Užitočné tipy

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Na zodpovedanie otázky, či je možné sa zbaviť medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.

Medzistavcový disk pozostáva z dvoch častí - želé podobného jadra a tvrdšej vonkajšej vrstvy. Kýla môže byť charakterizovaná:

 • Iba výčnelok disku: to je zmena jeho tvaru.
 • Alebo poškodenie obalu, ktorý drží jadro disku. Potom želé podobná látka (jadro) presakuje cez medzeru alebo trhlinu do vonkajšej vrstvy.

Teraz zvážte očakávané výsledky liečby pre každý typ prietrže a spôsoby, ako ich dosiahnuť.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržeOčakávané výsledky liečbyJe možné vyliečiť bez operácie?
Vypuklý diskKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámMôže sa vyliečiť doma.

Nevyžaduje sa žiadna operácia.

Prietrž s prasknutie jadra plášťomKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámDoma je možné vyliečiť bez operácie.

Chirurgický zákrok umožňuje obnoviť funkciu chrbtice, ale nie je možné vrátiť disk do pôvodného stavu.

Vypuklý výčnelok, prietrž s pretrhnutím plášťa jadraKompletná úľava od príznakovDoma je možné dosiahnuť tento cieľ v 90% prípadov.

Operácia je zriedkavo predpísaná: ak konzervatívna liečba nepomáha alebo príznaky sú príliš závažné (paralýza končatín, fatálna bolesť, zhoršená funkcia panvových orgánov).

Teraz zvážime možné spôsoby liečby prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku, ktorú je možné použiť aj doma.

Varovanie! Takmer všetky metódy majú určité kontraindikácie. Pred začatím liečby hernie sa porozprávajte o možnosti ich použitia s neurológom.

lieky

Za účelom liečby prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku sa používajú rôzne lieky.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na nepohodlie, miernu bolesť, prítomnosť zápalu

Lekár píše predpis pre silné bolesti. Ich použitie môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami.

Lieky na neuralgiu

Často predpísané na kýly, pretože sú celkom účinné a bezpečnejšie ako lieky proti bolesti opioidov.

Priradiť v prítomnosti svalových kŕčov

Lieky potlačujú zápal, zmierňujú bolesť. Injekcia sa podáva priamo do postihnutej oblasti. Váš lekár vám môže predpísať perorálny kurz kortikosteroidov.

V žiadnom prípade neužívajte lieky - kontaktujte neurológa, ktorý vám predpíše účinnú liečbu.

Ako som vyliečil medzistavcovú prietrž

Večer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať. O týždeň neskôr som išiel do nemocnice. MRI - medziobratlová hernia. Lekár sa pozrel na obrázok a povedal: „Kýla je veľká, musíme vykonať operáciu.“ Mami drahá, operácia chrbtice, nie, takže hneď nebudem súhlasiť.

obsah:

chrbtice pretiahnutie

Existujú špeciálne tabuľky na natiahnutie chrbtice, ktoré majú terapeutický účinok v dôsledku vytvorenia priaznivých podmienok na obnovenie disku. Keď sa na nich nachádzajú, zvyšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, tlak na disky a ich účinok na priľahlé nervové zakončenie.

Existujú profesionálne lekárske zariadenia na napínanie chrbtice a stoly na domáce použitie.

Zariadenia na kostrovú trakciu chrbtice

umienený

- Dokážete to urobiť bez operácie?

„Môžete,“ lekár sa znova pozrel na obrázok, „ale odporúčam operáciu.“

Neskôr, keď som bol hospitalizovaný, som hovoril s tuctom mojich chorých kolegov a uvedomil som si, ako múdro som konal, keď som operáciu odmietol.

Vieš?

Štatistika uvádza, že herniované disky sa v posledných rokoch na celom svete strojnásobili. Každý rok sa zistí u 150 ľudí na sto tisíc ľudí

Takmer každý, kto ho previedol, sa opäť vrátil na operačný stôl.

Našťastie, ale so zlým koncom (taký paradox) sa operácia skončila iba pre jedného z mojich nových známych.

Osem rokov po operácii sa cítil ako normálny človek. Zároveň jasne nasledoval odporúčania: nezvýšil viac ako tri kilogramy.

Môžete to urobiť bez operácie

Prekonaná nadmernou dôverou. V lete priniesol so svojou manželkou zo záhrady slivku. Slivka ležala v drevenej miske, ktorá vážila dvadsať kilogramov. Výťah nefungoval a ručne ťahal podnos na deviate poschodie.

O päť dní neskôr platina ležala na operačnom stole a teraz sa liečil so mnou.

Neskôr som zistil, že zopakoval ďalšie tri operácie.

Perkutánna elektrická stimulácia nervov

Tieto postupy sa používajú na odstránenie bolesti spôsobenej prietržou miechy.

Elektrina prechádza problémovými oblasťami v bezpečných dávkach. Elektrické impulzy, stimulujúce nervy, „namazávajú“ bolesť. Procedúra je bezbolestná a vykonáva sa bez anestézie.

Týmto spôsobom nie je účinné liečiť chronické bolesti chrbta.

Ultrazvuková terapia

Ultrazvukové vyšetrenie pomáha pacientovi zbaviť sa bolesti a zápalu. Ultrazvuk urýchľuje prietok krvi a odstraňuje svalové kŕče, zlepšuje plasticitu tkaniva, ktorá pomáha liečiť poškodené disky a zmierňuje príznaky. Táto metóda je dokonale kombinovaná s inými druhmi liečby a rýchlo vracia pacientovi radosť z pohybu.

