Užitočné tipy

Pracovný stôl: pravidlá návrhu, výroba pre všetky druhy stolárskych a zámočníckych prác

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý majster musí mať svoje vlastné pracovisko. Môžete si urobiť pracovný stôl pre domácich majstrov, aby ste ušetrili nielen peniaze, ale aj voľné miesto. Priemyselné vybavenie má štandardné veľkosti, čo môže spôsobiť jeho umiestnenie a domáci pracovný stôl bude mať rozmery, ktoré uspokoja domáce remeselníka.

Dizajnové prvky

Ak máte v úmysle vykonávať stolárske práce, potom si môžete vytvoriť svoj vlastný pracovný stôl z dreva. Inak by sa mali uprednostniť kovové štruktúry. Po rozhodnutí o veľkosti zariadenia by ste mali venovať pozornosť niektorým konštrukčným prvkom:

 • Posteľ pracovnej dosky je najlepšie vyrobená z kovového rohu alebo štvorcovej trubice. V takom prípade by sa mala oceľ brať v hrúbke 3 až 5 mm a šírke 30 - 50 mm.
 • Konštrukcia stacionárneho pracovného stola by sa mala zvárať, pretože skrutkové spoje môžu nielen zasahovať, ale tiež znižovať tuhosť.
 • Stolová doska je vyrobená z kovového plechu a pri výbere jej hrúbky musíte myslieť na tuhosť a eliminovať možné vibrácie.
 • Ak bude časť obrobkov podrobená nárazovému spracovaniu, časť pracovnej dosky by mala byť vyrobená z kovu s hrúbkou najmenej 15 mm.
 • Tvar pracovnej dosky môže byť ľubovoľný, ale tvar U je pri práci menej vhodný. Ak bude pracovný stôl vybavený prídavným zariadením, napríklad na ohýbanie kovu, takéto zariadenia by mali byť umiestnené na koncoch.
 • Krabice určené na uloženie náradia, obrobkov a iných predmetov sa najlepšie posúvajú tak, aby nedostali triesky.
 • Nočné stolíky by nemali zaberať všetok voľný priestor pod stolom.
 • Povrch pracovnej dosky by mal byť plochý bez rôznych zahĺbení a bočných strán. Podobné požiadavky platia aj pre podlahy.
 • Ak je na pracovnom stole nainštalované elektrické zariadenie, kovové časti stola musia byť uzemnené. Na vytvorenie pohodlných pracovných podmienok by ste mali myslieť na zásuvky a osvetlenie.

Fáza navrhovania

Do-it-yourself práce na príprave lavica pracovný stôl začína prípravou jeho projektu. Domáci majster môže ísť dvoma spôsobmi - výrobu zariadení lokálne alebo podľa vopred pripraveného plánu. V prvom prípade sú nohy pracovného stola okamžite pripevnené k podlahe a hlavné konštrukčné prvky sú k nim privarené.

Môžete tiež začať vyrábať kovový pracovný stôl vlastnými rukami od steny, ku ktorej je pripojený hlavný konštrukčný prvok. Z pozitívnych aspektov tejto metódy je potrebné poznamenať, že je možné rýchlo vykonať zmeny návrhu.

Nevýhodou však je, že nedostatok vopred premysleného plánu môže spôsobiť vytvorenie nie najviac premyslenej konštrukcie.

Druhá metóda spočíva v zostavení výkresu budúceho pracovného stola av súlade s nimi sa uskutoční výber materiálov. V takejto situácii môžu byť náklady na vybavenie vyššie, ale dizajn bude dobre premyslený. Ktorý spôsob stojí za to sa rozhodnúť, iba kapitán.

Výrobné odporúčania

A teraz priamo o tom, ako vytvoriť pracovný stôl vlastnými rukami. Dizajn a rozmery sú vybrané individuálne. Ak chcete, môžete si dokonca vytvoriť skladací pracovný stôl, ale vo väčšine prípadov by ste sa mali obmedziť na stacionárny. Pre lôžko je lepšie zvoliť roh s hrúbkou 5 mm, ktorého strana má šírku 35 mm. Tento materiál je schopný poskytnúť dostatočnú štrukturálnu tuhosť.

Pracovná doska by mala byť vyrobená z dosiek a pokrytá vrchným plechom s hrúbkou 2 mm. Tu je potrebné venovať osobitnú pozornosť drevu, ktoré musí byť dobre vysušené, aby sa povrch pod kovom v budúcnosti nezačal ohýbať.

