Užitočné tipy

Papierový flexagon

Pin
Send
Share
Send
Send


Elena Amelichkina
Master class "Didaktické hry využívajúce techniku ​​flexagónu"

Vážení kolegovia, dovoľte mi predstaviť vás Flexagon -(z angličtiny do flexu, latinského flectere - ohýbanie, ohýbanie, ohýbanie) je to mnohouholník (najčastejšie šesťuholník, ktorý sa skladá z pravouhlého pruhu papiera (niekedy však flexagon stoh papiera zložitejšieho, zakriveného tvaru). Takéto modely majú jeden veľmi zaujímavý vlastnosť: keď sú ohnuté, ich vonkajšie povrchy sú vnútri a vnútorné sa objavujú vonku. Ak zafarbujete okraje flexagon v rôznych farbách, potom pri každom ohybe modelu môžete získať efekt skutočného kaleidoskopu alebo nalepiť obrázky v závislosti od témy. Deti z takejto hračky sú jednoducho nadšené.

Odporúčame vám určiť najjednoduchšie flexagonohýbaním pravouhlého listu papiera iba 9 krát. Pozrite si podrobnú schému a skúste zložiť prvú flexagon, pán-trieda použila hárok papiera s rozmermi 29 cm x 4,5 cm, ale môžete mať akýkoľvek iný formát. Po prvýkrát je lepšie vziať si kancelársky papier v budúcnosti, pre hry s deťmi je lepšie vziať si hárok s albumom, ktorý je hustejší. Pre prácu bude potrebovať: album, ceruzka, lepidlo, farebný papier, nožnice, obrázky, pravítko.

Za týmto účelom flexagon, Musíte zložiť pás papiera z 10 rovnostranných trojuholníkov. Malo by to byť trojuholníkové akordeón. Môžete ho označiť ceruzkou a potom sa ohnúť pozdĺž nakreslených čiar.

Alebo zložte, ako je znázornené nižšie. Najťažšia vec je ohnúť prvý trojuholník.

Potom otočte list papiera a zložte akordeón.

Rozviňte obrobok a na oboch stranách odrežte polovice trojuholníkov. Mali by ste získať 10 rovnostranných trojuholníkov.

Aby sme uľahčili zloženie každého trojuholníka na obidve strany, podpíšeme príslušné čísla.

Zložte tak, aby číslo 1 bolo na viditeľnej strane.

Zostáva len ohnúť trojuholník krížom a prilepiť ho.

Ak je všetko urobené správne, potom vo všetkých trojuholníkoch na viditeľnej strane by malo byť číslo 1 a vo všetkých trojuholníkoch na druhej strane - číslo 2.

Vystrihli sme z farebného papiera šesť farebných trojuholníkov, ktoré sa musia zhodovať s veľkosťou flexagon, Špičky vyrezaných trojuholníkov by mali byť zaoblené. Na obrobok nalepte trojuholníky.

A nakoniec nalepíme obrázky na Vami vybranú tému. Hra je pripravená!

„Otvoriť“ flexagon, musíte ohnúť jeden z rohov šesťuholníka do stredu, otvorený ako kvetinový púčik. Po otvorení je šesťuholník otočený naruby a povrch, ktorý sa predtým schoval, bol uvoľnený.

"Hviezdička v technike" origami ". Master class Každý vie, že hviezda je jedným z tradičných symbolov Vianoc. Dnes chcem s vami zdieľať jeden z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť.

Origami motýľ. Majster triedy Origami motýľ. Hlavná trieda Potrebné materiály a nástroje: • Farebný papier pre žltú tlačiareň • Nožnice.

Workshop "Anjel v technike quillingu" sa mi veľmi páči práca vykonaná v technike quillingu. Snažil som sa niečo urobiť sám. Ukázalo sa to. Teraz žije v skupine ľudí (ak.

Majsterská trieda „Motýľ v origami technike“ V lese, ktorý sa zázračne čistí na kvetinách z luku Tieto motýle sa šíria ako farebné bonbóny. G. Ryaskina. Do motýľa.

