Užitočné tipy

Sexuálne prenosné choroby a tehotenstvo

Pin
Send
Share
Send
Send


Sexuálne prenosné choroby počas tehotenstva - Ide o bakteriálne alebo vírusové choroby, ktoré môžu byť infikované počas pohlavného styku (orálne, vaginálne, análne) infikovaným partnerom. Iným menom týchto chorôb sú sexuálne prenosné infekcie (choroby) (STI alebo STD). Takéto choroby môžu mať vážne následky na zdravie nastávajúcej matky a jej dieťaťa.

Sex nie je jediný spôsob prenosu niektorých z týchto infekcií. Napríklad môžete nakaziť vírusom hepatitídy B, ktorý môže žiť mimo tela najmenej týždeň, a prenáša sa priamym kontaktom s infikovanými ihlami alebo inými ostrými nástrojmi, kontaktom s krvou alebo otvorenými ranami infikovanej osoby a dokonca výmenou osobných hygienických potrieb, ako sú napr. ako zubná kefka alebo britva.

Niektoré infekcie môžu preniknúť do dieťaťa placentou alebo sa naň môžu prenášať počas pôrodu alebo v dôsledku prasknutia močového mechúra a úniku plodovej vody. Všetky sexuálne prenosné infekcie novorodencov môžu byť veľmi nebezpečné (dokonca život ohrozujúce) a niektoré z nich môžu viesť k dlhodobým nezvratným problémom so zdravím a vývojom dieťaťa.

Okrem toho, sexuálne prenosné choroby počas tehotenstva zvyšujú riziko potratu, predčasného prasknutia amniotických membrán, predčasného pôrodu, vnútromaternicovej infekcie a mŕtveho narodenia.

Medzi najbežnejšie sexuálne prenosné infekcie, ktoré sa zistia u tehotných žien, patria:

 • chlamýdie (patogén - Chlamydia chlamydia trachomatis),
 • genitálny herpes (patogén - HSV - vírus herpes simplex),
 • kvapavka (kvapavka, gonokoková infekcia spôsobená gonokokom Neisseria gonorrhoeae),
 • hepatitída B (pôvodcom je vírus hepatitídy B - HBV),
 • HIV / AIDS (patogén - retrovírus obsahujúci RNA - vírus ľudskej imunodeficiencie rodu Retrovírus),
 • HPV (ľudský papilomavírus, patogén - HPV - ľudský papilomavírus - ľudský papilomavírus),
 • syfilis (patogén - treponema pallorum - Treponema pall> Identifikácia a liečba týchto chorôb počas tehotenstva je veľmi dôležitá, preto vás bude váš gynekológ vyšetriť na tieto infekcie počas vašej prvej prenatálnej návštevy. Ak máte (alebo váš manželský partner) niektorú z Nasledujúce rizikové faktory - prítomnosť STD v minulosti, prítomnosť dvoch alebo viacerých sexuálnych partnerov, používanie intravenóznych liekov, nedávne tetovanie alebo piercing - informujte svojho gynekológa! Ak patríte do skupiny vysoko Ak ste v nebezpečenstve, budete musieť vyšetrenie zopakovať v treťom trimestri tehotenstva alebo skôr, ak máte (alebo váš manželský partner) akékoľvek príznaky pohlavne prenosných chorôb.

Prevencia sexuálne prenosných chorôb u tehotných žien

Jediný spoľahlivý spôsob, ako sa vyhnúť infekcii sexuálne prenosné choroby počas tehotenstva je úplná abstinencia od sexu (vrátane orálneho, vaginálneho a análneho sexu). Takéto drastické opatrenia však sotva niekto chce prijať, takže sa môžete chrániť, ak máte sex iba s jedným partnerom, o ktorom ste si úplne istí. Takýto partner by mal byť zdravý (vrátane toho, že nemá žiadne pohlavne prenosné choroby), nemal by užívať intravenózne lieky a mal by mať sex iba s vami. Ak si nie ste istí svojím partnerom, musíte urobiť nasledovné:

Nemajte sexuálny styk s partnerom, ktorý má vredy na tele alebo nemá príznaky STI, vrátane monogamného partnera (tými, ktorí majú viacerých sexuálnych partnerov). Ak máte podozrenie, že váš partner má sex s inými ženami alebo si injekčne podáva drogy intravenózne, vždy, keď máte sex, použite kondóm a počas orálneho sexu použite špeciálne zubné priehradky. Tieto opatrenia znížia riziko prenosu väčšiny STI.