Podľa dosiahnutých výsledkov sú ultrazvukové sedenia podobné manuálnej terapii.

Alternatívna liečba bez chirurgického zákroku

Spory o túto kategóriu metód neprestávajú: mnohí hovoria o ich neefektívnosti, zatiaľ čo iní pacienti, ktorí podstúpili liečbu, zaznamenávajú úžasné výsledky. „Všetko individuálne“ - to je dôležité pochopiť, ak sa chystáte vyskúšať niektorú z nasledujúcich metód liečby kýly chrbtice.

akupunktúra

Akupunktúra - zavedenie ihiel do biologicky aktívnych miest v tele - pomohla mnohým pacientom zabudnúť na bolesť a stuhnutosť ich pohybov. Zároveň existujú príklady, keď akupunktúra nebola dostatočne účinná.

Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, ako sa zbaviť príznakov medzistavcovej prietrže, nájdite skúseného, ​​dôveryhodného špecialistu.

Masáž biologicky aktívnych miest

Táto starodávna liečebná prax je veľmi podobná akupunktúre. Rozdiel je v tom, že biologicky aktívne body sú pod tlakom pomocou prstov, nie ihiel.

Túto metódu by mali liečiť iba skúsení odborníci, ktorí vedia plynule v praxi. Účinnosť metódy je u každého pacienta veľmi odlišná.

Tradičná masáž

Masáž chrbta uvoľňuje a posilňuje svaly, stimuluje prísun krvi do tkanív, odstraňuje bolesti.

Keď hovoríme, že pomocou masáže môžete „vtlačiť“ jadro na miesto a podobne, nie je nič viac ako mýty.

Predtým, ako sa prihlásite na procedúry, určite informujte masážneho terapeuta, že máte vertebrálnu kýlu. Je to dôležité, pretože triedy s vami sa budú líšiť od klasických masáž chrbta (a špecialista musí mať príslušné vedomosti a prax).

Bioelektrická spätná väzba

Táto nechirurgická a absolútne bezbolestná metóda na liečenie medzistavcovej prietrže zahŕňa čítanie, spracovanie a spätný prenos zmenených informácií pomocou špeciálnych zariadení.

Metóda bioelektronickej komunikácie je dobrou alternatívou k liekom na chronickú bolesť, ako aj skvelým spôsobom, ako držať krok so všetkými zmenami existujúceho problému.

Existujú špeciálne kurzy jogy pre ľudí s problémami s chrbticou.

Dôležité: pravidelné hodiny jogy môžu zhoršiť stav, pretože zahŕňajú skrútenie tela rôznymi smermi, čo zvyšuje tlak na medzistavcové platničky.

Špeciálny súbor cvičení a špeciálna technika na ich vykonanie (pre rôzne fázy choroby - vlastné cvičenia a techniky) urýchľujú proces obnovy disku, pomáhajú kontrolovať príznaky a zabraňujú opakovaniu prietrže.

Na naučenie sa základy jogy s kýlou chrbtice budete určite potrebovať skúseného inštruktora.

Po uplynutí času, po nadobudnutí skúseností, si to môžete urobiť sami doma - hodiny jogy môžu dobre nahradiť gymnastiku.

Jóga - vynikajúca profylaxia miechy

Jemné cvičenie

Pri hernii medzistavcových platničiek sa odporúča znížiť zaťaženie chrbta a uvoľniť sa viac: vzpieranie a intenzívne cvičenie iba zhoršujú príznaky. Ak sa príznaky objavia vo forme akútnej náhlej bolesti, lekári odporúčajú „ležať“ niekoľko dní.

Ale ležať v posteli celé týždne to nestojí - iba oddiali zotavenie. Po dvoch alebo troch dňoch odpočinku v posteli musíte začať pohybovať, ale nie príliš aktívne, aby ste zabránili náhlym pohybom a zaťaženiu chrbtice.

Korzety a obväzy

Bude tiež užitočné nosiť špeciálny korzet alebo bandáž (napríklad krčné alebo stavcové - v závislosti od umiestnenia poškodeného disku). Toto zariadenie podporuje chrbticu, znižuje tlak na nervové zakončenie a mierne obmedzuje pohyb, čo pomáha pacientovi vyhnúť sa stresu na chrbte.

Studená a horúca obklady

Táto jednoduchá, absolútne bezplatná a účinná metóda liečby medzistavcovej prietrže je ideálna na domáce použitie.

Teplo zvyšuje prietok krvi, čím stimuluje obohatenie tkaniva kyslíkom a jeho regeneráciu, uvoľňuje svalové napätie a má mierny analgetický účinok. Môžete použiť vyhrievané uteráky, vyhrievacie podložky, fľaše teplej vody a ďalšie improvizované prostriedky. Takáto terapia je účinná pri malých výčnelkoch a miernych príznakoch.

Chladné obklady tiež vykazujú dobrú účinnosť pri odstraňovaní bolesti. Stačí zasunúť ľadovú zábal zabalený v uteráku na postihnutú oblasť chrbta na 10 minút - a budete cítiť úľavu.

Poznámka: v jednej relácii môžete striedavo používať horúce a studené obklady - tým sa zvýši účinnosť liečby.

Aby sa predišlo komplikáciám a chirurgickému zákroku, musia pacienti s medziobratlovou kýlou vykonať súbor cvičení, ktoré posilnia rôzne svalové skupiny, roztiahnu chrbticu a pomôžu eliminovať bolesť. Jednotlivý komplex predpíše neurológ.

Gymnastiku môžete vykonávať doma alebo pod dohľadom špecialistu. Konzultácia s lekárom je povinná: dozviete sa nielen to, ktoré cviky sú zobrazené špeciálne pre vás, ale pod správou špecialistu si tiež môžete overiť správnosť ich výkonu.

