Užitočné tipy

Ako sa postiť? Prečo pôst?

Pin
Send
Share
Send
Send


Veľký post v ortodoxii je hlavným postom. Od tohto dňa sa veriaci nielen obmedzujú jedlom, ale tiež dodržiavajú mnoho ďalších pravidiel.

 • Dátum začatia pôstneho obdobia 2019: 11. marca
 • Keď pôst skončí v roku 2019: 27. apríla

Tento príspevok predchádza najväčšej dovolenke - Veľkej noci. Úlohou tohto obdobia je pripraviť človeka na Kristovo vzkriesenie. V tento deň, podľa legendy, Spasiteľ vstal znova a všetkým ukázal svoj božský začiatok, ale predtým musel znášať mnoho strašných udalostí a zrady.

Podstata pôstu

Podľa biblických textov sa aj v tomto čase postil Ježiš Kristus. Štyridsať dní bol na púšti, kde žil v prísnom pôste. V ortodoxii a kresťanstve ako celku neexistujú náhody: veriaci sa postia, opakujú činy Krista a zažívajú to isté. Podstatou pôstu je cítiť to, čo Pán, Ježiš Kristus, cítil v tom okamihu.

Hlavným cieľom človeka počas pôstu je prinútiť sa prejsť súdmi. Tieto skúšky sú ťažké, ale uskutočniteľné, pretože Pán nám nikdy neposiela to, čo nemôžeme dovoliť. Význam pôstu nie je v strave, ale v čistení, v dosahovaní duchovného osvietenia, v príprave na najväčšiu dovolenku.

Ako rýchlo

V roku 2019 bude príspevok trvať od 11. marca do 27. apríla vrátane. Za týchto viac ako štyridsať dní sa musíte pokúsiť dodržať všetky hlavné pravidlá a nariadenia.

Potrebujete prestať baviť, Mnohí nesprávne vidia také pravidlo, pretože si myslia, že obdobie pravoslávneho pôstu je obdobím utrpenia. Radosť je vždy dobrá a Pán sám povedal, že musíte žiť v radosti. Ale počas pôstu sa musíte snažiť vyhnúť nadmernej zábave, napríklad sledovaniu zábavných programov, bezpríjemných večierkov a odvážnym. Ľahká zábava je povolená, ak máte napríklad narodeniny, výročie svadby alebo inú oslavu. Ak sa vám podarilo urobiť nejakú dôležitú dohodu v práci, je tu tiež dôvod byť radi. Musíte len poznať opatrenie.

Potrebujete sa modliť častejšie, Kristus sa každý deň modlil a obrátil sa k svojmu Otcovi, aby mu dal silu a vieru v seba samého, trpezlivosť a odvahu. Boh vám to všetko môže dať, ak ho úprimne požiadate. Môžete sa modliť za zdravie, za pohodu rodiny. Nie je potrebné čítať modlitby súčasne. Hlavná vec je mať túžbu. Ak nie je, musíte sa ho pokúsiť nájsť, nájsť dôvod, prečo sa obrátiť k Bohu.

Návšteva chrámu, Nemôžete to robiť každý deň. Stojí za to starostlivo naplánovať čas, aby ste našli čas na spoločenstvo a priznanie. Podľa rady duchovenstva má spoločenstvo hodnotu najmenej dvakrát ročne. Pôst je na to ideálny. Stojí za to to urobiť v každom voľnom čase, aby sa stretlo s Veľkou nocou v duchovnej čistote.

Abstinencia z potravy pre zvieratá, Toto je jeden z najjednoduchších aspektov abstinencie, musíte si ho však vopred nakonfigurovať. Nemôžete jesť mäso, ryby, vajcia, maslo atď. Krmivo pre zvieratá nalačno je zakázané. Ježiš trpel hladom štyridsať dní, preto sa veriaci obmedzili na jedlo. Cirkev umožňuje takýmto spôsobom sa postiť tým, ktorí sa necítia dobre, ako aj starším ľuďom a deťom.

Odmietnutie zlých návykov, Hovoríme o akýchkoľvek smrteľných závislostiach a excesoch. Môže to byť fajčenie alebo láska k silným nápojom. Musíte sa pokúsiť zbaviť sa nejakého zlého návyku, ktorý zasahuje do vás a vašich blízkych.

