Užitočné tipy

3 najlepšie spôsoby, ako odstrániť staré farby z dreva

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 11. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Akrylová farba je farba na vodnej báze, ktorú je možné odstrániť z dreveného povrchu rôznymi spôsobmi. Odstránenie čerstvej škvrny je omnoho jednoduchšie ako staré. Na odstránenie akrylu z dreveného povrchu budete potrebovať mydlo a vodu, alkohol, horúcu pištoľ, rozpúšťadlo a brúsny papier.

Mechanickým spôsobom

Jedna z prvých myšlienok, ktorá vzniká pri pohľade na vrstvu farby, ktorú je potrebné odstrániť: „Áno, najjednoduchšie bude čistenie!“ A teraz už ruky siahajú po brúske alebo vŕtačke s brúsnymi dýzami. Odporúčame neponáhľať sa a analyzovať situáciu, pretože mechanické odstránenie nie je len neúčinné, ale nie je vhodné pre všetky výrobky.

 • Môže sa produkt vziať von? Tam bude neuveriteľné množstvo prachu a odletuje kúsky náteru, a ak začnete odstraňovať farbu v miestnosti, potom budete musieť začať dôkladné čistenie. Navyše budete musieť pracovať v respirátore a okuliare, čo tiež nie je príliš pohodlné.
 • Je farba produktu hrubá? Predchádzajúce generácie nestáli na ceremónii s olejovou farbou: unavené z farby - starú vrstvu len zablokujte novou. Ukazuje sa, že niektoré sovietske dvere nahromadili vrstvu koláča so 4 až 5 vrstvami olejovej farby, z ktorých každá je oveľa silnejšia ako vrstva akrylovej farby, ktorú teraz používame. S mechanickým odstránením takejto vrstvy získate viac ako jednu kožu a nedosiahnete požadovaný výsledok, čo nie je len urážlivé, ale aj dosť drahé.
 • Je produkt nehybný? Odstránenie laku z nôh stoličky pomocou brúsky je dobrý nápad, ale čistiť okenný rám alebo soklové lišty takým spôsobom, ktorý nechcete zraziť zo steny, nie je veľmi dobré - z dôvodu rizika, že sa brúsny kotúč dotkne steny alebo okna.
 • Je povrch rovný? Ak má výrobok dutiny alebo výčnelky, potom mechanická metóda nebude najlepšou voľbou na odstránenie farby, pretože zostane v kĺboch ​​a vrúbkoch.

Ukazuje sa, že farbu je možné odstrániť brúsením, ak jej vrstva nie je hrubá a povrch je rovnomerný, inak nebude úsilie vynaložené na odstránenie náteru stáť za výsledok, ktorý dostanete.

Niekedy pre tenké vrstvy stačí natrieť vrstvu štetcom na kov a obrúsiť brúsnym papierom stredne drsným. Ak je plocha povrchu malá, potom je to najlepší spôsob, ako odstrániť náter bez špeciálnych nástrojov a látok.

Chemickým spôsobom

Chemické umývacie prostriedky, ktoré sa predávajú v stavebných predajniach, pomerne ľahko a rýchlo, pomôžu odstrániť starú vrstvu farby. Samozrejme, že farbu neumývajú iba, ale skôr ju zmäkčujú, takže stále musíte pracovať špachtľou. Typicky sa takýto nástroj aplikuje na produkt štetcom alebo valčekom, ponechaný v závislosti od typu nástroja a pokynov - zvyčajne počas 20 - 40 minút, a potom sa zmäknutá vrstva potiahne špachtľou. Ak sa po prvý krát podarilo zbaviť sa iba časti farby, postup sa opakuje, ale najmenšie zvyšky je možné vyčistiť brúsnym papierom.

