Užitočné tipy

Pravidlá skrotenia a školenia ozdobného králika

Pin
Send
Share
Send
Send


Po zakúpení dekoratívneho králika jeho majitelia poznamenávajú, že domáce zviera nechce chodiť v náručí, uteká, skrýva sa a niekedy dokonca vykazuje agresiu. Len málo ľudí sa spolieha na takéto správanie, pretože je privedený chlpatý hlodavec, aby mu dal lásku a dostal ho na oplátku. Otázka - ako krotiť králika vo vašich rukách, vyvstáva pre každého, kto si nedávno kúpil domáceho maznáčika. V tomto článku sa dozviete, prečo musíte zviera zvyknúť na ruky a ako to urobiť správne.

Musím sa krotiť?

Králiky potrebujú starostlivosť - to je hlavný dôvod, prečo ich musíte skrotiť. Ak sa domáce zviera nedostane do rúk, nasledujúce postupy nebudú fungovať:

 1. Vypadnite z klietky. Ak chcete odstrániť podstielku, vyčistite podstielku, odstráňte zvyšky potravy z obydlia zvieraťa, musíte odtiaľ dostať obyvateľov.
 2. Česanie vlny. Králiky majú silné a dlhé vlasy, je potrebné ich vyčesať. Ak to neurobíte každý deň, najmä počas topenia, domáce zviera olizuje a prehltne vlasy. To často vedie k upchatiu čreva.
 3. Starostlivosť o pazúry. Králiky musia rezať nechty najmenej raz mesačne. Zabráni sa tým zraneniu.
 4. Monitorovanie zdravia. Zviera sa musí pravidelne vyšetrovať - ​​skontrolovať stav zubov, vlasov, vykonávať lekárske výkony, keď je chorý.
 5. Kúpanie. Ak je ušatá páska znečistená, musí sa prať aspoň čiastočne. Je to potrebné, ak má zviera tráviace ťažkosti.

Všetky tieto postupy sa nemôžu vykonať, ak králik nie je na ruky zvyknutý. Všetky pokusy o akúkoľvek manipuláciu s ním skončia agresiou. Ak sú v dome deti, budú chcieť hladiť domáceho maznáčika, domáceho maznáčika, vyzdvihnúť ho. Ak sa králik nedotkne, deti budú o toto všetko pozbavené. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste si mali zvyknúť králika na ruky.

Králik pre dieťa

Proces skrotenia

Zviera by sa malo začať krútiť od prvých dní jeho pobytu v dome. Je dôležité pochopiť, že samotný králik nie je agresívny, je to milý a milý tvor, ale je veľmi plachý. Je to strach, ktorý spôsobuje agresiu a neochotu komunikovať. Je potrebné zabezpečiť, aby sa zviera naučilo dôverovať svojmu majiteľovi. Hneď ako zviera cíti, že pre neho osoba nie je nebezpečná, začne prejavovať nežnosť.

V prvých dňoch po zakúpení králika sa oplatí mu dať si čas zvyknúť si na nový domov. Nechajte ho pohodlne, čuchať jeho majetok, jesť a upokojiť sa. Keď hlodavec nájde miesto na odpočinok, môžete sa s ním zoznámiť. Najprv je lepšie ho nezobrať, ale jednoducho s ním hovoriť v láskavom hlase cez bunkovú mriežku.

Dôležité! Zviera by si malo zvyknúť na vôňu majiteľa, preto by ste sa na chvíľu mali vzdať používania parfumérie.

Určitá pochúťka, napríklad kúsok čerstvej mrkvy, pomôže znížiť hladinu stresu u zvierat. Ponúknite mu zeleninu a pomaly natiahnite ruku. Zviera najskôr takýto kontakt nedôveruje, ale vôňa dobrôt ho priťahuje. Zakaždým, keď sa zvieraťu lieči niečo chutné, môžete dosiahnuť jeho umiestnenie. V priebehu času sa zviera prestane báť.

Nechajte králika odísť z klietky na prechádzku po byte, musíte s ním láskavo hovoriť. Nevyberajte to ihneď, nechajte ho preskúmať nové územie. Stačí natiahnuť dlaň, jemne sa dotknúť kabátu. Vždy majte pripravené ošetrenie. Čoskoro bude ušatý vnímať majiteľa ako živiteľa rodiny a prestane cítiť strach. Keď sa zvýši stupeň dôvery, môžete sa pokúsiť králika na chvíľu vziať do náručia.

Varovanie! Nikdy neberte zviera zhora - to robia divoké zvieratá. Držte domáceho maznáčika za spodnú časť tela. Ak vezmeme majiteľa na nebezpečný predmet, môže ozdobný králik zomrieť na zlomené srdce.