Rám políc a iných beznapäťových konštrukčných prvkov môže byť vyrobený z rohu 20x20x3 mm. Elektrická polica je vyrobená z dreva s hrúbkou asi 20 mm, po ktorej môže byť opláštená oceľovým plechom. Preglejky môžete použiť na výrobu zvyšných políc..

Obrobky požadovanej dĺžky sa odrežú z rohu a potom sa spoja zváraním. Nosné platne pripevnené k nohám môžu spôsobiť, že konštrukcia bude celkom stabilná.

Môžu sa však pripevniť k podlahe pomocou kotevných skrutiek alebo šesťhranných skrutiek.

Upevňovacie prvky sa vyberajú v závislosti od materiálu podlahy. Posledná fáza výroby lôžka spočíva v jeho spracovaní farbou.

Pre dosku budú potrebné nasledujúce materiály:

 • Rohový kov 20x20 mm.
 • Hrúbka dosky 50 mm.
 • 2 mm hrubý oceľový plech.

Pred začatím montáže dosiek by drevené prvky mali byť potiahnuté žiaruvzdornou kompozíciou, ktorá je schopná chrániť dosky nielen pred iskrami, ale aj podkôrnikmi. Ak sú dosky pevne položené, je doska pokrytá vrstvou železa a vyrovnaná.

Potom sa pozdĺž obrysu pracovnej dosky položí roh 20x20 a priskrutkuje sa k základni. Pre pohodlie pri práci na zariadení je vhodné použiť spojovacie prvky so zapustenými hlavami.

Pri výrobe škatúľ sa plech rezá v súlade s výkresoma dostane potrebnú formu. Potom zostane konštrukcia zvarená v rohoch a vložená do vodidiel pracovného stola. Po dokončení všetkých prác na jeho výrobe môžete začať inštalovať ďalšie prílohy.

Tri chyby

Amatéri, ktorí niekedy posudzujú podľa svojich návrhov, sú veľmi skúsení, oboznámení a usilovní, niekedy si sami vytvoria pracovné stoly, ktoré, obrazne povedané, môžu byť použité na rozbitie tanku kladivom. Trvá to veľa času a práce a peniaze sú sotva menej ako dobrý značkový amatérsky pracovný stôl. Opakovanie priemyselných prototypov určených na intenzívne použitie v 3 smenách a statické zaťaženie viac ako tona so životnosťou 20 a viac rokov je jednou z typických chýb pri vývoji pracovných stolov našej vlastnej konštrukcie.

Amatérsky pracovný stôl, spoľahlivý, ale zbytočne zložitý, ťažký a objemný

Druhým je zanedbávanie vibrácií. „Hra“ alebo „prepožičanie“ to jasne necíti, ale malým chvením, ktoré výrazne obmedzuje prácu a znižuje jej kvalitu. Obzvlášť silné vibrácie ovplyvňujú pracovné stoly na kovovom ráme.

Tretie - stolárske alebo zámočnícke práce sa opakujú, prípadne s niekoľkými úpravami vlastnou rukou. Medzitým je veľa pracovných stolov pre domáce / amatérske práce inej povahy. Existujú pracovné stoly viac či menej špecializované alebo naopak univerzálne, dočasné z improvizovaných materiálov atď.

V tomto článku si ukážeme, ako vytvoriť pracovný stôl pri zohľadnení týchto chýb, po prvé, jednoduchšie a lacnejšie v súlade s okruhom potrieb a / alebo koníčkov remeselníka. Po druhé, ako vyrobiť univerzálny pracovný stôl alebo univerzálny pre špeciálne podmienky použitia - v stiesnenej garáži, pod stolárstvom na stavenisku z improvizovaného koša, domov pre malú precíznu prácu, pre deti.

O univerzálnych pracovných stoloch

Medzi značkovými výrobkami, ktoré sú niekedy veľmi drahé, nájdete „univerzálne“ pracovné stoly vo forme stolárstva s vekom bez podložky, kompletného zveráka na drevený vankúš a svorky na ich inštaláciu, ako je ten na fotografii:

„Univerzálny“ pracovný stôl vyrobený z továrne

To je zlé rozhodnutie, nielen preto, že drevená pracovná doska tesára. Hlavná vec, ktorá je tu zlá, sú technologické kvapaliny používané pri spracovaní kovov - ropa, petrolej atď. Drevo, ktoré je nimi impregnované, sa stáva oveľa horľavým. Je tiež možné samovznietenie, pamätajte, je prísne zakázané hromadiť naolejované handry vo výrobe. Prístup k návrhu pracovnej dosky (dosky, krytu) univerzálneho pracovného stola si vyžaduje iný prístup podľa typu práce, na ktorú sa používa - tenký alebo drsný, pozri nižšie.