Je dôležité, aby ste pri kúpe podobného umývania skontrolovali u predajcu alebo sa ubezpečili, že je vhodný pre váš druh materiálu a farby. Nákupom univerzálneho nástroja si môžete ušetriť hľadanie špeciálneho umývania pre svoj druh farby. Vopred si tiež premyslite, či môžete nechať miestnosť počas trvania umývania a potom ju dobre vetrať alebo produkt zobrať vonku. Ak áno, môžete použiť bežný odstraňovač farieb na báze rozpúšťadla, ak nie, potom je lepšie uprednostniť modernejšie gélové laky bez zápachu. Samotná absencia zápachu neznamená, že nie sú toxické: pri každom praní musíte pracovať s rukavicami a miestnosť musí byť vetraná.

Podľa skúseností staviteľov je možné povedať, že lacné ruské umývacie prostriedky so starou olejovou farbou zle pôsobia, ak sa nanášajú vo viacerých vrstvách. Pri drahších zahraničných náprotivkoch takýto problém nevzniká.

Ak máte žieravú sódu, nemusíte utrácať peniaze za špeciálne prania: pridajte trochu vody, rozpustite sódu a potom zmiešajte s mletou ovsenou kašou, aby ste získali pastu. Vložte pastu na produkt, počkajte asi hodinu, kým sa nevytvoria bublinky, odstráňte farbu špachtľou a potom povrch odmastite. Rukavice a vetranie sú relevantné pre túto metódu.

Pri práci s umývacím prostriedkom nepoužívajte plastové obaly a náradie, pretože sa môžu zhoršiť pri vystavení chemikáliám. Nepoužívajte umývacie prostriedky, ak je drevený výrobok plastový.

Tepelná metóda

Tento posledný uvedený spôsob sa považuje za výhodný na čistenie náterov na drevo, pretože s ním sa dá urobiť rýchlo, ľahko, lacno a bez poškodenia samotného produktu. Spočíva v zahrievaní farby na teplotu, pri ktorej začína vytvrdzovať a vytvára plyn. To spôsobí, že sa bubliny, a bude ľahké pre vás vyčistiť starú vrstvu vtiahnutím týchto bublín špachtľou. Ako je to však lepšie?

Vykurovanie otvoreným ohňom, napríklad horákom, je nielen nebezpečné, ale bude mať aj pochybný výsledok. Áno, farba začne bublinkovať, ale oheň môže spôsobiť vyschnutie dreva, spálenie miest na produkte alebo následný náter nekvality v dôsledku živíc uvoľnených počas spracovania horáka.

Je lepšie použiť fén, ale nie domáci, ale stavebný. Jeho vyhrievanie je stokrát silnejšie a farba začína za stromom doslova zaostávať doslova pred našimi očami: stačí mať čas, aby ste ju striekali špachtľou. Je nesmierne strašidelné, aby neskúsená osoba pracovala s takým fénom: ak náhodou nasmerujete prúd horúceho vzduchu na seba, prípad skončí 100% v nemocnici. S výhradou všetkých bezpečnostných opatrení však táto metóda prevyšuje všetkých ostatných! Ak máte niekoho pripraveného vám požičať na deň fén na vlasy.

Ak výrobok obsahuje plastové časti, ktoré nie je možné odstrániť, nie je dovolené silné zahrievanie ani chemické ošetrenie. Stenu tiež nevyhrievajte fénom v oblastiach, v ktorých prebieha elektroinštalácia, pretože to môže viesť k jej poškodeniu.

Alebo možno vôbec neodstránite starú vrstvu?

Áno, často je potrebné odstrániť starú vrstvu náteru, najmä keď náter začal praskať a odchádzať preč, alebo keď sa povrch vďaka viacvrstvovej štruktúre stal veľmi nerovným a hrbolatým. Nemôžete sa však zapojiť do dlhého a zložitého procesu odstraňovania farby, pri výbere náteru s novou vrstvou na starej.

Povrch sa musí pripraviť: olejová farba sa musí obrúsiť, odstrániť tuberkulózy, potom sa umyť alkalickým roztokom, ako je mydlo, základným náterom alkydovým alebo syntetickým základným náterom a potom naniesť novú vrstvu. Ak po brúsení povrch nevyrovnaný, produkt môže byť pred nanesením základného náteru tmel.