Počas tohto obdobia odporúčajú kňazi robiť viac dobrých skutkov. Ide o jednoduché akcie, pozornosť ľudí okolo. Musíte odpustiť a požiadať o odpustenie, urobiť niečo dobré pre príbuzných a priateľov.

Prečo potrebujem príspevok?

Pôst je zdržanlivosť. Požičiavanie môže mať rôzne formy: viacdňový pôst (napríklad Veľký alebo Vianoce, ktorý trvá dlhšie ako mesiac), jeden deň (streda a piatok väčšiny týždňov, keď sa tiež pravoslávni snažia postiť) alebo post-prípravný (napríklad tri dni pred prijímaním).

Všetky príspevky sú spojené jedným cieľom a existujú iba pre svoj účel: obmedziť fyzickú osobu, aby mu pomohla v duchovnom. Inými slovami, pôst nie je cieľom (menej jesť, menej sledovať filmy), ale pomáhať niekomu sústrediť sa na svoj vnútorný život. Preto potrebujete príspevok.

Modlitba, rozjímanie o vnútornom tichu, sa pokúša nájsť toto ticho: čím viac rozptýlenie okolo vás, tým ťažšie je, aby človek prišiel do kontaktu s týmto duchovným svetom.

Čo môžete jesť v pôstu a čo nemôžete

Odporúčame vám oboznámiť sa s povolenými výrobkami, aby ste vedome neporušili príspevok. Okrem toho by veriaci nemali zabúdať, že obmedzenie príjmu potravy sa nevzťahuje na staršie osoby, tehotné ženy a deti, ani na ľudí, ktorých choroby nie sú kompatibilné s prísnou stravou.

Význam pôstu nie je ani tak v odmietnutí určitých jedál, ale v modlitbách a pokániach, ktoré pomáhajú nasledovať prikázania Pána a žiť šťastný život, kde nie je priestor pre negativitu a nenávisť. Počas pôstu nie je nevyhnutné jesť kašu na vode každý deň. Menu musí obsahovať rôzne produkty. Rozjasnia dni pôstu a tiež pomáhajú pri strate sily počas každodennej práce.

Obilniny. Počas pôstu môžete jesť akékoľvek obilniny a obilniny: pohánka, krupica, proso, pšenica, ovsená múka, ryža, proso, hrach, šošovica a iné. Obsahujú obrovské množstvo vitamínov a minerálov užitočných pre zdravie. Diverzifikácia ponuky je jednoduchá, pretože teraz nebude ťažké nakupovať obilniny a obilniny.

Zelenina, ovocie. Cenným zdrojom vitamínov sú surové a tepelne ošetrené potraviny. Môžete dusiť zeleninu, piecť, smažiť bez pridania oleja, variť vo vodnom kúpeli. Rôznorodosť zeleniny vám umožní vytvoriť celé kulinárske majstrovské diela, ktoré budú užitočné aj pre telo. Ovocie a zelenina nie sú zakázané: mrkva, repa, zemiaky, kukurica, banány, jablká, hrušky a iné výrobky sa môžu bezpečne konzumovať.

Orechy a sušené ovocie. Tieto zdroje vitamínov a minerálov vám pomôžu udržať si aktuálnosť a stávajú sa príjemnými doplnkami k hlavným jedlám. Napríklad orechy a sušené ovocie sa môžu pridávať do obilnín s kvapkou medu a potom budú veľmi chutné a každý z nich rýchlo pocíti úžitok. Tieto obilniny pomáhajú odstraňovať toxíny a toxíny a pomáhajú telu vyrovnať sa s chorobami. Okrem toho tieto produkty urýchľujú regeneráciu kožných buniek, majú priaznivý vplyv na stav vlasov, nechtov a zubov.

Baran Býk BlížencirakovinaLev Panna váhyŠkorpiónstrelecKozorožecVodnár ryby

Nakladaná zelenina. Spiny na domácom stole sú tiež vhodné na pôstnych stoloch. Diéta doplní uhorky, paradajky, cukety a huby, ako aj kyslá kapusta.

