemu metabolizmu. Nadmerné kŕmenie, napríklad ovos, tiež poškodzuje stav kopýt.

Kovanie koňa je postup, ktorý si vyžaduje zručnosti a určité znalosti. Málokto robí prácu správne, so závažnými dôsledkami. Je lepšie konzultovať s veterinárnym lekárom a zveriť túto záležitosť dobrému kováčovi.

Na čo sú podkova?

Teraz každý vie, prečo podkovy. Kopytá na koňoch sú dostatočne silné na to, aby sa pohybovali po panenskej pôde, vyhýbajúc sa ostrým kameňom, trhlinám. Inštinktívne stáda koní si mohli zvoliť vlastné vhodné cesty. V súčasnosti sú kone v stajňach dlhú dobu, nemajú slobodu pohybu. Z tohto dôvodu stratum corneum kopyta zmäkne a rýchlo vymaže. To vedie k prasklinám a iným zraneniam, pri ktorých sa dostane špina a všetky druhy mikróbov, zápal začína. Zviera najskôr kríva v bolesti a potom sa vôbec nechce hýbať.

Aby sa zabránilo vzniku zápalu na kopytách, vyžaduje sa podkova

Aby sa tomu predišlo, je potrebné kované kopytá včas vypracovať. Prečo kone potrebujú podkovy? Pomáhajú nekĺznuť na mokrej vozovke, tráve alebo pri ľade. Ochrana a oprava poškodených alebo zdeformovaných kopytníkov uľahčuje vybavenie koní ich pohyb. V jazdeckých športoch zdatnejšie kone ľahšie prekonávajú prekážky a počas drezúry vyzerajú ladnejšie a elegantnejšie. Na tento účel použite rôzne typy podkov v závislosti od účelu. Pre predné kopytá sa vyrábajú okrúhle zariadenia a pre zadné kopytá mierne predĺžené. To zodpovedá fyziologickej štruktúre konských končatín.

Dizajn podkovy

Jednoduchá podkova je kovová zakrivená doska s konármi (časť podkovy od háčika po pätu). Existujú dve z nich: interná a externá. Horná alebo vnútorná plocha dosky prilieha k kopytu a spodná vonkajšia strana je pri chôdzi v kontakte so zemou. Pred plátnom je háčik alebo klopa, malá rímsa. На подкове есть дорожка для гвоздей, отверстия под шипы, которые помогают сцеплять подкову с грунтом, внутренний и наружный боковой край. Кстати, шипы необходимо прикрепить в период гололёда или во время скачек по мёрзлой земле. Одним словом, поверхность подковы делится на три основные части: зацепную, боковую и заднюю.

Плоскость подковы, примыкающая к роговому покрытию (или рогу), условно делится на внешнюю и внутреннюю. Vonkajší povrch má veľkú plochu a mal by byť rovný a dokonale namontovaný, pretože predstavuje podperu pre celé kopyto. Na spodnej, aj vodorovnej, ale nie súvislej ploche je dráha na nechty. Klobúky nechtov, ktoré sa v ňom topia po pribití, sa nevymažú. V oblastiach s háčikmi a pätami nie je žiadna dráha. Podkova opatrne pritĺkajte, aby sa nepoškodilo tkanivo pod rohovkou. Použite 6, 8 a 12 klincov zodpovedajúcich veľkosti. Celkom existuje 13 veľkostí podkov. V predaji sú prezentované v pároch pre zadné a predné končatiny.

Rôznorodosť výrobkov

Sú rozdelené do troch veľkých skupín: štandardná, športová a ortopedická. V každej skupine sa nachádzajú druhy podkov, ktoré sú navrhnuté na zamýšľané použitie.

Pre pracovné kone sa používajú štandardné jednoduché podkovy. Ich hmotnosť závisí od veľkosti: pohybuje sa od 200 do 700 gramov. Sú vyrobené s odnímateľnými hrotmi. Zimné podkovy majú špicatý podlhovastý tvar a letné podkovy sú naopak zaoblené a nízke. Vyrábajú sa ako v továrňach, tak aj v profesionálnych kovároch.

Športové podkovy sa používajú na kovanie koní zúčastňujúcich sa rôznych jazdeckých súťaží. V závislosti od typu konkurencie môžu byť hliník, oceľ, titán. Napríklad pre kone používajú podkovy s hmotnosťou nie väčšou ako 120 gramov a pre viac atlétov používajú výrobky ťažšie, až do 200 gramov a masívnejšie, so zosilnením a bokmi na podrážke.

Ortopedické konštrukcie môžu byť vyrobené z ocele, hliníka alebo plastu, berúc do úvahy individuálne zranenia alebo stav rohovky kopyta. Podávajte výrobky na rehabilitáciu chorého alebo zraneného zvieraťa.

Zaujímavé! Najnovšie moderné podkovy pre dostihové kone sa výrazne odlišujú od svojich predchodcov (podobné sandálem na remienkoch a na jarných zipsoch). Takéto výrobky nemusia byť pripnuté klincami, ale musia byť pripevnené remienkami, čím sa skracuje čas na výmenu podkov. Vysoká cena neumožňuje každému majiteľovi koňa mať takéto vzory. Ale pre nich existuje alternatíva: zjednodušená verzia, tiež vyrobená z plastu a podobná jednoduchým podkovám. Môžu byť pribité malými klinčekmi alebo vysadené na špeciálne lepidlo.