Aby som to zhrnul

Nie je možné úplne zbaviť prietrž chrbtice a „vrátiť všetko na pôvodné miesto“, ale každý pacient má veľa spôsobov, ako účinne eliminovať príznaky.

Chirurgický zákrok je spojený s veľkými rizikami - nemali by ste okamžite ísť do takého extrému, pokiaľ máte k dispozícii viac ako 10 metód, ktoré vám umožňujú kontrolovať príznaky a viesť známy životný štýl.

Aby metódy skutočne fungovali, ale aby sa nepoškodili, nezabudnite sa poradiť s lekárom-neurológom.

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu - Toto je najbežnejší typ všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici. Podľa lekárskych štatistík sú posledné dva medzistavcové platničky, ktoré sa nachádzajú medzi stavcami L4-L5 a L5-S1, najcitlivejšie na prietrž.

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať našu lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií.

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom jeho elasticity - disk sa postupne splošťuje a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

So zvýšeným zaťažením tejto časti chrbtice vyčnieva do miechového kanála degeneratívne zmenený disk, ktorý dráždi miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Táto pozícia disku sa nazýva výčnelok.

V prípade nadmernej fyzickej námahy alebo sklonu sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku z trubice ako krém - želé podobná látka, ktorá je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na najbližší koreň nervu a pritlačí ho na kosť stavca. Menšie množstvo krvi prúdi do vymačkaného koreňa, v ňom sa vyskytujú opuchy, sťahujú sa susedné svaly a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - ide o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná kýla, ale svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice, ktorá sa nachádza nad kýlou - krčné, hrudné alebo lumbosakrálne.

Prejavy prietrže môžu byť ešte výraznejšie a nebezpečnejšie, ak z nej príde kus látky a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva sekvestrácia prietrže a oddelenej časti - zabavenie.

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, následky jej vzhľadu môžu viesť k strate funkcií pri vedení nervových impulzov, znecitliveniu určitých častí tela, strate citlivosti končatín a možnému zdravotnému postihnutiu.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že by odišla sama, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Špecialista diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa vašej choroby.

Bedrová hernia nie je veta, ale dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou moderných výskumných metód sa určuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa diagnostikuje pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT).

MRI umožňuje určiť veľkosť prietrže, šírku miechy a prítomnosť zápalových javov. Počítačová tomografia presne určuje stav stavcov v rôznych rovinách.

Video: Čo robiť, ak sa v medzistavcovej platničke objaví prietrž?

Ak sa video neprehráva, stiahnite a nainštalujte Flash Player

Ak tieto možnosti nepotrebujete, v strednom stĺpci „Dodatočná ponuka“ zrušte začiarknutie.

Moja história liečby domácej bedrovej kýly

Podľa špecifík práce som často musel znášať rôzne bremená. Nevedel som si ani predstaviť, že pri nesprávnom zdvíhaní ťažkých bremien som stále viac preťažoval svoju chrbticu, čoho výsledkom bola bolesť v dolnej časti chrbta pri zatáčkach a sklonoch.

Ja sám nie som fanúšikom lekárov a vždy ho navštevujem „do posledného“. Vo večerných hodinách si doma trel dolnú časť chrbta rôznymi masťami a jeho manželka podávala injekcie lieky proti bolesti.

A aj keď prvýkrát v práci zastrelil chrbát, liečili ho aj záchranné masti. Došiel som k bodu, že jedného rána som sa nemohol narovnať vôbec a v tom prípade, že by pračka mala ísť do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári ma hneď preskúmali, nechali vyšetriť MRI a obrázok ukázal prítomnosť stredná hernia 8 mm disku L5-S1 a dvoch vyčnievajúcich diskov L3-4 a L4-5.

Rýchlo som sa dostal na oddelenie a okamžite som dal kvapkadlo zo zmesi rôznych liekov. O tri dni neskôr urobili „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

O niekoľko dní neskôr urobili ešte jednu a tretiu som sám odmietol - každá chémia je pre telo škodlivá.

Bedra úplne prestala bolieť a bol som nadšený, že som sa vyhol operácii. A v deň prepustenia, presne o 10 dní neskôr, ako sa podľa „zákona o závažnosti“, náhle objavila bolesť na pravej strane stehna - od dolnej časti chrbta po chodidlo.

Spýtal som sa svojho lekára: „Prečo som si začal ťahať nohu?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa to ešte zhoršilo - bolesť v nohe sa iba prehĺbila a bez liekov proti bolesti bolo vo všeobecnosti ťažké chodiť. Moja pravá noha sa postupne oslabovala a klesla a ja som kráčal búchať nohou ako hus.

Môžete vidieť, či chodidlo kleslo alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu boľavej nohy.

A po chvíli sa bolesť objavila aj na ľavej nohe - moja prietrž sa zvýšila a stlačila ďalší nerv. От такого состояния в душе началась паника – что делать, как и чем лечиться?

Я понимал, что обезболивающими не вылечишься - это ненадолго. А мысли уже услужливо предложили вернуться назад, в больницу, однако страх перед операцией и её возможными последствиями оказался сильнее.

И тогда я твёрдо решил - сделаю всё, но вылечу грыжу позвоночника без операции! Na základe tejto myšlienky som začal hľadať akékoľvek informácie o liečbe vertebrálnej hernie L5 - S1.

Prezeral som si veľa informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy, aby sa otočila chrbtica „Krokodíl“.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej kýly, recepty ľudovej medicíny mi prišli do očí. Podľa môjho názoru vybral z recenzií to najlepšie z nich a ihneď ich začal uplatňovať.