Je možné jesť morské plody. Keďže morské plody sú bez krvi, veda verí, že ich je možné použiť počas pôstu, ale cirkev má na túto tému vlastný názor, ktorý by sa mal v tejto veci riadiť. Morské plody patria podľa duchovenstva medzi živé bytosti, takže nie je možné ich používať počas pôstu, tento zákaz sa však zavádza čiastočne a je zrušený počas náboženských sviatkov, ktoré pripadajú na deň pôstu.

Rastlinný olej. Napriek tomu, že ide o rastlinný produkt, má príliš veľa kalórií a nasýti telo, čo je počas pôstu neakceptovateľné, takže zákaz je čiastočný, možno ho prijať aj v určité dni pôstu.

med môže sa a mala by sa konzumovať, cirkev to považuje za Boží dar, mnoho svätých ho používalo počas stáročí po pôste. Logika spočíva v tom, že med sa zhromažďuje z peľu a sám ho nevyrábajú, napríklad mlieko, ktoré produkujú kravy.

Pečenie. Chudé mäso bez obsahu vajec, mlieka a masla zo všetkých druhov múky sa počas pôstu celkom povoľuje.

Je dovolené piť víno. Prírodné červené víno pripomína Kristovu krv, ktorú v určitých dňoch povoľuje cirkev v malom množstve. Iné alkoholické nápoje, dokonca aj slabé, sú zakázané ako prebytok.

Ako vidíte, široká škála povolených produktov umožňuje veriacim bezpečne sa obísť bez mäsa, rýb a mliečnych výrobkov po dlhú dobu bez poškodenia tela. Hlavnou vecou je pozorovať rozmanitosť, neprejedať sa a obmedziť používanie sladkostí.

Nemôžete sa postiť a zároveň byť dobrým človekom?

Ortodoxia nehovorí, že hlavným cieľom života je byť dobrým človekom. Hodnotné ľudské vlastnosti sa považujú za samozrejmé a ak ste dobrým človekom, nemôžete byť kresťanom.

Skutočným a najhlbším cieľom človeka je získať milosť Ducha Svätého, nájsť mier v Duchu Svätom, zjednotiť dušu a ducha s Kristom a potvrdiť lásku Kristovu, ktorá je vyššia ako akákoľvek ľudská láska - dokonca materská alebo manželská.

Pôst v kresťanstve je pomocníkom pri dosahovaní tohto dobrého cieľa. Pôst sú dni (alebo týždne), počas ktorých človek vedome prijíma rozhodnutie: v jeho sile a schopnosti uniknúť zo života tela. Odvádzajte pozornosť od života rušného sveta a dajte svoju myseľ do myšlienok Boha - zamerajte sa na duchovné. Pretože pozemská povaha človeka je, žiaľ, takáto: bez vonkajších obmedzení sa nemôžeme úplne sústrediť na duchovný život. Ani svätí nemohli!

Preto potrebujete príspevok ...

Potrebujem rýchlo chorý alebo tehotný?

Pôst by sa mal merať vlastnou silou a zdravím. Chorí, slabí alebo len začiatočníci - kňazi môžu rýchlo zjemniť pôst. Napríklad pred Vianocami nie je pôst striktne všetkých 40 dní, ale iba v stredu a piatok. Pretože nemá zmysel postiť sa, ak mu to nepomôže spojiť sa s Bohom, ale iba ho trasie životom a kazí mu zdravie.

Príbeh je známy, keď jeden z najprísnejších asketikov svätej hory Athos - starší Joseph Hesychast - dokonca nariadil jeho učeníkovi Efraimovi z Philotheusu, aby zjedol kúsok mäsa denne - pretože mu bolo zle zdravie a v živote bolo dosť obáv. A to je v kláštore: kde sa mäso nejedie ani v „jednoduchých“ dňoch!

Bratstvo starších Jozefa Hesychasta. Efraim z Philotheusa, ktorý bol požehnaný jesť mäso - druhý zľava.

"Pôst pre človeka, nie pre postenie." Každý človek na zemi má svoju vlastnú silu, svoje vlastné porozumenie, svoje vlastné stupne duchovnej cesty. Preto napríklad pri otázke, či by sa tehotné ženy mali striktne rýchlo postarať, je odpoveď takmer vždy „nie“: tehotné ženy samozrejme môžu a mali by robiť ústupky. Matka sama vie, čo je potrebné pre jej zdravie a zdravie plodu.

