Užitočné tipy

Naučte sa strieľať z luku

Lukostreľba nie je ľahký proces. Na zasiahnutie cieľa potrebujete úplnú koncentráciu pozornosti, správne dýchanie a precízne pohybové akcie. Budete musieť vziať do úvahy veľké množstvo rôznych odtieňov. A ak máte záujem o správne strelenie luku, mali by ste sa s touto recenziou oboznámiť.

Výber zbrane

Výcvik streľby je vysoko závislý od luku, ktorý ste si vybrali. Po dlhú dobu naši predkovia používali túto zbraň na hľadanie potravy a bránenie pred nepriateľmi a divými zvieratami. Cibuľa najprv vyzerala ako pružná tyčinka alebo koreň, ktorých konce boli spojené pomocou žíl, kože alebo vlákien rastlinného pôvodu. Podľa archeológov existovali v staroveku jednoduché i zložité druhy tejto zbrane. Druhý typ lukov bol charakterizovaný zvýšenou odolnosťou proti opotrebeniu, trvanlivosťou a väčším dosahom streľby v porovnaní s jednoduchými. To sa uľahčí prítomnosťou veľkého počtu blokov.

Aby ste pochopili, ako správne strieľať z luku, musíte si ho najprv zvoliť múdro. Ak sa ukáže, že oblúk ohýba iba pár milimetrov, potom je materiál vysoko kvalitný, elastický. Pre tréningový proces si musíte kúpiť šípky. Nemali by byť ostré, inak by ste sa ľahko mohli zraniť. Na výcvik budete musieť nájsť opustené miesto. A ak niet túžby, aby sa nejaká časť lukostreľby zapojila do vášho výcviku, je potrebné pochopiť, že na strelnici by nemali byť iba ľudia, ale aj zvieratá. Inak by ste mohli niekoho zraniť.

Metóda snímania

Ako strieľať? Výber metódy závisí hlavne od fyzického stavu strelca, jeho hmotnosti, štruktúry tela. Existujú aj ďalšie parametre, ktoré nemožno označiť za zanedbateľné. Ak chcete prísť na to, ako správne strieľať z luku, musíte sa naučiť techniku ​​podobnú meditácii. Jeho podstata nie je v presnom zásahu ani v napätí bowstringu. Najprv sa musíte naučiť ovládať seba. Je vhodné zamerať všetku túto pozornosť na toto umenie. Šípky, ktoré sa naučili transformovať svoj vlastný stav, sú schopné zasiahnuť cieľ bez toho, aby o tom premýšľali.

Na základe vyššie uvedeného môžeme dospieť k záveru: je dôležité nielen to, aké luky na streľbu používate, ale aj v tom, v akom stave ste, zasiahnutie cieľov. Úplný pokoj, harmónia s vnútorným svetom vám povie, v akom okamihu by ste mali vypustiť bowstring. Niektorým strelcom trvá roky, kým sa tento stav dosiahne. A ak máte čas, stojí za to premýšľať o tomto umení.

Technológia výučby

Dnes existuje veľké množstvo techník, ktoré môžete použiť. Ktoré luky na streľbu sa v tomto prípade použijú, nie je zvlášť dôležité. Inými slovami, môžete si vziať štandardné aj športové zbrane. Všetko záleží na vašich preferenciách. Jedna populárnejšia technika by sa mala opísať podrobnejšie. Keď poznáme túto techniku, nebudete musieť veľmi podrobne študovať, ako by sa mali zachytávať šípy, ako sa zameriavať, atď. S týmito nuanciami sa budete musieť vysporiadať sami, pričom do popredia vnesiete faktor pohodlia. Predovšetkým je potrebné dosiahnuť zvýšené výsledky. Odporúča sa neustále zlepšovať svoje vlastné zručnosti.

Základné pravidlá

Ako sa naučiť strieľať z luku? Kvôli stabilite musíte stáť ľavou stranou k cieľu, nohy od seba vzdialené v šírke ramien. Ponožky by mali byť na priamke, ktorá vedie k cieľu. Toto je bočný stĺp. Ľavou, narovnanou rukou musíte chytiť arzenál uprostred. Je potrebné poznamenať, že niektoré zbrane (napríklad klasický športový luk) majú na tomto mieste špeciálnu značku.

Je potrebné zdvihnúť strelecký nástroj na úroveň ramien. Ruka držiaca zbraň môže zasahovať do paľby. Preto musíme starostlivo sledovať, že tomu tak nebolo. V opačnom prípade môžete byť zranení. Šípka musí byť umiestnená medzi dvoma prstami - index a stred. Alebo skôr miesto, ktoré sa nachádza medzi prvým a druhým kĺbom. Uchopením chvosta šípu týmto spôsobom vytiahnete reťazec. Na zabezpečenie pohodlia a presnosti snímania sa odporúča dosiahnuť rovnomerné zaťaženie oboch prstov.