Každý deň som vytrvalo robil špirálové cvičenia plus ďalšie cvičenia z „VIDEO“. Večer podával injekcie a striedal ich s vitamínmi B plus Aloe a Alflutop v ampulkách.

Pokiaľ ide o liečbu všetkých ostatných diagnóz a progresie kýly, kontaktujte špecialistu: neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga! Lekár vyberie pre vás vhodnú súpravu cvičení a liekov!

Moje ošetrenie bedrovej prietrže sa ťahalo dlho a to všetko preto, že som včas nevenoval náležitú pozornosť chrbtici - „dosiahol som posledný!“

Mimochodom, ak nezačnete robiť cvičenia včas, potom miechový nerv bude pritlačený prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v štípanom nerve sa iba zhorší a neskôr nebude možné ho úplne obnoviť. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách. Nie je to smrteľné, existuje však určité nepohodlie.

Úprimne povedané, boli dni, keď sa nejaká túžba zapojiť sa jednoducho stratila - bolesť nezmizla, ale naopak, časté a ťažké exacerbácie boli.

V takých chvíľach, od zúfalstva a bolesti, povstali myšlienky, aby prestali s liečbou a podstúpili operáciu. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, pokračoval v cvičení s obnovenou energiou.

A až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! V mojich myšlienkach bol nejaký čas strach, ale čo keď zajtra vstanem a znova, bude to bolesť, bolesť chrbta alebo horšie - zhoršenie?

Ale uplynul týždeň, mesiac, rok - bolesti chrbta sa neobjavili! A teraz to pevne viem medzistavcová prietrž sa dá vyliečiť aj doma!

Všetko, čo potrebujete, je veľká túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie!
A dovoľte mi, aby som vám poslúžil ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice!

Aby som bol spravodlivý, chcem poznamenať, že som neurobil MRI, pretože nevidím potrebu utrácať peniaze za to, keď sa cítim veľmi dobre, čo, ako každý vie, nikdy nie je zbytočné.

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, má záujem o jednu otázku: „Ako rýchlo zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení, možnosť straty mojej kýly a každodenné trenie chrbtice, ako aj trenie ľudskej masti. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne!

Aby ste sa rýchlo zbavili bolesti a prietrže, musíte natiahnúť chrbticu tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute.

Doma som sa natahoval a krútil - pokojne, bez zhonu, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku.

Preto iba cvičenia a trakcia chrbtice sa môžu zbaviť bolesti a prietrže, ak sa vykonávajú 2 až 3-krát denne. Je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním.

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu a keby som musel zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači dlhšiu dobu, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

A napriek tomu robím celý súbor cvičení niekoľkokrát týždenne, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov.

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilniť svaly kôry!

Najlepšou možnosťou na začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať krútiace a napínacie cvičenia týždenne, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac zmenšila.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu pružnú a pohyblivú až do vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice, vykonávať špeciálne cvičenia a racionálne jesť.

Charakteristiky priebehu choroby

Kýla medzistavcových platničiek je útvar, ktorý sa objavuje v dôsledku zničenia alebo úplného pretrhnutia vláknitého prstenca (vonkajšieho obalu) a posunutia buničitého jadra (želatínového obsahu disku). Ak sa výčnelok posunie pod vplyvom negatívnych faktorov (napríklad nadmerného zaťaženia), potom existuje riziko kompresie nervových koreňov miechy.

Hlavné príčiny poškodenia disku a výskyt prietrže chrbtice:

 • pasívny životný štýl, v dôsledku ktorého sa vyvíja osteochondróza, skolióza atď.,
 • nadmerné zaťaženie chrbtice (profesionálne športy, tvrdá fyzická práca),
 • nadváha
 • podvýživa, nedostatok minerálov,
 • vrodená patológia chrbtice,
 • poškodenie kostí v dôsledku infekcií.

Liečba vertebrálnej hernie sa uskutočňuje až po zistení príčin jej vzhľadu.

Lekári rozlišujú nasledujúce štádiá choroby, ktoré sa prejavujú týmito príznakmi:

 • 1. etapa. Objaví sa výčnelok až do 3 mm, vláknitá membrána sa začne zrútiť. Vzdelávanie dráždi väzivo, vyvoláva opuch, narušuje prietok krvi. Poškodenie nervových koreňov môže spôsobiť bolesť chrbta, svalové kŕče okolo poškodenej oblasti.
 • 2 stupne. Veľkosť prietrže je asi 15 cm, bolesť sa stáva bolesťou a vyžaruje do ďalších častí tela. Bolestivosť sa zvyšuje, keď výstupok stláča nervové korene.
 • 3 etapa. Na postihnutej oblasti sa objavujú kostné výrastky (osteofyty), ktoré obmedzujú pohyblivosť, komprimujú nervové korene.
 • 4 etapa. Korene miechových nervov a atrofia okolitých tkanív sú v dôsledku tohto znecitlivenia prerušené.

Ochorenie sa prejavuje bolesťou, zníženou citlivosťou chrbta, nôh, slabín, zníženou kontrolou močenia a defekácie, problémami s potenciou u mužov, tlakovými hrotmi atď. Ak je krčná oblasť poškodená, objaví sa bolesť spôsobujúca plecia, ramená, závraty (závraty), zvýšený tlak, znecitlivenie prstov horných končatín.