V každom prípade sa odporúča koordinovať závažnosť pôstu s kňazom. Bude asistentom a poradcom v tom, ako sa lepšie pripraviť na miesto a ako sa čo najlepšie postarať o svoju situáciu. Ako si nevyberať predstavenie, ktoré si nemôžete dovoliť, alebo usporiadanie - nechoďte o svojich slabostiach.

Prvý týždeň

V pondelok Čisté začína prvý, jeden z dvoch najťažších týždňov Veľkého pôstu, ktorý sa nazýva „Triumf pravoslávnej cirkvi“. V kostoloch sa konajú bohoslužby pre všetkých, ktorí kanonizovali cirkev pod rúškom svätých, ktorí zasvätili svoj život oltáru prosperity pravoslávnej cirkvi.

Stravovanie denne v prvom týždni:

 • 11. marca: prvý deň pôstu. V tento striktný deň môžete jesť surové jedlo bez oleja (ovocie, zelenina, orechy). Potraviny by sa nemali tepelne upravovať. Prvý deň sa môžete pokúsiť nejesť nič, ale taký prísny pôst všeobecne akceptujú iba mnísi a duchovenstvo.
 • 12. marca: druhý deň pôstu by sa mal konať na vode a chlebe, ale toto pravidlo je relevantné iba pre tých, ktorí si to želajú. Zvyšok môže jesť varené jedlo bez oleja. Môžete pripraviť polievky a kapustnicu bez rastlinného oleja a mäsa.
 • 13. marca: na tretí deň je povolené iba suché stravovanie, to znamená, že jedlo, ktoré sa nedochádza v ohni. Môžete jesť sušené ovocie, šaláty bez rastlinného oleja a piť šťavy.
 • 14. marca: povarené jedlo bez oleja je povolené. Môžete pripraviť zeleninovú polievku alebo fazuľovú, hubovú a hrachovú polievku alebo ovsenú kašu so zeleninou alebo ovocím. Šaláty z tekvice, jabĺk a medu, strúhanej zeleniny a jabĺk sú veľmi populárne.
 • 15. marca: deň surových potravín, bez varenia. Toto je deň šalátov, jedenia ovocia a zeleniny. Môžete jesť kandizované ovocie, huby, orechy. Môžete pripraviť džúsy.
 • 16. marca 17: cez víkendy je povolené jesť jedlo varené na ohni s maslom. To vám umožní mierne diverzifikovať stravu. Červené víno je povolené ako symbol krvi Spasiteľa.

Pôst - Znamená to byť smutný?

Pôst je časom závažnosti, koncentrácie, ale nie skleslosti.

V jednom zo svojich kázaní Ježiš Kristus úprimne povedal: „Tiež, keď sa pôstom, nebuď nudný ako pokrytci, pretože na seba berú pochmúrne tváre, aby sa zdali byť pôstnymi ľuďmi.“ A pokračuje: „A keď sa postíš, pomazaj svoju hlavu. svoju tvár a umyť si svoju “

(obe citácie pochádzajú zo 6. kapitoly Evanjelia Matúša)

Druhý týždeň

Druhý týždeň pôstu sa nazýva „Svätý Gregor Palamas“, arcibiskup z Solúna.

Stravovanie v druhom týždni:

 • 18. marca: prísne pôst deň so surovým jedlom bez oleja. Pre rýchle nasýtenie môžete jesť viac húb a orechov. Ovocie bude užitočné ako pochúťka. Pamätajte, že všetko je v moderovaní dobré.
 • 19. marca: deň teplého jedla bez oleja. Najprv si pripravte zeleninovú polievku a za druhú pripravte šťouchané zemiaky so zeleninou. Môžete jesť obilniny s medom alebo bobuľami.
 • 20. marca: deň surového jedla. Jedzte šaláty a nespracovanú zeleninu a ovocie, pripravujte ovocné a bobuľové zmesi.
 • 21. marca: Horúce zeleninové šaláty vám pomôžu rýchlo získať dosť. Dnes nemôžete do jedla pridávať olej. Nezabudnite na prvé kurzy pôstu.
 • 22. marca: Piatok je deň suchého stravovania. Musíte sa pokúsiť vyhnúť jedlu uvarenému v ohni. Používanie oleja je tiež zakázané. Hlavné jedlá by mali byť vyrobené z ovocia a zeleniny a môžete si dať desiatu s orechmi.
 • 23. marca 24: v nedeľu si môžete vypiť trochu vína, ale podľa starodávnych tradícií je lepšie ho zriediť vodou. Horúce jedlá s prídavkom rastlinného oleja sú povolené.