Napätie a mierenie

Ako strieľať z luku? Rameno by malo byť ťahané čo najbližšie k krku. Ale môžete sa natiahnuť až k brade. Podobná technika bude tiež správna. Všetko záleží na tom, aké pohodlné pre vás je a aké výsledky by ste mali dosiahnuť. Keď držíte luk v napnutom stave, uistite sa, že predlaktie s ramenom ľavej ruky je v jednej línii. Malo by sa tiež poznamenať, že počas napätia musí lukostrelec zatiahnuť lopatky. To vám umožní minimalizovať prácu zvyšných svalov tela. Ak ste si vybrali historický luk, mierenie sa uskutoční podľa výziev zo strany intuície. Športové typy tejto zbrane majú osobitný zrak.

Ako zasiahnuť cieľ?

Ak vás zaujíma, ako presne strieľať z luku pri zasiahnutí cieľa, mali by ste sa oboznámiť s niektorými pravidlami:

 1. Zbrane sa musia držať s dôverou. Ruky by sa nemali chvieť. Nemeňte výšku ani sklon. V tejto situácii bude šípka lietať kdekoľvek, ale nie v cieli. Preto, ak chcete dosiahnuť dobré výsledky, budete musieť venovať veľa času tréningu. Napríklad v dávnych dobách lukostrelci stáli nečinne celé hodiny a držali palice v natiahnutých rukách. Podobný proces pomáha naučiť sa držať predmety na váhe.
 2. Pri fotografovaní sa snažte sledovať, v akej polohe sú vaše ruky. Jednou z najčastejších chýb nie je príliš dobrá fixácia ľavej končatiny. Dohľad je rovnako bežný, keď sa pravá ruka strelca pohybuje za šípkou bezprostredne po uvoľnení bowstringu. Musíte však len uvoľniť prsty a nechať kefu na rovnakom mieste, kde to bolo v čase výstrelu.
 3. Dýchanie by sa malo merať. Ak je príliš častý, záber nebude úspešný. Technika streľby znamená, že bowstring by sa mal uvoľniť pri polovičnom výdychu a mierne zadržať dych.
 4. Každý výstrel musí byť analyzovaný. Z tohto dôvodu po prvej salóne nepostupujte ihneď k ďalšej. Pokúste sa označiť trajektóriu „škrupiny“, analyzovať chyby a vyvodiť určité závery, aby sa prestali opakovať prehliadky.

Výber streleckého rozsahu

Ak vám strelecký dosah nevyhovuje, nechcete navštíviť špeciálne sekcie, musíte pripraviť miesto na streľbu. Na tento účel sa odporúča zohľadniť niekoľko dôležitých bodov:

 • Vybrané miesto musí byť vybavené. Palebná línia by mala byť jedna. Ak existuje niekoľko cieľov, je vhodné umiestniť ich na rôzne vzdialenosti. Napríklad, k najbližšiemu cieľu by malo byť 18 metrov, k najvzdialenejšiemu - 90.
 • Musíte myslieť na zabezpečenie bezpečných priestorov na pravej a ľavej strane strelnice. Priamo za cieľmi by mal byť nainštalovaný oplotenie alebo špeciálny výložník. Takéto preventívne opatrenie je potrebné, aby nikoho neublížili ani nestratilo „strelivo“.
 • V najlepšom prípade by cieľová veľkosť mala presiahnuť 122 cm vo všetkých smeroch.

Nezabudnite na bezpečnosť

Ak sa rozhodnete naučiť strieľať, získať zbrane, pripraviť terč pre lukostreľbu a strelnicu, mali by ste sa oboznámiť so základnými odporúčaniami týkajúcimi sa bezpečnosti:

 1. Je potrebné strieľať na špeciálne určených miestach. Alebo na všetky pravidlá stránky s ploty.
 2. Je vhodné strieľať z rovnakej línie, aj keď sú terče umiestnené v rôznych vzdialenostiach.
 3. Odporúča sa umiestniť šíp na bowstring iba v čase, keď medzi terčom a strelcom nie sú ľudia alebo zvieratá, ktorí by mohli byť zranení v dôsledku neopatrných a nepozorných akcií.
 4. Napätie v bowstringu by malo nastať iba z palebnej čiary a iba v smere zvoleného terča.
 5. Ak ste už natiahli prove, mali by ste zabudnúť na akékoľvek rozhovory. Okrem toho je zakázané otočiť sa na stranu, strácať koncentráciu. Neodporúča sa privolať lukostrelca.
 6. K cieľu by ste sa mali dostať až v okamihu, keď bola streľba ukončená, na signál vedúceho alebo samotného strelca, ak trénujete sami.
 7. Zabudnite na streľbu do vzduchu.
 8. Nezabudnite, že zodpovednosť za každú nehodu spôsobenú porušením bezpečnostných predpisov nesie priamo lukostrelec.

Trochu o cieľoch

Archer sa musí neustále zlepšovať, rozvíjať svoje zručnosti a trénovať. A aby boli triedy efektívne, stojí za to premýšľať o streleckých cieľoch. Cieľ pre lukostreľbu si môžete sami vytvoriť, ale je lepšie premýšľať o kúpe hotového produktu. Dnes existuje veľké množstvo rôznych možností. Existuje dokonca rozdelenie všetkých cieľov do skupín. Môžu byť kučeravé alebo okrúhle. Prvý typ je jedinečný v tom, že môže sledovať obrysy ľudí alebo zvierat. Druhá má špeciálne značkovanie, ktoré vám umožňuje spočítať body. Sú to tie, ktoré sú výhodnejšie pre súťaže.