Ak chcete získať priesvitný efekt s priesvitnou textúrou dreva, budete musieť farbu odstrániť, aj keď je celkom možné natieranie novou vrstvou.

Pri odstraňovaní farby zo stromu budete potrebovať určité zručnosti, ale ak už raz pochopíte tento problém, môžete tento postup v prípade potreby ľahko zopakovať. Ako presne odstránite náter, záleží len na vás, musíte však súhlasiť, teraz si musíte vybrať z mnohých možností.

Vlastnosti odstraňovania starých náterov z dreveného povrchu doma

Pri odstraňovaní starého materiálu z dreveného povrchu neexistujú žiadne zvláštne tajomstvá. Stavitelia odporúčajú dodržiavať niektoré pravidlá:

  Ak chcete maľovať časť, ktorá bola natretá raz, nemusíte z nej odlupovať lakovací materiál, môžete povrch jednoducho pokryť druhou vrstvou farby.

DÔLEŽITÉ. V každom prípade, aby sa zabránilo drsnosti a uľahčil proces dokončovania materiálu, je potrebné povrchovú vrstvu vyleštiť brúsnym papierom.

Predbežné školenie a pracovné nástroje

Ako môžem vyčistiť strom? Nástroje pre prácu sa vyberajú podľa toho, akú metódu spracovania použijete. Napríklad tepelná metóda sa nezaobíde bez plynového horáka alebo sušiča vlasov a špachtle. Pri použití mechanického spôsobu odstraňovania starého materiálu musíte použiť špachtľu, ako aj respirátor a okuliare.

Pri chemickej metóde je všetko trochu komplikovanejšie, pretože je najprv potrebné pripraviť handričku na olej, aby nedošlo k rozmazaniu podlahy, pri použití špachtle a kefy.

termálne

Existujú 2 typy tepelného ošetrenia starých drevených povrchov:

 • vnútorná (práca sa vykonáva pomocou stavebného fénu: horúci vzduch fúka na materiál laku, vysychá a ľahko sa odtrháva špachtľou),
 • vonkajšie (plynový horák farbu páli a potom ju odlupuje).

chemický

Chemickú metódu používajte s mimoriadnou opatrnosťou, pretože ktorákoľvek chemikália môže kvôli nesprávnemu použitiu spôsobiť množstvo chorôb. Železiarsky a stavebný obchod predáva špeciálne rozpúšťadlá a umýva sa na policiach svojich obchodov, čím môžete starú vrstvu odstrániť za pár minút.

Pri nákupe takýchto výrobkov musíte vždy venovať pozornosť krajine pôvodu. Dovážaný tovar bude, samozrejme, účinnejšími a spoľahlivejšími prostriedkami. Nákup ruského tovaru sa neodporúča, pretože jeho kvalita je mierne nižšia ako v prípade zahraničného tovaru.

Postup odstraňovania starého náteru sa vykonáva v etapách nasledovne: Najprv musíte otvoriť okná a dvere tak, aby čerstvý vzduch vnikol do miestnosti, potom sa podlaha zakryje (najmä ak je drevená), takže zmäknuté farby nemusia byť po umytí odlúpané a potom vrstvy sa očistia valčekom alebo kefou.

Ak ste nanášali rozpúšťadlo, musíte počkať, kým nefunguje a zmäkčiť lak. Trvá to asi pol hodiny alebo 50 minút. Postup sa opakuje, ak na dreve zostáva ešte veľa vrstiev.