Pracovná lavica

Na Západe sú rozšírené amatérske / domáce pracovné stoly so stohovanou pracovnou doskou orámovanou bočnou stranou. Výkresy takejto „pracovnej lavice“ sú na obr. Pod zámkom je veko pokryté oceľovým plechom s hrúbkou 1,5 - 2 mm a na vankúš je umiestnená zverák.

Výkresy domáceho pracovného stola v americkom štýle

Pracovná lavica tlmí vibrácie dobre, môže byť vyrobená z borovice alebo smreku. Dizajn je však komplexný, s dlhými materiálmi a nábytkom nie je vhodné pracovať na takomto pracovnom stole. Preto najprv uvidíme, ako vyrobiť najbežnejší stolársky pracovný stôl, potom garáž a zámočnícke práce. Ďalej sa ich pokúsime spojiť do univerzálneho pracovného stola a uvidíme, na základe čoho môžete prísť na špeciálne potreby.

Zloženie pracovnej dosky

Pracovný stôl „nášho“ typu (podmienečne, pretože nie je možné presne určiť jeho pôvod) pozostáva z:

 • Lavica (v stolárskych pracovných stoloch) alebo posteľ (v kovoobrábaní), ktorá zaisťuje stabilitu celej jednotky a ergonómiu pracoviska.
 • Viečka, v tvare škatule alebo vo forme podnosu, poskytujúce pracovnej ploche potrebnú tuhosť.
 • Police, prípadne so zásobníkom, zásuvkami a zarážkami, na ktorých sa vykonáva práca.
 • Zástera, na ktorej je zavesený nástroj. Zástera nie je povinným doplnkom pracovnej dosky, môže visieť na stene alebo ju nahradiť kabinetom, policovými krytmi atď.

Poznámka: rozmery pracovného stola cca. 900 mm. Dĺžka a šírka sa vyberajú v mieste inštalácie a druh práce v rozsahu 1200 - 2500 a 350 - 1000 mm.

Obal s poličkou sa najčastejšie vykonáva naraz, jednodielne a jednoducho sa nazýva poťah, pracovný stôl alebo stolová doska. Na tlmenie vibrácií sa polica vždy vyrába na báze (dreva, postele) dreva. Na lavičke je posteľ pokrytá oceľovým plechom s hrúbkou 2 mm a môže byť vyrobená z ihličnatého dreva. Jeho celková pevnosť je dostatočná a oceľová pneumatika chráni strom pred miestnym poškodením a vniknutím technických tekutín. V stolárskom stolíku slúži ako polica zároveň posteľ z kvalitného (bez uzlov, vetvičiek, iných defektov) pevného jemného vrstveného dreva (dub, buk, hrab, brest, orech), v pracovnom stole pre zjednodušenie je možné bez poškodenia 2 Konštrukcia vrstiev, pozri nižšie.

Naopak, tradičná konštrukcia pod palubou je skladateľná z rovnakého dreva ako stolica pre stolárov. Vyplýva to z majstrov Shabashniku ​​z minulosti, ktorí prepravujú svoje vybavenie od zákazníka k zákazníkovi v košíku. Z postele alebo podstavca by ste mali začať rozvíjať svoj pracovný stôl nie horšie, ale ľahšie ako tradičné.

Posteľ: kov alebo drevo?

Stacionárny drevený pracovný stôl má výhody oproti tomu na oceľovom ráme nielen s nižšími nákladmi a pracnosťou. Po prvé, drevo nie je plastové. Pracovný stôl na drevenom podklade sa môže zlomiť, ale ak sa drevo používa starne a impregnuje, nikdy sa neohne. Po druhé, strom dokonale tlmí vibrácie. Základy vašich budov nezosilňujú vibrácie, ako dielne v továrni? A celkovú pevnosť a stabilitu postele domáceho pracovného stola v plnej miere zabezpečí ihličnaté obchodné drevo obvyklej kvality.

Drevené pracovné stoly

Drevené lôžko pracovnej dosky z dosiek 120x40 je znázornené vľavo na obr. Prípustné statické zaťaženie - 150 kgf, vertikálna dynamika smerom nadol po dobu 1 s - 600 kgf. Rohové stĺpy (nohy) sa montujú na samorezné skrutky 6x70 s kľukatou (had) so zárezom od okraja 30 mm a stúpaním 100 - 120 mm. Hadi obojstranný, hady na oboch stranách balenia, sú v zrkadlovom obraze. Stredné nosné trámy sú pripevnené oceľovými rohmi na skrutkách, hranami - vo dvojiciach skrutiek na kolíkoch stojanov a zvonka na rohoch.