Druhy cieľov

Ako už bolo spomenuté, existuje veľké množstvo rôznych cieľov. Najobľúbenejší by mal byť zoznam:

 • Elektronický terč. Znamená to štít vybavený špeciálnym vybavením a elektronikou. Podobný stánok funguje na celkom jednoduchom princípe. V okamihu zásahu do „shellu“ sa automaticky vypočítajú a zaregistrujú všetky potrebné parametre. Výsledky každého lukostrelca sú zhrnuté. Prvé také ciele sa objavili v roku 1989. Pokročilejšie modely určené na streľbu na pohyblivý cieľ boli vyvinuté v roku 2004. Takéto ciele sa často používajú v súťažiach.
 • Papierový cieľ. Je to najoptimálnejšie pre tých, ktorí chcú prísť na to, ako správne strieľať z luku. Hlavnou výhodou je, že sa dá ľahko vytvoriť samostatne. Stačí stiahnuť požadovaný obrázok z internetu, vytlačiť ho a zavesiť na špeciálny stojan.
 • Shields. Ak vás zaujíma trvanlivosť šípok, musíte premýšľať o kúpe streleckého stojana. Tento štít udržiava „škrupiny“ v optimálnom stave. Takýto terč pre lukostreľbu je navyše schopný odolať mnohým zásahom.
 • Detské stojany. V súčasnosti je možné nájsť nielen špecializované terče pre rôzne sekcie a strelnice, ale aj detské možnosti štítov. Zvyčajne sa jedná o plech, na ktorom je označenie alebo špecifický terč. Detský luk by sa mal chápať ako zbraň, ktorá strieľa na šípy na prísavkách.

záver

Teraz viete, ako si zvoliť luk, aký cieľ môže byť, ako správne strieľať, vzhľadom na techniku ​​a základné odporúčania týkajúce sa bezpečnosti. Pokúste sa naučiť všetky nuansy, neustále zlepšovať, stanovovať nové ciele a ciele. A ak sa chcete naučiť dobre strieľať z lukostreľby, nezabudnite na pravidelný tréning.

projekt pripravil Georgy Gordienko

Z histórie cibule Významné pojmy Cibuľa, jej časti, príslušenstvoStarostlivosť o materiál Výložník, bowstring, deformácia kľuky
Luky, šípy, doplnky v internetovom obchode Klasifikácia cibule, delenie cibule Podmienky fotografovaniaPrvky techniky snímania Chyby pri streľbe Pomôcť trénerovi
Skutočný obchod s kušou ​​v Moskve

Nasadenie a vybratie bowstringu

Existuje niekoľko spôsobov, ako nasadiť alebo odstrániť bowstring.

Zvážte bežné u nás a v zahraničí najracionálnejšie spôsoby, ako nasadiť a zložiť bowstring. Hlavnou výhodou týchto metód je zabránenie skrúcania ramien luku pri ohnutí.

s pásom
na nohe a bedre

s pásom

pomocou chodidla

pomocou špeciálnej šnúry s koženými očkami na koncoch

s pomocou
dva body
k dispozícii na
nehybná podpora

Preto musíte na ucho dolného ramena položiť reťazec ramien, pričom hornú slučku držte v ľavej ruke a v pravý luk horného ramena (bližšie k uchu), prejdite pravou nohou medzi luk a bowstring. Potom pripevnite úklonu luku dolným koncom k vonkajšiemu povrchu ľavej topánky a zadnú plochu rukoväte k zadnej ploche pravého stehna, ohnite ju stlačením prednej plochy horného ramena pravou rukou a na ucho mu vložte ďalšiu slučku. Pri ohýbaní luku je potrebné zabezpečiť, aby sa pohyb pravej ruky vyskytoval v pracovnej rovine luku.

Technika streľby

Technika športového cvičenia sa chápe ako najracionálnejší spôsob jeho vykonávania, inými slovami, športová technika je špecializovaný systém simultánnych pohybov zameraný na racionálnu organizáciu interakcie vnútorných a vonkajších síl pôsobiacich na telo športovca s cieľom ich najkompletnejšieho a najúčinnejšieho použitia na dosiahnutie najvyšších možných výsledkov “(V.M. Dyachkov).

Táto definícia sa plne uplatňuje na techniku ​​lukostreľby. Športovci musia pochopiť, že proces výstrelu je motorická zručnosť, kontrolovaná akcia.

Moderná biotechnológia považuje športovú technológiu za štruktúru „kontrolných procesov vykonávaných biomechanickým prístrojom športovca a zameraných na vykonávanie motorických programov tohto športu“ (F.K. Agashin). Motorický program lukostreľby (jej kinematická štruktúra) je založený na ustanoveniach opísaných v článku „Niektoré otázky teórie športového lukostreľby“ (zbierka „Farebné ciele“, 1977).

V tejto práci sa uvažuje o vonkajších prejavoch streleckej techniky, ktoré sa redukujú na analýzu relatívnej polohy atlétov a ich relatívneho pohybu v čase a priestore.