Zásady konzervatívnej liečby

Na vyliečenie stavovej kýly bez chirurgického zákroku sa musia kombinovať nasledujúce terapeutické metódy:

 • lieky sa používajú na oslabenie zápalového procesu, opuchov, bolesti,
 • efektívne metódy zahŕňajú elektroforézu (podávanie liekov cez kožu), magnetoterapiu a iné fyzioterapeutické postupy, trakciu chrbtice, cvičebnú terapiu,
 • správna výživa pomôže znížiť hmotnosť, čo zvyšuje zaťaženie chrbtice. A tiež strava vám umožňuje nasýtiť telo užitočnými látkami, ktoré sú potrebné pre štruktúru kostí,
 • manuálna terapia, masáže, akupunktúra, analgetické blokády vám umožňujú obnoviť funkčnosť postihnutej oblasti chrbtice. S ich pomocou sa normalizuje prietok krvi, trofická (výživa), obnovuje sa mobilita.

Zloženie komplexnej terapie môže zahŕňať ľudové liečivá.

Ako vidíte, odpoveď na otázku, či je možné vyliečiť stavovú prietrž, je kladná. Aby ste uspeli, musíte začať s patológiou, keď sa objavia prvé príznaky. Iba v tomto prípade sa zabráni chirurgickému zákroku.

Help. Konzervatívne metódy liečby nepomôžu vrátiť buničinové jadro na svoje miesto, používajú sa na prevenciu tvorby sekvestrátorov (odumreté tkanivo oddelenej časti želatínového tela).

Liečba drogami

Na odstránenie nepríjemných príznakov prietržovej hernie sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • NSAID pomôžu zbaviť sa zápalu, bolesti, začervenania, opuchu. Na tento účel sa používajú indometacín, metindol, Diklak, Voltaren, Zerodol, Piroxicam atď.
 • Svalové relaxanciá zmierňujú bolesť, uvoľňujú kŕče. Pacientom je predpísaný baklofén, tizanidín, tolperison.
 • Lieky proti bolesti nie sú také účinné ako lieky NSAID. Pacienti dostávajú predpísané tablety, injekcie, blokády užívaním liekov z tejto skupiny, napríklad Tempalgin, Baralgin, Pentalgin. Pri silnej bolesti sa používajú lieky, napríklad Tramadol.
 • Steroidné lieky pomáhajú zmierniť zápal. Do vesmíru ich zavádza tvrdá membrána miechy a perioste stavcov.
 • Biostimulanty normalizujú metabolické procesy v postihnutej oblasti. Na tento účel môžete použiť výťažok z aloe, placenty, humisolu.
 • Psychotropné lieky (Prozac, Diazepam, Aminazine) zvyšujú terapeutický účinok NSAID, analgetík, svalových relaxancií. Nemôžu sa užívať dlho, pretože sa zvyšuje riziko negatívnych reakcií.
 • Chondroprotektory založené na chondroitíne, glukozamíne urýchľujú regeneráciu chrupavky a kostného tkaniva, majú protizápalový účinok. Na tento účel sa používajú Teraflex, Structum, Don, Elbon atď.

Vystavenie medzistavcovej prietrži zvonku pomôže drogám vo forme mastí a gélov. Pacienti môžu používať Capsicam, Nikoflex, Apisatron, Ketoprofen, Diclofenac, atď. Tieto lieky nepomôžu liečiť ochorenie, ale znižujú zápal, bolesť, opuchy a zlepšujú metabolické procesy.

O predpisovaní liekov rozhoduje ošetrujúci lekár.

Pravidlo číslo jedna

Preto prvé pravidlo: nezdvíhajte závažia.

Ak ste žena - netahajte ťažké vrecia z obchodu alebo z trhu.

Vieš?

V Nemecku je operovaných ročne okolo dvadsaťtisíc pacientov s medziobratlovou kýlou. V Spojených štátoch sa takéto operácie vykonávajú presne desaťkrát viac - 200 000

Choďte tam dvakrát, trikrát, požiadajte o pomoc manžela, priateľa.

Ak ste muž, nevenujte pozornosť frázam: „Aký ste muž, nemôžete usporiadať stôl?“

Títo ľudia nevedia, čo ich vyčítanie bude.

Pravidlo číslo jedna - nezdvíhajte závažia

Pamätajte - trpíte.

Každý ďalší deň zabudne na stôl a obchody a vy budete ležať v nemocničnom lôžku a vytí v bolesti.

Chrbty sa pri chôdzi posilňujú

Bola mi predpísaná liečba. Každý deň som prišiel do nemocnice a robil predpísané postupy.

Kto bol liečený - vedia: strečing v bazéne, masáž, prúd, ultrazvuk, gymnastika a ďalšie.

O dva týždne neskôr sa kurz skončil a ja som začal čakať plný nádeje, až bolesť ustúpi.

Neodišla, iba mierne otupená.

O týždeň neskôr som druhýkrát zopakoval postup v tej istej nemocnici.

Vieš?

Najčastejšie sa v bedrovej chrbtici vyvíjajú patologické zmeny. 48% sa zistí medzi posledným bedrovým stavcom (piaty) a krížovou kosti. 46% - medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom

Pomáhajú mnohým, ale spravidla iba rok. Po roku sa tam pacient vracia k tým istým lekárom, ktorí si ho stále pamätajú menom.

Niekto nepomáha. Napríklad pre mňa.

Po porade so svojím lekárom som sa takmer v zúfalstve pýtal: „Čo robiť?“

Odpovedal: „Chôdza.“

- Áno, áno! Kúpte si topánky so silnou mäkkou podrážkou a choďte.

Pri chôdzi sa posilňujú chrbtové svaly a chrbtica sa drží na svojom mieste.