Ak je k dispozícii lúč 150 x 50 alebo (180 ... 200) x 60, štruktúra sa môže zjednodušiť, ako je znázornené v strede na obr. Únosnosť sa zvýši na 200/750 kgf. A z lúčov 150x150, 150x75 a (180 ... 200) x60 si môžete postaviť rám, ktorý dokáže uniesť 450 kgf v statike a 1200 v dynamike, vpravo na obr.

Poznámka: ktorékoľvek z týchto postelí je vhodné ako pre stolárske, tak aj pre pracovné stoly. Pod spojku naň položili veko škatule (pozri nižšie) a pod zámočníckou vanu z rohu 60x60x4 so zváranými pásmi 4 mm nad vloženými nosníkmi. Do podnosu je vložený drevený vankúš a pokrytý oceľou, pozri tiež nižšie.

Ak nedochádza k zváraniu

Celý drevený pracovný stôl, bez potreby zváračských prác na jeho výrobu, sa môže vykonať podľa schémy pre budúci. Obr. "Čip" tu na doske, napísaný na lepidlo z tyčinky 75x50 a upevnený pomocou kravaty. Ak je drevo dubové, potom je prípustné zaťaženie 400/1300 kgf. Rohové regály - drevo 150x150, ostatné - drevo 150x75.

Dizajn pracovného stola z masívneho dreva

Stáva sa opak: kov je prístupnejší ako drevo a dochádza k zváraniu. Potom je možné zostaviť pracovný stôl pod zaťažením 100/300 kgf podľa obrázku vľavo na obr. Materiály - roh 35x35x3 a 20x20x2. Krabice - z galvanizácie. Nevýhodou je, že nie je možné urobiť otvor pre nohy nižšie, konštrukcia stratí schopnosť znášať dynamické zaťaženie.

Kovové pracovné stoly

Pri zaťažení 200/600 je vhodnejší kovový pracovný stôl vhodný podľa schémy v pravom hornom rohu profesionálnej rúry 50x50 (rohové stĺpiky), 30x30 (ostatné vertikálne časti) a rohu 30x30x3. Doskový vankúš jedného a druhého pracovného stola je položený iba naprieč (zprava dole) z doskových dosiek (120 ... 150) x 40.

Polica - oceľ 2 mm. Polica je pripevnená k vankúši 4x (30 ... 35) skrutkami na páre z každej hrany každej dosky a pozdĺž extrémnych dosiek s krokom (60 ... 70) mm. Len v tomto návrhu bude pracovný stôl zobrazovať špecifikovanú únosnosť.

Tieto pracovné stoly sú už univerzálne: pod stolárom je veko otočené hore nohami drevenou stranou alebo upravené, ako je opísané nižšie. Lavica zveráka je namontovaná na drevenom vankúši, ale nie je pripevnená svorkou. Klzná kotva pre skrutku M10-M14 je zdola vháňaná do vankúšového vankúša a pod ňou je vyvŕtaný priechodný otvor pre skrutku pod ňou. Pod hlavu skrutky sa umiestni podložka 60 x 2. Toto riešenie je výhodné v tom, že je možné použiť lacnú svěráku.

O stolárskych pracovných stoloch

Dizajn a účel pracovnej dosky

Stolársky stolný stôl je pracovná plocha pre ručné a mechanické spracovanie drevených výrobkov. Dizajn a ergonómia klasického stolárskeho pracovného stolíka vám umožňujú fixovať diely v rôznych priestorových polohách a vykonávať základné stolárske práce s maximálnym pohodlím: vyrábať drevené diely, zostavovať štruktúry, zakrývať ich povrchovými úpravami. Tradičný stolársky stolík je určený na prácu s rezivom do dĺžky 3 až 3,5 m. Na spracovanie dlhých obrobkov sa používa stolársky stolík.

Stôl pre stolárske práce sa skladá z lavice (kryt) a podstavca (nosný rám). Tradičný pracovný stôl je vybavený predným (predným) a zadným (koncovým) zverákom, ktorým sú obrobky upevnené v požadovaných priestorových polohách.

V hornej časti stola sú otvory a drevené čeľuste zveráka. Sú určené na inštaláciu svoriek a zdôraznenie rôznych profilov a výšok.