Veterinári a skúsení chovatelia poskytujú cenné rady týkajúce sa skrotenia týchto zvierat:

Pokyny na skrotenie zvierat

 1. Nemôžete stáť nad zvieraťom ani nad jeho klietkou. Králik vidí človeka ako veľké miesto, môže ho vnímať ako nebezpečný predmet.
 2. Je zakázané chytiť králika ostro za uši alebo labky, ťahať ho silou z klietky.
 3. V prítomnosti domáceho maznáčika nemôžete vydávať hluk.
 4. Ruky, ktoré hladia králika, by sa mali držať nad hlavou a nie pred papuľa.

Čo keď zajie králik?

Nesmieme dovoliť, aby zviera uhryzlo členov domácnosti. Ak sa to stalo, musíte ukázať - toto správanie je neprijateľné. Nerobte si fyzický trest, inak domáce zviera vníma osobu ako hrozbu a bude sa naďalej brániť pomocou zubov. Trvá trpezlivosť a čas odstaviť zajaca, aby sa uhryzol. Čo robiť, ak zviera ukouslo jedného z príbuzných:

 1. Zmena intonácie. Nemôžete nahlas kričať, inak bude zviera vystrašené ešte viac, ale hlas by mal byť prísny.
 2. Vráťte domáceho maznáčika do klietky.

Keď králik stratil príležitosť na prechádzku, začne protestovať - ​​rozhadzuje jedlo okolo klietky a otočí riad. Je lepšie mu venovať pozornosť, kým sa nezľaví. Potom ju môžete ošetriť plátkom jablka alebo mrkvy.

Varovanie! Králiky neradi sedia na lone človeka, nútiť ich, aby to urobili, môžu spôsobiť agresiu.

Krotenie králika nie je také ťažké - buďte trpezliví, milujte sa, ponúknite dobroty. Postupom času sa naučí dôverovať členom rodiny, v ktorej žije, a strach úplne zmizne.

Je možné si králika zvyknúť na ruky a je potrebné to urobiť?

Ozdobné králiky, podobne ako mnoho iných domácich miláčikov, sa dajú trénovať. Nemôžete od nich očakávať rovnaký úspech ako od trénovaného nemeckého ovčiaka, ale je celkom realistické naučiť zviera, ako uchýliť sa k hovoru a vykonať niekoľko jednoduchých trikov. Najdôležitejšou vecou v výcvikovom programe králikov je zvyknúť si ho na ruky. Je to potrebné? Určite áno, a existuje niekoľko dôvodov.

Väčšina majiteľov chce nielen vidieť domáce zviera v klietke, ale aj domáce zviera, hrať sa s ním. Proces nadviazania priateľstva medzi zvieratami a ľuďmi sa nie vždy stáva sám o sebe.

Aj keď sa s domácim zvieraťom nebude hrať, je dôležité si ho zvyknúť na ruky. Nakoniec budete musieť zviera vykúpať, vyčesať a vyšetriť, umyť jeho voliéru, a preto sa so zvieraťom spojiť.

Králiky sú veľmi plaché. Ak si jednoducho vezmete zviera bez toho, aby ste si na to najskôr zvykli, môže sa správať agresívne, napríklad ho uštipnúť alebo poškriabať. Horšie je, že kvôli silnému strachu to králik nedokáže vydržať a zviera zomrie.

Charakterové vlastnosti králikov v závislosti od plemena

Bolo by nesprávne zvoliť domáceho maznáčika so zameraním iba na jeho externé údaje. Aj keď sa zdá, že nadýchaný králik a priori by mal byť láskavý, v skutočnosti môžete získať chlpatý tyran, ktorý zahryzne všetko, čo sa hýbe.

To neznamená, že existujú jedinečne priateľské alebo agresívne plemená dekoratívnych králikov. Je to len to, že medzi predstaviteľmi niektorých plemien sú milí jedinci bežnejší a medzi predstaviteľmi iných - nezávislí.

Trpasličí leví králik

Ďalšie priateľské plemeno. Králiky levieho hlavy sú veľmi láskaví a bezstarostní, ak sú dobre liečení. Ak neúmyselne spôsobíte zvieraťu bolesť, môžete okamžite trpieť silnými zubami a silnými labkami.

Zvieratá sa líšia od svojich náprotivkov v tom, že samce tohto plemena sú ústretovejšie a láskavejšie ako samice - zvyčajne však naopak.

Ako naučiť králika v ruke?

Všetko to začína procesom výberu domáceho maznáčika. Bez ohľadu na to, do ktorého plemena patrí, stojí za to spoznať jeho rodičov: ak sú pokojní, priateľskí a majú stabilnú psychiku, je pravdepodobné, že ich králiky budú mať rovnaké kvality.