Tretí týždeň

Tretí týždeň pôstu sa nazýva „krížové bohoslužby“, v chrámoch sa slávia hlavné symboly pravoslávnej viery - kríž, od ktorého sa odoberie kríž z oltára.

Stravovanie v treťom týždni:

 • 25. marca: prichádza tretí týždeň pôstu. Jej prvý deň je jesť nasucho. Môžete pripraviť pokrmy vrátane ovocia a zeleniny - surové aj sušené. Môžete tiež jesť chudý chlieb.
 • 26. marca: horúce cereálie pomôžu získať dostatok ráno a večer. Pridajte viac bobúľ alebo ovocia alebo med. Počas dňa si môžete pripraviť polievku z chudých surovín.
 • 27. marca: suchý deň. Jedzte sušené ovocie, zeleninu a huby. Nezabudnite, že používanie oleja a varenie v ohni sú zakázané.
 • 28. marca: ráno urobte niečo sladké - cereálie s kakaom, cereálie s medom. Deň a večer môžete uvariť polievku, pripraviť kompot alebo želé.
 • 29. marca: prísny deň nalačno bez oleja a varenie bez tepelného spracovania. Diverzifikujte stravu pomocou medu, orechov. Pamätajte, že v takomto prípade môžete pripraviť pohánku a niekoľko hodín ju naliať studenou vodou. Z toho si môžete pripraviť lahodnú kašu s pridaním sušeného ovocia. Je to veľmi uspokojivé a zdravé jedlo.
 • 30. marca 31: v tieto dva dni je povolené jesť jedlo dvakrát - ráno a večer. Varenie na ohni pomocou oleja je povolené. V nedeľu si pred jedlom môžete vypiť nejaké víno.

Ako sa v týchto dňoch postí?

Pravoslávni kresťania majú niekoľko postov a každý z nich má vlastné pravidlá. Pôst je najťažší: v niektorých dňoch tohto obdobia je predpísané iba surové jedlo a niekedy by sa malo jedlo úplne opustiť.

Vianočné pravidlá sú o niečo jednoduchšie, aj keď sú prísne. Počas tohto obdobia by pravoslávni kresťania nemali jesť mäso, mliečne výrobky a vajcia. Podľa mäkkej charty pre laikov nemôžete jesť ryby v stredu a piatok av určitých dňoch musíte dodržiavať suché stravovanie - jesť bez rastlinného oleja.

Jedlo počas akéhokoľvek pôstu by malo byť jednoduché, používanie vynikajúcich pripravených chudých jedál sa odsudzuje.

Málo moderných ľudí žijúcich na svete si môže dovoliť prísne dodržiavať všetky kánony. Kňazi sa k nemu spravidla chovajú s pochopením, berúc na vedomie, že najdôležitejšou vecou je duchovná zdržanlivosť. Cirkevní ľudia často rýchlo, keď boli požehnaní konkrétnym kňazom.

Ako sa pripraviť na miesto?

Každý príspevok má svoje vlastné pravidlá. Takže podľa ortodoxnej tradície pred pôstnym obdobím stojí prípravné obdobie. V poslednom týždni pred pôstom (Maslenitsa padá na neho) sa mäso nedá jesť vôbec a v predolejovom týždni v stredu a piatok by sa malo od všetkých mäsových výrobkov upustiť.

Ako vysvetľuje Julia Panova, z hľadiska dietetiky je to vynikajúci prípravok: telo si postupne zvykne na to, že po dlhú dobu to zvládne bez živočíšnych bielkovín. A samozrejme musíme pamätať na to, že prejedanie palaciniek nepovedie k ničomu dobrému. Ale ak varíte palacinky s pohánkovou múkou alebo otrubovou múkou, budú menej škodlivé. "Hlavnou vecou nie je začať pôst v pondelok o 00:00," hovorí Panova.

У Рождественского поста такого периода нет. Но, с точки зрения диетологов, правило начинать пост постепенно остается актуальным.