Výučbová technológia sa redukuje na vytváranie a zdokonaľovanie procesov na riadenie pohybov strelca, na organizáciu takýchto spojení v biomechanickom prístroji lukostrelca z luku, čo zaisťuje maximálnu spoľahlivosť motorického programu. Napriek tomu, že technika strelcov sa môže líšiť v dôsledku individuálnych charakteristík a názorov na problémy s technológiou streľby, nižšie uvedené prvky technológie tvoria určitý systém.

Strelec musí nájsť a zaujať polohu, v ktorej bude kolísanie jeho tela a podľa toho luku minimálne. Okrem toho by sa táto pozícia mala ľahko a presne reprodukovať pred každým výstrelom a mala by prispievať k práci svalov počas celej súťaže.

Presnosť streľby do značnej miery závisí od umiestnenia tela strelca a úklony bezprostredne pred výstrelom a mala by zabezpečiť uvoľnenie šípu v rovine strely.

Technika lukostreľby je teda komplex pohybov a určitých pozícií častí ľudského tela, ktoré sú potrebné na vykonanie strely, čo poskytuje maximálnu pravdepodobnosť (spoľahlivosť) zásahu do cieľa. Zahŕňa: výrobu, mierenie, spracovanie výstrelu (spôsob jeho vykonania), kontrolu dýchania, prípravu na nasledujúci výstrel. Každá zložka komplexu je tiež rozdelená do niekoľkých prvkov.

Inštalácia šípu na prove

Pred výstrelom sa šípka s driekom vloží do prove luku a naskladá sa na poličku. Pre športovcov, ktorí používajú klikačku, je pod ním uvedená šípka. Cibuľa sa drží ľavou rukou (na výrobu ľavákov) horizontálne alebo s miernym naklonením okna rukoväte.

Šípka sa vezme pravou rukou bližšie k periu a vloží sa stopkou do hniezda a stredná časť sa umiestni na spodnú hranu okna. Potom sa pravou rukou šípka zavedie pod klikadlo a spustí sa na policu.

Niektoré šípky, najmä tie, v ktorých je klika vyrobená s ohybom v hornej časti, vkladajú šípku, najprv ju prechádzajú pod ohyb klikacieho klinu, spustia ju do police a až potom ju vložia s driekom do objímky. V tomto prípade a pri iných metódach prípravy šípky na výstrel musíte zakaždým pozorne sledovať, či je vodiace pero nasmerované preč od luku, ako je to znázornené na obrázku.

Na zaistenie bezpečnosti môže byť šípka vložená iba na palebnú čiaru a keď je luk nasmerovaný k cieľu.

Výroba je určená polohou nôh, trupu, ramien a hlavy vo vzťahu k smeru ohňa. Malo by to byť prirodzené a nemalo by sa meniť zo záberu na snímku, zo série na sériu. Výroba šípu je rozdelená na počiatočnú a pracovnú.

Počiatočná výroba je pozícia strelca v stave pripravenosti natiahnuť luk.

При принятии исходной изготовки стрелком выполняется ряд действий:

 • принятие стойки, определяется положение ног, туловища, головы, устанавливается стрела на луке,
 • определяется положение руки, удерживающий лук (кисть, хват), тянущей руки (захват тетивы, ориентация тетивы),
 • určuje sa poloha ramena a predlaktia,
 • vyhodnotia sa podmienky prípravy.

Práca pripravený. Po akceptovaní a overení správnosti akceptovanej počiatočnej polohy všetkých častí tela strelec natiahne úklonu, kým sa strunová čiara nedotkne prednej plochy brady. Súčasne je rameno ohnuté v lakťovom kĺbe tak, že ruka je čo najbližšie k krku a predlaktie a rameno, ktoré tvoria ostrý uhol, sú takmer v rovnakej horizontálnej rovine. Rozťahovanie cibule sa vykonáva iba napätím zadných zväzkov deltového svalu a svalov, ktoré berú lopatku späť. Falangy na nechty a ohýbače prstov, ktoré ich držia, vykonávajú funkciu zachytenia bowstringu.

Po objasnení mierenia je uskutočnenie strelca vo fáze dokončenia prípravy na výstrel a je pripravené ju dokončiť.

Výrobná postupnosť

Počiatočná výroba - pozícia strelca v stave pripravenosti na vytiahnutie luku (strelec drží luku namierený na cieľ, bowstring je zajatý, ale nie ťahaný).

Spracovanie - pozícia strelca, ktorý je pripravený na streľbu (po objasnení zamerania a dokončení dosahu (trakcia).

Poloha trupu

Poloha tela je jedným z hlavných prvkov stojana.

Mal by byť stabilný, monotónny a čo najprirodzenejší, nemal by sa ohýbať ani krútiť.

Pri výrobe by mal byť kryt umiestnený zvisle, naklonený mierne dopredu. Kontrola správnosti výroby sa vykonáva napnutím bowstringu pred zrkadlom.