Majte na pamäti, že aj keď máte nechránený styk, môže sa zvýšiť riziko výskytu všetkých druhov pohlavne prenosných chorôb, vrátane tých, ktoré sú nebezpečné, ako je HIV / AIDS, ak sa s nimi váš partner nakazí.

Ak sa chystáte liečiť na pohlavne prenosné choroby, mal by sa liečiť aj váš sexuálny partner a mali by ste sa úplne zdržať pohlavného styku, až kým nedostanete liečbu a vaša infekcia sa potvrdí laboratórnymi metódami. Inak budete infekciu donekonečna prenášať.

Je možné liečiť sexuálne prenosné choroby u tehotných žien?

Nielen to možné, ale jednoducho nevyhnutné! Liečba sa bude líšiť v závislosti od typu a zložitosti ochorenia. Samozrejme nie je možné vyliečiť sexuálne prenosné infekcie bez použitia antibiotík, ale nemusíte sa obávať: lekár predpíše tie antibiotiká, ktoré sú schválené na použitie tehotnými ženami.

Existujú však vírusové infekcie, ktoré nereagujú na antibiotiká. Patria sem HIV a herpes. Bohužiaľ nemôžete vyliečiť opar, ale váš pôrodník - gynekológ vám môže predpísať antivírusové lieky, ktoré budete musieť užívať počas posledného mesiaca tehotenstva, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť, že budete mať chorobu počas pôrodu. Ak ste HIV pozitívny, budete musieť vziať kombináciu antiretrovírusových liekov, aby ste znížili riziko nakazenia dieťaťa.

Pamätajte, že čím skôr sa odhalí pohlavne prenosné ochorenie počas tehotenstva, čím rýchlejšie sa vylieči, a tým vaše dieťa menej poškodí. Neváhajte a choďte k lekárovi, rozmýšľajte viac o dieťati a nie to, že hovoriť o takýchto chorobách nie je „vhodné“. Lekár je primárne špecialista a nie je nič hanebné, že by sa vám to mohlo stať.

Diagnostické metódy

Mnoho STD sa vyskytuje bez príznakov, takže žena v čase počatia nemusí byť informovaná o prítomnosti infekcií, ktoré by neskôr nepriaznivo ovplyvnili obdobie tehotenstva.

V tejto súvislosti musia obaja partneri podstúpiť diagnostiku vo fáze plánovania. Ak tehotenstvo bolo neplánované, vyšetrenie by sa malo vykonať okamžite po stanovení gestačného veku.

To vám umožní včasnú identifikáciu infekcie a ak je k dispozícii, okamžite začne liečbu, čo minimalizuje možné riziká pre matku a dieťa.

Diagnostické metódy používané v lekárskej praxi zahŕňajú:

 • PCR rozterová analýza
 • enzýmový imunotest (ELISA),
 • škvrna na flóre (bakterioskopia),
 • bakteriologická výsev na flóru.

Diagnóza najnebezpečnejších pohlavne prenosných chorôb sa plánuje pri registrácii a po 30 týždňoch tehotenstva. Zápal pohlavných orgánov, vyrážka, rôzne patologické výboje, bolesť brucha, bolesť chrbta počas tehotenstva sú indikáciami pre neplánované testovanie na pohlavne prenosné choroby.

Ak je teplota počas tehotenstva 37 ° C alebo vyššia, môže to byť tiež príznak sexuálnej infekcie v tele. Príznaky ako nevoľnosť a vracanie počas tehotenstva by sa nemali ignorovať.

Môžu byť dôsledkom nielen bežnej toxikózy, ale aj vírusovej hepatitídy. Najmä v prípadoch, keď sa tieto príznaky nezastavia na dlhú dobu.

Ochorenie pohlavne prenosných chorôb sa najbezpečnejšie lieči počas plánovania tehotenstva, pretože v tomto čase môžete užívať akékoľvek lieky bez obáv z negatívnych účinkov na plod.

Liečbu by mal predpisovať lekár!