Keď sú zarážky v požadovanej konfigurácii, vložte časť medzi ne a utiahnite zverák skrutkovým mechanizmom. Takto je obrobok bezpečne pripevnený vo vodorovnej polohe. Na základe hrúbky drevenej časti použite dôraz na vhodnú výšku, ktorá nebude vyčnievať za okraj obrobku a nebude brániť spracovaniu.

Ako zvoliť najlepšiu výšku lavice?

Výška stolárskych pracovných stolov sa pohybuje medzi 85 - 95 cm a optimálna výška stola sa volí na základe rastu matrice. Ak dlane stoja pri pracovnom stole voľne na svojom veku, potom je veľkosť zvolená správne. Pri takomto pracovnom stole bude vhodné vykonávať všetky základné operácie bez častého ohýbania a napínania, ktoré vedie k rýchlej únave.

Aké materiály sú lepšie na vytvorenie dizajnu?

Stolársky pracovný stôl musí mať dostatočnú pevnosť a tuhosť, pretože počas prevádzky je vystavený veľkým zaťaženiam, statickým, spôsobeným hmotnosťou obrobkov a dynamickým, ktoré vznikajú pri rezaní, vŕtaní, nárazoch atď. Primerané pevnostné charakteristiky nie sú zabezpečené iba znakmi montážnych jednotiek, ale aj druh použitých materiálov.

Základom je tradične ihličnaté drevo. Doska stola je vyrobená z odolného dreva: dub, buk, jaseň, javor, atď. Drevo použité na vytvorenie lavičky musí byť suché (vlhkosť asi 12%) bez uzlov a iných vád.

O vytvorení krytu pracovného stola

Skúsenosti ukazujú, že pri výrobe stolárskych stolíkov vlastnými rukami je vhodnejšie kúpiť hotovú lepenú dosku, ktorá sa stane prázdnym vekom. Sily a čas strávený pri rezaní, spájaní hrán, lepení štítu a vyrovnaní pri vytváraní takej masívnej časti budú neporovnateľné s úsporami.

При выполнении работ, которые увеличивают риск повреждения крышки: сверлении, долблении и пр., рабочую поверхность верстака лучше застелить толстым фанерным листом или ДВП, вырезанным по форме крышки. Сделать этот простой настил целесообразно сразу вместе с верстаком.

Для столярки

Крышка столярного верстака, в отличие от слесарного, крепится к подверстачью наглухо и выполняется коробчатой, для общей жесткости. Оптимальный вариант крепления для неразборного верстака – стальные уголки и саморезы. Подверстачье может быть и стальной станиной из описанных выше.

Ako je usporiadaná stolárska lavica tradičného typu, je zobrazená v poz. A ryža, ktorá k tomu patrí v poz. B. Pracovný stôl (v tomto prípade samostatný prípravok) sa používa na prácu s dĺžkomerom. Drážka v drážke je daná klinovým orezaním dosky, pozri nižšie. Je vhodné vyvŕtať pozdĺžnu radu otvorov v doske a pripevniť ju k drážkam pomocou skrutiek s kónickými hlavami v jednej rovine. Tradičný stolársky dizajn je zobrazený na poz. G, ale - pozri vyššie.

Zariadenie domácej stolárskej lavice a zverák

Kryt stolára je možné zlacniť vykonaním dvojvrstvového poz. B. Vysoko kvalitné dosky z tvrdého dreva budú potrebné iba na polici. Pokladá sa kladením dosiek s „hrbami“ ročných vrstiev striedavo nahor a nadol, aby sa zabránilo deformácii. Podlahy políc sa najprv zhromaždia na PVA lepidle alebo tesárskom lepidle, pevne stlačia svorkou alebo obalia šnúrou, na vankúš sa položia rovnaké lepidlo. Krycia lišta je zostavená osobitne na lepidlo a cez kolíky (vložka na poz. B) a pripevnená k balíku vankúšových políc pomocou skrutiek s vnútorným závitom.

Vice pre stolárstvo

Celodrevené stolárske zveráky, predné a stoličky, sú teraz takmer úplne nahradené zveráky s kovovou skrutkou, poz. D, ich zariadenie je zobrazené v poz. E. Tu sú potrebné niektoré pripomienky.