Кому пост противопоказан?

Cirkev oslobodzuje od abstinencie u potravín tehotných a dojčiacich žien, pacientov, ako aj tých, ktoré sú zapojené do ťažkej fyzickej práce, alebo sa kvôli okolnostiam nemôžu postarať o stálu stravu (vojenský personál, väznené osoby, cestujúcich). Odborníci na výživu dodávajú: nemôžete pôst, aj keď sa už zotavujete, ale po chorobe alebo operácii sú oslabení.

Ako sa vyhnúť hladu a nedostatku vitamínov a minerálov?

„Mnoho ľudí odstraňuje produkty živočíšneho pôvodu zo stravy a nechávajú všetko tak, ako boli,“ hovorí Yulia Panova. „Tento prístup určite povedie k problémom. Ak sa rozhodnete rýchlo, musíte skontrolovať celú stravu.“

Najskôr je potrebné získať dostatočné množstvo rastlinných bielkovín (ktoré sa nachádzajú v strukovinách), ideálne v kombinácii s komplexnými sacharidmi. Napríklad ryža s fazuľou a zeleninou na dlhú dobu vám dodá pocit sýtosti. Ale je lepšie neuspokojiť hlad s ovocím: príliš veľa fruktózy bude pre telo silným bremenom.

Orechy a semená pomôžu vyhnúť sa nedostatku tuku. Vždy môžete použiť proteínové zmesi, ako aj výrobky obohatené o jód a železo.

Je pôst dobrý spôsob, ako schudnúť?

Práve naopak. Z nutričného hľadiska je zbavenie živočíšnych bielkovín najhorší spôsob, ako schudnúť. „Naše svaly sú bielkovinové tkanivá,“ vysvetľuje Ksenia Selezneva. „Ak nemáte dostatok živočíšnych bielkovín vo vašej strave na dlhšiu dobu, naozaj schudnete, ale je to len kvôli svalovému tkanivu. Je to nerentabilné a nesprávne chudnutie.“

Z toho istého dôvodu je nebezpečné hladovať po dlhú dobu (a niektoré príspevky zahŕňajú pôst v jednotlivé dni). Telo má veľa kompenzačných možností a spočiatku bude odoberať energiu z tukovej hmoty. Ale po nejakej dobe prejde na svalové tkanivo.

Ako sa dostať z funkcie?

Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť, je jesť raňajky s uvarenými vajcami prvý deň po pôste, obedovať s steakom a večerať s rybími placičkami. Varovanie Ksenia Selezneva varuje: pre organizmus bude ťažké tráviť, a takáto imunizácia hrozí veľkými problémami so žalúdkom a črevami až do tej miery, že môže byť potrebná hospitalizácia.

„Kolegovia z ambulancie tvrdia, že na Veľkú noc majú stále väčší počet problémov: po abstinencii sa ľudia ponáhľajú k najhoršej svojej schopnosti, čo môže viesť k vážnym problémom so zažívacím traktom,“ varuje Selezneva.

Po každom pôste by sa živočíšna bielkovina mala vracať do diéty postupne, pri prvom konzumácii raz denne. Za tri až štyri dni si to môžete dovoliť dvakrát.

Bella Volková, Olga Makhmutová

Čo je hlavnou vecou v príspevku?

Vo všeobecnosti môžeme odpovedať na otázku „Čo je hlavnou vecou v príspevku“:

V ortodoxnej pošte je to hlavné:

 • Pamätajte, že pôst nie je cieľom sám osebe, ale „nástrojom“ na dosiahnutie lepšieho a svätého cieľa: žiť život Ducha, byť s Kristom a získať milosť Ducha Svätého.
 • Pamätajte, že stupeň a ťažkosti abstinencie sa musia porovnávať s vašimi vlastnými silami a situáciou.
 • Pokúste sa koordinovať závažnosť pôstu s kňazom. Pretože ako duchovný život každého človeka je individuálny, tak sú aj všetky aspekty jeho duchovného života. To je spasenie, potom iné môže byť škodlivé.
 • Keď už hovoríme o ústupkoch, musíte pamätať na to, že príspevok môže mať rôzne formy obmedzení, ale nemal by vôbec zmiznúť. To znamená, že ak Veľký alebo Vianočný pôst - potom aspoň v nejakej podobe, ale mal by existovať pôst. Prinajmenšom - vo forme „Neprisahajte svojim blízkym a v každom prípade s nimi zaobchádzajte s láskou“

Mních Paisiy Svyatorets živí vtáka.