Ak sa infekcia vyskytla počas tehotenstva, lieky na liečbu by sa mali vyberať s mimoriadnou opatrnosťou.

Niektoré lieky sa môžu používať iba v určitom trimestri, iné sú bezpečné počas celého tehotenstva a niektoré sú všeobecne zakázané z dôvodu veľkého počtu nežiaducich reakcií a vysokého stupňa rizika pre plod (embryotoxicita, teratogenita).

Vymenovanie určitých liekov je úlohou ošetrujúceho lekára, v žiadnom prípade by ste sa nemali sami liečiť.

V súčasnosti sa infekcia STD lieči komplexne pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 • antibiotiká - používajú sa na liečbu chorôb spôsobených baktériami (chlamydia, svetlý treponém, gonokoky, ureaplazma),
 • antivírusové lieky - používajú sa na liečbu HIV, hepatitídy, oparu, cytomegalovírusovej infekcie, papillomy atď.,
 • protiplesňové lieky - používajú sa hlavne na liečbu kandidózy,
 • imunomodulačné lieky - zvyšujú imunitu,
 • vitamíny.

Takéto choroby, ako je opar, hepatitída, HIV, v súčasnosti bohužiaľ nie je možné dokončiť. Prijaté terapeutické opatrenia sú zamerané hlavne na boj proti exacerbáciám týchto infekcií a na prevenciu ich relapsov.

Účinok pohlavne prenosných chorôb na graviditu a jej výsledky

Prítomnosť STD u jedného z partnerov veľmi často vedie k problémom s počatím dieťaťa alebo neplodnosťou. Žena nemá dlho očakávané tehotenstvo.

To ju núti navštíviť lekára a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Podľa výsledkov testov sa zistí prítomnosť infekcie v tele. Ak dôjde k otehotneniu, následky STD môžu byť dosť vážne. Najčastejšie komplikácie zahŕňajú:

 • potraty v rôznych štádiách tehotenstva,
 • fetálna infekcia
 • predčasný pôrod
 • vrodené chyby a abnormality vývoja rôznych orgánov a systémov plodu,
 • narodenie mŕtveho dieťaťa,
 • mrazené tehotenstvo
 • patológia placenty.

K prenosu infekcie na dieťa z matky môže dôjsť intranatálne, keď patogén prenikne placentárnou bariérou, počas procesu narodenia alebo počas laktácie.

Zistilo sa, že infekcia gonokokmi, genitálnym herpesom, chlamýdiami a vírusom hepatitídy sa vo väčšine prípadov vyskytuje, keď dieťa prechádza pôrodným kanálom.

V tomto ohľade sa žena na prevenciu infekcie dieťaťa podrobí cisárskym rezom. Dieťa narodené pacientke so STD identifikovanou počas tehotenstva by sa malo vyšetriť na tieto infekcie.

Pri včasnom a primeranom ošetrení pohlavne prenosných infekcií nemusia mať vplyv na zdravie a vývoj nenarodeného dieťaťa. Ďalej sa zaoberáme vplyvom niektorých STD na graviditu a jej výsledkom.

Cytomegalovírusová infekcia

Primárna infekcia cytomegalovírusom (CMV) počas tehotenstva, ako aj exacerbácia chronickej formy tejto infekcie, sú veľkou hrozbou pre plod.

Infekcia v prvom trimestri tehotenstva vedie k patológiám vývoja mozgu plodu (anencefália, hydrocefalus), čo poukazuje na indikácie potratu.

Ak sa infekcia plodu vyskytla v treťom trimestri, potom príznaky infekcie u dieťaťa zvyčajne neexistujú, ale protilátky proti CMV sa nachádzajú v jeho krvi. V budúcnosti, s progresiou choroby, sa môžu vyskytnúť patológie z nervového systému.

Prítomnosť protilátok proti CMV u ženy počas plánovania alebo počas tehotenstva svedčí o tom, že predtým túto infekciu podstúpila. V tomto prípade je prognóza úspešného výsledku tehotenstva priaznivá. Na prevenciu exacerbácií CMV sa pacientovi predpisujú vitamínové komplexy a lieky, ktoré zvyšujú imunitu.

Chlamydia počas tehotenstva je často asymptomatická. Toto je jeho hlavné nebezpečenstvo. Je možné identifikovať chorobu iba pomocou rutinného vyšetrenia a diagnostiky, čo oddiali začiatok liečby.