Kovacie nástroje

Ako správne vrhnúť podkovu, skutočne profesionálny kováč alebo kladivo vie. Je si dobre vedomý všetkých nástrojov použitých v tomto zložitom procese. Zvyčajne sa používa štandardná súprava pozostávajúca z čalúnenia (háčika na starostlivosť o kopyto), klieští na odstránenie starých podkov, sekačiek alebo noža na odstránenie starej vrstvy podošvy, kovania kladiva, rašple, pilníka na nechty, klince (kliešte), klieští na odstránenie nechtov a klieští. Samozrejme, nákovy. Odcudzené môžu byť použité iba raz, nemôžu byť znovu použité. V súčasnosti sa s touto úlohou dokáže vyrovnať len málo kováčov. Musíte mať nejaké vedomosti o tom, ako správne topiť koňa, ako predtým vyčistiť kopyta pre koňa, ako vyčistiť podkovu od hrdze a mnoho ďalších tajomstiev pri zaobchádzaní s týmito zvieratami.

To je dôležité! Kovári niekedy používajú stroj na kovanie v prípadoch, keď je kôň vystrašený alebo netrpezlivý, ale nehybne stojí. Obzvlášť si to musí pamätať nováčik.

Proces kovania

Musia byť kone často podkova? Všetko záleží na fyzickej aktivite zvieraťa a rýchlosti rastu rohovky na kopyte. Jednoduché pracovné kone sú kované raz za 30 dní, častejšie pre jazdcov na koňoch.

Domáce kone, ktoré zriedka jazdia po asfaltovej ceste, nemusia pripevňovať podkova vôbec. Postup kovania nie je rýchly, pretože zviera si najprv musí zvyknúť na pána, až potom môžete postupne začať pracovať. Niekedy samotný proces trvá niekoľko dní. Ako sa to vykonáva? Najprv musíte odstrániť staré podkovy, potom dobre čistiť podošvu a odstrániť nečistoty. Potom sa vykonajú merania a po vyskúšaní môžete podkovy nechať. Táto schéma je však veľkým obrazom. Ak vezmeme do úvahy celý proces, potom ho možno rozdeliť do 10 etáp:

 • 1. etapa. Háčkovanie okrajov kopyta z pilín, rôznych úlomkov, aby bolo vhodné odstrániť staré „topánky“, nie je ťažké. Je dôležité postupovať opatrne.
 • 2 štádium. Potom ostrým pohybom podkovu pritiahnite nechtami ostrým pohybom.
 • 3 etapa. Opäť je potrebné kopyto dôkladne očistiť, potom ho kopytím nožom odrežeme zarastenú rohovku z kopyta.
 • 4. etapa. Píliť kopyto s povrchom a hranami tak, aby bolo hladké a rovné. Prečo? Pretože to záleží na tom, ako hladko sa vojde na podkovu.
 • 5 stupňov. V rovnakom poradí vyčistite a spracujte zostávajúce tri končatiny.
 • 6 etapa. Vykonajú sa merania a namontujú sa podkovy.
 • 7. etapa. Znova skúste produkt a pripevnite ho na kopyto. Toto je najťažší a rozhodujúci krok. Malá nepresnosť môže mať za následok zranenie nohy. Ak sú splnené všetky podmienky kovania, zviera sa nebude cítiť nepohodlne, pretože v rohu nie sú žiadne nervové zakončenia. Nechty v požadovanej postupnosti (prvý - v prvom otvore pre háčik, druhý - naopak, a tak ďalej) až do konca) a presne v pravom uhle k podkove.
 • 8 etapa. Konce klincov ohnite kladivom, pritlačte ich k dolnému okraju kopýt a háčik pevne pripevnite.

To je dôležité! V tejto fáze je potrebné vyhnúť sa nepresnostiam v práci. Ak dôjde k posunu počas pribíjania klincov, bude musieť byť práca prepracovaná a znovu zbitá, pretože podkova začne visieť.

 • 9. etapa. Odstráňte konce nechtov zastrihnutím. Aby ste to dosiahli, musíte kôň po jednom zdvihnúť na špeciálne železné podpery, ktoré sú umiestnené pred ňou a pod ňou.
 • 10 etapa. Posledný. Okraje podkovy a kopyta znovu obrúste škrabkou. V prípade potreby zaistite hroty. Pretože pre nové podkovy pre nich nie sú žiadne otvory, môžete sa vyvŕtať tak, aby zodpovedali priemeru čapu.

Týmto sa zavŕši obuvi. V prítomnosti určitého súboru nástrojov, zručností a lásky k zvieratám tak koval dokáže úspešne topiť ktoréhokoľvek koňa.

Zaujímavé! Dospelí a deti vedia, že za starých čias bola podkova porazená pre šťastie nad vchodom do domu, nad dverami. Ľudia verili, že prinesie šťastie a chráni jeho majiteľa pred nešťastím a chorobami. Nezáleží na tom, či bol zakúpený alebo nájdený. Hlavná vec je, že podkova by mala byť dierovaná, to znamená, že by mala byť odstránená z kopyta koňa.

V modernom svete zriedka vidíte človeka, ktorý sa zaujíma o kone. Na otázky ako „Zraní kone, keď ho topia?“ A „Čo kone vyrábajú z koní?“ Sotva je možné získať správnu odpoveď od bežných ľudí.

Pin
Send
Share
Send
Send