Užitočné tipy

Štyri mýty o zápachu

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Niekedy je veľmi ťažké a trápne povedať priateľovi alebo známemu, že má zlý dych. Najťažšia časť v tejto záležitosti je jemne priviesť konverzáciu k tejto téme, ale zároveň nesmie ublížiť citom človeka a neuraziť ho, pretože chcete byť čestní a čestní a pokúsiť sa mu pomôcť. Bez ohľadu na to, či niekto vie o tomto probléme, existuje niekoľko spôsobov, ako neškodne a nestabilne naznačiť osobe, že má zlý dych.

MÝT 1: MÔŽETE ROZHODNIŤ, AK ZOBRAZÍTE ZO VAŠEHO ÚTOKU, PORÁŽKA VO VYLOŽENÝCH POLOHÁCH

Problém s touto metódou je, že dýchanie v dlani nedáva rovnaký zápach, aký pochádza z vašich úst, keď hovoríte.

Nebudete mať pocit, že váš dych skutočne vonia. Hlavným miestom, z ktorého pochádza nepríjemný zápach, je zadná časť jazyka a lekári majú tento problém tri spôsoby.

Pomocou vlastného čuchu hodnotia dýchanie pacienta 5 cm od jeho tváre a vôňu lyžice, ktorá sa nachádzala na povrchu jazyka.

Okrem toho skúmajú zubnú niť, ktorá bola vyčistená medzi zadnými zubami, alebo nádobu so slinami pacienta, ktorá sa udržiavala päť minút v inkubátore pri teplote 37 stupňov Celzia.

Nemocnice môžu mať aj malé monitorovacie monitory, ktoré dokážu detekovať určité plyny, ale problém je v tom, že nedetekujú všetky plyny.

Presná metóda je plynová chromatografia, ktorá rozoznáva zložky zložitých plynných zmesí a umožňuje merať množstvo síry vo vzduchu. Vyžaduje si to však špeciálne vybavenie, ktoré nie je v každej nemocnici.

V skutočnosti nie každý, kto si myslí, že z jeho úst zle vonia, má taký zápach.

Niekedy ľudia jednoducho nesprávne interpretujú správanie svojho partnera, ktorý sa počas konverzácie odvrátil alebo sa vzdialil.

V skutočných prípadoch, halitóza (termín, ktorý sumarizuje všetky stavy, pri ktorých má dýchanie človeka pretrvávajúci nepríjemný zápach), ľudia reagujú odlišne.

V jednej štúdii sa zistilo, že iba 27% je naklonených odsťahovať sa od partnera, ak táto osoba vonia z úst.

Aký podiel ľudí vo všeobecnosti má tento nepríjemný problém nie je presne známy. Údaje sa pohybujú od 22 do 50%.

MÝT 2: AK MÁTE NEZAMESTNANÝ ZÁPACH, JE ZNAMENÁ ŽIADNA CHOROBA

Prchavé zlúčeniny síry spôsobujú nepríjemný dych. Najnepríjemnejšie z nich - sulfid uhličitý, ktorý má výraznú vôňu zhnitých vajíčok, a etantiol, zapáchajúci ako hnijúca kapusta.

Práve tieto zlúčeniny dávajú moču niektorých ľudí štipľavú vôňu po jedle špargle.

Takéto zlúčeniny sa uvoľňujú, keď sa v drážkach na zadnej strane jazyka hromadí jedlo a baktérie.

Dobrá správa je, že tento jav je zvyčajne dočasný a vyskytuje sa iba vtedy, ak jete cesnak alebo surovú cibuľu a tiež po káve alebo cigaretách.

Avšak v siedmich z desiatich prípadov sa stomatologické problémy, ako je ochorenie ďasien alebo plak na jazyku, stali príčinou halucinácií.

Iné choroby, ako sú ucho, nos a krk, obličky, pľúca alebo črevá, môžu samozrejme sprevádzať aj iné nepríjemné dychy.

Ale v tomto prípade budete pravdepodobne pociťovať ďalšie príznaky.

MÝT 3: Ústna voda vám vždy pomôže zbaviť sa zápachu

Prvá vec, ktorú veľa ľudí robí, ak majú podozrenie, že majú zlý dych, je vypláchnutie úst.

Oplach mäty alebo klinčekov, ako aj celý rad antiseptických výrobkov skrývajú vôňu, ale iba na krátku dobu.

Eliminujú baktérie, ktoré spôsobujú uvoľňovanie zapáchajúcich zlúčenín. A na istý čas je skutočne efektívny.

Alkohol oplachuje sucho v ústnej dutine, čo môže iba zvyšovať nepríjemný zápach.

Preto má pitie väčšieho množstva vody počas dňa pozitívny účinok: voda odplavuje zvyšky jedla a zabraňuje suchu v ústach.

Britská pobočka medzinárodnej neziskovej organizácie, ktorá študuje účinnosť lekárskej technológie Cochrane Collaboration, v súčasnosti skúma štúdie o účinných prostriedkoch na boj proti zápachu z úst.

V predchádzajúcom prehľade z roku 2008 päť najlepších štúdií ukázalo, že oplachovanie je čiastočne eliminované oplachovacími prostriedkami obsahujúcimi antibakteriálne látky, napríklad chlórrhidín a cetylpyridíniumchlorid, ako aj chlorid alebo oxid zinočnatý.

Autori prehľadu však poznamenali, že na potvrdenie týchto zistení je potrebný ďalší výskum.

Na odstránenie nepríjemného zápachu sa odporúča vyčistiť jazyk aj špeciálnou kefou. Posledná revízia spoločnosti Cochrane práve ukázala, že účinok takéhoto čistenia skutočne existuje, je však krátkodobý.

Vedci tiež varovali, že pri čistení jazyka by sa na kefu nemal vyvíjať príliš veľký tlak, aby sa nepoškodil jej povrch. A je najlepšie zvoliť mäkkú kefu.

MÝT 4: BAKTERIA ŽIVÉ VO VAŠOM ÚSTE - POTREBUJETE POTREBNÉ UVEDIŤ Z NICH

V ústnej dutine každého dospelého v určitom okamihu obsahuje 100 až 200 druhov baktérií.

Teraz, keď sme si uvedomili pozitívnu úlohu ľudského mikrobiómu a milióny baktérií v našom tele, vedci začali študovať nielen spôsoby ničenia mikróbov, ale vytváranie najzdravšej kombinácie týchto mikroorganizmov.

Ak to chcete urobiť, musíte odstrániť niektoré baktérie a podporovať ostatné, čo sa dá dosiahnuť pomocou probiotík.

V priebehu výskumu sa vedci snažili zbaviť škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz, použitím gélu a povlaku na zuby, ktoré boli aplikované na klinike, ako aj špeciálnych prúžkov, ktoré by pacienti mohli používať samostatne.

Možno sa čoskoro budeme môcť rovnakým spôsobom zbaviť baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst.

Ale zatiaľ čo vedci na tom pracujú, lekári, ako predtým, odporúčajú dôkladne si vyčistiť zuby zubnou kefkou a niťou, piť veľa vody, nefajčiť, jesť vyvážene a ak sa objavia prvé príznaky zápalu ďasien, okamžite sa poraďte s lekárom.

prečítať originál Tento článok v angličtine je k dispozícii na webovej stránke Bbc budúcnosť.

Pin
Send
Share
Send
Send