Workshop "Kaktus v technike rezania" Dobrý deň, kolegovia. Učitelia sa viackrát podelili o svoje pracovné skúsenosti presne v pokosovej technike. Nestal som sa so svojimi deťmi.

Workshop „Kôš využívajúci technológiu quilling“ Quilling (angl. Quilling) - od slova „brk“ „vtáčie perie“, známe tiež ako papierovanie - umenie výroby plochých alebo trojrozmerných materiálov.

Master class "Daisy" v technike plastelíny. ahoj Difrakcia plastelíny je kresba trojrozmerných obrazov pomocou plastelíny z mäkkého vosku s použitím ďalších.

Majster triedy „Snehuliak v technike origami“ Vážení kolegovia! Upozorňujem na majstrovskú triedu výroby snehuliaka pomocou techniky Origami. Deti blikali - prerušovane.

Master class „Univerzálne didaktické príručky vlastnými rukami“ Uvedené príručky sú univerzálne, pretože vám umožňujú: • Rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk detí (vďaka použitiu masážnych guličiek).

Rodičovské stretnutie v prvej skupine juniorov. Master class "Senzorický vývoj detí prostredníctvom didaktických hier" Rodičovské stretnutie v prvej juniorskej skupine Master class "Senzorický vývoj detí prostredníctvom didaktických hier" Účel: pomáhať rodičom.

Odkiaľ pochádza skladačka flexagon?

V 30. rokoch 20. storočia mladý Angličan Arthur Stone študoval na Princetonskej univerzite. Americké papierové hárky v tom čase nemali úplne štandardnú veľkosť - boli kratšie o 1,8 cm. Artur musel svoje papiere rezať do nového formátu, v dôsledku čoho náhodou začal zložiť postavy z nepotrebných kúskov.

Zložil pás na troch miestach takým spôsobom, že dostal rovnostranný šesťuholník. Orezával konce do tváre. Keď Arthur prilepil okraje pásu, dostal fascinujúcu postavu. Dá sa otvoriť ako kvetinový púč, ak ohnete jeden z rohov do stredu. A po každom zverejnení sa objaví šesť nových trojuholníkov.

Takto bol náhodne vynájdený flexagon. Ako urobiť zaujímavú logickú zábavu? Môžete zafarbiť každú stranu požadovanou farbou a potom pri každom otvore bude mať obrázok jednu z troch farieb.

Vývoj nápadov

Arthur Stone chcel zložiť viacúrovňový šesťuholníkový flexagon. Ako to urobiť, si študent uvedomil nasledujúce ráno. Artur zostavil postavu, v ktorej sa striedalo 6 rôznych povrchov. Potom, uvedomujúc si, že existuje matematická teória, ktorá vám umožňuje vytvárať zaujímavé šesťuholníky, zdieľal mladý muž svoje remeslo s priateľmi.

Mimochodom, jeho priatelia boli skutoční géniovia v presných vedách: Feynman Richard, John Tukey a Brian Tuckerman. Často sa zhromažďovali v jedálni a navzájom si vymieňali hádanky. To bola táto priateľská spoločnosť, ktorá dala meno postave vynájdenej spoločnosťou Stone - flexagon.

Vychádza z anglického slova „flex“, čo znamená „bend“. Naučená trojica sa žartom nazývala „výborom Flexagon“ a dokonca začala písať matematické základy novej vedy „flexológie“.

Do 40. rokov 20. storočia Tukey a Feynman vyvinuli teóriu, podľa ktorej je možné postaviť flexagon s absolútne ľubovoľným počtom povrchov a strán. Namaľovali tiež všetky možné spôsoby, ako to dosiahnuť.

Čo urobiť flexagón

Najbežnejší papierový flexagon. Ako to urobiť odolnejším, nemusel dlho myslieť. Postava môže byť vyrobená z hrubého papiera alebo kartónu. Iba línie ohybu je potrebné opatrne otočiť v oboch smeroch, aby bolo ľahšie zložiť formu neskôr.