Poloha hlavy

Šípka by sa mala otočiť smerom k cieľu miernym naklonením doľava (smerom dozadu). Brada by mala byť mierne zdvihnutá, čo uľahčuje umiestnenie ruky za ruku.

Keď sa tréner dozvie správnu polohu hlavy, postaví sa pred strelca a pravou rukou drží luk a upraví polohu hlavy ľavou rukou.

Poloha ruky, ktorá drží luk.

Ruka, ktorá drží luk v váhe, zažije pružnosť luku pri uvoľňovaní bowstringu a predlžovaní ramien. Pri statickej práci sa podieľa nielen na napínaní luku, ale aj na nasmerovaní a držaní luku smerom k cieľu - pri mierení. Poloha jednotlivých spojov ľavej ruky voči rovine strely musí spĺňať tieto požiadavky:

 1. Tlak kefy na rukoväť luku prechádza v rovine strely. Zároveň by mal byť bod jeho aplikácie na rukoväti od strely k strele konštantný.
 2. Spojenie ruky by nemalo brániť voľnému priechodu luku pri streľbe, kým šípka úplne neopustí luku.
 3. Poloha ľavej ruky poskytuje maximálne možné napnutie luku atlétom, prispieva k prechodu luku v čase strely.

Poloha ľavej ruky a jej spojenia vzhľadom na rovinu strely ovplyvňujú stupeň napätia svalov ramenného pletenca. Čím ďalej je os kĺbov umiestnená od roviny strely, tým väčšie zaťaženie zažívajú svaly, zatiaľ čo drží predĺžený prove. Z tohto hľadiska je vhodné, ak je to možné, priblížiť ruku k smeru šípky.

Poloha kefy na rukoväti

Centrum aplikácií
sily musia byť na rovnakom mieste

Zadržanie luku

Rukoväť je spôsob, ako držať luk v ruke. Existuje veľa spôsobov, ako umiestniť rukoväť do kefy. A spravidla každý považuje svoju priľnavosť za najúčinnejšiu. Takéto hodnotenie rôznych metód nie je spôsobené tak chybnými alebo nadhodnotenými odhadmi, ako aj individuálnymi charakteristikami strelcov.

Nasleduje podrobná analýza a klasifikácia metód na držanie cibule, teraz zvážime požiadavky na priľnavosť:

 • kontaktná oblasť držadla cibule s kefou by mala byť čo najmenšia,
 • smer prítlačnej sily luku do ruky pri ťahaní bowstringu by mal prechádzať (čo najbližšie k stredu) zápästím,
 • svaly - ohyby prstov by mali byť, pokiaľ je to možné, uvoľnené. Ak sa podieľajú na zadržaní luku, chytia rukoväť zakaždým s rovnakou silou,
 • stred pôsobenia sily dotyku ruky by mal vždy ležať na rovnakom mieste na rukoväti.

Klasifikácia možností priľnavosti:

 • Podľa umiestnenia zápästného kĺbu vzhľadom na rovinu bowstringu
 • Podľa povahy kefy
 • Pozíciou prsta
 • Prstová práca

V praxi sa metódy uchovávania cibule klasifikujú podľa troch kritérií:

1. V závislosti od toho, či sa celá palma alebo zárez medzi palcom a ukazovákom šípky dotýka rukoväte, je rukoväť rozdelená na nízku a vysokú. Nízka priľnavosť - držadlo cibule spočíva na dlani, prítlačná sila cibule padá na zápästný kĺb. Držanie cibule týmto spôsobom je ľahké. Napätie svalov ruky a zápästného kĺbu je minimálne, preto existuje menšie riziko „vyrazenia“ luku.

Významnou nevýhodou tohto držadla je to, že oblasť kontaktu ruky s rukoväťou v prove je príliš veľká - pre začiatočníkov je veľmi ťažké nasmerovať kontaktnú silu na ten istý bod na rukoväti. Uhol odletu bude preto nestabilný dokonca aj v rovnakej vzdialenosti. Presnosť zásahu sa preto zhoršuje.

S vysokou priľnavosťou sa napnutý luk drží pridržaním krku zahĺbenej rukoväte medzi palcom a ukazovákom.

2. Vo vzťahu k zápästnému kĺbu a rovine pohybu bowstringu je rukoväť rozdelená na plytkú a hlbokú.

Malý - rukoväť cibule je zvýraznená doprava (pre ľavákov) od pozdĺžnej osi predlaktia. Palec preberá celé bremeno. Vzhľadom na zvýšené riziko „vyraďovania“ z tejto priľnavosti sa môže odporúčať len tým strelcom, ktorí nemôžu iným spôsobom vytiahnuť kolenný kĺb z roviny bowstringu (napríklad s nadmerným ohnutím v ňom).

Hlboké - predlaktie ľavej ruky s prednou časťou hlboko vstupuje do roviny bowstringu. Toto poskytuje záťaž na svaly, ktoré fixujú zápästný kĺb, ale je nahradené ranou predlaktia. Nadmerný prístup lakťového kĺbu k rovine pohybu bowstringu vedie k hmatateľným úderom do ruky. V dôsledku toho je možné vychýlenie ramena za letu, ako aj bolesť a zranenie

3. Držanie sa môže vykonať s obvodom alebo bez obvodového krúžku okolo držadla cibule prstami a pridržiavanie obvodového obvodu je zase rozdelené na pevné (silné stlačenie priľnavosti) a voľné (prsty sú voľne vložené do držadla). Ten sa najčastejšie vyskytuje s vysokou priľnavosťou.