Medzi komplikácie chlamýdií patrí hrozba predčasného pôrodu, zamrznuté tehotenstvo, polyhydramniá, vývoj patologických stavov placenty a membrán, mŕtvo narodených a poškodenie vnútorných orgánov plodu.

Novorodenec infikovaný chlamydiou má šancu na zápal spojiviek alebo zápal pľúc. Chlamydia sa dá liečiť dobre, preto s včasnou diagnózou a liečbou tehotenstvo z dôvodu chlamýdiovej infekcie úspešne končí.

Herpes počas tehotenstva je nebezpečný iba v prípade primárnej infekcie. Ak žena mala pred počatím opary genitálny, potom sa riziko nakazenia dieťaťa stáva minimálnym, pretože jej telo už vyvinulo imunitu voči tomuto vírusu, ktorý sa prenáša na dieťa.

Pri primárnej infekcii v prvom alebo druhom trimestri je v zriedkavých prípadoch možné predčasné narodenie, retardácia vnútromaternicového rastu a pokles mozgu u dieťaťa. Pri infikovaní v treťom trimestri sa riziko komplikácií plodu a novorodenca stáva najvyšším.

Ak je dieťa počas pôrodu infikované, vyvíja sa novorodenecký opar, ktorý sa najčastejšie prejavuje vo forme charakteristickej vyrážky okolo očí a úst, ale je možné poškodenie mozgu a ďalších orgánov.

V prítomnosti syfilis má tehotná žena šancu na plodovú infekciu plodu (vrodený syfilis). Primárna infekcia syfilisom bez včasnej liečby vedie krátko po narodení k potratu, mŕtvemu narodeniu alebo smrti dieťaťa.

Pri absencii závažných lézií plodu sa narodí dieťa s malou hmotnosťou a rastom, vráskavá koža, na koži je možná vyrážka. Pozoruje sa deformácia kostného systému charakteristická pre túto chorobu, ktorá sa môže vyskytnúť okamžite alebo nejaký čas po narodení.

Mykoplazmóza a ureaplazmóza

Mykoplazmy a ureaplazmy sú niekedy prítomné v normálnej mikroflóre vagíny. Sú klasifikované ako oportunistické mikroorganizmy. Počas tehotenstva je imunita ženy výrazne znížená, čo môže viesť k rozvoju zápalových procesov v dôsledku zvýšenia počtu týchto mikroorganizmov.

Ureaplazmóza a mykoplazmóza nemajú teratogénny účinok na plod. Tieto infekcie však často spôsobujú predčasný pôrod alebo potrat, polyhydramniózu a nedostatočnosť placenty, čo vedie k hypoxii plodu.

V tehotenstve sú prípady fetálnej infekcie veľmi zriedkavé. Vo väčšine prípadov sa infekcia vyskytuje počas pôrodu, čo vedie k vzniku pneumónie a ďalších komplikácií u novorodencov.

trichomoniáza

Trichomoniáza nevedie k vzniku defektov vo vývoji plodu, pretože jeho patogény nie sú schopné prejsť placentárnou bariérou. Infekcia dieťaťa sa môže vyskytnúť počas procesu narodenia.

Infekcia tehotnej ženy s trichomoniázou zvyšuje riziko predčasného pôrodu a nedostatočnej pôrodnej hmotnosti. Nebezpečenstvo trichomonád spočíva v skutočnosti, že môžu prispieť k rozvoju infekcií, ako sú chlamydia, kvapavka, atď.

Kvapavka je nebezpečenstvo pre nastávajúcu matku a jej dieťa iba v skorých štádiách tehotenstva. Môže to spôsobiť potrat alebo nevyvinuté tehotenstvo.

Po štvrtom mesiaci tehotenstva už nemôžu gonokoky preniknúť cez plod cez membrány. Na pozadí kvapavky sa často pozoruje placentárna nedostatočnosť.

Infekcia dieťaťa počas pôrodu vedie k vzniku tzv. Gonokokovej konjunktivitídy. U žien v popôrodnom období je možný zápal maternice a jej dodatky.

Približne polovica pacientov počas tehotenstva má exacerbáciu vaginálnej kandidózy, ktorá je spôsobená zmenou hormonálnych hladín a celkovým znížením imunity.