Najprv musia byť pod hlavu upínacej skrutky umiestnené 2-3 oceľové podložky, inak rýchlo prejde vankúš (kus dreva 4x4x4 cm). Druhá - ak matica nie je na zákazku a nie je komerčne dostupná, potom aspoň dočasne získajte súpravu kohútikov pre použitý závit. V takom prípade sa nepokúšajte použiť príliš silnú skrutku na rovnomernosť a hladkosť svorky, M12-M16 je dosť.

Matica domáceho zvieracieho páru sa privarí na podstavec s priemerom 60 mm alebo štvorcovým priemerom od 70x70 mm. Je potrebné ho ponoriť do upínacej podložky, takže je menej pravdepodobné, že sa matica pri upnutí zlomí. Ale zo zvárania bude závit nepríjemný, nebudete môcť odtiahnuť skrutku. Závit zváranej matice bude musieť prejsť kohútikmi v celej schéme, ako pri rezaní: prvý kohútik - druhý - tretí (ak je súčasťou).

Poznámka: matica privarená k základni sa musí nechať ležať 2 hodiny pred tým, ako niť prechádza, takže zvyškové deformácie „ustupujú“.

Zveráky a drevárske výrobky pre zámočníkov

Zverák na lavičke je nainštalovaný v rohu (pozri vložku na obrázku), takže najväčšia časť dynamického zaťaženia pri spracovaní kovov padá vertikálne na rohový stojan. Usporiadanie priečnych nosníkov a stredných zvislých stojanov pracovného stola so stacionárnym zverákom sa výhodne uskutočňuje trochu asymetricky a umiestňuje ich v menších intervaloch v smere uhla s zverákom. Inštalácia zveráka sa tiež začína od rohu:

 • Kotva klieštiny pre upevňovaciu skrutku sa vtlačí do dreveného rohového stĺpika a do kovového stojana sa privarí vysoká matica alebo závitové puzdro (upevňovací bod 1, na obrázku vľavo dole),
 • Ak je montážna jednotka zváraná, je vybavená závitom, ako v domácej matici spojky zveráka, pozri vyššie,
 • Zverák dočasne nasaďte na 1 skrutku a označte otvory pre upevňovacie body 2, 3 a 4 na mieste
 • Zverák je odstránený a vyvŕtaný cez otvory 2, 3 a 4,
 • Dajte zverák na čapy 1, 2 a 3,
 • Na upevnenie na čap 4 ležia pod krytom (stolovou doskou) výložník U z dreveného trámu od 60x60 alebo profesionálna rúra od 40x40. Nie je potrebné upevňovať výložník, musí však spočívať zospodu v hornom ráme (postroji) postele, ale nie v pracovnej doske!
 • Zverák je nakoniec pripevnený na čap 4.

Ako nainštalovať zverák na sekaný pracovný stôl a prispôsobiť ho stolárstvu

Poznámka: Rovnakým spôsobom sa pripevní napríklad aj stacionárne elektrické náradie. Emery.

Pod tesárstvom

Je možné prispôsobiť stolicu pre stolársku prácu, ak do pracovnej dosky vyvŕtate 2 až 4 páry otvorov, aby ste opravili tesársku zarážku (na obrázku vpravo a v strede). V tomto prípade sú kruhové výčnelky priskrutkované k spodnej ploche dorazu samoreznými skrutkami, zátky z plastových fliaš sú veľmi vhodné a vydržia mnohokrát pristátie.

Garážový pracovný stôl

Pracovný stôl v garáži nie je možné optimálne z hľadiska ergonómie šírky pracoviska - rozmery štandardnej škatule 4x7 m s vozidlom v nej neumožňujú. Už dlhší čas sa pokusom a omylom určovala šírka pracovného stola v garáži 510 mm: je celkom vhodné sa medzi ním a kapotou otáčať a je viac či menej možné pracovať. Úzky pracovný stôl pod veľkým zaťažením (napríklad motor vytiahnutý pre priedelu) je nestabilný, takže je pripevnený k stene. Často - uhlové, to zvyšuje stabilitu, ale každý stolový pracovný stôl „zavolá späť“ silnejší ako pracovný stôl rovnakej konštrukcie.

Nástenný garážový pracovný stôl

Schéma zapojenia jednej sekcie pracovného stola v garáži je znázornená na obr. Pri tomto návrhu sa používa dômyselná metóda dodatočného tlmenia vibrácií: bunky rámov krytu a spodná polica okraja rôznych veľkostí ďaleko od rohu. Presnosť inštalácie priečnych nosníkov je +/– 1 cm.Na ten istý účel sú veko a spodná polica vyrobené z drevotriesky s hrúbkou 32 mm a namiesto ocele sú potiahnuté linoleum. Pri garážach je jeho trvanlivosť dostatočná a dá sa bez problémov vymeniť.