Pod vplyvom vonkajších síl (napínanie prednej časti) v dôsledku nejednotnej výroby rukoväte a ramien prednej časti pri uvoľňovaní bowstringu sa rukoväť otáča okolo vertikálnej osi.

Aby sa priľnavosť nezvyšovala (nezvyšovala) negatívne účinky cibule, odporúča sa:

 • použiť voľnú priľnavosť, ktorá zaisťuje voľnú vlastnú inštaláciu luku pôsobením ťahových síl,
 • aby sa znížil moment trenia v bode kontaktu ruky s rukoväťou, mala by byť opatrne vyleštená a jej priemer by mal byť čo najmenší,
 • s pevnou rukoväťou by mala byť poloha ruky na rukoväti taká, aby podmienený stred kĺbov zápästia a zápästia bol na línii pevnosti v ťahu. Voľná ​​rotácia vzhľadom na toto centrum by sa mala zabezpečiť úplným uvoľnením zodpovedajúcich svalov.

Z týchto dvoch možností uchopenia by sa malo uprednostniť bezplatne.

Únos lakťového kĺbu z roviny pohybu bowstringu

Ruka je nasmerovaná v smere k cieľu, dlaňou dole

Kefa sa otáča tak, že palec je hore

Pri pretiahnutí ramena v lakťovom kĺbe sa odporúča vykonať komplexný rotačný pohyb ruky, aby sa predišlo úderom úderom.

Kefa, predlaktie a plece, zatiaľ čo držia predĺžený luk, by mali byť umiestnené na jednej priamke ležiacej v rovine strely. Ruka pôsobiaca pri spätnej sile napínania cibule, ktorá je výsledkom výstrelu, sa pohybuje v smere pôsobenia tejto sily. Prirodzeným smerom ľavého ústupu po výstrele je teda jeho pohyb pozdĺž roviny výstrelu, t. smerom k cieľu.

Druhy priľnavosti

Vysoká priľnavosť bez priľnavosti

Vysoká priľnavosť s priľnavosťou

Nízka priľnavosť bez priľnavosti

Nízka priľnavosť s priľnavosťou

Miesto dôrazu v rukoväti je v rovnakej horizontálnej rovine s zápästím, t.j. ruka a predlaktie tvoria jednu priamku. Dlaň, roztiahnutá alebo uvoľnená, voľne sa dotýka rukoväte alebo je držaná vodorovne. Priľnavosť vyžaduje značné úsilie svalov pri fixácii zápästného kĺbu, ale významne znižuje možnosť posunutia stredu pôsobenia sily odporu v prove.

Poloha ruky ťahajúcej bowstring.

Pravá ruka vytiahne bowstring a ak sa pohyb zastaví, potom iba počas predbežného zameriavacieho obdobia. Zameranie sa vykonáva na pozadí pomalého, sotva viditeľného pohybu oka rukou, ktorá ťahá bowstring.

Predtým, ako vezmeme do úvahy polohu ruky, ktorá ťahá bowstring, je potrebné vziať do úvahy metódy zachytenia bowstringu a až potom - polohu a prácu celej ruky.

Bowstring Capture používaný pri streľbe na terč

Zachytávanie sa vykonáva ukazovákom, prostredníkom a prstencami. Bowstring je umiestnený na prvých (nechtových) phalanges, bližšie k kĺbom tak, aby šípka bola medzi indexom a stredom a záťaž bola rovnomerne rozložená na všetky prsty. Stredný, dlhší prst by mal byť v druhom kĺbe mierne ohnutý, potom sa tretí kĺb priblíži k línii troch kĺbov obidvoch prstov, a preto prevezme rovnakú časť záťaže. Na tento účel použite na tento prst ďalšiu podložku - špičku prsta.

Štetec kefy

Bowstring je kolmý na prsty

Stopka by sa nemala zvierať medzi prstami

Nesprávne umiestnenie prstov na bowstringu

Extra prstová podložka

Prsty by sa mali narovnať

Rovnomerne rozložené zaťaženie prstom

Palec a malý prst sa nezúčastňujú držania bowstringu. Aby ste zabránili rušeniu palcom, použite najbežnejšie spôsoby nanášania štetcom.

a) pritlačí ju k dlani (submandibulárna metóda),

b) odníma a pritlačí prednú plochu k krku (metóda sutúry),

c) vedie a tlačí k zadnej ploche dolnej čeľuste (metóda maxillary)

mierenie

Cieľom je zameranie luku na cieľ a udržať ho v tejto polohe, kým nebude vystrelená strela.

Zameranie pozostáva z vizuálneho hodnotenia mieridiel a priamych akcií, ktoré vedú a držia luk, šípy, bowstring.

Pri mierení sa kontrola vykonáva:

 • na kombináciu zameriavacej čiary s cieľovým bodom,
 • za projekciou bowstringu relatívne k ohnivej rovine,
 • na uloženie základne strelca.