Odstránenie starej farby zo stromu je možné vykonať ľudovými prostriedkami - potom je pre takúto vec najvhodnejšia obyčajná sóda s vodou a mleté ​​ovsené vločky. Výsledná pasta vytvára na povrchu bubliny, potom sa môže zoškrabať. Je tiež dôležité nezabudnúť na odmasťovanie povrchu a vetranie miestnosti po použití, zdá sa, na prvý pohľad taký neškodný liek.

mechanický

Mechanickou metódou je ručné spracovanie drevených povrchov. Toto je pomerne časovo náročný proces, ktorý trvá dlho. Okrem toho významnou nevýhodou mechanického odstránenia skloviny je to, že na strome môžu zostať veľké škrabance a iné poškodenia, ktoré môžu byť v budúcnosti potrebné na tmel.

DÔLEŽITÉ. Aby sa zvýšila efektivita práce a uľahčila práca, stavitelia odporúčajú zabaliť drevený valec s výškou asi 6 cm a priemerom 4,5 cm. Takéto rozmery sú vhodné na držanie v ruke.

Ako vyčistiť drevený povrch od starej farby ručnou metódou rýchlejšie a rovnako efektívne. V tomto prípade mlecia a vŕtačka môžu výrazne urýchliť procesy a majú rovnaký konečný účinok, vyžaduje si to však špeciálne dýzy: šmirgľový plát a kov. Prvá vrstva sa ľahko odlupuje od skloviny, ak vrstvy nie sú veľké, a druhá je určená na čistenie povrchu v pokročilých prípadoch.

Kontraindikácie pri použití mechanickej metódy:

 • prítomnosť nepravidelností (po odstránení predchádzajúcej vrstvy existujúce trhliny nielenže zostanú, ale aj sa zväčšia),
 • použitie brúsky alebo vŕtačky na čistenie drevených materiálov v oblasti blízko skla alebo základovej dosky,
 • veľké množstvo prachu, ak pracujete v byte alebo vo vnútri domu.

DÔLEŽITÉ. Odstránenie farby zo stromu pomocou tejto metódy je pomerne „prašný“ proces, preto noste okuliare a masku (alebo respirátor), aby nedošlo k problémom s dýchacími cestami.

Pieskovanie

Z názvu tejto metódy je úplne jasné, o čom sa bude diskutovať. Aby sa ľahko odstránila nepotrebná vrstva a nepoškodil materiál, používa sa prúd vody zmiešaný s jemným pieskom. Takéto materiály v tandeme rýchlo odstraňujú farbu, nezanechávajú praskliny, škrabance a jamky. Nevýhodou pieskovania je to, že na použitie tejto metódy je potrebné mať jednak sadu potrebného vybavenia a náradia a jednak vysokokvalifikovaného a skúseného personálu, ktorý dokáže postupne a správne vykonávať čistiacu techniku.

Základné metódy odstraňovania

Akryl môže byť odstránený z akéhokoľvek povrchu pomocou niekoľkých metód. Na tento účel budú potrebné určité nástroje a prostriedky.

 1. Suchú farbu je možné dobre odstrániť pomocou bežnej teplej vody, nie sú potrebné žiadne chemikálie. Ak je potrebné kefy po práci vyčistiť, môžete ich nechať 30 minút v teplej vode a potom opláchnuť.
 2. Ak akrylová farba bude stáť nejakú dobu, bude ťažšie odstrániť. Po niekoľkých dňoch sa hodia kefy a odmasťovače.
 3. Keď uplynulo veľa času a všetko stvrdlo, bolo by potrebné použiť „ťažký arzenál“. Príjemný biely lieh, benzín, acetón atď. Pred prácou musíte mať rukavice. Natretý povrch by mal byť očistený od prachu a nečistôt a položiť handrou na jeden z vyššie uvedených nástrojov. Po 30 minútach akrylát začne zmäknúť a nebude ťažké ho vyčistiť tkaninou navlhčenou v roztoku.

Teraz zvážte čistiacu technológiu podrobnejšie.

Prvú hodinu po nanesení povlaku

Ak od nanesenia farbiva na akýkoľvek povrch neuplynulo viac ako 60 minút, nemalo by dochádzať k problémom so spláchnutím. Je potrebné „ozbrojiť“ bežnou špongiou, mydlom a vodou. Škvrna dôkladne utrite, potom musíte počkať asi 20 minút a opláchnuť ju pod tečúcou vodou.