Ďalšou možnosťou, ako posilniť flexagon, je použitie textilného substrátu. Trojuholníky vyrobené z papiera alebo lepenky by sa mali prilepiť na prúžok látky, pričom v ohybe by mala zostať asi 1 mm. Táto hádanka je spoľahlivejšia a vyzerá originálne.

Takéto rôzne flexcars

Najjednoduchšou možnosťou je unaghexaflexagon. Skladá sa z 3 trojuholníkov zostavených v pruhoch. Koniec je zastrčený a spojený s iným. Takáto postava sa neohýba a má iba jeden povrch.

Duogesaflexagon je šesťuholník v tvare papiera. Má dve strany, ale nesčítava sa. Trihexaflexagon sa skladá z pruhu 10 rovnostranných trojuholníkov. Tento obrázok sa už môže ohýbať a má tri rôzne povrchy.

Tetrahexaflexagon má štyri povrchy a pozostáva z kľukatého pruhu. Analogicky k predchádzajúcemu obrázku má pentaghexaflexagon päť povrchov.

Hexaghexaflexagon je možné zložiť z 19 trojuholníkov zostavených v páse. Takáto postava má 6 strán. Existujú dve ďalšie odrody hexaghexaflexagónu, ktoré sú zostavené z prúžkov zložitého tvaru.

Je ťažké zostaviť a prilepiť také flexcary, pretože ak urobíte chybu, hádanka sa „zasekne“. Heptaghexaflexagon obsahuje sedem povrchov. Z zložitých papierových prúžkov sa dá zložiť tromi rôznymi spôsobmi.

Flexo štvorec

Existuje iný druh flexagónu - toto je tetraflexagon. Podľa mena sú ich tváre štvorcové, nie trojuholníkové. Existujú tri typy hádaniek:

  • tritetraflexové vozne,
  • tetraflexové vozne,
  • hexatetraflexové autá.

Najjednoduchší z nich je tritetraflexagon, má 3 strany a pozostáva z kľukatého pruhu. Podľa tejto schémy sa pánty stále vyrábajú. Mnoho detských hračiek používa tento dizajn.

Automobily Tetra tetraflex majú 4 povrchy. Skladacie hračky fungujú na princípe takéhoto spojenia, pomocou ktorého môžete predvádzať triky so zmiznutím predmetov, napríklad poznámok.

Hexatetraflexagon má päť povrchov. Takýto obrázok má výraznú vlastnosť - môže sa ohýbať pozdĺž horizontálnej a vertikálnej osi. Hexatetraflex je skladaný z pruhu vo forme štvorcového rámu.

Vytvorenie tvaru 10 trojuholníkov

Zvážte, ako vytvoriť flexagon s 10 trojuholníkmi. Presnejšie povedané, dostanete trihexaflexagon, nie flexagon. Ako urobiť obrázok v niekoľkých fázach pomôže určiť diagram nižšie.

Najskôr na list vytlačte prázdne trojuholníky. Ak chcete, môžete kresliť trojuholníky a farby sami. Potom vystrihneme prúžok a ohneme konce, ako je znázornené na obr. 4. Ďalej zahneme trojuholníky a vytvoríme šesťuholník. Na konci musíte prilepiť zostávajúci trojuholník. Teraz viete, ako vyrobiť flexagon z papiera.

Na otvorenie trojuholníka je potrebné jednou rukou uchopiť 2 susedné trojuholníky a druhou rukou vytiahnuť dva protiľahlé trojuholníky za voľné okraje. Týmto otvorom sa šesťuholník otočí na zadnej strane a predtým sa zakrývacia plocha vyjde. Aby bolo ešte zaujímavejšie odhaliť postavu, jej povrchy musia byť natreté rôznymi farbami.