Pri lukostreľbe sa mierenie vykonáva niekoľkými spôsobmi. Napríklad zameranie na šípku: stopka šípky je umiestnená vo výške oka. So zmenou základne strelca - kvôli inštalácii drieku šípu v rôznych výškach očí (v závislosti od vzdialenosti).

Zameranie šípu a zmena základne šípu

Butt s kontrolou pomocou západky na bowstring

Únik zubov nie je povolený šípkou

V súčasnosti je najbežnejšou mieriacou metódou neustále udržiavaná vzdialenosť od oka k drieku ramena. Táto vzdialenosť (základňa) je udržiavaná kvôli hustej aplikácii ruky, ktorá ťahá bowstring pod bradou, s bowstringom fixovaným v dvoch bodoch (brada, špička nosa). Niektorí športovci používajú „gombík“ na provázku na určenie vzdialenosti od oka k šípke pre presnejšiu fixáciu. Únik zubov šípu nie je povolený, pretože to zväčšuje základňu šípu a šípky vyletú nahor.

Druhým bodom je pohľad spredu, ktorý je pripevnený na prednej, zadnej časti držadla luku alebo na diaľkovom pravítku, ktorý sa pohybuje vertikálne a horizontálne. Cieľovým bodom pri streľbe je cieľ. Strelec zafixuje pohľad spredu projekciou bowstringu, ktorý by mal prechádzať pozdĺž geometrickej osi držadla luku

Zameriavací vzor

A - pohyblivý motor pohľadu (predný pohľad)

B - základná šípka

C - hodnota napätia ramena

H - bod fixácie napätia

M - zameriavací bod

T je horná časť dráhy

P - bod zásahu

Uhol sklonu Y

D - palebná vzdialenosť

OAM - priama viditeľnosť

Zameracia schéma znázornená na obrázku pomôže zoznámiť začiatočníkov so zameriavacím zameriavačom, posúdiť odchýlku bodov (oko, bowstring, predný pohľad, stred terča), ktoré tvoria smerovaciu čiaru, a účinok týchto odchýlok na dráhu letu šípky vás prinúti konať s náležitou zodpovednosťou manipulácia s výstrelom.

Zameranie by malo poskytovať vedenie luku v terči s konštantným napínaním luku a požadovaným uhlom vyvýšenia (hádzania) šípu, takže činnosti strelca spojené s nasmerovaním luku do cieľa: uvoľnite šípku, určte polohu osi symetrie luku, šípku, bowstring, trajektóriu šípu, bod zásahy - musia byť v jednej vertikálne umiestnenej rovine, t. v rovine strely.

Na zameranie zo športového luku s trojprstovým uchytením bowstringu sa odporúča nasledujúca postupnosť jeho vykonania, pričom sú splnené nasledujúce požiadavky:

 1. Prijatie obrobku by sa malo vykonať pred vyjasnením pri mierení.
 2. Poloha hlavy je fixovaná napätím svalov krku a chrbta tak, že čiara pohľadu prechádza cez oko šípky, bowstring, čelný pohľad a terč a zhoduje sa s rovinou strely. Kvalita úderu závisí od stability rotácie a náklonu hlavy.
 3. Základňa šípky (vzdialenosť medzi okom a šípkou pripevnenou k prove) by mala byť konštantná. Toto sa dosiahne použitím hustého „navinutia“ kefy pod spodnú čeľusť.
 4. Poloha prstov na bowstringu by ju nemala vytiahnuť z roviny strely a zmeniť ťahovú silu luku zvýšením alebo znížením úsilia vyvíjaného prstovým prstom (k tomu dochádza pri zdvíhaní lakťa). Bowstring pri spracovaní strely pevne spočíva na brade; musí stiahnuť bowstring z vertikálnej roviny luku. Pri upevňovaní bowstringu na pravú (alebo ľavú) stranu čeľuste (pravé alebo ľavé krídlo nosných dierok v nose) by sa vertikálna rovina luku mala tiež zhodovať s zameriavacou čiarou.
 5. Pri zvislej rovine strely by nemala byť prekážka v prove. Cibule haldy sa vyskytuje okolo osi nachádzajúcej sa medzi bodmi podpery vo vysunutej polohe, tieto body sú kefou ľavej a pravej ruky. Pri blokovaní sa dá približne predpokladať, že sa luk otáča okolo osi šípky. Ak lukostrelec strieľa s konštantnou obštrukciou luku, nie je vyňatý z chýb v úraze a je potrebná kontrola uhla sklonu.
 6. Zmena zamerania vzhľadom na vertikálnu os nastáva v dôsledku otáčania tela v rovine strely.
 7. Smer šípky môže slúžiť ako kontrola správnosti úderu (za predpokladu, že os šípky sa zhoduje s vertikálnou rovinou luku: bowstring a predný pohľad sú premietnuté pozdĺž osi luku). Kombinácia zameriavača s výškou cieľa sa dosiahne miernym naklonením tela.
 8. Pri mierení musí strelec racionalizovať svoje pohyby (napínanie luku, kefovanie), čím sa skracuje čas potrebný na spracovanie strely, a tým aj spotreba energie strelca počas jeho vykonávania. Rovnako ako pri streľbe z guľky sa v lukostreľbe odporúča zamerať sa na šilhajúce druhé oko. Zároveň je únava zraku menšia, jasnosť pri rozlišovaní čelného pohľadu je dlhšia. Osobitosti vízie človeka sú také, že nedokáže súčasne rozlíšiť vzdialené a blízke objekty. Z tohto dôvodu nie je možné jasne rozlíšiť medzi predným a terčom súčasne. Preto je lepšie zamerať víziu za behu a navrhnúť jej jasné obrysy na rozmazaný cieľ.