Musíme pracovať, nie leniví

Táto myšlienka sa mi zdala znieť a ja som začal chodiť. Prvý mesiac zakryl deň nie viac ako kilometer a ťahal nohou.

Potom si všimol, že chodenie je ľahšie, už som si neťahal nohu a bolesť sa takmer upokojila.

Po niekoľkých mesiacoch bol môj denný úsek už päť kilometrov.

A o mesiac neskôr som prešiel tucet každý deň.

Takto idem už päť rokov. Nedávno som o tom premýšľal a nemohol som si spomenúť, ktorá noha bolí: pravá alebo ľavá.

Vieš?

Počas dňa sa náš rast mení. Vo večerných hodinách je človek o dva centimetre nižší ako ráno. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzistavcové platničky sa trochu „vyrovnajú“, keď je telo vzpriamené

Keď prší alebo zľaduje na ulici, cvičím na simulátore.

Kúpil som si taký lacný simulátor (tisíc a kopecky), značku nebudem pomenovať, inak si budú myslieť, že píšem reklamný text.

Ale v športových obchodoch je ich veľa. Je to jednoduché, efektívne a malé. Výška 18 cm, dĺžka 35 cm, hmotnosť päť kilogramov.

Zapnem film a až do konca skončí na mieste. Výhody nie sú nič menej ako chôdza po ulici.

Musíme pracovať, nie leniví

Najdôležitejšia vec je rozvíjať si zvyk vo vás a nie leniví.

Rozumiem všetkému - biznis, práca, čas.

Najprv som si tiež myslel, že to nevydržím.

Napriek tomu odpočíval ako baran a rozhodol sa, že zdravie je stále dôležitejšie.

Spomenul som si na neustálu bolesť, ktorá ma vyčerpala, vyčerpala, zbláznila, zbláznila a pomyslela si: „Nie, nemôžeš to zastaviť.“

Vždy existuje príležitosť, bola by túžba

Päť, desať kilometrov nie je toľko, ako si myslíte.

Koniec koncov, nie je potrebné chodiť každý deň v rovnakom čase po rovnakej trase.

Hlavnou vecou je získanie týchto kilometrov za deň.

Nastúpte do auta alebo autobusu, ak máte niekoľko zastávok. A ak idete ďaleko, potom vystúpte o tri, štyri zastávky na požadovanú, choďte pešo.

Verte mi, že počas dňa je vždy možnosť chodiť.

Vieš?

Medzistavcové kýly sa najčastejšie vyskytujú u ľudí vo veku 30 až 50 rokov. U tých, ktorí pravidelne cvičia, je oveľa menej pravdepodobné, že ochorejú.

Išiel som na služobnú cestu, vystúpil som na stanici o štvrtej ráno, zmena o dve hodiny. Myslíš si však, že si vstal na stoličku a ustúpil.

Vyšiel von a hodinu a pol sa pomaly a monotónne potuloval okolo stanice.

Na služobných cestách často cestujem na veľké vzdialenosti. Na staniciach vlak niekedy stojí hodinu, štyridsať minút. Čo robím Kráčam po vlaku.

Mimochodom, rytmus nie je dôležitý. Môžete sa pohybovať rýchlo, pomaly, veľmi pomaly.

Ale nemôžete utiecť, rany sa dostanú do bolesti chrbtice.

Brilantne jednoduché veci

V zime som bol na služobnej ceste v Chabarovsku. December, mráz, vietor. Neexistuje simulátor, nereálne je defilovať po ulici. Išiel do hotelovej izby. Zapol televízor a prešiel zo hodiny na stenu presne hodinu. Každý deň.

V práci hovorím svojim kolegom: „Každú hodinu sa zahrejem. "Nemysli si, že som blázon a nebuď nahnevaný, že sa budem pred tebou trápiť, len sa potrebujem viac pohybovať."

Vstávam a chodím okolo radov zamestnancov sklonených nad monitormi. Tam - späť.

Asi desať minút, ale každú hodinu. Je mi jedno, čo si myslia, obávam sa návratu bolesti.

Vieš?

U približne 30% pacientov vo veku 35 rokov sú zistené zmeny medzistavcových platničiek. V 60% sú degeneratívne zmeny rôzneho stupňa prítomné v 90% prípadov. Aj keď nie všetky z nich vedú k vytvoreniu kýly

Som si však istý, že každú hodinu a pol dňa sa každý bude môcť vyčleniť pre seba aj bez takýchto trikov.

Slúchadlá - v ušiach, kráľovná „Prehliadka musí pokračovať“ - a vpred na ulicu.

Päť kilometrov je len hodinová doba. Iba hodinu!

A na jar, v lete - je to potešenie.

Zároveň bude srdce zdravšie a vo všeobecnosti je dobré, keď telo chodí.

Kýla odíde

Nehovorím o hernii - odíde!

Verte mi, po prvé, zažil som to na sebe a po druhé, propagoval som svoju metódu u pacientov.

Vieš?

Pojem „posun medzistavcových platničiek“ nie je úplne správny. Medzistavcové platničky sú veľmi pevne spojené s telami stavcov a sú zosilnené silnými väzmi spredu a zozadu. Nemôže sa pohybovať, to znamená opustiť svoje obvyklé miesto

Deväť ľudí, ktorí rovnako ako ja zabudli na lenivosť, zavolali mi neskôr, poďakovali mi a povedali, že spočiatku neverili, že všetko je také jednoduché a efektívne.

Jednoduché! Všetko dômyselné je jednoduché.

Géniom samozrejme nie som ja a touto metódou som neprišiel, len som mal myseľ a vytrvalosť, aby som to dokázal logicky skončiť.

Preto moji milí chorí kolegovia, robte to, čo ja. Choď, choď, choď!