Výroba flexagónu

A teraz o výrobe flexagónu. Mohlo by sa zdať, že všetko je jednoduché, tu je schéma, tu je opis, ale určite som s touto zábavou trápil niekoľko hodín. Ide o to, že kresby flexagónu na sieti sa ukázali byť útržkovité a urobil som svoju prvú chybu - vytlačil som diagram a pokúsil som sa naňho vložiť hračku. Nebolo to tam. V opise je tiež všetko jasné - ohýbať, zastrčiť, ale je lepšie vidieť raz. Na konci článku je video o výrobe flexagónu a môžete vidieť všetky kroky. A keď som dostal hexaflexagon, ukázalo sa, že je ľahké ho zložiť. Rýchlo som učil svoju 10-ročnú dcéru, aby vyrobila túto úžasnú hračku.

Ako zložiť hexaflexagon

Pokúsim sa vysvetliť slovami a fotografiami všetky fázy skladania tejto hračky.


Najprv musíte získať dlhú papierovú pásku. Hovoria, že je najlepšie používať kazetu s pokladnicou, ale takú vec som nemal a my sme si ju spravili sami. Aby som to urobil, vzal som si krajinný list a vystrihol som dva rovnaké pruhy široké 4,5 cm. Tieto prúžky som opatrne prilepil.

Ďalej som odrezal pásik trojuholníkov. Naša páska by mala pozostávať z 19 rovnostranných trojuholníkov. Označím ich na páske. Z tohto rohu sa začnú skladať trojuholníky. Môžete ich hneď označiť, ale neodporúčam ich skladanie, pretože pravdepodobnosť chyby je vysoká. Potrebujeme tieto označené trojuholníky, aby sme sa nezamieňali. Na jednej strane trojuholníka som označil modré pero a na druhej červenej.

Každý trojuholník je označený číslom, ako na obrázku. Je lepšie to urobiť pomocou ceruzky. Potom tieto čísla ceruziek vymažete a vytvoríte si svoj vlastný výkres. Upozorňujeme, že na zadnej strane pásky by mali byť trojuholníky tiež označené číslami. Teraz by ste mali mať na každej strane pásky jeden trojuholník bez číslice, tieto prázdne trojuholníky a potom ich zlepíme.

Po dokončení značenia začneme papierovú pásku skladať. Vyvíja sa nie ako akordeón, ale ako had. Pozrite sa na fotografiu.

Akonáhle je celá páska zložená hadom, musíte ju položiť na stôl tak, aby prázdny trojuholník bol na zadnej strane a na prednej strane s číslami. Teraz zložte dlhý chvost nášho hada raz dolu po modrom poklopu (pozri fotografiu) a druhýkrát po línii ťahov. Výsledkom je šesťuholník a jeden ďalší trojuholník. Potrebujeme však, aby všetky čísla na šesťuholníku boli dve a máme jedno trojnásobné. Preto naň položíme koniec pásky, kde je číslo dva. Upozorňujeme, že máte šesťuholník s číslami „2“ na prednej strane a číslami „1“ na zadnej strane. Zvyšný chvost trojuholníka by sa mal ohnúť tak, aby sa zhodoval s rovnakým prázdnym trojuholníkom. Mali by byť zlepené.

Hexaflexagon je pripravený, ale ako ho používať? Všetko je jednoduché. Hrany musíte zložiť tak, aby ste dostali „vtáka“. Horné rohy tohto vtáka sa môžu ohýbať od stredu k bokom a flexagon sa k vám na novej strane otočí. Pamätajte si, že zložený vták sa niekedy nechce otvoriť, potom ho jednoducho zložíte do iných rohov.

Ak všetko dopadlo dobre, môžete začať maľovať strany. Na nich môžete kresliť kreslené postavičky, jednoduché obrázky so zvieratami alebo písať mená. Z fotografií môžete dokonca experimentovať a vytvárať hexaflexagon.

Dúfam, že máš túto zábavnú hračku. Ak nie, napíšte a pokúsim sa vám to pomôcť.

Pozrite sa na video Ako si vyrobiť hexaflexagon pomocou vtipných obrázkov:

Odporúčam vám nové zaujímavé video, ktoré môže byť pre vaše koníčky veľmi užitočné!

Pin
Send
Share
Send
Send