Ak už vrstva začala vyschnúť, môžete pridať trochu jedlej sódy. Je teda zrejmé, že akrylové farby sa umývajú vodou iba vtedy, keď je škvrna veľmi čerstvá.

Obdobie od hodiny do dňa

60 minút po aplikácii už majú kopolyméry, ktoré tvoria produkt, čas na vytvorenie filmu. Odstránenie nežiaduceho znečistenia si bude vyžadovať určité úsilie.

Na umývanie farby z plastov, kovov a iných povrchov musíte použiť „služby“ odmasťovacieho prostriedku. Patria medzi ne roztoky na báze alkoholu, gély na umývanie riadu atď. Ak nanášate produkt niekoľkokrát a ak ste škvrnu utierate štetcom, akrylové farby sa dobre umyjú. Potom je potrebné povrch umyť teplou vodou.

Pri práci s textilnými povrchmi musíte byť opatrní. V takýchto situáciách nie je možné použiť veľa rozpúšťadiel. Preto sa musíte zastaviť pri čistiacich prostriedkoch.

Viac ako 24 hodín

Čím viac času uplynulo od aplikácie, tým horšie môže byť akrylátový náter zmytý. Tento proces bude vyžadovať veľa času. Okrem toho budú potrebné agresívnejšie látky. Môžete prihlásiť:

 • benzín,
 • odstraňovač laku na nechty alebo len acetón,
 • biely duch
 • špeciálne umývanie farieb.

Odporúča sa vykonávať práce na ulici, a ak to nie je možné, otvorte okno. Odporúča sa tiež chrániť oči nosením okuliarov alebo masky.

Čistiaci prostriedok zakrýva kontaminovaný povrch bežnou špongiou alebo tvrdou handrou. Je potrebné škvrnu navlhčiť niekoľkokrát tridsať minút. Zmäkčenie ochranného filmu trvá tak dlho.

Povrch tkaniny spôsobí viac problémov ako akýkoľvek iný. Odstránenie akrylovej farby z nej bude s najväčšou pravdepodobnosťou možné iba pomocou špeciálneho prania. Navlhčuje sa maľovaným miestom a nechá sa „dozrieť“ päť minút. Potom špongiu namočte do vody a potom sa postup opakuje.

Iné metódy odstraňovania náterov

Okrem opísaných látok a rozpúšťadiel existujú aj iné spôsoby odstránenia akrylových škvŕn. Ak teda jednáme o linoleum, kov alebo plast, potom je možné použiť nejaký ostrý predmet a iba zoškrabať farbu. Môže to byť čepeľ, nôž alebo niečo také.

Ďalšou osvedčenou ľudovou metódou je zahrievanie. Je vhodný ako pre tvrdé povrchy, tak pre látky. Podstatou metódy je schopnosť vysokých teplôt zmäkčiť kopolyméry.

Pre malé miesta môžete použiť obvyklý fén. Najskôr nasmerujeme prúd vzduchu do kontaminovanej oblasti, čakáme niekoľko minút, potom zmäkčenú škvrnu umyte mydlovou vodou špongiou alebo handrou.

Pokiaľ ide o oblečenie, je nepravdepodobné, že by uvedený produkt farbu úplne zmyl. Budeme si musieť vziať niečo silnejšie, napríklad stierač. Namiesto fénu sa ako ohrievač používa aj žehlička, pomocou ktorej sa povrch tkaniny vyžehľuje fóliou.

Takže na umytie čerstvej farby nemusíte vynaložiť veľké úsilie. Stačí pár minút, voda, špongia a mydlo. А вот засохшие пятна поддаются воздействию с трудом – в этом как раз прелесть акрила.Ale ak ich chcete naozaj odstrániť. Trvá to viac času a budete potrebovať viac peňazí.

Pin
Send
Share
Send
Send