A čo je dôležitejšie, liečba je úplne zadarmo. Viete, koľko ľudí sa odtrhne pre výkony v nemocnici?

В этой заметке я рассказываю про свой опыт лечения межпозвоночной грыжи без операции в домашних условиях. Но есть и другие примеры. Вот недавно натолкнулся на видеохостинге YouTube на такую историю.

Плохое осталось в прошлом

Dnes si s hororom spomínam, ako som každé štyri hodiny prehltával Naiz, Ketanov, Ketorol a injektoval som si Diclofenac a Analgin do seba.

Vďaka Bohu, všetko je v minulosti.

Vieš?

Dobrý deň, mentálnym pracovníkom! Fajčenie a sedavý spôsob života sú hlavnými príčinami hernie. Fajčenie znižuje hladinu kyslíka v tele a medzistavcové platničky zažívajú hladovanie kyslíkom. Ohrozené sú aj osoby s nadváhou.

A veľká požiadavka pre všetkých, ktorí čítajú tento text, pustia adresu tejto poznámky na fóre, na sociálnych sieťach, kdekoľvek.

Čím viac ľudí tento príspevok číta, tým lepšie a som rád, ak moja metóda pomáha niekomu inému.

No, všetko musím ísť na prechádzku!

Toto je ďalší spôsob, ako sa zbaviť medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, a to všetko z toho istého hostenia videa YouTube.

Manuálna terapia

Nechirurgická liečba zahŕňa trakciu chrbtice. Táto technika pomôže eliminovať tlak prietrže na nervové zväzky.

Existujú 2 typy chrbtovej trakcie:

 • suché. Postup sa vykonáva v horizontálnej a vertikálnej polohe. V prvom prípade sa používajú manuálne metódy av druhom prípade hmotnosť pacienta alebo špeciálne hmotnosti,
 • potápanie. Tento typ napínania sa líši od predchádzajúceho v tom, že postup sa vykonáva vo vode. Pacient leží v teplej čerstvej alebo minerálnej vode so soľnými prísadami. Táto trakčná metóda je šetrnejšia, pretože spôsobuje menšie nepohodlie.

Je zakázané vykonávať trakciu v týchto prípadoch:

 • ostrá bolesť
 • krehkosť kostí v dôsledku nedostatku vápnika,
 • onkologické, kardiovaskulárne choroby,
 • prítomnosť obličkových kameňov.

Po kapote by mal pacient nosiť korzet, vykonávať fyzické cvičenia, ktoré pomôžu posilniť svaly chrbta.
A tiež pomocou vertebrálnej hernie sa vykonáva masáž, ktorá pomáha zmierniť kŕče alebo zvýšiť svalový tonus. Aby však nepoškodil pacienta, musí odborník poznať presné umiestnenie výčnelku.

Manuálna terapia pomocou strečingových a šmykových manipulácií pomôže zbaviť nervy z ich stlačenia. Táto technika pomáha rýchlo zastaviť syndróm bolesti. Nepomôže to vyliečiť chorobu, ale skúsený špecialista bude schopný nervy oslobodiť. Aby sa predišlo opätovnej kompresii, pacient musí prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Terapeutická gymnastika

Mnoho pacientov sa zbavuje bolesti chrbta pomocou cvičebnej terapie. Cvičenie krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice sa však líši.

Terapeutická gymnastika s herniou krčnej chrbtice:

 • Postavte sa vo zvislej polohe, posúvajte ramená nahor a nadol a potom dopredu a dozadu. Cvičenie sa môže vykonávať pri sedení. Opakujte 10 krát.
 • Pravou rukou uchopte ľavé zápästie. Jemne sklopte hlavu na pravú stranu, držte ľavú ruku a zaistite ju na 3 sekundy. Pacient by mal cítiť svalové napätie. Vykonajte 10-krát pre každú stranu.
 • Položte ruky na chrbát hlavy, nakloňte hlavu dozadu, pokúste sa prekonať odpor rúk, zamknite sa. Vykonajte desaťkrát.
 • Položte si prsty na čelo, nakloňte hlavu a prekonajte ich odpor. Stanovenie - 3 sekundy, opakujte 10-krát.
 • Dajte ruku do chrámu, nakloňte hlavu týmto smerom a prekonajte odpor prstov. Stanovenie - 3 sekundy, opakujte 10-krát.
 • Ruka je stále na chráme, pokúste sa pozerať na podpornú ruku a prekonajte odpor. Zamknite sa, opakujte 10-krát.

Účinný komplex prietrže hrudníka:

 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu, ohnite chrbát, aby ste sa otelili. Opakujte 5 krát.
 • Ľahnite si, položte zloženú uterák pod lopatky, položte ruky za hlavu, ohnite chrbát a potom znova ľahnite. Vykonajte 5-krát.
 • Posaďte sa, ohnite nohy na kolená, pritlačte si ich na hruď, uchopte ruky, pumpujte dopredu - dozadu. Jazdite pomaly. Opakujte 10 krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy, opierajte sa o ruky, zdvihnite panvu čo najvyššie, zaistite sa a potom sa spustite.
 • Prvky jogy sú tiež užitočné pri herniacii hrudníka. Pacient si môže vziať pózu z embrya alebo kobry a takto si ľahnúť a cítiť svalové napätie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy, pritlačte k hrudníku. Jemne vytiahnite hlavu na kolená, znova si ľahnite. Opakujte 10 krát.