Niekedy bezohľadní chovatelia nepredávajú ozdobné zajace, ale divé. Sú tiež prístupní na školenie, ale oveľa ťažšie. Preto je lepšie získať domáceho maznáčika od zodpovedných chovateľov s dobrou povesťou.

Najlepšie zo všetkého je, že králik mladší ako 8 týždňov si zvykne na nového majiteľa. Nemali by ste si vziať zviera staršieho veku: malému králikovi sa pravdepodobne podarilo zvyknúť si na inú osobu, takže takáto zmena bude pre neho veľmi stresujúca.

Keď je králik vybraný, zakúpený a prenesený do nového domu, potrebuje dajte čas, aby ste sa cítili pohodlne: rozhliadnite sa, čuchajte všetko, jedzte a vyberte si miesto, kde bude ležať. Potom sa môžete priblížiť ku klietke a hovoriť so zvieraťom tichým jemným tónom a nazvať ho novou prezývkou. Zviera si tak zvykne na prítomnosť majiteľa a jeho hlas.

Ďalším krokom je fyzický kontakt, Je lepšie začať to v klietke - tam sa malý králik cíti bezpečne. Najprv musí vidieť a preskúmať ruku. Ak to chcete urobiť, nemôžete ho priblížiť príliš blízko k papuli - prezieraví králici nevidia predmety zblízka: ruka, ktorá vychádza z ničoho nič, môže vystrašiť zviera.

Keď králik vidí ruku, musíte počkať, kým príde a nebude ňuchať. Je lepšie, keď je v ruke nejaká pochúťka: ruky majiteľa by mali byť spojené s chutným jedlom a láskou. Po jedle si ho môžete jemne poplácať po nose.

Ak je zviera v klietke, nesnažte sa ho zobrať ani ho nenahrať na chrbát alebo na brucho. Králikovi sa to vo väčšine prípadov nebude páčiť.

Keď si králik zvykne na hlas a ruky majiteľa, môžete prejsť na ďalší krok - komunikácia mimo bunky, Musíte nechať domáceho maznáčika z voliéry a sedieť na podlahe v jeho úrovni. V tomto okamihu musíte hovoriť so zvieraťom - počujete známy hlas, zviera sa bude cítiť bezpečne. Ruka by sa mala umiestniť vedľa nej, dlaň hore a položiť naň cracker alebo plátok zeleniny.

Ak boli predchádzajúce fázy známosti správne, králik s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlo príde do ruky. Po jedle si ho môžete jemne poplácať po chrbte. Túto akciu je potrebné vykonať niekoľkokrát.

Keď si zviera zvykne sedieť v dlani, môžete ho zdvihnúť do malej výšky a druhou rukou ho držať. Je dôležité, aby králik cítil pevnú podporu, inak sa bude báť. V takom prípade musíte s ním aj naďalej hovoriť. Keď si králik zvykne na túto akciu, môžete ju na chvíľu držať v rukách a zároveň ich držať pri hrudi.

Ak králik začne kričať a snaží sa uvoľniť, musíte ho opatrne položiť na podlahu. Haste môže viesť k agresivite zvieraťa, zraneniam a uhryznutiu.

Ako postupne zvyknúť králika na ruky, je popísané v tomto videu:

Ak je králik veľmi malý, veľmi vystrašený a nemôže sa upokojiť, potrebuje osobitnú citlivosť. Niet divu - v jeho živote nastali príliš veľké zmeny. V takom prípade môžete dieťa jemne zabaliť mäkkou utierkou a naďalej s ním láskavo hovoriť. Teplo a mäkká tkanina pripomínajú zvieraťu králika matky a rýchlejšie sa upokojí. A hlas hostiteľa bude spájaný s materským teplom.

Čo by sa nemalo robiť, keď dôjde ku skrúteniu králika:

 • zviera okamžite a náhle vziať do náručia,
 • stál nad ním a zrazu sa zohol - mohol by si myslieť, že je to dravec,
 • zdvihnite za uši
 • dotyk nosa je najcitlivejším orgánom králikov,
 • dať alebo odísť na dlhú dobu cudzincom.

Posaďte sa

Je lepšie sa naučiť tieto príkazy potom, čo sa domáce zviera naučilo prichádzať k hovoru. Na tento účel vyslovte meno tímu a pomôžte králikom zaujať požadovanú pozíciu. Potom mi dajte liečiť. Opakujte niekoľkokrát a potom pomáhajte králikom čoraz menej, kým nebude mať správny postoj. Po každom, aj keď malom úspechu, musíte dať svojmu miláčikovi niečo chutné, aby ste ho povzbudili.