Montáž na steny - samorezné skrutky od 8 mm alebo skrutky od M8 v krokoch po 250-350 mm. Prehĺbenie do kamennej steny je 70 - 80 mm, do drevenej steny 120 - 130 mm. Do kamennej steny sa vkladajú propylénové hmoždinky pre samorezné skrutky a hmoždinky pre skrutky.

Viac pre garáž

Ďalšia verzia garážového pracovného stola je už na stene a stene vľavo na obr. Môže sa namontovať iba na kamenné steny. 2-vrstvový skladací pracovný stôl, každá vrstva preglejky 10-12 mm. Otvor pre stroj s stupňovitým vnútorným okrajom. V tomto prípade sa pod pojmom „fréza“ rozumie mini vŕtačka s pohyblivým otočným stolom a upínačom pre daný diel. Dizajn je výhodný v tom, že triesky sú posypané priamo na podlahu.

Nástenný pracovný stôl pre garáž a mini skrinku pracovného stola

Ak je vaše auto niečo ako Daewoo alebo Chery s 3-valcovým motorom a garáž je veľmi malá, môžete do nej umiestniť skladaciu mini skrinku s pracovnou doskou so zdvíhacou doskou, vpravo v ryži, ktorá sa zmestí do domu pre kvalitnú prácu (elektronika , presná mechanika). Stolová doska je zavesená na piano slučke, nohy na karte. Pri skladaní sú nohy zasunuté pod dosku (bolo by vhodné spojiť ich s nádobou) a doska sa zníži.

Poznámka: v prípade stiesnenej garáže s obyčajným mestským autom môže byť optimálna skladacia zásuvka na pracovné stoly, pozri video nižšie.

Domáci vozeň

Domy sa zaoberajú menšou, ale náročnou technickou tvorivosťou: spájkovaním, modelovaním, hodinárstvom, umelou pílením z preglejky atď. Pre jemné a jemné práce je vhodný univerzálny pracovný stôl, ktorého výkresy a ich príslušenstvo sú uvedené na obr. Stabilita pracovnej plochy a jej absorpcia vibrácií nie sú v takom prípade také dôležité ako vyrovnanosť, hladkosť a určitá priľnavosť („lepivosť“ častí), takže doska je potiahnutá linoleum. Referenčné hodnoty pre tento pracovný stôl sú potrebné malé, so skrutkovým upínaním.

Univerzálny domáci pracovný stôl

Odrody pracovného stola

Existuje niekoľko druhov pracovných stolov. Každá z nich má niektoré charakteristické črty. Na druhej strane sa delia na:

Zámočnícke práce. Je určený na kovovýrobu. Stolová doska takého produktu je vyrobená z vysoko pevnej kovovej zliatiny. Toto je bezpečnostná funkcia. Počas kovania sa môžu vyskytovať iskry.

Okrem toho môže použitie lubrikantov zanechať stopy na drevenom povrchu. Železná základňa nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

Stolár. Jeho povrch je z masívneho dreva. Stolársky pracovný stôl sa používa na spracovanie dreva. Na rozdiel od kovoobrábania nemajú tieto výrobky vysokú pevnosť a univerzálnosť.

Univerzálny stôl má vo svojej konštrukcii kovovú a drevenú dosku. Výkres pracovnej dosky zobrazuje zariadenie tesárskeho pracovného priestoru.

Čo je súčasťou návrhu pracovného stola?

Ak sa výrobok vyrába samostatne, je dôležité premyslieť tu každý malý detail. Ďalšie police a priestranné závesné nádoby pomôžu racionálnemu použitiu tohto produktu. Štandardný model obsahuje veľa zásuviek na uloženie veľkých nástrojov.

Domáci stôl môže mať kovový aj drevený úložný systém. Dodatočný kovový štít vám umožňuje uložiť malý závesný nástroj. Teraz budú píly a kladivá umiestnené na jednom mieste.

Ako vytvoriť pracovný stôl vlastnými rukami?

Upozorňujeme na podrobné pokyny, ako vytvoriť pracovný stôl. Výroba stolárskeho stolíka sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Najskôr je potrebné pripraviť všetky nástroje a materiály.

Na to budete potrebovať:

 • píla,
 • skrutkovač alebo súpravu skrutkovačov rôznych priemerov,
 • stolársky štvorec,
 • level,
 • skrutky
 • orechy,
 • skrutky,
 • podrobný nákres produktu,
 • Kľúč.