Na jeho liečenie bolo vyvinutých veľa antimykotik. Pri absencii liečby infekcie môže byť dieťa infikované matkou v dôsledku prechodu cez pôrodný kanál.

Prispeje to k rozvoju drozdu v ňom, ktorého charakteristickým príznakom je u detí tvorba bieleho plaku v ústnej dutine.

Sexuálne prenosné choroby u tehotných žien: účinky na plod a možné komplikácie

Sexuálne prenosné choroby počas tehotenstva majú rovnaké príznaky ako tehotné ženy. Prvé príznaky tohto ochorenia sa vyznačujú malými poruchami, ktorým nedočkavá matka nevenuje pozornosť. Musí sa vyšetriť tehotná žena, aj keď má mierne príznaky. Čím je infekcia v tele matky menšia, tým menšie je poškodenie dieťaťa. Choroby zistené pred pôrodom sa môžu liečiť alebo kontrolovať. S priechodom pôrodného kanála sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcie dieťaťa. Ochorenia ovplyvňujú plod rôznymi spôsobmi.

  Syfilis. Infekcia sa vyskytuje transplacentárne a počas pôrodu. U neliečených žien končí viac ako 30% tehotenstiev odmietnutím embrya a mŕtvym pôrodom. Syfilis má diagnostikovanú viac ako 40% narodených detí. U novorodencov pozorovaných: žltačka, zápal kostí, syfilitický pemfigus, opuch pečene a sleziny, anémia, vredy. S vysokou intenzitou lézií dieťa zomrie v prvých týždňoch života. Несвоевременное лечение может привести к умственной отсталости, слепоте, гидроцефалии.

Гонорея. Гонококковая инфекция может вызвать гибель плода или преждевременные роды. Третья часть детей рождается с низким весом и инфекционными поражениями глаз. У девочек часто развивается гонококковый вульвовагинит.

Трихомониаз. Ochorenie v zriedkavých prípadoch vyvoláva potrat, predčasný pôrod, sa prenáša na dieťa. U novorodencov sa pozoruje horúčka.

Chlamydia. Na pozadí infekcie sú funkcie placenty narušené, dieťa môže zomrieť alebo sa môže narodiť s poškodením mozgu, anémiou, nízkou telesnou hmotnosťou, konjunktivitídou.

Herpes je genitálny. Infekcia herpesom v prvom trimestri tehotenstva vedie k zastaveniu vývoja embrya, k narušeniu tvorby mozgu a orgánov videnia. Pri intranatálnej infekcii sú postihnuté koža, mozog a orgány videnia. Šírená forma oparu u 80% novorodencov končí smrťou.

HIV. Pri neprítomnosti antivírusovej liečby je možnosť infekcie dieťaťa cez pôrodný kanál asi 45%. Pri infikovaní plodu a novorodenca sa u 80% detí vyvinie imunodeficiencia. Často pozorované: neurologické ochorenia, strata hmotnosti, mikrocefália, pretrvávajúca hnačka, zvýšenie lymfatických uzlín.

 • Cytomegalovírusová infekcia. Vírus sa môže prenášať počas počatia z spermy, plodovej vody, cez placentu. Ak je žena pred počatím chorá, riziko infekcie plodu je veľmi nízke. Primárna infekcia CMV počas tehotenstva vedie k mŕtvym pôrodom, smrti embrya alebo plodu a vnútromaternicovým poruchám. V niektorých prípadoch sa infekcia u dieťaťa prejaví po niekoľkých rokoch. Zvyčajne sa vyskytujú psychomotorické poruchy, slepota, mentálna retardácia, hluchota.
 • Diagnostika pohlavne prenosných chorôb počas tehotenstva

  Pred počatím sa odporúča skontrolovať prítomnosť CMV, oparu, syfilis a HIV. Pri prvých príznakoch choroby by ste sa mali poradiť so špecialistom doma alebo u vášho partnera. Na zistenie pohlavne prenosných infekcií:

  • krvné a močové testy,
  • IFA
  • škvrny na mikroflóre,
  • PCR,
  • bakteriologické plodiny,
  • imunocytologická analýza.
  Pri registrácii povinné štúdie na syfilis, infekciu TORCH, HIV, hepatitídu B a C.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send