Poskakujte do lona k majiteľovi, ktorý sedí na gauči

Tento príkaz je možné rozdeliť do troch častí:

 1. Králik zavolá na pohovku.
 2. Skočí na pohovku
 3. Stúpa na kolená majiteľa a zostáva na nich.

Po dokončení každej časti príkazu sa zvieraťu musí dať liečiť, hladiť, chváliť a vysloviť meno tímu, napríklad: „* meno králika * na kolenách!“ Zviera teda spojí svoje akcie s tímom a liečbou.

Prejdite do zásobníka

Ak králik ide na záchod za táckom, musíte určiť, v ktorom rohu je toaletné sedadlo podľa králika. Na toto miesto by sa mal vložiť podnos, do ktorého by sa mala vložiť časť špinavej podstielky a zvyšok špinavej podstielky by sa mal odstrániť tak, aby nezostal ani jej zápach. Keď králik pochopí, pre čo je tento podnos určený, musíte ho povzbudiť.

Spustiť po hračke

Mnoho ľudí si rád hrá s mačkou, keď beží po obale cukroví alebo hračke myši. Králik sa tiež môže učiť takúto hru. Pripojte hračku k tyči alebo šnúre a ukážte ju králikom. Potom, čo ju ňuchal, dajte si pochúťku.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa králik bude chcieť dotknúť hračky, potom ho musíte tiež povzbudiť. Potom by ste mali pohnúť hračkou o určitú vzdialenosť a počkať, kým k nej králik opäť nepríde a nedotkne sa jej - a zvieraťu opäť dať niečo chutné, napríklad kúsok banánov alebo sladkú mrkvu.

Keď králik chápe vzťah medzi dotykom hračky a lieči, pobeží po nej. S pomocou takejto hračky a ďalších stimulov môžete svojho domáceho maznáčika následne naučiť skákať cez malé prekážky, vyliezť na kopec atď.

Hračka by nemala vyzerať ako králik - domáce zviera si môže myslieť, že je súperom a pokúsi sa ho napadnúť.

Králik by mal byť postupne odstavený z povzbudenia dobrotami. Ak to chcete urobiť, môžete ju najprv nahradiť slovnou chválou a láskou. Inokedy povzbudiť a ďalšie dve opäť pochváliť a mŕtvica.

Čo by sa počas tréningu nemalo robiť:

 • kŕmenie králika alebo dávanie potravín, ktoré mu škodia,
 • pripraviť ho o jedlo, aby mal hlad na začiatku tréningu,
 • pokúsiť sa naučiť veľký počet tímov naraz - je lepšie počkať, kým bude opravená jedna akcia, a potom prejsť na ďalšiu.

Je potrebné pripomenúť, že oveľa väčší úspech pri výcviku králikov možno dosiahnuť práve s láskavosťou a láskou. Ak sa zviera v dôsledku výcviku začne báť majiteľa, čoskoro bude potrebné sa vrátiť na začiatok, a to nadviazať dôveryhodné vzťahy. Ale čím je králik starší, tým je to ťažšie.

Vysvetlite, kto je šéfom v dome

Stáva sa, že králik sa snaží zaujať pozíciu majiteľa. V takom prípade môže uhryznúť a prinútiť majiteľa, aby sa pohol. U králikov, rovnako ako u psov, je dôležité ukázať, kto má na starosti. Aby ste to dosiahli, keď králik ukousne, musíte naň mierne zvýšiť hlas a potom pevne, ale opatrne ho odložte alebo odložte. Ak zviera po druhý alebo tretí raz nerozumie, musíte ho zavrieť vo voliére, aby si to uvedomilo: sloboda pohybu je v rukách majiteľa.

Pomôžu vám cítiť sa bezpečne

Ďalším dôvodom zmeny v správaní zvierat je strach. Jeden z členov rodiny alebo hostia sa možno voči zvieraťu správali nesprávne, napríklad mu to neúmyselne ublížilo. V takom prípade ich musíte dočasne úplne izolovať jeden od druhého a obnoviť dôveryhodné vzťahy najprv s majiteľom a potom s rodinným príslušníkom alebo hosťom, ak je to potrebné.

Čo by sa nemalo robiť:

 • poraziť zviera rukou alebo novinami - od majiteľa by malo pochádzať iba niečo dobré,
 • hladovať, aby to bolo ústretovejšie
 • keď sa králik snaží zaútočiť, potiahol ruku, takže pochopí, že sa ho majiteľ bojí.

Ozdobné králiky sú priateľské a veselé zvieratá. Najprv je však potrebné nadviazať s nimi dôverný vzťah, vyškoliť tímy a zabrániť nedbanlivému postoju k zvieraťu.

Pin
Send
Share
Send
Send