Spracovanie strely

Zaobchádzanie s výstrelom je poslednou fázou rozťahovania luku, mierenia a natiahnutia, ktorá končí výstrelom - šípka sa pohybuje ďalej od bowstringu. Cielená strela je nasledovná. Po zaujatí streleckej polohy (úklonou v zníženej ruke), posúdení jej správnosti (postoj k cieľu, nasadenie nôh, hlavy atď.) A oboznámenia sa s objektívnymi podmienkami pre nadchádzajúcu strelu, zdvihne strelec luku a drží ju v ruke (predĺženú smerom k cieľu) ), súhlasí s výrobou, posúva bowstring, nasmeruje luk pri pohľade spredu do stredu terča a pri tejto orientácii pokračuje v napínaní, ale už veľmi pomaly, bez toho, aby zasahoval do nehybnosti celého systému „bow-and-arrow“. Na tomto pozadí, v momente, keď šípka vyšla z klikacieho mechanizmu (za predpokladu, že luk nezmenil svoju orientáciu s muškou v strede terča), sa bowstring oddelí. Dosah sa začína pohybom šípky z miesta pod klikadlom a končí sa kliknutím. Týmto zvukovým signálom sa uvoľní bowstring, ktorý končí úplným oddelením bowstringu od brady.

Akcie strelca na uvoľnenie bowstringu by sa mali vykonávať v smere roviny strely a bowstring by mal vychádzať iba z brady. Obidve ramená sú zapojené do výstupu z ramena. В фазах дотягивания и освобождения тетивы левая рука наращивает давление на рукоятку лука в направлении выстрела, помогая как бы правой руке, но ни в коем случае не подменяя ее. При такой работе левой руки, когда произошел разрыв цепи "лук-стрелок", она перемещает лук в направлении выстрела, не сбивая наводки его.Pravá ruka sa pohybuje späť.

Kontrola dychu

Pred prijatím počiatočnej produkcie by ste mali pokojne dýchať, trochu do hĺbky, potom bližšie k začiatku, povrchnejšie napínať bowstring. Zastrelenie výstrelu by sa malo vykonať pri zadržaní dychu na výdychu z podlahy. Dýchací cyklus pozostáva z inhalácie, výdychu a pauzy. V jednej minúte človek v pokojnom stave vyprodukuje v priemere 12 - 15 cyklov, to znamená, že jeden dýchací cyklus trvá 4 - 5 sekúnd. Po výdychu - pauza 2-3 sekundy. Túto prirodzenú pauzu zvyčajne používa strelec na zvládnutie strely. Ale aby to stačilo na celý výstrel, dýchanie sa koná tesne pred začiatkom prirodzenej pauzy a predlžuje sa, kým sa bowstring neuvoľní. Zvyšuje sa tak na 10 až 12 sekúnd, ktoré sú potrebné na spracovanie výstrelu. Správne nastavené dýchanie, ktoré zodpovedá rytmu streľby, dodáva telu normálny odpočinok, chráni ho pred predčasnou únavou.

Pripravuje sa na ďalšiu snímku

Príprava na nasledujúci výstrel je súbor činností strelca po výstrele, ktorý zaisťuje jeho zotavenie, analýzu výstrelu a rozhodnutie zachovať alebo zlepšiť kvalitu úderu.

Príprava na vykonanie výstrelu pozostáva z akcií, ktoré sa uskutočnia vo veľmi krátkom časovom období (v priemere 50 sekúnd za celý komplex prípravných opatrení a výstrel). Po dokončení výstrelu musí strelec udržiavať polohu a polohu luku v natiahnutom ramene, kým šípka nedosiahne terč, výstrel označí ďalekohľadom alebo na krátke vzdialenosti bez neho a vykoná dôkladnú analýzu výstrelu. Pri analýze výstrelu v prípade nepriaznivého zásahu by sa mala určiť príčina. Ak je chyba odstránená, rozhodnite sa, ako ju opraviť. Ak príčina chyby nie je známa, musíte vykonať ďalšiu snímku po druhej analýze, nájsť príčinu chyby a urobiť príslušné rozhodnutie.

Príprava na nasledujúci výstrel pozostáva z nasledujúcich akcií so šípkami:

 • označiť šípku zásah do cieľa,
 • udržiavanie pózy
 • analýza strely,
 • rozhodovanie o technikách a taktike streľby,
 • využitie síl vynaložených na výstrel.

Pozrite si video: The Hate U Give (November 2019).