Aké sú príspevky?

Pracovné miesta sa delia podľa dĺžky trvania, závažnosti a - „dôvodov“, na ktorých sú obsadené.

Existujú štyri dlhé príspevky:

 • Vianočný príspevok - 40 dní pred Vianocami (od 28. novembra do 6. januára vrátane). Pokiaľ ide o jedlo, tento príspevok je požehnaný jesť ryby, musíte sa však obmedziť na mlieko a mäso. Tento príspevok pripravuje kresťana na oslavu Veľkej sviatky Narodenia Krista.
 • Veľký pôst - 40 dní + 7 dní Svätého týždňa pred Veľkou nocou. Toto je najprísnejší príspevok. V ideálnom prípade iba rastlinné potraviny. Tento dlhý príspevok pripravuje kresťana na najdôležitejší a najjasnejší sviatok - sviatok Veľkej noci.
 • Petrovsky príspevok. Končí sa 12. júla, dňom Petra a Pavla, a jeho dĺžka závisí od toho, kedy boli Veľkej noci. Minimálna dĺžka tohto príspevku môže byť 8 dní, maximálna je 42. Toto nie je najprísnejšie miesto. Kresťania sa pokúšajú zdržať mlieka a mäsa v príspevku Petra Veľkého a iba v stredu a piatok z rýb.
 • Predpokladaný príspevok - dva týždne od 14. augusta do 27. augusta, pred sviatkom Nanebovzatia Panny Márie. Závažnosť pôstu je čo najviac rovnaká ako vo Veľkom pôstu.

Okrem toho je v kresťanskej tradícii obvyklé postiť sa v stredu a piatok: na pripomenutie dvoch tragických dní v živote nášho Spasiteľa Ježiša Krista: stredu, keď Ho zradil Judáš a piatok, keď bol ukrižovaný. (Okrem tých prípadov, keď Veľkú cirkevnú dovolenku pripadajú na stredu a piatok, napríklad na Svetlý týždeň - sedem dní po Veľkej noci. Pôst v tieto stredy a piatky je hriech.)

Okrem toho je Cirkev povinná postit sa pred prijímaním.

Koľko pôstu je potrebné pred prijímaním?

Cirkev definuje toto obdobie do troch dní - to je to, koľko sa potrebujete pred spoločenstvom postiť. Predpokladá sa, že pokiaľ je to možné, malo by to byť prísne miesto. Týka sa to nielen jedla (nejesť mäso, ryby, mliečne výrobky), ale aj ďalších aspektov života človeka: vyhýbanie sa zábave, vzdanie sa intimity v manželstve.

Účel pôstu pred prijímaním je rovnaký ako pri každom pôste: zamerať pozornosť človeka na vnútorný život. Ale nielen to. Pôst pred sviatosťou je tiež „povinným činom“, ktorý pomôže správne prispôsobiť osobu tejto sviatosti.

Sviatosť je hlavnou sviatosťou v živote kresťana: toto je okamih jeho nevysvetliteľného spojenia s Bohom, tu na Zemi. Toto je svätý okamih a prístup k nemu by mal byť primeraný. Spoločenstvo nie je odvahou a nie úspechom, ale darom Pána a zázrakom, ktorý sa nám tu a teraz stáva. Tri dni pôstu pomôžu osobe zapamätať si to.

Spravidla pre hlboko zakorenenú cirkev a asketov - postenie pred spoločenstvom nebolo ani pravidlom - ale niečo bolo zrejmé: príďte k Chalicám pripraveným, udržujte svoju myseľ vo vnútri, a nie navonok.

(Mimochodom: príprava na sviatosť spočíva nielen v pôste a obmedzeniach, ale aj v čítaní osobitných modlitieb. Kresťania čítajú prijímanie, po ktorom nasleduje sväté prijímanie pred sviatosťou, ako aj tri kánony - kánon kajúc k Ježišovi Kristovi, kánon Matky Božej a kánon ku strážnemu anjelovi. v každej modlitebnej knihe sú modlitby).

Pin
Send
Share
Send
Send