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej kosti môže byť doplnená jednoduchým, ale účinným súborom cvičení:

 • Položte nohu na kopec (lavicu) pred seba, nakloňte sa dopredu a pokúste sa ho dotknúť prstami.
 • Postavte sa na všetky štyri, natiahnite pravú pažu dopredu a ľavú nohu dozadu, zaistite ju, cítite svalové napätie a potom spustite končatiny. Opakujte pre ľavú ruku a pravú nohu.
 • Prevráťte sa na chrbát, položte pravú nohu na ľavé koleno, potom zdvihnite pravú končatinu a posuňte ju do strany čo možno najviac a nižšie. Pohybujte sa plynulo. Opakujte pre druhú stranu.
 • Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát v dolnej časti chrbta hore, sklopte hlavu medzi ruky a potom ju čo najviac sklopte, zdvihnite hlavu nahor.
 • Obráťte sa na chrbát, ohnite nohy, jemne zdvihnite panvu, upevnite sa a potom sa sklopte.
 • Nemeňte svoju polohu, pomaly si odtrhnite hlavu a plecia z podlahy, natiahnite ruky dopredu a potom si ľahnite.
 • Obráťte sa na brucho, zložte nohy, oprite sa o predlaktia, zodvihnite hlavu, odtrhnite hrudník z podlahy a znova sa spustite.
 • Ľahnite si na bok, oprite sa o rameno, končatinu položte na opasok. Zdvihnite panvu a na niekoľko sekúnd ju zaistite a potom sklopte.

Tieto účinné cvičenia pomôžu posilniť svaly lumbosakrálnej chrbtice.

Ak pociťujete akútnu bolesť, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

fyzioterapia

Nechirurgická terapia zahŕňa fyzioterapeutické postupy. Toto je voliteľné, ale vysoko odporúčané. Účinné techniky pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky, urobiť mobilnejšiu chrbát a urýchliť regeneráciu.

Fyzioterapeutické postupy pri liečbe medzistavcovej prietrže:

 • elektroforéza je postup, pri ktorom sa injekčné roztoky liekov (NSAID, analgetiká) vstrekujú do poškodenej oblasti pokožkou pomocou elektrického impulzu,
 • magnetoterapia je účinok magnetického poľa na patologické zameranie. Táto technika pomáha uvoľňovať svaly, urýchľuje hojenie poškodených tkanív,
 • laserová terapia - ošetrenie laserovým tokom. Regeneračné procesy sa urýchľujú, znižuje sa riziko prenikania patogénnych mikroorganizmov do tela,
 • ultrazvuková liečba urýchľuje metabolické procesy v chrupavkách a kostiach, pomáha zbaviť sa usadenín solí,
 • ultrafrekvenčná terapia - účinok na postihnutú oblasť suchým teplom. Po niekoľkých procedúrach sa poškodené chrupavkové tkanivo diskov obnoví a ich trofizmus sa zlepší.

Prietrž nie je možné odstrániť iba pomocou fyzioterapie, je však celkom možné zlepšiť stav pacienta a urýchliť jeho uzdravenie.

Ľudové lieky

Doma môžu pacienti používať recepty tradičnej medicíny, ktoré ako súčasť komplexnej liečby pomôžu odstrániť bolesť, obnoviť medzistavcové platničky a zabrániť jej ďalšiemu vytlačeniu.

Ľudové lieky na liečbu stavovej kýly:

 • Nalejte 100 g suchého koreňa sabelnika 1 liter alkoholu (40%). Nechajte 3 týždne vylúhovať na tmavom mieste. Potom rozpustite 1 polievkovú lyžicu tinktúry v 70 ml vody. Tento liek sa môže použiť ako trieť. Za týmto účelom sa roztok zmieša s 1 fľašou Dimexidum (10%), zahreje sa a potom sa vtiera do postihnutej oblasti.
 • Rozomelie sa 500 g čerstvého koreňa kostrava, zmieša sa s 350 g roztaveného bravčového tuku, nechá sa zohriať na miernom ohni a za miešania sa 40 minút mieša. Potom sa k hmote pridá 300 ml alkoholu (40%), premieša sa, nechajte. Po 4 hodinách sa masy opäť zahriali, naliali do sklenenej nádoby a poslali do spodnej police chladničky. Bolesť v mieste bol ošetrený hrubou vrstvou masti, potiahnutý filmom a izolovaný vlnenou látkou. Potom si musíte ľahnúť a po 40 minútach opláchnuť zvyšky produktu.
 • Šťava z aloe, med, alkohol v pomere 1: 2: 3. Naplňte zmes na jeden deň a potom vložte do chladničky. Gáza sa impregnuje nástrojom, ktorý sa aplikuje na postihnuté miesto, upevní sa filmom a tkanivom. Po 60 minútach umyte.

Ľudové lieky sa môžu použiť iba po súhlase lekára.

Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, kto vyliečil medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku a či je to možné. Väčšina pacientov, ktorí správne pristúpili k liečbe, hovorí, že je možné vyliečiť chorobu konzervatívnymi metódami. Hlavnou vecou je včas vyhľadať lekársku pomoc, jasne sa riadiť odporúčaniami lekára a nezúčastňovať sa amatérskych aktivít.

Najdôležitejšia vec

Ako vidíte, liečba medziobratlovej kýly by sa mala začať v ranom štádiu, potom je šanca na zotavenie oveľa vyššia. Liečba patológie by mala byť komplexná: lieky, chrbtová trakcia, cvičebná terapia, fyzioterapia. Liečbu môžete doplniť ľudovými liekmi. Neaplikujte sa sami, pretože veľa liekov a postupov na liečbu kýly chrbtice môže situáciu zhoršiť.

Pin
Send
Share
Send
Send

Skupina liekovV akých prípadoch sa používajú vysvetlenia