Z materiálov, ktoré potrebujete pripraviť:

 • tyče pre podporu. Veľkosť každého prvku by mala byť 110 x 110 mm. Pri výberovom konaní sa musí osobitná pozornosť venovať stavu dreva. Nemali by tu byť praskliny a uzly,
 • Preglejkové dosky s hrúbkou 30 mm,
 • dosky pre rám.

Keď sú pripravené všetky potrebné položky, môžete pokračovať v pracovnom postupe. Zahŕňa nasledujúce kroky:

Prvým krokom bude konštrukcia dolného rámu, v ktorom sa uložia nástroje a stolný stroj. Dosky sa na tento účel narezajú na požadovanú úroveň. Potom sú vzájomne prepojené samoreznými skrutkami. Výsledkom by mal byť obdĺžnikový tvar.

V strede nastavte dištančnú lištu. V budúcnosti zníži odolnosť hotového výrobku počas pracovného procesu, budete potrebovať malú drevenú dosku.

Nohy stola sú pripevnené skrutkami. Za týmto účelom sú v rovine rámu vytvorené priechodné otvory. Z dôvodu spoľahlivosti sa odporúča, aby sa po obvode vytvorilo 6 až 8 stôp.

Na spevnenie produktu je potrebné vytvoriť spodnú poličku. Na spodnej časti každej nohy je vyznačených 25 cm, ďalej sú tu pripevnené dlhé drevené dosky. Následne sa na ich povrch pripevní doska z drevotriesky. Bude pôsobiť ako základ.

Po dokončení hlavnej časti rámu pokračujte v inštalácii hornej dosky. Tu budete potrebovať pílku. Odstraňuje prebytočné časti dosky.

Hardboard pomôže chrániť povrch drevenej pracovnej dosky. Je to odolný materiál, ktorý je určený pre pracovnú oblasť.

Na zväčšenie úložného systému môžete použiť ďalší kovový štít, ktorý je pripevnený k zadnej časti stolíka. Cez podporné dosky vytvorte priechodné otvory. Potom je kovová základňa pripevnená skrutkami. Na fotografii pracovného stola vlastnými rukami sa zaznamená sekvencia každej akcie.

Viac o preglejke

V skutočnosti je práca s kovom „hrubým spôsobom“ na preglejke nežiaduca, pretože je schopná „zavolať späť“. Ak je vankúšik na lavici stále vyrobený z preglejky, musíte na spodnú stranu prilepiť preglejkový rám (rám) aj z preglejky, pozri obr. Zvršok (pracovná strana) je potom potrebné najprv pokryť linoleum bez podšívky a potom naň položiť oceľ.

Výroba preglejky

Mladá zmena

Ďalším prípadom, keď je preglejková lavica opodstatnená, je študentský pracovný stôl pre dieťa. Tu zohrávajú úlohu pedagogické úvahy: nech sa naučia cítiť materiál a nie šúpať, koľko zbytočne, ale pracujte opatrne. Na ten istý účel majstri minulosti zámerne dali študentom zlý nástroj.

Pracovný stôl pre deti študentov

Pracovné stoly v krajine

Keď je vidiecky dom alebo iná ľahká drevená stavba stále vo výstavbe, nie je čas na pracovnú múdrosť, potrebujete aspoň niečo, čo sa dá použiť na jednoduchú stolársku prácu. V takom prípade môžete zo improvizovaných materiálov bičovať stolársku stoličku pre stoličku vľavo na obr. Konštrukcia je pozoruhodná tým, že v nej je jasne a úplne zakotvená zásada: robíme dobré veci na zlých zariadeniach.

Pracovné stoly pre improvizované materiály a skladanie

Pre následné práce na usporiadaní chaty je užitočný mini-pracovný stôl, vpravo na obr. S minimálnou spotrebou materiálu a extrémne jednoduchou konštrukciou postačí bežná tesárska práca vo všetkých ohľadoch, pretože stred lavice je podopretý dvoma vzperami. Ak sú nasadené na skrutky, pracovný stôl sa ukáže ako skladací a od víkendu do víkendu bude stáť v komore. Aby sa po uvoľnení vzpery rozložil, rozpera sa odstráni spolu s nimi a nohy sa zastrčia pod dosku. Nakoniec, pre letné sídlo, obývané neustále alebo celé leto, s majstrom remeselníkom, mimochodom, budete mať zložitejší, ale plne funkčný skladací pracovný stôl, pozri nižšie uvedené video.

Pin
Send
Share
Send
Send